Talenstudies worden bedreigd Binnenland Rover ziet voorlopig af van geding over staking Weer eis van vijftien jaar voor loodslag op Hummelose arts Rivierleven begint weer Bedrijfsleven is woest over schaderegeling van het rijk Brabant eist snel geld voor droge A2 _E NSDAG 7 FEBRUARI 1995 prins Bernhard verlaat intensive care «trecht I let gaat steeds beter met prins Bernhard. Het afgelo- tén weekeinde heeft de prins de intensive care van het Acade- apjnisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) verlaten. Hij verblijft nu op een gewone afdeling, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) Mieren. Vctie voor behoud PvdA-senator :n haag Voormalig PvdA-voorzitter Poppe is een voorkeursac- e begonnen om partijgenoot Van de Zandschulp te behouden roor de Eerste Kamer. Poppe hoopt dat het PvdA-congres, dat 4 n Maastricht wordt gehouden, Van de Zandschulp alsnog verkiesbare plaats zet. Samen met tien andere senatoren „Van de Zandschulp niet op de concept-kandidatenlijst ge- plaatst. Binnen de PvdA neemt het gemor toe over de rigoureuze nanier waarop de kandidaatstellingscommissie de fractie in de •erste Kamer wil Fusie Detam en BVG kost 660 banen an itrecht De fusie van de bedrijfsverenigingen Detam en BVG en le reorganisatie die daarmee gepaard gaat, kost de komende wee jaar 660 arbeidsplaatsen. Beide organisaties zullen zich in- pannen om gedwongen ontslagen zo veel mogelijk te voorko nen. Dit hebben zij gisteren bekendgemaakt. Bij Detam en BVG !t, verken in totaal ruim vijfduizend Cel en TBS voor doden zoon Cremer imsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft een 20-jarige nan gisteren veroordeeld tot twee jaar celstraf en TBS wegens iet doden van de 30-jarige zoon van schrijver/kunstenaar Jan "e ]remer. De twee kregen waarschijnlijk ruzie over de betaling i'oor een propedeuse-bul die Cremer voor de jongeman had ver valst. Officier van justitie Strack had vier jaar en TBS geëist. Het apport van het Pieter Baan Centrum over de 20-jarige woog mee in de beslissing van de rechtbank. Daarin staat dat de nan aan een ernstige persoonlijkheidsstoornis lijdt. OM mag spullen RaRa houden' >en haag 'RaRa-verdachten' Krikke en Müter krijgen hun door ustitie inbeslaggenomen spullen nog niet terug. Het openbaar ninisterie mag ze houden zolang ze nodig zijn voor onderzoek. )at heeft de rechtbank in Den Haag gisteren beslist. De twee verdachten werken voor het Amsterdamse journalistencollectief )pstand en worden verdacht van betrokkenheid bij de radicale ictiegroep RaRa. Commissie adviseert maatregelen voor behoud van cultuurwetenschappen De cultuurwetenschappen (letteren, geschiedenis, kunst geschiedenis, filosofie en theologie) worden ernstig be dreigd. Het gaat vooral om studies die een grote culturele betekenis hebben en veel onderzoek vergen, zoals ar cheologie en klassieke talen. De overheid moet dringend maatregelen nemen om de afkalving te stoppen. Zo zou den de betreffende studies een eigen budget moeten krij gen, dat los staat van het aantal studenten. den haag anp Dit is het advies van een com missie onder leiding van de commissaris van de koningin in Groningen Vonhoff. Het eind rapport is gisteren aan staatsse cretaris Nuis van onderwijs, cul tuur en wetenschappen aange boden. De commissie bestond uit vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven en de weten schap en was ingesteld door de vorige staatssecretaris van on derwijs Cohen. Nuis was in een eerste reactie voorzichtig posi tief. Hij zegde toe het rapport te betrekken in de discussie over een nieuw stelsel van hoger on derwijs, die dit jaar van start moet gaan. Het rapport heeft een uiterst verontruste toon. De overheid moet proberen 'te redden wat