Monorail Europees aanbesteed Hanepoel het voorbeeld voor Kagerplassengebied Petra Boere: visagiste met vlag en wimpel Rijn Veenstreek Begraafplaats monument Kwekers praten ovg mislukte tulpenoog! Rechter bekijkt geweldpleger op Brillendief slaat slag alphen aan den run Een grote partij brillen is het afgelopen weekeinde gestolen uit een optiek aan de Pieter Doelmanstraat in Alphen. Uit de vitrine werden 65 zonnebrillen en veertig monturen meegenomen. Ook 250 gulden kasgeld, een koffer en de afstandsbediening van de brilrekken verdwenen. De daders kwamen binnen via een openstaand raam. Hiertoe gebruikten zij een pallet, dat tegen de muur werd gezet. De waarde van de brillen is niet bekend. In ziekenhuis na aanrijding alphen aan den run» Een 49-jarige Nieuwkoper is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Westkanaal in Alphen. Hij botste op een bestelwagen, bestuurd dooreen 43-jarige Al- phenaar, die hij geen voorrang gaf. De Nieuwkoper is met een hoofdwond en nekklachten naar een ziekenhuis overgebracht. Computer uit school gestolen alphen aan den run» Bij een inbraak in een school aan de Dia mantstraat in Alphen is de afgelopen nacht een computer buit gemaakt. Mogelijk is er nog meer weggenomen. Bij controle bleek dat de inbrekers in de kamer van de conrector waren ge weest. Gereedschap gestolen nieuwveen Dieven hebben uit een bedrijf aan de Schoterweg in Nieuwveen een grote hoeveelheid gereedschap gestolen. Welke waarde dit vertegenwoordigt is niet bekend. De politie vermoedt dat de dieven bij het vervoeren van het gereedschap gebruik hebben gemaakt van een kruiwagen. Die vond ze terug bij het vernielde hek voor het bedrijf. Om binnen te komen braken de dieven een raam open. Poging zandstrooier te laten ontploffen nieuwveen In Nieuwveen is geprobeerd een zandstrooier die aan de A.H. Kooistrastraat stond geparkeerd tot ontploffing te brengen. Met een brandend stuk papier is gepoogd de benzine tank in brand te streken. De schade bleef beperkt. Kijken naar Straathof zoeterwoude Op het terras van café De Meester aan de Zuidbuurtse- weg 57 staat zaterdag 11 en zondag 12 februari een grote tent. Daarin kan het Zoeter- woudse publiek op een grootbeeld televisie kijken naar de verrichtingen van plaatsgenoot Jeroen Straat hof tijdens de wereldkam pioenschappen schaatsen in Baselga de Pinè. De tent, in winterse sferen aangekleed, gaat een half uur voor aan vang van de wedstrijden open. MOEDERGODIN - In het Leidsch Dagblad van gisteren stond een artikel over de Koudekerkse oudheidkamer waar een uniek beeldje werd geëxposeerd, de zogenaamde moedergodin. De Leidse ar cheoloog Eric van der Kuijl vond het beeldje. Per abuis is bij de foto vermeld dat Van der Kuijl daar op stond afgebeeld. Het ging echter om Hans van der Meulen, een specialist in Leidse pijpenmakers. In het kader van het archeologisch spreekuur gaf hij zijn oordeel over oude, in de bodem gevonden pijpenkoppen die bezoekers mee brachten. aarlanperveen Achter dit hek rusten de doden. De onbekende ont werper van de begraafplaats in Aarlanderveen wilde ruim honderd jaar geleden dat iedere analfabeet dat zou begrijpen. Dus haalde hij een overdaad aan symbolen uit de kast. Een doodshoofd natuurlijk, maar ook een slang die in zijn eigen staart bijt, gekruiste zeisen en omlaag wijzende toortsen. Geen negentiende eeuwse Aarlandervener die daarvan de betekenis niet direct begreep. Het smeedijzeren toegangshek is wel het pronkstuk van de voormali ge 'Burgerlijke Begraafplaats' van Aarlanderveen, die sinds kort een gemeentelijk monument is. Achter het hek bevinden zich een lijken huisje en een baarhuisje en graven in vijf rangen. Het complex, waar al sinds jaren niet meer wordt begraven, is op de momumentenlijst gezet omdat het zo'n mooi voorbeeld is van een begraafplaats in clas sicistische stijl. Gaaf en onaangeroerd, alsof de tijd op de dodenakker is stil blijven staan. FOTO BEN DE BRUYN marieta kroft De problemen rond de mislukte tulpenoogsten als gevolg van een verkeerde grondsamenstel- ling staan vrijdag 17 februari (acht uur) centraal tijdens een discussie-/voorlichtingsavond in café De Pepersteeg in Roelo- farendsveen. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de plaatselijke afdelingen van de KAVB (Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur), de WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie) en de NTS. Voorzitter is W. Granneman van de Dienst Landbouw Voorlichting. Verder zijn jurist D. Achterberg van de WLTO en L. van der Geest van de Hagelunie aanwezig. Er wordt onder meer bespro ken hoe herhaling in de toe komst kan worden voorkomen en hoe het is met de juridische stand van zaken en de rechtbij stand. Achterberg van de WLTO gaat er vanuit dat het Stomp- wijkse bedrijf Hilgersom aan sprakelijk wordt gesteld voor de schade die vijftien kwekers uit Roelofarendsveen en de Bollen streek hebben opgelopen. Het onderzoek is echter nog gaande. Hoewel de omvang van de schade pas na afloop van het tulpenseizoen in mei is vast te Kvü Kyl illenc hei stellen, is nu al zeker dat h :n.^(i een miljoenstrop gaat. )rtinP groot deel van de tulpenb ?.n rij is mislukt, omdat er a ,ap grond gips zou zijn toege ,n" in plaats van kalk. Daard in de de bol niet gaan wortelenl geen bloem in gekomen oip j tulp sterk in gewicht ach bleven. In plaats van kalk 2 idenü gips aan de grond zijn t^nne voegd. Achterberg spreek 1 Der totaal schadebedrag van 5 in L de vijf miljoen. etZu Intussen is ook de Sticuwel Regeling Handels Potgroekoi (RPF) zich met de affaire grkri bemoeien. Volgens W. midi Schie van de RHP had de chor de kunnen worden voorki als de kwekers grond ha. gekocht bij een potgroncVCl rancier die bij die stichtinj aangesloten. t®t- .Potgrondfabrikanten die I Stichting RHP zijn aangesl e moeten voldoen a ge kwaliteitseisen", schrijf1 in een persbericht. Volgens TO-jurist Achterberg hoef ^1 aansluiting bij de RHP nie 1 definitie te betekenen da eiden grond beter is. „Sommige lon- ranciers nemen zelf str Ie H controle-maatregelen. En lm 1 dersom: je hebt ook die bij de RHP zijn zonder dat ze extra Verbinding wordt voorlopig openbaar vervoer De monorail, die komt te lopen van het NS-station in Al phen naar het archeologisch themapark Archeon, wordt Europees aanbesteed. Dat is volgens de nieuwste regels verplicht. Het project van het Alphense bedrijf Holland Monorail valt net aan onder de aanbestedingsregels van de Europese Unie. Holland Monorail wil de experi mentele openbaar-vervoersver- binding bouwen voor 10,5 mil joen gulden. Daarmee lijkt het project onder de grens van 5 miljoen ECU (ongeveer 11,2 miljoen gulden) te blijven. Maar omdat Holland Monorail het zelf ontwikkelde systeem in Al phen ver onder de kostprijs wil neerzetten, moet exploitant Zuid West Nederland (ZWN) toch de Europese markt op. Volgens projectleider C. Bot van ZWN hoeven de Europese regels de komst van de mono rail niet te vertragen. De aanbe steding kan parallel lopen aan de wijziging van het bestem mingsplan en de aanvraag van de bouwvergunning. Beide pro cedures moeten de komende maanden nog worden doorlo pen voordat de aannemer aan de slag kan. Bot hoopt dat de bouw van de monorail 'als alles mee zit' al in juni van dit jaar kan beginnen. Op 1 april 1996, bij het begin van het derde sei zoen Archeon, zou de verbin ding dan operationeel moeten zijn. ZWN heeft zich overigens in middels neergelegd bij de eis dat de monorail naar Archeon een echte openbaar-vervoers- verbinding wordt. Plannen om de hangende treintjes alleen maar te laten 'rijden' wanneer het park open is, zijn door de streekvervoerder op de lange baan geschoven. „Voorlopig gaan we