Moslimterrorist bekent aanslagen Buitenland protest bij herdenking Wegen Sarajevo open Woedende reacties op 'Auschwitz-modeshow' 'Opdracht in Tsjetsjenië is volbracht' Maori- EU-landen willen korten op financiële hulp aan Afrika Walesa eist aftreden premier Opnieuw bomaanslag in Palestijn mag Oostenrijks Burgenland hoofdprijs lotto Gonzalez staat met rug tegen muur DE Peuter schiet zwangere moeder neer prussel Een jongetje van drie jaar in het Zuidbelgische Le Bizet heeft vorige week zijn zes maanden zwangere moeder met een revolver in de buik geschoten. De vrouw moest naar een zieken huis in Gent en beviel daar voortijdig. De peuter zocht in een koffer van zijn vader naar snoepjes en vond daar een legerrevol- ver. Denkend dat het speelgoed was, richtte de jongen op zijn moeder en haalde de trekker over. Ontvoerde nonnen nog in leven Freetown Drie van de zeven nonnen die vorige week door re bellen in Sierra Leone werden ontvoerd, hebben contact mogen leggen met de buitenwereld en gezegd dat zij allemaal in leven zijn en goed worden behandeld. De rebellen maakten radiocon tact met de bisschop van Freetown en lieten de zusters aan het woord. Het was het eerste contact met de buitenwereld sinds de vrouwen op 26 januari in de noordelijke stad Kambia werden ontvoerd. Franse regering tegen plan-Mitterrand parus De Franse regering heeft gisteren nadrukkelijk afstand genomen van het idee van president Mitterrand om de Europe se Unie een bemiddelende rol te laten spelen in het bloedige conflict in Algerije. Dat idee, vrijdag door Mitterrand geopperd na een bijeenkomst met de Europese Commissie, leidde het af gelopen weekeinde tot een forse diplomatieke aanvaring tussen Parijs en Algiers. Vulkaan Midden-Java op uitbarsten 'erfj iakarta Indonesische autoriteiten hebben bewoners van de hellingen van de vulkaan Slamet in Midden-Java gewaarschuwd voor een uitbarsting. De vulkaan spuwt stoom en as uit en doet de aarde beven. De Slamet ligt ongeveer 290 kilometer van de jde Merapi, die op 22 november tot uitbarsting kwam. Die eruptie kostte toen ongeveer 70 mensen het leven. Indonesië telt zeker 500 vulkanen, waaronder 127 actieve. Verjaardag Kim belangrijkste feestdag Tokyo De verjaardag van de Noordkoreaanse leider Kim Jong- II is tot 'belangrijkste nationale feestdag' van Noord-Korea uitge roepen. De aankondiging lijkt te bevestigen dat de zoon van Kim 11-Sung de nummer één is van het land, ook als is hij nog altijd niet officieel tot staatshoofd benoemd. Er bestonden twijfels over de gezondheidstoestand van Kim. Hij is jarig op 16 februari en wordt dan 53. 'Honger bedreigt 39 miljoen mensen' Washington Meer dan 39 miljoen mensen in dertig landen lo pen de kans dit jaar door honger of ziekte I van onrust en instabiliteit in hun land. Dat zegt de Amerikaanse inlichtingendienst CIA in een gisteren verschenen rapportr Men- Afrika lopen het meeste risico, maar ook bewoners van andere werelddelen worden bedreigd. De CIA noemt hierbij Af ghanistan, Bosnië-Hercegovina, Irak, Haïti en de republieken in rmalige Sovjetunie. De Amerikaanse inlichtingendienst rapporteert jaarlijks over de humanitaire situatie in de wereld, leidraad te geven voor het Amerikaanse buitenlands be leid. Oud-luchtmachtgeneraal leider CIA Washington De oud-luchtmachtgeneraal Michael Carnes wordt waarschijnlijk de nieuwe directeur van de Centrale Inlich- tendienst CIA. Dat hebben Amerikaanse functionarissen meege deeld. Hij volgt dan James Woolsey op, die in december aftrad na kritiek op zijn functioneren. Andere kandidaten zijn onder minister Jamie Gorelick (justitie) en de inspecteur-generaal van de CIA Fred Hitz. Carnes was een medewerker van Colin Powell. Als zodanig nam Carnes deel aan de voorbereiding van de Golf- Tutu wil onderzoek fraude Boesak kaapstad De Zuidafrikaanse Anglicaanse aartsbisschop Tutu heeft zich geschaard onder degenen