ICans op tweede sporthal groter SVO: meer contact met Druskininkai Ti Weer stampij over kermis IVN begint met groene cursussen Honderd uur dienstverlening voor vandalen uit Wassenaar Bouw Roucoophaghe in volle gang ïEi ?ïr i.5s ïE Valkenburg vanuit de lucht Weekmarkt in Oegstgeest mogelijk uur langer open Leiden Regio Leiderdorp inde het marktgeld veel te laat leiden wil samenwerken met Voorschoten ovf jord*iden en Voorschoten zullen mogelijk gezamenlijk een )aar|euwe sporthal in Voorschoten gaan realiseren. Die lorthal, die bij zwembad 't Wedde gebouwd zou moe- In worden, is dan voor zowel Leidse en als Voorschoten- sporters bestemd. Leiden wil een sporthal bouwen in Stevenshof, maar sportwethouder H. de Goede (D66) idt een vlakbij de stad gelegen Voorschotense hal, een ied alternatief. „Dan steken we geld in die sporthal en leven we zelf niet te bouwen." probleem is echter dat de ex ploitatie van een tweede hal voor ons niet rond te krijgen is. Als Leiden echter bereid is om ook te investeren zijn we graag bereid om daar over te praten," stelt ten Have. De gemeente Voorschoten heeft gesprekken gevoerd met Sportfondsen, de beheerder van zwembad 't Wedde. Sportfond sen zou een sporthal in combi natie met het zwembad kunnen ort v|NA straatsma/frank buurman :erwï zich! e Voorschotense sportwet- e me juder F. ten Have (CDA) is blij irrast door het bericht over in eventuele Leidse inbreng. )e discussie over een tweede lorthal in Voorschoten bestaat jaren. Vooral in de avonduren ;staat er veel behoefte aan ex- a capaciteit, omdat sporthal e Vliethorst volgeboekt is. Het Kettingbotsing op A4 hiderdorp Zes auto's waren gistermorgen betrokken bij een kettingbotsing op de rijksweg A4 ter hoogte van Leiderdorp. Een 2 -• 28-jarige Hagenaar reed op de rijbaan richting Amsterdam toen hij moest afremmen voor een invoegende auto. Vier vlak achter hem rijdende automobilisten konden ook tijdig afremmen, maar 32-jarige Boskoper die daar weer achter kwam, kon dat niet en botste op zijn voorligger en drukte vervolgens de voor hem rijdende auto's op elkaar. De bestuurders bleven ongedeerd. Er ontstond flinke materiële schade. Auto gestolen voorschoten Een 32-jarige man uit Wormer moest gisteren met het openbaar vervoer terug naar huis, nadat zijn auto in Voorschoten was gestolen. De man parkeerde om 14.00 uur zijn auto aan de Rouboslaan. Toen hij twee uur later terugkwam was de wagen verdwenen. Het gaat om een rode VW-Porsche uit 1972, die ongeveer 20.000 gulden waard" is. nschrijven voor Leiderdorpse Nacht )e voetbalmaraüion is al volge- oekt, maar er zijn nog genoeg ndere sportieve of culturele ac- viteiten om aan deel te nemen de Nacht van Leider- lorp. Dit festijn wordt volgende néahd voor de derde keer ge- töuden in sport- en recreatie- ientrum De Does in Leider dorp. Er wordt vrijdagavond 17 19.00 uur begonnen o !ii zaterdagochtend om 8.00 'r uur is het weer voorbij. Om >0.00 uur wordt het startschot ;egeven voor een groot aantal marathons, zoals een zwem-, voetbal-, fitness-, radio-, hard loop-, massage- en een schrijf- marathon van Amnesty Interna tional. Het festijn wordt opge luisterd met optredens van mu ziekgroepen uit de Leidse regio. Inschrijven voor de zwem ploeg kan bij J. Slingerland (071-414674), voor de fitnes smarathon bij R. van Houdt (071-891487), voor de loopesta fette bij F. Kortekaas (071- 890550). Muziekgroepen kun nen zich aanmelden bij P. Blansjaar (071-224009). De Stichting Voorschoten Oost- Europa (SVO) wil de komende twee jaar meer contacten reali seren tussen Voorschoten ën