VS pakken brein aanslag WTC Buitenland Dode moet Italiaanse cel in Eindelijk weer trein in Sarajevo Gonzalez weigert aan verkiezingen te denken Oostenrijkse politie treedt niet hard genoeg op tegen neonazi's HI///III vanLeest Turkse f-16 stort neer bij Rhodos Buren Tsjetsjenië bang voor overslaan oorlog Ondergelopen huizen broedplaats schimmels [DONDERDAG 9 FEBRUAR11995 Mammoet pas 4.000 jaar uitgestorven helsinki Volgens Russische wetenschappers leefden er 4.000 jaar geleden nog mammoeten. Tot nu toe werd gedacht dat deze diersoort 10.000 jaar geleden was uitgestorven. De op het Wran- gel-eiland voor de kust van Siberië gevonden resten van mam moeten zijn blijkens koolstof-onderzoek echter 3.730 jaar oud. Deze zeer precieze datering is onlangs vastgesteld, vertelde een groep Russische geleerden gisteren aan Finse geologen. Bangkok taboe voor olifanten bangkok Olifanten mogen niet meer in de straten van Bangkok komen, omdat het drukke verkeer in de Thaise hoofdstad te ge vaarlijk voor ze is. Het stadsbestuur verklaarde vandaag dat de gezondheid van de dieren op het spel staat. Wie toch nog een olifant de straat op stuurt, krijgt een boete van 500 Baht (35 gul den). Diana treft schikking over foto londen Prinses Diana heeft gisteren een schikking getroffen met de Mirror Group Newspapers en sportschoolhouder Bryce Taylor die haar in november 1993 stiekem fotografeerde toen ze aan het fitnessen was. De Daily Mirror en de Sunday Mirror pu bliceerden de foto. Zowel het krantenbedrijf als de sportschool- houder hebben hun excuses aangeboden aan de prinses. De in middels failliete Taylor staat al het geld dat hij aan de foto heeft verdiend af aan Diana, die het aan een goed doel schenkt. De advocaat van de prinses krijgt alle afdrukken en negatieven die in omloop zijn om verdere verspreiding van de foto's te voorko- Leider Nigeria ontslaat kabinet abuja De Nigeriaanse leider generaal Sani Abacha heeft giste ren zijn raad van ministers ontslagen. Een aantal door hem aan gestelde ministers had laten weten af te willen treden om zich aan een politieke carrière te wijden. Abacha vomit binnenkort een nieuwe regering, waarin enkele ministers uit het ontslagen kabinet zullen terugkeren 1 Minder straf voor etnische Grieken tirana Het Hooggerechtshof van Albanië heeft gisteren de ge vangenisstraffen voor vier etnische Grieken die waren veroor deeld wegens spionage en verboden wapenbezit, ongedaan ge maakt. Het Hof legde de vier in hoger beroep voorwaardelijke gevangenisstraffen van vijfjaar op, wat neerkomt op vrijlating. De vier kwamen niet vrij omdat het openbaar ministerie de zaak opnieuw wil laten beoordelen. BP betaalt schadevergoeding los angeles British Petroleum (BP) betaalt een schadevergoe ding van bijna 6,8 miljoen gulden voor olievervuiling aan de Amerikaanse kust die vijfjaar geleden werd veroorzaakt door een tanker die het Britse concern had gecharterd. BP betaalde eerder al twaalf miljoen dollar aan schoonmaakkosten. Minder geld voor ruimteprogramma bonn Duitsland en Frankrijk hebben het Europese ruimte vaartbureau ESA geschreven de helft minder voor het internatio nale ruimtestation Alpha te willen uittrekken dan ESA vraagt. ESA heeft voor de periode 1996-2000 ruim acht miljard gulden voor Alpha gevraagd. Het ruimtestation van de Verenigde Sta ten, Europa, Rusland, Japan en Canada samen moet in 2002 klaar zijn. Nieuwe premier Niger uit partij gezet niamey De nieuwe premier van Niger is gisteren een dag na zijn benoeming uit zijn partij gezet, omdat hij volgens de partij top 'verraad' pleegt door met de zittende president Mahamane Ousmane in zee te gaan. Het royement van Cisse Amadou uit de Nationale Beweging voor Sociale Ontwikkeling (MNDS) maakt het de Nigerese president Ousmane vrijwel onmogelijk alsnog