EIDEN In Leiden geen oed sportbeleid' K Computer stuurt nieuwe 'Koets' Politie Zuid-West wil NEM-kantoor Vogelvlucht opgelucht ipionnagecomplot, spionage-complot of spionagekomplot? PAG 7 FEBRUAR11995 Kermis y| De vaste bezwaar- I I makers tegen de kermis op de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp gaan zich weer te roeren. Monorail y| De monorail tussen I jL het NS-station in Alphen en Archeon moet Europees worden aanbe steed. Expositie y| o RobWolthoorn, I J conservator moder ne kunst van De Lakenhal heeft een expositie in Stel ling Gallery samengesteld. '-voorzitter Van der Moolen heeft moeite met bezuinigingen ;en 'goed, gefundeerd sportbeleid' ontbreekt het in n nog steeds. Dat zegt K. van der Moolen, voorzitter e Leidse Sportfederatie, in een eerste reactie op het en uitgebrachte pre-advies op de sportnota 'Het jn de knikkers'. Grote moeite heeft Van der Moolen 'orse bezuinigingen op tennisaccommodaties en de oberhal, die de bouw van een sporthal in de Ste- ïhof mogelijk moeten maken. jerna straatsmaton uitgegeven. Je gaat aan de ene kant een sporttak zwaarder bezuinigen op sommige belasten om aan de andere kant ;n van sport, ten gunste iets mogelijk te maken." andere takken van sport De Leidse Sportfederatie is it Van der Moolen een'gek een groot voorstander van de neen'. „De Leidse Sportfe- bouw van een sporthal in de heeft altijd gezegd: een Stevenshof. „Dat heeft voor ons tnota moet los staan van prioriteit", zegt Van der iningsplannen. Maar nu Moolen. „Maar als dat ten koste t dat toch samengevoegd, gaat van de 3-Octoberhal moe moeten de tennisvereni- ten we ons toch nog eens achter in 180.000 gulden en de 3- de oren krabben." berhal 200.000 bezuinigen De elders in deze krant geda- rordt er aan een nieuwe ne suggestie van sportwethou- de Stevenshof vier der H. de Goede (D66) om mee )ngen met geweld beroofd |ENZonder dat voorbijgangers reageerden is een 16-jarige denaar gisterochtend rond 10.30 uur in het Leidse station in aar geslagen en beroofd. De jongen werd van achteren beet- >akt door twee iets oudere jongens en naar een stille plek in stationshal geloodsd. Daar kreeg hij van de ene jongen een ar dreunen in de maagstreek en het gezicht, terwijl de ander n zakken doorzocht. De buit bedroeg een tientje. De Leide- ar heeft niet om hulp geroepen. Wel zouden een groot aantal :n het voorval hebben gezien. lenengooier terroriseert kweker ien De kassen van een kweker aan het Delftse Jaagpad in den zijn de afgelopen tijd steeds het doelwit van een stenen- Het afgelopen weekeinde werden zestien grote kasruiten '0 bij 60 centimeter) met stenen ingegooid. De afgelopen drie tanden zou de man op deze manier al vijftig ruiten hebben loren. uzie vader en zoon escaleert ien De spanningen tussen een 28-jarige Leidenaar en diens 5-jarige vader uit Oegstgeest liepen gistermiddag zo hoog op, at de politie eraan te pas moest komen. De-vader had eerst een it van het huis van zijn zoon aan de Frans van Mierisstraat in tiden ingeslagen, waarop de zoon de ruiten van de auto van n vader insloeg. Daarop vlogen ze elkaar in de haren. De poli- moest hen tot bedaren brengen. Aan het conflict zouden on- ;r meer financiële problemen ten grondslag liggen. ïetsster en bromfietser botsen den» Een 27-jarige fietsster uit Leiden is gistermorgen tegen alf negen gewond geraakt bij een aanrijding met een 18-jarige tomfietser uit Lisse. Het ongeluk gebeurde op de Gooimeer- an, ter hoogte van de Veenbes. Doordat