Alphen wendt politieke rel op het nippertje af 'Goede verlichting is niet ons belang hoor' Kunstschilder eist staatsieportret van Juliana terug Primeur Card in Alphen Rijn Veenstreek Brugklassers ontwerpen posters tegen vandalisme Alphen helpt Alphen Mislukte tulpenoogst beinvloedt prijs niet Conflict wandelroute Wijde Aa muurvast Vrouw moet Alkemade 27 mille terugbetalen -JONDERDAG 2 FEBRUAR11995 n ecmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 j!Simon Wiesenthal krijgt onderscheiding Alphense gemeenteraad is gisteren op het nippertje ontsnapt aan een politieke rel over het al dan niet toe kennen van een onderscheiding aan de Oostenrijkse na- %i-jager Simon Wiesenthal. Nadat in een spoedzitting van ?jfle raad eerst de verordening voor het toekenning van de - gemeentelijke erepenning was gewijzigd, stemde de raad vfananiem in met het toekennen van de hoogste Alphense Onderscheiding aan de beroemde Oostenrijker. In eerste Óistantie had de WD-fractie hier tegen uitgesproken. Wiesenthal brengt op 4 mei een bezoek aan Alphen. \PHEN AAN DEN RUN RUUD SEP ^)e spoedzitting van de ge meenteraad werd bijeengeroe- >en nadat was uitgelekt dat er linnen het Alphense college inenigheid was over de onder- ■j cheiding voor Wiesenthal. De AD-wethouders D. van der teen Meerstadt en S. Lyczak ferzetten zich hiertegen omdat le onderscheiding in hun ogen ïj dleen bedoeld was voor perso- ïen die zich bijzonder verdien- telijk hadden gemaakt voor Al- ihen aan den Rijn. Om een Ireigende rel af te wenden werd le raad op initiatief van de )66'er A. van Geest met spoed ^Bijeengeroepen. Van Geest wist gisteravond op ïandige wijze te voorkomen dat le openbare raadsvergadering j mtaardde in een beschamende j, liscussie over de vraag of Wie- ■enthal al dan niet voor de on derscheiding in aanmerking zou komen. De D66'er bracht eerst een nieuwe decoratie-verorde ning in stemming. De door hem voorgestelde verordening maakte het formeel mogelijk om de gouden erepenning ook aan mensen uit te reiken die niets met Alphen van doen heb ben. In de oude regeling uit 1950 was daarover niets vastge legd. Tegelijkertijd vereenvou digde Van Geest het Alphense decoratiestelsel even door de bronzen penning af te schaffen en het systeem terug te brengen tot zilver (toe te kennen door burgemeester en wethouders) en goud (toe te kennen door de raad). De enige partij die zich fel verzette tegen dit voorstel was de WD. D. van der Schilden deed zijn best de voorgestelde regeling belachelijk te maken. Hij noemde een hele rij groot- Het zou juist een eer voor Alphen moeten zijn' hans koenekoop „Deze kwestie doet Alphen meer schade aan dan Wie senthal", zegt Alphenaar Si mon Speyer. Hij is voorzitter van de stichting herdenking Joodse vervolgingsslachtoffers en een persoonlijke vriend van Simon Wiesenthal. De Oostenrijkse nazi-jager komt geregeld over de vloer bij de directeur van de groothandel in tweedehands kleding. „De mensen die tegen het uitreiken van de erepenning zijn, bewijzen Alphen geen dienst. Overal ter wereld is Wiesenthal geëerd met de hoogste onderscheidingen. Hij kan er zijn kamer mee be hangen, denk Ik. Het zou juist een eer moeten zijn voor Al phen om hem te mogen on derscheiden." Wiesenthal is ereburger van diverse steden in Amerika, heeft van de universteiten van Parijs, Brussel en Graz het eredocoraat gekregen en is in ons land benoemd tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. „Dat is nogal wat, zou ik zo zeggen." Dat Wiesenthal geen uitge sproken verdiensten voor Al phen zou hebben geleverd, bestrijdt Speyer. „De afgelo pen jaren is hij hier geregeld geweest. Wiesenthal heeft in Alphen het herdenkingsmo nument aan het Raoul Wal lenbergplein onthuld en heeft middelbare scholieren toege sproken. Dat is heel bijzon der. We hebben het hier over de beroemdste bestrijder van fascisme en de jodenvervol ging. Deze man heeft meer voor Alphen betekent dan menigeen denkt." heden op die onder de nieuwe se penning. „We meten ons als