Beveiliging apotheek moet beter Werkloze hoogopgeleiden willen aan de bak Binnenland 'Proefdieren' PETA versus Gillette 'Transseksuele asielzoeker moet wachten met geslacht-operatie' Te veel cyanide in voedsel ordt 30 schapen fataal Compromis over witte illegalen Sint-Pietersberg voor gulden verkocht INDERDAG 9 FEBRUAR11995 5 Speciale stichting voor groeiend aantal academici zonder baan numegen louis burgers f Dan heb je alles bij elkaar zo'n fien jaar I gestudeerd. Je proefschrift ligt in de winkel, maar vast werkho maar. Ken nelijk zit niemand op je te wachten. Dit ervaren steeds meer afgestudeerden van universiteiten en HBO-instellingen. On danks titels en diploma's lopen ze tegen een muur op. Nederland kent tenminste 120.000 hoogopgeleiden die thuis in spanning wachten op een verlossend telefoontje of brief om eens te komen praten. Zeker de afgelopen twee jaar steeg hun aantal dramatisch. Volgens dr. Rob Vousten uit Nijmegen, een van de vele werkloze academici, groeide de werkloosheid on der hoogopgeleiden met zo'n zeventig procent. Vousten is secretaris van de kersverse Stichting Hoogopgeleide Werkzoeken den en anderhalfjaar werkloos. De Nij meegse neerlandicus, vorige maand ge promoveerd op een proefschrift over het gebruik van dialecten door jonge ren, had tijdens zijn studie veel.losse ba nen en nog niet zo lang geleden was hij twee jaar werkzaam als leraar aan een HBO-opleiding in Maastricht. ..In september 1993 ben ik wegbezui- nigd", vertelt Vousten. Sindsdien sollici teert hij zich het heen-en-weer, maar vangt telkens bot. ,,Nog steeds denken veel mensen dat het voor hoger opgelei- den gemakkelijker is om een baan te vinden. Maar dat is allang niet meer zo. Wij schatten dat in heel Nederland tus sen 120.000 en 170.000 hoogopgeleiden werkloos zijn." Dat betekent in veel ge vallen dat zij fors in de schuld zitten omdat zij niet in staat zijn hun studiele ning terug te betalen. En zelfs als ze een baan vinden, staat zeker niet bij voor baat vast dat die goed betaald wordt. Vousten: „Op dit moment vindt er een enorme verspilling van talent plaats. Te gelijkertijd gaat het economisch gezien ook om een grote ver liespost. De samenle ving heeft immers in ze geïnvesteerd. Het is eigenlijk een vorm van kapitaalvernietiging". De Stichting Hoogop geleide Werkzoeken den is een initiatief van een aantal werklo ze academici uit de belangrijkste universi teitssteden. Inmiddels hebben zich zo'n hon derd lotgenoten aan gesloten. De stichting heeft een gesprek aangevraagd met de Tweede-Kamercommissie voor sociale zaken. „Wij hebben eigenlijk maar twee vragen. Wij willen weten hoe de Kamer denkt de huidige situatie op te lossen en wij vragen ons af of je moet blijven doorgaan mensen op te leiden zonder dat je ze een kans biedt op werk." Dat neemt niet weg dat het ook vaak een bewuste keuze is van een student om een studierichting te volgen waar van hij of zij weet dat de banen in die sector niet voor het oprapen liggen. „Maar dat neemt af. Je ziet nu al dat be- 'Het is een vorm van paalde studierichtingen steeds minder studenten krijgen. De letteren zijn daar een goed voorbeeld van." De groeiende werkloosheid onder aca demici kan leiden tot de terugkeer van de spreekwoordelijke ingenieur op de tram, een schrikbeeld uit de jaren der tig. De nieuwe wachtgeldregeling voor het onderwijs, zoals die 1 januari jongst leden is ingevoerd, heeft de angst voor ge noemd schrikbeeld niet bepaald weggeno men. Werkloze acade- vernietiging van kapitaal mers na een half jaar zonder werk een baan onder hun niveau ac cepteren. Doen ze dat niet, dan komt hun uitkering serieus in gevaar. Theoretisch is het mo gelijk dat een werkloze hoogleraar na 24 maanden werkloosheid ongeschoolde arbeid moet gaan verrichten. Vousten: „We delen de opvatting van PvdA-ka- merlid Karin Adelmund dat op deze wij ze