Overstromingen gevolg van klimaatverandering Politie Zuid-Afrika aan het begin van hervorming Feiten &Meningen Joegoslavië-top maakt weinig kans 'Nieuwe Duitsland8 kindonvriendelijk' DINSDAG 7 FEBRUARI 1995 NSI NIEUWSANALYSE De Europese Unie heeft de presidenten Izetbegovic (Bosnië), Tudjman (Kroatië) en Milosevic (Servië) gisteren opgeroepen op nieuw een topconferentie te beleggen over de burgeroorlog in het voormalig Joegosla vië. De EU-ministers van buitenlandse za ken scharen zich daarmee schoorvoetend achter een Frans initiatief, hoewel minister Van Mierlo zei 'sceptisch' te zijn over de kansen op een doorbraak in de Balkan-cri- Het Franse idee lijkt een op voorhand mis lukt initiatief want Bosnië en Kroatië heb- - ben zich op voorhand tegen zo'n top uitge sproken. De door moslims gedomineerde regering van Bosnië-Hercegovina denkt se rieus na over een voorstel van Rusland, met rest-Joegoslavië (Servië en Montenegro) te gaan praten over wederzijdse erkenning. Dit heeft premier Silajdzic van Bosnië-Her- zegowina in Sarajevo verklaard na een reis naar Moskou en Westerse hoofdsteden. Rest-Joegoslavië verzette zich in 1992 te gen Bosniës onafhankelijkheidsverklaring. Het steunde de separatistische Bosnische Serviërs die nu, na een conflict van tweeën eenhalf jaar, 72 procent van het grondge bied van Bosnië en Hercegovina in handen hebben. Maar de Servische president Milo sevic, die er sterk aan hechtte dat de Vere nigde Naties hun sancties tegen zijn land ophieven, keerde zich halverwege vorig jaar af van het leiderschap van de Bosnische Serviërs nadat die leiders een vredesplan van de zogeheten Contactgroep hadden verworpen. De Contactgroep bestaat uit Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland en de Verenigde Staten. Struikelblok in dit plan is dat de Bosnische regering zeggenschap krijgt over 51 procent van het grondgebied, terwijl Sarajevo nog geen 30 procent van het territorium beheerst. Westerse diplomaten zeggen dat Belgra do Kroatië en Bosnië moet erkennen. Pas daarna willen landen als de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk (die het vetorecht hebben in de Veiligheidsraad van de VN) het handelsembargo tegen rest-Joe goslavië opheffen. Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, beschouwt internatio nale erkenning van Bosnisch-Servisch ge bied als voorwaarde voor een duurzame vrede in Bosnië. Zonder die erkenning is ook de door Frankrijk voorgestelde interna tionale Bosnië-conferentie zinloos. „Die conferentie zou het sluitstuk van de onder handelingen over de grenzen en de grond wet moeten zijn, waarin alle betrokkenen volledig gelijkberechtigd zijn", aldus Karad zic. De Franse minister Juppé had een topbij eenkomst voorgesteld van de presidenten van Bosnië-Hercegovina, Kroatië en Servië om voor het verstrijken van een staakt-het- vuren een diplomatieke doorbraak tot stand te brengen richting vredesverdrag. Sinds 1 januari zwijgen in Bosnië de wapens in het kader van een bestand dat voor vier maan den is gesloten. Karadzic wees erop dat niemand, zelfs de Servische president Milosevic niet, namens de Bosnische Serviërs kan spreken. „Wij achten Milosevic hoog en slaan acht op wat hij zegt. Maar alleen zolang zijn optreden strookt met onze belangen", aldus Karad zic. De vredesbesprekingen over zowel Bos nië-Hercegovina als Kroatië bevinden zich al maanden in een impasse. Een Servische erkenning van Kroatië zou schot kunnen brengen in nieuwe voorstellen om een uit weg te vinden voor de Krajina, het deel van Kroatië dat is bezet door Serviërs. De Europese Unie sprak gisteren op nieuw haar steun uit voor het plan voor Kroatië, dat voorziet in autonomie voor de Kroatische Serviërs in de Krajina. Een op lossing voor de feitelijk tweedeling van Kroatië is urgent, omdat nieuwe gevechten dreigen. De Kroatische president Tudjman heeft de VN-vredesmacht gesommeerd zijn land binnen enkele maanden te verlaten. De vijftien ministers herhaalden hun standpunt dat