Meer concurrentie in het openbaar vervoer ^Creatieve verzekeraar pan wël WAO-markt op' Binnenland Studieduur vier jaar en slechte student moet weg Wijers komt bedrijven iets tegemoet Snelweg wordt drooggelegd Nauwelijks inbraken in lege polders Arbitrage wordt hier nooit traditie IONDERDAG 9 FEBRUAR11995 [pjJljVerzekeraar houdt zich aan afspraken Uiiifn haag Verzekeraars hebben nog niet één keer ten onrechte een klant op AIDS laten testen. Daarmee zijn ze de afspraken jmet het kabinet volledig nagekomen. Dit blijkt uit cijfers die mi nister Borst van volksgezondheid gisteren aan de Tweede Kamer m h eeft verstrekt. Een test op het HIV-virus, dat AIDS kan veroor- kaken, is niet toegestaan bij een aanvraag voor een levensverze- e od 8lker'nf>van or)der de 200.000 gulden. Betreft het een verzekering eidaa!te8en arbeidsongeschiktheid dan is de grens 60.000 gulden, act} k wijpcht jaar voor poging tot moord ver- Maastricht De rechtbank in Maastricht heeft gisteren een 47- fjarïgë man uit Hoensbroek veroordeeld tot een gevangenisstraf lingavan acht jaar. In de wachtkamer van de familierechter in Maas- ren en tricht schoot hij vorig jaar een kogel in de buik van zijn ex-vrien- door.Jdin omdat zij hem niet groette. Zij raakte zwaar gewond. De irijveijvrouw wilde een straatverbod vragen voor haar ex-man, die net (tien dagen uit de gevangenis was. Hij was in 1993 veroordeeld, hij een huurmoordenaar had ingeschakeld om haar te Ifdoden. De huurmoordenaar was echter een infiltrant van de po- blad Ijitie. als als martejr-' Ieve?El uropese Hof veroordeelt Nederland Het Europese Hof voor de Rechten v itraatsburg heeft Nederland vandaag veroordeeld voor schen- iding van het recht op vrije meningsuiting. Het hof was van oor- deel dat de Nederlandse overheid in 1987 ten onrechte heeft ge- j ?ïweigerd om de oplage van een inbeslaggenomen Blufl-r k Iterug te geven. Het blad' de Amsterdamse kraakbeweging [bestaat inmiddels niet meer. Het Hof veroordeelde de Neder- j handse staat tot een boete van 60.000 gulden. De uitspraak van ^de rechtbank is bindend. ^Bosniër krijgt cel voor brandstichting De rechtbank in Assen heeft gisteren een 44-jarige Bosni- ïsche vluchteling veroordeeld tot vier maanden cel wegens ■jjbrandstichting in een asielzoekerscentrum. Er was achttien (maanden geëist. De man had op 23 november in een bungalow i het asielzoekerscentrum Gijsselte bij Ruinen een fles benzi naar een brandend gasstel gegooid. Hij deed dit toen de •emdelingenpolitie kwam om hem en zijn gezin het land uit te itjzetten. De Bosniërs waren, zowel in Nederland als in Duitsland, [luitgeprocedeerd. ^Verzekeraar houdt zich aan afspraken u^8den haag Verzekeraars hebben nog niet één keer ten onrechte V^leen klant op AIDS laten testen. Daarmee zijn ze de afspraken het kabinet volledig nagekomen. Dit blijkt uit cijfers die mi- Jnister Borst van volksgezondheid gisteren aan de Tweede Kamer aheeft verstrekt. Een test op het HIV-virus, dat AIDS kan veroor- is niet toegestaan bij een aanvraag voor een levensverze- te,a~ kering van onder de 200.000 gulden. Betreft het een verzekering Dndejtegen arbeidsongeschiktheid, dan is de grens 60.000 gulden. ken i de- 'Bij licht vergrijp naar containercel' Groningen Justitie wil bij het Huis van Bewaring in Groningen ruim twintig containercellen plaatsen voor verdachten van lich tere vergrijpen. Deze uitbreiding van celruimte moet het grote iirke aanl:al