Instructieruimte brandweer komt er Vmem.vroem snel naar onze showroom! Vlontessori-school verder ïonder leraar-in-trainingspak rogressief Warmond geen oorstander van fietsviaduct Buren kibbelen over invalidenlift Leiden Regio Extra meeneem korting Baalbereen's Meubel- Phomenade Katwiik Lichtbollen vernield OPRUIMING INT LAND. tIJDAG 3 FEBRUARI 1995 chef hennyvan egmond, 071-356414. piv -chef hans koenekoop. 071 - 356429 jibrekers slaan slag in Vogelbuurt pnERDQRPInbrekers hebben gisteravond hun slag geslagen in IfeLeiderdorpse Vogelbuurt. Daarbij zijn onder meer sieraden, tfdeorecorders en telefoonapparatuur gestolen. Slachtoffers zijn je bewoners van huizen in de Scholeksterstraat en de Vogellaan. poneert voor Polen In de Wassenaarse Messiaskerk (tegenover het poli tbureau) wordt maandagavond om 20.00 uur een benefietcon- gegeven voor Polen. Organisator is de stichting 'Wassenaar S|pt Polen'. Kaarten kosten vijftien gulden en zijn een uur voor jAnvang verkrijgbaar bij de ingang van de kerk. Cassetterecorder gestolen stgeest» Uit een auto die was achtergelaten op de Oegst- eester Rijnzichtweg is gisteren een radiocasselterecorder ter [aarde van 600 gulden gestolen. De auto-inbreker heeft een ruit n de autodeur ingeslagen. flinke buit voor wijndieven drschoten* Uit een opslagschuur van een restaurant aan de Sfcorschotense Hofweg zijn 48 dozen met 580 flessen wijn gesto- Volgens een woordvoerder van het restaurant is de waarde i de wijn 6.000 gulden. De dieven zijn binnengekomen via de bur, die ze hebben opengebroken. Zware straffen voor overvallers sassenheim/den haag Een 26-jarige man uit Spijke- nisse en een 25-jarige Rotter dammer zijn vanochtend veroordeeld tot respectieve lijk zes en zeven jaar cel. De mannen worden verant woordelijk gehouden voor een reeks van overvallen, waaronder de beroving van een bank aan de Sassen- heimse Hortuslaan vorig jaar. De twee bedreigden toen personeel met een handgranaat. Een tweede Rotterdammer, onder meer betrokken bij een overval op een postagentschap aan de Leidse Herenstraat, kreeg acht jaar. De 21-jarige vrien din van een van de mannen werd tot vier jaar cel veroor deeld. De rechter zag haar als medeplichtige aan de over vallen. aond frank buurman Warmond (PW) is n voorstander van een fiets- duet naast het viaduct van de ïiphollijn aan de Herenweg. t bleek gisteravond tijdens de neenteraadsvergadering. De issieven vrezen een verde- iTaantasting van het dorpsge- it als het viaduct - een nstwerk' van 1,2 miljoen gul- er komt. Het viaduct is lerdeel van het provinciale spad 224 dat in de richting Voorhout zal worden aan- 3gd- ölgens fractievoorzitter G. ,r0 ïgerland van PW is het fiets- d' duet voor zijn fractie een 'ko- i uit de hoge hoed' geweest. ;n onaangename verrassing, ruimtelijke inpassing van viaduct zal moeizaam zijn. gaat om een verbreding van bestaande viaduct met zes een halve meter. De ver- rstunnel die onder het iphollijnviaduct doorloopt is afschuwelijk. Moet die nog ter worden?", vroeg Slinger- >4 d zich af. W is geen tegenstander van fietspad, dat aansluit op het [\)i spad van de Leidse Meren- "(en onderdeel uitmaakt van fietsverbinding tussen Lei en Noordwijk. „Maar voor viaduct moeten toch alter- ieven zijn te bedenken. Een e' ;de verbinding tussen het uwe fietspad en het fietspad in Oegstgeest vanaf de Abts- elvveg naar de Haarlemmer- waart loopt bijvoorbeeld. Op manier kan je ook in Noord- komen", vond Slingerland, vroeg zich verder af of ander sverkeer straks wel veilig kan oegen op het nieuwe fïets- d nabij het fietsviaduct. folgens C. van Schie (CDA) is voor de christendemocraten i steeds moeilijk te verteren het Warmondse college van gemeester en wethouders bromfietsen op het fietspad toelaten. Met name de be- ners van de Van Wassenaar- aat, waar het fietspad vlak gs komt te lopen, kunnen geluidsoverlast ondervin- Het college stelt dat brom- sen niet kunnen worden ge- erd, omdat ze op het fietspad de Merenwijk wel mogen rij