WK levert miljoenen op 'In Nederland zijn te weinig goede tenniscoaches' Sport J cldink akkoord met ingelaste duels Iarcus Deen sluit ok als laatste aan franje licht favoriet 'Gewoon' amateursport in weekeinde Tentoonstelling over Quick Boys geopend Onvrede KNVB over contract met UFA DERDAG 2 FEBRUAR11995 chef willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef rob onderwater. 071 -356463 ik Arsenal geïnteresseerd in Helder em» Na Newcastle United heeft ook Arsenal-manager Geor- raham zijn oog laten vallen op Glenn Helder, linkerspits van ese. Graham was afgelopen zondag aanwezig bij de eredivi- ïdstrijd Vitesse-Ajax. De Engelse omroep BBC meldde van- I dat Graham bij terugkomst in Londen zich liet ontvallen geïnteresseerd te zijn in de Ajacieden Patrick Kluivert, Peter c"vossen en Jari Litmanen. Overigens hebben zowel Keegan V|0!raham officieel nog geen contact opgenomen met Vitesse. si oosteloze 0-0 bij Arsenal - AC Milan igj il gN_ï Het eerste duel om de Europese Super Cup tussen Ar- >t al en AC Milan is woensdagavond in Londen in een trooste- im0-0 geëindigd. De Italianen, verwierven zich daarmee een g jje uitgangspositie om voor de derde keer de Super Cup te •t ^veren. De tweede wedstrijd wordt komende woensdag in anian Siro-stadion in Milaan gespeeld. De 40.000 toeschou- ik op Highbury zagen een zeer slechte wedstrijd vol foute es en weinig doelkansen. Bij Arsenal, dat de Europese beker •bekerwinnaars veroverde door in de finale met 1-0 te win- kaivan Parma, kon ook de in genade aangenomen Paul Merson isiif slotfase weinig uitrichten. Merson, afgekickt van drank en govende middelen, speelde voor het eerst sedert november intfn officiële wedstrijd. u ,Kainingsstage voor Leidse zeiler w|erdam Het sportfonds Leo van der Kar heeft voor de zo rgmaanden 43 trainingsstages geregeld voor sporttalenten tot ^jiet 21 jaar. De Leidse zeiler Martijn du Prie, die uitkomt in - ^O-klasse gaat op stage bij de Franse coach Lamel in la Ro- zile. Hij wordt vergezeld door Mats Hellman uit Oegstgeest. ha editeuren ruiterspelen krijgen schijntje cht Voorzitter Octave van Nispen tot Sevenaer heeft nsdag namens de Nederlandse Hippische Sportbond (NHS) rediteuren van de Wereldruiterspelen (WRS) 300.000 gulden geboden. In ruil daarvoor heeft hij de hen gevraagd af te zien ^een rechtzaak, waarbij de bestuursleden van de stichting ^eldruiterspelen Van Nispen, Loudon en Van Leeuwen per- nlijk aansprakelijk worden gesteld. „Een niet acceptabel rstel", schampert mr. Bertrams, advocaat van 244 crediteu- samen goed voor 5,5 miljoen gulden. I U Bondscoach Guus Hiddink is akkoord gegaan met het ^rstel de competitiewedstrijden FC Twente-Ajax en Feye- Ird-Roda JC in te halen op zondag 26 maart. Dat is drie dagen r de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Malta. Normaal zijn de jrnationals altijd vrij in het weekeinde vóór een landenwed- dd. Intussen is de druk op de afwerking van de competitie zo e[bt, dat competitieleider Huijbregts deze noodoplossing voor de. De KNVB heeft de zondag afgelaste eredivisiewedstrijd Benoord-Go Ahead Eagles nu vastgesteld op zaterdag 25 fe- ^ri om 19.30 uur. vo UTRECHT/ZEIST GPD zoen van Sjoukje Dijkstra, lepiee moest Marcus Deen ejgisteren tevreden stellen. ne tweede dag van de Eu- :ke titelstrijd in Dortmund (^21-jarige schaatser uit Zoe teer hetzelfde lot beschoren jjie twee Nederlandse paren. eJi bezette na het korte pro- jjima de dertigste en daar- jj laatste plaats. De nationale ^Jpioen kwam daardoor niet ^spnmerking voor de kür van Jaag. -)jn drievoudige lutz en een 3[poudige flip. Het is niet niks jgf Deen, maar het was toch Jjldoende om Zbigniew Ko- jüovski uit Polen en Roman