er te redden valt'. De commissie bepleit een spoedige voorkeurs behandeling van de 'zware' geesteswetenschappen met een culturele functie en met veel onderzoek. Zo moeten studierichtingen als Sanskriet niet langer afhan kelijk zijn van het aantal stu denten dat hiervoor kiest. Een dergelijke manier van financie ren heeft er de afgelopen jaren toe geleid dat sommige vak groepen volledig uitgekleed zijn en met een vergrijzende weten schappelijke staf kampen. De toekomst ziet er voor dergelijke studies somber uit, omdat het ontbreekt aan een nieuwe gene ratie wetenschappers. Volgens de commissie moet de overheid die zware studies beschermen tegen de modieuze 'HBO-achtige' studies binnen de geesteswetenschappen, zoals communicatiewetenschappen en algemene letteren. Ze moe ten een vast budget voor de ko mende jaren krijgen, eigen wer ving en selectie van studenten en een langere studieduur, ten hoogste zes jaar. De zes klassieke universitei ten (Leiden, Groningen, Utrecht, Amsterdam, de Vrije Universiteit en Nijmegen) moe ten bovendien hun krachten bundelen en bijvoorbeeld spe cialistische leerstoelen en bi bliotheekcollecties op elkaar af stemmen. Volgens de commis- sie-Vonhoff is er sprake van een ontoelaatbare 'verdunning en versnippering'. Studenten bezetten (jok acties in bouw en metaal universiteit Utrecht Zo'n 25 studenten houden sinds vanmorgen de vijfde etage van het bestuursgebouw van de Universiteit van Utrecht bezet. Met de actie protesteren de stu denten tegen de verhoging van het collegegeld met vijfhonderd gulden. Het actiecomité Boze Utrechtse Studenten en Scho lieren (BUSS) wil het college van bestuur zo dwingen zich ook krachtig uit te spreken te gen de verhoging. De universi teit wilde de actie zo snel moge lijk beëindigen. - dvocaat beschuldigt justitie van bedenkelijk spelletje egen een 42-jarige inwoner uit het Brabantse Drpje Haren (gemeente Megen) is gisteren in Dger beroep wederom vijftien jaar cel geëist voor podslag op een kinderarts uit Hummelo. De bchtbank veroordeelde de man vorig jaar tot de- elfde straf. Tijdens de behandeling van de zaak beschul- figde advocaat Knoop van de verdachte het tpenbaar ministerie van een 'deal' met de kroon - ;etuige. Een medewerker van justitie, die in ge- tensnood was gekomen, zou tegenover jioops hebben verklaard dat er een bedenkelijk elletje is gespeeld, waarbij procureur-generaal lonsalves persoonlijk betrokken zou zijn ge- t. Knoops heeft een recherchebureau uit msterdam ingeschakeld om met de ambtenaar praten. Het Hof weigerde deze rechercheurs als etuigen te horen. De medewerker van justitie, die uit vrees voor :rlies van z'n baan niet in de openbaarheid wil eden, heeft verteld dat justitie de kroongetuige de zaak van de Hummelose kinderarts op aller- manieren terwille is geweest. Justitie zou deze (O-jarige man uit Den Bosch, een zware crimineel 'oormalig 'makker in het kwaad' van de ver dachte, onder meer hebben beloofd dat het openbaar ministerie vrijspraak zou eisen in zaken die tegen hem lopen. Ook zou hem de mogelijk heid zijn geboden in Brazilië onder te duiken. Gonsalves ontkent de aantijgingen met klem. Ook de kroongetuige zelf zegt dat er niets klopt van het verhaal van de justitie-ambtenaar. Hij be weert bovendien dat hij helemaal niet de man is geweest die de belastende verklaring tegen de verdachte heeft afgelegd, waarop de rechtbank in Arnhem een belangrijk deel van het bewijs heeft De staking ging in Eindhoven gisteren met zoveel claxongeweld gepaard dat deze chauffeur de c De Hummelose arts verdween op donderdag avond 21 februari 1991 spoorloos, toen ze naar haar ouders in Hoofddorp wilde rijden. Haar auto werd uitgebrand aangetroffen bij Nijmegen. Wandelaars vonden