Bisschoppen vragen steun 'Sociale Top' t w feu c/>| 1 Kerk Samenleving Nieuwe Bijbel Atlas VRIJDAG 10 FEBRUARI 1995 BUITENLAND KORT -gja Mexico De populairste bisschop van Mexico, Samuel Ruiz Garcia, weigert te voldoen aan het verzoek van het Vaticaan om af te treden. Het Vaticaan verwijt 'hem dat hij in 1994 de opstand van de indianen in de zuidelijke staat Chiapas heeft uitgelokt, aldus kardi naal Juan Sandoval, aartsbis schop van Guadalajara. Ruiz is voorzitter van de Nationale bemiddelingscomissie, die verder uit intellectuelen en mensen uit maatschappelij ke organisaties bestaat. Hij ging eind vorig jaar in hon gerstaking om de regering te dwingen de oorlog tegen de indianen te beëindigen. Het Vaticaan heeft de afgelopën week twee keer bij 'de rode bisschop' erop aangedron gen als bisschop van San Cristóbal de las Casas af te treden. Uit vrees voor protes ten uit binnen- en buiten land zal paus Johannes Paulus II hem niet afzetten, zei kardinaal Sandoval. Het Vaticaan kiest ervoor te wachten tot eind 1999 als Ruiz 75 jaar wordt en zijn ontslag moet indienen. Popieluszko De politieman die in 1984 de Poolse priester Jerzy Popie luszko vermoordde, moet van de Hoge Raad in Polen terug naar de gevangenis. Gregorz Piotrowski werd in oktober wegens goed gedrag vrijgelaten. De Hoge Raad bepaalde gisteren dat Poitrowski de resterende vijf jaar van zijn straf moet uit zitten. De gruwelijke manier waarop de moord gebeurde, rechtvaardigt geen voortijdi ge vrijlating was het oordeel. Poitrowski werd in 1985 ver oordeeld tot levenslang. Ter dood Een rechtbank in Pakistan heeft gisteren twee christe nen, onder wie een veertien jarige jongen, ter dood ver oordeeld. Salamat Masih en de 40-jarige Rehmat Masih worden ervan beschuldigd de profeet Mohammed, de stichter van de Islam, te heb ben beledigd. De jongen zou op een moskee een leuze te gen Mohammed hebben ge kalkt. Volgens Amnesty Inter national is hij echter analfa beet. Rehmat Masih stond terecht omdat hij de jongen tot zijn daad zou hebben aangezet. Het is de tweede maal dat in Pakistan op grond van de wet op de blas femie een doodvonnis is uit gesproken. Deze wet werd in 1992 ingevoerd nadat de hoogste islamitische recht bank had verklaard dat over treding van deze wet met niet minder dan de doodstraf kon worden bestraft. Kerk Noord-Korea vraagt zuiden om priesters De katholieke kerk in Noord- Korea heeft haar evenknie in Zuid-Korea om priesters ge vraagd. Dat is voor het eerst sinds Pyongyang aan het eind van de jaren tachtig de beper kende maatregelen voor kerk diensten versoepelde. Door het gebrek aan priesters is het nauwelijks meer mogelijk de eucharistie in Noord-Korea te vieren, aldus voorzitter Chang Jae-Chol van de Katho lieke Associatie van Noord-Ko rea in een interview dat is gepu bliceerd door het bisdom Seoul. Onlangs zei een Noordko- reaanse geestelijke tegenover journalisten dat in zijn land slechts drie kerken (waarvan één katholiek) te vinden zijn. Voor de Koreaanse oorlog (1950-1953) waren er in het noorden 1.400 kerken en onge veer 120.000 priesters. Nu zijn er nog ongeveer 3.000 katholie ken en 10.000 protestanten. De Zuidkoreaanse kardinaal Stephen Kim toonde zich begin dit jaar voor het eerst bereid het stalinistische noorden te bezoe ken. Voorwaarde is wel dat zijn bezoek bijdraagt aan de hereni ging van beide landen. Kim zei dat hij al een uitnodiging van zijn Noordkoreaanse geloofsge noten had ontvangen. Hij heeft echter toestemming Seoul no- 'Succes hangt af van optreden politiek' De rooms-katholieke bisschoppen hebben er bij premier Kok op aangedrongen in een verklaring het belang van de komende Sociale Top van de Verenigde Naties aan te geven. Op deze conferentie, van 6 tot 12 maart