Chryslers wagenpark steeds moderner kwestie Porsche: nieuwe 911 Turbo en 'verzamelaarsobject' RS Weg en wiel Rover heeft bewogen jaar achter de rug UW ROVER-DEALER auto ^2>! home Zes Fietsen van het Jaar genoemd 4oNDERDAG 9 FEBRUAR11995 Rood populair bij autokoper et Centraal Bureau voor de atistiek houdt van alles bij, zo ok welke kleuren de nieuw ver- achte auto's in ons land heb- ;n. De cijfers staan vermeld in in recente uitgave van de jietitobranche-vereniging RAI. :n overzicht laat zien dat de eurvoorkeur momenteel heel aders is dan twaalf jaar gele- in ding bleef gelijk: rood is de voriete kleur. In 1982 werden ;hter haast even veel auto's in auw en groen besteld. Nu ligt lod ruimer voor als eerste ;us, met grijs en blauw daar- :hter. Dan volgt wit, een kleur ie in 1982 helemaal niet popu- irwas, terwijl grijs toen ook half zoveel scoorde als nu. ten daalde juist met de helft populariteit tegenover 1982. [odekleuren zijn er duidelijk it te halen. In 1982 was bruin 'in', nu niet meer. Dat geldt ook voor geel, in 1982 haast tien maal zo vaak gekozen als nu. Zwart past beter in de huidige mode: 6 procent nu, net geen 1 procent twaalf jaar geleden. Maar geel lijkt herontdekt als exclusieve kleur voor sportieve modellen en is dus op de terug weg. Autokleuren in procenten Kleur 1982 1994 Rood 15,8 22,1 Grijs 9,8 19,2 Blauw 15,5 18,9 Wit 4,8 16,1 Groen 15,4 8,6 Zwart 0.9 6,0 Beige 8,2 3,8 Bruin 11,0 3,1 Geel 9,6 1,0 Overige kleuren 9,0 1,2 )e Porsche 911 Carrera RS is beperkt leverbaar. ieleidelijk bouwt Porsche weer :en compleet gamma op van ijn eeuwig jonge klassieker lil. Op de Auto Rai, die nog tot in met zondag te bezoeken is, iebuteert de Porsche 911 Carre- a RS, de zogeheten 'straatver- ie' van de geprepareerde wa len waarmee de sportwagenfa- irikant het circuit opgaat. Om nee te mogen doen in de Duit- e groep N/GT moeten er mini- naai 1.000 exemplaren ge jouwd worden.. Porsche zal in otaal rond de 1.200 van deze ('Vegracers' gaan verkopen. )e 300 pk sterke Carrera RS, die afgeleid van de in 1993 ver dienen Carrera, is in beperkte nate ook in Nederland te koop oor 253.900. Naast de RS naakt Porsche ook nog een peciale Clubsport-versie, waar- WEGWERKZAAMHEDEN aIVi ■ezij 'ijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden ijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amsterdam - Den Haag (A 4) lussen de Nieuwe Meer en Nieuw Vennep. 'ussen Schipholtunnel en aansluiting A 10, avond en nacht. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Den Haag richting Amsterdam (A 4) Tussen Schiphol en knoopppunt Badhoevedorp. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Velsertunnel en Amstelveen, avond en nacht. REDACTIE PETER LODEWUKS Chryslers nieuwe topmodel New Yorker, een grote Amerikaan met moderne ronde vormen en alle denkbare luxe. foto chrysler In een paar jaar tijd is er heel wat veranderd bij Amerika's derde autofabri kant Chrysler. Het merk is thans volledig hersteld van een zware inzinking en heeft nu een veel jonger imago dan vroeger. Dat is te danken aan een hoe veelheid aantrekkelijke nieuwe modellen, die goed aanslaan bij het publiek. VIANEN De sensationele supersportwa gen Viper trok voor het eerst veel jonge mensen naar de Chrysler-showrooms. Zij kon den daar constateren dat het voorheen redelijk bedaagde merk inmiddels aardig bij de tijd was. Geleidelijk verdwenen de wat oudere modellen en maakten plaats voor aantrekkelijke nieu welingen. Zoals de Vision en de Neon, die inmiddels