Kunst is maar één seconde weerbaar Designprijs Rotterdam: een selectie voor fijnproevers Cultuur Kunst Boymans presenteert de 'schatten van de Tsaar' Simple Minds op bevrijdingsfeest Door eenvoud mooi ||SDAG 7 FEBRUAR11995 [aarten voor programma Jiri Kylian den. De artistiek directeur van het Nederlands Dans Theater, j Kylién, viert zijn 20-jarig jubileum met een nieuw program- f a. Kylian creëerde speciaal voor deze gelegenheid een avond- I [Uend ballet voor alle dansers van de drie dansgezelschappen in het NDT. Het programma gaat in april in premie're. Dege- dat liFn ^'e v00r februari toegangskaarten kopen krijgen 5 gulden gaat prting en z'Jn verzekerd van gratis busvervoer naar het AT&T in Den Haag. Deze speciale aanbieding geldt voor er afijdag 21 (tv-opname), zondagmiddag 23 en donderdag 28 toegptaril- De kaarten zijn verkrijgbaar op het Uitbureau van K&O Oude Vest 45 in Leiden. rteler_ t ac je tramlijn die verlangen heet kalk 2] |iden Voor de voorstelling 'De tramlijn die verlangen heet' van tfennëssee Williams, 21 februari in de Koninklijke Schouwburg Den Haag, zijn bij het Uitbureau van K&O, aan de Oude Vest van {5 in Leiden, toegangskaarten te koop. Deze voorstelling, door »t Zuidelijk Toneel, gaat over het onstuimige, maar gelukkige Sticjuwelijk tussen Stella en Stanley dat ruw wordt verstoord door tgrole komst van Stella's zuster Blanche. Bij K&O zijn ook kaarten ïaireUkrijgbaar voor de opera Pinocchio op zondag 19 februari. De W. familievoorstelling begint om 14.00 uur in de Koninklijke d de jchouwburgvan Den Haag. oorko la cteur Doug McClure overleden iïiïys angeles De Amerikaanse acteur Doug McClure is in de dacht van zondag op maandag op 59-jarige leeftijd aan longkan- Ier overleden. McClure kreeg bekendheid door zijn rollen in nestern-series op de televisie als 'The Virginian' en 'The Men chrij romShiloh'. gens hoef ^posities in Leiden en omgeving da eiden Kunstenares Bibiana de Graaf exposeert tot 15 april haar ion-figuratieve werk in Onderzoekscentrum Recht Beleid aan str le Herengracht 48 in Leiden. De expositie is te zien op maandag En lm vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. In het Gezondheidscentrum bedr lerenwijk aan de Rosmolen 2 in Leiden zijn acrylschilderije te ïgesl ien van mevrouw Schier-Kerstan. In de bibliotheek van Hille- atregjom zijn, tot 1 maart, architectonische ontwerpen te zien van :rancien van Heijst. In interieurwinkel Baalbergen aan de Am- lachtsweg 19 in Katwijk exposeert Edith Heule van 11 februari ot 25 maart haar aquarellen. Arie van Stek toont eveneens iquarellen in het bibibliotheekfiliaal aan de Rosmolen 4 in Lei- 'en' t'm ^ruar^ IIFotocollectie over Perzië herontdekt eiden In de Leidse universiteitsbibliotheek is tot 4 maart een tentoonstelling te bezichtigen van oude foto's van Iran. De foto- collectie is van Albert Hotz, een Nederlandse zakenman die van den. af 1875 een klein handelsimperium had aan de Perzische Golf. gein Perzië heeft hij meer dan duizend foto's gemaakt en verza meld. Daarnaast verzamelde hij allerlei documentatie over Per zië. Dit studiemateriaal is sinds 1934 in het bezit-van de univer- uii siteitsbibliotheek en recentelijk door studenten van de universi- tden teit herontdekt. Tijdens de tentoonstelling is het mogelijk om af- de p drukken van de getoonde foto's uit de Hotz-collectie te bestel net len. De expositie is te zien tijdens de openingsuren van de bibio- theek. Van Thijn schrijft essay doorn De Stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945 heeft ter ge legenheid van 'een halve eeuw herdenking' drs. Ed van Thijn ge vraagd een essay te schrijven. Uitgeverij SUN brengt de tekst die moet gaan over de noodzaak en onmogelijkheid van (kunste- naars)verzet, begin mei als boek op de markt. Tijdens de jaarlijk se bijeenkomst van de Stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945, houdt de ex-minister van binnenlandse zaken ën oud-burge- 