KOOREMAN Bedrijfsterreinen te duur O Wegveegprijzen bij Kooreman 'De' zigeuner bestaat niet Randstad FNV zet acties in streekvervoer door Museum voor wetenschap en technologie Met stapelshoge kortingentot 70%! 'Verlengde Kaagbaan niet zomaar uitsluiten' _10f NDERDAG 2 FEBRUARI 1995 chef cert visser. 071 -356439.plv.-chef paul van der kooij. 071 -356441 /'ids onderzoek naar beeld vervolgde Europeanen den caroline van overbeeke ziet eruit als een zigeuner', •n veelzeggende uitspraak ier een door de eeuwen heen istigmatiseerde groep. Zigeu- irs: in de literatuur vaak afge- hilderd als een haveloos volk met een zwervend bestaan, naangepast, primitief, asociaal crimineel bovendien. Maat- happelijke paria's, zondebok- in of romantische, muzikale ïitenstaanders: zigeuners lan nog steeds gebukt onder n negatief stempel dat ze ids de middeleeuwen opge- akt kregen. Het wordt tijd voor een cor- ctie van dit eenzijdige beeld, ndt de Leidse onderzoeker im Willems. Tijd voor nieuw iderzoek, voor geschiedschrij- ng die ook de onderlinge ver- hillen in kaart brengt. ,,Een •nuanceerd verhaal dat deze irgeten en vervolgde groep ensen recht doet. Het zijn ensen van vlees en bloed: zij ibben recht op een eigen plek onze geschiedenis." Willems is werkzaam bij het •ids Instituut voor Sociaal We- nschappelijk Onderzoek (Lis- d) en schreef een lijvig proef- hrift over het maatschappelij- beeld van 'de' zigeuner door eeuwen heen, 'Op zoek naar ware zigeuner' getiteld. ,,De are zigeuner bestaat niet", nu- ïceert hij. „Mijn proefschrift lat over de manier waarop het Vier Fokker-70's verkocht amsterdamDe geplaagde vliegtuigbouwer Fokker heeft vier :okker 70's verkocht aan de luchtvaartmaatschappij Austrian ürlines. De Oostenrijkers hebben bovendien een optie geplaatst roor de koop van nog eens vier F-70's. De toestellen gaan vanuit Venen onder meer vliegen op Genève, Turijn, Tirana en een oekomstige route op Riga. Een Fokker-woordvoerder noemde le transactie een belangrijk signaal voor andere maatschappij- landartsopleiding terug in Groningen ironingenDe Rijksuniversiteit Groningen (RUG) heeft over- negatieve, eenzijdige beeld van deze 'ongewenste vreemdelin gen' in Europa tot stand is ge komen. Terwijl het in feite om uiteenlopende groepen mensen gaat die onderling behoorlijk verschillen. Ik heb me er altijd al over verbaasd dat er zo wei nig bekend is over zigeuners en de wijze waarop zij werden bui tengesloten. Ook hun integratie, maatschappelijk en econo misch, is stelselmatig gene geerd." Stigma Willems onderzocht de weten schappelijke ideeën - inclusief de rassenhaat van de nazi's -, over zigeuners in Europa sinds de middeleeuwen. Machtheb bers, - kerk, staat en groot grondbezitters hadden baat bij het stigma van onaangepaste zwervers. „Sinds de middeleeu wen werden zigeuners om schreven als 'buitenlands' van afkomst, nomaden met een an dere godsdienst, rondtrekkend in gezinsverband. Kortom: ze waren 'anders' en werden met achterdocht bekeken. De kerk en adel bestrafte afwijkendheid met een zwaar stigma. Men had behoefte aan aangepaste, ar beidzame burgers, gebonden aan éénstreek." „Eind 18de eeuw werd de de finitieve toon gezet: een beeld geschetst van zigeuners als één volk, met één taal, en dus ook dezelfde zeden en gewoonten. Onzin: op van taal mag je men sen niet gelijkschakelen: taal is aangeleerd, niet overgeërfd, je kunt wel dezelfde taal spreken maar dat wil niet zeggen dat je dezelfde gewoonten hebt." Gevestigde wetenschappers schreven de negatieve ideeën over zigeuners gewoon van el