de hoogopgeleiden het werk overne men van de lager geschoolden. Dat be tekent dus dat de werkloosheid onder laaggeschoolden omhoog gaat en dat is ook geen oplossing". De werkloosheid onder hoogopgeleiden is volgens de stichting vooral een gene ratieprobleem. Het treft vooral mensen van onder de veertig, die in de jaren tachtig op de arbeidsmarkt kwamen. Zij merken dat de meeste banen bezet zijn door de kinderen uit de na-oorlogse ge boortegolf. Die hebben werk; velen die daarna komen lukt het niet een baan te vinden. „Wij vinden dat je de huidige economi sche omstandigheden niet uitsluitend moet afwentelen op de nieuwe toetre- ders", meent Vousten. „Er moet een ba nenplan komen voor hoogopgeleiden en deeltijdwerk moet worden bevor derd." Ook vindt de nieuwe stichting dat hoogopgeleiden moeten worden in gezet voor werk op niveau, zodat ze niet hoeven te concurreren met lager ge schoolden. Met elkaar concurreren om het beschik bare werk, vindt Vousten geen pro bleem. „En wie afvalt, zou een stapje omlaag moeten. Natuurlijk vindt ie mand, die ontslagen wordt, dat onrecht vaardig. Maar aan de andere kant is het juist rechtvaardig tegenover iemand die nu werkloos is. De totale hoeveelheid onrechtvaardigheid in de samenleving groeit er niet door". Vousten maakt zich er niet zoveel zor gen over dat hijzelf wel eens degene zou kunnen zijn, die de strijd om een be geerd baantje verliest. Als positief punt ziet hij in elk geval dat zijn categorie werkzoekenden weliswaar minder werk ervaring heeft, maar tegenwoordig ook een stuk goedkoper is. „Want de markt waarde van een academische opleiding is de afgelopen twintig jaar heel sterk verminderd", aldus Vousten. 'ier jaar celstraf voor afpersing *e' v4da De rechtbank in Breda heeft gisteren een 20-jarige Til- v<Srger wegens afpersing tot vier jaar cel veroordeeld. Door te [eigen met een mes en een ketting pleegde de man vorig jaar er berovingen en deed hij drie pogingen daartoe. Verder pleeg- hij, vaak onder invloed van alcohol en drugs, elf diefstallen, ij maakte daarbij onder meer acht auto's buit. Bij de afpersin- Srusïn schuwde de Tilburger het geweld bepaald niet. Een jongen i Udenhout, die geen geld bij zich had, liep een gebroken kaak een gebroken oogkas op toen verdachte hem met een ketting Ranselde. De straf komt overeen met de eis. /lotorsloten gemakkelijk te kraken [n haag IJit een onderzoek van het weekblad Motor blijkt dat vee op de drie motorsloten vrij gemakkelijk kunnen worden ge slaakt. Van de 36 geteste sloten bleken er 24 niet bestand tegen ,e trucs van een door het weekblad ingehuurde deskundige, een pormalige motordief. Slechts twaalf sloten doorstonden de Lare test, waarbij de geroutineerde ex-motordief gebruikmaak- jvan professioneel gereedschap. Van de 36 sloten bleken 23 lorzien van het zogenaamde ART-keurmerk, waar een aantal Jstanties als de ANWB, de RAI en het ministerie van justitie filter staat. =siJieuwe pas duurder na zakkenrollerij haag» Wie door zakkenrollerij zijn paspoort kwijtraakt, moet ir een nieuw paspoort wel degelijk extra leges (namelijk 86 tilden) betalen. Een inwoner uit het Noordbrabantse Terheij- en procedeerde tegen die verhoging tot aan de Hoge Raad left)or, maar heeft geen gelijk gekregen. De Hoge Raad is het met ;t Gerechtshof eens dat de man beter op zijn paspoort had eten letten en dat er geen sprake is van 'overmacht'. Daar is sprake van wanneer het gaat om diefstal met geweld of be- JQijreiging met geweld. tcht jaar voor seks met dochter en bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 48- 5 jrige man uit het Limburgse Echt in hoger beroep tot acht jaar pi veroordeeld na een eis van elf jaar. Volgens het Hof is de man [huldig aan seksueel misbruik van drie kinderen vanaf 1980 tot pgin vorig jaar. Een van de slachtoffers was zijn eigen dochter. Echtenaar werd in juli