een regering van nationale verzoening te vormen als vervolg op de verkiezingen van vorige maand. Amadou weigert zich bij het royement neer te leggen. Pakistan levert verdachte Irakees uit aan Amerika rome eelco v correspondent Het Hof van Beroep in het Noorditaliaanse Turijn maakt het met de bestrijding van de maffia wel erg bont. Het veroor deelde deze week Tommaso Ceraudo, een moordenaar uit de Zuiditaliaanse stad Catan* zaro, tot 24 jaar gevangenisstraf. Een beetje overbodig: de man blijkt twee maanden geleden te zijn vermoord in Milaan. Al even vreemd gaat het er aan toe in in het Zuiditaliaanse Taranto. Daar worden de mu ren beplakt met rouwadverten ties voor een maffia-lid dat nog springlevend blijkt te zijn. „Vin- cenzo Cesario is plotseling over leden op 1 februari 1995", aldus de advertenties. De broers Pas- quale, Giuseppe en Cosimo en hun echtgenotes doen kond van 'het heuglijke feit' van Vincenzo Cesario's dood. Verder melden ze dat 'de begrafenis niet zal plaatsvinden, omdat het lijk al is weggegooid'. In feite zijn de 'rouwaankondigingen' een doodvonnis voor Vincenzo Ce sario, die daardoor geldt als een zombie, een levende dode. Vanuit het maffiamilieu is hij namelijk als zogeheten spijtop tant overgelopen naar Justitie. Onthullingen van deze voorma lige 'drugkoning van Taranto' hebben al geleid tot de arresta tie van tientallen maffialeden. De politie denkt dat Cesario's familieleden met de rouwaan kondigingen zijn gekomen om andere maffialeden te laten we ten dat zij niets meer te maken hebben met 'de afvallige'. De familieleden hopen dat ze nu met rust worden gelaten. Het kan echter ook zijn dat de maffia zelf het initiatief heeft genomen om de broers Vincenzo, die allen achter de tralies zitten, te waarschuwen voor de gevolgen van loslippig heid. Aanstaande maandag be gint in Taranto immers een monsterproces tegen ongeveer honderd maffialeden, onder wie de broers Cesario. Het Witte Huis heeft gisteravond de arrestatie bekendge maakt van Ramsi Ahmed Yousef, een 27-jarige Irakees die ervan wordt verdacht het brein te zijn geweest achter de aanslag op het World Trade Centre (WTC) in New York. Yousef werd in Pakistan gearresteerd en is aan de Verenigde Staten overgedragen. Hij is in New York inge sloten en wordt morgen voorgeleid. WASHINGTON .AFP-Ui President Clinton meldde het nieuws op een speciaal ingelas te persconferentie. Hij prees al degenen die betrokken zijn ge weest bij Yousefs arrestatie, die hij een belangrijke stap noemde in de bestrijding van het terro risme. Yousef kwam voor op de lijst van de tien meest gezochte criminelen van de FBI, de fede rale politie. Er stond een prijs van twee miljoen dollar op zijn hoofd. FBI-directeur Freeh zei dat zijn bureau een mondiale zoek tocht was begonnen naar Yousef, kort nadat hij beschul digd was van betrokkenheid bij de aanslag. Al eerder zijn vier mannen voor hun aandeel in de bomaanslag in New York, waar bij in februari 1993 zes doden en duizend gewonden vielen, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Yousef zou de man zijn ge weest die de aanslag voorbe reidde en de technische kennis bezat om de bom te maken. Als hij schuldig wordt bevonden zal ook hij ongetwijfeld een levens lang krijgen. Volgens de FBI bracht Yousef het geld naar de VS, waarmee de chemicaliën voor de bom zijn gekocht. „Hij kwam hier met slechts één doel, het plegen van bomaanslagen", aldus de Amerikaanse justitie. In de maanden voor de aanslag werk te Yousef als taxichauffeur. Hij bezocht geregeld de moskee in Jersey City waar de blinde Egyp tische sjeik Abdel-Rahman pre dikte. Op dit moment wordt in New York een proces gevoerd tegen Abdel-Rahman en tien van zijn volgelingen. De blinde sjeik wordt gezien als de geestelijk leidsman van de Egyptische