De ommezwaai van Jan Terlouw Postverkeer in bedreigde gebieden ontregeld Het was laten verzuipen of slachten Watersnood Gêne leidt tot ongekende daadkrach Stress valt mee bij dieren in Veemarkthallen Utrecht Evacués dromen vanp het klotsende water t Watersnood niet slecht voor promotie Nederland" Wachten op vervoer DONDERDAG 2 FEBRUAR11995 Het postverkeer in de door overstroming bedreigde gebieden in Gelderland is- behoorlijk ontregeld. De kans bestaat dat de komende week de meeste post stukken en brieven in bulk worden opgeslagen. In Limburg daarentegen gaat de postbezorging zo goed en zo kwaad als dat kan door. De PIT in Limburg heeft een nooddistributiesysteem opgezet waarbij de post voor geëvacueerde inwoners in hel grote sorteercentrum in Sittard wordt gebun deld en gebracht naar regionale sorteercentra en post kantoren in de directe nabijheid van verlaten dorpen. Er is een telefoonnummer opengesteld waar mensen te horen krijgen waar ze hun post kunnen ophalen. Ze moeten zich wel legitimeren. Volgens B. Bakken, rayonmanager PTT Post in Nijmegen, is de situatie in Limburg heel anders dan in het rivierengebied. „Wij hebben hier te maken met een veel groter aantal mensen. En in tegenstelling tot Limburg zijn ook de postkantoren in de bedreigde ge bieden gesloten. Hier kan op sommige postkantoren niet meer worden gewerkt." „We gaan proberen op nummer of postcode te sor teren, maar of dat lukt weet ik nog niet. In dat geval moeten de mensen informeren of ze de post kunnen afhalen. Ik denk wel dat ze daarvoor naar Nijmegen moeten komen", aldus Bakken. De postorderbedrijven Neckermann, Wehkamp en Otto leveren voorlopig geen artikelen af in de door de watersnood getroffen gebieden. Ook stellen ze zich 'soepel' op aangaande termijnen voor het retourneren van gekochte produkten en betalingen. „Hier is dui delijk sprake van overmacht", aldus een woordvoer ster van Wehkamp. Het wassende water bedreigt overigens ook het We- hkamp-magazijn in Maurik. Werknemers zijn druk doende de voorraad hoog op te stapelen. Necker mann kampt in Culemborg met hetzelfde probleem. Volgens een woordvoerster van de Rabobank on dervindt het betalingsverkeer van en naar de door de watersnood bedreigde gebieden weinig hinder. „Overschrijving van salarissen lopen via een centrale computer, dus de mensen krijgen wel hun geld. Alleen baliehandelingen zijn niet mogelijk. Daarvoor kan men bij andere kantoren terecht." De RABO-bank heeft het telefoonnummer van Interhelp beschikbaar gesteld voor alle klanten die als gevolg van de waters nood zijn geëvacueerd. Zij kunnen daar met hun fi nanciële vragen terecht. Het nummer staat vermeld op de achterkant van alle RABO-bankpassen. 'Deze wet is niet van toepassing op werken waar van de onmiddellijke uitvoering nodig wordt ge oordeeld om dringend en dreigend gevaar tegen te gaan of vermeerdering van geleden schade te voorkomen'. Aldus artikel 66 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, het wetsartikel dat het ka binet aangrijpt om nu vooral snel de rivierdijken te versterken. Met dit artikel wordt in één klap de toepassing van allerlei wettelijke procedures overbodig verklaard. De onvrede onder politici over de gênante herhaling van de wateroverlast heeft plotseling geleid tot onvermoede daad kracht. Artikel 66 wordt nu aangegrepen als het doekje voor het bloeden. Nu vanuit het getroffen gebied de innige wens komt om 'die hele zooi daar in Den Haag te verzuipen', grijpen de politici ge schrokken naar een paardemiddel om uit de door henzelf gecreëerde impasse te komen. Hier