vorig jaar door de rechtbank in Roer- tot negen jaar veroordeeld. ieeste Nederlanders laten Meer overvallen en inbraken klant steeds agressiever De vijftienhonderd apothekers in ons land krijgen steeds vaker te maken met overvallen en inbraken. Bovendien gedragen klanten zich steeds agressiever. Dertig procent van de apothekers was vorig jaar meermalen het slacht offer van agressie en andere gewelddadige criminaliteit. De beveiliging is niet voldoende en moet daarom worden verbeterd. Een en ander is de voorlopige conclusie uit een onderzoek on der 250 apothekers. Het onder zoek is verricht door het zoge noemde Project-Team Overval criminaliteit of PTO, een onder deel van het ministerie van jus titie. De officiële resultaten zul len pas volgende maand be kend worden gemaakt. Volgens het PTO is het be langrijk dat apothekers zich be ter beveiligen. Alhoewel het team met nadruk stelt dat er geen reden is voor paniek, heb ben criminelen evenwel ontdekt dat de apotheek een aantrekke lijk doelwit is. Niet alleen omdat er soms grote sommen geld te halen zijn maar ook vanwege waardevolle spullen of aanwezi ge drugs. De risico's die daar mee samenhangen, moeten volgens de onderzoekers snel beperkt en beheerst worden. Apothekers verkeren langza merhand in dezelfde positie als juweliers, aldus het PTO. De be veiliging zou verbeterd kunnen worden door het aanbrengen van camera's en alarminstalla ties, het aanpassen van de ope ningstijden in de avond en nacht, het geregeld leeghalen van de kassa en het gescheiden opslaan van medicijnen. Vooral drugs moeten apart worden ge houden, adviseert het PTO. Bij het PTO wordt erop gewe zen dat de criminaliteit in het algemeen toeneemt. Een lo gisch uitvloeisel is dat apothe kers daar als kleine zelfstandi gen ook last van hebben. Daar naast wordt het optreden van 'de Nederlander' over de hele li nie agressiever. Apothekers kunnen daar vaak niet mee om gaan. Er zijn geen beveiligings plannen, noch trainingen hoe te reageren op agressieve klanten. Het agressievere optreden van klanten schrijven de apo thekers zelf onder meer toe aan overheidsmaatregelen inzake medicijnen. Burgers moeten daardoor meer zelf betalen, of krijgen bepaalde middelen niet meer. Zo neemt het aantal aan geboden valse of vervalste re cepten hand over hand toe. Bij de apothekersorganisatie KNMP wordt de situatie geba gatelliseerd. Men zegt niets te weten van het onderzoek. Een toename in criminaliteit en agressief gedrag van klanten is niet merkbaar, aldus een zegs- Drente werkt toch mee aan opslag aardgas assen anp De provincie Drente zal alsnog meewerken aan een wijziging van het streekplan om een on dergrondse gasopslag bij het Drentse Langelo (gemeente Norg) mogelijk te maken. Een meerderheid van de Drentse Provinciale Staten heeft dat gis termiddag besloten. Eind vorig jaar startte minis ter De Boer van milieu een zo genoemde aanwijzingsprocedu re nadat Drente eerder had ge weigerd mee te werken. De pro vincie was tegen de installatie omdat die wordt gebouwd in een kwetsbaar landschap met grote natuurwaarde. De ondergrondse gasopslag is volgens de Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) en Gasunie nodig om ook bij toe komstige strenge winters een ongestoorde gasleverantie te blijven garanderen. Met de bouw van de installatie is een investering van 1,2 miljard gul den gemoeid. Vermoedelijk kan de bouw nog dit jaar beginnen. De op slag zou dan in 1997 klaar zijn voor gebruik. Het ministerie gaat er van uit dat de opslag vier miljard kubieke meter gas kan herbergen. EC: Nederland moet Aboikonie terug laten komen Ziekenhuizen mogen asielzoe kers niet helpen van geslacht te veranderen. Transseksuele bui tenlanders moeten op zo'n ope ratie wachten tot de immigra tiedienst een positieve beslis sing over hun asielaanvraag heeft genomen. Dit standpunt hebben de