Kanttekeningen bij viering bevrijding Kerk Samenleving Paus roept christenen en joden op tot wederzijds respect en dialoog DINSDAG 7 FEBRUAR11995 Hüï REDACJIE DICK V BUITENLAND KORT 'Hebben we ons koloniaal verleden inderdaad verwerkt?' Holocaust Orthodoxe joden in Israël storen zich aan foto's van naakte holocaust-slachtof fers in het nationale her denkingscentrum Yad Vas- hem in Jeruzalem. Als de foto's niet direct verdwij nen, betreedt geen ortho doxe jood Yad Vashem meer. Dit zegt Haim Miller, voorzitter van de Organisa tie voor orthodoxe rechten en tevens loco-burgemees ter van Jeruzalem, in de Is raëlische krant Haaretz. De orthodoxe krant Ha-Modia had zich al eerder gestoord aan het vertonen van de opnamen die de nazi's ter vernedering van hun slachtoffers hadden ge maakt. Het herdenkings centrum wijst erop dat de foto's al vele jaren aanwezig zijn en nog nooit aanleiding tot protest hebben gegeven. Racisme De Wereldraad van Kerken beschuldigt de Verenigde Staten van racisme en ern stige schendingen van de mensenrechten. Met name op het gebied van misdaad bestrijding komen zwarten er stelselmatig slechter af dan blanken, aldus Aaron Tolen, één van de voorzit ters van de Raad, in een verklaring voor de VN- Mensenrechtencommissie. Tolen stond in oktober vo rig jaar aan het hoofd van een onderzoeksmissie naar de Verenigde Staten die zeer geschrokken terug kwam. De Wereldraad is met name bezorgd over de gevolgen van de nieuwe an- ti-misdaadwet, die in 1994 van kracht werd. Koorknaapjes Vier priesters uit het bis dom Washington hebben bekend in de jaren zeventig een koorknaapje seksueel te hebben misbruikt. Zij heb ben het verzoek geléegen hun ambt te verlaten om op verschillende plaatsen be handeld te worden, aldus Washington Post. Eén van de priesters heeft toegege ven later nog een ander koorknaapje te hebben misbruikt. De krant nam contact op met mgr. Willi am Lori van het bisdom, voordat zondag in de vier betrokken parochies een brief van de aartsbisschop van Washington, kardinaal James Hickey, zou worden voorgelezen. De krant had een anoniem vraaggesprek met een voormalige koor knaapje. Het bisdom en de krant hebben de namen van de vier geestelijken vrij gegeven. HOUTEN/HAARLEM De Molukse Evangelische Kerk (GIM) heeft in een verkla ring vraagtekens gezet bij de viering van 50 jaar bevrij ding en van de dekolonisatie. „Zijn we werkelijk bevrijd en hebben we ons koloniaal verleden inderdaad ver werkt", zegt ds. E. Patty van de grootste Molukse kerk in Nederland. Indonesië en met de Molukse kerk daar. Door de positie van Molukkers in Nederland heeft de verzoening met niet-Moluk kers een lage prioriteit gehad, zo erkent de GIM. ,,Het koloniaal verleden van Nederland speelt ons tot op he den nog parten en laat ons ach ter met veel wantrouwen en achterdocht." Ondanks de ja renlange miskenning en ont kenning, ondanks ontworteling en alle pijnlijke ervaringen 'zijn wij dankbaar voor de ontwikke lingen binnen onze kerk sinds deze in 1952 werd opgericht'. De pijn en worsteling met het koloniaal verleden zullen moe ten worden omgesmeed in een stimulans voor de oecumeni- Het onverwerkt koloniaal verle den is niet alleen de pijn van de - Molukse kerken in Nederland, aldus de verklaring. Ook de Ne derlandse kerken worstelen er mee. „De vraag blijft of wij als Molukse en Nederlandse kerken er ooit van verlost willen wor den." De Molukkers en de GIM hebben hun plaats in de ge schiedenis van de dekolonisatie niet altijd als rechtvaardig erva ren. De GIM voelt zich niet al leen verbonden met het Mo lukse volk in Nederland in zijn worsteling