het stoffelijk overschot van de gewurgde vrouw op 17 maart 1991 in de Maas bij Appeltern. Bewoners van het dorpje Haren verklaarden anoniem dat ze de verdachte èn de Hummelose arts samen hadden gezien. Ook de verklaring van een heler uit Velp dat hij cheques en een bank- pasje op naam van het slachtoffer van de ver dachte had gekocht en de anonieme verklaring van de kroongetuige vormden voor de rechtbank voldoende bewijs. De reizigersorganisatie Rover ziet voorlopig geen mogelijkhe den om via een kort geding een eind aan de staking in het streekvervoer te maken. Rover overwoog alle partijen in het conflict te dagvaarden en de rechter te vragen een bindende arbitrage op te leggen. Maar volgens de advocaten van Rover is dat juridisch niet haalbaar. Rover onderzoekt nog wel de haalbaarheid van een geding te gen één van de partijen. Vol gens een woordvoerder treft de staking dagelijks 400.000 men- De Vervoersbond FNV heeft gisteren hoger beroep aangete kend tegen het besluit van de Utrechtse rechtbankpresident om de staking tijdens de spitsuren te verbieden. Hoewel zo'n uitspraak lang op zich laat wachten, wil de bond hem toch hebben. De bond vindt dat de rechter het stakingsrecht met zijn uitspraak heeft ingeperkt. Ondertussen zijn ook de eer ste acties in de metaalnijverheid gevoerd. Ongeveer 120 werkne mers van de installatiebedrijven Mampaey en Merwestroom in Dordrecht legden gistermorgen anderhalf uur het werk neer. De werkgevers, verenigd in de FWM, hadden niet gereageerd op een ultimatum dat gisteren afliep. Voor de bonden is dat re den om door te gaan met de voorbereidingen van acties die vartaf 13 februari worden ge voerd. Het CAO-overleg raakte vorige week vrijdag in het slop. Ook de Bouw- en Houtbond FNV zal zonodig een staking uitroepen als de CAO-onder- handelingen niet tot een bevre digend resultaat leiden. Daar voor heeft de bondsraad het parlement van de bond het bestuur gisteren een mandaat gegeven. Aanstaande donderdag ko men de werkgevers in de bouw, verenigd in het AVBB, en de bonden voor de achtste keer bijeen om te onderhandelen over een CAO voor de ongeveer 200.000 werknemers in de bouwnijverheid. Breekpunt is de financiële ruimte voor een ^VUT-regeling. Integratie zwakke leerling op school wil niet lukken Het zoveel mogelijk handhaven of opnieuw opnemen van 'moeilijke' leerlingen in het ge wone onderwijs wil nog niet lukken. Vooral het voortgezet speciaal onderwijs blijft groeien. Scholen blijken nog onvoldoen de inhoudelijk voorbereid te zijn op de komst van moeilijk lerende en/of opvoedbare kin deren, terwijl het dure speciaal onderwijs vaak pogingen doet te 'overleven'. Staatssecretaris Netelenbos van onderwijs constateert in een rapport aan de Tweede Ka mer dat het project 'weer sa men naar school' zeer moei zaam verloopt. Sinds 1992 pro beren reguliere scholen en spe ciale scholen samen te werken om moeilijk lerende kinderen (op bijvoorbeeld LOM en MLK- scholen) zoveel mogelijk in 'ge wone klassen' op te vangen. Toch blijft halverwege het project het speciaal onder wijs (in totaal 116.000 leerlin gen) groeien en nemen de wachtlijsten toe. Een van de oorzaken is dat gewone scholen te weinig in houdelijke kennis over en erva ring met moeilijk lerende kinde ren hebben. Wel komen er steeds meer 'interne begelei ders', maar dat leidt nog niet overal tot de gewenste resulta ten. Ook voelen speciale scho len zich door het beleid be dreigd in het voortbestaan. Daarom laten ze in grotere ma te leerlingen toe. Om naar bui ten toe de groei te maskeren, hanteren ze wachtlijsten. Straffen tot acht jaar voor hasjsmokkel brugge gpd De rechtbank in Brugge heeft gisteren de hoofdverdachten van een omvangrijke hasjsmok kel veroordeeld tot