CDA'ers Lansink en Soutendijk gisteren verpakt in schriftelijke vragen aan de mi nisters Borst van volksgezond heid en Sorgdrager van justitie. De kamerleden willen onder meer weten wie eventuele in grepen zal betalen. Vluchtelingenadvocaten en artsen van het Academisch Zie kenhuis van de Vrije Universi teit in Amsterdam hebben staatssecretaris Schmitz van justitie het afgelopen weekeinde opgeroepen om transseksuelen uit Oosteuropese landen een verblijfsvergunning te geven. Vooral de Roemeense autoritei ten maken het leven van een transseksueel bijzonder moei lijk. Zij erkennen geen andere geaardheid dan de heteroseksu ele. Het CDA vindt een ingreep tot geslachtsverandering 'niet zo spoedeisend'. De fractie wil dan ook weten of andere landen van de Europese Unie trans- seksuele asielzoekers hangende hun verzoek gelegenheid voor een operatie bieden. cht branden tegen inbraak |ee op de drie Nederlanders Ult en bij afwezigheid het licht pis branden. Evenveel men- n hebben hun woning voor- In van extra hang- en sluit- |rk. Dat blijkt uit een onder- ék dat in opdracht van het Inisterie van justitie is ver- Llit hetzelfde onderzoek blijkt t meer dan de helft van de Snsen afspraken met de bu- Ti maakt om op eikaars huis te (ssen. Dat is verstandig, want J de ervaring van de politie Ujjkt dat goede sociale controle de kans op inbraak een stuk kleiner maaktr Veel Nederlanders hebben zich bewapend, zo blijkt voorts. Eén op de vijf Nederlanders be zit een verdedigingswapen zoals een mes of een spuitbus. Overi gens komt dit vaker voor in de grote steden dan op het platte land. Ook is duidelijk dat vrou wen vaker een wapen in de tas steken dan mannen. De onderzoekers concluderen voorts dat een deel van de in woners van ons land 's avonds de deur niet durft open te doen. Dat geldt voor één op de zeven Nederlanders. ünkele tientallen schapen tjj ijn gisteren in Rotterdam ge- !Htorven aan cyanidevergifti- ging. In een wei aan de Nes- erdijk bij de Van Brie- henoordbrug legden kort na n ;lkaar 33 beesten het loodje, ran welke het merendeel ,h; Irachtig was. Het drama ge- 19/ jeurde enkele uren nadat de st 'eestapel van zo'n zestig ge leesten was gevoederd met imandelschroot. ei Ruim de helft van de dieren R overleefde de maaltijd niet. r. De Rotterdamse veehouder A. I* Hallensleben begreep er in eerste instantie niets van. P' Volgens zijn zeggen neemt hij al jarenlang noteschillen en - vliezen af van een hem be- Jjkende handelaar en is er nog nooit iets dergelijks gebeurd. De 33 kadavers zijn giste ren voor onderzoek naar een laboratorium in Gouda ge bracht. Volgens de Algemene Inspectiedienst (AID), die on der het ministerie van land bouw ressorteert, zijn de die ren gestorven door een over dosis cyanide, een stof die overigens van nature voor komt in amandelschroot. In de pens van een herkauwer kan een te grote dosis zich omzetten in blauwzuurgas dat een dodelijke werking heeft. De AID gaat er vooralsnog van uit dat het om een inci dent gaat. De handelaar heeft hetzelfde voer ook geleverd aan drie andere schapenhou ders. Dat heeft niet tot ziekte of sterfte geleid. De coalitiepartners PvdA, VVD en D66 hebben met staatssecre taris Schmitz van justitie een compromis bereikt over het le galiseren van zogenoemde witte illegalen. Het gaat in dit géval om illegale werknemers, voor wie de werkgever zes jaar of langer sociale premies en loon belasting heeft betaald. Volgens een woordvoerder van de WD behelst het com promis dat het criterium van zes jaar wit werken wordt aan gescherpt. Om voor legalisering in aanmerking te komen, dient een illegaal niet alleen zes jaar wit te hebben gewerkt, maar zal ook gekeken worden naar de mate waarin iemand in de sa menleving is ingeburgerd. Het voorstel wordt morgen in de ministerraad behandeld. Hoewel de kwestie de afgelo pen maand in de Tweede Ka mer