89J Leidsch mk Dagblad eel evacués ïllen snel laar huis Levi's 501 BRISTOL MOTORJACKS Bordeel in de Herenstraat?' Scholier met mes bewerkt GOED NIEUWS jezagvoerders van KLM moeten langer doorvliegen Huisvrouwen gaan dagje boenen in Limburg Groot rijbewijs niet nodig moet acht jaar eerder af 'Katwijk houdt grootste bevrijdingstaptoe' Zoekt u Een.. Hein Chrispijn 4000nv antiek interieur LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGROS) de echte lederen dogs bulls LEGERDUMP Hallenweg 11, I Oir fm Leiden. Tel. 071-230184 (naast Gamma, Groenoordhal) Jelle van Doornik vindt Leiden een prachtige stad om te filmen. De regisseur van de NCRV-serie Co verstory is wat dat betreft ook een echte fan van zijn eigen locatie-manager, een mooie term voor iemand die mooie plekjes probeert te vinden waar opnamen kunnen worden gemaakt. En daar is-ie zeker in geslaagd, vindt de regisseur. „Echt, Leiden is een heel leuke filmstad", zegt hij. Van Doornik staat op de Breestraat, tegenover het stadhuis. De koopavond is net een uurtje voorbij, zodat er eindelijk kan worden gefilmd. Het zou anders te druk zijn geweest. Er moet im mers een achtervolgingsscène worden opgeno men. De regisseur kijkt vol bewondering om zich heen, naar al die mooie panden. Hij vertelt trots dat de locatie-manager met zijn medewerkers stad en land hadden afgereisd, ook al hadden ze al eerder gefilmd in Leiden. „Maar dit is toch het best voor ons. Hier, de Breestraat. Geweldig om te filmen. Niet te veel mensen. Niet te veel verkeer. Maar ook weer niet te weinig. Zulke straten heb je ook wel in dorpen, maar die missen het stadse karakter. Die zijn te rustig." Natuurlijk zijn dergelijke straten ook in andere steden te vinden, maar die zijn het voor Cover story toch niet helemaal. „Dan zitten er 's avonds weer rolluiken voor de winkelruiten. Het licht van de etalages is juist handig om 's avonds te filmen. Met lichtgevoelige lenzen is dat goed te doen. En de winkeliers werken prima mee. Die hebben al lemaal op verzoek hun licht laten branden." Dik tevreden zijn ze ook over de keuze voor de Zonneveldstraat. De buitenkant van het vroegere politiebureau is in de serie de perfecte buitenkant voor het redactiepand van weekblad De Ster ge bleken. En wat nog een voordeel is: Leiden ligt niet zo ver van Hilversum. De reiskosten rijzen zo niet de pan uit. Ia, wat dat betreft kunnen ze met een gerust hart over een paar weken naar de Herenstraat af reizen. Dat is de perfecte straat om een rosse buurt van te maken. Voor de filmopnamen dan. „Want in Haarlem had de locatie-manager ook zo'n straatje ontdekt. Maar daar bleken echte hoeren te zitten. Tsja, en die vinden het niet zo fijn als er zonder meer wordt gefilmd. Dan zou den er weer allemaal afspraken moeten worden gemaakt." Maar hoe zit dat dan met het bordeel in de He renstraat? „Wat krijgen we nou? Een bordeel in de Herenstraat? Daar weet ik niks van. Dan lijkt het me verstandig dat we die mensen nog snel even inseinen." De lonen van oudere werkne mers gaan op termijn omlaag. Door de vergrijzing van de be roepsbevolking worden de rela tief hoge lonen van ouderen on betaalbaar. Dat zeggen drie ar beidsmarktdeskundigen tegen over deze krant. De komende tien jaar groeit het aantal 50-plussers van 1,6 miljoen naar 2,2 miljoen. De groep twintigers slinkt in die zelfde periode met een half mil joen, van 2,5 naar twee miljoen. Hoe groter de groep ouderen in een bedrijf, des te hoger de ar beidskosten, terwijl de produk- tiviteit juist afneemt. „Ik ver wacht dat over pakweg vijf jaar de eerste 50-plussers in salaris achteruit gaan", schat prof. d- r. B. van Praag, directeur van de Stichting voor Economisch On derzoek van de