den en zich niet door een ver keersbord in Warmond zullen laten afschrikken. De politie ziet geen mogelijkheid daar controle op uit te voeren. „Ik zie voor wat betreft de aanleg van het fietspad geen weg meer terug. Maar het moet een veilige route worden, breed vanwege de bromfietsers, dicht langs de spoorlijn. De provincie moet ook de verlichting van het pad betalen. Het bestaande wandelpad moet blijven. Echt gelukkig zijn we niet met de de bromfietsers op het fietspad", aldus Van Schie. Wethouder W.jle Vos (WD) van verkeer stelde dat een fiets viaduct de ehige mogelijkheid is om de Herenweg op een veilige manier te overbruggen. „Een verrassing is het viaduct zeker niet. Er is al geruime tijd sprake van", aldus De Vos. De wethou der zag niets in een alternatief bij bujbergtnsmeubelpromeiudekjtwijk.deie via de Haarlemmertrekvaart. „We proberen voor elkaar te krijgen dat de provincie de ver lichting van het pad betaalt. Ik denk dat ik wel kan toezeggen dat het wandelpad blijft be staan. De verkeersveiligheid zal voorop staan", verzekerde De Vos. De gemeenteraad besloot gis teravond in principe haar me dewerking te verlenen aan de komst van het fietspad, maar verbond daar wel de nodige voorwaarden aan. Als bij de uit werking van de plannen blijkt dat de verkeerssituatie onveilig wordt zal de komst van het fietspad worden geblokkeerd. Het fietsviaduct zal er verder 'esthetisch verantwoord' moe ten uitzien. Overigens worden het fietspad (600.000 gulden) en het viaduct (1,2 miljoen gulden) geheel door de provincie be taald. voorschoten De gemeente Voorschoten lijdt 3000 gulden schade vanwege de vernielingen aan acht straatlantaarns langs het fietspad in het Burgemeester Berkhoutpark, achter het gemeentehuis aan de Leidseweg. De lichtbollen werden deze week door vandalen met ste nen kapot gegooid. Het is de zoveelste vernieling in een lange reeks, waar Voorschoten mee te maken heeft. Aan groen- en speelvoorzie- ningen werd vorig jaar voor 39.000 gulden schade aangericht, bus hokjes, straatmeubilairen verkeersborden leverden een schadepost van ruim 16.000 op, een forse stijging in vergelijking met 1993. Daarmee was 1994 een echt rampjaar. Dit jaar is alweer slecht be gonnen. Het Burgemeester Berkhoutpark is overigens wel vaker doelwit van vandalen. foto loek zuyderduin In nieuwe kazerne De Leiderdorpse brandweer krijgt toch een eigen instruc tieruimte. Na maandenlang heen en weer gepraat heeft de gemeente alsnog 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor de extra ruimte in de nieuwe kazerne aan de Simon Smitweg. De bouw daarvan is al in volle gang. Het geld komt precies op tijd beschikbaar. Bij de bouw kan nog net rekening worden gehouden met de instructieruimte. tieruimte, is zeer gelukkig met het besluit. Het betekent name lijk dat de spuitgasten voor in structie geen gebruik meer hoe ven te maken van de kantine van gemeentewerken, „We had den dringend behoefte aan een aparte ruimte. Om met de in structie te kunnen beginnen, moeten we nu wachten tot de dienst koffie heeft gedronken. Voordat de lunch begint moetje weer weg zijn. Daartussen ma noeuvreer je dan een beetje." Een ander voordeel is volgens leiderdorp judy nihof Over deze ruimte is veel te doen geweest. De gemeente zou niet genoeg geld hebben voor deze voorziening, maar de politiek ging onlangs toch overstag. De redenering was dat de instruc tieruimte in elk geval ooit toch nodig is. „Maak je hem over een paar jaar, dan wordt het weer veel duurder," weet Vons. De brandweercommandant, die zich steeds sterk heeft ge maakt voor een eigen instruc- Vons dat de instructieruimte ook gebruikt kan worden voor vergaderingen. Voor het inrichten van de in structieruimte heeft de gemeen te overigens nog geen geld be schikbaar gesteld. „Er moeten tafels, stoelen en instructiema teriaal komen. Mijn hoop is ge vestigd op het rekeningover schot van '94. Ik heb gevraagd om dat op het wensenlijstje te mogen zetten." In het nieuwe onderkomen