Watersnood wordt forse tegenvaller voor kabinet Watersnood Ria Beckers onder vuur $Maar OchtenVork (Varik), kielen VenloWat zijn dat?' Deiaatsteppdoffer! Vriendelijk lachen en handschoenen uit 'Laat maar staan. Het heeft zijn dienst gedaan' -fONDFRDAG 2 FFBRUARI1995 £U geeft ruim drie miljoen gulden Sirussel» De Europese Commissie heeft gisteren besloten 1,5 tiljoen ECU (ruim drie miljoen gulden) beschikbaar te stellen □or de slachtoffers van de overstromingen in Nederland, België, Duitsland en Frankrijk. Het Internationale Rode Kruis zal de hoodhulp verdelen. Óp Europese steun bij het herstel van de ichade hoeven de getroffen landen niet te rekenen. Wel wil de JCommissie nog twee miljoen ECU reserveren voor de financie ring van modelprojecten, ter voorkoming van overstromingen. Paus roept op tot solidariteit ivatifaanstap Paus Johannes Paulus ii heeft gisteren de interna- Jftïonale gemeenschap opgeroepen de slachtoffers van de waters- in Nederland, Duitsland, België en Frankrijk snel en ruim hartig te hulp te komen. ..Ik hoop dat ook deze keer de menselij- Jjce solidariteit snel en gul zal zijn", aldus de paus. ^Gevangenen helpen bij dijkverzwaring nvERLOQNTwintig gedetineerden uit de gevangenis Maashegge 'in Overloon helpen op eigen verzoek bij de dijkbewaking en - [verzwaring in Noord-Limburg. Het gaat volgens gevangenisdi recteur Bosma om gedetineerden die een lichte of het einde van 'een langere gevangenisstraf uitzitten. O Politie houdt journalist aan 'ochten De politie heeft gistermiddag op de bedreigde dijk bij Ochten een redacteur van het NOS-Iournaal korte tijd vastge houden. Volgens de politie weigerde de journalist op bevel van de politie weg te gaan. Na enig schelden over en weer, besloot /an[een van de agenten de journalist aan te houden. Het is nog on- [duidelijk of tegen hem proces-verbaal wordt opgemaakt, di^Duitsers bieden vakantiehuisjes aan Keulen Bij de nieuwsredactie van de Duitse RTL in Keulen heb- zich gisteren zeker zestig Duitsers aangemeld die Nederlan- wilden helpen. Ze boden bij voorbeeld hun in Nederland [elegen vakantiehuisjes aan. Het bellen begon direct na een spe- iaal programma over de watersnood in Nederland. Israël heeft Ie bevolking opgeroepen dekens beschikbaar te stellen voor de ilachtoffers van de overstromingen in Nederland. Veronica en RTL doen mee aan nationale actie Op RTL 4, RTL 5 en Veronica is vanavond een TV-actie van pro ducent Endemol Entertainment te zien voor gedupeerden van de watersnood. Het evenement begint om 20.00 uur en duurt tot middernacht. De actie wordt gepresenteerd door Henny Huisman, Linda de Mol, Caroline Tensen, Anita Witzier en Robert ten Brink. Onder anderen Bill van Dijk, het Volendams Operakoor, Marco Borsato, Ruth Jacott, Danny de Munk en Anita Meyer verlenen hun medewerking. In de tent op het Jaarbeurs complex in Utrecht, waar de ac tie wordt gehouden, kunnen 3.500 mensen terecht. De NS la ten extra treinen rijden. Mensen uit het westen van het land kunnen in Amsterdam de trein van 18.59 uur nemen. Vandaag zijn in alle huishoudens machti gingskaarten bezorgd voor een financiële bijdrage, aldus RTL. Er staan ook bonnen in de dag bladen. De publieke omroepen zetten hun samenwerking vandaag onverminderd voort, aldus een NOS-woordvoerder. Er is van daag opnieuw een avondvul lend programma. Het begint om 19.27 uur en toont onder meer Ivo Niehe en Sonja Ba rend 'op locatie'. Dijken bepalen verschil tussen miljoenen- ofmiljardenstrop Met alle getroffenen en hulpverleners houdt ook minister Zalm (financiën) zijn hart vast: houden de dijken stand? Zo ja, dan moeten er in Den Haag waarschijnlijk honder den miljoenen op tafel komen en boekt paars naast de verwachte