fundamentalistische Jihad-be- weging. De groep wordt ervan ver dacht 'een oorlog van stadster- rorisme' te willen beginnen in de VS waarbij zij behalve het WTC ook het VN-gebouw, het hoofdkwartier van de FBI, brug gen en tunnels op het oog had den. Bovendien zouden zij het plan hebben gehad om de Egyptische president Mubarak bij zijn bezoek aan de VS te do den. Een van de verdachten be kende eerder deze week schuld en zal samenwerken met de po litie. AIDS treft nu jonge vrouwen Vooral jonge vrouwen wor den momenteel getroffen door het IlIV-virus dat AIDS veroorzaakt. Dat is gisteren in Genève wereldkundig ge maakt op een conferentie over AIDS. Tien jaar geleden waren nog vrij weinig vrou wen besmet, maar nu vor men ze de helft van alle nieuwe HIV-besmettingen. Het Indonesische parle mentslid Mboi zei dat dat vooral komt door de onder geschikte rol van vrouwen in veel landen. In sommige lan den mogen vrouwen niet over seks praten en zeker geen suggesties doen over veilig geslachtsverkeer, aldus Mboi. Spaanse premier pareert aanval oppositie Madrid Rtr-afp-anpten de wet' gehandeld in de strijd tegen de ETA en heeft de regering van uitsluitend 'demo cratische en legale methoden' gebruik gemaakt. „Degenen die het tegendeel beweren, liegen." In zijn rede klopte de premier zichzelf uitvoerig op de borst. Hij wees op het herstel van de economie en een dalend over heidstekort en zei dat vorig jaar 150.000 nieuwe banen zijn ge schapen. Gonzalez erkende echter onlangs nog met de GAL- affaire de zwaarste politieke cri sis uit zijn twaalfjarige loopbaan als premier te hebben beleefd. Verenigd Links (IU) en de centrum-rechtse Partido Popu lar (PP) leverden gisteren op nieuw felle kritiek op de rege- ring-Gonzalcz. PP-woordvocr der Rodrigo Rato noemde de re de van Gonzalez 'onverantwoordelijk' en zei dat de premier 'zijn laatste politieke dagen' beleeft. De PP, de groot ste oppositiepartij, had van te voren gemeld geen motie van wantrouwen tegen Gonzalez te zullen indienen. Sarajevo» Een truck met treinwielen als loko- motief zorgt ervoor dat in Sarajevo voor het eerst sinds het begin van de oorlog in 1992 weer een trein kan rijden. De rit van het een- de inwoners van de Bosnische hoofdstad traal station naar een van de voorsteden voert een beetje hoop op betere tijden, niet ver zes kilometer slechts maar geeft foto reuter danilo De Spaanse premier Felipe Gonzalez heeft gisteren aan het begin van het jaarlijkse debat over de toestand van de natie vervroegde verkiezingen uitge sloten. De rechtse en linkse op positie eisen die al ruim een jaar, omdat de regering volgens hen niet krachtig optreedt tegen corruptie en illegale politie-een- heden (GAL) die in de jaren tachtig meer dan twintig aan hangers van de Baskische af scheidingsbeweging ETA ver moordden. Gonzalez zei dat zijn regering moet aanblijven, omdat anders de politieke stabiliteit gevaar loopt en ernstige problemen ontstaan in verband met het EU-voorzitterschap dat Spanje vanaf 1 juli bekleedt. „Teleurstelling over de daden van een regering halverwege een regeerperiode is in veel lan den een normale zaak, maar meestal zijn er geen pleidooien voor vervroegde verkiezingen. We beleven de langste periode van stabiliteit in onze recente geschiedenis en ik ben niet van plan die te doorbreken." Gonzalez' socialistische min derheidsregering loopt op korte termijn geen gevaar. De Cata laanse nationalisten (zeventien zetels) gedogen zijn kabinet. Zij zien geen alternatief voor de huidige regering. Volgens Gonzalez is niet 'bui- Groenen uiten beschuldigingen na aanslagen in Burgen/and: wenen »Rtr-DPA-AI COMPACT DISCS Rechts-extremistisch geweld groeit in Oostenrijk, omdat de politie te weinig doet om het te stop pen, zo menen critici. Peter Pilz, afgevaardigde van de Groenen