Allan Boesak: Ik ben onschuldig Zalm, waakhond van Nederlandse worstvoorraad Feiten &Meningen Val Boesak komt behoorlijk hard aan bij kerken in Nederland Turks wangedraf6 blijkt voor EU f geen probleem fe Enge verhalen rond orgaandonatie niet uit te roeien DONDERDAG 9 FEBRUAR11995 NIEUWSANALYSE „Politici een financiële buffer laten vormen, is het zelfde als een hond vragen een worstvoorraad op te bouwen", zo heeft WD-leider Bolkestein ooit ge zegd. Ziedaar in kort bestek de netelige positie van minister Zalm (financiën). De waakhond van een worstvoorraad temidden van een uitgehongerde meute soortgenoten. Die meute werpt, inmiddels vel over been bezuinigd, een begerige blik op al het smakelijks en kan de trek nauwelijks beheersen. Maar Zalm bijt zich vast als een pitbull: de Haagse kennel moet van de worst afblijven. Wat over is, moet worden bewaard voor mindere tijden. Het afgelopen weekeinde vertelde de minister van financiën dat 1994 een belastingmeevaller heeft opgeleverd van 2,1 miljard gulden. Die wordt conform het regeerakkoord gestort in het vermin deren van het tekort. Daarmee zakt dat veelbespro ken financieringstekort over 1994 ruim onder de 2,7 procent van het bruto binnenlands produkt. Dat is een niveau dat volgens het regeerakkoord pas in 1998 hoeft te worden bereikt. Een niveau bo vendien, waarbij de politiek ook mag gaan praten over leuke dingen als verdere lastenverlichting en investeringen in de economie. Daarnaast kan ook het tekort nóg verder omlaag worden gebracht. Dat laatste wil Zalm graag. En daarom doet hij zijn best de waarde van de meevaller en het daaruit voort vloeiende tekort te relativeren. De schatkistbewaarder tekende bij het goede nieuws van de 2,1 miljard dus meteen aan dat daarvan slechts 100 tot 300 miljoen gulden blijvend is. Van dat deel is duidelijk dat de overheid het dit en volgende jaren minder hoeft te lenen. De overi ge 1,8 tot 2 miljard is niet meer dan een leuk een malig extraatje, waarvan het maar de vraag is of die ook dit jaar weer te verdelen is. Het gaat Zalm er om de uitgaven in de hand te houden. Als er dit jaar een tegenvaller is, de watersnood of iets an ders, dan loopt het tekort weer op, zo waarschuwt de minister. Dat Zalm zijn buit met hand en tand verdedigt, is begrijpelijk. De angst van deze minister van finan ciën en al zijn voorgangers is dat de collega-minis ters de bezuinigingsafspraken spontaan vergeten als het wat beter gaat met de economie. Dat is het Lubbers-2-scenario: na vier jaar succesvol bezuini gen liet toenmalig minister Ruding (financiën), de touwtjes vrolijk vieren. Lubbers-3 zat vervolgens met de brokken toen de economie minder draaide en er plots paniekerig moest worden gesnoeid. „Ik ga er van uit dat we die fout niet meer ma ken", zei Zalm na zijn aantreden vol vertrouwen. Daarvoor zal de minister de komende tijd behoor lijk zijn best moeten doen. Er ligt een hard bezuini gingspakket van 18 miljard gulden, terwijl aan de andere kant miljarden aan meevallers binnenstro men. Niet alleen van de belastingen, maar ook bij voorbeeld van de maatregelen rond de WAO. Zalm stelde het afgelopen weekeinde voor die meevallers niet terug te geven in de vorm van lagere WAO- premies, maar ook te bewaren voor mindere tijden. Niet voor niets grapte Zalm al eens dat hij na premier Kok het populairst is bij zijn collega-minis ters. Minister Melkert (sociale zaken) opperde al vast geld uit te trekken voor een koopkrachtverbe tering, want dat is ook goed voor de economie. Mi nister Voorhoeve (defensie) vindt de bezuinigingen te ver doorgeschoten, terwijl hij nog 250 miljoen gulden moet opbrengen. Minister Borst staat voor de nog nimmer succesvol afgeronde opdracht de kosten in de gezondheidszorg in de hand te hou den. En minister Dijkstal (binnenlandse zaken) heeft een zo mogelijk nog zwaardere klus. Hij moet de ambtenaren, die de meevaller