celstraffen tot acht jaar en boetes van ruim een ton per persoon. Een 54-ja- rige man uit Terneuzen werd bij verstek veroordeeld tot acht jaar, net als twee garnalenvis- sers uit Volendam. De 45-jarige coördinator van de drugslijn, een man uit Zeebrugge, pleegde een paar maanden na zijn aan houdingzelfmoord in zijn cel. Justitie in België beschouwt de Terneuzenaar, een man uit Hilversum en de twee Volen- dammer broers als de kopstuk ken van de bende, die vooral gebruik maakte van de diensten van garnalenvissers uit het Westvlaamse kustgebied. Voor de rechtbank in Brugge stonden twee weken geleden 26 ver dachten terecht. Boodschappers krijgen de schuld Media, overbezorgde regio bewoners en grappenmakers krijgen er de schuld van dat vorige week paniek uitbrak onder Arnhemmers over een op handen zijnde evacuatie. heeft burgemeester P. Scholten gisteren gezegd. Hij lag de laatste dagen on er vuur vanwege zijn eigen zinnige optreden. Hij zou op geheel eigen initiatief het be sluit hebben genomen tot evacuatie van het Rijnwaar- dense buurtschap Tuindorp. Bovendien was hij slechts moeite af te brengen van een plan om een deel van de Over-Betuwe te evacueren op het moment dat de dijk bij Ochten het dreigde te be geven. De evacuatie van Tuindorp werd door burgemeester W. Burgering van Rijn waar den teruggedraaid. Die was woedend dat hij niet in het besluit tot ontruiming was gekend. Scholten zei dat Bur gering onbereikbaar was op het moment dat nieuwe ge gevens over het hoge water en de (ongunstige) weers vooruitzichten een evacuatie noodzakelijk leken te maken. Dat hij hevig aangedron- en zou hebben op een eva cuatie van de Over-Betuwe wordt door Scholten 'non sens' genoemd. Hij stelde uatie voor maar trok dat weer in toen het water ging dalen. Volgens Scholten heb ben 'grappenmakers' doelbe- t geruchten verspreid over een op handen zijnde evacuatie. Overbezorgde re giobewoners, die daarop vrij willig vertrokken, zouden bij gedragen hebben aan de on rust. Bovendien zouden 'on juiste' berichten in sommige media voeding hebben gege ven aan de vrees voor over stromingen. Zakenleven wil 2,7 miljard omzet terug Nooddijk in Kampen blijft nog even liggen kampen anp den haag gpd Het bedrijfsleven is woedend op de overheid omdat het vindt dat er geen deugdelijke schadever goeding is voor het bedrijfsle ven. Ze willen ook dat het ver lies aan omzet van 2,7 miljard geheel wordt vergoed. Dat is niet te doen, vindt minister Wij- ers van economische zaken om dat de schade volgens hem he lemaal niet is vast te stellen. VNO-voorzitter Rinnooy Kan zegt namens de werkgevers dat de voorgestelde schadevergoe dingen onredelijk zijn omdat het omzetverlies nietis inbegre pen. „Het is te wijten aan het overheidsbeleid dat die dijken niet deugen. Dat is dus verwijt bare nalatigheid", redeneert hij. Maar het VNO stapt niet naar de rechter.Nederland heeft geen wettelijke regeling voor omzet- schade. Volgens specialisten in het bestuursrecht zouden de werkgevers voor een succesvolle claim moeten aantonen dat de overheid 'onrechtmatig' is ge weest door de dijken te ver waarlozen. Nu de dijken niet werkelijk zijn doorgebroken, lijkt dat on mogelijk. Om geld te kunnen ei sen voor de schade die is ont staan door de evacuatie, zou den de werkgevers moeten aan tonen dat de overheid buiten zijn boekje is gegaan door het bevel tot evacuatie te geven. Doordat er zonder twijfel sprake was van een bedreigende situa tie en de overheid het algemeen belang moet dienen, lijkt dat eveneens onmogelijk. Het VNO kan meer succes hebben door de bewindslieden onder druk te zetten en hen zo te overreden. Maar minister Wijers herhaal de gisteren zijn standpunt dat omzetschade onderdeel is van het algemene