een bus voor een deel het fietspad stond, raakte vermoedelijk de Leidse of de Lisse- i middengeleider. De fietsster is met een hersenschud- ir het AZL vervoerd. lannemers bestolen van gereedschap idenInbrekers hebben het afgelopen weekeinde twee keer ans gezien om in Leiden gereedschap te stelen. Een aanne- ïersbedrijf uit Oud Ade mist een aggregaat, zagen en een dril- oor die in een huis aan de Kloosterpoort lagen. De inbrekers i binnen met een valse sleutel. Een bouwbedrijf uit Lei erdorp mist een waterpas, slijp- en boormachines die in een ontainer aan de Zonneveldstraat lagen opgeslagen. te betalen aan de bouw van een tweede Voorschotense sporthal, vindt Van der Molen geen gek idee. „Ik denk dat als je regio naal zaken kunt opzetten dat dat een goede zaak is. Zeker als daardoor de 3-Octoberhal over eind kunt houden. Want ik zie nog niet zo snel waar die twee ton vandaan moet komen." Afgezien van een aantal 'one venwichtigheden' is Van der Moolen blij dat het pre-advies er 'eindelijk' is. „Ik heb het net binnen, moet het nog goed be studeren. Het bestuur heeft er nog niet over gesproken." De sportnota 'Het spel en de knikkers' is november 1992 ver schenen, maar tot op heden niet behandeld door de ge meenteraad. De presentatie van een pre-advies is een eerste aanzet daartoe. Belanghebben den hebben tot 17 maart de tijd te reageren op de voorstellen. Milieurechts- winkel blijkt schot in de roos De oprichting van een afdeling milieurecht bij de Leidse rechts winkel is een schot in de roos gebleken. Sinds de afdeling op 7 oktober van het vorig jaar ging draaien hebben tal van mensen met milieuproblemen de hulp van de rechtswinkel gezocht. Vooral mensen die last had den van lawaai van horecabe drijven bezochten het spreek uur. Die klachten werden na be middeling van de rechtswinkel opgelost. Verder kwamen er mensen met klachten over stank, vragen over de actie tankslag en trad de rechtswinkel in een rechtzaak op namens een bewonerscommissie. De af deling milieurecht houdt spreekuur op dinsdagavond van half zeven tot half negen en op donderdagmiddag wan twee tot vier uur. Japanse meester geeft aikidoles De Japanse meester Kenji Shi- mizu Sensei uit Tokyo geeft het komende weekeinde training in de vechtsport aikido. De trai ningen zijn vanwege de grote belangstelling in het universitair sportcentrum aan de Einstein- weg in Leiden. De trainingses sies zijn op zaterdag van 15 tot 18 uur en op zondag van 11 tot 14 uur. De 'bunker' achter Lammermarkt en Marepoortkade. Hierin komt de nieuwe koets-O-theek. Techniek van het jaar 2000 in discotheek aan Lammermarkt leiden loman leefmans De modernste, computergestuurde tech nieken op het gebied van geluid, licht, ruimte en dranktoevoer worden dezer da gen geïnstalleerd in de nieuwe Koets-O- theek. De discotheek die na een kwart eeuw aan de Kruisstraat te zijn gevestigd naar de Lammermarkt verhuist, gaat volgens de laatste planning in mei open. „Het is goed te merken dat we richting het jaar 2000 gaan. We gaan bijvoorbeeld al met vier ver schillende computers werken", aldus eige naar L. Kamphues. De gemeente heeft er jaren over gedaan de Koets-O-theek weg te krijgen uit de wijk de Oude Morsch. De overlast van een grote publiekstrekker in de dichtbevolkte buurt werd onaanvaardbaar gevonden. Toen ech ter de nieuwe, alternatieve locatie bekend werd, werden er zelfs op het stadhuis de nodige wenkbrauwen gefronst: midden tus sen twee flats aan de Marepoortkade en de