verordening in aanmerking stadje aan de rivier wel een erg zouden komen voor de Alphen- grote broek aan. De groten in de April 1994 was Simon Wiesenthal voor de laatste keer te gast in Alphen. Hij legde in het bijzijn van wethou der en loco-burgmeester D. van der Veen Meerstadt, tegenstander van het uitreiken van een eremedaille aan de Oostenrijker, een krans bij het herdenkingsmonument van joodse oorlogsslachtoffers. ARCHIEFFOTO BEN DE BRUYN wereld zitten echt niet op onze penning te wachten", aldus Van der Schilden. Met alleen de WD tegen werd vervolgens toch de nieuwe verordening aangenomen. Toen vervolgens moest worden ge stemd over de toekenning van de gouden erepenning aan Wie senthal, ging de WD om. Nu de verordening dan toch was ver anderd, stond wat de liberalen betrof niets meer een toeken ning van de penning aan de be jaarde nazi-jager in de weg. Sterker nog: als Alphen Wie senthal wilde eren, dan moest dat ook meteen maar concreet gemaakt worden. De WD stelde voor om 10.000 gulden over te maken aan het Wiesent- halfonds. Gouden erepenning Het CDA maakte vervolgens het feest compleet door voor te stel len om tegelijk met Wiesenthal op 4 mei symbolisch alle Alphe- naren die in de oorlog op de een of andere manier actief wa ren in het verzet een gouden erepenning toe te kennen. Deze penning voor de onbekende verzetsheld zou een plekje moe ten krijgen in de raadzaal. Hoewel vanuit de oppositie nog wat gemorrel opklonk over de hele gang van zaken, kon niemand tegen de voorstellen zijn. Dus werd unaniem beslo ten om zowel Wiesenthal als het Alphense verzet een gouden erepenning toe te kennen en het Wiesenthalfonds 10.000 gul den te schenken. Inmiddels hoopt burgemeester M. Paats dat de beroemde Oostenrijker na alle commotie nog interesse heeft in de gemeentelijke on derscheiding. „Wij zullen moe ten afwachten hoe de heer Wie senthal hierop reageert", aldus de burgemeester. „Maar als hij hem zou willen aanvaarden, dan zou ik hem graag met heel mijn hart willen toespreken, want het is een groot mens." LEIDEN/REGIO Je eigen poster in de hele regio op bushokjes en reclamezuilen. Voor brugklasleerlingen in de regio Leiden en Alphen en de Duin- en Bollenstreek kan dat binnenkort werkelijkheid wor den. Het enige dat zij hoeven doen is de posterwedstrijd 'Doe normaal joh!' te winnen. De ontwerpwedstrijd is een initiatief van het bureau Halt. Halt houdt zich bezig met de bestrijding van vandalisme en criminaliteit bij jongeren. De opdracht voor de wedstrijd is dan ook een poster te ontwer pen die jongeren oproept zich niet schuldig te maken aan van dalisme en criminaliteit. Bureau Halt benadert voor de actie alle scholen in de regio. Halt gaat ervan uit dat vooral docenten maatschappijleer en hun collega's in de creatieve vakken de handschoen op zul len nemen. Scholen kunnen zich tot 15 februari inschrijven voorde wedstrijd. In alle drie de regio's waarin de wedstrijd wordt gehouden wordt uiteindelijk een winnaar aangewezen. Het winnende ontwerp wordt door Halt als poster uitgebracht en in vele honderden reclamezuilen en bushokjes in de eigen regio op gehangen. Waar een zelfde naam al niet goed voor kan zijn. Terwijl het Gelderse dorp Alphen, onderdeel van de gemeente West Maas en Waal, vlucht voor het water leeft het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn mee. En niet alleen door de halve dag naar de niet afla tende stroom van reporta ges over het wassende wa ter te kijken. Alphen wil AJ- phen te hulp komen. Hoewel nog niet bekend is waar de bewoners van het bedreigde dorp behoef te aan hebben, heeft Al phen aan den Rijn gisteren een eerste daad gesteld. De gemeenteraad besloot 60.000 gulden beschikbaar te stellen voor hulp, in wat voor vorm dan ook. Voor het Gelderse Alphen is de hulp van de Zuidhollandse naamgenoten nog een ver rassing. Tot nu toe was het via de normale kanalen nog niet mogelijk om contact te maken met het gemeente bestuur van West Maas en Waal. Naast de directe hulp aan Alphen