kaar over, vertelt Willems. „In de 19de eeuw zie je wel stro mingen die het over een andere boeg gooiden en zigeuners als een zeer romantisch volk af schilderden: als vrij natuurvolk, als rondtrekkende muzikanten met exotische gewoonten. Ook dat beeld is erg eenzijdig. Het negatieve imago van zigeuners heeft bovendien altijd de bo ventoon gevoerd." Willems houdt een pleidooi voor herziening van dit imago maar hij wil niet 'meehuilen in het bos', niet uitsluitend de ver volging en achterstelling van zi geuners onderstrepen. „Het is niet alleen maar een verhaal van ellende, hun geschiedenis was veel rijker. Er zijn ook groe pen zigeuners die wèl geslaagd zijn en succesvol deel uitmaken van de samenleving. Dat moet ook in kaart gebracht worden: verschillen in leefwijze, econo mische en sociale verschillen. Want 'de' zigeuner bestaat niet." Nazi's Gisteren is Willems gepromo veerd aan de Rijksuniversiteit Onderzoeker Wim Willems over de geschiedenis van zigeuners: „Het is niet alleen een verhaal van ellende: hun g Leiden. „Ik voel me wel eens der erkenning. Onderzoekers te doen en te vechten voor hun een 'academische nomade'. Je die zich aan zo'n onderwerp belangen. Ze zijn bang dat ze maakt jezelf als wetenschapper wagen, riskeren een isolement, opnieuw worden vervolgd. De nu eenmaal niet populair met Dat wil ik doorbreken." laatste tijd zie je dat zigeuners een onderzoek naar een - nog - „Zigeuners zijn sinds hun meer opkomen voor hun belan- niet-geëmancipeerde groep vervolging door de nazi's niet gen. Maar ik wil waarschuwen mensen, zonder rechten, zon- erg geneigd om hun mond open voor een nieuwe mythe: van één groot, gemeenschappelijk volk met dezelfde rechten. Daar zijn deze mensen niet mee ge baat. Er moet recht gedaan wor den aan hun veelzijdige ge schiedenis: ik hoop dat mijn onderzoek navolging krijgt." Geen streep door rijkskortingen den haag «jan kuys Het regende protesten, venijni ge nota's en wetenschappelijke notities, toen vorig jaar bekend werd dat veel gemeenten veel minder geld zouden krijgen uit het Gemeentefonds, de belang rijkste geldstroom van rijk naar gemeenten. De protesten tegen de 'herverdeling' hebben niet veel geholpen. Alle mooie rapporten ten spijt, zal de herverdeling van het Gemeentefonds ge woon doorgaan. De Raad voor de Gemeentefinanciën, een be langrijk adviesorgaan van de re gering, houdt voet bij stuk en weigert de voorstellen te her zien. Volgens de raad is het niet mogelijk om één kaart uit het kaartenhuis te vervangen zon der dat het hele stelsel in elkaar valt. Slechts op drie punten stelt het adviesorgaan veranderingen voor. Zo meldt het dat het kabi netsvoorstel onvoldoende reke ning houdt met verschillen in bijstandskosten tussen gemeen ten. Gemeenten kunnen, wat de raad betreft, ook extra geld krij gen voor onderhoud en opvang van allochtonen. Ten slotte vindt de raad dat een beperkte groep gemeenten, die er door de herverdeling zeer sterk op achteruit gaan, in het jaar 2000 een afkoopsom moet krijgen. Gemeenten maken de over gang naar het nieuwe systeem in vier jaarlijkse stappen. Dit overgangsstelsel gaat in op 1 ja nuari 1997. •enstemming bereikt met het ministerie van onderwijs over de inanciering van de nieuwe opleiding tandheelkunde. Daardoor ;unnen in september dertig studenten beginnen aan een weten- chappelijke opleiding tot tandarts. 