in de Bondsdag, zei gisteren dat de politie 'neonazi's behandelt met zachte hand'. Ook heeft hij kritiek op politici. „De verant woordelijken voor de groei van extreem-rechts heten Frans Loeschnak en Jörg Haider", verklaar de de volksvertegenwoordiger. Loeschnak is mi nister van binnenlandse zaken en Haider leidt de rechtse nationalisten. Pilz deed zijn uitspraken aanleiding van twee racistische aanslagen in Burgenland waarbij zondag vier Roma omkwa men en maandag een man zwaar gewond raakte. De Bondsdag nam gisteren een minuut stilte in acht voor de slachtoffers. Bondsraadvoorzitter Fi scher vroeg het parlement om een verklaring te gen racisme, fascisme en alle uitingen van extre misme. „Terreur en geweld zijn de gezworen vij anden van de democratie en alle democraten zijn gezworen vijanden van terreur en geweld", zei hij. Zaterdag zal hij samen met bondspresident Klestil de begrafenis van de vier slachtoffers bij- Minister Loeschnak verdedigde de politie en onderstreepte dat 25 rechts-extremisten achter de tralies zitten en diverse extreme groepjes zijn ontmanteld. Hij wees erop dat de structuur van extreem-rechtse organisaties erg is veranderd, waardoor de politie nieuwe strategieën moet ont wikkelen om ze te bestrijden. Oostenrijkse rechts- extremisten, zo meende de bewindsman, opere ren niet meer in groepen, maar hebben naar Duits voorbeeld een netwerk van individualisten gevormd. Ze maken gebruik van hoogwaardige communicatiemiddelen. Een Turks F16-gevechtsvlieg- tuig is gisteren neergestort na dat Mirage F1 -toestellen van de Griekse luchtmacht het nabij het eiland Rhodos hadden on derschept. Dat heeft een func tionaris van de kustwacht op het Griekse eiland Rhodos ge meld. Turkije bevestigde dat een F16 is neergestort, maar zei dat dat was gebeurd tijdens een oefenvlucht in het internationa le luchtruim. De functionaris van de kust wacht zei dat vier Turkse F16- vliegtuigen het Griekse lucht ruim schonden en dat ze door vier Griekse toestellen werden onderschept. Het Turkse vlieg- hiig verongelukte als gevolg van een fout van de piloot, nadat het rechtsomkeert had ge maakt. Een schip van de Griekse kustwacht heeft de pi loot uit zee opgepikt. Hij is voor medisch onderzoek naar een ziekenhuis op Rhodos gebracht. Haarlem, Grote Houtstraat 130 Leiden, Haarlemmerstraat 119 washington hans de bruijn correspondent Mensen van wie het huis tijdens de i overstromingen onder water is gelopen, kunnen nog over vele jaren de gevolgen daarvan aan den lijve ondervinden. Al is het water straks verdwenen, dan nog kan hun huis een broedplaats zijn geworden voor hardnekkige schimmels, die schadelijk kun nen zijn voor de gezondheid van de bewo ners. Die vaak onzichtbare schimmels kun nen aanleiding geven tot klachten als ast ma, niezen, hoesten, druipneuzen en ande re allergische aandoeningen. Dat blijkt uit een onderzoek van de medische faculteit van de Washington-universiteit in St. Louis in de Amerikaanse staat Missouri. Grote de len van die staat kwamen in de zomer van 1993 onder water te staan toen de Missis sippi buiten haar oevers trad. Bij het onderzoek in tientallen overstroom de huizen stuitten de wetenschappers meer dan een jaar nadat het water was verdwe nen nog op grote concentraties schimmels in muren en vloeren, en in mêubels en ta pijten die niet waren vernietigd maar slechts opgedroogd. Zelfs in huizen die ge deeltelijk waren herbouwd, werden schim melconcentraties aangetroffen die ver bo ven het normale aantal lagen. In tegenstelling tot de Nederlandse huizen zijn de meeste Amerikaanse huizen van hout, maar voor de fundamenten en de kel ders wordt gebruik gemaakt van beton en steen. Uit het onderzoek blijkt dat echter geen verschil te maken. Beton en steen houden vocht, en dus de schimmels, zelfs