is dus letterlijk sprake van 'nood breekt wet'. Toepassing van artikel 66 betekent echter niet dat alle procedures buiten werking worden steld. De MER (milieu-effect rapportage) b verplicht. Bovendien is er ook nog zoiets als onteigeningswet, voor eigenaren die niet i willen werken aan dijkverzwaring. Aan deze maatregel kleeft echter één groot deel. Er vindt vooraf geen enkele toetsing pis over de noodzaak van toepassing. Pas achteraf worden bekeken of toepassing terecht was. Dt mee gaat de politiek van het ene naar het and uiterste. Eerst werden vanuit de behoefte dijkv hogers en landschapsbeschermers tevreden houden, stinkende wonden gecreëerd, vervolg worden ze uitgesneden met een wel heel bot m Het ministerie van VROM heeft er inmiddels gewezen dat artikel 66 eigenlijk bedoeld is zeer snel maatregelen te treffen. Bij voorbeeld de echt zwakke plekken in de dijk te versterf! Voor de echt grote projecten, dus ook de strut rele dijkverzwaring of uitdieping van een riv zullen alle wettelijke procedures gewoon in a moeten worden genomen. Het dreigend gevat dan immers alweer geweken. In de Veemarkthallen in Utrecht was het gisteren net Symphonie Bonanza: geloei, gemekker, ge hinnik, en een ferme geur van stront en hooi. Achterin kruipen twee pasgeboren lammetjes weg achter de dikke kont van hun moeder. Ze zijn van ene PV, getuige de initialen met paarse stift op hun rug. Een kleine duizend koeien, paarden, kalveren, schapen en een enkele geit hebben hier tijdelijk onder dak gevonden. Het is maar een deel van de 140.000 koeien en varkens, 1.300 paarden, 33.000 schapen. 1.000 geiten en een miljoen kip pen die in de Tieler- en Culem- borgerwaard gevaar lopen. Vol gens de Veemarkt is het gros van het vee ondergebracht bij noordelijker gelegen boeren, fa milie en particulieren. Aan de oormerken en de stempels houden de boeren hun vee uit elkaar. Vijf vrijwilli gers slepen hooi en water aan en verschonen stro. Krachtvoer betaalt de gemeente. Veel boe ren zijn dat in de haast vergeten of brengen nu het eigen vege lijf in veiligheid. „De stress bij de dieren valt mee", zegt vrijwilli ger N. Boon. „Maar als de melk- produktie stagneert, duurt het een tijd voor die weer op gang komt. Dat kost allemaal geld." Bij de 15-jarige Willem van Beekhof uit Ingen (Tielerwaard) overheerst opluchting. De 130 koeien van zijn vader zijn bin nen, in drie etappes en met veel hulp van kennissen. Doodmoe is hij, maar slapen kan pas later als zijn vader hem aflost. zeggen daar nu heus niet, ha moet je die Hollanders zif Zo reëel is men wel." Bij het Nederlands Bur voor Toerisme (NBT) staat telefoon roodgloeiend. De ve gingen in het buitenland w den overstroomd met vraj van mensen of de steden in land nog wel zijn te bereiken hoe het zit met spoor- en w verbindingen. De slogan Nederland Wat land blijft de NBT hanterei de promotie van ons land o de grens. Woordvoerder Bu laar: „Er is in feite alleen ov last in bepaalde gebieden. Nederland Waterland gaat over alle aspecten van de wa sport in ons land. Bovendie het watersportseizoen nog i begonnen." „Eind 1993 hadden wij, kleinere schaal, ongeveer zelfde situatie. Dat heeft g< negatieve invloed gehad op aantal toeristen dat hier kw« Vorig jaar lag dat aantal z 400.000 hoger dan het jaar voor. Er is dus geen enkel v band te leggen." Idt utrecht-maastricht» gpd Mensen die een overstroming meemaken, dromen nadien nog regelmatig van klotsend water tegen hun huis. „Een lichte vorm van traumatisering die vanzelf weer overgaat", meent de Limburgse Riagg-directeur Beekers. Woede, een gevoel