Lammermarkt. Verantwoordelijk wethouder Van Rij (PvdA), uitbater Kamphues, architect Sikkes en bouwer Van der Plas lieten echter geen mogelijkheid onbenut om duidelijk te ma ken dat overlast op de nieuwe plek tot een minimum beperkt zou blijven. Daar moe ten de bunkerachtige nieuwbouw én mo derne isolatiemiddelen voor zorgen. Geen decibel mag naar buiten, al hebben enkele buurtbewoners nog altijd hun bedenkingen over deze toezegging. „Zelfs de motor van de luchtzuiveringsinstallatie die op het dak hoort, wordt inpandig geplaatst"', benadrukt Kamphues. De discotheek blijft ook een 'ge sloten' gelegenheid voor niet-leden. Toe gang blijft voorbehouden aan studenten en hun introducé. Naast de zuiveringsinstalla tie worden nog andere moderne snufjes toegepast in het tonnen verslindende pro ject. Lasers die door chips worden bestuurd, het plaatsen van geluidsbronnen voor de muziek waarvoor een apart bureau is inge schakeld en de bekende bierbrouwer uit Zoeterwoude zorgt voor het nieuwste op het gebied van koelings-, tap- en barinstal- laties. En éls de Koets eenmaal de deuren opent, worden komende eh gaande bezoe kers via een soort sluis naar binnen of bui ten geleid. „Kortom, er komt een mooie winkel te staan", zegt Kamphues. Wijkpost aan Vrijheidslaan Het wijkteam van de politie in Leiden Zuid-West verhuist waarschijnlijk naar het voorma lige NEM-kantoor aan de Vrij heidslaan. Het district Leiden- /Voorschoten heeft met de di rectie van het bedrijf overeen stemming bereikt over een huurcontract voor ten hoogste anderhalf jaar. Het huidige wijkkantoor aan de Pioenhof is voor het 25 agenten tellende wijkteam veel te klein. De politie is al lang op zoek naar een alternatief voor de wijkpost aan de Pioenhof. Dat woonhuis werd ooit ingericht voor een groep van twee drie wijkagenten. Het NEM-kantoor is een voorlopige oplossing. „Dat geeft ons wat meer tijd om een goed wijkkantoor te zoe ken", zegt woordvoerder R. Blom. „En het bedrijf is er ook blij mee dat het gebouw niet meer leegstaat." De verhuizing van de politie naar de Vrijheidslaan is nog niet helemaal zeker. „Maar wel zeer waarschijnlijk", zegt Blom. „Al leen het hoofdkantoor moet het nog goedkeuren en wij zoeken nog een huurder voor het pand dat wij achterlaten aan de Pioenhof. Want daar hebben we nog een huurcontract voor an derhalfjaar." Buurthuis Vogelvlucht is opgelucht door het nieuws, dat de po litie haar nieuwe wijkpost voor Zuid-West wil vestigen in het NEM-gebouw aan de Vrijheidslaan. Burgemeester C. Goekoop kondigde enkele weken geleden nog aan, dat het wijkteam van de politie zou verhuizen naar het buurthuis aan de Boshuizer- laan. Toen ook de komst van de dienst Milieu en Beheer naar Vogelvlucht op stapel bleek te staan begonnen geschrokken vrijwilligers een handtekeningenactie. Wethouder H. de Goede (D66/welzijn) heeft de lijsten met vijfhonderd handtekeningen inmiddels op zijn bureau liggen. Maar na een gesprek met stadsdeelmanager H. van Leeuwen van de Leidse Welzijnsorganisatie is voor de vrijwilligers de kou uit de lucht. Van Leeuwen heeft de vrijwilligers toegezegd voortaan geregeld met hen te overleggen. „Dit soort acties is niet meer nodig", zegt Van Leeuwen. „Gelukkig. Wij waarderen het dat de mensen zich zo betrokken voelen bij het buurthuis, maar we moeten wel hetzes zien te voorkomen." De vrijwilligers waren bang dat het buurthuis het aantal acti viteiten zou moeten inkrimpen als politie en Milieu en Beheer kwamen inwonen. Maar daar is