op kerkelijk, maat schappelijk en politiek gebied, maar ook met de Molukkers in sche gemeenschap in Neder land en zullen moeten leiden tot formalisering van de oecu menische betrekkingen, met Indonesië in het algemeen en Ambon en de Molukken in het bijzonder. „Als GIM zijn we er van overtuigd dat dit de enige weg naar de toekomst is", zegt de verklaring. Ds. Patty noemt het bezoek van een Molukse delegatie vanuit Nederland aan Indonesië volgende maand een 'door braak'. Het is voor de eerste keer dat de Molukse kerken in Nederland - die het streven naar een onafhankelijk Moluk ken ondersteunen - officieel contact hebben met de Molukse kerk in Indonesië die (onder druk van de regering) geen steun aan dat streven kon ge- In 1988 hebben de Neder landse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken het recht van de Molukkers erkend een eigen republiek uit te roepen. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft christenen en joden opgeroe pen tot wederzijds respect en verdieping van de dialoog. In een wereld die door confronta tie en geweld wordt geken merkt, zouden zij efficiënter kunnen bijdragen aan gerech tigheid en vrede, zei de paus gisteren tijdens een ontmoeting met de koepelorganisatie van BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Delft: mevr. F.A. Kop- mels-Benthem te Streekgemeente Maas en Waal; te Hollandscheveld Amerikaanse joden, het 'Ameri can Jewish Committee'. Hij riep ook op tot gebed en concrete inzet voor vrede in het Heilige Land. Verder herinnerde hij aan de bevrijding van het concentratiekamp Auschwitz, vijftig jaar geleden. „De herin nering aan de jodenvervolging zou een nieuwe impuls aan een gemeenschappelijke inspan ning voor gerechtigheid r geven." De paus herinnerde aan het dertig jaar geleden verschenen document 'Nostra Aetate', dat destijds de aanzet vormde tot fundamentele veranderingen in de verhouding met het joden dom. „Voor de misverstanden en moeilijkheden komen lang zamerhand vertrouwen en we derzijdse achting in de plaats", aldus de paus. GENEVE ANP uitengewone jk te Tholen; :helfhorst) (S lingenteWadd i; te Almelo (wijk Schelfhorst) (SoW): A.A. van Houwe- n te Waddinxveen (Immanuel- CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Siegerswoude-de Wilp-, A. den Boer, voorheen nederlands ge reformeerd predil GEREFORMEERDE GEMEENTEN Wereldraad: ontwikkeling economie moet gepaard met sociaal beleid zullen worden getekend. Kes- hishian benadrukte het belang dat de oecumenische beweging hecht aan een effectief interna tionaal bestuur dat zich vooral op menselijke ontwikkeling richt. Namens de kerken nodigde Keshishian Boutros-Ghali uit voor de oecumenische dienst op 6 maart in de lutherse kathe draal, waarin de bisschop van Kopenhagen zal voorgaan. Hij informeerde de secretaris-gene raal over andere activiteiten die oecumenische en interreligieu ze organisaties tijdens de top hebben gepland. De Wereldraad van Kerken vindt het essentieel dat econo mische ontwikkeling gepaard gaat met sociaal beleid. Dat heeft aartsbisschop Aram Kes hishian, voorzitter van het cen traal comité van de Wereldraad, in New York gezegd tijdens een gesprek met Boutros Boutros Ghali, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dat heeft de Wereldraad gisteren in Genève bekendgemaakt. Keshishian en Boutros Ghali spraken over de concept-verkla ring en het actieplan, die tijdens de Sociale Top in Kopenhagen DE SPITS Kerktorens bepalen al eeuwenlang het silhouet van dorp en stad. De oerdegelijke, robuuste, massieve architectuur als eerbetoon aan God houdt ook in deze tijd van secularisatie