ook in de krant gelezen hebben, in de volgende week beginnende onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden an derhalf miljard gulden aftroggelen door ze op de nullijn te houden. En dat allemaal terwijl alle betrokkenen weten dat de economie in 1995 goed op toeren komt, veel meer dan in het voorzichtig gehouden regeerak koord geschat werd. In de februarinota, eind deze maand, zal Zalm proberen zijn worstvoorraad zo goed mogelijk te verstoppen. In de maanden daar na, als er al weer over 1996 gepraat gaat worden, moet hij als waakhond geregeld zijn tanden laten zien om zijn collega's aan de lijn te houden. De met bezuinigingen worstelende bewindslieden ge hoord hebbende, heeft Zalm één troost: het spreek woord wil dat blaffende honden niet bijten. den haag wilco dekker Fouten heeft hij gemaakt, zeker. Maar de boel opgelicht? Nee. En hij heeft al helemaal geen geld in eigen zak gestoken. De vooraanstaande Zuidafrikaan Allan Boesak ligt in het spervuur der kri tiek, maar weigert het hoofd te buigen. Boesak legt, terzijde gestaan door zijn v „Ik erken dat ik een fout heb gemaakt. Ik had een be tere manager moeten zijn en mijn mensen beter moeten controleren. Maar ik weet niets van boek houden en ik haat cijfers. Bovendien ging al mijn tijd zitten in de strijd tegen de apartheid. Dat was mijn leven. Er is veel fout gegaan bij de Stichting voor Vre de en Rechtvaardigheid (SVR), daar is geen twijfel over mogelijk. Maar ik ontken met klem dat ik mezelf persoonlijk heb verrijkt. Het onderzoeksrapport dat dat beweert, is het papier waarop het geschreven is niet waard." Allan Boesak is er duidelijk over: hij is niet schuldig aan fraude met hulpgelden. Weken heeft hij zich stil gehouden en slechts af en toe laten doorschemeren dat hij niets fouts had gedaan. Maar omdat de Zweedse en Deense hulporganisaties die hem van malversaties beschuldigen, gisteren met wat hij noemt een 'flutrapport' naar buiten kwamen, wil hij niet meer zwijgen. Volgens het onderzoek heeft de SVR zo'n vijf miljoen rand (2,5 miljoen gulden) van de Scandinavische hulporganisaties gekregen. Drie kwart van dat geld is op onjuiste wijze besteed. Boesak zelf zou een half miljoen rand in zijn zak hebben gestoken. Razend is hij dat het rapport, dat Zuidafrikaanse ad vocaten voor de Scandinaviërs hebben opgesteld, in de openbaarheid is gekomen zonder dat hij vol gens afspraak eerst op de bevindingen heeft kun nen reageren. De opstellers van het rapport hebben hem zelfs geen enkele keer behoorlijk gehoord. „Ik heb alle medewerking gegeven, maar in het rapport vind je bijvoorbeeld niet één letter terug over het feit dat in mijn persoonlijke bankbescheiden niets duidt op onregelmatigheden. Ik heb geen kans gekregen me te verdedigen en het rapport is daardoor onvolle dig, eenzijdig en zeer onverantwoord." In zijn villa in de rustige Kaapse wijk Constantia geeft hij, terzijde gestaan door zijn vrouw Elna, zijn visie op de gebeurtenissen. Hij oogt kalm, reageert zelfs met gevoel voor humor. Een opmerkelijk beheerste reactie van een man die in een paar maanden tijd zijn hele wereld ineen zag storten. Want nu de Scandinavische hulporganisaties met een strafrechtelijk onderzoek hebben gedreigd, reali seert ook Boesak zich dat president Nelson Mandela hem moeilijk tot ambassadeur bij de Verenigde Na ties in Genève kan benoemen. Een paar maanden geleden verdiende hij nog een zeer royaal inkomen, enerzijds als minister van eco nomische zaken van de Westkaap, anderzijds als voorzitter van de SVR. Van die organisatie kreeg hij, ook naar eigen zeggen, maandelijks zo'n 19.000 rand (een dikke 8.500 gulden) aan loon en onkosten. Nu is hij werkloos en ook Elna heeft in verband met, het verwachte vertrek naar Genève, haar werk opgege ven. En de beschuldigingen van de afgelopen maan den, of ze waar zijn of niet, verhogen beider kansen op de arbeidsmarkt