heenzendingén van winkeldieven, autokrakers, tasjesro vers en dergelijke een halt toeroepen, zo heeft persofficier De Valk gisteren bekendgemaakt. mVIelkert vindt kritiek overdreven ien haag gpd particuliere verzekeraars kun- p'iipien wel degelijk met succes de WAO-markt op, als 'ver ullvol creativiteit tonen. Door lijvoorbeeld een complete ver- uimpolis aan te bieden, waar- ij de verzekeraar vanaf de eer- te ziektedag de zorg op zich kunnen verzekeraars be kijven wel degelijk een aan- rekkelijke aanbieding doen. )at zei minister Melkert van so- iale zaken gisteren in de Twee- Ie Kamer in navolging van de lotterdamse hoogleraar en pro- ninente PvdA'er Wolfson. Volgens de kabinetsplannen nogen werkgevers vanaf 1 ja- volgend jaar hun WAO-ri- particulier verzekeren en :ijn ze daarvoor niet langer ge- jonden aan de bedrijfsvereni- pngen. De Ziektewet wordt vol- ;end jaar geprivatiseerd en net als de WAO geheel rekening van de werkge- rers. De verzekeraars en de werk levers reageerden teleurgesteld, 'ij stellen dat de privatisering an de WAO een wassen neus omdat particuliere verzeke- tars moeten werken volgens en ander financieringsstelsel dan bedrijfsverenigingen, dat in de eerste jaren veel duurder is. Wolfson stelde daarentegen dat verzekeraars wel degelijk een kans hebben, door bedrijven een complete verzuimpolis aan te bieden voor de ziektewet- en arbeidsongeschiktheidsuitke ringen plus een ziektenkosten- verzekering voor de werkne mers. Op die manier kunnen ze de kosten van de aanvankelijk dure WAO-verzekeripg sprei den, aldus Wolfson. Melkert sloot zich daarbij gis teren in de Kamer aan. Hij noemde de kritiek op de kabi netsplannen 'niet erg door dacht' en zei evenals zijn staats secretaris Linschoten dat de plannen wel degelijk een reële mogelijkheid vormen om de WAO particulier te verzekeren. Melkert herhaalde nog eens dat hij niets voelt voor een ba sisstelsel in de sociale zeker heid. Hij verwacht ook dat ziek teverzuim en arbeidsonge schiktheid zodanig zullen afne men dat daar ook geen finan ciële noodzaak toe is. WD- woordvoerder Van Hoof liet de mogelijkheid van het door zijn partij voorgestane basisstelsel echter nadrukkelijk open. Druk op de ketel bij CAO-onderhandelingen Wallage: Lastenverlichting desnoods gebruiken voor werk den haag gpd PvdA-fractieleider Wallage denkt erover een deel van de beloofde lastenverlichting te schrappen als de werkgevers blijven weigeren om concrete afspraken over meer werk te maken bij de CAO-onderhande lingen. Hij volgde daarmee gis teren een suggestie van CNV'er Van der Knaap dat de overheid maar beter zelf werk kan schep pen als het particuliere bedrijfs leven daar niet in slaagt. Walla ge denkt aan investeringen in wegen en huizen ten koste van de beloofde negen miljard las tenverlichting. Aanleiding voor de huidige commotie is het vastlopen vah de onderhandelingen met de banken over een vierdaagse werkweek om de voortgaande ontslaggolf daar te stoppen. CAO-coördinator De Waal van de FNV bracht de bed aan het rollen door te dreigen met hoge looneisen als dit jaar harde af spraken over meer banen (op nieuw) uitblijven. Hij kreeg bij val van de twee andere grote(re) Commissie-Brokx wil ook af van strippenkaart en zonestelsel Met minder overheidsgeld dient veel beter openbaar ver voer tot stand te komen. Regionaal vervoer moet worden aanbesteed, waardoor vervoerbedrijven moeten concur reren. Daardoor zal de