tot ophef heeft geleid, zijn de consequenties ervan be perkt. Naar schatting enkele tientallen gevallen komen nog voor de regeling in aanmerking. Sinds 1992 kunnen illegalen geen SOFI-nummer meer krij gen bij de Belastingdienst. Van af die tijd kan niet meer 'legaal' loonbelasting of premie worden afgedragen. Daarom zijn er sindsdien geen witte illegalen meer bijgekomen. In het verle den hebben enkele honderden witte illegalen een verblijfsver gunning gekregen. WD en CDA reageerden in december boos, toen bleek dat staatssecretaris Schmitz op ver zoek van de Raad van State de praktijk van het 'witten' van ille galen officieel in een circulaire wilde vastleggen. Zij vreesden dat hiervan een verkeerd sig naal zou uitgaan naar illegalen en de Nederlandse bevolking. Vorige week handhaafde een kamermeerderheid van CDA, WD en de kleine rechtse partij en het standpunt dat niets op papier njag worden vastgelegd. D66 twijfelde en de PvdA steun de Schmitz. Op initiatief van de drie coalitiepartners is deze week een compromis bedacht. Het CDA verwijt de WD in middels 'slappe knieën'. Vol gens WD-woordvoerder Rijp- stra is het compromis echter heel goed uit te leggen, ook aan WD-kiezers. Maastricht» Voor het symbolische bedrag van één gulden heeft de Vereniging Natuurmonumenten gis teren de Sint-Pietersberg in Maastricht gekocht van de provincie Limburg. De Sint-Pietersberg, die de status beschermd natuurgebied heeft, beslaat 87 hectare en heeft een ondergronds gangenstelsel van tweehonderd kilometer. De afgelopen zeventig jaar is de Sint-Pietersberg aangetast door de cementin- dustrie, die er jaarlijks ruim zeshonderdduizend ton mergel heeft gewonnen. De huidige concessie duurt tot en met 2010. In overleg met Belgisch-Limburgse en Belgisch-Franse buurgemeenten en de gemeente Maastricht wil Natuurmonumenten zich de komende jaren inspannen om van het gebied een groot inter nationaal natuurpark te maken. Elk jaar bezoeken ongeveer 150.000 natuurliefhebbers het onder grondse gangencomplex waarin veel historische op schriften en tekeningen zijn te zien zoals de 'Salon der Musen' (foto). De mannen met de lantaarns zijn Eric Lamkin van de WV Maastricht (links) en Toon Jansen van Natuurmonumenten. FOTO ANP PAUL VREEKER beekbergen Actievoerders van de stichting PETA hebben gisteren gedemonstreerd voor het huis van Gillette-direc- teur Hop in het Gelderse Beekbergen. De als 'proefdieren' uitgedoste mensen van PETA gaven op deze wijze uitdruk king aan hun protest tegen de dierproeven, die het bedrijf zou doen. Vorig jaar juli kwam Gillette ook al negatief in het nieuws toen ex-Beatle Paul McCartney wereldkundig maakte dat hij zijn scheermes, -creme en andere scheerbe- nodigdheden naar de fabrikant had teruggestuurd. McCart ney en zijn vrouw Linda staan bekend als activisten voor een betere behandeling van dieren. Overigens staat PETA voor People for the Ethical Treatment of Animals ofte wel 'mensen voor een ethische behandeling van dieren'. FOTO ANP MARTIN HOLLERING De Europese commissie voor juridische zaken en rechten van de burger staat unaniem achter de onmiddellijke terugkeer van de Surinamer Henny Aboikonie naar Nederland. Brussel ver zoekt de Nederlandse regering om Aboikonie, die in oktober ons land is uitgezet, hier zijn asielprocedure te laten afwach ten. De commissie vindt dat Nederland internationale men senrechtenverdragen heeft ge schonden. Na een onderzoek komen de Europarlementariërs tot de con clusie dat in Suriname geen sprake is van een rechtsstaat die de veiligheid van haar ingezete nen èn bescherming van Aboi konie kan garanderen. De 40-jarige Surinamer is lijf wacht van Bouterse geweest en heeft de Nederlandse justitie in formatie gegeven over onder meer de Surinaamse cocaïne handel. Hij zit op dit moment ondergedoken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5