Nieuwe huizen kunnen lecht tegen veel water 'Ik kan mijn kippen toch niet achterlaten?' Watersnood maanden cel bij overtreding noodverordening Kerncentrale staat hoog en droog, Dodewaarders vertrekken massaal 'o'n dijk bouwen is schitterend' INDERDAG 2 FEBRUARI 1995 iUS SCHREUDERS uridisch nedewerker De dwangmaatregelen die in de door waier bedreigde gebieden worden getroffen, zijn wettelijk gebaseerd op door de burgemees ters uitgevaardigde noodverorde ningen. Wie blijft, riskeert niettd- leen natte voelen of erger, maar ook maximaal twee maanden hechtenis of een boete tot vijfdui zend gulden. Sommige inwoners van de be dreigde gebieden zien de nood zaak van vertrek niet onmiddellijk in. Zij wachten liever af in de ver onderstelling dat de dijken het wel zullen houden. Misschien een lichtzinnige houding, maar zijn de eventuele gevolgen niet voor ei gen verantwoording van de be trokkenen? Nee, zodra de noodverordening evacuatie verplicht stelt, begaan de onwilligeri een strafbaar feit als zij toch blijven. De burgemeester van Gorinchem heeft bij voor beeld aangekondigd dat hij niet zal aarzelen overtreders in de kraag te laten grijpen. De burgemeesters ontlenen hun bevoegdheid om een noodveror dening af te kondigen of de inwo ners bevelen te geven niet aan de wetgeving voor uitzonderingstoe standen of aan de Rampenwet, maar aan de artikelen 175 en 176 van de Gemeentewet. Het gaat om voorschriften die 'ter handha ving van de openbare orde of ter beperking van gevaar nodig zijn'. Er moet dan sprake zijn van 'ern stige wanordelijkheden of van rampen' dan wel van 'ernstige vrees voor het ontstaan daarvan'. Het komt er op neer dat het oor deel van de burgemeester tijdelijk de doorslag geeft. Overtreding van de noodverordening is afzonder lijk strafbaar gesteld in het Wet- De meeste ervaring met dit soort bijzondere bevoegdheden is opge daan tijdens de watersnoodramp van 1953. Naar aanleiding daar van is de Gemeentewet in 1957 nog verscherpt: het begrip 'ramp' is er toen speciaal aan toege voegd. De laatste jaren is de veror deningsbevoegdheid van burge meesters voor noodsituaties het meest toegepast bij vrees voor voetbalrellen, maar ook wel eens bij branden en gevaarlijke milieu verontreiniging. Dat de burgemeester het opper bevel heeft bij de bestrijding van rampen staat in de uit 1985 date rende Rampenwet. Dat ligt ook voor de hand omdat de brand weer en de politie onder zijn ge zag staan. Het coördineren van de rampenbestrijding in de gemeen ten is in deze wet opgedragen aan de commissaris van de koningin. Tot dusver is er nog geen melding 'gemaakt van arrestaties op grond van de afgekondigde noodveror deningen. Mocht het daarvan ko men, dan ligt de toepassing van snelrecht voor de hand om on middellijk een voorbeeld te kun nen stellen. Snelrecht zal, zo is ter afschrikking aangekondigd, even eens worden toegepast op dieven die het op de eigendommen van de geëvacueerde bevolking heb ben voorzien. In het Wetboek van Strafrecht is een speciale bepaling tegen plunderaars opgenomen. De maximumstraf op diefstal (vier jaar) wor'dt met de helft verhoogd bij diefstal tijdens watersnood en soortgelijke noodsituaties. dodewaard gpd Welke dijk er ook mocht bezwij ken, de kerncentrale Dode- vvaard loopt geen enkel gevaar. De centrale is destijds gebouwd op een terp. Het vloeroppervlak ligt op 13.20 meter boven NAP, terwijl het water vanochtend tot 11.90 meter reikte. Als het water zo hoogt stijgt dat de kerncentrale niet meer over de weg bereikbaar is, zul len boten worden ingezet om het personeel voor de toegangs poort af te zetten. Onder geen beding mag de centrale worden verlaten. Sommige vitale syste men zullen altijd in bedrijf moeten blijven. Overigens wordt teel in de Dodewaardse centrale geen energie