stand. De kerk mag dan hebben geleerd een toontje lager te zingen, het klokgelui klinkt op zondagmorgen niet minder dominant. Het instandhouden houden van deze bouwwerken is allang geen exclusieve plicht meer van een kleine groep gelovigen, maar wordt gezien als een zaak van algemeen belang. In deze rubriek wordt het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. De Spits: de toren van de rooms-katholieke kerk van de parochie St. Jan's Onthoofding aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude. De kerk is gebouwd in 1904 als een creatie van de architecten J. Cuypers en J. Stuyt. 5 1 4 8 6 4 7 2 6 6 7 10 2 9 9 6 2 3 3 8 6 6 8 4 6 8 9 6 6 7 6 7 6 6 2 8 6 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt "het sleutel woord? Horizontaal: 1. militaire rang; 2. weifelen; 3. drevel; 4. volstrekt; 5. keuze; 6. besluiteloos zijn; 7. muziekgezel schap; 8. soort populier. WOORDZOEKER Overgebleven woord: RADIOGIDS DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ /AT BE/V S/AT(S(/&./J/<- DE EERSTE E/V/&E D/£ Z/OT ZO VER VA// DE &EWOOMDE WERELD WAA3T. BOES I0H wfMt HET WEER Voelbaar kouder In een brede westelijke stroming werd gisteren vochtige lucht aan gevoerd, zodat in veel West-Eu- ropese landen het sombere, wat druilerige weertype aanhield. Maar juist boven de Noordzee en onze westelijke kuststrook was er een brede opening in de grijze deken. Waarschijnlijk heeft hier een föhn effect boven de Engelse en Schot se heuvels een rol gespeeld. Op de Britse Eilanden werd het plaatse lijk 14 a 15 graden. Ook bij ons heerste al een beetje een lentesfeer. Bij volop zon steeg het kwik in de middag naar 10 of 11 graden. De voorjaarskriebels blijven beperkt tot een enkele dag. Vandaag gaat het vanuit het noor den regenen; de overgang naar to taal ander weer. Boven de Noord kaap ligt een zeer omvangrijk lage- drukcentrum die koude lucht, af komstig van de ijsvelden ten oos ten van Groenland in de richting van de Noordzee stuurt. Vrijwel overal in Europa gaat het kwik de komende dagen omlaag. Depressies van de oceaan gaan langs een heel zuidelijke route in de richting van het Iberisch schier eiland. De uitgedroogde gebieden in Zuid-Spanje krijgen na maanden van droogte eindelijk regen van be tekenis. Op onze breedte kou-inval uit het noorden opgehouden door een storinj via het Engelse Kanaal naarl oosten koerst. Het blijft da; morgen nog geruime tijd b< met regen, mogelijk later gaand in natte sneeuw. Vanaf donderdag komen wecu^ in de koude lucht terug. Op ft* meter hoogte daalt het kwik graden. Dat stimuleert de bu vorming boven de Noordzee, terse buien met hagel en snt worden afgewisseld door opk gen bij soms krachtige noordi!1 :id( tenwind. Het wordt voelbaarI jeu1 lori der; overdag wordt amper 4 g gehaald, 's nachts gaat het 1 graden vriezen. Het ziet er nij n V naar uit, dat op korte termijn te oceaanlucht in de buurt kot Wellicht koelt het in het week nog verder af. Kleine storing* het hoge noorden kunnen hiepgd r, >ev daar zelfs een laagje sneeuw; terlaten. De huidige situatie li een beetje op die van de eerst nuariweek, toen we ook te ma hadden met koudetransportv NAS over zee. Dat geeft het v\ winterse trekjes, maar uitzich e een degelijke vorstperiode me oud tuurijs i: HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen; Wisselend bewolkt het zuiden met sneeuw. Middagtemi het zuiden noorden van Noorwegen. Morgen iets kouder. Zweden: Eerst nog een enkele win terse bui, verder droog en flinke opklaringen. Veel wind. Middagtemperatuur dalend naar -2 graden in het zuiden Denemarken; Bewolkt en regenachtig. Vandaag