ondernemersrisi co en niet wordt vergoed. Daar bij is omzetschade geen eendui dig begrip: een bakker in het rampgebied is zijn omzet kwijt, maar een verkoper van elektri sche apparaten, een verhuizer, tapijthandelaar of meubelver koper haalt die omzet meestal later weer in of zet zelfs meer om door de bijvoorbeeld in Limburg geleden waterschade. „Al zouden we willen, dan is er nog geen regeling voor te be denken", zegt een woordvoer der van Economische Zaken. De schatting van 2,7 miljard om zetverlies van de Kamers van Koophandel noemt hij 'buiten proportioneel'. De bedrijven krijgen wèl de evacuatiekosten volledig ver goed. Er is ook een regeling ge troffen voor bedrijven die door de evacuatie en wateroverlast in betalingsproblemen zijn ge raakt. Het midden- en kleinbe drijf kan beroep doen op een borgstellingsregeling waarbij ze een renteloze lening kunnen krijgen. Voor ondernemers in nood die naast al deze regels grijpen, is er nog een noodfonds van be drijfsleven en overheid. Na-de overstroming in Limburg van december 1993 keerde het noodfonds 6,7 miljoen gulden uit, 3,5 miljoen van het bedrijfs leven en 3,2 miljoen van de overheid. Wijers wacht nu af hoeveel het bedrijfsleven in dit fonds stort. Daarna bepaalt hij hoe groot de rijksbijdrage zal zijn. nieuwegein Het leven op de grote rivieren kwam gisteren weer langzaam op gang, zoals hier bij de Beatrix-sluizen in Nieuwegein. Schepen varen na het verlaten van de sluis de Lek op richting Dordrecht en Rotterdamfotoanp koen suyk Het is volstrekt onaanvaard baar dat de snelweg A2 ten zui den van Den Bosch ten gevolge van een overstroming zo lang is afgesloten. Er moet vanuit Den Haag geld op tafel komen om te zorgen dat dit niet meer gebeurt, zo heeft de Brabantse commissaris van de koningin Houben gisteren gezegd. De drukste autosnelweg van Nederland liep ruim een week geleden bij Den Bosch onder water na een dijkdoorbraak langs het riviertje de Dommel. Rijkswaterstaat houdt er reke ning mee dat de weg vrijdag droog valt. Dan moet eerst nog worden onderzocht hoe het is gesteld met de ondergrond. Pas als vaststaat dat die vol doende draagkracht heeft, mag het verkeer het wegdeel weer gebruiken. Rijkswater staat denkt dat dit op zijn vroegst maandag het geval is. De provincie Noord-Brabant heeft een brief op poten ge stuurd aan minister Jorritsma van verkeer en waterstaat, die al heeft beloofd om volgende week te komen praten. De nooddijk die vorige week in Kampen is aangelegd om de stad en het achterland tegen IJsselwater te beschermen, blijft voorlopig liggen. Dat hebben de waterschappen en de gemeenten Kampen en IJs- selmuiden gisteren besloten. Aanleiding voor het besluit is de uitkomst van een nadere inspectie van de oorspronke lijk dijk die extra risico loopt zolang het water in de IJssel- delta hoog blijft. Steekt in die periode een noordwesterstorm op, dan wordt er water uit het IJsselmeer in de IJssel ge stuwd. Een sterke stijging van de rivier is daarvan het gevolg. De één kilometer lange nood dijk is vorige week aangelegd door de genie en een legertje vrijwilligers. Dijken tussen Tiel en Gorinchem fiks beschadigd Een eerste inspectie van de dijken rondom de Tieler- en Culemborgerwaard is de wa terschappen niet meegevallen. Met uitzondering van de al verbeterde dijkvakken hebben alle dijken schade opgelopen. Hoe groot die precies is', moet vandaag blijken tijdens een nauwkeuriger onderzoek. Het polderdistrict begint de ze week al met het herstel van dijkvakken die vorige week veel hebben geleden. Een woordvoerder benadrukt dat herstellen niet betekent dat de dijken worden verbeterd. Daarvoor is eerst een politieke uitspraak nodig.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3