heeft Alphen aan den Rijn zich nog aangebo den voor opvang van men sen en vee. Als het nodig is kan de Rijnstreekhal in een paar uur geschikt worden gemaakt voor mensen die moesten evacueren door de dreigende dijkdoorbraken. Het voormalige genieter rein aan de Hoorn is aange boden voor de opvang van vee uit het bedreigde ge bied. alkemade marieta kroft Kunstschilder H. Rooderkerk (70) haalt opgelucht adem. Zijn schilderij, het staatsieportret van ex-koningin Juliana, is weer terecht. Maandagavond, tijdens de raadsvergadering in Alkema de, nam hij daarvan kennis. Speciaal hiervoor was hij uit het Friese St. Jacobiparochie geko men. Officieel heeft hij echter nog niets van de gemeente ge hoord. „Blij ben ik echter pas als ze mij het schilderij hebben terug geven", stelde hij gisteren met nadruk. „Let op: teruggeven en niet schenken, want het schil derij is altijd nog mijn bezit. Als ik het portret niet terugkrijg, dan komt de gemeente alsnog voor de rechter." Het enige dat Rooderkerk de gemeente nog gunt is een kleu renfoto van zijn portret die ze in het museum van de Stichting Oud Alkemade mogen hangen. „Maar die moeten ze dan wel zelf maken, want ik betaal de foto niet." De man die het staatsiepor tret in 1958 in opdracht van de toenmalige burgemeester Kolf schoten schilderde, heeft nog altijd geen goed woord over voor de gemeentebestuurders die zo laconiek met het kunst werk zijn omgesprongen. Enke le maanden geleden kwam hij achter de vermissing. Op zijn verzoek zocht de gemeente wel naar zijn werk, maar dat bleef zonder resultaat. Dat het schil derij nu plotseling wel boven water is gekomen, komt volgens de oud-inwoner van Alkemade alleen maar dankzij de pers die er de afgelopen week op in speelde. Overigens wil de per soon die tussen '70 en heden het staatsieportret in huis heeft gehad, anoniem blijven. Meer burg vindt dat dat moet worden gerespecteerd. Of Rooderkerk zijn portret te rugkrijgt, is niet zeker. B en W van Alkemade beraden zich op een zinvolle bestemming. Vol gens B en W gaat het hier om een gemeentelijk bezit, hetgeen Rooderkerk stellig ontkent. De tulpenprijzen liggen tien tot twintig procent hoger dan in dezelfde tijd vorig jaar. Volgens woordvoerder Hans Zandvliet van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg wordt die prijsstijging vooral veroorzaakt door de slechte bollenoogst afgelopen zomer, waardoor minder bollen voor de tulpenbroeiers beschik baar waren. Dat was weer het gevolg van het natte voorjaar, gevolgd door een hete zomer. Volgens Zandvliet hebben de mislukte tulpenoogsten bij een twintigtal kwekers in Roelo- farendsveen en de Bollenstreek (Voorhout en Hillegom) niets met de prijsstijging te maken. De miljoenenstrop voor deze kwekers is het gevolg van ver keerde grond die ze aangeleverd hebben gekregen. Hoewel het om enkele miljoenen tulpen gaat, die hierdoor verloren zijn gegaan of nog gaan, is dat te weinig op het totale aanbod van deze bloemsoort dat op de Ne derlandse markt verschijnt, al dus Zandvliet. In het seizoen 93-94 versche nen in totaal 950 miljoen tulpen op de Nederlandse veilingen. Hoeveel tulpen in het seizoen 94-95 worden verwacht, laat de zegsman zich niet uit. ALPHEN AAN DEN RUN JAN WINDE Op alle Alphense postkantoren is het binnenkort mogelijk om te betalen met de Primeur Card. Dat maakte directeur M. Peekei van Primeur Card bv gisteren bekend bij de introductie van deze chip kaart in Alphen. De postkantoren voegen zich hiermee bij vijftig winkels, waar vanaf gisteren met de nieuwe kaart betaald kan worden. De Primeur Card is een soort elektronische portemonnee. Hij wordt steeds 'gevuld' met 150 gulden. Maar behalve als betaalmiddel is de kaart ook te gebruiken als spaarkaart en waarschijnlijk zal de 'smartcard' in de toekomst zelfs te gebrui ken zijn als strippenkaart, telefoonkaart en par- keerkaart. De verzekeringsmaatschappijen FBTO, Spaarbeleg en Centraal Beheer zullen de Primeur Card, die anders tien gulden kost, gratis aanbie den aan