meevallers een financiële tegenvaller. Zo nee, dan gaat het meteen om vele miljarden en spoelen met het water ook veel fraaie kabinetsvoornemens voor verla ging van het financieringstekort en de staatsschuld weg. den haag gpd Zalm heeft gezegd dat hij van harte bereid is zijn aandeel in het lenigen van de financiële nood te leveren en zo snel mo gelijk duidelijk te maken wie wat krijgt. Het probleem is al leen dat niemand weet om hoe veel geld het gaat. Tientallen of honderden miljoenen zijn door het kabinet met enige moeite nog wel op te hoesten. Maar als er echt dijken doorbreken, dan wordt de watersnood ook een financiële ramp. Het rapport van sie-Boertien van vorig jaar schat de schade van overstromingen als gevolg van grote dijkdoor braken op vijftien tot vijftig mil jard gulden. In het ergste geval gaat het zelfs om tachtig mil jard. Daarbij is naast alle schade aan woningen, inboedels, be drijven, voertuigen en dergelijke ook een jaar produktieverlies voor boeren en bedrijven mee geteld. Bij de zoektocht naar geld om de beloftes van een redelijke schadevergoeding waar te ma ken. wordt in Den Haag wegens de onduidelijkheid rond de schade vooralsnog helemaal niets uitgesloten. Minister Jorri- tsma (verkeer en waterstaat) opperde gisteren desgevraagd zelfs de mogelijkheid van het uitschrijven van een speciale staatslening. ,,De pogingen om de staatsschuld naar beneden te den vergeten", aldus de minis ter. Maar dat gaat het ministerie van financiën iets te snel. Na de watersnoodramp van 1953 werd ook een speciale noodlening uitgeschreven, maar toen zaten de (internationale) financiële markten wel wat minder ge compliceerd in elkaar. Het ligt meer voor de hand dat eerst op een rijtje wordt gezet welke 'potjes' voorhanden zijn. Ook een deel van de verwach te belastingmeevaller kan dan wellicht in beeld komen. Zalm schatte de opbrengst eind vorig jaar op 1,5 tot 3 miljard gulden, die momenteel op Financiën wordt onderverdeeld naar een blijvend en een eenmalig deel. Dat laatste bedrag zou (deels) als rampenfonds kunnen gaan dienen. De beloofde snellere aanpak van de dijkverzwaring hoeft niet meteen tot hoofdbrekens voor Zalm te leiden. Er ligt tot 2008 voor zo'n 1,9 miljard gulden aan plannen voor dijkverzwaring op de planken. De verantwoorde lijkheid daarvoor is inmiddels aan de provincies overgedaan. Die zouden geld kunnen lenen op de kapitaalmarkt om hun dijken versneld aan te pakken. De partijen willen voorlopig alleen maar zeggen dèt het geld er moet komen, niet waar van daan. Althans, op het AOV na dat heeft voorgesteld de Betu welijn te schrappen en het staatsaandeel in Koninklijke PTT Nederland (KPN) nu direct te verkopen. Nederland internationaal in de schijnwerpers IN bericht 'live' uit Tiel. De juitse ARD verzorgt een spe- iale uitzending 'Holland in fot'. Een foto van inwoners van en en Velden die zandzak- i aan elkaar doorgeven, sier- gisteren in kleur de 'gehele iorpagina van de Britse krant he Independent. De waters nood in Nederland is wereld- iHiicmvs.. Zówef het Duitse, het Frónse het Belgische TV-nieuws tride gisteren met de vraag of Nederland de dijken het hou- Bijna de gehele westerse fereld heeft speciale verslagge- r de potentiële rampge- ijk pieden gestuurd, nufrin de Verenigde Staten bren- TV-stations voortdurend lelden van Nederlandse rivie- in, dorpen en steden die onder staan, mensen en dieren worden geëvacueerd en dij- lanéen die op springen staan. „De ramp sinds een halve The Netherlands", igo jneldt de Amerikaanse nieuws- inderCNN. De New York Times kwam met een kaaftje van Nederland dat de evacuatie van de hon derdduizenden mensen uit het Land van Maas en Waal aan geeft. Daarnaast een foto van een