in Kopen hagen, komen armoede, werkloosheid en sociale integra tie aan de orde. utrecht anpnationalebeleidsplannen'. Dit moet ook in Nederland De bisschoppen hechten groot gebeuren, want ook in ons land belang aan de Sociale Top en groeit de groep van mensen die aan de aanwezigheid van pre- verarmen en in een isolement mier Kok in Kopenhagen, aldus terecht komen. Veel landen in kardinaal Simonis, voorzitter het rijke Noorden lijken niet be- van de bisschoppenconferentie, reid deze ontwikkeling in eigen Maar het succes van de bijeen- land te erkennen, aldus Simo- komst 'zal afhangen van de ma- nis. te waarin de politieke leiders het actieplan zullen vertalen in karakter van de Europese Unie te zeer wordt bepaald door die landen die op dit terrein zo wei nig mogelijk willen vastleggen. Simonis vraagt Kok er bij het Franse voorzitterschap van de EU op aan te dringen dat de Eu ropese Unie zoveel mogelijk ge zamenlijk optreedt. Tijdens de kabinetsformatie pleitten de bisschoppen ervoor het economisch systeem zoda nig te herzien dat het scheppen van werk de hoogste prioriteit had en het milieu wordt ge spaard. Simonis herinnert in zijn brief aan Kok eraan dat de bisschoppen toen al op het pro bleem van de 'structurele ar moede' wezen. Manifestatie Acht Mei in teken bevrijding De manifestatie van de Acht Mei Beweging die op 13 mei in Den Haag wordt gehouden, staat in het teken van bevrijding en verzoening. Onder het motto 'Omzien naar morgen', staat vijftig jaar na de bevrijding de vraag naar de volgende halve eeuw centraal, zo meldt het platform van ruim honderd ver nieuwingsgezinde katholieke organisaties. Eén van de belangrijkste spre kers is de Koreaanse theologe Chung Hyun Kyung, die het christendom verbindt met Azia tische godsdiensten. ,,lk heb zo'n gevoel alsof mijn buik sja- manistisch is, mijn hart boed dhistisch en mijn hoofd christe lijk", aldus Chung. Haar optre den tijdens de assemblee van de Wereldraad van Kerken in 1991 maakte diepe indruk. Be houdende christenen beschul digden haar echter van syncre tisme (vermenging van gods diensten). amersfoort Van Straten als waarnemend secretaris Raad van Kerken Straten, die de Doopsgezinde Broederschap in de Raad verte genwoordigde, was tot 1993 al gemeen secretaris van de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit. Daarvoor was hij predikant in Wieringen, zendeling op Java en tot 1979 predikant in Den Haag. Hij is vice-voorzitter van het Doopsgezind Wereldcongres. De doopsgezinde emeritus-pre dikant E. van Straten (63) is be noemd tot waarnemend secre taris van de Raad van Kerken. Hij vervult deze functie totdat er een opvolger is benoemd voor ds. W.R. van der Zee, die on langs plotseling overleed. Van De eerste manifestatie werd aan de vooravond van het be zoek van paus Johannes Paulus II gehouden, op 8 mei 1985 op het Haagse Malieveld. Katholie ke organisaties wilden daar de paus 'het andere gezicht van de kerk' tonen. Tien jaar later wordt de manifestatie in het Haagse Congresgebouw gehou den. De bijeenkomsten trekken meestal ruim 10.000 bezoekers. De AMB gaat ervan uit dat dit jaar onder hen voor het eerst ook enkele bisschoppen zijn. BEROEPINGSWERK tor van het St. Annaziekenhuis: r M J. Stout, 1.1. zendingspredikant (toerustingswerk onder vrouwen in Midden-'Amerika), wonende te Nieuwpoort, die dit beroep heeft aan- Beroepbaar: mevr. J.E. van Maanen- Feijen, Oosteinde 178, 2272 AH Voorburg, tel: 070-3860537. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Hoofddorp: P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwate- BOEKBESPREKING Door de hoge onderzoekskos ten en het gebruik van bijzon der kaartmateriaal en kleuren foto's zijn bijbelse atlassen in de regel vrij kostbaar. Het vol ledig in eigen beheer uitbren gen van dergelijke uitgaven - voor een betrekkelijk klein pu bliek - is voor veel uitgeverijen een riskante onderneming. Een goed alternatief is dan het bewerken van een bestaand boekwerk, zoals de Leidse uit geverij J.J. Groen en Zoon deed met de 'Nieuwe Bijbel Atlas'. Dit boek is een vertaling van de 'The New Bible Atlas', uitge geven door Inter-Varsity Press in Groot-Brit- tannië. Vol gens Groen is deze uit gave vooral vanwege de aantrekkelij ke prijs een vulling op de .[q bestaande bijbelse at lassen. De informatie is niet alleen bruikbaar voor profes sionele gebruikers als predi kanten, leraren en catecheten, maar is zodanig weergegeven dat het boek ook voor prive'- gebruik of voor het gebruik in bijbelkringen zeer geschikt is. De Engelstalige atlas is met name het werk geweest van J.J. Bimson en J.P. Kane. Voor de basisvertaling van de Engelse tekst naar het Nederlands te kenden B.G. Buisman en P.J. de Gier. Bij de bewerking is re kening gehouden met wat de lezer in de Nederlandse Sta tenvertaling van de Bijbel te rugvindt. Ook de registers zijn speciaal voor de Nederlandse editie gemaakt. De 'Nieuwe Bijbel Atlas' brengt allerlei bijbelse verha len letterlijk in kaart. De inde ling valt uiteen in zes hoofd stukken. Begonnen wordt met een algemene introductie met kaarten van de bijbelse lan den, waarna gedetailleerder wordt ingegaan op het Heilige Land. De delen twee en drie zijn gebaseerd op de volgorde van de bijbelse verhalen in het Oude en het Nieuwe Testa ment en in deel vier worden de belangrijke koninkrijken en volken die in de Bijbel een rol spelen behandeld. In deel vijf volgt een historische ontwik keling van Jeruzalem, de Heili ge Stad, en in deel zes wordt besloten met een kort over zicht van hoe Israël er op dit riet. De vele kaar ten, plattegronden en foto's zijn over het algemeen chro nologisch gerangschikt. De Nieuwe Bijbel Atlas John J. Bimson, John P. Kane e.a. - Leiden Groen, 1994. - 128 p. ISBN 90-5030- 430-3. Prijs39,90 gulden. Dochters naar mijn hart Vooral protestanten spreken nogal eens van 'de duistere Middeleeuwen', om aan te ge ven dat het volksgeloof in deze periode was doordrenkt met de magische praktijken van het heidendom. In de inlei ding van haar boek 'Dochters, naar mijn hart' erkent schrijfster Martie Die- perink dat het bijgeloof welig tierde. Maar het was ook een tijd van diep ge loof in Chris tus, stelt zij vast. Zo heb ben de meest invloedrijke fTim de kerkge schiedenis in de Middeleeu wen geleefd. Voor Dieperink was dit ge geven aanleiding zich verder te verdiepen in de Middeleeu- wese vrouwenbeweging. 'Dochters naar mijn hart' is in de eerste plaats dan ook de weerslag van een historisch onderzoek. Maar daarnaast probeert de schrijfster ook aan te geven wat de spiritualiteit van vrouwen als Clara van As- sisi, Hildegard van Bingen en Birgitta van Zweden voor deze tijd kan betekenen. „Het gaat niet alleen om een paar uit zonderlijke vrouwen, maar om een uitgebreide beweging, die vrouwen bezielde", schrijft Dieperink. „Het is goed te overwegen of zij ons kunnen inspireren in ons verlangen naar vernieuwing van kerk en gemeente." De bijzondere geloofserva ringen die de schrijfster bij de ze vrouwen in de Middeleeu wen aantrof, deed bij haar in elk geval de vraag rijzen of er in de loop der eeuwen geen waardevolle geloofsinzichten verloren zijn gegaan. „Hebben wij in ons streven naar refor matie niet wel eens te veel het kind met het badwater wegge gooid?" Dochters naar mijn hartspirituali teit van vrouwen in de Middeleeu wen Martie Diepering. - Kampen Kok Voorhoeve, 1995. - 206 p. ISBN 90-297-1248-1. Prijs32,50 gulden. dick van der plas P U Z KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. noodsignaal; 