'meester van Amsterdam, ook een voordracht. De bijeenkomst is in de nacht van 4 op 5 mei plaats in De Nieuwe Kerk in Amster dam. d Bogaards krijgt J. van Doorn-prijs arnhem Dichteres Carla Bogaards krijgt de Johnny van Doorn- prijs. Bogaards ontvangt de onderscheiding op zaterdag 11 fe bruari in Arnhem. De prijs bestaat uit een bedrag van duizend gulden en een oorkonde. De Johnny van Doorn Prijs, genoemd naar de in 1991 overleden Johnny the Selfkicker, is een onder scheiding voor schrijvers die door hun voordracht op het podi um een extra dimensie aan hun werk verlenen. Het is een twee jaarlijkse bekroning in het kader van het literatuurfestival De Wintertuin. In 1993 ging de prijs naar Simon Vinkenoog. Bo gaards is schrijfster van onder meer 'De reigers van Amsterdam', 'De Bruinvisvrouw', 'Lilian Sugar Baby' en 'Meisjesgenade'. 'Schatten van de Tsaar; hofcul tuur van Peter de Grote uit het Kremlin', is de voorlopige titel van een omvangrijke tentoon stelling die komende winter in Museum Boymans-van Beunin- gen in Rotterdam is te zien. Aan de hand van zo'n hon derd voorwerpen uit het Krem lin Museum in Moskou schetst Boymans een beeld van het le ven aan het hof van Peter de Grote. Schatten van de Tsaar is één Lakenhal-conservator samensteller van tentoonstelling in Stelling Gallery „Het is anders om een tentoonstelling in een galerie te maken, dan in een museum," zegt Rob Wolthoorn, con servator moderne kunst van Stedelijk Museum De La kenhal en samensteller van de expositie 'Thin Line' in Stelling Gallery. „Persoonlijke associaties, voorkeuren en 'of het boven het bankstel past' bepalen juist in een gale rie de mening van de kijker. Je kunt er immers iets ko pen." Wolthoorn vreest het genadeloze oordeel en hoopt het kunstwerk in bescherming te kunnen nemen tegen de onvoorziene associaties van het publiek. leiden esther gottschalk ,,In veel museale opstellingen worden heel verschillende din gen op een harde manier met elkaar geconfronteerd. Oude en nieuwe kunst bijvoorbeeld. Ik heb dat zelf ook wel eens ge daan. Vaak wordt van het kunstwerk verwacht dat de kwaliteit wel een garantie is voor de weerbaarheid van het werk. Ik geloof daar niet in. Vol gens mij is een kunstwerk maar één seconde weerbaar, namelijk op het moment dat de kunste naar besluit dat het voltooid is, zijn handtekening er onder zet of het een titel geeft. Daarna is het weerloos." „Door het kunstwerk telkens met een tegenpool te presente ren probeer ik het minder weer loos te laten zijn. Het laten zien van twee werken suggereert dat er sprake is van één werk met een positieve en één met een negatieve lading." „Zelf vond ik bijvoorbeeld het zinken vuilnisvatdeksel op een rol bubbeltjesplastic van Pieter Geraedts altijd een beetje een zielig werk, terwijl ik de twee met rollen plastic doorboorde stoelen, met die sterke opgaan de beweging, majestueus vond. Dat was puur op basis van per soonlijke associaties. Misschien is bij nadere beschouwing het werk met de twee stoelen veel somberder: het beeld straalt de onmogelijkheid tot communi catie uit en schept daarmee een onbeschrijflijke leegte. In de keuze van de kunstwerken heb ik gezocht naar werk waarin een subtiel evenwicht wordt bereikt door middel van sterke tegen polen." Overspel Van Annelies Dijkman is een dichtgetimmerde houten kist te zien met de suggestieve ge stempelde opdruk: overspel. Te gen de wand hangen drie inktafdrukken op transparant glas. De afgebeelde pop Regina, met grote holle ogen, roept af wisselend weerzin en sentiment op. „De doorzichtige pop heeft geen eenduidige positieve la ding," zegt Wolthoorn. „Jeugd herinneringen kunnen onschul dig, maar ook erg vals zijn. Kijk, wanneer je een met 'overspel' bedrukte kist tegenover een speelgoedpop laat zien ontstaat er al gauw een tegenstelling. Ik wil laten zien dat die tweedeling subtieler is." „Marjolijn van den Assem ba seert haar schilderijen op reële en