boer uit Tiel die tevergeefs zijn boederij tegen het water probeert te beschermen. Een lo kaal TV-station in de Ameri kaanse staat Norh Carolina wil beelden uitzenden van de over stromingen in Nederland. „Maar Ochten, Vark (Varik), Tiel en Venlo. Wat zijn dat?", waagt de redacteur. De Deense radio brengt elk uur het laatste nieuws 'live' vanuit het rampgebied langs de Waal. Want ook in Scandinavië is de watersnood in Nederland al enkele dagen hel belangrijk ste nieuws, vertelt verslaggever Peter Tygesen. Correspondent Sylvain Ephi- menco van de Franse krant Li beration opent zijn verhaal over de vluchtende inwoners van Be neden-Leeuwen met de tekst 'Paniek in de polders'. Le Mon de houdt niet zo van rampen- journalistiek en beperkt zich tot een stukje op de achterpagina. Maar voor The Herald Tribune is de Nederlandse watersnood de opening. Het Franse persbureau AFP heeft extra medewerkers inge zet. Vier zijn er in de bedreigde gebieden, onder wie een specia le verslaggever uit Parijs en een journalist die is overgekomen uit Brussel. De Russische krant Izuestia besteedde gisteren zes regeltjes aan de overstromingen en eva cuaties. De dag ervoor waren het er ook zes, maar die ston den dan wel onder een foto van premier Kok, die staande op een legertruck over de natte la ge landen blikte. De evacuatie van huisdieren scoort goed in de Belgische kranten. 'Met parkieten en goudvissen op de vlucht', kopt De Standaard. Leedvermaak ontbreekt vrijwel' geheel, met uitzondering van de linkse krant De Morgen, die een column pu bliceert van Rudy Collier. De ontzetting is groot in het land dat zich 'voor altijd veilig waan de tussen de tulpen en de hasj', zo schrijft de columnist. Snelle beloften Het kabinet heeft bij monde van premier Kok toegezegd een flink deel van de waterschade van bedrijven, boeren, particu lieren, gemeenten en provincies te vergoeden. Daarnaast heb ben de afzonderlijke ministers op hun beleidsterrein snelle ac tie beloofd: Hieronder voorlopi gelijsi: Jorritsma (verkeer en water staat) beloofde vorige week ver snelde uitvoering van de kade- aanleg langs bedreigde gebie den langs de Maas in Limburg. Het rijk zou zich garant stellen voor de kosten (zo'n 60 miljoen gulden). De Boer (VROM) en Jorrits ma hebben beloofd dat voor het eind a i het j r de i aid wadenouen. „We zijn wat betreft bedreigin gen wel wat gewend. Maar we kunnen ieder een recht in de ogen kijken." Ria Beckers is druk bezig de meubelen van haar boerderij in Wadenoijen nabij Tiel naar boven te brengen. De voormalige fractievoorzitter van Groen- Links, èn milieu-activiste, ligt zwaar onder vuur. De ellende met de te lage en te zwakke dijken wordt zo ongeveer in haar schoenen ge schoven. Ze wordt regelmatig telefonisch be dreigd. Plaatsgenoten die haar niet echt goed zijn gezind, omgeven haar. „Wat mij betreft kan ze van de Waalbrug af. Kijk eens met wat voor ellende we zitten", aldus één van de bu ren. „Verderop zit nog zo'n milieu-activist. Die moet uitkijken dat hij binnenkort niet onder een auto komt", zo waarschuwt een ander. Toch zijn niet alle buren gebeten op Beckers. „Je kunt de ellende van nu niet op de schou ders van één persoon leggen. Daar ligt een complex van factoren aan ten grondslag", al dus één van hen. ilige stukken in Gelderland, Overijssel en Limburg worden aangepakt. Totale kosten onbe kend. Ritzen (onderwijs) belooft de scholen die schade onder vinden van het water een ver- goeding. Voorhoeve (defensie) zet op grote schaal manschappen en materieel in. Zes ton moet De fensie zelf betalen, de rest komt voor rekening van Binnenland se Zaken. Wijers (economische zaken) belooft er 'alles aan te doen' om te voorkomen dat bedrijven fail liet