5. strijdperk; 9. onderricht; 10. boom; 12. moeD; 13. familielid; 14. aanbeden fi guur; 15. gewicht; 17. lof; 19. las; 22. oorsprong; 24. afslag van een hoofdweg; 26. riviervis; 27. bloeiwijze; 28. grafvaas; 29. landbouwwerktuig; 30. gezichts orgaan; 31. persoonlijk vnw.; 33. knaagdier; 35. roem; 38. verlich tingsmiddel; 40. nonsens; 42. weekdier; 44. pastelkleur; 45. moment; 47. afstandsmaat; 49. smal stilstaand water; 50. mu zieknoot; 51..vordering; 53. lof dicht; 54. ontkenning; 55. bont soort; 56. vent. Verticaal: 1. jaarboekje; 2. bijb. figuur; 3. spil; 4. tijdelijk gebruik; 5. god i de liefde; 6. oude lengte maat; 7. deel van het lichaam; 8. jaloezie; 11. ovenkrabber; 16. deel v.e. hoofdstuk; 18. winter tuin; 20. klaar; 21. projectie- plaatjp; PP drankgelegenheid; 23. ondernemingsraad; 25. fier; 26. blaasinstrument; 32. proeve van bekwaamheid; 34. woon boot; 36. mannelijk dier; 37. plantaardige stof; 39. bijwoord; 41. voorzetsel; 43. kommer; 45. bloeiwijze; 46. oningewijde; 48. Chinese deegwaar; 50. anker plaats; 52. de oudere; 54. num- OPLOSSING CITAAT Horizontaal: I. kroeg; 2. plan; 3. liaan; 4. Plato; 5. blad; 6. boot; 7. Turijn; 8. medoc; 9. baars; 10. stipt; II. tango; 12. kassa; 13. loods; 14. pizza. Het citaat is van W. Shake speare: „Onthoud je van veroor delen, want we zijn allen zon- DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck DAAJ KR'J&T HU oNSBTW/iJT=EDD> De MOSeL-PRUS VOOR- DS VAREDe. HEINZ BOES HET WEER Atlantische depressies m De arctische luchtsoort, die giste ren boven ons land tot rust kwam, leverde een kleurrijk wolkenspel op. In de droge en heldere lucht was het zicht vrijwel onbeperkt. Naast brede opklaringen dreven stapelwolken vanaf zee landin waarts, waaruit nog een enkel sneeuwbuitje viel. In de loop van de dag stabiliseerde de lucht, waardoor de cumulus-bewolking zich uitspreidde tot een 'lappende ken'; stratocumulus. Het kwik liep slechts op tot een graad of vier, maar het voelde niet erg koud aan bij het zwakke noordenwindje. In de afgelopen nacht koelde het snel af; op veel plaatsen kwam lichte vorst voor. Het aangename winterweer wordt gestimuleerd door een zwakke rug van hogedruk, die vandaag precies boven ons land ligt. Er ligt wel een kaper op de kust; een depressie bij Ierland, die zijn wolkenspiraal in de loop van de dag over ons land stuurt. Daar zit een neerslaggebied bij, dat komende avond en nacht regen geeft, mogelijk voorafgegaan door Het tamelijk winterse v i Euro pa houdt het volgens de laatstf kaarten niet lang vol. Boven de Amerikaanse oostkust heerste' een paar dagen strenge kou er meestal is dat geen gunstige tie voor de ontplooiing van ee ropese winter. Als deze koude lucht ter hoogte van New Four land in contact komt met heti aanwater, wordt het startscho: geven voor een uitbundige dej sie-activiteit. Op deze wijze wi de westcirculatie versterkt; vo-W West-Europa betekent dat om et mijdelijk aanvoer van warme I; j^ee Morgenavond steekt er op deeds' ring van een volgend oceaanfr ijs een zuidelijke wind op, die gelJtu( lijk zachtere lucht binnenvoer het voorbijtrekken van de rege ce i ne klaart het zondag op en de f peratuur loopt geleidelijk opn.rrx circa 7 graden. Begin volgend week komen we steeds meerii ;STG greep van Atlantische depress f De wind neemt verder toe uiti tingen tussen zuidwest e met een afwiseling van opklar1 en perioden met regen. Het bl aan de zachte kant. