Fantasierijke vrijetijdsauto Hyundai Nieuwe VW-extra houdt warmte vast ADVERTEREN OP DEZE PAGINA? Weg en wiel «jliestfe Luxe Opel Corsa CDX H'AI' Duizelingwekkende kledingkeus Barchetta: zomerse Fiat-verrassing .NDERDAG 2 FEBRUAR11995 Citroen Evasion in dieselversie [MST Peugeot als eerste zijn ruimte- (vagen 806 met turbodiesel- footor. Het sprak vanzelf dat Be partners in het ruimtewa- fien-project met hun \Tijwel Identieke modellen zouden Colgen. Vanaf februari ver- Ichijnt bij Citroen een Turbo D in het Evasion-gamma, later volgt Fiat met zijn Ulysse. Het gaat om de 92 pk sterke 1.9 li ter diesel die al bekend is uit onder meer de Peugeot 405 en Citroën Xantia. Citroen levert de diesel alleen in combinatie met het eenvoudigste uitrus tingsniveau X. Peugeot biedt hem ook in luxere versies. USD [n jaar of twee geleden kon- rden Saab en Volkswagen - jwel tegelijk een nieuwe vin- [ig aan. Het ging om een ther- osfles-achtig vat waarin mo- rwarmte bewaard kan wor- m, die vervolgens bij een kou- start vrijwel meteen beschik- lar is. Op VW's Golf en Vento pdellen met benzinemotor en I ndschakeling is dat nu als ex- I ileverbaar. voor 1.500 ex- I ïsief montagekosten. 1 »t geheim, dat in het vat zit. feet bariumzout, dat bij 78 gra- Cn vloeibaar wordt. De afgere- klde werktemperatuur van een fttomotor ligt net enkele gra- fen hoger. Dat zout zit in een jerk geïsoleerd vat, aangesloten het koelsysteem van de mo- Als de auto niet gebruikt ordt houdt het vat de opgesla- n warmte nog een dag of drie, er grotendeels vast. Bij starten n de motor wordt het koude lelwater door dat vat geleid, it zout stolt meteen en geeft er snel de opgeslagen warmte at levert een tweeledig voor deel op. Om te beginnen komt de motor snel op temperatuur, wat minder slijtage en minder extra brandstofverbruik bete kent (scheelt 0,5 liter per 100 km bij koude motor, zegt VW). De interieurverwarming begint ook vrijwel meteen te werken, zodat beslagen of bevroren ra men snel verholpen zijn. Tevens profiteert het milieu. Van het la gere brandstofverbruik, maar vooral door minder uitlaatver- vuiling. De katalysator in de uitlaat moet op temperatuur komen voor hij gaat werken. Bij een uitlaatgastest, enigszins te ver gelijken met een gemiddelde woon/werkrit, komt circa drie kwart van alle opgevangen schadelijke stoffen vrij tijdens de opwarmfase. De praktijk wijst uit dat veel autoritten maar kort zijn (CBS-cijfers: 60 procent van de autoritten be slaat minder dan 10 km). Motor en katalysator zijn over het grootste deel van zo'n rit nog niet op temperatuur. Met snelle opwarming door dit warmte-re- servoir kan dan een hoop lucht vervuilingvoorkomen worden. REDACTIE PETER IODFWIJICS m mm mmmumagammm MM* awpKPMHMHI m het doorslaande succes van e Corsa verder uit te bouwen Degt Opel een superluxe versie DX aan het gamma toe. Net s de Vectra CDX standaard iet automatische transmissie, ftegen 'minderprijs' met andschakeling. Haast alle le erbare Corsa-opties zitten erin, p airconditioning, ABS en oelverwarming na. Twee air- ags, lichtmetalen wielen en :ereo-installatie horen er onder leer wel bij. Als krachtbron ient de pas aangetreden 1.4 li- ir 16-klepper met 90 pk. De Corsa CDX kost 35.450 (met automaat). Nieuw is verder dat de sportief getinte Corsa Joy ook in 5-deurs uitvoering verschijnt, kennelijk is daar vraag naar. Zo ziet men ook mogelijkheden voor de po pulaire Astra stationwagon in GSi-uitvoering, al langer lever baar in Duitsland. De Astra GSi moet anderzijds een veer laten, zijn 2.0 liter 16-kleps motor le vert geen 150 pk meer maar 136 pk. In plaats van de oude, sterke maar wat rauwe krachtbron komt de nieuwe Ecotec-motor die voor de Omega werd ont wikkeld. Exclusieve Volvo's van TWR EESD GPD 'oor de bouw van speciale mó- illen heeft Volvo een joint- inture opgezet met het Britse WR. In de Volvo-fabriek in het weedse Uddevalla komt een ieuwe produktielijn, die uit- indelijk 20.000 auto's per jaar an afleveren. In elk geval zul- 'n daarbij een