j Minder woningen in Kerk en Zanen Verzet tegen invoering van toeristenbelasting Rijn Veenstreek Schoonmaak Haasbeek minder duur i'Oude foto's zijn een reis door mijn jeugd' SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp Alphen soepeler voor themapark Archeon Oude tijden herleven IONDERDAG 9 FEBRUARI 1995 GOEDHART ^^BOUWHUIS Hoorn 126o (t.o. Avifauna) Openingstijden: Alphen o/d Rijn ma. t/m vrij 8.30-12.30, 13.30-17.30 uur. tel 01720-22100 vrij. tot 21.00 uur, zat 10.00-16.00 uur. Alle SieMatic keukens kunnen kookklaat geïnstalleerd worden. alphen aan den run» De sanering van het terrein van de voormalige drukkerij Haas beek is de helft goedkoper dan verwacht. De kosten waren op 1.8 miljoen geschat. De sane ring kost nog altijd meer dan waarop de gemeente bij de aan koop van het terrein rekende. Zij kocht vorig jaar het terrein om er huizen te bouwen. De ge meente nam de vervuilde grond over, omdat zij dacht dat het schoonmaken niet veel geld zou kosten. Om de kosten voor het schoonmaken binnen de per ken te houden, werd het bouw plan aangepast. Twee woningen werden vervangen door twaalf garages. De commissie ruimtelijke or dening ging gisteren morrend akkoord met de negen ton die de sanering nu nog kost. Als al les goed gaat kan er in mei van dit jaar begonnen worden met de bouw van woningen op het terrein van Haasbeek. Van Bemmelen stort zich op archief van vader -ct7qeterwoude liesbeth buitink Ook qua prijs bieden wij u het beste i.d. SieMatic keukens zijn zó perfect dat sommige mensen denken dat ze 'onbetaalbaar' Zijn. Onze reactie: kijk eens rond in onze showroom. SieMatic heeft 42 keukenseries, op 18 verschillende prijsniveaus. Dus ook voor u maken wij graag een I.D., een Individueel Design. Ons com plete voorstel van een speciaal voor u ontworpen keuken. Van SieMatic. In elke prijsklasse top klasse. Kom even langs. Het SieMatic keukemdeeënboek ligt voor u klaar. 't Liefst een SieMatic. Meubelplein 9, Leiderdorp, lel. 071 - 41 2615 (le etage Mijnders Meubelen) Openingstijden; ma. 13.00-17 30, dl. l/m vrij. 9.30-17 30, zat. tot 17.00 uur, do. avond koopavond. n ÉT JJjfce nieuwbouwwijk Kerk en Zanen in Alphen aan den n \5ijn za^ de komende jaren minder snel groeien dan de af- kogelopen jaren het geval was. Dat blijkt uit het bouwpro- len gramma voor 1995. Het bouwtempo in Kerk en Zanen ordt vertraagd ten gunste van de stadsvernieuwing en iet bebouwen van zogeheten inbreidingslocaties. 95 nj U.phen aan den run jan winde lingen (zoals voor de opvang van vluchtelingen), leden voor het lagere bouw- De gemeente wil dan ook een rmpo in Kerk en Zanen is het forse claim leggen op de 650 ex- r ringen te beleid van Rijk en tra woningen die de provincie provincie ten aanzien van wo- Zuid-Holland in het herziene 4 ïingbouw in het Groene Hart. streekplan ter beschikking stelt 111 pndanks de beperkte planologi- aan de Rijnstreek voor stadsver- the ruimte hecht het gemeen- nieuwing. De IGOR-gemeenten _J£ [iebestuur van Alphen er toch moeten deze woningen onder- jan om Kerk en Zanen tot het ling verdelen. Maar ook al krijgt l)aar 2000 met gemiddeld 282 Alphen een groot deel van deze roningen per jaar te laten huizen toegewezen, dan kun- .1-jroeien. In dat scenario blijft er nen nog niet alle inbreidingslo- 'Ivoor stadsvernieuwing nauwe- caties worden bebouwd. Met de ijks ruimte over, zelfs als er ge- nieuwbouw in Nieuwe Sloot >ruik wordt gemaakt van com- (250 woningen) en in de sta- •nsatie- en vervangingsrege- tionsomgeving (100 huizen) zal Meer vandalen aangehouden ter aar Na de aanhouding van een 15-jarige jongen uit Korte- raar heeft de politie in Ter Aar nog