terugtrekking van de vredes macht desastreuze gevolgen kan hebben. Minister Van Mierlo hoopt Tudjman nog op andere gedachten te brengen. Een moge lijkheid is de stationering van nieuwe blauwhelmen langs de grens tussen Bosnië en Kroatië. Daarmee zou de internationale gemeenschap de eenheid van Kroatië on derstrepen en bovendien de aanvoerlijnen naar de Kroatische Serviërs kunnen afsnij den. brussel «anp-gpd Hoogleraar Vellinga: Neerslag Europa neemt met twintig procent toe Overheid, KNMI en Rijkswaterstaat moeten de kop uit het zand halen. De overstromingen van 1993 en 1994 zijn geen toeval. Dat komt omdat het klimaat verandert. „Met een beetje natuurkunde op middel baar schoolniveau weet je al voldoende om te beseffen dat de overstromingen van de afgelopen weken waarschijnlijk vaker gaan gebeuren. Dat zegt ir. P. Vellinga, hoogleraar milieuwetenschappen en verande rende aardsystemen aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Hij gooit de knuppel in het hoender hok. Voorzichtige woorden en di plomatieke gesprekken met de weermannen blijken aan dove mansoren gericht. Op hetzelfde moment lijkt de recente regen een aardverschuiving te hebben ver oorzaakt binnen het KNMI. De stammenstrijd is afgelopen week door de jongste watersnoodramp beslecht in het voordeel van de 'klimatologen'. In een vlak voor het weekeinde verspreid persbericht laat het meteorologisch instituut weten dat 'het aannemelijk is dat de hoeveelheid neerslag in de win ter in een toekomstig klimaat wel degelijk zal toenemen'. Vellinga verwijt de overheid dat die zich alleen met symptoombestrij ding bezighoudt. De overheid sluit de ogen voor de klimaatverande ringen omdat ze de consequenties vreest, zegt hij. Ook het KNMI heeft tot op de dag van vandaag al tijd krampachtig vastgehouden aan statistieken. „Zo gauw ze toe geven dat de overstromingen ver band houden met een verandering van het klimaat, zijn de implicaties ontzettend groot. Over een ener gieheffing kan niet langer worden gezeurd en het plan-Boertien is op termijn niet meer adequaat. De dijken moeten nog hoger of er moeten meer buffers komen die de waterafvoervertragen." In andere landen is de waarschu wing van Vellinga voor naderende rivieroverstromingen allang be kend. In Nederland had tot nu toe alleen de milieubeweging oor voor zijn betoog. De afgelopen jaren raakte het KNMI intern ernstig ver deeld over de vraag of het klimaat verandert. Het KNMI geeft de mi nisteries van verkeer en waterstaat en VROM weerkundig cijfermateri aal op basis waarvan beleidsbeslis singen worden genomen over bij voorbeeld de veilige hoogte van de dijken. Binnen het KNMI zijn twee stro mingen meteorologen: de ene groep houdt vol dat het huidige weertype past in de statistieken en ziet geen heil in wazige toe komstscenario's. De andere groep gelooft dat er wel degelijk iets aan - den bosch Profsurfer Max van Noorden uit Den Bosch oefende gisteren op de nog steeds ondergelopen rijksweg A2. Hij bereidt zich voor op de Olympische Spelen van Atlanta in 1996. foto reuter de hand is met het klimaat. Naar buiten toe rept het KNMI met geen woord over de interne verdeeld heid en worden verhalen over kli- maatverdandering afgedaan als 'broeikasgebral'. Twee jaar geleden kwam het KNMI weliswaar met een rapport naar buiten over de vijf warme zomers en het broeikaseffect, maar de conclusies uit dat rapport werden twee maanden later alweer de kop ingedrukt door het tegenfront: niet klimatologische veranderingen wa ren de oorzaak van de lange hete zomers, maar verandering van luchtcirculatie. Vellinga: „Het KNMI was aan het zwalken. Ze durfden het toen nog niet aan. De weerman heeft tot nu toe steeds gezegd dat de regenval volstrekt normaal is. Ook na de re cente hoeveelheden regen hebben minister Jorritsma (verkeer en wa terstaat) en het KNMI op geen en kele manier een relatie gelegd met de verandering van het klimaat. Kennelijk komen ze nu een beetje los van hun wetenschappelijke starheid." Hoofd