coupé en ca- riolet op basis van de Volvo 50 zijn. ien opmerkelijke constructie: olvo haalt een bedrijf in huis 'm in kleine series gebouwde todellen te ontwikkelen en 'roduceren, maar neemt niet elf de controle. In de joint-ven- Jre krijgt TWR 51 procent van e aandelen. TWR is het bedrijf an Tom Walkinshaw, dat voor 'olvo een team inzet bij Britse terwagen-races. Toen dat team orig jaar voor het eerst van tart ging was Jan Lammers er ^rste rijder, dit jaar doet hij :hter niet meer mee. ammers en Walkinshaw werk- 'n eerder succesvol samen, oor Jaguar construeerde TWR en Groep C racewagen, waar mee Lammers onder meer de 24 uur van Le Mans won. Ver volgens ontwierp en bouwde TWR voor Jaguar de super-ex clusieve XJ220 sportwagen, met een motor die hij eerst speciaal voor de Groep C Jaguar ont wierp. Daartoe opende Walk inshaw een fabriek in Engeland, in 1994 overgenomen door As ton Martin om er de nieuwe DB7 te produceren. Zowel Jagu ar als Aston Martin zijn doch ters van het Ford-concern. Walkinshaw was vorig jaar ook teammanager in de Formule 1 bij Benetton, waar Jos Verstap pen in dienst is. Het zal geen toeval zijn dat Benetton vorig jaar exclusief beschikte over de nieuwste Ford-motor. Nu lijkt Walkinshaw zijn banden met Ford in te ruilen voor samen werking met Volvo. Een interes sante waag is wat dit betekent voor de door het Nederlandse NedCar gebouwde Volvo 480 coupé. Zal die ooit wijken voor een TWR-ontwerp, op basis van de nieuwe middenklasser die in 1996 naast de 440/460 komt? Hollandse Auto Import Mij. B.V. American Car Dealer Jeep I Pontiac Chrysler Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2, Rijnsburg Tel: 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) Pronkt Hyundai op de Auto Rai nog met de oude coupéstudie HCD-2, waaruit te zijner tijd een seriemodel zal voortkomen, in Amerika debuteerde onlangs de nieuwste studie HCD-3. SASSENHEIM GPD HCD staat voor I Iyundai Cali fornia Design, de Koreanen hebben in Californië een studio die dit soort experimentele mo dellen ontwerpt. De nieuwste daarvan is inderdaad uitgespro ken experimenteel, alleen al door de opbouw met een alu minium bodemplaat en kool stofvezel carrosserie. Tevens bedacht men een uiterst originele vorm, met name aan de achterkant. De HCD-3 is ge dacht als 'Recreational Vehicle' ofwel multifunctionele vrije tijdsauto. Met het elektrisch be diende roldak dicht lijkt het een coupé. Op de eigenaardige dak rails kunnen surfplank- of fiets- dragers en dergelijke bevestigd worden. De rails kunnen ach teraan opgekrikt worden tot ze horizontaal lopen. Het roldak kan naar twee kanten geopend worden. Van achteraf openen maakt een pickup-achtige laad bak vrij, van vooraf openen geeft een cabrio-effect. De achterklep kan ook al naar twee kanten open, als gewone bagageklep of als pickup-laad- klep annex laadvloerverlenging. Uit de bagagevloer kunnen twee noodzitjes opklappen om van de auto een '2+2' te maken. Ook technisch is de HCD-3 multi functioneel. Hij heeft perma nent aandrijving op alle wielen, zowel in het terrein als op de weg nuttig. In het terrein kan de vering hoger gezet worden voor voldoende bodemspeling. Vier- wielaandrijving is op de weg ook geen overbodige luxe met 240 pk onder de kap. De nieuwste studie van Hyundai, genaamd HCD-3, is multifunctioneel wat uiterlijk betreft, maar ook op technisch gebied. Wolfsburg gaf toe dat het oor spronkelijk 'kostenplaatje' van de fabriek niet meer opgaat. Volgens de krant Frankfurter Aligemeine is VW van plan zijn investeringen in de fabriek flink terug te schroeven. Het Duitse concern zit samen met Ford in het project, waar voor zij de onderneming Auto- Europa oprichtten. De con cerns hebben zich echter ver keken op de markt, niet in het minst vanwege de groeiende concurrentie. Het project in Palmela, 40 km ten zuiden van de hoofdstad Lissabon, vergt meer dan 4 miljard mark aan investerin gen. De Europese Unie en de Portugese Staat nemen een derde van dat bedrag voor hun rekening in