denkbeeldige literaire reizen, vertelt Wolthoorn. Ze bezocht het huis waar Nietzsche ver bleef aan de Cöte d'Aumöne. Geïnspireerd door zijn teksten en het landschap dat ze daar aantrof schilderde ze wilde doe ken. „Zelfs tijdens het schilde ren kun je spreken van een reis. Ze wandelt met haar verf kris kras over het doek." Hij wijst op de titel 'recht herzliche Grüe am Cöte d'Aumöne', die vele malen overdwars over het doek blijkt geschreven. Voor wie de tekstu ele bron herkent, vormt het ge heel een soort intellectuele graf- Evenwicht De voor en achterruimte van de galerie hebben een eigen sfeer, die Wolthoorn bewust gebruikt heeft in zijn opstelling. De voor ruimte is ruimtelijk en statig. Een passende plek om werk te presenteren dat handelt over ruimte, zoals de weidse zee landschappen van Harold Schouten. De onderwaterfoto tegen een ondergrond van spons, van Ellert Haitjema, en de formele sculpturen van Ge raedts. De achterruimte is meer besloten. De werken die Wolt hoorn daar plaatste, van Pieter Laurens Mol, Marjolijn van den Assem en Annelies Dijkman, zijn meer persoonlijk van karak ter. Wolthoorn: „Door telkens twee werken van één kunste naar te tonen, probeer ik de vrije associaties van de kijker tot een vergelijking te beperken. De kijker kan zich zo meer in de maker verdiepen. Ik probeer ruimte te scheppen voor de kunstwerken en de tegenstelling te verzachten. Het evenwicht is wankel en kan gemakkelijk ver stoord worden. In het oordeel over een werk geldt immers 'a Thin Line between Love and Hate'." „Ik beschouw deze tentoon stelling als onaf, hij doet zich voor als een mogelijkheid. De toeschouwer wordt uitgedaagd zelf een actieve rol in te nemen en de tentoonstelling aan te vul len." In zijn dualistische visie deelt Wolthoorn alles in tweeën, om daarmee duidelijk te maken dat er slechts een subtiel verschil zit tussen het ene en het andere, voorkeur en afkeer, scherpte en Thin Line is tot en met 26 fe bruari te zien in Stelling Gal lery, Kruisstraat lb, do t/m zo 14-17 uur. van de eerste activiteiten waar mee wordt herdacht dat Peter de Grote (1672-1725) drie eeu wen geleden een bezoek aan ons land bracht. Uit het Kremlin Museum zul len onder meer een met dia manten en andere edelstenen bedekte kroon van Peter de Grote te zien zijn. Ook ?ijn de kunstvoorwerpen die de tsaar van de buitenlandse ambassa deurs kreeg, te bezichtigen. Daaronder bevindt zich ook het cadeau van de Nederlandse ver tegenwoordiger. Joe Cocker, UB40 en de Simple Minds treden op tijdens het World Liberty Concert op vrij dag 8 mei in Arnhem. K&B Event Television, de produ cent van dit popfestival dat in het kader van'vijftig jaar bevrij ding wordt georganiseerd, heeft deze week de contracten met de Engelse popmuzikanten afge sloten. Eerder werden Alan Parsons, Art Garfunkel, Cyndi Lauper en Candy Dulfer gecon tracteerd. Of het optreden van Sting, die zijn medewerking aan het World Liberty Concert had toegezegd, doorgaat, hangt af van het verloop van zijn ziekte, aldus een woordvoerder van de organisatie. De zanger heeft sinds enige tijd last van doof heid. Het World Liberty Con cert, dat zo'n 25 miljoen gulden zal kosten, vindt plaats aan de voet van de John Frost brug in Arnhem. Daar wordt een terrein vrijgemaakt 'met ruimte voor maximaal 140.000 toeschou wers. Het concert wordt live op televisie uitgezonden in de meeste Europese landen. Ook Radio 3 zal uitgebreid aandacht besteden aan het popfestival. Tijdens het concert zullen op namen worden gemaakt voor een later uit te brengen video en dubbel-cd. De optredende ar tiesten worden begeleid door het Metropole Orkest en het Groot Omroepkoor. Twee met bubbeltjesplastic doorboorde stoelen van Pieter Geraedts. „Die sterke opgaande beweging vind ik majestueus." foto henk bouwman Komst Sting onzeker want zanger kampt met doofheid den haag gpd Rob Scholte vertrekt naar buitenland Kunstenaar Rob Scholte is zover hersteld