Universiteit van Amsterdam. Ook drs. W. Zonnenberg, be- loningsdeskundige bij het gere nommeerde adviesbureau Hay Management Consultants BV in Utrecht, voorziet binnen enkele jaren lagere lonen voor minder produktieve werknemers. „Het loon weerspiegelt steeds meer wat iemand écht waard is", al dus Zonnenberg. Bij de werkgeversorganisatie VNO/NCW denkt men dat het nog vijftien a twintig jaar duurt voordat loonsverlaging voor ou deren een geaccepteerd ver schijnsel is ook voor ouderen zelf. „Maar het is niet te keren", aldus mr. A. Schoenmaeckers. Twee straatrovers hebben gisteren een 14-jarige Noordwijker met een schilmesje in zijn bovenbeen gesneden bij een poging de jongen te beroven van zijn zakgeld. De Noordwijker fietste 's ochtends vroeg op de 's Gravendijkseweg in Noordwijk toen hij door een man van de fiets werd getrokken en tegen het wegdek gedrukt. Een tweede man sneed hem in zijn been, waarna zijn (lege) portemonnee werd gerold. De daders gingen er daarna vandoor en de Noordwijker vervolgde zijn weg naar school. Daar raadde een leraar hem aan aangifte bij de politie te doen. I cMsch Daghbtd NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN UK KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. I (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch t I vla acceptgiro 31,05) I automatisch 30,05) Per kwartaal I via acceptgiro 87.70) I automatisch 86,70) I Nr. bank/giro: HET WOORD IS AAN Frederik van Eeden Elke enkeling is veel wijzer en be ter dan het gedrag der massa zou doen vermoeden. VANDAAG PAGINA'S24 Binnenland7 Watersnood3,5 Buitenland8 Cultuur19 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Gesprek van de dag18 Info17 Programma's9 Randstad16 Regio11,13,15 Religie12 Sport21t/m23 VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 20 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen AF EN TOE REGEN Veel bewolking en vooral in de nacht en ochtend af en toe regen. Minimumtemperatuur rond 4 gra den, middagtemperatuur onge veer 8 graden Zuidwestenwind, matig, kracht 3 tot 4. Blue jeans i diverse lengtematen. 28 -38. Adviesprijs 159.95 Bristolprijs 129.- RIJDAG 3 FEBRUAR11995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 Igina 3: 'Milieubeweging mis- Juikte inspraak'. ■ljoenen guldens stromen cir- Istent binnen. 1 blijf niet meer hier, ik ben ft zat'. Pagina 5: Meer en hogere kades langs Maas. Burgemeester mag niet zelf be slissen over evacuatie. 'Ik voelde me niet meer veilig in Culemborg'. fevaar echter nog niet geweken uizenden evacués uit het rivierengebied staan klaar om aar huis te gaan nu van alle kanten duidelijk wordt dat ?t water in snel tempo zakt. Minister Dijkstal (binnen- ndse zaken) heeft evacués echter opgeroepen niet naar jis terug te keren, voordat daartoe het sein is gegeven, et snel dalende water levert volgens Dijkstal nog steeds vaar op voor de dijken. jortsachtig wordt vandaag •erlegd hoe de situatie in de ind is te houden, als evacués eigen houtje het gebied weer willen dat vanmorgen rede- k goed was afgesloten door ilitie en legereenheden. De ang om terug te keren zal er et minder om zijn geworden ook de Commissaris van de jningin in Gelderland, J.Ter- uw, vanmorgen liet doorsche- eren dat er wat 'soepeler' met ïtheffingen zal worden omge- lan. Het Korps Landelijke Politie- ensten (KLPD) in Driebergen acht in spanning af welk sce- I irio mogelijk vandaag al wordt I kozen om de vele duizenden racués uit onder meer de Tie- - en de Culemborgerwaard lar huis te laten terugkeren, e dienst hoopt op een zo veel ogelijk gespreide terugkeer n chaos op de wegen te voor- imen of te beperken. Na de hoge waterstand vormt i het zeer snel zakkende water Rijn en Waal