nog meer vast dan hout. De onderzoekers raden de overstromings slachtoffers dan oök aan hun huizen van de grond tot het dak te laten behandelen met schimmel- en zwamdodende middelen, zoals bleekwater. Muren dienen te worden overgeschilderd met verf die is gemengd met chemicaliën tegen schimmels en zwammen. Maar zelfs dan is het twijfelach tig of de schimmels volledig zijn uit te roei en. In niet door de watersnood getroffen hui zen werden maximaal 750 schimmelsporen per kubieke meter aangetroffen. In onder gelopen, maar schoongemaakte huizen was dat tussen 1.500 en 14.700. Als de hoeveel heid schimmelsporen boven 3.000 uitkomt, dan kan dat leiden tot allergische reacties en astma-aanvallen bij mensen die daar ge voelig voor zijn, aldus onderzoeker prof. Ja mes Wedner. In nog niet schoongemaakte huizen werden concentraties tot 450.000 aangetroffen. In houten huizen bleken de schimmels gemakkelijk door de muren heen te groeien. Als een van de redenen voor zulke hoge concentraties na de schoonmaakoperaties geeft Wedner op dat veel mensen koste wat het kost hun natte bezittingen of meubels willen bewaren. „Zij realiseren zich niet dat zulke voorwerpen een ideale broedplaats voor schimmels zijn." De schimmels kun nen volgens hem ook schadelijk zijn voor die de schoonmaakoperaties Het onderzoek in Missouri is nog steeds gaande. Tot nog toe zijn slechts enkele ziek tegevallen als gevolg van schimmels gecon stateerd, maar het kan volgens de onder zoekers nog enkele jaren duren voordat mensen er ziek van worden. „Zodra je je huis hebt herbouwd, kan alles weer goed lij ken. Maar volgend jaar zomer merk je dat de hoeveelheid schimmels 400 is, en het jaar daarna 4.000 en daarna 14.000", aldus Wedner. „Misschien houden we onszelf voor de gek als we zeggen dat sommige van deze huizen weer bewoonbaar zijn." nazran-moskou De buurrepublieken van Tsjets jenië worden steeds zenuwach tiger. Ze zijn bang dat de oorlog zich naar hun grondgebied zal uitbreiden. De angst wordt ge voed doordat Russische com mandanten Ingoesjië en Dage stan herhaaldelijk hebben be schuldigd van steun aan de T sjetsjeense rebellen. De buurrepublieken herber gen duizenden Tsjetsjeense vluchtelingen. Volgens de Rus sen zijn daar ook strijders onder en bieden Ingoesjië en Dage stan dus onderdak en voedsel aan rebellen. De afgelopen da gen hebben Russische helikop ters verscheidene keren in grote cirkels rondgevlogen boven Na- zran, de hoofdstad van In goesjië. Volgens sommigen wa ren dat voorbereidende verken ningsvluchten voor een aanval. Intussen dreigen diverse ziek ten in Tsjetsjenië epidemische vormen aan te nemen. Ge vreesd wordt voor een golf van pest en cholera. Ook miltvuur ligt op de loer, omdat veel men sen in Tsjetsjenië leven tussen nog niet begraven of vernietigde kadavers van dieren. Veel van die kadavers liggen te rotten. Een zegsman van de Russische gezondheidsdienst liet gisteren weten dat zijn dienst voorts - -4 :,r: j».- w*.v;.V'.v Oorlogsellende wordt s Tsjetsjenië. In een park Hoe het instrument daar verzeild is geraakt, is onbekend. vreest voor een difterie-epide- nieuwe Russische bestuur in mie. In Grozny zijn al gevallen Grozny nog niet aan de slag is, van difterie en hepatitis vastge- hoewel vrijwel de hele stad nu steld. in Russische handen is. Een an- De vrees voor ziekten is een dere reden is, dat op beperkte van de redenen waarom het schaal nog steeds wordt ge ns onderbroken door curieuze intermezzo's. Zo ook in de Kaukasische republiek de hoofdstad Grozny pingelt een Russische militair op een achtergelaten piano. foto'reuter vochten in de Tsjetsjeense hoofdstad. Eerder deze week hadden Tsjetsjeense verzets strijders laten weten dat ze Gro zny geheel zouden prijsgeven.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7