volgens Van Leeuwen, nu de verhuizing van de politie van de baan is, geen sprake meer van. Roomburg feest in nieuwe school Protestants-christelijke basis school Rooomburg viert volgen de week feest in het nieuwe schoolgebouw aan de Van Vol- lenhovenhade 15. Roomburg is één van de laatste basisscholen waarbij onder- en bovenbouw tot voor kort in twee gebouwen zaten. Met de opening van het nieuwe onderkomen behoort die tweedeling eindelijk tot het verleden. Doordat de school zo lang moest wachten op een nieuw gebouw voor alle groe pen, konden de ontwerpers ge bruik makan van de jarenlange ervaring op andere scholen. Dat resulteerde onder meer in apar te ingangen en aparte speel plaatsen voor de kleutergroepen en de oudere leerlingen. De feestelijkheden beginnen vol gende week woensdag met een spelletjesdag gevolgd door een lampionnenoptocht. De officië le opening vindt plaats op vrij dag de 17de 's middags om vier uur. Die avond staat de school van half acht tot half tien open voor een reünie van oud-leer lingen. Driftstraat afgesloten leiden De gemeente is deze week be gonnen met de herbestrating van de Driftstraat. Het stuk tus sen Atjehstraat en Timorstraat wordt van een nieuw wegdek voorzien en is afgesloten. Ook de stoepen worden waar nodig onder handen genomen. Tij dens de werkzaamheden die twee weken gaan duren, vervalt een aantal parkeerplaatsen en worden de bewoners verzocht het huisvuil neer te zetten op een plaats waar de vuilniswa gens dat kan ophalen. Protest tegen sluiten filialen bibliotheek leiden De SP gaat 'vooralsnog' niet door voor een referendum, zegt raadslid T. van Houten. Maar het kostte de partij weinig moeite om 2000 handtekenin gen te verzamelen tegen de slui ting van filialen van de openba re bibliotheek in Leiden. De SP verzet zich tegen die, wat Van Houten noemt, 'afbraak van de voorzieningen in de wijken'. De bibliotheek presenteerde in december het plan OBL 2000, dat uitgaat van sluiting van drie filialen. In de takendiscussie hebben burgemeester en wet houders de bibliotheek ook nog eens een bezuinigingsopdracht van een half miljoen gulden op gelegd. De SP overhandigt de handtekeningen morgen aan bibliotheekdirecteur H. Sannes. Die acht het sluiten van filialen de enige manier om de bezuini gingen die de gemeente oplegt op te vangen. Sannes wenst niet te bezuinigen'op personeel en inkoopbeleid. Dubbele verwarmingsbuizen in koude woning Havikshorst Aan de verwarming in de wo ning van Ans Brokke in de Ha vikshorst mankeert niets. Dat leidt woningbouwvereniging De Sleutels af uit de metingen die met gevoelige apparatuur zijn verricht in de fiatwoning. Hoofd technische dienst W. de Wilde meldt dat alle kamers op de ver eiste temperatuur komen. Niettemin wordt er vanaf morgen flink gewerkt in het huis van Brokke. De Sleutels heeft besloten dubbele pijpen aan te leggen naar de radiato ren. „We hadden na de metin gen tegen mevrouw Brokke kunnen zeggen: dat was het. Maar om te bewijzen dat we haar klachten serieus nemen, willen we nu deze proef uitvoe ren. Met dubbele pijpen moet de doorstroming van het warme water sneller gaan en zou het huis dus ook sneller warmer moeten worden." Ans Brokke is blij met de in greep. ,,lk ben gewoon door blijven klagen. Het kost me af en toe veel moeite, want je wordt natuurlijk afgeschilderd als een zeurpiet. Maar ik wil ge woon van die kou af, punt uit." Brokke ging dit jaar de derde winter in met een verwarming die niet goed werkt. Vooral als het