dienstverlening verbeteren en zul len meer mensen van het openbaar vervoer gebruik ma ken. streekvervoer draait overigens om de flexibilisering van de ar beidstijd. waar de commissie- Brokx juist voor pleit. In het rapport staat dat vervoerbedrij ven nog te sterk zijn gericht op het terugbrengen van de kosten door lijnen te schrappen en minder dienstverlening. Dat stelt de commissie-Brokx in het advies 'Marktwerking in het openbaar vervoer'. Minister Jor- ritsma (verkeer en waterstaat) nam het gisteren in ontvangst. Het verenigd streekvervoer VSN plaatst vraagtekens bij de wije marktwerking. De Vervoers- bond FNV vindt dat het rapport weinig nieuws bevat. Het huidige conflict in het Gezamenlijke strijd tegen lastige Maas Wallonië en Nederland gaan sa men de strijd aan met de Maas. De internationale Maascom missie houdt zich voortaan niet alleen meer bezig met de kwali- De Ml het openbaar vervoer ook een an der betalingssysteem. De huidi ge strippenkaart en het zo nestelsel moeten verdwijnen. Busondernemingen en andere openbaar-vervoersbedrijven moeten de mogelijkheid krijgen verschillende tarieven te hante ren, bijvoorbeeld tijdens spits en daluren. Ook kunnen ver voersbedrijven verschillende ta rieven berekenen. Hoe het kaartje van de toekomst er pre cies uit gaat zien, maakt de commissie overigens niet dui delijk. Bedrijven die een concessie binnenslepen, moeten meer reizigers trekken. De overheid kiest bedrijven die bijvoorbeeld goede aansluitmogelijkheden op de trein bieden. Om van de concurrentie geen veldslag te maken, pleit de commissie voor 'spelregels' voor overheid en bedrijfsleven. Een onafhankelijk orgaan moet erop toezien dat er geen kartelvorming of oneerlij ke concurrentie ontstaat. Volgens Brokx en de zijnen kan het aandeel van het open baar vervoer in het totale ver voer alleen groeien als vervoer bedrijven de reiziger centraal stellen. Het aandeel van het openbaar vervoer liep van circa 35 procent in 1960 terug tot krap 10 procent vorig jaar. De regeringspartijen PvdA en D66 wezen minder dienstverle ning bij realisering van de plan nen van Brokx. De WD en WD-minister Jorritsma van verkeer en waterstaat zijn daar entegen enthousiast. Advies over toekomst hoger onderwijs den haag. gpd Ritzen wil. Er is ook geen enkel westers land waar dat zo is. Een strengere selectie tijdens en niet voorafgaand aan de stu die zorgt ervoor dat studenten niet te lang het kostbare onder wijs bevolken, aldus De Moor. Hij is geen voorstander van 'se lectie aan de poort', omdat dat meer na- dan voordelen ople vert. Ook wil De Moor het VWO verbeteren en moet het F1AVO- scholieren met een HBO-pro- paedeuse onmogelijk worden gemaakt door te stromen naar Een universitaire opleiding mag slechts bij hoge uitzondering korter of langer duren dan vier jaar. Er moet een strengere se lectie van studenten komen tij dens de studie. Iedereen die langer dan twee jaar doet over het halen van de propaedeuse, moet de universiteit of hoge school verlaten. Die aanbevelingen doet de commissie-De Moor in op dracht van de Vereniging van Samenwerkende Universiteiten (VSNU) in een rapport over de toekomst van het hoger onder wijs. Het rapport wordt pas de finitief als de universiteiten akoord gaan met de inhoud. Commissievoorzitter, profes sor De Moor, heeft de conclu sies uil het rapport vorige maand al grotendeels bekend gemaakt op een onderwijscon- gres. De studie kan volgens De Moor