niet. De ware schuldige is volgens Boesak boekhouder Freddie Steenkamp, die inmiddels heeft toegegeven dat hij fraude heeft gepleegd met gelden van de stichting. Volgens het onderzoeksrapport heeft Steenkamp zeker 250.000 gulden in eigen zak gesto ken. „Ik vind het onbegrijpelijk dat de onderzoekers aan de uitspraken van zo'n man zo veel waarde hechten en mij niet horen". Was Boesak wel gehoord, dan had hij kunnen uitleg gen dat bepaalde posten die in de boeken voorko men, gewoon niet kunnen klopppen. Zo staat er dat er geld is uitgegeven voor een alarminstallatie voor zijn huis, terwijl hij geen alarm heeft. Dat de koop som en de reparatiekosten van zijn huis in de admi nistratie van de stichting voorkomen, klopt. Maar niet omdat de stichting voor het huis heeft betaald, maar omdat de betaling via haar bankrekening is ge lopen. Steenkamp, zegt Boesak, deed namelijk ook Boesaks persoonlijke financiën. „Ik heb hem vertrouwd. Ik dacht dat hij een vriend was. Ik voel me verraden." Er was trouwens geen reden om Steenkamp niet te vertrouwen. De boeken van de stichting zijn jaarlijks door accountants gecontroleerd en die hebben de cijfers elke keer goedgekeurd. Boesak hoopt nog deze week op een gesprek met president Mandela. „Dan zal ik hem vragen een on afhankelijk onderzoek in te stellen." Intussen wacht hij de strafrechtelijke aanklacht af. „Ik ben boos dat ze het zover willen laten komen, maar aan de andere kant denk ik dat de waarheid dan eindelijk op tafel kan komen en er mogelijk een einde komt aan de hel waar ik en mijn familie de laatste maanden door heen zijn gegaan. Ik ben onschuldig en ik zal er alles aan doen om mijn naai kaapstad runa heuinga Vertegenwoordigers van de Ne derlandse kerken zijn diep ge troffen door de val van Allan Boesak. De man die veel Ne derlandse kerkgangers de ogen voor de apartheid opende, kan ondanks de berichten over fi nanciële malversaties nog steeds op htm sympathie reke- „Een ontzettend treurig en triest verhaal", reageert de ge reformeerde synodevoorzitter ds. P. Boomsma. Hij gaat ervan uit dat de voormalige predikant 'niet bewust' de zaak heeft ge flest. Het optreden van Boesak is 'zonder meer fout', maar Boomsma kan niet geloven dat de man met 'misdadige' be doelingen te werk is gegaan. Temidden van de snelle en hectische ontwikkelingen in Zuid-Afrika is niet iedereen even zorgvuldig met geld om gesprongen. Geboeid door de grote idealen heeft men dit ter rein een beetje verwaarloosd, aldus Boomsma. Boesak heeft inschattingsfouten gemaakt op een terrein waar dat niet mag. Boesaks val schaadt de opbouw van het nieuwe Zuid-Afrika, zegt Boomsma. Juist op dit mo ment is er behoefte aan geta lenteerde mensen. De synode voorzitter verwacht dat de voormalige kerkleider op de achtergrond voor het ANC nog veel kan betekenen. Dr. K. Blei, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervorm de Kerk, is pijnlijk getroffen door het feit dat er zo op Boe sak wordt ingehakt. „Kennelijk is dat nu in de mode. Welk me chanisme daar achter zit, weet ik niet", aldus Blei, die Boesak vele jaren van nabij heeft mee gemaakt. Als de beschuldigingen over fi nanciële malversaties waar zijn, is dat volgens Blei uitermate triest. Maar hij voegt eraan toe dat Boesak onmiskenbaar ver diensten heeft gehad. „Hij stond moedig vooraan in de strijd tegen apartheid terwijl velen in Nederland daar nog niets van wilden weten." amersfoort anp De Turkse premier, giller, kondigde op 8jkenI nuari met veel bravoure meer vrijheid a»te®e in haar land. Het verbod op politieke actif teiten voor studenten, vakbonden en aca A demici zou worden opgeheven en de vrij heid van meningsuiting zou worden ver- maa; ruimd. [jarig Ondanks die belofte gaat de vervolging vivan onder anderen schrijvers, journalisten en tricl mensenrechten-activisten gewoon door.tdin i dit moment zitten zo'n honderd