de grootste be eiging voor de dijken. Van- 1 (aag wordt een val van zeventig entimeter in 24 uur verwacht, as in de loop van morgen 'ordt duidelijk of de rivierdij- sn nog stevig genoeg zijn. In de ontruimde gebieden in de Tieler-, Culemborger- en Bommelerwaard is de politie versterkt met agenten uit het hele land. Iedereen die zich daar op straat begeeft, wordt met dwang verwijderd. Ook is de politie extra alert op inbra ken en diefstal. Gisteren werd in de ontruimde gebieden vier keer ingebroken. Er zijn nog geen verdachten aangehouden. De meeste geëvacueerde in woners van Roermond en om geving zijn vandaag naar huis gegaan. De dijken in Limburg hebben minder te lijden van de dalende waterstand, omdat de rivierbodem en dijken een glooiend geheel vormen. Het water zuigt zich daardoor min der vast aan de dijklichamen. De teruggekeerde inwoners staat nog een fikse klus te wach ten. Het Maaswater heeft in de huizen namelijk een dikke laag slib achtergelaten. De bewoners van Itteren en Borgharen, die gisteren al terug mochten, zijn inmiddels aan de slag gegaan. De Nationale TV Aktie Wa tersnood, die gisteravond werd uitgezonden door RTL 4 en 5 en Veronica, heeft 33 miljoen gul den opgebracht. Premier Kok heeft toegezegd het ingezamel de bedrag te verdubbelen. Dat betekent dat er voor de getroffe nen van de watersnood zeker 66 miljoen gulden gereed ligt. e KLM wil de pensioengerech- gde leeftijd van haar vliegers in 56 tot 60 jaar verhogen. Dat etekent dat de vliegers vier jaar nger door zouden moeten iegen. De piloten voelen hier iets voor. De KLM heeft het voorstel ge- aan tijdens de CAO-onderhan- elingen met de vakbonden en lenigingen van het KLM-per- >neel. Volgens voorzitter Ben ei Baksteen van de Nederland se Vereniging van Verkeersvlie gers (VNV) „is 56 jaar een goede leeftijd om het belastende vak van verkeersvlieger af te ron den." De bonden voor het grond personeel menen dat de vliegers onvoldoende hun steentje bij dragen aan de kostenbesparin gen. De KLM lijkt nu de vliegers harder aan te willen pakken. Het is niet ondenkbaar dat er eind volgende week, als de par tijen verder praten, een conflict ontstaat. 'Carnavalsmeiden helpen carnavalsland'. Onder dat motto reizen 54 huisvrouwen uit Noordwijkerhout en Rijnsburg maandag in alle vroegte af naar Limburg om daar een dag lang te helpen bij het schoonmaken van de huizen. In welke plaats ze precies worden in gezet krijgt initiatiefneemster Lenie Bakker nog te ho ren van het crisiscentrum dat de acties in de getroffen gebieden coördineert; verder is alles al geregeld. Brouwers Tours uit Noordwijk stelt gratis een bus ter beschikking, een chauffeur is geregeld en er gaan nog drie mannen mee om de hogedruk reinigers te bedienen. Een schoonmaakbedrijf heeft alle reini gingsmiddelen aangeboden. „En ik ga nog effe het dorp in om wat sponsors te regelen voor het eten", zegt Martin van Delft die de touringcar bestuurt. Hij is de broer van Lenie Bakker uit Noordwijker hout die het idee voor de massale grote schoonmaak lanceerde aan de koffietafel. Als lid van de plaatselijke carnavalsgroep 'De Meiden' had ze de eerste 25 vrij willigster snel bij elkaar. Haar broer Martin, bloemen- exporteur uit Rijnsburg, bood niet alleen meteen aan de bus te besturen, maar ook voor nog eens twintig medewerkster uit Rijnsburg te zorgen. De rest van de vrouwen meldde zich spontaan aan. „Want zoiets wordt heel snel rondverteld in het dorp. Iedereen vond het een leuk idee. Bij het crisis centrum en ook bij de nationale TV-actie in Utrecht. Daar waren we en daar werden we meteen in de rij gezet om het aan Hennie Huisman te vertellen. Maar net toen we het podium op zouden gaan, was het pro gramma