gaan. Vorige keer keerde het departement 40 miljoen gulden uit, nu gaat het waarschijnlijk om een veelvoud daarvan. Van Aartsen (landbouw) zegt op rampbezoek in Lim burg: „Man, man, dit is vrese lijk. Maar er zal wat voor u wor den gedaan. Dat beloof ik." Een crisisteam van het ministerie werkt aan een schaderegeling voor boeren en tuinders. Kok belooft binnen enkele maanden een 'Deltaplan voor de veiligheid van de rivierdij ken', waarbij op procedures noch centen wordt gekeken. Wat dat deltaplan precies in houdt, is onbekend. Net als de kosten. Mensen van naam Dat Nederland veel familiena men aan het water ontleent, is weinig verrassend. Maar wie dezer dagen in het door wa tersnood getroffen Gelderland kennis maakt met de verant woordelijke functionarissen, vraagt zich toch wel eens in vertwijfeling af wat er eerder was: de naam of de functie. Neem nou de burgemeester van de gemeente West Maas en Waal: „Mijn naam is Maas." Of de Gelderse gedeputeerde voor waterstaatsaangelcgenheden: „Van Dijkhuizen, hoe maakt u het?" Zij hebben allemaal te maken met de hoogste baas op gebied van natuurrampen en veiligheid: minister Dijkstal. Maar de kroon spant toch de burgemeester van het Betuwse dorpje Ochten, die met zijn onderdanen vecht voor be houd van zijn Waaldijk en daardoor plotseling in de schijnwerpers van de wereld pers kwam te staan. Zijn naam? H. J. Zomerdijk. Aange- venlo-arcen frits van otterduk „Het spijt ons dat u u levensjaar in zo'n treurige situa tie moet beginnen." Dat waren de sobere welkomswoorden die baron Van Voorst tot Voorst, 'gouverneur' van Limburg, gis teren sprak bij het bezoek van koningin Beatrix aan de getrof fen gebieden in zijn provincie. De koningin, die maandag haar 57ste verjaardag vierde, arri veerde per helikopter in Venlo. In hoog tempo krijgt ze tekst en uitleg in de commandobunker van de brandweerkazerne waar de regionale crisisstaf koorts achtig aan het werk is. Maar on danks de massale inzet biedt het centrum van Venlo een trieste aanblik. De meeste winkels vertonen le ge schappen en hier en daar drijft nog een koopje op het an derhalve meter hoge Maaswa ter. In het gebied staan vijftien honderd woningen blank en loopt het aantal evacués op tot 3.500. De koningin wordt bij haar rondleiding in de nauwe straten van Venlo omstuwd door honderden inwoners. In vliegende vaart gaat de ko ninklijke colonne verder in noordelijke rfchting. Een paar kilometer ten noorden van Ven lo wordt gestopt bij de coöpera tieve groente- en fruittelersvere niging te Velden. Op de binnen plaats van het gebouw staan drie vrijwilligers zandzakken te vullen. „Het bezoek van Beatrix moedigt ons echt aan", zo laten de drie weten. En voort gaat het. Verder stroomafwaarts naar Lomm. Een groot kassengebied dreigt daar letterlijk te worden wegge spoeld door de Maas. Een mil- joenenschade dreigt, maar dat weerhoudt de vrijwilligers er m f Koningin Beatrix op bliksembezoek in Arcen. niet van om een vrolijk liedje aan te heffen als de koningin ar riveert. 'Lomm is het (jroogste plekje van Nederland', zo klinkt het in onvervalst Limburgs. Daarna is het de beurt aan Ar cen. Dit dorp vormt samen met Velden een gemeente en even voorbij het dorp eindigt de acht kilometerlange nooddijk. In de Maasstraat, hoe kan het ook an ders, staan Britse militairen keurig in het gelid opgesteld. Deze soldaten van het eerste squadron RAF regiment uit het nabijgelegen Duitse Laarbrüch zijn sinds vorige week zaterdag in touw. Ze krijgen van hun op per een korte instructie wat de etiquette voorschrijft bij zo'n koninklijk bezoek. „Vriendelijk lachen, vieze handschoenen uit en met twee woorden spreken, lads." 