eens zes jongens aangehou- str>) den wegens vernielingen aan het politiebureau. De zes vanda len, die inmiddels hebben bekend, zijn veertien tot zestien jaar oud en wonen in Ter Aar. Het politiebureau in Ter Aar was drie maal binnen twee weken doelwit van vernielzuchtigen.. Dins dagavond werd er een ruit ingeslagen en een brandende lap naar binnen gegooid. Geldkist uit bakkerij gestolen alpen aan den rijn Uit een bakkerij aan de Van Boetzelaarstraat in Alphen is gisternacht een geldkist met drieduizend gulden ge stolen. De dader forceerde een schuifraam, doorzocht de winkel en vond het kistje vervolgens op de bovenverdieping van het Geld voor konijnenflat ij run De door mest en urine aangestaste konij nenflat op de Alphense kinderboerderij Zegersloot wordt bin nenkort vervangen. Het geld daarvoor is er door een gift van de serviceclub Rotaract. Komende zaterdag 11 februari krijgt voor zitter J. Breek een cheque ter waarde van 2650 gulden overhan digd door de galacommissie van Rotaract. De serviceclub haalde het geld op met acties tijdens de feestdagen in december. Avond aan avond brengt de Zoeterwoudse fotograaf Jan van lemmelen door met een ver roeste koektrommel vol oude negatieven voor zich en een (jgrote loep in de hand. Hij heeft zich op het archief van zijn va- jat der gestort, die in 1929 als foto graaf in de Zuidbuurt begon. De fotograaf heeft de Oranjevereni ging al toegezegd een tentoon- gLstelling te maken van de hon derden foto's van de bevrijding Zoeterwoude-Dorp en -Rijn dijk. Bovendien overweegt hij dezelfde foto's te publiceren in een boek. Foto's uit de winter van 1945-1946 hangen nu al in het verzorgingshuis Emmaus. alphen aan den run jan winde De gemeente Alphen steekt Archeon de helpende hand toe. Het archeologisch thema park mag in de toekomst com merciële activiteiten ontplooi en die niets te maken hebben met de archeologie. De enige beperking op de activiteiten van Archeon zal in de toekomst zijn dat de om wonenden er geen last van mogen hebben. Het thema park moet jaarlijks achteraf een overzicht maken van de activiteiten die hebben plaats gehad. Uiteindelijk kunnen hieruit richtlijnen ontstaan om te bepalen wat wel en niet is toegestaan. De gemeente er kent de financiële noodzaak het entreegebouw van Ar cheon ook buiten het seizoen open te stellen. Wethouder Van der Veen Meerstadt (WD/ ruimtelijke ordening) benadrukte gisteren dat aan de verruiming van mogelijkheden voor Archeon ook een prijskaartje hangt. Ar cheon heeft destijds de grond goedkoop kunnen kopen op voorwaarde dat het park zich zou beperken tot de archeolo gie. Nu de mogelijkheden wor den verruimd, hoort daar in de ogen van de wethouder ook een andere prijs bij. Een meer derheid van de commissie voor uitvoeringszaken ging gisteravond akkoord met het voorstel van de wethouder. ACHTERWEG - Onder de kop Sluipen taboe op Voorweg' is gisteren een verkeerde foto ge plaatst. In plaats van de Voor weg, liet de foto de Achterweg in Nieuwe Wetering zien. Onze excuses daarvoor. Exploitanten van jachthavens, campings en hotels in Alkema de hebben gisteren geprotes teerd tegen het invoeren van (water)toeristenbelasting. Ze deden dat tijdens de vergade ring van de commissie financi en, die zelf ook vraagtekens bij de nieuwe heffing plaatste. Alkemade wil dat toeristen in 1996 een gulden toeristenbelas ting per overnachting betaalt. De reden daarvoor is dat zij, net als de eigen inwoners, gebruik maken van gemeentelijke voor zieningen. De gemeente hoopt hiermee zo'n 10.000 gulden per jaar binnen te halen. CDA-raadslid J. Verweij vreest voor een grote administratieve romplomp, voor zowel