ook bij ons op de markt zijn. De bejaarde Saratoga ruimt nu het veld voor de fraaie Stratus en als absoluut topmodel komt binnenkort het moderne slagschip New Yorker op de markt. De 4,75 meter lange Stratus met zijn opmerkelijke snuit wordt leverbaar met 2.0 liter 4-cilinder motor (131 pk) of 2.5 liter V6 (161 pk). De vierpitter komt uit Chrysler lanceert de Stratus als vervanger voor de Saratoga. de pas uitgebrachte kleine Neon, de 6-cilinder van Mitsubishi. Voor de riante 5,27 meter lange New Yorker nam Chrysler de hoogmoderne 3.5 li ter V6 (211 pk) uit zijn iets klei nere model Vision. De voorwielaangedreven Stra tus is voorzien van een luxueu ze uitrusting waarin onder meer een audio-installatie, twee air bags en airconditioning zijn op genomen en het meeste elek trisch bedienbaar is. Toch heeft Chrysler de prijs concurrerend weten te houden: 49.995. De 6-cilinder versie is zo mogelijk nog luxer uitgevoerd en te koop vanaf 68.895. Het eveneens op de voorwielen aangedreven top model New Yorker is uiteraard voorzien van alle mogelijke luxe. De prijs hiervan is nog niet bekend. Net als de Neon en de Vision zijn de Stratus en de New Yor ker ontworpen volgens het zo geheten Cab Forward-systeem. Hierbij wordt de passagiers ruimte verder dan gebruikelijk naar voren geplaatst, zodat de motorkap korter en de binnen ruimte royaler wordt. Chrysler wil met de genoemde vier in formaat opvolgende nieuwe sedans minder afhanke lijk worden van de succesvolle ruimtewagen Voyager. Daarvan verscheen in de VS overigens foto chrysler zojuist de veelbelovende opvol ger. Pas volgend jaar arriveert die hier, de importeur doet daarom officieel of hij van niets weet. De nieuweling is ronder en belangrijk groter, kan met twee schuifdeuren voor de ach terpassagiers uitgerust worden (nu alleen rechts) en het motor gamma zal breder worden. Watersnood legt Franse auto industrie plat Een groot deel van de Franse automobielindus trie ligt plat ten gevolge van de watersnood in het noorden van Frankrijk. Peugeot en Citroen heb ben eerder deze week 50.000 werknemers naar huis gestuurd omdat fa brieken verspreid over heel Frankrijk zonder on derdelen zitten. Dat komt doordat een vitale ijzergieterij in Char- leville-Mezières in de Franse Ardennen vorige week blank kwam te staan. De ijzergieterij die motor onderdelen voor vrijwel al le produktie-eenheden van het PSA-concem produ ceert, zal vermoedelijk pas op zijn vroegst dezer da gen weer kunnen gaan draaien. De meeste fabrieken zijn inmiddels door alle voor raad onderdelen heen en kunnen niets meer produ ceren. Bij Peugeot zijn ruim 35.000 werknemers getrof fen, bij Citroën ruim 15.000. Voor de werkne mers in kwestie is dat een flinke strop. Zo lang de 'chomage tech nique' (technische werk loosheid) duurt, ontvan gen ze maximaal 60 pro cent van hun salaris. De schade voor de PSA-groep bedraagt vele tientallen miljoenen guldens. Peugeot en Citroën heb ben elk tientallen technici naar Charleville-Mezières gestuurd om te helpen bij het schoonmaken van de ijzergieterij. Alle machines moeten to taal gedemonteerd, schoongemaakt en weer opgebouwd worden. van er slechts 100 worden ge bouwd en die niet in ons land leverbaar zal zijn. Niet op de Auto Rai, maar een maand later op de autoshow in Genève laat Porsche zijn nieu we 911 Turbo debuteren. Ook deze auto is gebaseerd op de Carrera, die het einde van de vorige 911 Turbo betekende. De nieuwe heeft niet één maar twee turbo's en levert 408 pk, 88 pk meer dan de