tonenko uit Estland, toch Ji Europese hoogvliegers, gjer zich te houden. Spijtig pide dubbele axel van Deen grootste wielertalent van tië van dit moment bezit tracten bij twee wielerploe- maar geen startvergunning, (ik Vandenbroucke heeft rom de Belgische wiel- unie voor de rechter ge- gd. De zaak dient maandag cort geding voor de recht- k van Brussel als partijen rdien niet tot een vergelijk den rob van der zanden rollen zijn omgedraaid. Drie jaar geleden was Zwitserland in it kader van de Davis Cup nog duidelijk een maat te groot voor iderland. In de Haagse Houtrusthal werd het 4-1 voor de gas- i, die vervolgens pas in de finale werden afgestopt door de nerikanen. Komend weekeinde in Geneve is het team van anley Franker echter licht favoriet voor het duel in de eerste nde van de wereldgroep. In 1992 kon Oranje voor de wedstrijd tegen Zwitserland niet ischikken over Richard Krajicek, die geblesseerd was terugge- erd van de Australian Open, waar hij zijn halve-finalewedstrijd gen Jim Courier had opgegeven. Met Jan Siemerink en Paul aarhuis als enkelspelers ging Holland roemloos onderuit tegen toen nog ongenaakbare Jakob Hlasek en Mare Rosset. Maar nu ligt alles anders. Een fitte Krajicek is de kopman. Bo- indien kan bondscoach Franker beschikken over een sterke reede man in de persoon van Jacco Eltingh, die inmiddels is Jgeklommen naar de 20ste plaats op de wereldranglijst. En niet vergeten over een ijzersterk dubbel: Eltingh-Haarhuis. Daar aat tegenover dat bij de Zwitsers Jakob Hlasek op zijn retour is niet langer de leider van de ploeg. Het duel wordt gespeeld op gravel. De Zwitsers denken daar- lee Oranje te frusteren, maar zowel Eltingh als Krajicek kunnen het trage gruis goed overweg. Hoewel Rosset in de afgelopen ren twee keer op gravel won van Krajicek, ging hij de laatste ier op Roland Garros onderuit. De onderlinge stand tussen de vee kopmannen is 2-2. Tegen Eltingh staat Rosset met 0-1 ach- r. maar ze speelden nooit tegen elkaar op gravel. Krajicek- lasek is op dit moment 3-1. Tegen Eltingh verloor Hlasek nog ooit (0-2). Als Oranje van Zwitserland wint, dan wacht in de veede ronde de winnaar van Duitsland-Kroatië. Als de Duitsers s tegenstander uit de bus rollen, wordt de wedstrijd in Neder- nd gespeeld. Er zal komend weekeinde op grote schaal gesport worden. De meeste bonden zien op dit mo ment geen noodzaak om de competitie stil te leggen in ver band met de wateroverlast. Wel zijn inmiddels wedstrijden van clubs uit de getroffen gebieden geschrapt. In het betaald voet bal gaan Go Ahead Eagles-FC Twente zaterdag en NEC-Feye- noord zondag niet door omdat er niet voldoende politie be schikbaar is. Het bestuur amateurvoetbal bekijkt de situatie morgen op nieuw, maar de verwachting is dat de landelijke klassen en de districtsprogramma's normaal doorgang zullen vinden. Alleen de afdelingen Twente, Zwolle, Limburg, Dordrecht, Gelder land, Nijmegen en Arnhem hebben inmiddels alle wedstrij den voor dit weekeinde afgelast. NEC - Feyenoord en Go Ahead Eagles - FC Twente gaan niet door Een aantal clubs op veilige plaatsen in de regio van de ge troffen gebieden heeft zijn club huizen opengesteld voor de op vang van evacués. In district West 1 worden vol gens competitieleider Teus van Remmerden geen al te grote problemen verwacht. Onder het district West 1 ressorteert de af deling Utrecht. Daarin zijn de duels van de vier clubs uit Culemborg afgelast. De KNVB in Zeist onderzoekt op welke manier iedereen het beste geïnformeerd kan wor den. „Daar zijn we nog niet uit", zegt Van Remmerden. „Want hoe wil je de betrokken clubs en scheidsrechters berei ken? Per post heeft geen zin. We zullen via persberichten