de vorm van subsi dies en belastingvoordelen. Het geld is ook bestemd voor de aanleg van wegen en een spoorlijn naar de haven van Sebutal, waarvandaan de au to's worden geëxporteerd. Van de Sharan, zoals de auto is gedoopt, en de Ford-versie Ga laxy, zouden er oorspronkelijk jaarlijks 180.000 van de band rollen. VW schatte de markt halverwege de jaren '90 heel optimistisch op een half mil joen auto's, maar vorig jaar haalde het 'space-segment' nog geen 200.000 auto's. In Palmela houdt men het er op dat de produktie in 1996 niet boven de 160.000 Sharans en Galaxy's zal uitkomen. Dit jaar de fabriek wordt in april officieel geopend zul len dat er 88.000 zijn. Die komen uit een 2.0 liter 16- kleps Beta-motor met variabele klepbediening en turbocom pressor. Interessant, want die Beta-motor is Hyundai's tweede zelf ontwikkelde motorgenera tie, na de 1.3/1.5 liter Alfa-mo tor welke nu in Excel en Scoupé gebruikt wordt. De 2.0 liter Beta zal wel debuteren in de nieuwe Lantra die eind 1995 komt. Met dubbele nokkenas en 16 klep pen, maar zonder turbo en vari abele nokkenas-sturing. Even belangwekkend is dat Hyundai bewijst weg te weten met de modernste technieken. Vierwielaandrijving met zoge naamd visco-differentieel, voor automatische verdeling van ver mogen tussen voor- en achte ras, beloofde men al eerder voor produktiemodellen. De HCD-3 toont hoever de ontwikkeling gevorderd is. Veelvuldig gebruik van koolstof- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Wie zich in nieu we fietskleding wil steken en in de winkel informeert naar een shirt of een broek van de Neder landse firma AGU, wo-dt be paald niet afgescheept met een foldertje. De klant krijgt een kloek boekwerk van 123 pagi na's in handen gedrukt en staat meteen voor het luxe dilemma van een duizelingwekkende keuze uit modellen, kleuren en stoffen. De fietser die het assortiment van de Alkmaarse Groothandels Unie even niet in de gaten heeft gehouden, weet niet wat hij ziet. Naast de vertrouwde re genpakken, shirts en broeken zijn er jacks, ondergoed, kleding voor winter, zomer, triathlon en vrije tijd, schoenen, helmen, brillen, tassen en zelfs tenten. In een wervelende modeshow presenteerde AGU afgelopen maandag in Hoofddorp de col lectie 1995 aan de vakhandel. Dezelfde modeshow is te zien op de FietsRAI van 3 t/m 5 maart in Amsterdam. De rode draad in de collectie is dat de fietser zijn of haar uitrusting zo mooi en duur kan maken als hij wil. Er is bijvoorbeeld een basis regenpak van bijna 80. Deze Celtic bestaat uit een vlot ge sneden jas en broek in aantrek kelijke kleuren, compleet met opbergtas. Wie een regenpak van 'ademen de' stof wil moet daar minimaal 300 voor uittrekken (Oyster) of zelfs bijna 500 (Ventura). Daar tussenin bestaan talloze moge lijkheden zoals de nieuwe Sec- co, een ademend jack van 129. Er is keus tussen stijlvol en sportief, lang. drie kwart of kort en alle modellen zijn voorzien van handige snufjes als ritsen bij de enkel, klittenband, venti- latiesleuven, voering, kapu- chons, elastiek rond polsen of heup. Ook voor kinderen is er volop keus. Voor de complete collectie van AGU gaat op, dat elk kleding stuk charmant is. De fietser kan zien zonder meer vertonen in ge zelschappen, juist wanneer de fiets even geparkeerd staat. Spe ciaal voor vrouwen zijn er aangepaste shirts, broeken, leg gings, hesjes en topjes. Bij de shirts en broe ken valt op dat AGU de effen kleuren terugge haald heeft. De firma beseft dat niet elke fietser zich wenst te vertonen in de beken de wilde kleurschake ringen van de laatste jaren. Elk kledingstuk is ontworpen om pret tig te dragen en ge maakt van stoffen die transpiratievocht goed opnemen, snel laten uitdampen en het lijf daarbij warm houden. De prijzen van de shirts begin nen bij bijna 90 (Summerit). Er zijn koersbroeken in dezelfde veelkleurige print als het shirt, maar ook in effen kleuren. Ze zijn er met korte en lange pij pen, eventueel met bovenstuk en allen voorzien van een soe pele zeem in