van onmacht, boosheid, spanning en verdriet zijn volgens de Riagg Roermond de voornaamste re acties die watersnood bij slacht offers oproepen. Maar, zo zegt directeur Beekers, de angst voor materië le schade overheerst. Merk waardig genoeg is er ook sprake van een zekere kick: „Mensen verkeren ineens in heel primai re omstandigheden, en dat be zorgt ze een positief soort op winding. Er is een natuurlijke overmacht, een praktisch pro bleem waar ze gezamenlijk te genaan gaan." De Regionale Instellingen voor Ambulante Gezondheids zorg (Riaggs) in de ontruimde steden in het rivierenland van de West-Betuwe zijn gesloten. :e le „Misschien is er in het beft: wel even een negatieve reach Ze denken in het buitenlandlt vaak dat wij hier alles kunn&i Onze technieken, kennis en re varing blijven natuurlijk pi stand. Van de problemen nub de aanpak ervan kunnen wijk leen maar leren", aldus Haan van Rijkswaterstaat, "e Bij het Nederlands Centrw Handelsbevordering (NCH),li instantie die voor Nederland ondernemingen elders deuiji probeert te openen, klinkt hit zelfde geluid. „Ons imago t wel een deuk krijgen, maar dite een natuurramp die niet is) voorkomen. Dat zien ze in b buitenland ook wel", alt woordvoerder Van Wissen. Mensen die als gevolg vanjpt omstandigheden geestelijk jdi moeilijkheden komen, word opgevangen in het crisisqrr trum in Utrecht en vervolg&*- doorverwezen naar de Ri^f Westelijk Utrecht. Maar problemen hebben ze daar fty, niets gemerkt. Directeur A. Peters: „Eeifö gezegd hebben we daar nogL, lemaal niet bij stilgestaan. Vs| verwachten eigenlijk ook ge_ problemen. Het crisiscentd in Utrecht vangt de mensen i- Pas in tweede instantie wortk ze naar ons toegestuurd." V Wel heeft de Riagg Utrei eerder dit jaar contact geljj met de Riaggs in Zuid-Limbii over hun ervaring met de ovj stromingen van vorig j*i „Toen is er, geloof ik, nauwe»! een beroep op ze gedaan. J dat is ook onze verwachting.' Beekers bevestigt de progrE[ se van zijn Utrechtse colier „Van psychische problemen gevolg van de overstrominj vorig jaar hebben we niets merkt, en dat is dit keer net zi Ir „Het Deltaplan is uit een soort gelijke situatie ontstaan. Dat heeft ons bij opdrachten uit het buitenland geen windeieren ge legd. Nu staan wij aan de voor avond van een nieuw Deltaplan maar dan voor de rivieren. Daarmee zullen wij nog sterker naar voren komen." Bij het bureau buitenland van Rijkswaterstaat is men vol ver trouwen. Al staan grote delen onder water, de reputatie van Nederland als het om het be heersen en beheren van water gaat, zal er niet onder lijden. Ook al gaan de overstromings- beelden de hele wereld over. „De politiek kiest niet", merkte Jan Terlouw, sinds 1991 commissaris der koningin in Gelderland, ruim een jaar geleden op. Dezer dagen maakt de D66-politicus over duidelijk dat die uitspraak niet op hemzelf van toepas sing kan zijn. Terwijl zijn partij vanaf de oprichting, me de door zijn toedoen een grote nadruk heeft gelegd op milieubelangen en inspraak van de burger, lijkt Terlouw een knop te hebben omgezet. wil gaan uitvoeren, zullen juist dat effect hebben. En als proce dures worden bekort, zullen verontruste burgers er weinig tegen in kunnen brengen. Toch is de commissaris der koningin rechtlijnig, getuige de ze opmerking uit 1982. „We moeten ophouden elkaar met een theelepeltje ellende toe te dienen. Het moet in een paar fikse stappen. Niet omdat het leuk is, maar omdat het moet. Je kunt je niet altijd door pro testen laten weerhouden te doen wat nodig is." Voor Terlouw is het nodig om snel aan de dijken