precies duidelijk moeten maken wat nu wel en wat niet doorgaat. Ieder een in het rampgebied heeft wel wat anders aan het hoofd. Veel spelers zijn ook beroepshalve door de overheid opgeëist. We kunnen geen risico nemen dat er straks ploegen of scheids rechters niet komen opdagen. In sommige gevallen zullen we voor de zekerheid andere arbi ters moeten aanstellen". Het zijn met name de onder afdelingen van de diverse sport bonden die hun competities in de rampgebieden grotendeels hebben moeten schrappen. De afdeling Midden Nederland van het korfbalverbond heeft alle wedstrijden van clubs uit de ge troffen gebieden van het pro gramma geschrapt. Het duel van het Leidse Pemix tegen Vriendenschaar uit Hardinx- veld-Giesendam, voor zaterdag geprogrammeerd in de Vijf Mei hal, is twee weken uitgesteld. Voor de landelijke competi ties liggen de zaken er anders voor. De verwachting is dat de meeste clubs normaal in actie kunnen komen. Het korfbalver bond heeft in verband met de interland tegen België van za terdag slechts een klein inhaal programma vastgesteld. De basketbalbond heeft zo'n vijf verenigingen waarmee pro blemen te verwachten zijn. „Maar echte signalen dat ze niet kunnen spelen hebben we nog niet binnengekregen", zegt de waarnemend competitieleider. „We hebben de mogelijke pro blemen al in kaart gebracht en zullen zelf actie ondernemen als we niks vernemen". Onzeker heid bestaat over het doorgaan van de eredivisietoppper Den Helder - Goba. De thuishaven van de Gorinchemse club is als opvangcentrum ingericht, waardoor er niet getraind kon worden. Ook de volleybalbond onder vindt relatief weinig problemen voor de landelijke competitie. De wedstrijden van het Culem- borgse Shot zijn reeds afgelast, maar verder heeft competitie leider Tjibo van der Werf nog weinig vernomen. „Uit Limburg zelfs helemaal niets", aldus Van der Werf. „Alleen een paar clubs uit de buurt van Nijmegen kun nen niet spelen omdat de sport hallen zijn ingericht voor op vang". De NeVoBo doet een beroep op clubs en scheidsrechters om zich te melden bij de bond als er problemen zijn. „We kunnen ons voorstellen dat er veel ver enigingen in de huidige ellende vergeten contact op te nemen of gewoon niet in staat zijn te bellen. Het telefoonverkeer is flink ontregeld", aldus Van der Werf. Het doorgaan van de NK bad minton in Den Bosch is twijfel achtig daar de bereikbaarheid moeizaam is. De NBB neemt vandaag een beslissing. wat uitschoot. Anders was die laatste plaats aan de twee keer vallende Pool over gedaan. Kunstrijdend Nederland is met weinig tevreden. „Die lutz had ik je nog niet voor een jury zien doen", meldde Peter-Paul Moormann, de bondscoach. „Toch wel", antwoordde Deen. „Maar dat was vier jaar gele den." Moormann is nog maar kort bondscoach. Het Duitse paar Mandy Wöt- zel en Ingo Steuer veroverde in Dortmund de Europese titel. Het was de eerste Europese titel voor een Duits schaatspaar sinds elf jaar. De Tsjechen Rad- ka Kovarikoa en Rene Novotny werden tweede, de Russische wereldkampioenen Evgenia Sjiskova en Vadim Naumov der de. Jeltje en Alcuin Schuiten eindigden op de zestiende en laatste plaats. katwuk» Op de eerste dag als ex-burgemeester van Katwijk verrichtte mevrouw Van Montfrans gisteravond een unieke daad: zij opende in het Katwijkse Museum een tentoonstelling over Quick Boys, dat gisteren op de kop af 75 jaar bestond. De opening van de tentoonstelling door Van Montfrans (op de foto in gesprek met Quick Boys-voorzitter Arie Guyt) is de eerste in een reeks van jubileumactiviteiten. Daarmee beleeft Katwijk een primeur, want nog nimmer is er door een amateurclub in Nederland een tentoonstelling gehouden. De tentoonstelling