Fonds geeft vrouw geld voor pensioen V Ministers leggen ruzie bij Groen Links en SP willei onderzoek naar rol Kroe: Binnenland Midden- en kleinbedrijf versoepelt houding iets Supergoedkope polis voor veilige rijder Claes prijst Nederland Werkgevers metaal willen prateiP DONDERDAG 2 FEBRUAR11995 Prins Bernhard mag af en toe weer op den haagPrins Bernhard is weer op. Dagelijks brengt hij 'gerui me tijd' buiten zijn bed door. Hij heeft de beademingsappara tuur niet meer nodig. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren meegedeeld. De doktoren verwachten dat de prins nog wel 'een aantal' weken in het ziekenhuis moet blijven. Kamer wil actieplan voor meer sport den haag Het is de hoogste tijd dat scholieren meer gaan bewe gen. Volgens de regeringspartijen PvdA. WD en D66 moet het kabinet nog voor de zomer een actieplan maken. Zowel de scho len als de sportverenigingen moeten daaraan meewerken. Een recent onderzoek van TNO maakte duidelijk dat het met de ge zondheid van scholieren niet best gesteld is: één op de vijf kin deren is motorisch onderontwikkeld. Kohl komt 22 mei naar Nederland den haag De Duitse bondskanselier Helmut Kohl komt op 22 en 23 mei naar Nederland. Hij is uitgenodigd door premier Kok. Het is voor de tweede maal in Kohls ruim twaalfjarige bonds kanselierschap dat hij Nederland voor een officieel bezoek aan doet. Vorige week was hij ook een dagje hier, maar dat was een informeel bezoek dat net als het komende bedoeld was om de onderlinge banden met Nederland te versterken. Hoogte hangt af van oordeel Nederlandse rechter Vrouwen, die in het verleden in deeltijd werkten en geen pensioen mochten opbouwen, kunnen rekening op fi nanciële hulp nu ze als gevolg van een beslissing van het Europese hof in aanmerking komen voor 'inhaalpen- sioen'. Om daarvoor in aanmerking te komen, moet met terugwerkende kracht premie worden betaald. Het Fonds Voorheffing Pensioenverzekeringen wil helpen. denh Winkeltijden mogen een beetje ruimer delft. MKB Nederland is bereid tot enige verruiming van de win keltijden. Verschillen per ge meente zijn uit concurrentie- oogpunt taboe. Op zondag moeten de winkels dicht blij- Dat is de langverwachte inzet van MKB Nederland (vroeger KNOV en NCOV) in de strijd om ruimere winkeltijden, die het kabinet onder aanvoe ring van minister Wijers heeft aangezwengeld. Wijers wil dat de winkelier zelf beslist wanneer zijn zaak open is. Alleen tussen 00.00 en 06.00 uur beslist de gemeente. Op zondag blijven de winkels dicht, tenzij de gemeente an ders besluit. Vice-voorzitter Ten Hoopen zei gisteren op een persconfe rentie dat de winkelsluitingstij den centraal moeten worden geregeld omdat er anders te veel concurrentie tussen de ver schillende gemeenten komt, waardoor uiteindelijk toch ie dereen langer openblijft. MKB Nederland verzet zich niet helemaal tegen een veran dering van de openingstijden van winkels, omdat het wel er kent dat sommige mensen, vooral jonge mannen in de gro te steden, daar behoefte aan hebben. Ten Hoopen had gisteren harde kritiek op minister Wijers naar aanleiding van een recent onderzoek van het Economisch Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (E1M). Hij noemde dit onderzoek 'ontluisterend' voor de minister, omdat eruit blijkt dat effecten op omzet en Maurice de Hond: Lezen is goed, maar typen is belangrijker Typen zou op scholen een verplicht vak moeten zijn. Kinderen in de hoogste groep van de basisschool moeten vertrouwd worden gemaakt met moderne tech nieken om informatie te ver zamelen en dus moeten ze uit de voeten kunnen met een toetsenbord. Dat advies gaf computerdeskundige en opinie-onderzoeker Maurice de Hond gisteren op een bij eenkomst in Den Haag. Volgens De Hond is het onderwijs in Nederland meer gericht op het verleden dan op de toekomst. „Ik schat dat we nu ergens in de jaren zes tig zijn", zei hij. De jongste schoolkinderen krijgen straks als burger en werknemer te maken met een samenleving waarin ken nis van informatica een voor