atmosferisch onderzoek van het KNMI, A. van Ulden, geeft toe dat het KNMI nu voor het eerst 'expliciet naar buiten treedt' met een visie op klimaatveranderingen. Hij ontkent echter dat er een om slag heeft plaatsgevonden. „We steken de kop niet in het zand, wij proberen een zo goed mogelijk beeld te geven van wat we wel en niet weten. Het is moeilijk toe komstvoorspellingen te geven." Volgens Van Ulden heeft het KNMI ook al in het rapport-Boertien, ge maakt naar aanleiding van de overstromingen in 1993, 'een stuk illustratie tom janssen je over klimaatveranderingen staan'. Vellinga: „In Boertien 1 wordt in verband met dijkverzwa ringen absoluut geen rekening ge houden met klimaatveranderin gen. Bij Boertien 2 (over de maat regelen bij de Maas) wordt gemeld dat klimaatverandering geen in vloed heeft op te nemen maatrege len." Vellinga vindt wel dat het plan-Boertien snel moet worden uitgevoerd. „Maar daarnaast moet er ook worden gekeken naar wat er nog meer moet gebeuren." Toch verandert het klimaat wel de gelijk, geeft ook het KNMI in haar jongste voorspelling toe. De uit stoot van broeikasgassen leidt tot een steeds verdergaande verster king van het broeikaseffect. Vellin ga: „Bewijzen voor een broeikasef fect zijn pas over tien, twintig jaar in de statistieken zichtbaar, als het te laat is." Ontbreken de keiharde bewijzen, de aanwijzingen zijn vol gens Vellinga talrijk en duidelijk. Door gebruik van fossiele brand stoffen (steenkool, olie, benzine) komt er meer C02-gas in de lucht en zal de gemiddelde temperatuur in West-Europa de komende eeuw met 1,5 tot 4,5 graden stijgen. Met de warmte neemt ook de lucht vochtigheid toe en valt er zo'n tien tot twintig procent meer regen in Noordwest Europa. Het is niet uitgesloten dat het kli maat in sommige delen van de we reld nog veel sneller verandert om dat de oceaanstromen wijzigen. Genoeg redenen voor een brede discussie over klimaatverandering in plaats van ellenlange debatten over hoogte en breedte van dijken, vindt Vellinga. „Verzekeringsmaat schappijen keren steeds meer geld uit voor natuurrampen. Tien pro cent van de toename kunnen zijn niet anders verklaren dan uit een klimaatverandering. Oostduits geboortecijfer dendert omlaaws' )lat Fe C< „Als ik had geweten wat er zou gebeuren, had ik nooit een tweede kind gekregen. Maar het is nu te°R laat om me te bedenken, nietwaar?" Elke Grosser,s, een 28-jarige verkoopster uit de Oostduitse stad Potsdam, kreeg haar tweede zoon in november 1989 op het moment dat de Berlijnse Muur viel. Ze is niet de enige die vindt dat de brave new world van het verenigde Duitsland ongschikt i; om kinderen in te krijgen. Volgens Rainer Miinz, hoogleraar demografie aan jtre de Humboldt-universiteit in wat destijds Oost- Berlijn heette, 'is het Vaticaan de enige plek ter wereld met een lager geboortecijfer dan het te genwoordige Oost-Duitsland'. De daling van het geboortecijfer, die in augustus 1990 werd ingezet, een maand of negen na de val van de Muur, is daar de meest dramatische die ooit ter wereld is voorgekomen. In de staat Brandenburg bijvoorbeeld worden ba by's praktisch met uitsterven bedreigd. Vorig jaar werden er hier 12.000 geboren nauwelijks een derde van het aantal geboorten in 1989. Hetzelfde patroon is in de rest van het oosten waar te ne men. Jonge vrouwen aarzelen niet wanneer hen wordt gevraagd of er een verschil is tussen de si tuatie nu en vroeger. „Natuurlijk is het anders", zegt de 25-jarige Annette Patatz. „Voor de om wenteling (de ineenstorting van het conununisme in 1989), was alles veel eenvoudiger." Deze eeuw geeft dramatische veranderingen te zien in de geboortegrafiek. De dood van een gene ratie jonge mannen in de Eerste Wereldoorlog leidde in 1917 en 1918 tot een scherpe daling in het aantal geboorten. Economische onzekerheid, tijdens de Depressie, zorgde eind jaren twintig begin jaren dertig zowel in Europa als in de VS voor een daling. Maar nog nooit heeft zo'n radi cale en onverwachte