oude versie. Volgend jaar brengt Porsche nog twee nieuwe modelseries, intern 896 en 996 genaamd. Dat weten we niet van Porsche, maar van BMW die plaatwerk voor deze modellen gaat maken in zijn fabriek te Eisenach. De 896 komt in plaats van de al niet meer geproduceerde 968, de 996 vervangt de op dit moment nog wel leverbare 928. Terwijl een jaar geleden de tota le automarkt een flinke klap kreeg (in ons land een terugval van ruim 20 procent) had de Britse autofabrikant Rover als een van de weinigen kans ge zien iets meer te verkopen dan in 1992. Ondanks dit positieve resultaat kwam begin '94 het verrassende bericht dat BMW Rover ging overnemen. Op zich geen ver keerde partner voor Rover j want kwalitatief staan de Duitsers zeer hoog aangeschreven en daarbij vullen de produktiepro- gramma's van beide fabrikan ten elkaar bijna perfect aan. Maar wel kwam door deze transactie de nog enige grote fa brikant van Britse origine volle dig in Duitse handen. De overname van Rover door BMW heeft geen nadelige ge volgen gehad op de verkoop van het Britse merk. Sterker nog, het ging vorig jaar uitzon derlijk goed. In de verkoopsta tistieken kwam Rover het afge lopen jaar als grootste stijger uit de bus. Er gingen in ons land 5.822 Rovers de deur uit, tegen 3.608 in 1993, ofwel een stijging De Rover 400 stationwagon heet Tourer. van 61,4 procent. Niet alleen in ons land ging het goed, ook wereldwijd had de Rover Group vorig jaar niet te klagen. De verkoop steeg met 11 procent van 429.800 in 1993 naar 475.500 auto's (inclusief Land Rover). Buiten Groot-Brit- tannië verkocht Rover met 219.300 auto's 22 procent meer. De verkoop in eigen land steeg met 3 procent. De totale produktie van Rover en Land Rover-modellen steeg met 16 procent naar 478.600 eenheden. Er liep een record- foto rover aantal Land Rovers van de band: 94.500, een stijging van 39 procent. De produktie van Rover-modellen steeg met 13 procent naar 384.100 auto's. In ons land bestond de helft van de verkochte auto's uit 600- en 800-modellen. De 600 is op het moment Rover's grote succes nummer. In die serie werd vori ge week op de Rai als wereldpri meur weer een nieuwe versie gepresenteerd, de 620 Dl diesel met directe brandstofinspui ting. Ook is nog tot en met zondag op de Rai de nieuwe uitvoering van de 100 te zien. De kleine 100-serie (voorheen Mini Me tro) is uitgebreid met een ca briolet model en heeft tevens een facelift ondergaan. Met na me de moderne 'familie-grille' laat de, op de Mini na, kleinste Rover nu mooi aansluiten bij de grotere broers. In de 200/400-serie debuteert voorts de stationwagon Tourer. Deze variant verschijnt op een moment dat de nieuwe 200/400-serie bijna in de start blokken staat, maar onduidelijk is nog of de Tourer dan gelijk ook zal worden vervangen door een nieuwe versie. De stationwagon is uitgevoerd met stuurbekrachtiging, een elektrisch schuif/kanteldak, elektrisch bedienbare zijruiten en spiegels (verwarmd), een be stuurdersairbag, gordelspan ners, hoofdsteunen voor en achter, centrale deurvergrende ling met afstandsbediening, een antidiefstal-alarm met starton derbreker en natuurlijk note- houten afwerking van dash board en portierbekleding. De exclusieve 400 Tourer met 1.6 li ter 16-klepper van 111 pk is te koop voor 45.990. St. Jacobsgracht 10-18 (nabijDoezastraat) Tel. 071 - 12 15 60 Ik voel me thuis bij Autohome BLIK IN HET VERLEDEN FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen Bleiswijk en Gouda, overdag. ry M es nieuwe