geproduceerd: de centrale ligt al sinds de eerste week van januari stil in verband met onderhoudswerkzaamhe den en splijtstofwisseling. Dat gebeurt elk jaar rond deze tijd. Wel zal het langer duren dan gepland voordat de produktie weer wordt hervat. Dat komt volgens kerncentrale-voorlicht ster I. Carsouw omdat veel on derhoudspersoneel nu thuis no dig is om have en goed te red den. Hoeveel vertraging wordt opgelopen is vooralsnog onbe kend. Ondertussen rijdt in de stra ten van het dorpje Dodewaard een geluidswagen om mensen gerust te stellen. „Er is geen himmels, ratten, muizen en ander ongedierte hebben vrij spel uwe huizen lijden meer dan oude huizen onder over- imingën omdat ei1 vaak moderne materialen zoals spaanplaat en spouwmuurisolatie worden gebruikt, materialen zuigen zich helemaal vol met water, wor- twee keer zo dik of brokkelen af. Spouwmuurisolatie »t zoveel water op dat de muren nog maanden drijf- blijven, waardoor schimmels goed gedijen. Het duurt er een jaar voor de boel weer droog is. Maar dat is niet nige narigheid die de gedupeerden in overstroomde ieden te wachten staat. Ratten, muizen en ander on- ierte zullen op de vlucht voor het water ook hun toe- :ht zoeken in leegstaande huizen. iaag gpd/anp zeggen de Vereniging Eigen Amersfoort en bouw- digen van het Bouwcen- Rotterdam dezer dagen spoeld door telefoontjes bezorgde huiseigenaren, ps en spaanplaat raken zo iiadigd dat ze beter wegge- d kunnen worden. Gips- -wanden ën -platen wel iets hebben, maar niet tegen bestand we- ang onder water te staan, Bouwtechnisch adviseur Eijk van het Bouwcen- Hij gelooft niet dat de structie van de huizen in burg gevaar loopt. Het wa- doorgaans langzaam bin- gestroomd en moet op de- mier weer verdwijnen, deringen en kelders kunnen wel tegen. ?el anders wordt het als in het rivierengebied de dijken breken en het water met enor me kracht naar buiten stroomt. Huizen die in de buurt staan van zo'n bres worden dan aan grote druk bloot gesteld en wat dat voor gevolgen heeft voor de constructie, durft de bouwkun dige niet eens te voorspellen. Schilder- en pleisterwerk zijn niet tegen water bestand. Ook houtwerk kan flinke schade op lopen. Deuren, kozijnen en al lerlei afwcrkstrips gaan niet on middellijk rotten, maar ze kun nen als ze droog zijn, wel krom trekken. Geleidelijk verwarmen van huizen kan voorkomen dat houten vloeren pardoes splijten. Van Eijk houdt er rekening mee dat sluimerende schimmels in het hout onder invloed van het vocht opnieuw tot ontwikkeling komen,-zeker als er vocht ach terblijft in de kruipruimten. Vrijstaande huizen worden de laatste jaren meer en meer bouwd volgens het systeem a de houtskeletbouw, buitengewoon snel wordt ge bouwd. Daarbij wordt een hou ten skelet gecombineerd met traditionele materialen als steen en cement. Van Eijk houdt reke ning met 'spectaculaire proble men' als deze huizen langdurig onder water hebben gestaan. Hout werkt namelijk waardoor het hele huis uit zijn voegen kan raken. Een ander probleem doet zich voor bij spouwmuurisolatie. Dit poreuze materiaal kan veel wa ter opnemen. Doordat het vaak slordig is bevestigd, het heeft doorgaans immers weinig te lij den, kan het onder het gewicht van het water naar beneden zakken. Het gevolg is dat de iso lerende werking verdwijnt en er gedurende langere tijd vocht door de muren naar binnen- slaat. Net als bij nieuw opgele verde huizen kan het lange tijd duren voordat de woningen weer goed droog zijn. Volgens Van Eijk kan dat wel een jaar duren. Dat wil niet zeggen dat de huizen dan pas weer be woonbaar zijn. „Als je ze schoon kunt krijgen, kun je er na een maand wel weer in." De Vereniging Eigen Huis in Amersfoort zegt alle bellers om het water zoveel mogelijk vrij spel te geven. „We zetten vraag tekens