niet korter dan vier jaar duren, zoals onderwijsminister teit het ook met maatregelen om nieu we overstromingen te voorko men. Dat heeft premier Kok gis teren afgesproken met zijn ambtsgenoot Collignon. Kok sprak van een 'buitenge woon positief overleg. „Nationale inspanningen zijn onvoldoende als zij niet zijn in gebed in internationaal over leg." De premiers spraken ver der af om ook Frankrijk en Vlaanderen bij hun overleg te betrekken. Wallonië heeft na de recente overstromingen onder meer be sloten een aantal bassins in zij rivieren van de Maas aan te leg gen om overtollig regenwater beter te kunnen opvangen. „Het is een probleem van ons alle maal, dat ons noodzaakt samen op te treden", hield Kok, spre kend in het Frans, zijn ambtsge noot voor. Wallonië was tot nu toe niet erg enthousiast over in ternationale maatregelen om nieuwe overstromingen te voor komen. Daarom hamerde Mi nister Van Mierlo daar nog maar eens op. den bosch Er wordt deze dagen druk gewerkt om de onder water gelopen snelweg A2 bij Den Bosch droog te krijgen. Om te voorkomen dat later verzakkingen optreden waardoor het asfalt scheurt, moet het zandlichaam onder het wegvak drogen. Dat proces wordt met pompen ver sneld. FOTO ANP MARC BOLSIUS Minister Wijers sche zaken komt bedrijven die door de watersnood zeer ernstig zijn gedupeerd, toch een beetje tegemoet. Ondernemingen die spijkerhard- kunnen aantonen dat ze door inkomensderving als gevolg van de watersnood in problemen komen, kunnen een beroep doen op het noodfonds voor ondernemers. Dat zei de bewindsman giste ren tijdens een bezoek aan Gel derland. Hij herhaalde dat om- zetschade niet wordt vergoed. De minister bracht een bezoek aan twee bedrijven die vorige week moesten evacueren, en sprak met werkgeversorganisa ties en Kamers van Koophandel. Alle ondernemers in de getrof fen gebieden krijgen deze week een schadeformulier toege stuurd. De minister hoopt in de i heb- maart een goed omvang van de ben. De Gorinchemse advocaat mr. H. Lindeman krijgt veel res pons op zijn plan een vereni ging van gedupeerde particulie ren en ondernemers op te rich ten. Hij wil de volledige water schade op de overheid verhalen omdat die in gebreke is geble ven. Behalve particulieren heb ben vooral kleine ondernemers, zoals binnenschippers, zich bij de advocaat gemeld. Japanners willen kopie rampenplan van Nijmegenaren nijmegen» gpd Er is Japanse interesse voor het rampenplan van Nijmegen dal vorige week bij de dreigende watersnood uit de kast werd ge haald. In het land dat net aan het bijkomen is van de aardbe vingsramp in Kobe, waarbij vijf duizend doden vielen, is men onder de indruk van de wijze waarop met name Nijmegen zich op bestuurlijk niveau op de overstroming heeft voorbereid. Dat vindt Fuji-television uit Tokyo. De zender vroeg een ko pie van het rampenplan voor een uitzending over rampenbe strijding. Gemeentevoorlichter G. Koopmans: „De aanpak van Nijmegen heeft goede indruk gemaakt en kan ook in Japan als voorbeeld dienen, zei een Fuji- medewerkster. Ze vroeg ook honderduit over wie de beslis singen nam en wat de rol van de burgemeester was. De voor pagina van ons rampenplan is inmiddels ook al op TV ge weest." de u Niet alleen studenten die lan ger dan twee jaar over hun pror paedeuse doen, maar ook stu denten die over de eerste twee cursusjaren drie jaar doen. moeten weg. Anders dan in de 'uitgelekte' voorstellen wil De Moor hen