de on dernemers als de gemeente. Hij verwacht dat de opbrengst niet opweegt tegen het vele werk. De CDA'er sloot zich aan bij de angst van M. Manuel van de Watersportvereniging Braasse- mermeer. Manuel: „De ge meente gaat ervan uit dat de ligplaatsen 24 nachten per jaar bezet zijn en dat een boot ge middeld drie personen her bergt. In werkelijkheid ligt het aantal veel lager. Als ik een aan slag wil op basis van de werke lijke aantallen, moet ik voortdu rend aan mensen vragen wan neer ze hier slapen en met hoe veel personen. Dat is niet te doen." Ook M. Hoogenboom van camping Kagereiland wees de commissieleden erop dat de meeste jachthavens in Alkema de maar weinig passanten ken nen, waardoor de standaardge- gevens die de gemeente wil hanteren veel te hoog liggen. Zowel PvdA-raadslid F. Schoonderwoerd als de WD'er H. van Duijkeren pleitte voor een overgangsregeling in som mige situaties. Zij reageerden op het protest van G. van Rijn van Zeilschool de Kaag die de commissieleden erop wees dat sommige groepen al jaren voor uit hebben geboekt en dat daar voor de prijzen ook al zijn bere kend. „Voor een groep van 70 personen die volgend jaar vijf dagen op het eiland verblijft, betekent dat een onverwachte extra kostenpost van 350 gul den. Dat kan wel eens heel na delig uitpakken voor ons be drijf." Verschillende ondernemers maakten gelijk van de gelegen heid gebruik om de hoogte van de woonforensenhelasting en de jaarlijkse heffing van leges te kritiseren. „In vergelijking met omliggende gemeenten, is de woonforensenhelasting in Alke made erg hoog. Daarentegen verminderen juist de voorzie ningen voor toeristen", betoog de H. van de Hulst van camping Spijkerboor. Wethouder L. Bee- len (WD/financiën) merkte op dat de hoogte van deze belas ting nu niet ter discussie staat, omdat de gemeenteraad daar tijdens de laatste begrotingsbe handeling al mee akkoord is ge gaan. En wat de leges voor kam- peervergunningen betreft, be loofde hij uit te zullen zoeken of Alkemade hierin echt een uit zondering vormt. Overigens wordt Kaageiland niet uitgezonderd van toeristen belasting, aldus Beelen. Hij rea geerde op het verzoek van M. Metzlar van hotel Orion en G. van Rijn van Zeilschool De Kaag. Toeristen die het eiland bezoeken zijn toch al extra geld kwijt aan het pontje, legden zij F. Koek van Groen Links was gisteravond het enige raadslid dat zijn fiat alvast gaf aan de in voering van toeristenbelasting. Voordat de raad hierover een definitief besluit neemt, wordt eerst overleg gepleegd met alle betrokken ondernemers in Alkemade. Daarna buigt de commissie financiën zich nog een keer over de belastingmaat- regel. De foto's vertegenwoordigen 2 voor Van Bemmelen meer dan C alleen een historische blik op fji Zoeterwoude. „Ik geloof dat ik M. dat zelf ben", wijst hij op een foto van een begrafenis in 1945. Een klein jongetje met een blonde lok staat tussen volwas- g ®senen die treurend naar het graf >er blikken. „Het is een soort reis door mijn jeugd. En ik zie zo al les dat mijn vader heeft gefoto- grafeerd. Ik ben mijn vader als da fotograaf heel erg gaan waarde uren." Het sorteerwerk van de nega tieven is een ware monniken- 'leAklus. „Ik zit al maanden 's ehl avonds die negatieven te archi- L veren en ik moet echt oppassen n dat ik me niet laat meeslepen, m Toen ik ermee begon pakte ik 's avonds een doosje negatieven en voor ik het wist was het half P vier 's nachts. Ik bekijk elk nega- J tief met een grote loep en schrijf '4 in een schrift wat erop staat. Ei genlijk zou ik ze onder een spe lt I ciaal apparaat moeten leggen, zodat ik ze op een televisie ge projecteerd krijg, maar