afgelopen", aldus Lenie Bakker, die ook in de manege die ze samen met haar man runt, nog 'werk sters ronselt'. „Nu hebben we er 54, die gaan precies in één bus", zegt de inititatiefneemster die met haar ploeg maan dagochtend om vier uur vertrekt. „En als het er meer worden, regelen we wel wat." Een bezoeker kijkt vol bewondering op naar het 12 meter lange meter hoge 'motor-monster' dat te zien is op een auto- en mo- rshow in Parijs. Het gevaarte rijdt echt en kan zelfs een snelheid van 30 KM/uur halen, dankzij het 300 PK sterke Cadillac-motorblok. De stuurder dient plaats te nemen in een speciale cabine vóór de benzi- etank. foto reuter Hoge-drukspuiten komen de inwoners van Limburg nu goed van pas. In diverse plaatsen konden de mensen j j terug naar hun huis, waar de grote schoonmaak kon beginnen. Het wassende water heeft een dikke laag slib 1101f Q FJ IQ Tl ¥*1 V101*Cll1 KCll achtergelaten op vloeren en meubilair. Ook zal in menig woning een nieuw behangetje op de muren moeten. .T^ J KATWIJK/VALKENBURG» CEES VAN DER BENT Op het Marine Vliegkamp Val kenburg is 5 mei de grootste be vrijdingstaptoe van Nederland. Aan het festijn, dat is georgani seerd door het Bevrijdingscomi té Katwijk (BCK) doen promi nente orkesten mee uit onder meer Engeland, Canada, de Verenigde Staten en Polen. In totaal zullen er tijdens de taptoe zo'n 600 muzikanten optreden. Het evenement wordt waar schijnlijk bezocht door prinses Margriet. De show op het marinevlieg kamp kan worden bezocht door zo'n 5.000 toeschouwers. Ge zien de omvang ervan, hoopt het Bevrijdingscomité Katwijk op een nationale status van het landelijke comité 4-5 mei. Als dat lukt, zou de taptoe in de pu bliciteitscampagnes van het co mité worden genoemd naast de landelijke festiviteiten in Wage- ningen en Amsterdam. „Naast die twee is er in Nederland ge woon niets dat kan wedijveren met de vijfde mei in Katwijk", aldus secretaris W. Schonen berg van de taptoe-organisatie. Naast het optreden in Valken burg, is er 's middags in Katwijk een grootscheepse défilé. Met zo'n 700 muzikanten en 750 overige deelnemers wil het be vrijdingscomité dan een sfeer oproepen die doet denken aan de bevrijding. Het Deltaplan voor de rivierdij ken moet in het jaar 2000 af zijn. Dat is acht jaar eerder dan de huidige planning. Minister Jorritsma (verkeer en water staat) heeft dit gisteren de Tweede Kamer toegezegd. Het is de bedoeling dat op 1 april een begin wordt gemaakt met de versterking van de zwak ste plekken in de dijken langs de Rijn. Dat werk moet eind 1996 klaar zijn. Daarna worden de overige projecten uitgevoerd, waarbij ook het uitdiepen van de Maas en het versterken van de Maasdijken horen. De minis ter komt binnen twee weken met een gedetailleerd plan. De minister kwam verder te gemoet aan de wens van alle fracties om veel procedures te bekorten of over te slaan, die de dijkwerken in de weg kunnen staan. Zo zal er nog maar wei nig mogelijkheid voor inspraak zijn. Jorritsma komt daarover mogelijk nog wel in aanvaring met haar collega-minister De Boer (VROM), die bang is dat nu ineens alles en iedereen moet wijken voor de dijken. Minister Zalm (financiën) verwacht nog deze maand een akkoord te bereiken met de ver zekeraars over een soort 'ram- penkas'. Zalm zei gisteren in de Tweede Kamer dat het ondenk baar is dat de partijen nu geen overeenstemming zouden kun nen bereiken. De verzekeraars zelf zijn een stuk voorzichtiger. Een snel akkoord op hoofdlij nen is mogelijk, maar volgens de verzekeraars is het ook niet uitgesloten dat opnieuw blijkt dat een rampverzekering er in ons land gewoon niet in zit. Beloning voor ouderen omlaag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1