die de vroegere dominee en anti-apartheidsactivist Allan Boesak van fraude met hulpgelden beschuldigen. Tutu heeft de politie gevraagd een onderzoek te doen naar het verdwijnen van 400.000 rand (zo'n 200.000 gul den). Het gaat om geld dat de door Boesak geleide Stichting voor Vrede en Gerechtigheid in 1988 van de Amerikaanse popzangèr Paul Simon heeft gekregen. politie raakte slaags met demon stranten, die hun eigen Maori- vlag hesen. De herdenkingseve nementen werden afgelast nadat Maori-leiders hadden gezegd dat ze de veiligheid van regerings functionarissen niet konden ga randeren. De protesterende Maori's zijn kwaad waren over het regerings voorstel om de oorspronkelijke bewoners van Aotearoa (de oor spronkelijke naam van Nieuw- Bekentenis van aanhanger Egyptische sjeik geheel onverwacht Zeeland) voor 1 miljard Nieuw- zeelandse dollar (1,09 miljard gulden) schadeloos te stellen voor grond die kolonisten in strijd met het verdrag in bezit hebben genomen. De Britten kregen met het verdrag soeverei niteit over Nieuw-Zeeland, in ruil voor bescherming van het recht op grond en de tradities van de Maori's. foto reuter HHBi De man die ervan wordt verdacht het brein te zijn achter een complot om het VN-hoofdkwartier, verkeerstunnels en andere grote gebouwen in New York op te blazen, heeft gisteren voor de rechtbank in Manhattan tot verras sing van iedereen schuld bekend. Siddig Ibrahim Ali ver klaarde dat ook zijn elf medebeklaagden schuldig zijn. Onder hen is de omstreden Egyptische sjeik Omar Abdel Rahman, die beschouwd wordt als de leider van een groep fundamentalistische moslims die in de Verenigde Staten en Egypte terreurdaden hebben gepleegd. JlNSDAG 7 FEBRUAR11995 nl, 'J MOSKOU-ALCHAN-JOERT AP Het Russische leger heeft vol gens minister Pavel Gratsjov (defensie) zijn opdracht in Tsjetsjenië voltooid. Hij zei dat gisteren kort nadat zijn ministe rie had gemeld dat de tegen stand in de Tsjetsjeense hoofd stad helemaal was gebroken. Niettemin werden uit Grozny en omgeving gevechten gemeld. Gratsjov maakte bekend dat de Russische troepen 'de volle dige controle' hadden over de laatste nog overgebleven stellin gen van Tsjetsjeense strijders in Grozny. De stad is in zuidelijke richting volledig afgegrendeld, aldus Moskou. Alleen geïsoleer de groepjes strijders zouden nog wat weerwerk bieden. Maar Russische gevechts vliegtuigen voerden gisteren nog bombardementen uit op de Tsjetsjeense stad Alchan-Joert, zo konden strijders en verslag gevers vaststellen. Ook vlak bij de hoofdstad Grozny werd ge vochten. Een groeiend aantal Tsjetsjenen ontvlucht hun repu bliek. De Russische activiste voor de mensenrechten Jelena Bonner deed gisteren een verzoek aan de Verenigde Naties haar vijf puntenplan over te nemen om tot beëindiging van de strijd in Tsjetsjenië te komen en onder handelingen te beginnen. De voormalige dissidente en wedu we van Nobelprijswinnaar An- drej Sacharov vindt dat de VN en andere internationale orga nisaties een onmiddellijk staakt-het-vuren moeten eisen. Zij zal haar plan voorleggen aan de VN-Mensenrechtencommis- sie. PARIJS Rtr Het Europese Joodse Congres heeft gisteren woedend gerea geerd op een Parijse mode show met gestreepte pyjama's en uitgemergelde modellen die werd gehouden op de dag dat de joden de bevrijding van het concentratiekamp Auschwitz herdachten. Het congres noemde in een verklaring de collectie mannenmode van het modehuis Comme des Garf ons 'uiterst zorgwekkend' en een pyjamapak dat werd gedragen door een mager model 'in het bijzonder schokkend'. Tijdens de show op 27 janua ri, toen het vijftig jaar geleden was dat het Rode Leger het BRUSSEL .ANP-GPD De Europese ministers van bui tenlandse zaken zijn er gisteren in Brussel niet in geslaagd over eenstemming te bereiken over een verhoging van de Europese ontwikkelingshulp aan Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Zuidzee. Geen