'The Queen' aariveert en de sol daten zijn zichtbaar vereerd met het bezoek. Een voor een schudden ze volgens het boekje de koninklijke hand. Een rij van andere hulpverleners sluit aan en het lijkt een omgekeerd défi lé te worden. Niet de koningin, maar het volk neemt de optocht in ontvangst. Burgemeester Frissen loodst de koningin verder. Verreweg de meeste reacties van de Limbur gers zijn positief. 'Bemoedi- FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE gend' vinden ze het. Een enke ling laat haast binnensmonds weten dat dit de verkeerde soort 'zakkenvullers' zijn. „Ze zijn pas geïnteresseerd als de dijk hier doorbreekt." De bezoektijd loopt ten einde. Met haar korte laarzen hinkelt Beatrix behendig over de wir war aan brandweerslangen die het binnengedrongen water te rug in de rivier pompen. In haar kielzog Van Voorst tot Voorst en een blije maar vooral opgeluch te burgemeester Frissen. De laatste heeft zo te zien maar op één plek last van het water. Op zijn voorhoofd. Rietje en Henk moeten luin huis uit culemborg ronald frisart vervolg van voorpagina Henk en Rietje weten het nu ook niet meer zo precies. Wat zullen ze meenemen? Wat ach terlaten? Henk, die vandaag zijn 61ste verjaardag viert in water ballingschap, ziet zijn kans schoon om van de onzekerheid gebruik te maken. Hij had toch al niet zo erg geloofd in een overstroming. Toen een van zijn dochters hem maandag belde met de vraag of hij met een noodgeval rekening hield, had hij haar dringend verzocht haar kennis van de aardrijkskunde eens bij te spijkeren. En dins dagmiddag, toen heel Neder land al zo'n beetje wist dat de Tieler- en Culemborgerwaard zouden moeten worden ont ruimd, was Henk nog doodleuk naar zijn wekelijkse cursus En gels gegaan. De gedachte dat zijn woonplaats in gevaar kon komen, belachelijk! Dus kiest hij nu voor het mi nimum-scenario. Flet wand- meubel in de woonkamer gaat al zo'n 25 jaar mee. „Laat maar staan. Het heeft zijn dienst ge daan." Later vindt hij dat zelf toch ook wel wat gortig en stelt een oplossing voor die nooit een oplossing kan zijn. Niet als het water tot vijf meter stijgt en niet als het bij twee meter blijft steken. „Ik heb nog wel een paar schragen. Als we de kast daar eens op legden?" Wij, de hulptroepen, beantwoorden zijn vraag simpel. Kast uit elkaar en in de vrachtwagen ermee. Woensdag meldt de radio dat het kantje boord is met de dijk bij Ochten. Razendsnel past Ne derland zijn taal aan. Vroeger wilde een dijk nog wel eens overstromen of doorbreken. Nu vraagt heel het rivierengebied zich af hoe hel zal zijn 'als de dijk gaat'. Als de dijk 'gaal' moeten in elk geval het bed en de nacht kastjes niet meer op de eerste verdieping staan. Uit elkaar dus. Laatjes uit de kastjes en de vrachtwagen in. Bij de voordeur kan Henk nog net een dochter met zo'n laatje onderscheppen. „Dit wil ik hier houden." „Nee, dit is mijn keuze." Dochter zwicht. Pa verdwijnt met de la uit beeld. Een uur la ter duikt het laatje weer op. Leeg. Wal zou er in hebben ge zeten? Vaagjes herinner ik me dat ik tussen een verrekijker doos, een oud schcerapparaat en wat papier een rood-wit- blauw stukje textiel heb gezien. Een onderscheiding van een mij onbekende soort wellicht? Als de belangrijkste spullen zijn veiliggesteld, rest nog de vraag wat er met de planten moet gebeuren. De meeste blij ven achter als prooi voor het water, sommige worden aan de helpers in bewaring gegeven. En een paar grote, fraaie exem plaren belanden in de badkuip. „Ik geef ze vlak voor we weg gaan flink water en dan overle ven ze het wel", trekt Rietje haar plan. Flink wat water. Na tuurlijk. 's Mensen geest be wandelt bij zo'n evacuatie vele wegen. Cj^lut*<Av9o\tULf*\!

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3