geen speciaal 'certifi caat' geven als beloning. Tegen dit plan rees veel verzet in uni versitaire kring. De Moor vindt dat universi teiten en studenten onderling afspraken moeten maken over hun rechten en plichten. Als de universiteit beter onderwijs geeft, moet de student beloven harder te studeren. Zo'n soort 'onderwijscontract' ligt gevoelig bij universiteiten; het wordt als te bureaucratisch en te formeel afgewezen. Het inbrekersgilde heeft slechts op beperkte schaal geprofiteerd van de massale evacuaties in Gelderland. Limburg en Zuid holland. Afgezien van vier in braken in Tiel hebben de veria' ten woningen en bedrijfspan den nergens ongewenst bezoek gehad. De intensieve bewaking door politiekorpsen in Geldtjr- land, Limburg en Zuid-Holland lijkt daarmee zijn vruchten te hebben afgeworpen. In Limburg, waar de bevol king van onder andere Itteren en Borgharen op de vlucht sloeg voor het Maaswater, hadden in brekers geen kans omdat de verlaten dorpskernen onbereik baar waren.,,'Als ze mét een boot de Maas op waren gegaan om naar de huizen te varen, war ren ze waarschijnlijk ergens ter hoogte van Roermond weer aan wal gekomen", zegt een politie man. I lij doelt op de sterke stro-- ming ten tijde van het extreem hoge waler. Alleen de regio Tiel/Culemr borg kreeg te maken met inbre kers die hun kans schoon zagen terwijl elders werd gevochten tegen het kwelwater. Er waren twee inbraken bij bedrijven en twee in woningen. Dreigende taal van Justitie dat plunderaars snelrecht krijgen plus de inze.t van vierhonderd politiemensen voorkwamen erger. Er is tot nu toe niemand opgepakt voor in braak. In de ontruimde Ooijpoldcr is volgens politie niet ingebroken. In Arnhem ook niet, al werd wol een fotograaf beroofd van zijn auto èn fotospullen. VANAF 9 MAART OP HET MUSEUMPLEIN, AMSTERDAM Kaartverkoop Saltimbanco Ticketlijn 020 - 4 200 200 AUB-Uitburo en VVV-Bespreekburo's. /fa PAROOL S3 If di iffiiil centrales, CNV en MHP. Minister Melkert van sociale zaken herhaalde vervolgens dat de economie 'niet sterk genoeg is voor forse looneisen', maar herinnerde tegelijkertijd aan de afspraken tussen werkgevers en werknemers om extra banen te scheppen. Hij onderstreepte dat het kabinet hiervoor de voor waarden schept door lastenver lichting. Wallage ging gisteravond voor de televisie een stap verder, tot genoegen van de vakcentrales. „Wallage legt de bal duidelijk bij de werkgevers, en minister Melkert van sociale zaken ei genlijk ook. Dat is buitenge woon bemoedigend", aldus De Waal vanmorgen. De werkgevers, verenigd in VNO/NCW, zijn kwaad. „Het is toch te grijs dat politici de ketel muziek van de bonden overne men en zelfs versterken", aldus een woordvoerder. „Bovendien werkt het volkomen averechts. Het schrappen van lastenver lichting leidt zeker tot hogere lonen, en dat wil Wallage ook ACHTERGROND UTRECHT PIETER COUWENBERGH Eind vorige week probeerden de v van de vakcentrales FNV en CNV, Stekelenburg en Westerlaken, vergeefs het overleg vlot te trekken. Nu tasten de werkgevers de mogelijkheden af van een commissie van wijze mannen. „Zij willen de actie blijkbaar niet laten verlopen want dan neemt de kans op wilde acties toe", concludeert de Amsterdamse hoogleraar arbeidsrecht P. van der Heijden. Toch is de activiteit van de werkgevers opmerkelijk. De eerste tekenen van stakingsmoeheid onder chauffeurs worden zichtbaar. De regio's Apeldoorn en Amersfoort zijn afgehaakt