'ot 1987 had de universiteit al een tandartsopleiding. Met het iog op een dreigend 'tandartsen-overschot', moest de opleiding oen de deuren sluiten. Nu voorziet de overheid juist een tekort lan tandartsen. Tegelijk met de opleiding aan de RUG, gaat aan j le Groningse Hanzehogeschool een hogere beroepsopleiding it mondhygiënist van start. Ook daar zijn dertig plaatsen be- chikbaar. Utrecht wil harddrugs verstrekken jtrecht De gemeente Utrecht wil experimenteren met het ver trekken van harddrugs aan verslaafden, op medische gronden oor huisartsen. In de Domstad komt geen gedoogzone voor ïarddrugs. Dat blijkt uit het rapport 'Drugs en overlast' van de en de gemeente, dat burgemeester I. Opstelten heeft ge- iresenteerd. Vlet de drugsoverlast valt het in Utrecht overigens wel mee. De ;emeente schat het aantal gebruikers van harddrugs in de stad ap 950,0,4 procent van de bevolking. In vergelijking met Am- terdam, Rotterdam en Den Haag heeft Utrecht weinig te lijden iran drugstoerisme. Dat zou mede komen omdat drugs in Jtrecht relatief duur zijn. Vrouw aangehouden na dood ex-man )en haag De politie heeft een 40-jarige vrouw aangehouden lie ervan wordt verdacht dat ze op 11 januari haar ex-man zo- lanig heeft mishandeld dat deze'later is overleden. Het slachtof- er, een 42-jarige Hagenaar, werd in de nacht van 10 op 11 janu- iri gevonden. In het ziekenhuis overleed hij een paar dagen later aan de gevolgen van hersenletsel. Onderzoek provincie Zuid-Holland De bedrijfsterreinen in Zuid-Holland zijn veel te duur. De prijs moet met enkele tientallen guldens per vierkante meter omlaag. Voor grond die in deze provincie 250 tot 300 gulden kost, betaal je elders veel minder. Dat staat in het rapport 'Financiële vestigingsvoorwaarden Zuid-Hol land, hooggeprezen maar te hoog geprijsd?'. den haag anp De provincie heeft onderzocht portondememers, fabrieken en hoe het komt dat de laatste ja- groothandelaars zoeken hun ren steeds meer bedrijven naar heil elders, andere delen van het land ver- In delen van Gelderland, Twente, Noord-Brabant en Limburg is nog bedrijfsterrein te koop voor 75 tot 125 gulden per vierkante meter, aldus het rap port. Volgens een woordvoerder van Zuid-Holland komt dat me de doordat de ander provincies 'een bulk subsidie' krijgen van de EG en van het rijk om de ves tiging van bedrijven te stimule ren. Zuid-Holland krijgt niets. Het provinciebestuur begint zich langzamerhand zorgen te maken over de ontwikkeling, omdat juist de bedrijven die weggaan veel werk bieden aan laaggeschoolden. In die groep zitten in en rond steden als Den Haag en Rotterdam veel werklo zen. Het provinciebestuur wil het rapport bespreken met het ministerie van economische za ken, dat een nieuw regionaal economisch beleidsplan maakt. „We stellen voor, dat de subsi die eerlijker wordt verdeeld", al dus de woordvoerder. Ruzie regio over mega-bioscoop ke capaciteit van achtduizend bezoekers. De gemeente ver wacht dat het complex jaarlijks meer dan twee miljoen filmlief hebbers trekt. Buurgemeente Rotterdam en het dagelijks be stuur van de stadsregio wijzen de plannen van Capelle af. Ze vrezen dat de komst van het grootschalige complex ten koste gaat van de bioscopen in het centrum van de centumstad. capelle aan den ussel anp De gemeente Capelle aan den IJssel en het bioscoopconcem Kinepolis uit Brussel hebben gistermiddag 'in principe' over eenstemming bereikt over de bouw van een Megabioscopen- complex op de grens met Rot terdam. In het complex komen twintig tot vijfentwintig bio scoopzalen met een gezamenlij- utrecht. anp amsterdam anp Amsterdam legt 45,5 miljoen gulden op tafel voor de realise ring van het Science Center, een museum bij de Ij-tunnel waarin de laatste ontwikkelingen op het