bekijken wat de exploi tatiekosten zijn wanneer de monorail is gerealiseerd. Ko men we tekort, dan moeten we gaan overleggen met Archeon, de gemeente en misschien ook met de NS. Op dat moment moeten we misschien alsnog besluiten om de exploitatietij den aan te passen", aldus Bot. Burgemeester en wethouders van Alphen durven intussen weer hardop te fantaseren over eventuele vervolgen op de mo norail naar Archeon. In een brief aan de Initiatiefgroep De mocratisch Alphen (IDA) mel den zij positief te staan tegen over een studie naar het door trekken van de monorail van het NS-station naar de stads centrum. En waarom zou de monorail in de toekomst niet helemaal doorrijden tot diep in de wijk Ridderveld? Volgens B en W zou dat in het onderzoek meteen moeten worden meege- Die andere monorailverbin dingen kunnen echter geen al ternatief zijn voor de lijn naar Archeon, zo stellen B en W een duidig vast. De plaatselijke par tij IDA had graag gezien dat er in Alphen géén monorail gaat rijden tussen het station en Ar cheon, maar dat er wel een lijn komt van het centrum naar ver schillende woonwijken. Maar de monorail naar Archeon kan echter niet zomaar worden ver vangen door een ander project, zo leggen B en W uit. De Ar- cheon-lijn is nu op een haar na gevild, terwijl andere projecten helemaal vanuit het niets moe ten worden ontwikkeld. Boven dien liggen er voor de verbin ding met Archeon verschillende toezeggingen voor subsidie, die niet zo maar kunnen worden meegenomen naar een ander lijntje. Plannen voor meer natuurontwikkeling alkemade marieta kroft De Hanepoel moet veel een natuurgebied worden: me bomen en struiken op de aan grenzende landtong van de L endert de Boerspolder en me en betere rietkragen aan de o vers. Het afkalven van de oeve moet de kop in worden gedruk Dit deel in de meest noord-i telijke punt van de Kagerplas- sen moet het voorbeeld worden voor het hele plassengebied. De Stichting Natuur- en Land schapsbeheer (NLB) heeft daar toe een plan ontwikkeld. De Hanepoel is het water dat ligt ingeklemd tussen het eiland Leendert de Boerspolder en de Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder in Nieuwe Wete ring. Het gebied waarvoor de opknapbeurt geldt, bestaat, uit twee delen. Het ene deel is een strook oeverland aan de oost kant van de poel met een lengte van circa 150 meter en een breedte variërend van vijf tot vijftig meter. Dit gebied is vrij dicht begroeid en voorzien van een brede rietzoom. Het andere deel bestaat uit een landtong: een uitloper van een polder die de scheiding vormt tussen het Kagerplassen gebied en de Ringvaart. Op de landtong groeit wild gras, enke le bomen en struiken en aan de poelzijde ligt een brede riet- zoom. Jarenlang is deze land tong als stortplaats gebruikt, hetgeen nu nog te zien is. Vol gens G. Pellikaan van de NLB liggen er bijvoorbeeld nog auto- Het gebied wordt van alle kanten bedreigd, menen de plannenmakers. Eigenaren van motorboten negeren nogal eens het vaarverbod in de Hanepoel en in de rietoevers wordt gere geld afgemeerd. De oevers heb ben bovendien veel te lijden van de golfslag, veroorzaakt door de wind en door stroming. Een andere grote bedreiging vormt de mogelijke aanleg van de hoge snelheidslijn die op nog geen 100 meter afstand zou moeten komen. De NLB stelt daarom diverse maatregelen voor voor betere rietoevers. „Op enkele meters van de oevers zouden palen ge slagen kunnen worden waaraan takkenbossen worden beves tigd", legt Pellikaan uit. „Die takken, het snoeihout van de bomen en struiken op het ei land, zouden de golfslag moe ten breken. Er ontstaat een luwe zone waardoor het riet makke lijker kan groeien. Voor de landtong wordt vooi gesteld om de ergste troep - al gevolg van de stort - af te voe ren en pluksgewijs bomen ei struiken aan te planten. Voort moet de recreatievaart