is het levenswerk van acht vrijwilligers. Jaap Sip: „We zijn er anderhalf jaar mee bezig geweest." Uit alle hoeken en gaten van het dorp (bejaar denhuizen) werd het materiaal voor de tentoonstelling (van fluiten van kampioenswedstrijden tot voetbalschoenen aan toe) vandaan gesleept. Sip: „We hadden wel drie zalen meer kunnen vullen, zoveel materiaal hadden we." foto dick hocewoninc M 1 andenbroucke mag niet starten usel afpDe 20-jarige beroepsrenner 4 debuteerde vorig jaar in de Lot to-ploeg, geleid door zijn oom Jean-Luc Vandenbroucke. De jonge renner reed zo goed dat hij een aanzienlijk beter contract kon tekenen bij Mapei- GB, de formatie van werelduur recordhouder Tony Rominger. Hij hapte gretig toe en meende met een aanzienlijk geldbedrag zijn overeenkomst met Lotto te kunnen afkopen. Bij de KNVB heerst onvrede over het contract met het Duit se bedrijf UFA, dat over de tele visierechten van de thuiswed strijden van het Nederlands elf tal beschikt. In de overeen komst, die loopt tot en met 30 juni 1996, heeft de bond zich verplicht tot het spelen van 21 wedstrijden. Waaronder twee keer tegen Duitsland. En daar aan kan de KNVB vrijwel zeker niet voldoen. Contractbreuk kost de bond 1,7 miljoen gul den. Onlangs heeft een delegatie van de bond een bezoek ge bracht aan het hoofdkantoor van het bedrijf uit Hamburg. „We hebben voorgesteld tegen Brazilië of Engeland te oefenen, maar ik heb het idee dat UFA dat niet ziet zitten", aldus Theo Aalbers. De penningmeester van de sectie betaald voetbal was meegereisd naar Hamburg. Na de interland tegen Por tugal (22 februari) moet Oranje contractueel gezien nog vijf duels spelen. Waaronder dus twee keer tegen Duitsland. Het eerste oefenduel staat gepland voor volgend jaar maart. „Eigenlijk hadden we die wed strijd in oktober vorig jaar wil len spelen, maar toen werkten we het kwalificatieduel tegen Tsjechië afweet Aalbers. Het contract met UFA, dat 22 miljoen gulden heeft betaald voor de televisierechten, biedt de KNVB een alternatief. Als Oranje voor 30 juni volgend jaar niet voor de tweede keer tegen Duitsland heeft gespeeld, dan bestaat de mogelijkheid de wedstrijd af te werken voor 30 juni 1998. Met dien verstande dat de UFA dan de rechten krijgt. „In dat geval heeft de KNVB in de komende onder handelingen met een eventuele nieuwe partner voor de tv-rech- ten natuurlijk een slechte uit gangspositie", zei Aalbers. „Dat heeft dus duidelijk niet onze voorkeur." Ook kan de KNVB besluiten de tweede wedstrijd tegen Duitsland niet te spelen. Dan voldoet de bond dus niet aan de voorwaarden in het contract en moet het 1,7 miljoen gulden be talen aan de UFA. KNVB kocht te veel kaarten Uit financieel oogpunt heeft het Nederlands elftal in 1994 op het WK voetbal in de Verenigde Staten optimaal ge presteerd. Theo Aalbers, penningmeester van het sectie- bestuur betaald voetbal van de KNVB, maakte gisteren in Zeist met een glimlach de winst van het WK-project be kend: 3.912.000 gulden. da", verklaarde de voormalige voorzitter van FC Utrecht. „We hadden een deal met de Cana dezen, waarin wij, in tegenstel ling tot de gebruikelijke afspra ken, de televisierechten voor Nederland en de rest van Euro pa kregen. Dat heeft ons zes ton extra opgeleverd." De grootste winst leverde echter de (vroege) uitschakeling op. De spelers hebben of krijgen nu van de KNVB per persoon 75.000 gulden aan premies, ter wijl de bond bij een titel 240.000 gulden had moeten uitbetalen. Overigens hebben de 22 voet ballers ook 40.000 gulden per man aan sponsorgelden gekre gen, zodat de totaalsom per speler 115.000 gulden is. „Na tuurlijk had ik liever gezien dat we de wereldtitel hadden ver overd", zei