gebied van wetenschap en technologie te zien zullen zijn. Het college van burgemeester en wethouders ging gisteren ak koord met een kredietverlening, de gemeenteraad beslist er in februari of maart over. Het Science Center is een schepping van de Italiaanse ar chitect Renzo Piano, die ook het Centre Pompidou in Parijs ont wierp. In totaal kost het muse um 83 miljoen gulden. Behalve de gemeente, betalen ook het rijk en het bedrijfsleven een fors deel. Er is nog een tekort van vier miljoen gulden. Dat valt voor het belangrijkste deel toe te schrijven aan het uitblijven van het grootste deel van de subsi die van het Centraal bestuur van de Arbeidsvoorziening. Daarnaast vielen de voorberei- dingskosten hoger uit. Vernieuwing Amsterdam heeft zowel op toe ristisch, als op economisch en onderwijsgebied hoge verwach tingen van het Science Center. Soortgelijke musea in Londen, Parijs, Helsinki, Kopenhagen, de Verenigde Staten en Canada trekken grote aantallen bezoe kers. De Nederlandse vestiging verwacht minimaal 520.000 be langstellenden gedurende de eerste tien jaar. De gemeente hoopt dat het center het maat schappelijk draagvlak voor we tenschappelijke en technologi sche vernieuwing vergroot. Die vernieuwing wordt als essen tieel gezien voor de economi sche groei. Spelenderwijs Tenslotte ziet Amsterdam grote voordelen voor het onderwijs. Leerlingen raken spelenderwijs vertrouwd met wetenschap en techniek. Dat is van groot be lang, omdat onderzoek uitwijst dat er rond de eeuwwisseling een tekort ontstaat aan mensen met een technische en natuur wetenschappelijke opleiding. De gemeente stelt nog wel een aantal voorwaarden aan de kredietverlening. De exploitant, de Stichting Nationaal centrum voor Wetenschap en Technolo gie (NCWT), moet voor eind maart de financiering rond heb ben en aantonen dat de bouw kosten het budget niet over schrijden. Naar verwachting vindt de oplevering plaats in de tweede helft van 1996. louwwereld wil lieer vrouwen n allochtonen oerden sandra passchier Stichting Vakopleiding luwbedrijf (SVB) wil zich aan richten op vrouwen, lochtonen en MAVO-leerlin- in. In het bouwbedrijf wordt komende jaren een tekort i goed opgeleid personeel irwacht. Vandaar dat de stich- andere doelgroepen gaat :naderen. Dit blijkt uit het Werkplan )95 van de SVB voor regio 'est. De SVB is het landelijk Jleidingsorgaan voor bouwop- idingen in het leerlingwezen ecombineerd leren en wer- :n). Regio West beslaat de pro- ncies Utrecht, Noord-Holland i Zuid-Holland. ,Onze traditionele doelgroe- :n lopen sterk terug. Er zijn eeds minder leerlingen die aar de technische scholen ian. Er is een tendens om een hoog mogelijke opleiding te ilgen", vertelt J. Schuller, re- omanager van de SVB. „We illen daarom door middel van >orlichtingscampagnesleerlin- :n weer enthousiast maken >or een beroep in de bouw. et een vakopleiding als tim erman ben je verzekerd van 7 goede toekomst met garan- op werk." tegio West wil in dit oplei- ngsjaar 1200 leerlingen bin- mhalen. De SVB wil zich in de ekomst ook gaan richten op erklozen, gehandicapten en uchtelingen. MEUBELPLEIN LEIDERDORP WOONADVISEURS TELEFOON 071-894300 De Vervoersbond FNV gaat door met de staking in het streekvervoer. Ongeveer hon derd plaatselijke actieleiders hebben zich gisteren vrijwel unaniem uitgesproken voor ex tra verrassingsacties, al wordt vanmorgen pas bepaald wélke acties dat worden. Duidelijk is wel dat tussen tien uur 's ochtends en drie uur 's middags wordt geprobeerd de minimale dienstregeling zoveel mogelijk te ontregelen. Buiten