worde geweerd door de doorgang doo middel van balken onmogelijl te maken. Hierdoor zol groei in het water mogelijk zijn hetgeen weer bevordelijk is voo de flora en fauna. Bijkomen! voordeel is de waterzuiverendf werking van het riet, waardooi het Ringvaartwater schoner dt Hanepoel kan bereiken. De NLB sluit niet uit dat an dere gebieden in de Kagerplas- sen in aansluiting op de Hane poel op dezelfde wijze worden aangepakt. Eerder hield de stichting een dergelijke actie het Reeuwijkse Plassengebied. Pellikaan weet nog niet hoe veel de uitvoering van het plan gaat kosten en wie het ga talen. De NLB heeft zelf nog geen geld. De besprekingen mei de provincie, gemeente, het terschap en het arbeidsbureau moeten nog worden gevoerd Het arbeidsbureau wordt hierbij betrokken omdat het de bedoe ling is dat het hier om werkgele genheidsproject gaat. Evenmin heeft de NLB een tijdsplanning voor ogen. Hazerswoudse Nederlands kampioene VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RUN Kinderknutselmiddag. Kinde ren van 4 tot en met 12 jaar kun nen op woensdag 8 februari ko men knutselen bij speeltuin- en buurtverenigingVreugdeoord aan de Vorselenburgstraat. Het knutselen begint om twee uur. Entree 1,50 gulden voor leden en een rijksdaalder voor niet-leden. Kinderbingo. In buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst 254 wordt woensdag 8 februari een kinderbingo gehouden. De bin go begint om twee uur. Entree een gulden. De rechter-commisaris mag de zaak tegen een 25-jarige Zoeter- woudenaar, die moest verschij nen op beschuldiging van zware mishandeling, opnieuw bekij ken. Politierechter Rens oor deelde gisteren voor de Haagse rechtbank dat de zaak met het opvoeren van drie onverwachte getuigen door de verdediging een nader onderzoek verdiende. „Want de mogelijkheid bestaat dat er naar aanleiding daarvan nog meer getuigen moeten wor den opgeroepen." De Zoeterwoudenaar had op 15 april van het vorig jaar een 23-jarige Leidenaar hard gesla gen. Hij deed dat tijdens een massale vechtpartij op het com plex van voetbalvereniging SJC in Zoeterwoude-Dorp, waar op dat moment een optreden van de Havenzangers plaatshad. Het slachtoffer liep daarbij een kaakfractuur op, een hersen schudding, een gebroken linker oogkas en een zenuwbeschadi ging in de kaak. Bovendien had hij als gevolg daarvan een vochtophoping achter het net vlies gekregen en vertoonde hij verlammingsverschijnselen. Het slachtoffer verscheen gis teren onverwacht op de zitting, gezeten in een rolstoel. „Als be langstellende, niet om nog een verklaring af te leggen", zo leg de hij politierechter Rens uit. Die las vervolgens de Zoeter woudenaar de hele waslijst aan kwetsuren nog een keer voor. En voegde daar aan toe dat de Leidenaar continu hoofdpijn had als gevolg van de hersen schudding en wegens coördina- hazerswoude-dorp herman joustra Petra Boere is: „Nederlands kampioene make-up". Klinkt dat of klinkt dat niet? De 30-jari- ge Hazerswoudse vindt zelf van wel, al betekent dat niet dat ze na het behalen van haar titel naast haar schoenen is gaan lo pen. Nee, het zijn nog steeds dezelfde stappertjes waar ze mee rondloopt. „Per slot van re kening ben je bij zo'n kam pioenschap afhankelijk van een jury die jouw prestatie moet be oordelen." Voor de goede orde, Petra eindigde vorie week in Geleen op de eerste plaats bij de natio nale kampioenschappen visa- gie. Hetgeen heel plat gezegd inhoudt dat ze van alle deelne mers het best in staat was bij ie mand anders make-up op te brengen. Dat is bepaald geen simpele zaak. weet elke vrouw die wel eens voor haar spiegel zit te emmeren met poeder, eye-liner en lippenstift. De mis lukkingen zijn dagelijks op straat en op het werk te aan schouwen. Maar het verschil tussen goed en heel goed, ontgaat de leek wellicht. Daar moet je deskun dig voor zijn. Zoals zo'n