van de lidstaten van de Europese Unie voelt er voor zijn huidige bijdrage aan het Europees Ontwikkelings fonds (ÈOF) te verhogen. Som mige, waaronder Duitsland en Groot-Brittannië, willen hun contributie zelfs verlagen. Het fonds vormt de financiële onderbouwing van de Verdra gen van Lomé, waarin de ont wikkelingsinspanning van de Unie is geregeld met zeventig landen uit de bovengenoemde gebieden, de zogenoemde ACP- staten. Het vijfjaren budget van het fonds dient dit jaar te wor- waitangi Zo'n 500 Maori's heb ben gisteren tijdens de Nieuwzee- landse nationale feestdag fel ge demonstreerd bij de herdenking van het Waitangi-verdrag, dat hun voorvaderen 155 jaar geleden gedwongen waren te sluiten met de Britse kolonisten. Een demon strant liet zijn getatoëeerde ach terwerk zien en anderen spuwden en scholden gouverneur-generaal Catherine Tizard en de Nieuwzee- landse premier Jim Bolger uit. De concentratiekamp bevrijdde, werden verscheidene gestreep te kamerjassen en pyjama's ge presenteerd. Een mager model met weggeschoren haar en uit stekende oren droeg verder een jack met laars-afdrukken en erop geschilderde getallen. De 52-jarige Japanse ont werpster Rei Kawakubo was niet bereikbaar voor commen taar maar zei in een verklaring dat het thema van de show slaap en ontspanning was en nooit een verwijzing naar de concentratiekampen had be doeld. Volgens haar verbeeld den de getallen en voetafdruk ken 'speelsheid' van een schil derend kind. den herzien. Op 16 en 17 februari heeft in Brussel een ministersconferen tie plaats tussen de Unie en de ACP-landen. Daar moet de her ziening van het vierde Verdrag van Lomé zijn beslag krijgen, inclusief de gemeenschappelij ke bijdrage aan het EOF. Als de Unie het voor die tijd niet eens wordt over de hoogte van het fonds, dreigt de conferentie bij voorbaat te mislukken. De ACP-landen willen voor de komende periode de beschik king hebben over 19 miljard ecu (ruim 40 miljard gulden). De Europese Commissie stelt een bedrag voor van 14,5 miljard ecu, waarin de bijdrage van de drie nieuwe lidstaten plus een inflatie-correctie is toegepast. In de voorgaande periode was door de Unie 10,9 miljard ecu uitgetrokken. Sarajevo Bosnische Serviërs en VN-militairen checken de auto's die de Bosnische hoofdstad Sara jevo verlaten. Rondom Sarajevo zijn sinds gisteren de zogenaamde 'blauwe routes', die van en naar de Bosnische hoofdstad leiden, ook opgesteld voor burgers. Vele inwoners maakten op de eerste heropeningsdag gebruik van de wegen om inkopen te doen of fa milieleden te bezoeken. Het ak koord tussen de Bosnische rege ring en de Serviërs over de her opening van de wegen kwam zondag na een week van onder handelen onder bemiddeling van de VN tot stand, foto epa anja niedrinchaus washington hans de bruun correspondent Tot die groep behoorden ook de vier mannen die in 1994 tot le venslang veroordeeld zijn we gens hun rol in de bomaanslag op het World Trade Center in New York, in februari 1993. Daarbij kwamen zes mensen om, raakten er duizend gewond en werd voor een miljard dollar (1,7 miljard gulden) schade aangericht. Die aanslag maakte volgens de aanklagers deel uit van een veel groter complot om terreurdaden in de VS te plegen. wenen DPA-Rtr In Burgenland, een van de Oos tenrijkse Lander, is gisteren op nieuw een bom ontploft. Daar door raakte een man zwaarge wond. De bom zat verstopt in een vuilnisbak in de plaats Sti- natz. Het projectiel ontplofte toen een ophaler de ton open de. Het gaat waarschijnlijk om een actie van rechts-extremis- ten. Het is de tweede bomexplosie in Burgenland binnen twee da gen. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen vier zigeu ners om bij een aanslag in het plaatsje Obertwart, veertig kilo meter van Stinatz. Aanvankelijk leek het erop dat de vier waren madrid elisabeth nash the independent Felipe Gonzalez wacht morgen zijn zwaarste beproeving uit zijn twaalfjarige loopbaan als premier van Spanje. In een twee dagen durend parlementsdebat moet Gonzalez zich verdedigen tegen een lange reeks ernstige beschuldigingen. Zo zou hij in de jaren tachtig dekking hebben gegeven aan de activiteiten van doodseskaders, die het op leden van de Baski- sche afscheidsingbeweging ETA hadden gemunt. Bovendien wordt hem verweten dat zijn re gering aan ernstige corruptie onderhevig is en dat hij een ina dequaat economisch beleid voert. Het is lang niet zeker dat Gonzalez zonder kleurscheuren uit het debat komt. Die onze kerheid heeft de peseta aan het wankelen gebracht. De PSOE, de socialistische partij van Gonzalez, weet zich voor alsnog verzekerd van een parle mentaire meerderheid, mede dankzij de steun van 17 parle mentsleden van de Catalaanse nationalisten (CiU), geleid door de oude listige vechtersbaas Jor- di Pujol. Maar onder het volk keert de stemming ten gunste van de grootste oppositiepartij, De betrokkenen hebben tot nog toe steeds hun onschuld volge houden. In Düsseldorf begon gisteren het proces tegen een Egypte naar die ook tot de aanhangers van sjeik Rahman hoort, en in augustus 1993 een KLM-vlieg- tuig kaapte. Hij probeerde daar door sjeik Rahman vrij te krij gen. De KLM Boeing 737 die onderweg was van Tunis naar Amsterdam, werd door de kaper gedwongen naar Düsseldorf te vliegen. Daar werd het toestel door de Duitse politie ontzet. De kaper verklaarde 'behekst' te omgekomen toen een door hen gemaakte bom voortijdig af ging. Met het explosief zouden ze een racistische tekst van een muur hebben willen verwijde ren. Later bleek echter dat er sprake was van een racistische aanslag waarbij de tekst 'Ro ma ga terug naar India' als lokmiddel diende. Bondskanselier Franz Vra- nitzky noemde de aanslag 'een laffe daad tegen leden van etni sche minderheidsgroepen'. Een zegsman van de zigeuners ver klaarde dat er in de afgelopen jaren geen racistische aanslagen zijn geweest in de streek, waar Hongaren, Oostenrijkers, Kroaten en zigeuners wonen. de conservatieve Volkspartij (PP). In recente opiniepeilingen heeft de PP zo'n tien procent voor sprong op de socialisten en al gemeen wordt aangenomen dat de socialisten bij de plaatselijke en regionale verkiezingen in mei zullen worden gedeci meerd, zelfs in de verpauperde, achtergestelde regio Extrama- dura. De PP stuurt ondertussen aan op vervroegde algemene verkie zingen. De partij heeft zo'n der tig moties ingediend voor het debat van morgen en overmor gen, maar heeft nog niet offi cieel voorgesteld om een alter natieve regering te vormen. Veel politieke analysten beschouwen dit als een teken van zwakte van de conservatieve partijleider Jo se Maria Aznar. Ze zeggen dat Aznar door zijn gebrek aan slag vaardigheid en initiatief de grootste verliezer van de huidi ge crisis is, en niet Gonzalez. De sleutelfiguur in de politieke machtsverhoudingen is Pujol, die Gonzalez in ieder geval voor dit jaar zijn steun heeft toege zegd in ruil voor belangrijke toezeggingen met betrekking tot het verwachte economische herstel. Ondanks de diepe poli tieke kloof tussen beide partij zijn. Hij had het KLM-vliegtuig gekozen omdat het van Ameri kaans fabrikaat is „en de Ameri kanen verantwoordelijk zijn voor al het slechte in de we reld". De aanklagers in Manhattan beweren dat sjeik Rahman en zijn aanhangers uit waren op 'een heilige oorlog tegen de VS'. Behalve de geplande bomaan slagen, op het VN-gebouw, het FBI-kantoor, de Lincoln- en Holland-tunnels en de George Washington Brug in New York, wilden zij ook de Egyptische president Hosni Moebarak ver moorden. De verdedigers van de andere verdachten waren volledig ver rast door de bekentenis van Sid dig. Het bewijsmateriaal be stond tot nog toe vooral uit ver klaringen en heimelijk opgeno men telefoongesprekken van een