van zijn ver wondingen dat hij vrijdag voor langere tijd Nederland kan verlaten. Zijn vrouw Micky maakte gisteren be kend dat Scholte het op prijs stelt voor zijn vertrek zijn toekomstplannen na der uiteen te zetten. Dat ge beurt tijdens een zwaar be veiligde persconferentie op Schiphol. Omdat de dader (s) van de moordaanslag op 24 november vorig jaar nog niet is (zijn) gevonden kan hij vrijdag geen vragen over de mogelijke identiteit be antwoorden, aldus de be kendmaking. Bij de moordaanslag ver loor de kunstenaar beide benen tot boven de knie schijf door een granaatont ploffing in zijn auto. Zijn vrouw zal naast hem maar bleef bij de aanslag onge deerd. Het wrak van de zwaar gehavende auto is nog 'tot en met 18 februari te zien op de expositie 'Bits and Pieces' in de Amster damse kunstenaarssociëteit Arti. Film Costner dreigt ramp te worden vin Costner, heeft vinnen en kan onder water ademhalen. Hij probeert zoveel mogelijk overle venden van de zondvloed op de laatste droge plaatsen te krijgen. Zij stuiten op de Smokers onder leiding van Deacon (Dennis Hopper). Om er financieel uit te sprin gen zal Waterworld een recette van minstens 265 miljoen dollar moeten opbrengen. Hier en daar spreken mensen al over Kevin's Gate, een verwijzing naar de film 'Heaven's Gate' die op een financiële ramp uitliep en de val van United Artists in leidde. Kevin Costner is ook co-pro- ducent. Hij vangt voor zijn hoofdrol veertien miljoen dol lar. Niettemin staat zijn carrière enigszins onder druk. In 1990 had hij groot succes met 'Dan ces with Wolves' en in 1991 schitterde hij in 'Robin Hood'. Daarna volgden echter drie mislukkingen. Astronomische produktiekos- ten, nachtmerrie-achtige logis tieke problemen, ongelukken op het draaiplatform en een uit geputte technische ploeg. 'Wa terworld' dreigt de duurste film te worden die ooit in Hollywood is gemaakt en de produktie er van gaat niet van een leien dak je. Universal Pictures heeft in eerste instantie 100 miljoen dol lar voor de film uitgetrokken, maar volgens deskundigen loopt dat bedrag op tot 150 175 miljoen dollar. Normaal ge sproken is in Hollywood al spra ke van een grote produktie als een film 50 miljoen dollar kost. Universal Pictures draait 'Wa terworld' bijna geheel op en on der water in de haven van Kawaihae op Hawaii. Door het smelten van de ijskap zijn de continenten overstroomd. De held Mariner, gespeeld door Ke- Functionele objecten van Ineke Vogel Een bijzondere hoedencollectie, één van de kanshebbers voorde designprijs. rotterdam evelien baks Begin volgende maand wordt voor de derde keer in successie de Designprijs Rotterdam uitge reikt. Een envelop met 40.000 gulden voor de Nederlandse ontwerper die afgelopen jaar het beste produkt heeft ge maakt. De nominatiecommissie heeft dit keer slechts 23 produk- ten geselecteerd: een laagtere cord. Toch was het aantal in zendingen dit keer beduidend meer dan in de voorgaande ja ren. Enkele honderden vormge vers, ontwerpbureaus en bedrij ven hebben in totaal 332 pro- dukten aangeboden, bijna ze ventig produkten meer dan voorgaande jaren. Dat de nomi natiecommissie er niet op uit was om een dwarsdoorsnede te laten zien van het Nederlands design, mag blijken uit het ge ringe aantal produkten dat zij selecteerde. „Produkten moes ten hun plaats in de selectie verdienen op basis van hun kwaliteiten," aldus Christine de Baan van de Rotterdamse Kunststichting. Wat er uiteindelijk genomi neerd is, is volgens De Baan een selectie voor fijnproevers ge worden. Wat subtieler en wel licht minder spectaculair dan tijdens de voorgaande edities, maar wel eigentijdser en mis schien ook wat 'Nederlandser'. Wat dat 'Nederlandser' dan is, vat ze zo samen: helder van vorm, eenvoudig en tegelijk zeer functioneel. Of tegen draads en vol ironie. En om het helemaal eigentijds te maken, is er zelfs 'anti-design' vertegen woordigd. De Designprijs Rot terdam heeft zich gesetteld. Want