de billen, die zit- problemen voorkomt. Bij de schoenen kan de fietsers tradi tioneel kiezen tussen fiets-loop- schoenen en echte wielren- schoenen die met plaatjes op de pedalen klikken. vezel en aluminium als lichte en sterke materialen lijkt nog iets voor de verre toekomst. In elk geval koolstofvezel is voorlopig veel te duur voor serieproduk- tie. Maar Hyundai laat met de HCD-3 zien dat het bij niemand meer hoeft af te kijken hoe mo delgeneraties voor de volgende eeuw ontworpen kunnen wor den. In 1994 maakte Hyundai voor het eerst meer dan een miljoen auto's. Daarvan waren 910.000 stuks personenwagens, met als meestgebouwd type de Lantra. Dit jaar denkt men de produktie van 1,15 naar 1,3 miljoen op te voeren, waaronder iets meer dan een miljoen personenwa gens, nu met de Excel als meestgebouwd model. Bijna een half miljoen, ruim een der de van de produktie, zal geëx porteerd worden. Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071-356230 BLIK IN HET VERLEDEN Een Indonesisch-Chinese antiekhandelaar in de Su- matraanse stad Medan is zuinig op zijn auto en parkeert hem bij voorkeur in zijn winkel. Hoe oud die auto is? „Waarschijnlijk ouder dan u. Hij is van 1956", glundert de man zelfbewust. Dat de ver slaggever van bouwjaar 1955 is, vermag de winke lier niet uit het veld te slaan. Hij koestert zijn trots op wielen, een DKW1000 S, de 'grote' Dampf Kraft Wagen met pruttelende 3-cilinder motor van 1000 cc. De merknaam DKW werd spoedig vervan gen door Auto Union, naar het concern waartoe ook Audi, Horch en Wanderer behoorden. De vier ringen op de achterkant herinneren aan de fusie van de vier merken, die in 1932 gestalte kreeg. FOTO RONALD FRISART Sof dreigt voor MPV-project VW en Ford WOLFSBURG DPA/ANP Volkswagen dreigt zwaar het schip in te gaan met zijn pro ject voor de bouw van een 'space wagon', waarvoor in het Portugese Palmela met de no dige Europese steun een im mens fabriekscomplex uit de grond wordt gestampt. Een woordvoerder van het VW- hoofdkantoor in het Duitse Subaru: AWD standaard Niet op de Auto Rai, maar een maand later op de autoshow in Genève lanceert Fiat de ca briolet Barchetta. Deze auto, een eerbetoon aan de tweezits wedstrijd-Barchetta's uit de ja ren vijftig, zou komende zomer al in ons land leverbaar worden. Een pure tweezitter, met een geheel eigen uitdagende lijn, net als de vorig jaar uitgebrachte Coupé Fiat. Barchetta is Italiaans voor 'bootje', zo noemde men vroeger dergelijke compacte, gestroomlijnde open au to's. Deze Fiat krijgt een geheel nieuwe 16- kleps 1747 cc motor met variabele klepbedie ning, goed voor 129 pk, waarmee een sprint van nul naar 100 km/uur in een kleine 9 se conden mogelijk is. Standaard zijn onafhanke lijke wielophanging rondom, stuurbekrachti ging, schijfremmen, een dubbele rembekrach- tiger, een airbag en een elektronische antidief- stalvoorziening met 'Fiat Code'-sleutel. We zullen moeten denken aan een prijs van dik 50 mille. Concurrentie voor de gewilde Mazda MX-5, maar ook een wat goedkoper alternatief voor de nieuwe Alfa Spider die wel op de Auto Rai te zien is. Subaru heeft aan de voor avond van de Auto Rai '95 opmerkelijk nieuws bekend gemaakt. Met onmiddelijke ingang wordt permanente vierwielaandrijving (All Wheel Drive, kortweg AWD) zonder meerprijs geleverd op de volledige Legacy-reeks, met uitzondering van het ba sismodel. De fabrikant tekent hierbij aan dat AWD niet zomaar een recreatieve trend is, maar een pure veiligheids voorziening die meer grip, meer trekkracht en meer tractie biedt, onder alle weg en weerscondities. Sommige Legacy-uitvoerin- gen blijven overigens ook nog met alleen voorwielaan drijving in het leveringspro gramma, echter zonder prijs verschil met aandrijving op alle vier de wielen. Subaru is reeds lange tijd een pionier op het gebied van vierwielaandrijving. Van de in totaal 53 uitvoeringen in het leveringsprogramma zijn er liefst 33 voorzien van vier wielaandrijving.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27