het Litouwse Druskininkai. In een gisteravond aan de com missie algemene zaken gepre senteerd jaarverslag wordt een groot aantal uitwisselingspro jecten genoemd. Deze activitei ten zijn bedoeld om de nog pril le stedenband met het Litouwse kuuroord verder te verstevigen. Tot de mogelijke gasten uit Druskininkai behoren een jeug dig basketballteam, een groep beeldende kunstenaars en het kamermuziekensemble Kameri- nes Muzikos, dat waarschijnlijk oktober in Voorschoten zal optreden. Ook wil de SVO dit jaar de gezondheidszorg in Druskininkai ondersteunen met VRIJE TIJD LEIDEN Informatie-avond. In de Vrije School Mareland wordt vanavond ei informatie-avond gehouden. Aanvang: 20.15 uur. De school staat de Maresingel 19. opzetten. „Maar ook andere lo caties in de gemeente zijn ove rigens denkbaar," aldus Ten Have. Voorschotense verenigingen maken ook nog wel eens ge bruik van de sporthallen in Lei den, weet Ten Have, dus in feite is er al sprake van een overloop. Het opzetten van een sporthal voor Voorschoten, Stevenshof en Leiden Zuid-West zou vol gens de wethouder een goede, betaalbare oplossing kunnen zijn. Leiden heeft voor de bouw van een eigen sporthal twee lo caties in de Stevenshof op het oog. Nieuwbouw in een groen strook langs de Rijndijk of een sporthal in het zuidelijkste deel van het Stevenspark, zijn moge lijkheden die nader woren on derzocht. De afdeling Leiden van het IVN, het instituut voor natuur- en milieueducatie, organiseert weer de voorjaarsduincursus en de landschappencursus. De voorjaarsduincursus 'verhaalt' over het dieren- en planteleven in de duinen en de samenhang tussen flora en fauna. De cursus bestaat uit vier woensdagavon den (19.30 tot 22.00 uur) waar op in de collegezaal aan de Ster- rewachtlaan eerst theorieonder- wijs wordt gegeven en daarna een praktisch gedeelte. Elke za terdag erop wordt er een excur sie naar het duingebied ge maakt. De cursus begint op 19 april, deelname kost 65 gulden. In de landschappencursus staan ontstaansgeschiedenis, wilde planten, insekten, vogels en zoogdieren van bos, polder, strand, duin en stad centraal. Zes maandagavonden van 19.45 tot 22.15 uur is er theoretisch en praktisch onderricht in de klei ne collegezaal aan de Sterre- wachtlaan in Leiden. De land schappencursus begint op 3 april en kost 80 gulden per per soon. Voor nadere informatie of opgave kan worden gebeld met Els Löhr, telefoon 071-612450 (tussen 19.00 en 20.00 uur). den haag herman joustra De officier van justitie sprak gis teren voor de Haagse rechtbank over „ontzettend veel rottigheid over een lange periode". En ze eiste tegen twee 19-jarige Was- senaarders die daarvoor verant woordelijk waren geweest twaalf weken, waarvan vier on voorwaardelijk. Politierechter R. van der Heide repte van „wan toestanden in Wassenaar" en kon zich aanvankelijk vinden in die eis. Uiteindelijk besloot hij toch de straf om te zetten in een dienstverlening van honderd uur. De vier weken voorwaarde lijk bleven echter staan. Van der Heide deed dat na een gloedvol betoog van de ver dediging. Hij kreeg daaruit de indruk dat de twee serieus van plan waren hun leven een posi tieve wending te geven. Zo meldde de verdediging dat de één sinds een tijdje het volwas- senenonderwijs in het Boer- haavecollege volgt om alsnog zijn havo-diploma te halen. En de ander had zich opgegeven voor vervroegde dienst, om na te kunnen denken over zijn toe komst en om discipline te leren. De jongens hadden in elk ge val heel wat op hun kerfstok. Zo brachten ze vorig jaar oktober in Wassenaar een vuurwerkbom