schrijvei[vroi en journalisten gevangen. [tien Dat lot hangt ook de grootste schrijver vajonn Turkije, Yashar Kemal, boven het hoofd. Mod 71-jarige Kemal heeft in het Duitse blad ijlitie Spiegel geschreven dat zowel Turken als Koerden op grote schaal worden gemarteU-i en geïntimideerd. Hij wees ook op de ver 1-T nietiging door het Turkse leger van twee-|rTOA duizend dorpen in het zuidoosten v kije en de gedwongen evacuatie var dan twee miljoen Koerden. De schrijver werd prompt aan een verhop onderworpen door het staatsveiligheidshj in Istanbul en vervolgens in staat van be schuldiging gesteld wegens 'separatistisch propaganda'. In Turkije kan dat nog altijd op basis van de anti-terreurwetgeving, dit ondanks alle beloften van (giller nog steei van kracht is. De gevolgen daarvan (ma »B< lingen, verdwijningen en moorden) zijn juist déze week nog aan de kaak gesteld iiASSE het zoveelste rapport van Amnesty Interiisch tional, al werpt de Turkse regering die kri[bra tiek verre van zich. [ma Omdat de situatie in Turkije op het gebiejvan van mensenrechten alleen maar slechter ne i wordt, mag je verwachten dat bijvoorbeel|vre< de Europese Unie krachtig stelling neemtzeti Eind december werd daartoe in elk geval uitj nog een flauwe poging gedaan. De bespre kingen over een douane-unie met Turkije \t werden opgeschort. Maar dat gebeurde al. leen omdat Griekenland een veto had uitgDEN sproken tegen de toetreding van de Turkeu^ Dat verklaart waarom de Turkse regering fme zich daarna zo heeft uitgesloofd om een Ljs goede indruk op de Unie te maken. Niet <jhei leen heeft (giller zich daarvoor ingespannézaj, maar ook de Turkse minister van buiten- )-er landse zaken, Murat Karayalcin. In Londe[teg hield hij begin deze week zijn collega's vq Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië voor dat Turkije wel degelijk wil de- Hoewel daar in de praktijk nog n blijkt, hebben de EU-ministers van buiteif1 landse zaken maandag een compromis g sloten over de douane-unie met de Turk^ai Ook 'dwarsligger' Griekenland ging ove stag, in ruil voor de toezegging dat zal v den onderhandeld over toetreding van prus tot de EU. Waarschijnlijk wordt het verdrag, dat aan beide zijden tot lagere ink/ voerrechten leidt, op 6 maart getekend, waarna de douane-unie op 1 januari 199r zal Ingaan. Voor de vorm is ook nog een 'kritische' vap klaring over de schending van de menser^, rechten in Turkije opgesteld. Die opmerk: gen zijn niet alleen van tafel geveegd dooi de Turkse minister Karayalcin, maar heb- ben ook geen enkele waarde meer. De EU, beloont vage toezeggingen van Ankara, geeft een drukmiddel (het verder uitstellen, van de douane-unie) uit handen en sluit eenvoudig de ogen voor de harde realiteit het zuidoosten van Turkije. Daar maak 'b het leger zich aan dezelfde gruwelen schu dig als waarvan het de Koerdische afschei dingsbeweging PKK beschuldigt. Irij li.-!- STEVENHAGEN Door 'enge' verhalen over illegale handel in organen zijn steeds minder mensen bereid na hun dood hart, lever of nieren af te staan. Toch heeft in Nederland 21 procent van de bevolking een donorco dicil en zijn er ongeveer zesduizend na bestaanden van orgaan- en weefseldo noren. De sectie transplantatiecoördina toren van de Nederlandse transplantatie vereniging is op zoek naar hen om erva ringen en leed te delen. „Mensen laten zich liever in de fik steken dan dat ze een orgaan afstaan. Ik zeg het misschien wat cru. maar daar komt het wel op neer. Zelf zijn we ontzettend dankbaar dat er iemand verder leeft met de nieren van onze zoon." Pierre en Marianne Giliam verloren an derhalf jaar geleden hun toen 24-jarige zoon Jan-Willem bij een vliegtuigonge luk in Brabant. Jan-Willem was een le vensgenieter. Had net de Nationale Luchtvaartschool afgerond en werd ge vraagd met een reclamedoek te vliegen voor een felicitatiegroet. Bij het oppikken van het doek ging het mis