Aalbers. „In dat ge val had de KNVB quitte ge speeld". Een andere meevaller was verder de bijdrage van de we reldvoetbalbond FIFA. Aalbers dacht per wedstrijd 900.000 gul den te krijgen, maar ontving uiteindelijk 1.000.086 per duel. Een winst derhalve van in totaal 780.000 gulden. Voor het eerst pakte de KNVB het WK aan als een project. Met als begindatum 23 mei, de dag dat de internationals zich verza melden in Noordwijk. „Vroeger begon voor de KNVB het WK op de dag dat de selectie in het vliegtuig stapte", aldus Aalbers. „Nu zijn we veel eerder gestart, met als belangrijkste voordeel dat de oefeninterlands zijn meegenomen in de WK-afreke- ning. Voor het volgende toer nooi zullen we zeker opnieuw het evenement als een totaal project zien. Op deze wijze kun nen we verliezen die eventueel optreden in de eindfase van het toernooi compenseren door de winsten uit de voorbereiding." Hoewel Aalbers zich genoeg zaam in de handen wreef, gaf hij toe ook een forse misreke ning te hebben gemaakt. De winst had namelijk een half mil joen hoger kunnen uitvallen als de KNVB niet zo veel toegangs kaarten had gekocht. „Want van de circa vijfduizend kaarten die we hebben aangeschaft voor zowel de voorrondes als het ver dere verloop van het toernooi, zijn er 3500 onvèrkocht geble ven", zei Aalbers. „We hadden gedacht dat er meer mensen naar de Verenigde Staten zou den komen, maar vooral voor de duels tegen Marokko, Ierland en Brazilië zijn we met kaarten blijven zitten." Voor de penningmeester is de tegenvallende kaartverkoop de belangrijkste les van het WK. „Natuurlijk moet de bond ser vice verlenen, maar de vraag is of we op zo'n grote schaal kaar ten moeten inkopen. Het heeft ons een strop opgeleverd en voor mij een teken dat we zoiets in de toekomst niet meer moe ten doen. De vergelijking met 1988 toen het sectiebestuur on der leiding van Van der Louw over een kaartenkwestie moest aftreden, gaat mank. Toen wa ren de tickets zoek, nu liggen ze gewoon op het kantoor in Zeist." De tegenvallende kaartver koop was eigenlijk de enige post op de begroting die zwaar te genviel. Over de rest was Aal bers tevreden. Het succes heeft twee oorzaken: de oefeninter lands tegen Ierland, Hongarije en Canada en de uitschakeling in de kwartfinales. De oefenin terlands hebben 2.377.000 gul den opgeleverd, terwijl Aalbers 1.541.000 gulden had begroot. „Die winst is vooral te danken aan de wedstrijd tegen Cana- Michiel Schapers is somber over de doorbraak van de jeugd bussum eric de bie Michiel Schapers: „Ben ik een goede coach? Ik weet het niet maar ik vind wel dat ik er aanleg voor heb." foto opd rob van der zanden Michiel Schapers (geboren 11 oktober 1959, Rotterdam) vertegenwoordigde in de jaren tachtig nagenoeg in zijn eentje het vader landse tennis. In de periode na Tom Okker en voor Richard Krajicek was hij Neerlands hoop in de buitenlandse toernooien. De te genwoordig in Eemnes woonachtige Scha pers - inmiddels 35 jaar, getrouwd en vader van een zoon - stopte begin 1994 met spe len en werd coach van de Tsjech Vacek en de Duitser Radulescu. Schapers, die inci denteel jeugdtalenten van de KNLTB bege leidt, opent binnenkort besprekingen met de tennisbond. Hij is nadrukkelijk in beeld voor de functie van bondscoach. „In Nederland lopen te weinig goede ten niscoaches. Als je het hebt over echte pro fessionele trainers, praat je over een heel select clubje. Toch is tennis de tweede sport van Nederland. Ik denk dat het een belang rijke oorzaak is van het feit dat er achter de huidige generatie Krajicek, Eltingh, Haar huis en Siemerink te weinig spelers door breken. Te veel talent gaat verloren. Maar het is niet alleen het tekort aan goede