met kruit van ruim twintig strij kers tot ontploffing, waarbij de ruit van een telefooncel sneu velde. Eerder dat jaar stalen ze samen een fiets. Ook in hun eentje, of samen met andere vandalen, hielden ze huis. Zo stal de één het vorig jaar nog snoep en koek uit een bakkerskar, nog een fiets, een krat bier, en frisdrank. De ander stal nog een autoradio, gooide een flesje frisdrank door een ruit van het Wassenaarse ge meentehuis en hield een tijdje 4200 gulden vast op zijn giro voor een plaatsgenoot, terwijl die man dat geld door een mis drijf had verkregen. „De proces-verbalen spreken boekdelen" sprak Van der Hei de ernstig. „Zo zinloos heb ik het zelden meegemaakt, jullie bezorgen de burgerij enorme overlast." Hij wees in dat ver band ook op een lijst met ver grijpen die de jongens niet ten laste waren gelegd. Zo zou de één nog meer fietsen en een stuur van een bromfiets hebben gestolen, en zou hij de brug bij de hangplek voor jongeren, in de buurt van sporthal De Schulpwei, in brand hebben ge stoken. Bovendien zou hij be dreven zijn in „het maken van bommen in het algemeen." Zijn maat zou daarnaast nog een honkbalknuppel, verschei dene fietsen en een fietswiel hebben gestolen, een molo tovcocktail naar het politiebu reau hebben gegooid, de doel palen op het veldje van de hangplek hebben aangestoken, en de brug bij die hangplek JJETT- voorschoten De bouw van de exclusieve flat Roucoophaghe in de wijk Starrenburg in Voorschoten is begonnen en van de 21 woningen zijn eraM4 verkocht. Dit ondanks het prijskaartje van ongeveer 400.000 gulden dat aan de luxe appartementen hangt. De opvallende, ovaalvormi ge flat komt in een vijver te staan. Ook vanwege de oranje kleur zal het gebouw een opvallend punt in de nieuwe wijk worden. De kopers krij gen de beschikking over royale appartementen die een oppervlakte van 150 vierkante meter bieden. Ook is er voor bewoners van elk apparte ment een eigen parkeerplaats. 'medische literatuur, appara tuur, meubilair, medicamenten en automatisering', zo valt te le zen in het jaarverslag. SVO- voorzitter P. van de Lint bena drukte overigens dat de plan nen nog nader moeten worden uitgewerkt. In de zomer van 1994 bracht een speciale delegatie uit Voor schoten een bezoek aan het na bij de Russische grens gelegen Druskininkai, en eind vorig jaar volgde het tegenbezoek uit Li touwen. Veel voor 1994 geplan de activiteiten zullen pas dit jaar doorgang vinden, en dank zij de meevallende uitgaven van 1994 is dat financieel behapbaar voor de SVO. Wel is het aantal sponsors en donateurs sterk achtergebleven bij de verwach tingen: vorig jaar waren zij goed voor slechts 116 gulden. Opbrengst collecte watersnood De Oegstgeestse scoutinggroep hebben zaterdag een bedrag van 1791,25 gulden opgehaald voor de watersnood. De Shawano's hield de collecte na op het idee te zijn gebracht door de nationale tv-uit- zending van vorige week donderdag. De collectanten stonden bij de winkelcentra bij de Lange Voort en de Kempenaerstraat en gingen in delen van Oegstgeest de hui zen langs. De opbrengst werd gisteren gestort op het speciale giro- r9575. oegstgeest loman leefmans Een meerderheid van de koop lieden op de Oegstgeestse weekmarkt willen dat de markt voortaan een uurtje langer open blijft. De handelaren moeten op dinsdag hun kramen om 16.00 uur sluiten maar zien dat liever pas op 17.00 uur gebeuren. Dat blijkt uit een enquête die de Vereniging voor Ambulante Handel afdeling Leiden (VAH) vorige maand heeft gehouden. Van de 47 ondervraagde marktkooplui geven 28 (zestig procent) de