jury bij het kampioenschap. „Die let op een aantal aspecten", legt Petra uit. „Ze kijken bijvoorbeeld hoe je het opgedragen thema ver taalt. Van tevoren krijg je te ho ren wat je moet ontwerpen. Dit keer waren dat Carnaval in Rio en Bloernenkoningin. Dan kun je een model nog zo mooi op maken, als die in het laatste voorbeeld totaal niet op een bloernenkoningin lijkt, heb je het niet goed gedaan." Ze laat foto's zien van een in derdaad betoverend mooie bloernenkoningin. Behalve de make-up is ook het kostuum opvallend. Overal bloemen. „Echte bloemen", zegt ze. Het Petra de Boer toont de bokaal, die zij als Nederlands kampioen 'opmaken' in ontvangst mocht n bewijs staat in de woonkamer. Al telt de hoofdtooi van het mo del nog louter verlepte bloe men. Duidelijk is wel dat Petra zich aan het thema heeft ge houden. Maar dat is niet het enige waarnaar de jury kijkt bij een wedstrijd. Zo wordt ook de techniek van de deelnemers grondig bestudeerd. Elk aange bracht lijntje of accent moet na tuurlijk wel op de goede plek zitten. En ook de originaliteit is een belangrijk aspect van het werk, legt Petra uit. Tot slot is ook de presentatie van het mo del van belang. Als die er luste loos bijzit, kost dat wel een paar puntjes. Volkomen objectieve maat staven zijn er dus niet. Deson danks kun je Petra niet een toe vallige winnares noemen. Vorig jaar werd zij tweede. Bovendien won zij in dat jaar het kam pioenschap van de Benelux ('op het onderdeel camouflerende dag-make-up') en viel een eer volle vierde plaats haar ten deel bij de Europese kampioen schappen. „Ja", zegt ze. „Ik draai 'pas anderhalf jaar wed strijden en moet je eens zien hoeveel bekers ik heb." En inderdaad, de kamer die in het dagelijks leven dienst doet als haar schoonheidssalon staat vol met trofeeën. Ze wil zichzelf zoals gezegd niet op de borst slaan, maar het is wel duidelijk dat ze als visagiste veel in haar mars heeft. Wat is haar geheim? Ze weet het niet precies. „Maar ik weet wel dat mijn techniek heel goed is. De make-up gaat er heel mooi op. Zonder vegen en dat soort dingen." FOTO BEN DE BRUYN Met het meedoen aan wed strijden kan ze alleen nog beter worden, denkt ze. „Want op je klanten kun je niet alles uitpro beren. Bovendien leer je steeds nieuwe dingen tijdens wedstrij den. Het is gewoon goed oplet ten wat er om je heen gebeurt. Weet je trouwens dat dat in een ontspannen sfeertje gebeurt. Er is absoluut geen sprake van haat en nijd." De glimlach op het gezicht van de verliezers is dus echt. Niet getekend. tieproblemen nog stee een rolstoel was heeft dus wel gen", oordeelde zij. Dat hij die klap had deeld, had de al veel eerder tegenover de p|dru tie toegegeven. Maar of het leen zijn dreun was geweest tot dit ernstige letsel bij slachtoffer had geleid, zei betwijfelen tegenover de p tierechter. „Het was ook één klap." En hij had de tik gedeeld, zo verklaarde hij, dat een vriend van hem door de Leidenaar was g( gen. „Het was een reactie mij." y De verdediging dacht na' relaas van de Zoeterwouden zijn sterkste troeven te kun: JT uitspelen; drie getuigen die f len wilden verklaren dat slachtoffer na de klap nog d g anderen zou zijn getrapt en slagen. Zodat de Zoeterwoui j naar niet in zijn eentje vera 1 woordelijk zou kunnen wore br gesteld voor het letsel van 1 j slachtoffer. „Ik heb u daaroi een fax gestuurd", meldde verdediging aan Rens. „Zu getuigenissen kunnen heel 1 ja langrijk zijn, dat begrijpt u." V\ g; Maar Rens zei geen fax T hebben gekregen. En de offic van justitie meldde niet z voorstander te zijn van het 1 roepen van de getuigen, vind het niet opportuun slachtoffer daar nu ineens n te confronteren. De zaak k< volgens mij maar beter naar de rechter-commissaris.' Dat was uiteindelijk ook 1 oordeel van de politierechter.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12