en Zeeuws- Vlaanderen loopt op het laatste eindje. Zelfs in Den Haag was de opkomst van FNV- chauffeurs gistermiddag mager. Het feit dat de VSN nu toch een oplossing zoekt, betekent dat de werkgevers verrast zijn door de vasthoudendheid van de stakers en dat zij vrezen voor arbeidsonrust bij de komende, noodzakelijke reorganisatie Terwijl reizigers mopperend bij de bus haltes staan en steeds meer buschauf feurs stakingsmoe geraken, wordt erach ter de schermen druk gezocht naar een oplossing voor het nu al 21 dagen duren de conflict in het streekvervoer. of bij de volgende CAO-onderhandelingen. „Met elkaar praten is de enige echti; oplossing voor dit klassieke werkconflict", meent Van der Heijden. Toch is het niet zo eenvoudig een onafhankelijke derde te vinden. „Alle partijen moeten meedoen, anders werkt het niet." Ons land kent geen echte bemiddelaars traditie. het komt maar zelden voor. „Dat is op zich niet zo vreemd, want in de CAO- onderhandelingen gaat het om de macht, en die geef je niet graag uit handen. Zeker niet als vakbond, want het stakingsmiddel is jouw enige machtsmiddel. Bij bemiddeling of arbitrage ben je dat wapen kwijt." Er zijn wel voorbeelden van een onafhankelijk of technisch voorzitter. Zo heeft de commissaris van de koningin in Flevoland, Han Lammers, jarenlang de CAO-onderhandelingen in de bouw voorgezeten. Naar tevredenheid, al is het geen garantie voor succes. Arbitrage wordt in de Verenigde Staten veel toegepast. Als beide partijen er niet uitkomen, geven zij in een gesloten envelop hun ultieme bod aan een onafhankelijke derde. Die kiest dan het meest redelijke. „Dan ook blijken partijen wonderlijk dicht bij elkaar te zitten", aldus Van der Heijden. „Nadeel is wel dat toch een van beide partijen wint, zelfs al hebben ze beiden water bij de wijn gedaan." De Amsterdamse hoogleraar verwacht niet dat arbitrage gemeengoed wordt in Nederland, zelfs al lijken de arbeidsverhoudingen verhard. „Uiteindelijk is toch niemand tevreden." Prins Bernhard bedankt volk voor 'steun en medeleven' „Nu mijn gezondheidstoe stand dermate is verbeterd dat ik de afdeling intensive care heb mogen verlaten en ik voor mijn verdere behan deling verhuisd ben naar een afdeling waar ik een grotere bewegingsvrijheid heb, wil ik niet meer wachten met het uiten van mijn grote dank baarheid aan al degenen die mij hebben willen doen we ten hoe dicht zij bij mij ston den gedurende de afgelopen maanden." Dat schrijft prins Bern hard in een brief die gisteren naar alle media is gestuurd. „Ik ben er zeker van dat de blijken van medeleven en ge negenheid, die mij in allerlei vorm bereikten, mij in deze moeilijke tijd hebben gehol pen. Ik werk nu vol ging aan mijn verdere her stel. Met de steun van de hartelijke woorden en van de gebeden van zoveel landge noten moet dat lukken", al dus Bernhard die sinds no vember in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht wordt verpleegd. De 83-jarige prins is we kenlang erg ziek geweest. In november verwijderden de doktoren een kwaadaardige tumor uit zijn darmen. De operatie was succesvol, maar kort erna kreeg de patiënt complicaties. Hij kreeg long ontsteking en een shocklong. Tot het afgelopen weekeinde lag hij op de intensive care van het Academisch Zieken huis Utrecht (AZU). Nu ver blijft hij op een gewone afde ling en doet oefeningen om zijn spieren testerken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3