later op de dag van het noorden uit opkla ringen en winterse buien. Middagtemperatuur van daag circa 6 graden, mor gen aanmerkelijk kouder bij een temperatuur van enkele graden boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt en regenachtig. In Schotland en later ook in noord-Engeland lend bewolkt en enkele sneeuwbuien. Middagtemperatuur in Schotland da lend naar 3 graden morgen, in het zui den maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Bewolkt en vooral vanavond en morgen perio gen r< d6gra Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in het noorden bewolkt, in mid den-Frankrijk ook af en toe zon. Droog. Morgen later op de dag in de noordelijke en westelijke departementen af en toe regen. Middagtemperatuur rond 12 gra den, morgen enkele graden lager. Tem peratuur op 1000 meter in de Jura en de Vogezen circa +3 graden. Spanje: Vandaag van het westen uit toenemende bewolking, in het westen mogelijk ge volgd door wat regen. Morgen bewolkt en af en toe regen, later op de dag naar het oosten wegtrekkend. Aan de zuide lijke en oostelijke Costa's waarschijnlijk droog en zonnige perioden. Middagtem peratuur 16 graden, aan de Costa's cir ca 20 graden. Morgen enkele graden Canarische Eilanden: Vandaag af en toe zon, maar ook wol kenvelden. Mogelijk af en toe wat regen. Morgen opnieuw zonnig en droog weer. Middagtemperatuur rond 21 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag nog vrij zonnig en droog. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 19 gra den. Morgen vanuit het westen meer be wolking en vooral later op de dag af en toe regen. Temperatuur overal rond 15 graden. In de Pyreneeën zakt de sneeuwgrens tot rond 1600 meter. In de Franse Alpen blijft het tot morgenavond droog. Temperatuur op 2000 meter in de Alpen eerst oplopend naar +6 gra den, morgen weer dalend tot circa 2 gra ving van Venetië ligt de temperatuur iets lager. De temperatuur op 2000 meter ligt vanmiddag rond +7 graden, morgen middag op de meeste plaatsen nët iets regen of motregen. In de Beierse Alpen boven 1300 meter sneeuw. Maxima rond 9 graden. In de loop van de dag in het noorden kouder en mogelijk enkele winterse buien. Morgen in het zuiden bewolkt af en toe regen, sneeuwgrens dalend naar 1000 meter, elders wisse lend bewolkt en enkele sneeuwbuien. Maximumtemperatuur morgen uiteenlo pend van 2 graden in het noorden tot 8 in het zuiden. Zwitserland: Bewolkt en plaatselijk wat regen, vanaf 1400 meter sneeuw. Aan de zuidkant van de Alpen af en toe zon en droog. Temperatuur op 2000 meter iets onder nul, in het uiterste zuiden enkele graden Oostenrijk: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Morgen geleidelijk toenemende kans op neerslag, sneeuwgrens rond 1200 meter. In Karmthië en Steiermark overwegend droog en af en toe zon. Temperatuur op 2000 meter iets onder Zon op 08.09 Zon onder Maan op 11.36 MaanonderO,' Waterstanden Katwijk Weerrapporten 06 februari 19 ui 13 11 10 9 16 10 Istanbul regenbui Klagenfurt onbew. Kopenhagen regen Johannesburg licht bew./ New Orleans onbew./ COLOFON DIRECTIE: B.M. Essenberg, G P J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, F Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D. Paauw, tel dag. 9 11.30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR. >oseveltstraat 82,2321 BM Leiden ilefoon 071-356356- ities071-323508 per kwartaal per jaar ƒ337,55 336,55 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 134,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij; 1 t 10 00-12.00 uur. Tel 071 -128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10