waarde is om mee te kunnen draaien. Goed kunnen lezen is meegenomen, maar be langrijker is dat kinderen le ren hoe ze de computer kun nen gebruiken, vindt De Hond. Hij was gastspreker op de afsluitende bijeenkomst van het Comeniusproject. Via dit project van het ministerie van onderwijs, gemeenten en schoolbesturen zijn de afge lopen vijf jaren alle basis scholen voorzien van één of meer computers en pro grammatuur. Het 137 mil joen gulden kostende project voorzag verder in scholing en begeleiding. Een 'aardig' pro ject, vond ook De Hond, maar wel te laat en te klein. Staatssecretaris Netelen bos (Onderwijs) stelt de ko mende jaren 28 miljoen gul den beschikbaar voor onder voor de aanschaf van apparatuur. Binnen kort bespreekt de Tweede Kamer het Comeniusproject. werkgelegenheid helemaal niet gunstig zijn zoals de minister en zijn ambtenaren beweren. Soe pelere sluitingstijden kunnen zelfs verlies aan werkgelegen heid veroorzaken, zo staat in het onderzoek. De minister heeft het Centraal Planbureau overigens ook om een onder zoek naar de economische ef fecten van zijn voorstellen ge vraagd. De FNV Dienstenbond pre senteerde gisteren zijn wensen voor de CAO in deze bedrijfstak (200.000 werknemers). De bond wil dat de winkeltijden centraal staan in het overleg. Eigenlijk wil de bond de huidige situatie handhaven, maar ook hij toont zich bereid te praten over een 'beperkte verruiming'. Tot voor kort was het in een aantal CAO's niet mogelijk dat werknemers die een beperkt aantal uren werkten met na me \Touwen pensioen op bouwden. Tot aan het Europese Hof is geprocedeerd om aan de ze rechtsongelijkheid een eind te maken. Zoals gemeld heeft het Hof in september vorig jaar bepaald dat in beginsel het recht op deeltijdpensioen terug gaat tot 1976. Het Hof laat het afhangen van de nationale rechter of die zó ver terug wil gaan of het recht wil beperken tot de afgelopen vijfjaar. In het verleden konden vrou- i full-time baan net pensioenrechten opbouwen. Bij deeltijd was dit afhankelijk van de afspraken binnen de bedrijfstakken, die in CAO's zijn vastgelegd. Gemid deld nemen werkgevers in Ne derland driekwart en werkne mers een kwart van de premie voor hun rekening. Dat bete kent dat bij het alsnog instellen van een pensioenregeling voor deeltijdwerkers met terugwer kende kracht er van beide kan ten nog veel inhaalpremie moet worden betaald. Het Fonds Voorheffing Pen sioenverzekeringen, dat nu de rente op zijn vermogen wil ge bruiken om vrouwen een subsi die te verstrekken op de pen sioenreparatie, is oorspronkelijk opgezet als financiering voor in- haalpensioen bij een verwachte nationale pensioenplicht. Die nationale plicht laat echter op zich wachten. Momenteel wordt de rente op de miljarden reserve gebruikt om het pen sioen bij te spijkeren van men sen met een werkloosheidsuit kering. Vanmiddag wordt overigens in Den Haag het Tijdelijk Meld punt Reparatie Vrouwenpen sioenen geopend door minister Melkert van sociale zaken. Vrouwen die jaren in deeltijd hebben gewerkt en nu menen dat zij recht hebben op inhaal- pensioen, kunnen met vragen terecht bij dit informatieloket. Binnenkort start een intensieve voorlichtingscampagne richting doelgroep. Minister Melkert van sociale zaken heeft hiervoor een subsidie van 130.000 gulden be schikbaar gesteld. Winstbelasting gaat van veertig naar 38 procent den haag gpd gulden winst. Het tarief gaat van veertig naar 38 procent. Het plan, dat nog moet worden goed- De belasting op winst van bedrijven wordt ver- gekeurd door het kabinet, scheelt de Staat 100 laagd. Staatssecretaris Vermeend (Financiën) miljoen aan inkomsten. Het is een uitvloeisel en minister Wijers (Economische Zaken) heb- van het regeerakkoord waarin het midden- en ben een akkoord bereikt over verlaging van de kleinbedrijf een lastenverlichting van 500 mil- vennootschapsbelasting over de eerste 100.000 joen is beloofd. België belooft asielzoekers toch terug te nemen De ministers Schmitz (links) e De Belgische minister Vande