daling plaatsgevonden als de acl afgelopen jaren in Oost-Duitsland. De oorzaken van de daling moeten onder ande ren worden gezocht in het plotseling verdwijnen van de sociale zekerheid voor het leven, die Oost- Duitsland altijd bood. Vooral wouwen worden getroffen door de werkloosheid, en hebben daar door CTOte financiële zorgen. Daar komt bij dat het afschaffen van de uitgebreide kinderopvang die in het oude Oost-Duitsland als normaal werd beschouwd het leven veel moeilijker heeft gemaakt voor wouwen die nog wel werk hebben. Barbara Theek, een arts die in het wouwenad viescentrum in Potsdam werkt, spreekt over het nieuwe Duitsland als 'een kindonwiendelijke maatschappij'. Zij zegt: „Veel wouwen die hier komen, zijn teleurgesteld en woedend. Ze zijn li chamelijk en geestelijk uitgeput en zeggen: 'Ik heb de kracht niet om volledig te veranderen'." Een andere verklaring voor de 'baarstaking' lijkt het hele scala nieuwe mogelijkheden voor jonge Oostduitsers. Na de eenwording openden zich perspectieven die een paar maanden daarvoor nog ondenkbaar waren. Barbara Theek: „Vooral »eti de jongere wouwen die bij ons komen noemen vaak de positieve aspecten." Voor jonge Oostduit-in c sers lonlrten de vrijheid om te reizen, én een car- )e rière. Een kind krijgen kon wachten voorlopig ofvoorgoed. De leeftijd waarop men kinderen krijgt is in het voormalige Oost-Duitsland ook verschoven. Daar was de gemiddelde leeftijd voor de eenwording 21 jaar zeven jaar jonger dan in het Westen. Dat gat begint nu kleiner te worden. Om de voormalig Oostduitse bevolking op peil te jrei houden, moeten dit jaar bijna drie maal zo veel kinderen worden geboren als in 1994. In 1990 had het oosten een inwonertal van 16 miljoen. Nu is dat 15 miljoen en naar verwachting zal dat aan tal de komende 15 jaar met nog eens 2 miljoen dalen. Emigratie van oost naar west is maar voor een klein deel verantwoordelijk voor de de daling De situatie van Oost-Duitsland is uniek in het voormalige Oostblok. Weliswaar is ook elders in Oost-Europa, vooral in Rusland, het geboortecij fer gedaald maar niet zo radicaal als hier. Pro fessor Münz: „Elders is de verandering in het eco nomische stelstel geleidelijk gegaan. Oost-Duits land was het enige land dat vaq de ene dag op de andere is geannexeerd door een westerse econo mie." potsdam steve crawshaw Dp pe Blanke agenten van een speciale politie-eenheid die in het zwarte woonoord Soweto een staken de zwarte collega doodschieten. Blanke en zwar te agenten die elkaar over de politieradio voor 'hond' en 'kaffer' uitmaken. Zwarte politieman nen in Langa, een zwarte woonwijk bij Kaapstad, die hun blanke baas gijzelen. Ruim 250 blanke en Indiase agenten in Soweto die overplaatsing willen omdat ze voor hun leven vrezen. Sinds president Mandela onlangs een nieuwe nationale hoofdcommissaris benoemde, stapelt het nieuws over de Zuidafrikaanse politie zich op. De snel gepromoveerde nieuwe commissaris George Fivaz, jong en met een onbezoedeld ver leden, zag zich in zijn eerste week geconfron teerd met stakingen, bezettingen en gijzelingen. Bovendien kreeg hij te maken met de nasleep van de dood van agent Jabulani Xaba, op wiens begrafenis een woedende zwarte menigte Kill the Boer zong. Fivaz besloot tot beheerst optreden. Hij hield de politie weg bij Xaba's begrafenis en besloot tot onderhandelingen in plaats van geweld bij de stakingen en bezettingen. Hij zette de woorden van zijn openbare rede, waarin hij aankondigde dat er een nieuwe wind zal gaan waaien, direct in daden om. Fivaz zette de toon door zijn weigering een uni form te dragen en zijn wens om niet met zijn militaire generaalsrang te worden aangesproken. Het zijn eerste stappen, maar de politie staat pas aan het begin van een weg van moeizame ver anderingen. 