bij het waterdicht afslui- 'en gpd hopen zich onsterfelijk te 'n Kampen en de ge- edenis in te gaan als het ba rn dat de stad en het achter- I voor een rampzalige over- ming heeft behoed. In een dige 24 uur tijd heeft het tser-geniebataljon uit We- met zo'n 200 manschappen zware nooddijk aanlegd in stadsfront van Kampen. Een irenklus, waarbij globaal 00 zandzakken, 10.000 kuub en honderden meters zijn ingezet. ;ergroen beheerst het van de straten nabij rivier Jssel. In zekere zin is het oorlog, het water is de grote vij and. Een vijand die zich moei lijk laat verslaan, vooral omdat hij zo onberekenbaar is. De nooddijk over een lengte van elfhonderd meter en met een hoogte van drie meter moet de IJssel kunnpn bedwingen. Het geniebataljon stort zich vol overgave op de opdracht. „We hebben wel eens een dijkje gebouwd, maar nooit zoals hier. Meestal betrof het opdrachten tijdens oefeningen. Dit is echt en groots. Het echte geniewerk. Een schitterende klus", zegt ser geant eerste klas Drissen. Even in een rustig tempo een dijk neerleggen is er niet bij. Als de sombere voorspellingen uit ten van kelders", zegt M.Trip, hoofd Bouw Technoservice van Eigen Huis. „Als de woning on der water komt te staan maar lucht in de kelder blijft, kan dat omhoog gaan drukken. Muren en vloeren kunnen daardoor scheuren. Verder adviseren wij deuren open te zetten of hele maal weg te halen om te voor komen dat er druk ontstaat." Ze kan geen algemeen beeld schetsen van schade die aan de huizen zal ontstaan. „Dat hangt sterk af van de plek waar de wo ning staat en welke fundering het huis heeft. Is dat vlak achter een dijk, zal het water sterk stromen en zware druk uitoefe nen. Bij een enorme vloedgolf kan een huis in het ergste geval compleet worden weggevaagd. Als een huis op zand is ge bouwd en dus niet op palen staat, kan dat zand weg worden geslagen. Na verloop van tijd kunnen stukken van de wonin gen verzakken waardoor scheu ren ontstaan." Trip waarschuwt mensen die na hun terugkeer zo snel moge lijk vloeren en muren opnieuw willen bekleden. „Het is onver standig om dat snel te doen vanwege het vocht. Het is be langrijk de woning zo goed mo gelijk te ventileren om het vocht eruit te krijgen. Afgezien van materiële scha de, kunnen de mensen die te rugkeren ook allerhande onge dierte op hun hoger gelegen en droog gebleven verdiepingen verwachten. Muizen en ratten zullen hun vege lijf proberen te redden door in de huizen te vluchten. De Vereniging Eigen Huis pleit voor een soort 'toeslag' op schadeverzekeringen om in de toekomst gevolgen van over stromingen te kunnen dekken. In Frankrijk bestaat volgens Trip al een dergelijke extra bij drage door alle verzekerden. „De groep mensen die risico loopt op een overstroming is te klein. De premie van een spe ciale verzekering zou daardoor torenhoog worden", zegt ze. utrecht Onwetend van alles wat er om hem heen gebeurt, ligt deze baby op een tafel in de Jaarbeurshal ii Utrecht, tijdelijk gebombardeerd tot opvangcentrum voor evacués uit de watersnoodgebieden. HERMAN PIETERSE sprake van evacuatie! Er is geen reden tot paniek." Maar veel bewoners hebben geen bood schap aan de oproep. Ze den ken maar aan één ding: spullen op zolder en wegwezen. Evacu atie of niet. Hoe zouden ze ook anders moeten denken. Zeven kilome ter westwaarts is een onmiddel lijke evacuatie afgekondigd voor Ochten. Over Dodewaard wordt met geen woord gerept en dat zit veel inwoners bepaald niet lekker. Ze vragen duidelijkheid, maar krijgen die nergens. Ook op het gemeentehuis niet. Of de kunst droog ligt, is niet bekend zutphen gpd De provinciale museumconsu lent van Gelderland is er de af gelopen dagen niet in geslaagd telefonisch contact te krijgen met musea in het door over stromingen bedreigde gebied. „We