Lanotte (binnenlandse zaken) en staatssecretaris Schmitz (jus titie) hebben gisteren in Brussel hun ruzie bijgelegd. België zal asielzoekers terugnemen die daar verbleven voordat zij in Nederland asiel aanvroegen. De Belgen verwachten dat Neder land voorafgaand aan het terug sturen overleg zal voeren. Volgens Vande Lanotte is de onderlinge irritatie veroorzaakt door misverstanden en onbe grip. „Natuurlijk zijn wij een veilig land, maar wij willen geen derde land zijn", aldus Vande Lanotte. Hij beschuldigde Ne derland er eerder van asielzoe- Vande Lanotte zuiverden de lucht gisteren tijdens een gesprek. FOTO ANP kers via de Wet veilige derde landen naar België te willen af schuiven. Na afloop van het overleg met staatssecretaris Schmitz bena drukte hij echter dat België 'partner in het Schengenak- koord' is. Dat akkoord bepaalt de verantwoordelijkheid voor asielzoekers van Schengen-lan den onderling. De Belgische minister heeft beloofd dat zijn land zal mee werken om binnen de 24 uur dat een asielzoeker in een Ne derlands aanmeldcentrum zit, te bepalen hoe iemand is ge reisd en waar hij heeft gelo geerd. Daarvoor wordt een Bel gische verbindingsofficier aan gesteld, zo is afgesproken. JACQUES COLLET Vande Lanotte verklaarde de Belgische overgevoeligheid voor de nieuwe.Nederlandse asielwet uit een incident dat zich tussen de Belgische en Duitse autori teiten heeft voorgedaan. Twee maanden geleden stuurde Duitsland 26 Togolezen naar België terug, terwijl zij alleen in de transitruimte op het vlieg veld Zaventem bij Brussel wa ren geweest. Er was volgens Vande Lanotte geen sprake ge weest van verblijf in België. Vande Lanotte en Schmitz hebben afgesproken nog eens met hun Duitse collega over praktische consequenties te overleggen voordat het Schen- gen-akkoord op 26 maart in werking treedt. Verzekeringswereld verbaasd over agressieve prijsconcurrentie amsterdam gpd Het Britse verzekeringsconcern Lloyds of London, de grootste verzekeraar ter wereld, gaat in Nederland samen met de Bovag goedkope autopolissen aanbieden. Onder de naam Polis Direct worden verzekeringen aangeboden met de garantie dat de premie altijd tien procent lager is dan die van ande re concerns. Om een en ander mogelijk te maken willen Bovag en Lloyds jongeren on der 24 jaar en 'brokkenpiloten' van deze polis uitsluiten. In de Nederlandse verzekeringswereld is met verbazing op de agressieve concurren tie gereageerd. Autopolissen staan niet te boek als lucratief. De verzekaars beweren al jaren achtereen verlies te lijden en hebben hun tarieven de afgelopen jaren drastisch verhoogd. Per 1995 hebben maatschappijen als FBTO en Centraal Beheer zelfs 25 pro cent op hun tarieven gedaan. Volgens het Verbond van Verzekeraars is over het afgelopen jaar zes procent verlies geleden op autoverzekeringen en negen procent over 1993. Volgens directeur De Witte van Polis Direct in Nijmegen komt dat omdat twintig procent van de automo bilisten verantwoordelijk is voor driekwart van de schade. Zijn bedrijf kan goedkoper zijn dan andere maatschappijen, zegt hij, door de grootste risico-groepen eenvoudig niet te accepte ren. Jongeren beneden 24 jaar, die twee maal zo vaak een ongeluk veroorzaken als gemiddeld, mogen niet meedoen. Chauf feurs die jaarlijks meer dan 40.000 kilome ter rijden evenmin. Bovendien eist Polis Direct dat de verzeker de ten minste een jaar lang zijn rijbewijs heeft en al een jaar lang verzekerd heeft au togereden. De Witte: „Wilt u premie betalen voor de buurman die zijn auto al drie keer in elkaar heeft gereden of voor de buurjon gen die telkens links door de bocht scheurt? Volgens hem zijn de voorwaarden niet discriminerend en niet strijdig met gelden de wetten of verdragen. Polis Direct opereert als zogenoemde direct writer, via telefonische aanmelding en af handeling zonder tussenpersonen. Het be drijf baseert zijn verwachtingen op de erva ringen met de Engelse maatschappij Direct Line, die sinds 1985 onder dezelfde voor waarden opereert en in