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Vrij veel bewolking en flink wat sneeuwbuien. Verder landinwaarts neemt de buiigheid af en klaart het af en toe op. Middagtem- peratuur van 0 graden langs de kusten tot -5 in het binnenland. meeste plaatsen i. De morgen groten deels weg. Middagtempe- ratuur van -2 graden in het zuiden tot -10 plaatselijk in het noorden. Denemarken: Vandaag nog enkele wolkenvelden, maar nau welijks neerslag. Middag- temperatuur rond 2 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend bewolkt en perioden regen. Vandaag kan de neerslag i nog plaatselijk als sneeuw vallen, in Schotland blijft het dan nog grotendeels droog. Morgen wordt het zachter en breidt de neerslag zich uit naar Schot land. Middagtemperatuur rond 8 gra den, maar vandaag in het midden en noorden eerst 3 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Middagtemperatuur rond 5 gra den, in de Ardennen enkele graden la ger. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, maar ook perioden met zon. In het westen kans op wat regen, elders vrijwel overal droog. Middagtem peratuur van 5 in de Elzastot 11 graden in Bretagne en de Vende'e. Temperatuur op 1000 meter in de Vogezen en Jura tussen 1 en 3 graden. Tamelijk bewolkt en op veèl plaatsen van tijd tot tijd buiige regen. Plaatselijk veel neerslag. Morgen in het westen flin ke opklaringen. Vandaag vrij koud met in hét binnenland maxima beneden 10 graden; aan de meeste kusten rond 12 graden. Morgen overal v\ Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEf ZATERDAG 11 FEBRUAR11995 Zon- en maanstanden Zon op 08.03 Zon onder Maan op 13.54 Maan onder Waterstanden Katwijk Hoog water 00.39 Laag water 07.4112.30.05 Canarische Eilanden: Je zuidelijke s Weerrapporten 09 februari 1 perioden met noorden wol kenvelden en vooral vandaag kans op een bui. Middagtemperatuur aan de zuidstranden ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden n k enkele wol- mer.'Morgen op de meeste plaatsen weer iets zachter. Temperatuur op 2000 meter in de Alpen vandaag tijdelijk da lend tot enkéle graden onder nul, in de Pyreneeën op beide dagen rond het 3un Vandaag nog veel bewolking en geregeld Dolomieten ligt de sneeuwgrens rond 1600 meter. Morgen in het zuiden nog wolkenvelden, kans op een bui en plaat selijk veel wind, elders zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 9 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. De temperatuur op 2000 meter is ongeveer -2 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar vooral in hét noorden en in Beieren ook enkele wol kenvelden en kans op wat sneeuw. Mid dagtemperatuur vandaag rond 3 graden, morgen weer iets zachter. Temperatuur op 1000 meter in de middelgebergten rond -3 graden, in de Beierse Alpen is het iets zachter. Zwitserland: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Uit de bewolking kan boven de 1500 meter wat lichte sneeuw vallen. Tempe ratuur op 2000 meter bij weinig wind circa -3 graden, morgen iets zachter. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral vandaag plaatselijk nog wat lichte sneeuw (boven 1200 meter). Morgen op de meeste plaatsen droog. Temperatuur op 2000 meter ongeveer -3 graden, in het laagland maxima omstreeks +4 gra- Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, ook nu en dan wol kenvelden en vandaag eerst nog kans op een sneeuwbui. Morgen droog. Middag temperatuur meest iets boven het vries punt, op 1000 meter hoogte -5 graden. Hongarije: Wolkenvelden, afgewisseld door opkla ringen en overwegend droog. Middag temperatuur ongeveer 4 graden. COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE; B.M. Essenberg, C P. Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag. 9 30- 11 30uur071-356215, of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (ind. BT' per maand ^731,05° per kwartaal 87,70 I per jaar 337,55 VERZENDING PER POST Nederland' per kwartaal 134,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur,

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12