weten helaas niet of ze erin geslaagd zijn de collecties in veiligheid te brengen", zegt woordvoerder Brord van Straalen. Als dit niet het geval is zal er bij een overstroming een nog onschatbare schade aan cultuurgoed ontstaan. De provinciale museumcon sulent had graag bemiddeld bij de hulpverlening aan de musea maar kreeg geen contact. In het ontruimde gebied liggen zes grote musea, waaronder het museum De Groote Sociëteit (in Tiel) en een paar musea in Bu ren. Naast schilderijen lopen ook archieven en inventarissen van kerken gevaar. Begrafenissen onmogelijk door overstromingen Tientallen begraafplaatsen in de door de watersnood getroffen gebieden zijn onbruikbaar. „Het mag duidelijk zijn dat er niet kan worden begraven als er een halve meter water staat", zegt voorzitter A. Boxtart van de Ne derlandse Vereniging van er kende Uitvaartondernemers (NUVU). Hij verwacht dat de cremato ria meer werk krijgen. Want pas als het waterpeil weer normaal is, kunnen er weer begrafenis sen plaatsvinden. Boxtart heelt geen idee hoeveel van zijn col lega's in problemen zijn geraakt door het water. „Ik kan ze- na melijk nauwelijks bereiken." Niet voor iedereen zal crema tie een oplossing zijn, want sommigen geven om persoon lijke redenen echt de voorkeur aan begraven. Bovendien kun nen nabestaanden mogelijk las tig te bereiken zijn. „Met mo derne apparatuur is het moge lijk te wachten tot ongeveer veertien dagen na het overlij den, door koeling of lichte con servering met balseming." Ook kunnen families beslissen uit te wijken naar een andere ge meente voor een tijdelijke be grafenis. Overgrote deel Overbetuwse dorp Ochten in een mum van tijd ontruimd ochTen komen, loopt het vanavond over of door de oude dijk. De nieuwe legerdijk, die bijna over de volle lengte over een asfaltweg ligt, moet het wa ter keren. Het is daarom twaalf uur op twaalf uur af voor de sol daten. De soldaten zittten in ze ven pelotons, die ieder een ei gen taak krijgen. Er mogen steeds twee teams rusten in de kazerne in Wezep. De bevolking in Kampen is blij met de komst van het leger. De soldaten leveren het tastbare bewijs dat de zaken grondig worden aangepakt. Daar heb ben dorpelingen op gewacht. Kunnen ze zich weer een beetje veiliger voelen Het leek gisteren wel of ze geoe fend hadden, de vijfduizend in woners van het Overbetuwse Ochten en het nabijgelegen ge hucht Eldik. Rond het middag uur komt uit Arnhem het bevel dat de doipen vlak onder de Waaldijk onmiddellijk worden geëvacueerd. Alles wijst er op dat de dijk doorbreekt. Drie uur later zijn de dorpen compleet uitgestorven, maar de dijk blijft intact. Zo'n honderd militairen en ME'ers werken zich in het zweet om de dijk te verzwaren. Maar er moet, volgens de burgemees ter, nog zeker drie dagen dag en nacht worden doorgewerkt aan de dijk. Even slaat bij sommige dorpsbewoners de paniek toe op het moment dat het evacua1- tiebevel hen bereikt, maar het merendeel blijft nuchter en rea geert laconiek. „Weggaan is be ter dan verzuipen", is het mot to. Veel Ochtenaren zagen dins dag de bui al hangen en zijn toen vertrokken. „Vrijwel iedereen weet dat de dijk hier in een slechte staat verkeert. Hele straten namen zelf al het initiatief te vertrek ken. Ze vonden het niet verant woord te wachten op een sein tje van de autoriteiten", zegt Evert Willems, terwijl hij samen met zijn zwager Wim van Dalen volge stouwde vrieskist op een aan hangwagen zeult. „De zenuwen speelden ons gisteren ook parten, maar we hebben het officiële bericht af gewacht. We zijn hier zo weg. Dit is een goede buurt, waar ie dereen elkaar helpt", aldus Wil lems, die terugrent naar zijn huis om nog een paar rollades te halen. Veevoederhandelaar N. de Kat Angelino heeft een vorkheftruck gecharterd om het beddegoed van