en stortte de Chessna neer. Twee mannen wisten Jan- Willem uit het vliegtuigje te halen voor dat het in brand vloog. De opgetrommelde ouders van Jan-Wil- lem visten uit de vuilnisbak van het zie kenhuis zijn met bloed besmeurde kle ren en portemonnee. „Daarin zat het do norcodicil. We hebben die nacht bij zijn bed gebeden dat er iemand was die voor mijn kind een nieuw hoofd zou hebben. Maar er was geen redding meer. Ik voel de de verplichting aan de arts kenbaar te maken dat hij een codicil had. Die dank bare blik in de ogen toen ik dat aangaf, zal ik nooit vergeten." Op een zondagmorgen werd Jan-Willem hersendood verklaard. „Door het codicil werd zijn hart kunstmatig aan de gang gehouden en hebben we heel lang af scheid kunnen nemen. Het leek alsof hij nog in leven was." Van Jan-Willem werden twee nieren ge transplanteerd. Eén ging naar een 32-ja- rige man, de ander naar een 54-jarige vrouw. Ook twee hartkleppen zijn be waard gebleven op de hartkleppenbank. Marianne Giliam: „Eigenlijk vond ik dat nog een beetje weinig en vroeg ik me af of er niet meer mogelijk was geweest." De familie heeft tot op de dag van van daag geen spijt van de toestemming voor orgaandonatie: „We gaan veel naar zijn graf, maar hebben nog nooit gedacht 'hier ligt ons kind zonder nieren'." Elly van der Vecht begon in 1979 als eer ste in Europa als transplantatiecoördina tor. Zelfheeft ze na de dood van haar man, nu negen jaar geleden, toestem mingvoor transplantatie gegeven. „Ik heb ook afscheid moeten nemen van een warm lichaam. Ik heb me wel steeds af gevraagd of ik er goed aan heb gedaan de machine af te laten zetten. Je hebt 1001 vragen en krijgt nooit antwoord. Toen ik met iemand wilde praten, ging dat niet. Er was niemand die mij op ving." Er zijn er nu elf coördinatoren in Neder land die onder andere zorgen voor bege leiding en opvang van nabestaanden. „Als je over de afgelopen 25 jaar kijkt, is dat een groep van zo'n zesduizend men sen die heel direct betrokken zijn bij de donaties. We vonden dat we de mensen die achterbleven niet in de kou konden laten staan en heb.ben samen met Euro transplant en de Nierstichting trainingen van slecht-nieuws-gesprekken opgezet. De meeste artsen en verpleegkundigen laten het echter afweten." Ook leggen de coördinatoren huisbezoe ken af. „Dan blijken veel mensen toch met problemen te kampen. Er zijn er die ef helemaal niks meer over willen horen, maar meestal willen mensen weten of de orgaandonatie succesvol is geweest en wie de organen hebben gekregen." Soms willen mensen naam en toenaam horen van de ontvanger, maar dat is in Neder land (anders dan in de Verenigde Staten) onmogelijk. „Een mevrouw wilde laatst weten waar het hart van haai' kind was terechtgekomen. Ze werd heel boos toen we dat niet konden zeggen. Je zou er echter allerlei chantagepraktijken door kunnen krijgen. Je moet de anonimiteit waarborgen", aldus Van der Vecht. Om de nabestaanden te kunnen helpen, wordt in oktober een nabestaanden-dag georganiseerd in Utrecht. Van der Vecht: „We willen graag in contact komen met nabestaanden van orgaandonoren. We willen kijken of we op de goede weg zijn. Ook zouden we graag in contact komen met mensen die hebben geweigerd." „Bij de mensen leeft vaak het idee dat de stekker er eerder wordt uitgetrokken als ze orgaandonor zijn", aldus Van der Vecht. Tegen de Wild-Westverhalen over orgaantransplantaties in bij voorbeeld TV-series blijkt veelal geen kruid gewas sen. „Er wordt veel onzin voor zoete koek geslikt. Na een uitzending met ne gatieve geluiden over orgaantransplanta ties krijgen we ook in de ziekenhuizen meer weigeringen. Maar echt, in een zie kenhuis is alles erop gericht het leven van een patiënt te redden. Pas als een patiënt hersendood is, wordt over donor schap gesproken. Nooit eerder." numegen peter de knegt

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2