het Verenigd Ko ninkrijk in tien jaar tijd uitgroeide tot de grootste autoverzekeraar met 1,9 miljoen polissen. Volgens het onderzoeksbureau Quest Insu rance Research hebben tegenwoordig alle Britse verzekeraars afdelingen die polissen via de télefoon afhandelen. Polis Direct werkt voorlopig als 'gevolmachtigd agent' van Lloyds. Óp termijn moet het een zelf standige maatschappij worden. Directeur De Witte rekent op 40.000 tot 50.000 polissen voor het eind van het jaar en op een marktaandeel van drie procent (ongeveer 160.000) eind 1996. Volgens hem renderen de bestaande autopolissen overi gens niet zo slecht als de verzekeraars doen geloven. De maatschappijen kleuren hun cijfers volgens De Witte negatief, door ten onrechte de rentevergoedingen over de pre miegelden niet mee te tellen. Wordt die rente wel meegerekend, dan wordt er vol gens De Witte niet of nauwelijks verlies ge leden op autoverzekeringen. Het Verbond van Verzekeraars sluit 'een te genzet' niet Uit. „Het uitsluiten van risico groepen is niet goed voor het solidariteits beginsel dat aan verzekeringen ten grond slag ligt. Maar ook bestaande maatschap pijen hanteren selectiecriteria. Voorlopig vragen wij ons af hoe ze dit kunnen doen", aldus A. van Leeuwen. Borst wil pil schrappen uit ziekenfonds Minister Borst van volksgezond heid overweegt de pil uit het ziekenfonds te halen en mensen zich vrijwillig te laten bijverze keren voor deze kosten. Verder wil Borst fysiotherapie met in gang van volgend jaar nog maar voor hooguit de helft vergoe den. Ze twijfelt alleen nog of ze een eigen bijdrage zal eisen van vijftig procent voor de eerste twaalf behandelingen öf dat de patiënt de eerste zes behande lingen geheel zelf zal moeten betalen en de overige volledig vergoed krijgt. De voorstellen van de minis ter maken deel uit van haar plannen om de kosten van de gezondheidszorg drastisch te verminderen. De tandheelkun de is per 1 januari dit jaar al uit het ziekenfondspakket ge schrapt. Borst krijgt voor haar laatste voorstellen in ieder geval de steun van de PvdA, die de be oogde besparing op de anti conceptiva (200 a 300 miljoen gulden per jaar) wil gebruiken voor chronisch zieken en be jaarden. D66 is sterk verdeeld. Sommige fractieleden vrezen dat mensen met een laag inko men de pil niet meer zullen ge bruiken. De WD is het eens met de zogeheten opschoning van het pakket, maar wil wel de zeker heid dat het aantal ongewenste zwangerschappen en daar door ook het aantal abortussen niet zal toenemen. den haag Secretaris-generaal W. Claes (foto) zei gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag, dat de NAVO wel erg krap komt te zitten nu de lidstaten de laatste jaren steeds meer bezuinigen op hun defensiebegroting. Claes was op bezoek bij de Nederlandse mi nisters Van Mierlo van buiten landse zaken en Voorhoeve van defensie. Voorhoeve pleitte er voor een soort norm in te voeren voor de defensie-uitgaven per land. Hij zou een 'redelijke defen sie-inspanning'willen koppelen aan een percentage van het natio naal inkomen. De Europese lidsta ten geven gemiddeld 2,5 procent van hun nationaal inkomen! aan defensie, Nederland zitr procent. Claes prees uitbund- Nederlandse inzet in de NAV „Als de andere geallieerde\a net zo'n job verrichtten als ff/ land, was ik een gelukkige s taris-generaal", aldus Claes FOTO ANP TOUSSAINT Bankpersoneel op zijn beurt dreigt met acties 1 denraadplegingen blijktr vakbondsleden mordicus® een gedwongen kortere week zijn. Ze hebben dat ze actie gaan voere bankwerkgevers vasthi aan hun eis dat ze zelf i bepalen welk deel van h< soneel korter moet ga ken. De werkgevers en den zitten morgen voc veelste keer in anderh; tijd om tafel over een CAO voor het bankpei (106.000 mensen). De 1 vrezen -een grote misli omdat de banken de wekken geen enkele meer te willen doen. De werkgeversorganisatie in de metaalnijverheid, de FWM, heeft de vakbonden gisteren uitgenodigd om het CAO-over- leg te hervatten. De werkgevers zeggen nog ruimte te zien om