van de brandweer, dat in sep tember klaar moet zijn, komt behalve de instructieruimte, ook een ruimte voor de Eerste Hulpdienst van Leiden. Verder worden er de brandweerwagens gestald die nog in het bestaande gebouw staan. Dit pand wordt verbouwd tot kantoor. PROFITEER NU WANT OP IS LEIDERDORP Meubelplein 8 - Tel. 071/416395 WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN. ROTTERDAM-ZUID Stadionweg 39C - Tel. 010/4827765 Knotwilgen onder het mes Veel knotwilgen en hak houtbosjes aan de Ruige Kade in de Leiderdorpse Achdiovenerpolder worden morgen flink onder handen genomen. Zeeverkenners van de scoutinggroep Lei derdorp en vijf begeleiders hebben zich aangemeld om de bomen te snoeien. Het snoeihout wordt langs het pad op stapels gelegd en na het weekeinde versnipperd door de afdeling groenvoor ziening van de gemeente. De dag heeft ook nog een educatief tintje. De deelne mers krijgen voor de snoei- beurt een lezing met dia's over de oorsprong van de knotwilgen en het belang van deze bomen voor het polderlandschap. oegstgeest/den haag loman leefmans Een invalidenlift in een huis aan de Frederik Hendriklaan in Oegstgeest maakt volgens de buren te veel lawaai. Daarom eist de buurman in een kort ge ding maatregelen. Maar de ge- vindt dat onzin. „Het bij elkaar maar om een paar minuten per dag. En het lawaai staat niet in verhouding tot dat van bijvoorbeeld vlieg tuigen die overkomen of brom mers die langsscheuren." De mannen, die al ongeveer tien jaar naast elkaar wonen, stonden gisterochtend niet voor het eerst voor de rechtbank in Den Haag. In het huis van de gedaagde werd in 1991 een zo geheten tandwielbeugellift langs de trap gemaakt voor zijn invalide echtgenote. Op de lift kan een rolstoel worden gere den die met inzittende en al naar boven wordt getakeld. Maar de motor van het systeem maakte te veel lawaai, vonden de buren, die in kort geding ge lijk kregen van de rechter. De lift werd uitgeschakeld en het echtpaar ging met een aan nemer, de constructeur, de ge meente en de gemeenschappe lijke medische dienst (GMD) om de tafel zitten. Uiteindelijk werd afgelopen zomer een nieuwe, geheel gesubsidieerde lift geplaatst, die door een kabel in plaats van een tandwiel wordt aangedreven en minder geluid maakt. Maar dat ging de buurman nog niet ver genoeg. Een klacht van hem bij de ge meente mocht niet baten. Toen de plaatselijke overheid merkte dat het toegestane geluidsni veau van 30 decibel ook door de nieuwe lift werd overschreden, verhoogde Oegstgeest de norm simpelweg tot 40 decibel. En die handelswijze vond geen genade in de ogen van de klager, die opnieuw een kort geding aan spande. ..Ik ben er echt niet op uit de invalide vrouw in haar vrijheid te beperken. Zij moet wat mij betreft zo vaak van de lift ge bruik kunnen maken als ze zelf wil, maar de huidige oplossing levert voor ons nog steeds te veel lawaai op", kreeg rechter Von Maltzahn te horen. Voor de vrouw zou het een regelrechte ramp betekenen als zij de lift niet langer mocht ge bruiken. „Ik heb mijn vrouw een tijd op mijn rug naar boven gesjouwd om van het gezeur af te zijn", zei haar man gister middag. „Ik heb bij het plaatsen van de nieuwe lift volledig ver trouwd op instanties als de ge meente en de GMD. I Iet zijn nu eenmaal gehorige huizen. Ik hoor bij u ook weieens de kin deren Ruiten of de hond blaf fen." De klager stelt voor wéér een nieuwe lift te bouwen, maar dan niet langs de trap die tegen zijn huis aanligt. Hij voorziet echter dat de gemeente Oegst geest niet staat te springen om daar opnieuw enkele tiendui zenden guldens voor uit te ge ven. Als het echt niet anders kan, zou het gezin maar moeten verhuizen naar een beter aan gepaste wording. Die opmerking pikte zijn buurman niet: „Waar om gaat niet verhuizen?", zei hij. Rechter Von Maltzahn doet volgde week donderdag uit - spraak. ieo van der Veer zet leerlingen in beweging brouwer de koning n leerlingen zijn blij dat ze van zijn after ave afzijn. Voor de rest overheerst op de enbare Montessori basisschool in Oegst- sst droefenis bij het plotselinge vertrek i Theo van der Veer, leraar van groep '/8. Middenin het schooljaar vond de xtigjarige Leiderdorper een nieuwe rkkring aan de rand van de Veluwe. Vrij- gavond nemen op een inderhaast geor- liseerde reünie zeventien jaargangen van vroegere Floraschool afscheid van de rdst lopende leraar van Leiden en om- ïken. 