coaches. Er schort ook wat aan de jeugd. Het fysieke aspect bij de kinderen, het be wegen, is enorm verwaarloosd in Neder land. Als op de scholen niet snel iets ge beurt aan lichamelijke opvoeding wordt het alleen maar erger. Een verkeerde motoriek haal je later nooit meer in." „Kijk maar eens in de spelersgidsen en licht de huidige toppers er uit met hun bio grafie. Dan lees je steeds: toen hij vijf was deed hij die sport, toen hij acht was ging hij basketballen en hij deed er ook nog andere sporten bij. Ik vind dat geen toeval. Bij de grote tennissers zat het bewegen en de goe de lichaamscoördinatie er al in toen ze nog geen tien jaar waren." ,,Als ik zeg 'goede coaches' moet je daar ook weer het betrekkelijke van in zien. Wat is dat? Ben ik een goede coach? Ik weet het niet, maar ik vind wel dat ik er aanleg voor heb. Al moet ik nog veel leren, ik ben er nog lang niet. Ik heb op niveau gespeeld en zie wat goed en slecht is aan een speler. Eind jaren tachtig speelde ik op een onbedui dend toernooi tegen Pete Sampras, die toen 800-ste stond op de wereldranglijst. Ik weet het, het is nu makkelijk praten, maar ik zag destijds al dat het een hele grote zou wor den. Ik speelde zes jaar geleden op de Mas ters tegen de toen nog 'onbekende' Richard Krajicek. Hij droogde mij af en ik voorspel de hem een goede toekomst. Hij zou van top-10 spelers gaan winnen. Ik werd uitge lachen, want Schapers probeerde zijn af gang te verbloemen. Maar ik vind dat ik er kijk op heb." „Coaching is een complex van factoren. Het gaat niet alleen om taktiek en techniek, ook het sociale aspect komt om de hoek kij ken. Waarom gaat het tussen Brad Gilbert en Andre Agassi zo goed? Die spreken de zelfde taal. Gilbert verplaatst zich helemaal in zijn pupil. Die loopt opeens met een oor bel en hij heeft ook al eens zijn borstharen laten wegscheren. Van die dingen leer ik weer, al wil het niet zeggen dat het zo moet." „Het tennis is enorm veranderd als ik het vergelijk met de jaren dat ik speelde. Tij dens de training met Daniel werken we veel aan de return. Ik ben lang en stond bekend om mijn service-volley-spel. Mijn service haalt maximaal een snelheid van 180 kilo meter per uur, maar daar ligt men nu niet meer wakker van. De grote serveerders gaan tegenwoordig over de 200. Dat heeft er weer toe geleid dat je in wedstrijden nau welijks nog service-volley ziet. Edberg is er nog een, en Eltingh zo nu en dan. De ser vice wordt steeds harder, op een volley wordt eigenlijk al niet meer gerekend. Het is meteen een punt of een winnende return." „Ik ben niet voor rigoureuze veranderin gen van de regels. Niet de tweede service afschaffen, niet het servicevak verkleinen. Misschien moeten de banen minder snel worden, dat is alles. De verveling, waar men zo vaak over praat, heeft ook te maken met een overvloed aan wedstrijden, met name op de tv. Het gaf mij te denken dat de partij Courier-Sampras bij de Australian Open de aandacht van het hele toernooi moest bin den. Zo'n enorm hoog niveau moeten de spelers dus bereiken om te boeien, dat is verontrustend. Zoals het ook verontrustend is dat Pete Sampras populairder is gewor den omdat-ie een paar tranen wegpinkte tijdens de partij. Die jongen deugde echt al veel langer." „Ik denk dat we een goede kans maken die wedstrijd in Genève te winnen. We zijn een volwassen Davis Cup-land geworden. We winnen al potjes in de wereldgroep, nu moeten proberen de laatste vier te berei ken. In mijn tijd was dat allemaal niet aan de orde. We zaten niet eens in de hoogste groep. Maar om nou te zeggen dat we die Cup winnen voor het jaar 2000, dét gaat me wel erg ver."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25