vriest, krijgt ze haar huis niet gerieflijk warm. Onder houdsmonteurs hebben nooit wat kunnen vinden. Stille rol voor Wilhelmina en Churchill in bevrijdingsoptocht leiden De vereniging Koninginnedag wil bij de herdenking vooral stil staan bij de rol die koningin Wilhelmina speelde bij de be vrijding. Zij en Churchill waren volgens de VKL 'symbolen van moed en hoop voor bezet Ne derland'. Mensen die vinden dat zij op Wilhelmina of Churchill lijken en die rol op zich willen nemen kunnen een foto sturen naar de vereniging Koninginnedag Lei den, Postbus 243, 2300 AE Lei den. Koningin Wilhelmina en sir Winston Churchill figureren in de bevrijdingsoptocht die op 5 mei in Leiden wordt gehouden. De Koninginnedag Leiden (VKL) zoekt look-a-likes voor zowel de vorstin als de Engelse eerste minister in oorlogstijd. Een tekst krijgen de twee ac teurs niet. Zij moeten slechts in een koninklijke, door zes paar den getrokken koets zitten en r het publiek. erste voorronde Leids Dictee in Lucas van Leydenschool \alfreaks kunnen deze week in hart ophalen in de Lucas n Leydenschool. Tot en met inderdag worden daar voor ndes gehouden voor de finale n het Leids Dictee. De voorin- wrijving viel dit jaar wat tegen aar gisteravond zat de loop er ch goed in. „Ik denk dat we er vanavond el zo'n veertig tot zestig ha- n", zegt organisator Dick Par- Dn halverwege maandag- ond. „Als dat elke avond zo is an halen we toch 200 tot 250 eelnemers. We krijgen mis- hien niet zoveel deelnemers s het eerste of tweede jaar, 'aar dat verbaast me niet. Het ieuwtje is er natuurlijk een eet je af." Het geringe aantal voorin- 'hrijvingen maakte Pardon iet ongerust. „Na twee jaar we en heel veel mensen dat ze niet an tevoren hoeven in te schrij- en. Je kunt hier de komende vonden gewoon naartoe ko nen. Elke avond tussen acht en jen uur zijn er voorrondes." De inale wordt gehouden op 17 fe- ■ruari in de aula van de Lucas an Leydenschool. De beslis- nnde tekst wordt dan voorgele- en door staatssecretaris van Inderwijs T. Netelenbos PvdA). Wie wil kan elke avond een »okje wagen. Pardon kent deel- lemers die dat doen. „Van elke avond gaan er tien door naar de finale. We hebben elke dag van de voorrondes andere opgaven, dus je kunt steeds meedoen. Haal je het de ene dag niet dan kun je het nog een keer probe- De voorrondes bestaan dit jaar uit meerkeuzevragen. Deel nemers krijgen een reeks zin nen voorgeschoteld met de no dige hoofdbrekens op spellings gebied. Om het niet te makke lijk te maken worden drie mo gelijke spellingswijzen aangege ven en staat als laatste moge lijkheid 'anders' aangegeven. De 'anders'-optie blijkt veel deelnemers in verwarring te brengen. Is het nou spionnage- cornplot, spionage-complot of spionagecomplot? Of is het 'an ders'. Dat laatste blijkt het geval. De valkuil zit 'm in het woord complot. Dat moet volgens de in 1953 opgestelde voorkeurs spelling met een k beginnen. De twee A4-tjes blijken de woordenschat van de gemiddel de deelnemer te vergroten. Ooit gehoord van aniliné(grondstof voor kleurstoffabricage). ,,'t Zal wel een stofje zijn," zegt een deelneemster bij het kopje kof fie na afloop. „Maar ik zou echt niet weten wat 't is." Een ande re deelnemer peinst zich suf over de betekenis van ram menas. „Volgens mij is dat zo iets als een radijs", heeft de kof fiedame het bij het rechte eind. Zwoegen op het dictee in de Lucas van Leydenschool. Ooit gehoord van aniline?

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9