te gaan wer ken, een conclusie die hij na be studering van alle argumenten, pro en contra, heeft bereikt. Analytisch, zoals zijn opleiding tot doctor in de wis- en natuur kunde hem heeft geleerd. Terlouws kloeke gedrag, het geen ook blijkt uit het besluit mensen en dieren uit grote de len van Gelderland te evacu- den haag carelcoseling Geconfronteerd met de water overlast in Gelderland en de noodzaak mensen op grote schaal te evacueren, heeft Ter louw een keuze gemaakt. De procedures rond de aanleg van dijken moeten zodanig worden bekort dat nog dit jaar de slechtste stukken kunnen wor den aangepakt. „Er zal en moet iets gebeuren", aldus Terlouw. „En ik vertrouw erop dat dat ook zo zal zijn." Terlouw is in Gelderland op gegroeid. De mooiste provincie van Nederland volgens hemzelf. Juist daar is het dilemma tussen een gezonde economische ont wikkeling en behoud van het milieu 'geweldig groot', merkte hij eind 1991 op. Daarbij zei Terlouw als commissaris der koningin te willen waken voor de vernietiging van natuur en landschap. De werken aan de dijken die Terlouw nu versneld Jan Terlouw overlegt met de leden van het crisisteam. Daarna zal hij de bewoners van het Land van Maas en Waal en de Ooijpolder adviseren hun huis te verlaten. foto anp ben balster eren, steekt schril af bij het op treden van zijn collega in Lim burg, mr. Berend-Jan Baron Van Voorst tot Voorst (CDA). Terwijl Terlouw in zijn landsdeel, na overleg met alle betrokkenen, zelf de besluiten neemt en ook uitdraagt, laat Van Voorst het allemaal aan de burgemeesters over. Gaat het over het Limburgse water, dan wordt de rest van Nederland via radio en TV ge- tracteerd op de burgervaders van Maastricht, Houben, en Venlo, Van Graafeiland. Van Voorst houdt zich, zo lijkt het, uitsluitend bezig met het be zoeken van ondergelopen land en het rondleiden van hoog waardigheidsbekleders. Van Voorst zit sinds 1993 als 'gouverneur' in de zuidelijkste provincie van het land. Een man die, na een rechtenstudie, zijn hele leven ambtenaar was. Afwisselend op Economische Zaken en bij de EU in Brussel, maar in 1988 ineens staatsse cretaris werd op Buitenlandse Zaken. Na eenzelfde post op Defensie verdween hij uit de Randstad. Hij voelde zich 'happy' als ambtenaar. Het dienen van de publieke zaak is mijn lust en le ven, zei Van Voorst ooit zelf. Met een zucht naar kennis en detail plus en uiterste zorgvul digheid acht hij zichzelf 'een echte bestuurder'. Echte bestuurders moeten echter als de situatie erom vraagt visie tonen. Besluiten durven nemen waarbij princi pes soms als 'verouderd' over boord moeten worden gezet. Dan te bedenken dat Terlouw aan het begin van de jaren tach tig werd afgeschilderd als 'weifelaar'. Iemand die uitblonk in abstracte verhalen, mijlenver van de realiteit. Dat is nu wel anders. Geen lieslaars meer te krijgen den haag gpd Wie een dezer dagen, naarstig op zoek naar een paar lieslaar zen, het bedrijf Dolfings Re genkleding belt, rest niets an ders dan de telefoon weer gela ten op de hoorn te leggen. De lieslaarzenfabrikant uit het Gelderse Druten heeft noodge dwongen de deuren moeten sluiten. Het dorp is uit voor zorg geëvacueerd. Wrang is het wel, want de vraag naar lies laarzen en waadbroeken rijst momenteel de pan uit. Bij importeur Gevavi schoei sel BV uit Zwolle is geen lie slaars of waadbroek meer te krijgen. „We hebben zojuist onze laatste lieslaarzen, 150 paar, verkocht aan de regiopo litie Utrecht", zegt H. J. van Vlisteren, adjunct-directeur Inkoop. Het Raaltense bedrijf Hevea Laarzen heeft de produktie van lieslaarzen