de stakingsuren worden stipt heidsacties gehouden. Gratis vervoer, een blokkade van het VSN-hoofdkantoor (ver enigd streekvervoer) en massale ziekmeldingen zijn als actie middel afgewezen. De actie voerders stellen de stakingsuit kering van woensdag beschik baar aan het Rampenfonds. De veertiende actiedag toonde ver der het gebruikelijke beeld. In sommige delen van het land re den helemaal geen streekbus sen, op andere plaatsen verliep de dienstverlening onregelma tig. Zo telde ZWN, die in de Leidse regio rijdt, zes werkwilli ge chauffeurs. Het verenigd streekvervoer VSN meent dat het effect van de stakingsactie afneemt. Er rijden in vergelijking met vorige week meer bussen. Wel groeit bij de werkgevers de irritatie over de nonchalante manier waarop tussen tien uur 's ochtends en drie uur 's middags wordt ge staakt. Het uitrijden wordt re gelmatig belemmerd door slor dig geparkeerde bussen. Ook hebben zich woensdag voor het eerst blokkades Vrouwen van boze chauffeurs vormden bij het begin van de dienst een menselijke keten bij de NZH in Zaandam. Volgens VSN deden zich verder busblok kades voor in Sneek en Ensche de. Ook werd het busstation in Utrecht enige tijd met bussen geblokkeerd. In en rond Leiden zouden zich geen incidenten hebben voorgedaan. Volgens VSN-woord voerder Sleddering zijn dergelijke acties niet toegestaan. Mocht de ko mende dagen blijken dat de Vervoersbond FNV vaker voor dergelijke actievormen kiest, dan stappen de werkgevers op nieuw naar de rechter om een verbod te vragen. Ook de reizi gersorganisatie Rover speelt nog met de gedachte de rechter te vragen een eind te maken aan de staking. Daartoe gaat Rover gedupeerde reizigers oproepen hun ervaringen te melden. Bij de busmaatschappijen kun nen gedupeerde abonnement houders hun geld terugvragen. Dat kan uitsluitend voor de da gen waarop de buschauffeurs 24 uur hebben gestaakt. De kos ten van vervangend vervoer worden niet vergoed. De schrif telijke aanvraag moet vóór 15 maart bij de busmaatschappij en binnen zijn. Het originele abonnement moet worden bij gevoegd. Adressen: NZH, Bu reau SVD, Antwoordnummer 317, 2000 VC Haarlem; ZWN Openbaar Vervoer, Antwoord nummer 2, 2740 VG Boskoop: Interliner Services, Antwoord nummer 63, 1500 WC Zaan dam. den haag «jan kuys De milieurapporten over de uit breiding van Schiphol bevatten voldoende informatie om tot een besluit te kunnen komen. Dit concludeert de Commissie voor de Milieu Effect Rapporta ge (CMER), na bestudering van het laatste aanvullende milieur apport (AMER) over de luchtha ven. Uit de rapportages blijkt dat met de aanleg van een vijfde baan parallel aan de Zwanen- burgbaan (5P), zoals het kabinet wil, de gestelde milieudoelen lang niet worden gehaald. Het kabinet zal daarom in februari bij het definitieve besluit over de uitbreiding van Schiphol tot mainport moeten aangeven welke voorzieningen worden getroffen om de leefmilieudoel stelling wel te halen, schrijft de commissie. De opstellers van de AMER hadden geen goed woord over de suggestie om de Kaagbaan in noord-oostelijke richting met 1650 meter te verlengen. Des ondanks ziet de CMER nog steeds goede perspectieven voor dit voorstel. Zij geeft het kabinet in overweging deze va riant 'niet op voorhand uit te sluiten'. Meer informatie wil de com missie over mogelijke slaapver- storing als gevolg van nachtelijk vliegverkeer, over de effecten van geluidsoverlast in recreatie- fjebieden en over mogelijke ge- uidsoverlast buiten het Schip- holgebied.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23