hun klanten in Alphen. Ter gelegenheid van de officiële introductie in Alphen schonk Peekei drieduizend gulden aan de Alphense afdeling van de Stichting Help Roeme nië, die dat geld mag besteden om bij Hoogvliet voedsel te kopen voor een kindertehuis in Nova- ci. Wethouder D. van der Veen Meerstadt (WD- /economische zaken), die gisteren het eerste exemplaar van de Primeur Card in de Hoogvliet supermarkt aan de Julianastraat in ontvangst nam, kondigde aan dat ook op de afdeling bur gerzaken op het stadskantoor betaalautomaten komen, zodat bijvoorbeeld een paspoort afgere kend kan worden met de betaalkaart. Bij de servicebalie in de Hoogvliet supermarkt bleek gisterochtend al grote animo te bestaan voor de nieuwe chipkaart. Ongeveer honderd mensen informeerden naar de kaart. Tien van hen vulden direct een aanvraagformulier in. Alphen is de eerste stad waar de Primeur Card officieel ten doop gehouden is. In het Peeldorp Asten (Noord-Brabant) is een half jaar geleden begonnen met een technische proef. Na Alphen zal de kaart in nog drie of vier steden geïntrodu ceerd worden, waarna de landelijke introductie volgt. Kleine kop-staart botsing wouBRUGGE/TER aar Een kleine kop-staart botsing had gister middag plaats op de provinciale weg 6 tussen Woubrugge en Ter Aar. Een 34-jarige Alphense reed achterop een automobilist uit Ter Aar. Een 22-jarige vrouw uit Nieuwkoop kon ook niet meer op tijd remmen en botste weer op de Alphense. De blikschade was groot, niemand raakte gewond. 'j Inbraak in woning n! alphen aan den run» Uit een woning aan de Boterbloemweg in Al- 1 phen zijn gisteren gouden sieraden, een rijbewijs, een giropas en 0 veertig cd's gestolen. De dader kwam binnen door het slot van lJ de achterdeur te forceren. Fietser botst op auto alphen aan den run» Een 21-jarige fietser uit Alphen is gisteren frontaal op een auto gebotst die bestuurd werd door een 48-jari- ge plaatsgenoot. De man is met verwondingen aan zijn gezicht overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis.Het ongeval gebeur de op de kruising Saffierstraat-Diamantstraat. De fietser sloeg vanuit de Saffierstraat linksaf de Diamantstraat in, maar nam daarbij de binnenbocht en botste op de auto. Fietser tegen paal alphen aan den run Een 13-jarige fietser uit Hazerswoude-Dorp is gisteren in Alphen aan den Rijn gewond geraakt aan handen en benen door een botsing tegen een paal. Voor nader onder zoek is hij naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiden gebracht. De jongen reed op de 's Molenaarsbrug en verloor de macht over zijn stuur. Daarbij botste hij tegen een paal die in de berm stond. roelofarendsveen marieta kroft Het conflict over de wandelrou te langs de Wijde Aa is nog lang niet opgelost. Veehouder M. Mooren blijft zich verzetten te gen een openbaar pad over zijn land. Die conclusie kon gisteren worden getrokken na afloop van het gesprek met de veehouder, zijn advocaat Suyver, W. Stad houders en A. Romeijn van de Stichting Lange-Afstand-Wan- delpaden, burgemeester A. Meerburg en chef bestuursza ken J. Oerlemans. Het gesprek werd gehouden op initiatief van de Stichting Lange-Afstands-Wandelpaden. Het voorstel'was om de open bare wandelroute niet over het erf van Mooren te laten lopen, maar om zijn bedrijf heen. De veehouder, die al jaren een strijd voert tegen wandelaars op zijn land, gaf echter geen duim breed toe. Hij is bang dat er be smettelijke ziekten op zijn vee worden overgebracht, als ieder een zich tussen zijn dieren mengt. Aanleiding voor het opnieuw oplaaien van de discussie is een brief van mevrouw M. van Leeuwen-van Wieringen aan de gemeente Alkemade. Voor de goede vrede bood zij in 1993 aan om de wandelaars dan maar over haar land te laten lo pen. In de brief eiste zij onlangs dat ook zij niet langer wande laars meer wil toestaan, als de gemeente de wandelroute over het land van haar buurman Mooren niet officieel aan de openbaarheid onttrekt. Het is het een of het ander, oordeelde zij. Een raadsmeerderheid