en waadbroeken moeten opvoeren. De telefoon staat roodgloeiend, brand weer- en politiekorpsen en ge meenten verdringen zich aan de poort. „Het lijkt hier af en toe wel een crisiscentrum", zegt P. de Zeeuw van de ver koopafdeling. Hij heeft de laatste dagen vier- tot vijfhon derd paar laarzen verkocht. En nu is de voorraad op. Bij Geva vi zijn ze drukdoende de voor raad weer aan te vullen. Het meeste spul komt uit Oost-Eu ropa en wordt over twee dagen verwacht. Met man en macht werd gisteren in Ochten gewerkt aan de versterkij, van de Waaldijk, waarin scheurtjes zijn ontstaan. Het gebied in de (j Over-Betuwe moest hals-over-kop worden ontruimd. foto anp marcel antotfp^ in ve Licht trauma gaat vanzelf weer over Het oprukkende water zorgt ook in de dierenwereld voor een massale verhuizing. Hazen, ko nijnen en reeën zijn in Limburg voor het water op de vlucht ge slagen. Ook ganzen en eenden zijn uitgezwermd over de pro vincie. „Het is niet denkbeeldig dat ze elders blijven hangen", aldus bioloog P. Bossenbroek van Staatsbosheer Peel en Maas. Op zichzelf horen overstro mingen van rivieren erbij in de planten- en dierenwereld. „De natuur in haar geheel zal er niet echt onder lijden", zegt Bossen broek. „Diersoorten uit Noord- Frankrijk en de Ardennen zullen zich nu juist hier vestigen, al dan niet tijdelijk. Zo zouden vo rig jaar in Limburg sprinkhanen van een nieuwe soort zijn gesig naleerd, die op stukjes hout aan zijn komen drijven." Bij hoog water raken ook die ren ingesloten op een eiland dat steeds kleiner wordt. „In 1993 zijn op die manier nogal wat dassen verdronken. Een aantal dieren bereikt ondanks de stro ming zwemmend de kant. Ver der zijn er jagers die te hulp schieten", zegt Bossenbroek. Een van die redders is J. van de Winkel uit Swalmen. Enkele tientallen hazen hebben hun le ven te danken aan hem en twee collega's. De dieren lieten zich echter niet zomaar vangen. „Ze springen gewoon over je heen. Uiteindelijk hebben we de ha zen het water in gedreven en ze daar weer uitgepikt." De evacuatie van vee bete kent een groter risico op be smetting, zo stelt de Land- en Tuinbouw Organisatie Neder land. Want verschillende kop pels vee zullen met elkaar in Varkens uit het Land van Maas en Waal komen aan bij de Zwolse IJs- selhallen, hun tijdelijke onderkomen. foto cpd contact komen. Ook zullen het oorzaken. De eigenaar van een vervoer en het verblijf op een transportbedrijf uit Heino, dat onbekende plek spanning ver- runderen en varkens uit het Land van Maas en Waal heeft opgehaald, bevestigt die stress. Hoogdrachtige zeugen hebben 't het moeilijkst, is zijn ervaring. De Dierenbescherming volgt de evacuatie op de voet. „Alle lof voor de veetransporteurs, waar we in het verleden nogal eens tegenaan hebben ge schopt. Nu zie je dat deze men sen zonder te eten en te slapen van de ene boer naar de andere onderweg zijn", verklaart woordvoerder N. Dorland. Alom is te horen dat pluimvee het lastigste is te evacueren. Het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij meldt dat één transport van dertigduizend kippen vanuit de Bommeler- waard naar een slachterij be kend is. „Leghennen krijg je niet meer aan de leg na vervoer", zegt een woordvoerder. „Het was kiezen tussen laten verzui pen of slachten." tiel» Terwijl haar woning in de buurt van Tiel al helemaal is omgeven door het oprukkende water, wacht deze vrouw op evacuatie. In totaal zijn sinds maandag 200.000 mensen geëvacueerd of onderweg naar drogere gebieden. foto reuter jerry lampen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2