dan wordt het helemaal zo'n klus. Aan de andere kant zou ik dan wel veel mensen herkennen en ook namen op kunnen schrij ven", vertelt Van Bemmelen. Het archief van Van Bemme- leflen senior stamt voornamelijk van 1945 en de jaren daama. ■.Voor de oorlog werkte hij met glasplaten, die op de zolder in kisten stonden. Maar die zolder litè stortte bijna in onder het ge er* wicht." Zijn zoon Mike vult aan: ui^ ..Mijn grootouders woonden ei met dertien kinderen in een 1 v» heel klein huisje in de Zuid- st* buurt en voor die kisten was d* geen ruimte meer. Toen hebben ze die kisten met glasplaten be- daarom pas na het jaar 2000 be gonnen worden. Tot aan de eeuwwisseling wil Alphen per jaar respectievelijk 482, 572, 564, 484 en 350 wo ningen bouwen. Voor Ridder- veld staan er 174 nieuwe huizen op het programma, waarvan honderd woningen voor oude ren nog dit jaar zullen verrijzen op de hoek van de Burgemees ter Bruins Slotsingel en de Pre sident Kennedylaan. Volgend jaar zullen op het terrein van de Hooge Burch in Zwammerdam 24 woningen worden gebouwd en in het waterwingebied aan de Hoorn zijn voor 1996 en 1997 elk jaar vijftig nieuwe hui zen gepland. Voor stadsvernieu wing rekent de gemeente op de bouw van 725 woningen in 'het rode dorp', de Ruisdaelstraat, in het stadscentrum, op het terrein van Van Oordt, in Zwammer dam en in Gouwsluis. Een foto uit 1945: de toenmalige Zoeterwoudse burgemeester Smeets wordt voor de Zuidbuurtsekerk gehuldigd. foto pr graven in de tuin. Een half jaar later bleek dat die glasplaten opnieuw konden worden ge bruikt en een dubbeltje per stuk opleverden. Zij dus graven, maar ze hebben die kisten nooit meer kunnen vinden." Toch heeft Van Bemmelen uit de periode voor de oorlog nog wel materiaal. „Dorpsgezichten, landschappen van plaatsen die nu zijn volgebouwd. Foto's van de firma Dekkers die vroeger op de plaats van onze winkel aan de Dorpsstraat zat. Die maakte karren en later auto's. Ze zijn al lemaal voor de deur gefotogra feerd." Dozen vol pasfoto's ge tuigen van de oorlog. „De men sen moesten die laten maken voor hun Ausweis. Ik heb er wel een paar duizend. Ze zijn niet genummerd, er staan geen na men op. Ze zijn alleen gesor teerd per straat. Ik zou daar ook ooit nog wat mee moeten doen, maar wat?" Van Bemmelen richt zich met het sorteerwerk vooral op de fo to's die tussen 1945 en 1950 zij genomen. „Daarvoor was foto grafie nog meer een hobby van mijn vader. Ik herinner me dat we in de oorlogsjaren nog een kruidenierszaak in de Zuidbuurt hadden. Maar van het bevrij dingsfeest heeft hij veel foto's gemaakt, van de optochten en de feesten die in de buurten werden gehouden. Er zijn foto's van onderduikers die op het land aan het werk zijn, daar heeft hij op de achterkant met een stift 'onderduikers' opge schreven. En foto's van burge meester Smeets die van zijn on derduikadres in de Weipoort werd gehaald. En ik vond me zelf als 5-jarig jochie met een vlaggetje in mijn hand op be vrijdingsdag." zoeterwoude Oude tijden herleefden gister middag in het Zoeterwoudse verzorgingste huis Emmaus. De tijden, dat elke winter de schaatsen werden ondergebonden om te zwieren en te draaien onder begeleiding van orgelmuziek, terwijl aan de kant een koek en zopie-tent verleidelijke luchtjes over het ijs liet waaien. In de recreatiezaal van het verzor gingshuis werd voor de bewoners een feest middag gehouden ter ere van het eeuwfeest van de Zoeterwoudse ijsdub. In ouderwetse klederdracht vertelde R. van Diemen uit de Weipoort over het schoonrijden in die tijden. Ook het nostalgische orgeltje ontbrak niet. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21