voorkeur aan het extra uur. De rest is tegen. De voorstanders denken dat het publiek behoefte heeft aan die verruiming. De uitslag van de enquête is door de VAH opge stuurd naar het college van B en W. Daarin wordt ook de hoop uitgesproken dat het gemeente bestuur de wens honoreert. Bezwaarmakers roeren zich in Leiderdorp NSDAG 7 FEBRUAR11995 liefst vier keer in lichterlaaie hebben gezet. „Wat er op jullie dagvaarding staat, is dus maar een selectie", hield Van der Heide de twee vandalen voor. „Maar dat is nog een aanzienlijke hoeveelheid el lende." Ook het feit dat één ver dachte op één van de onderde len, het helen van een gestolen radio, vrijuit ging, maakte vol gens hem niets uit. „Want de verdachte is niet zo lang gele den al voor de kinderrechter verschenen voor soortgelijke za ken en heeft toen al een voor waardelijke straf gekregen. Maar tijdens zijn proeftijd is hij toch te keer gegaan als een gek." Maar omdat de verdachte dus, evenals zijn vriend, zijn le ven inmiddels gebeterd leek te hebben, besloot de politierech ter de aanvankelijk geëiste ge vangenisstraf om te zetten in dienstverlening. leiderdorp judy nihof De gemeente Leiderdorp heeft veel te lang gewacht met het innen van het marktgeld dat vier handela ren haar verschuldigd waren. Daarom heeft de gemeente haar recht verspeeld om het geld terug te wagen. Dat stelt de commissie beroep- en be zwaarschriften in een advies aan het college van B en W. Het college heeft nog geen standpunt ingenomen. De uit een aantal onafhan kelijke juristen bestaande commissie boog zich on langs over de bezwaarschrif ten van de vier marktkoop lieden, die ieder een kraam hebben op de weekmarkt in de Hoofdstraat. De bezwaren gaan terug tot mei 1991: het moment waarop Leiderdorp de tarieven voor een stand plaats verdubbelde. De markt moest kostendekkend worden, vond de gemeente. Een aantal marktkooplieden kwam hiertegen in opstand en weigerde het extra bedrag te betalen. Zij betaalden ge woon het oude tarief. De handelaren vonden het onre delijk om de kosten van de markt volledig te verhalen op een sterk inkrimpend aantal marktkooplieden. Ze wezen de gemeente erop dat ze het moeilijk hadden omdat ook het aantal bezoekers en de inkomsten steeds verder te rugliepen. In haar advies stelt de commissie beroep- en be zwaarschriften het niet onre delijk te vinden dat de ge meente de tarieven destijds verdubbelde. In dat opzicht geeft de commissie de han delaren geen gelijk. Wel heeft de commissie bedenkingen over het feit dat de markt kooplieden, die weigerden de verhoging te betalen, hier over pas in januari 1993 een brief kregen. Daarin stond dat ze het verhoogde tarief met terugwerkende kracht moesten betalen. De ge meente heeft volgens de commissie 'lange tijd vol staan' met de betaling van het oude tarief. Daardoor zou de gemeente zelf een on duidelijke situatie in stand hebbengehouden. Volgens een woordvoerster van de gemeente betalen alle handelaren op de markt in middels het juiste tarief. „Het gaat alleen om vier mensen die over een bepaalde perio de nog moeten betalen," al dus de woordvoerster. Vol gens haar gaat het om een bedrag van ongeveer vierdui zend gulden dat de gemeen te tegoed heeft. Voordracht Het Theosofisch Genootschap houdt vanavond een t1 speciale voordracht met als titel 'Reïncarnatie en toestanden na de dood'. De voordracht wordt gehouden in de Pieterskerk in Leiden, ingang Kloksteeg 16. De zaal gaat om 19.30 uur open en de aanvang 2: is 20.15 uur. De toegang is gratis. Informatie-avond. De informatie-avond met als thema 'Het kind op weg naar de middelbare school' begint morgen om 20.15 uur in de Rudolf Steiner School. Info: tel. 762225. 