zijn dochter öp de vliering van de zaak te zet ten. „Als het water nog hoger stijgt, dan hebben we pech ge had", vindt hij. De familie Smits heeft beslo ten van de nood een deugd te maken. „We hebben een vakan tiehuisje op de Veluwe gehuurd. In Harderwijk wachten we af tot we weer naar huis kunnen." De familie stapt in de gereedstaan de auto. Verderop in de straat vraagt een vrouw of iemand kan helpen bij het afkoppelen van een wasmachine. „Nee, niet bij mezelf, maar bij een tante van me. Je moet elkaar helpen in deze barre tijden." De wasma chine blijkt te staan bij de fami lie A. van den Berg, die een hen gelsportwinkel heeft. In de rek ken prijken schitterende werp hengels van 600 tot 1.400 gul den per stuk. Hengelmolens tot 300 gulden heeft Van den Berg in de aanbieding. „Ik moet ze hier beneden achterlaten. We kunnen ze nergens anders kwijt. Ik neem het risico van diefstal maar op de koop toe." Zijn vrouw brengt de 17-jarige poes Pers uit de hele wereld verzamelt zich in Ochten ochten jos verlegh Ochten is wereldnieuws. Maar daar zijn niet alle Ochtenaren blij mee. Een Ochtenaar die aan het inpakken is, schopt een Noorse journalist uit zijn tuin. De geschrokken Noor zoekt snel een veilig heenko men. Ook een boer, die aan de rand van de dijk zijn vee in vei ligheid brengt, wordt stapel van 'die persmuskieten'. „Pak een buks en schiet ze toch van dijk", zegt hij tegen een ME'er. Cameraploegen, fotografen en schrijvende pers uit Cana da, de Verenigde Staten, Duits land, Zwitserland, België en Frankrijk, iedereen is naar Ochten gesneld als bekend wordt dat de dijk op springen staat. Het eerste uur kunnen de media op de dijk vrijuit hun gang gaan met de nieuwsga ring. Ze mogen zelfs meehel pen met de dijkverzwaring omdat het leger op zich laat wachten. Als burgemeester Zomerdijk even na twaalf uur een nood verordening afkondigt, wordt iedereen door de ME van de dijk gehaald. Jammer voor een Canadees televisieteam van CBC. Na een urenlange vlucht zijn ze direct van Schiphol naar Ochten gereden. Nederland dreigt onder water te lopen en op dat pieuws zitten ze ook in Canada te wachten. Maar ze mogen de dijk niet op. Zelfs niet voor één shotje. De agenten hebben op hun beurt geen goed woord over voor de vaderlandse pers. „Die buitenlanders luisteren wel maar die van ons proberen met alle geweld toch de dijk op te komen." Als tegen kwart over vijf de dijk nog steeds niet is doorgebroken en het ernaar uitziet dat hij het wel zal hou den, pakken de heren en da mes van de media hun biezen. Kim in een kooitje naar de auto. „Als u iets uit onze diepvriezer wilt, zegt u het maar. Al dat eten meenemen, is toch onbegon nen werk." Auto's met aanhangers rijden af en aan. De straten zijn ge blokkeerd met verhuiswagens, die in allerijl zijn opgetrom meld. Bedden, matrassen, koel kasten, gordijnen, het liefst wil len de Ochtenaren alles waar aan ze zo verknocht zijn, inla den. Zware eikenhouten stuk ken als banken, stoelen en kas ten moeten ze noodgedwongen achterlaten. De woonkamers zijn vrijwel leeg. Heel af en toe staat een meubelstuk hoog bo ven de grond op twee afvalbak ken of zelf gebouwde stellages. Vanaf twee uur 's middags mogen mensen die niets in Ochten hebben te zoeken er niet meer in. Alleen hulpverle ners en veewagens worden doorgelaten. Met name onder de veehouders zijn nog mensen die weigeren te vertrekken, zoals F. Klaassen. Hij heeft 75.000 kippen die hij nergens kan onderbrengen. Hij weigert zijn dieren alleen te laten. „Dit is vreselijk. Ik sta stijf van de ze nuwen, maar ik ga hier niet weg. Ik hoop dat de dijk het houdt. Wanneer het hier toch overstroomt, voer ik mijn kip pen wel met een rubberen pak aan. Ik offer me op voor die beesten."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5