het vorige week vastgelopen CAO-overleg vlot te trekken, zo blijkt uit hun brief. Het overleg begint waarschijnlijk dinsdag. De brief komt nadat de drie vakbonden hebben gedreigd met acties. Na de Industriebond FNV kwamen gisteren ook de Unie BLHP en de Industrie- en Voedingsbond CNV met ultima ta aan het adres van de werkge- Het is voor de Unie bepaald ongewoon om te dreigen met stakingen. Het besluit was in dit geval 'echter unaniem. Drie jaar geleden sloot de Unie zich weliswaar ook aan bij acties in de kleinmetaal, maar toen heb ben leden slechts op zeer be perkte schaal gestaakt. De onenigheid in de kleinme taal draait vooral om de werk- geversvoorstellen om de VUT- rechten aan te passen en extra wachtdagen bij ziekte in te voe ren. Bovendien vinden de bon den het loonbod van 1 procent dit jaar en 1,5 procent volgend jaar veel te laag. In de bankensector dreigen eveneens acties. Uit recente le- In affaire rond milieuzwendel Rotterdam rotterdam gpd De hele gang van zaken rond de subsidieverstrek king aan het inmiddels failliete Tankcleaning Rot terdam en de rol daarin van oud-minister Neelie Kroes moet tot op de bodem worden uitgezocht. Dat vinden Groen Links en de Socialistiese Partij (SP) in de Tweede Kamer. De partijen hebben de ministers Jorritsma van verkeer en waterstaat en Sorgdrager van justitie om informatie gevraagd. Het verzoek wordt gesteund door de Zuidhol landse Milieufederatie en de Rotterdamse PvdA. Naar aanleiding van het onderzoek van deze krant naar de opkomst en ondergang van het Rotterdamse bedrijf, waar schepen olierestanten en chemisch afval konden lozen, willen de ka merleden Poppe van SP en De Vos van Groen- Links onder meer weten of naast minister Kroes ook de toenmalige ministers van VROM en justi tie in 1984 zijn geïnformeerd over een toen lo pend gerechtelijk vooronderzoek tegen het Am sterdamse TCA. Dat was de voorloper van het Rotterdamse bedrijf. Het opereerde vanuit Am sterdam en was eigendom van dezelfde broers als Tankcleaning Rotterdam. De kamerleden willen ook weten of destijds on derzocht is hoe de inhoud van een vertrouwelijk gesprek van justitie met minister Kroes kon uit lekken naar de twee broers. Enkele dagen later wist een van hen dat zijn telefoon werd afgeluis terd door de politie. Het onderzoek is toen jaren stopgezet. Overigens is inmiddels ook duidelijk dat de be slissing dat de haven-ontvangstinstallatie in Rot terdam moest worden opgezet, door oud-minis ter Kroes in 1984 persoonlijk is genomen. De mi nister heeft het bedrijf van de broers, Tankef ning Amsterdam, zelf geïntroduceerd soonlijk de onderhandelingen gevoerd o\f RotteaJamse evenknie. Uiteindelijk c broers 23 miljoen subsidie. Dit blijkt uit verklaringen die betrokkenerf ben afgelegd tegenover deze krant. Tot nf was het voor veel mensen een raadsel hoe dF sterdamse broers actief konden worden I Rotterdamse haven terwijl de Amsterdamsef tie juist aan het uitpluizen was in hoeverre zr' loopje namen met het milieu. De broers f overigens op dit moment in voorlopige hechl Een voormalige topambtenaar van de mill ir. W. van der Kleij van Rijkswaterstaat, herif zich nog hoe de minister in juli 1984 zelf n broers aan tafel zat. Volgens hem komt hef vaak voor dat een minister zelf met aar van subsidie onderhandelt. „Maar deze r was nogal begaan met deze zaak. Ze had eff warme belangstelling voor", aldus Van derF „De minister heeft deze mensen binnengelr Maar ze heeft ze ook de pin op de neus gezef De uitspraken van Van der Kleij en van anf staan haaks op een bewering die Kroes langs deed in een interview met De Volk: over haar contacten met de broers: „Ik kenl niet. Ik heb ze maar één keer ontmoet en daf bij het ondertekenen van de subsidies komst". Ook uit stukken va broeders, mr. Russell deze bewering niet we hoogte van eerdere persoonlijke contacten minister met de eigenaren van Tankclaenin) terdam. de advocaat i it Amsterdam, blijk!* kan zijn. Ook hij is f I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6