30+groep. De 30+groep van het COC-Leiden tekent morgen voor een avond met fotografe Gon Buurman over haar werk en haar fo to's. Aanvang: 20.00 uur. De zaal aan de Langegracht 65 is vanaf 19.30 uur geopend. De toegang is alleen voor wouwen en de entree is 5 gulden. Voor verdere informatie bij het COC: 071-220640. Informatie-avond. In Vrouwengezondheidscentrum HARA aan de Bonairestraat 4 wordt donderdag 9 februari een informatie-avond gehouden voor wouwen die geïnteresseerd zijn in de cursus 'Kracht en Sensualiteit'. Aanvang: 19.30 uur. De entree bedraagt 10 gulden. Komst van tevoren doorgeven. Voor informatie: 071-144446 of020- 6825256. De cursus begint 16 februari. Mondriaan. Carola van der Meyaen houdt donderdag 9 februari voor de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen een lezing over de schilder Piet Mondriaan. De lezing heeft plaats in het gebouw aan de Caeciliastraat 18 en begint om 14.00 uur. valkenburg Een overzicht van het kassengebied in Valkenburg, langs de nieuwe weg S4 van Leiden naar Katwijk. Rechtsboven is de Leidse wijk Stevenshof te zien. In het stuk boven de Oude Rijn en onder de nog maar net zichtbare A44 ligt het zogeheten Rhijnfront-gebied. Dat ligt binnen de grenzen van Oegstgeest. Er wordt op dit moment een onderzoek gehouden om te zien of dat ook een bedrijfsterrein kan worden. FOTO FRANS ROMBOUT/PICTURE PARTNERS De maand april komt steeds dichterbij en dus beginnen de vaste bezwaarmakers tegen de kermis op de Laan van Ouder zorg in Leiderdorp zich weer te roeren. Vanavond leggen ze hun bedenkingen voor aan de com missie beroep- en bezwaar schriften, want de kermis is van 26 tot en met 29 april weer ge pland op de omstreden plek bij park De Houtkamp. „Zoals in eerdere jaren verwachten wij geen vermindering van de over last," schrijven een aantal be woners van flats aan de Merel straat, de Roodborststraat en de Koolmeesstraat. Zij willen dat de gemeente een andere plek voor de kermis aanwijst. De omwonenden stellen in een brief aan de burgemeester dat ze vorig jaar weer dezelfde onprettige ervaringen tijdens het 'kermisgebeuren' hadden als in eerdere jaren. De voor waarden die de gemeente stelde om de overlast te beperken, hebben volgens hen niet gehol pen. Als voorbeeld noemen ze onder meer dat de attracties op te korte afstand van de flats stonden, de muziek gericht was op de huizen en niet op park De Houtkamp, de 'rups' te veel ruimte in beslag nam, en jonge lui 'al rokend en bier drinkend' in keldergangen en bij liften za ten. Overigens zijn niet alle om wonenden van de kermis het met de bezwaarmakers eens. Een bewoonster van de Merei- straat heeft de gemeente on langs een heel ander geluid la ten horen. Ze schreef in een brief dat ze zich stoort aan de 'klaagverhalen' van 'zeurpieten' die 'niets van een ander kunnen verdragen'. Ze ergert zich eraan dat de overlast van de kermis op de Laan van Ouderzorg in kran ten steeds 'breed wordt uitge meten'. Zelf houdt ze ook niet zo van kermis, geeft ze toe. „Maar er zijn veel kinderen en jongelui, die er wel van houden en dan is het mooi dat er zo'n kermis in Leiderdorp wordt gehouden. Het is maar een keer per jaar en kunnen we dat klein beetje overlast niet een paar dagen verdragen?," vraagt ze zich af. Zelf is ze ook blij als het 'ge dreun' afgelopen is. „Het zijn maar een paar dagen per jaar en dat overleef ik wel', aldus de bewoonster.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11