ook nu weer zijn grote na men uit de wereld van de vorm geving vertegenwoordigd op de tentoonstelling in de Kunsthal. Het Leidse ontwerpbureau Ni- naber/Peters/Krouwel bijvoor beeld, is nu al voor de derde keer genomineerd. In 1993 met een nieuwe bidon, vorig jaar met het kastensysteem Percep tion, en nu met een energie spiegel die wordt geplaatst in bedrijfsgebouwen en openbare gebouwen om gebruikers te in formeren over het verbruik van gas, water en elektriciteit. Vol gens de nominatiecommissie een mooi en nuttig produkt, dat ook in een kleinere versie niet zou misstaan in een woonhuis. De produkten zijn vanaf he den te zien in de Rotterdamse Kunsthal. Deze tentoonstelling luidt een periode in van twee maanden design in de stad. De Kunststichting is namelijk van zins de prijs vanaf dit jaar ver gezeld te doen gaan van een groot aantal activiteiten, die Rotterdam het prestige moet geven van een stad die vormge ving een warm hart toedraagt. De komende weken zullen de drie juryleden, onder voorzitter schap van Wim Crouwel, uit maken wie er op 4 maart de Designprijs verdient. Vanaf dit weekeinde kan ook het publiek zijn keuze bekend maken op de tentoonstelling in de Kunsthal die tot en met 19 maart alle ge nomineerde produkten laat zien. beeldende kunst roos van put Expositie: Ineke Vogel, schilderijen en functionele kunstobjecten. Te zien: t/m 28/2, di. t/m vr. 11 -18 uur, do. ook 19-21 uur, zo. 13.30-16.30 uur, Galerie Zóne, Nieuwstraat 17 b, Leiden. Ineke Vogel voelt zich af en toe net een bouwvakker. Dat gevoel heeft te maken met de voorbe reidingen die ze treft alvorens zij een streek verf zet. Op maso- niet (een soort hard board) brengt zij mengsels gips of ce ment aan. Voordat deze materi alen opgedroogd zijn, tekent Vogel de vormen, pas in het laatste stadium komt de verf er bij. Met haar armen diep in bakken gips of cement prepa reert zij deze materialen, die niet zozeer als ondergrond voor het werk dienen, maar een be langrijk onderdeel van het ge heel zijn. Haar werkwijze resul teert in schilderijen met een ro buuste uitstraling. Ineke Vogel tracht zowel in haar vormentaal als in haar werkwijze haar ideeën zo helder mogelijk uit te dragen. Ze is ge fascineerd door 'de continue stroom van leven'. Het leven dat wij nu leven (heden) is onder deel van een verleden, maar ook van een (onbekende) toe komst. Voor deze continuïteit, waar je je wellicht van bewust bent, maar waarbij je niet dage lijks stilstaat, neemt zij de ei genschappen van de steen als metafoor. Een steen is voor haar een duidelijk voorbeeld van een continue stroom. Door de wis selingen van weer en klimaat verandert misschien de struc tuur van de steen wel, hij sluit of verkleurt langzaam, maar de steen zelf doorstaat vele eeu wen. Denk aan de eeuwenoude rotstekeningen. Deze uitgangs punten, de continuïteit en het hierbij duidelijk aanwezige on bewuste element, wil Vogel in haar werk visualiseren. De werken zijn metaforisch, maar de titels daarentegen zijn direct en helder, ze geven een aanwijzing in welke richting de toeschouwer moet denken. Zoals 'Op reis', 'Urnen' en 'Lief de, dood, eer'. Hierdoor word je bijna gedwongen lang te 'kijken naar het schilderij. Al zoekende naar de achterliggende gedach te ontstaat als het ware een dia- loog. De functionele objecten zijn in de minderheid: twee vazen, een kamerscherm en een lampje. Ook daarbij valt een ze kere robuustheid niet te ont kennen. Het kleine lampje heeft een bolvoet van cement eri het oppervlak is zeer onregelmatig. In de vorm van een tulp heeft Vogel grijs metaalgaas om de peervormige lichtbol gevormd. Hierbij hoeft de toeschouwer niet verder na te denken over een eventuele achterliggende gedachte. Door de combinatie van de materialen ontstaat een esthetische vorm, die boven dien nog een functie heeft. De functionele objecten zijn dan ook door eenvoud mooi.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13