vindt echter dat het pad officieel openbaar moet blijven omdat dat al vele jaren zo het geval is en er geen reden is om daar nu van af te wijken. Nu de discussie met de vee houder alleen nog maar verder in een impasse is geraakt, wordt Van Leeuwen binnenkort ver zocht om de alternatieve wan delroute over haar land alsnog te gedogen. Van Leeuwen wei gert commentaar. Een 26-jarige oud-inwoonster van Alkemade blijkt tussen 1 augustus 1989 en 31 maart 1992 fraude te hebben gepleegd met bijstandsuitkeringen. In totaal zou ze de gemeente Alkemade voor 30.000 gulden hebben be nadeeld. De vrouw ontving van een uitkering terwijl ze tevens werkte tegen betaling. De fraude kwam onlangs aan het licht door de uitwisseling van gegevens met de belasting dienst. Zij moet nu ruim 27.000 gulden terugbetalen. De ovérige 3000 gulden is het vrijgesteld bedrag dat iemand mag verdie nen naast de ontvangst van een bijstandsuitkering. De sociale recherche heeft proces-verbaal tegen haar opge maakt. Mkemade begint met verlichtingsactie op basisschool De Elckerlyc Piet Wever, de plaatselijke* b ietsenmaker, heeft het er maar I Iruk mee. Hij is met een doos v'o 1 koplampen, reflectoren en i ichterlichten en een standaard ïaar de school aan de Rem- j irandt van Rijnsingel gekomen. V n groepjes van vijf laten de 20 1 eerlingen in de hal van de ichool hun verlichting door a iem controleren en zonodig re- p lareren. En dat helemaal gratis, c vant de gemeente betaalt. Ze n leeft er 500 gulden voor be schikbaar gesteld. i ,Ik ben blij dat het licht is ge- i naakt. Steeds maakte mijn va- riler het en even later was het i veer kapot." De verlichtingsac- :<ie die de gemeente Alkemade riamen met de politie gisteren ii ïield op basisschool De Elcker- yc komt goed uit voor Marlies >ala, leerlinge van groep 7. Nu epareert immers een deskundi- 5e haar verlichting. Of de verlichting het nu blijft loen, betwijfelt de leerlinge. Po- t itieman en contactmedewerker 'an de gemeente Alkemade, J. e Sleeker, verzint daar spontaan I ets op. „We organiseren een 1 :ursus fietslichten repareren 'oor ouders", lacht hij. Het is de eerste keer dat Alke- nade deze actie houdt. Doel is de fietsen van de kinderen liet alleen van een goede ver- ichting te voorzien, maar voor al om ze een stuk bewustwor- Üng bij te brengen. De Elcker- yc dient als proefkonijn. „Als ?o'n actie inderdaad effect leeft, zijn de andere scholen de volgende winter aan de beurt", eegt chef bestuurszaken J. Oer- emans die ook nog even een rijkje komt nemen. Op de vraag if deze actie jaarlijks wordt her- De 10-jarige lan van der Hulst kijkt nieuwsgierig toe hoe fietsenmaker Piet Wever de verlichting van zijn fiets controleert. Alleen zijn reflector vol doet niet aan de vereiste maat en wordt dus vervangen. foto holvast/marklamers haald, doet hij nog geen uit spraak. „Dat hangt van de fi nanciën af." Na ruim een uur is Piet Wever klaar met zijn karwei. „Roep nu Witvoet maar (de schooldirec teur, red.) met zijn fiets", draagt hij de laatste leerling op. Maar die heeft zijn excuus al klaar: „Ik ben met de auto." Twaalf fietsen blijken prima in orde te zijn. Aan de verlich ting van acht fietsen mankeerde iets. „Het zijn vooral de moun tain- en citybikes waar iets aan kapot was", concludeert Wever. „Die fietsen bestaan uit slap en vrij goedkoop spul. Deze fietsen hebben ook meer te houden, ze gaan er ruwer mee om." Politieman Bleeker houdt nog een afsluitend praatje voor de klas. „Zorgen voor goede ver lichting hoef je voor ons niet te doen hoor", maakt hij de kinde ren attent op het gevaar op de weg. „Zonder verlichting rijden kan je geld kosten. Tien gulden voor de koplamp en tien gulden voor het achterlicht. Als je ou der bent dan twaalf jaar, kost het je het dubbele. Als je ziet dat het licht kapot is, zeg het dan meteen tegen je vader of moe der." Bleeker is voldaan na afloop. Als het aan hem ligt, wordt de actie ook op andere scholen ge houden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21