FBI-infiltrant, de Egypte naar Emad Salem. Die zou een miljoen dollar voor zijn hulp hebben gekregen. jeruzalem afp Een Palestijn uit de Gazastrook heeft plezier van het winnende lot uit de Israëlische lotto, dat hem zes miljoen shekel (bijna 3,5 miljoen gulden) oplevert. Doordat de Israëliërs het auto nome Palestijnse gebied heb ben afgesloten, kan de winnaar zijn prijs niet in Tel Aviv opha len. De man deed voor het eerst mee aan de lotto. ,\Ik dacht dat ik eindelijk kon ophouden met zwaar werk, nu ik rijk ben ge worden." De Palestijn kreeg van de lotto nog een half jaar de tijd om zijn prijs te innen. en, blijft Pujol met name het economische beleid van de re gering Gonzalez steunen. Pujol heeft zijn steun voor de regering gisteren nog eens benadrukt in een inderhaast gearrangeerde ontmoeting met Aznar. Ondertussen hangt de kwestie rond GAL, de anti-ETA doodseskaders die meer dan twintig mensen hebben ver moord, als een zwaard van Da mocles boven het hoofd van Gonzalez. De tweede man op het ministerie van binnenland se zaken gedurende de periode waarin GAL actief was, de voor malige staatssecretaris voor de veiligheid Rafael Vera, werd vo rige week verhoord door rechter Baltasar Garzon, die de zaak on derzoekt. De rechter zal Vera waarschijn lijk een dezer dagen in voorar rest nemen in verband met een poging om de GAL-zaak in de doofpot te stoppen. Vera zal zijn voormalige minister waar schijnlijk niet 'verlinken', maar rechter Garzon is vastberaden om de zaak tot op de bodem uit te zoeken en de wurgtouw rond de nek van Gonzalez wordt knoop voor knoop strakker aan getrokken. VERTALING: MARGREET HESUNGA President tracht breuk in coalitie te forceren WARSCHAU DPA-Rtr-AFP President Walesa heeft gisteren de linkse rege ringscoalitie in Polen de wacht aangezegd. Hij eist van het parlement in Warschau dat het pre mier Pawlak wegstuurt en dreigt anders de volksvertegenwoordiging naar huis te zenden. „Als er niets anders komt dan wat de regering en het huidige parlement momenteel doen, dan vraag ik u af te treden, in het belang van Polen. Wanneer u geen andere ideeën en nieuwe men sen heeft, zal ik een beslissing nemen", verklaar de de president. Hij deed zijn uitspraak tijdens een rumoerige bijeenkomst met leiders van de re geringspartijen en beide voorzitters van het par lement, die door de Poolse televisie werd uitge zonden. Walesa beschuldigde premier Pawlak en zijn kabinet van onkunde en gebrek aan visie. Volgens hem draalt de regering met cruciale hervormin gen en ontneemt ze hem bevoegdheden. Indien dë'cóalitiè het parlement niet wil ontbinden, dan moet ze snel alle problemen oplossen. Pawlaks Boerenpartij (PSL) zou mogelijk bereid zijn de premier te vervangen, zo liet een bron gis teren blijken. „Wij bestuderen verscheidene op ties het i pren Maar het bestuur van de PSL komt pas vrijdag bijeen om een beslissing te nemen. Met zijn dreigementen is Walesa erop uit een breuk in de linkse coalitie van de ex-communisti sche SLD en de Boerenpartij PSL te forceren en nieuwe verkiezingen af te dwingen. Hij wil niet zozeer af van het parlement alswel van de ex- communisten die volgens hem te weinig doen aan economische hervormingen en het presi dentschap uithollen. Het probleem is dat de president de regering niet kan wegzenden en het parlement dit niet wil doen. Het parlement heeft bovendien gedreigd met een procedure voor afzetting van de presi dent. Toch liet Walesa onlangs weten bereid te zijn SLD-leider Aleksander Kwasniewski te aanvaar den als premier. De meeste Poolse commentato ren zien de huidige problemen in het licht van de presidentsverkiezingen aan het eind van dit jaar. Walesa zou door onrust binnen de linkse partijen de kansen van zijn eigen kandidatuur willen ver sterken. niet nnhnkn Spaanse premier probeert parlementsdebat te overleven

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5