'Gemeenschapspolitie' is sinds enkele maanden het modewoord. De term moet aangeven dat politiewerk niets meer van doen heeft met de gewelddadige militaire operaties van het verle den. De pantserwagens (caspirs) waarmee de agenten vroeger in Soweto tegen stakende schoolkinderen optrokken, mogen dan in de ga rage zijn gestald, van gemeenschapspolitie is in de zwarte woonwijken desondanks nog nauwe lijks sprake. Wat bij voorbeeld niet is rechtgetrokken, is het absurde verschil in aantallen agenten in zwarte en in blanke wijken. Een voorbeeld: het enige politiebureau in Khayelitsha, een zwarte woon wijk bij Kaapstad met een kleine miljoen inwo ners, heeft 179 personeelsleden, van wie 26 vaste agenten, en twee politiewagens. De politieman nen doen hun werk vanuit een bunkerachtig ge bouw, omringd door hoge hekken, prikkeldraad, sterke lampen en zandzakken. Houtbaai, een blanke woonwijk met een paar duizend inwo ners, telt 43 personeelsleden, die werken in een open gebouw waar iedere burger zo binnen loopt. De politieburchten in Khayelitsha en andere ■zwarte woonwijken zijn restanten van het verle den, toen de agenten als vertegenwoordigers van de vijand werden gezien. Praten met de po litie, zelfs al ging het om een aanklacht wegens een gewone misdaad, kon je je leven kosten. Zwarte politiemannen werden ronduit als verra ders bekeken. De zwarte gemeenschap steunt haar eigen poli tiemannen inmiddels. Burgers reageerden woe dend op de dood van Jabulani Xaba. Xaba kwam om toen de Interne Stabiliteits Eenheid ingreep, nadat zwarte politiemannen het Orlando-bu- reau in Soweto hadden bezet uit protest tegen een aantal blanke officieren die ze van racisme beschuldigen. Wat echter nog niet is veranderd, is de samen stelling van het politiekorps. De hogere rangen, ook in zwarte wijken, worden veelal nog steeds bekleed door blanke officieren, dezelfde officie ren die tot zeer kort geleden nog opdracht gaven om te schieten op demonstranten of die vert- antwoordelijk zijn voor het martelen van tegen standers van de apartheid. De klachten van zwarte agenten zijn zeker niet uit de lucht gegrepen. Tot voor kort gold de regel dat iedere zwarte agent ondergeschikt was aan iedere blanke agent, ongeacht hun beider ran gen. Er is geen enkele reden om te veronderstel len dat blanke politie-officieren die zich jaren hebben sterkgemaakt voor de handhaving van een racistisch bewind, van de ene op de andere dag in niet-racistische democraten zijn omge turnd. In een recente TV-documentaire over een trai ningskamp van de Interne Stabiliteits Eenheid liet een blanke agent zijn kamer zien, waarin de vlag van de Amerikaanse confederalisten, die ook wordt meegedragen door de extreemrechtse organisatie Ku-Klux-Klan, een mooi plaatsje had gekregen. Blanke agenten van de eenheid erken den zonder blikken of blozen dat hun zwarte collega's de kantine niet inkwamen. Afgelopen week deed Mandela de eerste aanzet tot een echte hervorming van het politie-appa- raat door op de hoogste posten nieuwe mensen te zetten. In het besef dat racisme een van de grootste problemen in het politieapparaat is, heeft de president duidelijk een zeer zorgvuldige raciale afweging gemaakt. Fivaz, een blanke, heeft als zijn directe medewerkers een zwarte, een kleurling en een Indiër gekregen. Maar het zal meer moeite kosten om het mid denkader te hervormen. Mandela gaf zijn dilem ma tijdens een rede voor zwarte agenten in de Transkei duidelijk aan. Enerzijds toonde hij be grip voor hun onvrede over hun arbeidsomstan digheden. Anderzijds, zo benadrukte Mandela, kan de regering acties als bezettingen en het gij zelen van officieren, niet accepteren. De politie moet een voorbeeld voor de samenleving zijn. De president dreigde met harde maatregelen te gen burgerlijke ongehoorzaamheid van zwarte agenten. Maar een woordvoerder van de politie- vakbond SAPU noemt meer acties onvermijde lijk: „Onderbetaalde en overwerkte agenten die ook nog hebben te maken met een onsympa thieke of racistische baas, hebben het gevoel dat ze niets te verliezen hebben. Daarom komen ze in actie." kaapstad runa helunga correspondent

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2