fietsmo- W dellen staan op de ÉLmmm^A nominatie voor de traditionele verkiezing Fiets van het Jaar. Op de dag van de opening van de FietsRAI, 2 maart, maakt minister Jorrits- ma van verkeer en waterstaat bekend welke fiets door de onafhankelijke jury van acht fietsdeskundigen is uitgeko zen. Het gaat om de volgende modellen, alle vorig jaar als nieuw model in Nederland gepresenteerd: Gazelle Medeo, Gazelle Expresso, Ko- ga Randonneur, Giant Tourer, Giant Custom Superlite en Rentmeester American Eagle Death Valley. De Fiets van het jaar wordt dit jaar voor de achtste keer gekozen. De jury beoordeelt de fietsen op aspecten als constructie, afwer king, gebruikte materialen, oorspronkelijk heid, veiligheid, rijcomfort en prijs. Een kennismaking met de jury, die voor een deel jaarlijks wisselt, zegt iets over het des kundige oordeel. De jury bestaat uit Otto Beaujon, fietshisto- ricus en publicist: Menno Grootjans, redac teur tijdschrift Fiets; Cobi Haartsen, direc- In het licht van de komende FietsRAI verdient een solide slot alle aandacht. Dit ringslot van Abus bestaat uit een geharde staalkabel waarmee het slot een geheel vormt. teur Fietsvakantiewinkel Woerden; Hans Kostense, medewerker TNO-wegtransport; Martijn Kuiper, fietsersbond ENFB; Jack van der Slikke, instructeur INNOVAM-op- leidingen; Jack Oortwijn, hoofdredacteur vakblad Tweewieler en Ferry Smith, belan genbehartiging tweewielers ANWB. Hoofdlamp Silva, bekend fabrikant van kompassen, heeft zich op de koplampenmarkt voor fiet- sen begeven. Nader bezien is het nieuwe produkt een hoofdlamp, want de fietser dient het geval op de batterijen na met rie men op het hoofd te monteren. De gelijke nis met een grotonderzoeker of mijnwerker is verbluffend, maar misschien is de lamp juist geknipt voor deze beroepsgroepen. De fietser hoeft niet bang te zijn voor een zwaar hoofd, want de hele constructie weegt een ons, exclusief batterijen. Er is ook een dubbele hoofdlamp te koop, die na tuurlijk zwaarder is. De enkele uitvoering kost 70, de dubbele 200. Geld toe Het gemeentebestuur van Tilburg dwingt verstokte automobilisten met forse finan ciële heffingen op de fiets naar het werk te komen. Een parkeerplaats bij het stadhuis gaat 400 gulden per jaar kosten. Dat is ove rigens éen bedrag van slechts twee gulden per werkdag. Tot voor kort betaalden parke rende ambtenaren 250 gulden per jaar. Hun fietsende collega's kregen echter 250 gulden per jaar bij hun salaris. Omdat al heel veel ambtenaren op de fiets kwamen en het au togebruik nauwelijks lager werd kostte de regeling de gemeente teveel geld. Wie nu fietst krijgt extra geld en mag meedoen aan een loterij waarmee fietsen en fietsvakan ties te winnen zijn. In het Amsterdamse Stedelijk Museum is tot en met 2 april de Alfa Romeo-tentoonstelling La Bellezza Necessaria, ofwel De Essentie Van Schoonheid te zien. Een van de pronkstukken daar is de Alfa 8C 2900 B, die wordt gezien als een van de snelste en fraaiste sportwa gens in de wereld. De motor van de 2900 B was regelrecht afgeleid van de Grand Prix-motor die onder andere de befaamde P3 aandreef. Twee Roots-compressoren stonden borg voor 180 paardekrachten en een top van 185 km/uur. In Amsterdam zijn liefst twee van deze auto's te zien: een door carrossier Touring geprepareerde raceversie, de 8C 2900 B Le Mans en de produktieversie daarvan, de 8C 2900 B Lungo (foto). Beide auto's dateren van 1938. foto stedelijk museum

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27