'p school kennen ze van groot tot klein voornaamste vrije-tijdsbesteding van de trekkende leerkracht. Hardlopen is zijn t en zijn leven. Er gaat bijna geen dag 3rbij of de Leiderdorper komt dampend zijn trainingspak op zijn school in Oegst- ïst aan. Van der Veer: „Snel even opfris- vandaar die after shave - en dan de lag lesgeven. In mijn eerste jaar, in 78, keken de leerlingen er nog van op dat hardlopend naar school kwam. Tegen- aut ,ordig vinden ze het vreemd als ik een rtje in mijn burgerkloffie op de fiets Veer tegen. „Als ik tijdens mijn werk niet kan eten, val ik van de graat. Dan hebben ze helemaal geen plezier van me. Bovendien mogen leerlingen ook wel wat nuttigen. Dan bedoel ik een krentenbol of iets derge lijks, als het maar geen snoep is." Voor Van der Veer, die al vijftien jaar tot de beste atleten uit de Leidse regio behoort, geeft zijn sportieve en gezonde levenswijze gestalte tijdens zijn werk. „Ik probeer op school bepaalde waarden uit te dragen. In de loop der jaren ben ik wel veranderd, maar het idealisme ben ik nog niet kwijt. Zo waarschuw ik onophoudelijk voor de geva ren van roken. Soms hoor ik van oud-leer lingen, dat ze mijn raad ter harte hebben genomen. Maar met snoepen lukt dat niet. Als ik uitleg hoe veel gif er in snoepgoed zit, werkt dat meestal averechts." De broodmagere gezondheidsfreak, die zweert bij onbespoten voedsel, krijgt wel veel leerlingen in beweging. Zo kan het nauwelijks toeval zijn dat een aantal van zijn leerlingen atletiek beoefent bij AV Hol land, de club van Van der Veer. Maar als ze een andere sport beoefenen (tennis, hoc key) vindt Van der Veer het ook best. Eén van zijn specialiteiten was de organisatie van de jaarlijkse sportdag voor alle basis scholen van Oegstgeest. Ook dan kroop het bloed waar het niet gaan kon. Bij het afslui tende onderdeel, 1500 meter hardlopen door de Leidse Hout, liep Van der Veer stee vast voorop. Zogenaamd als 'haas', maar hij liet zich nooit inhalen. Dit jaar moet er in Oegstgeest een andere sportieve gangmaker worden gezocht, want Van der Veer is inmiddels verhuisd naar Ede. „Vanwege de bosrijke omgeving en de frisse lucht. Dat mis ik in de Randstad. Bo vendien was ik na zeventien jaar toe aan een andere werkkring. In het onderwijs lig gen de banen niet voor het oprapen." Temmen Toch zal hij zijn Oegstgeestse leerlingen missen. „Vooral de laatste groep, want die vond ik elk jaar weer leuker dan de vorige groep. Toen ik als leraar begon, kreeg ik een klas die als lastig te boek stond. Vier voor gangsters waren daarop afgeknapt. Het luk te mij die groep te temmen, waarna ik gelijk een speciale band met de leerlingen had. Dat was toen overigens gemakkelijker dan nu. De Floraschool was veel kleiner dan de huidige Montessori school. Met 400 leerlin gen, groepen van 34 leerlingen en zestien leerkrachten is het een stuk onpersoonlijker geworden." Dat heeft volgens Van der Veer weinig met de leer van de grondlegster van de school, Maria Montessori, te maken. „Hoe wel ik niet al te streng in de leer ben, sta ik wel achter deze vorm van onderwijs. Die is gericht op optimale kansen tot zelfontplooi ing voor het kind. Het onderwijs is niet klas sikaal, maar vrij individueel gericht. Daarbij gaat het niet alleen om de intellectuele ont wikkeling. Een stuk hardlopen kan op zijn tijd helemaal geen kwaad." De rollen zijn even omgedraaid: Theo van der Veer heeft zijn trainingspak thuis gelaten, maar zijn leerlingen L en Karlijn staan klaar om zich in beweging te zetten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13