Noordwijk ergert zich aan Katwijk SLUITINGSVERKOOP 'We hebben van onze fouten geleerd' Bezwaar tegen wijziging bestemmingsplan Duyfrak 3 Regio Katwijker op zoek naar sterke mannen Langer honden verbod op strand van de baan Oldtimers^ starten in Noordwijf Topkorpsen Rijnsburg, Katwijk en Sassenheim treden samen op DRINGENDE MEDEDELING ALLES TEGEN HALVE PRIJS M I I I I I I I I II I i-SMKÜS J Volleerd gierigaard na cursus consuminderen DONDERDAG 2 FEBRUARI 1995 CHEF* HENNYVAN EGMOND, 071-356414, PLV-CHEF* HANS KOENEKOOP. 071 -35t Het gedrag van Katwijk heeft de ergernis gewekt bij buur man Noordwijk. Dat bleek tijdens de Noordwijkse ge meenteraadsvergadering. Dat Katwijk - en ook Voorhout - buiten het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollen streek om praat met de provincie over woningbouw bin nen de eigen gemeente, vindt Noordwijk een slechte zaak. Bovendien toont het volgens de badplaats aan dat Katwijk een aantal jaren geleden, bij de onderhandelin gen over het gebied tussen beide kustplaatsen, niet hele maal eerlijk is geweest. NOORDWU K/KATWIJ K paul de vlieger Toen Noordwijk en Katwijk on derhandelden over het zoge noemde 'tussengebied' heeft Katwijk steeds aangegeven dat deze grond de enige mogelijk heid was voor de kustplaats om nog woningbouw te kunnen plegen. Vandaar dat de kust plaats er alles aan heeft gedaan om toch bouwgrond te verwer ven ten noorden van de wijk Rijnsoever, dat behoort tot het grondgebied van Noordwijk. Uiteindelijk lukte dat. Noord wijk en Katwijk sloten een con venant over het gebied waarin onder andere werd bepaald dat Katwijk 550 huizen mocht bou wen. Nu blijkt dat Katwijk wel de gelijk nog andere bouwmoge lijkheden binnen het eigen dorp heeft en die constartering noemt Noordwijk 'wrang'. Wet houder V. Salman: „Wij hebben toen al gewezen naar het ha vengebied en het voormalige terrein van visverwerker Ouwe hand, maar Katwijk heeft dat steeds als niet haalbaar wegge- woven. Nu eenmaal in Rijnsoe ver de buit binnen is, blijkt er wel degelijk volop gebouwd te kunnen worden op de door ons genoemde grond. Zo zeer zelfs dat met de provincie moet wor den onderhandeld over extra contingenten." Peter Smit is op zoek naar ster ke mannen voor het winkelcen trum van Katwijk aan Zee. Daar organiseert hij voor de tweede keer de strijd om de titel 'Sterk ste man van Zuid-Holland'. Op 20 mei kunnen krachtpatsers onder het toeziend oog van voormalig sterkste man van de wereld Ted van der Parre de strijd aangaan met de Katwijkse titelhouder Dirk Berkhey. Aan meldingen zijn tot 5 mei wel kom bij Peter Smit, telefoon: 01718-71414. Verhuizing transportbedrijf nog niet in zicht valkenburg brenda filippo Het Landbouwschap Zuid-Hol land en de Agrarische Commis sie hebben bij Gedeputeerde Staten bezwaar aangetekend te gen een wijziging in het be stemmingsplan voor landelijk gebied in Valkenburg. Een nieu we stap in de jarenlange strijd om het loonwerk- en transport bedrijf De Vries te weren uit 't Duyfrak aan de Luit Katlaan. Het bedrijf moet weg uit de Hoofdstraat omdat er woning bouw is gepland. Al eerder protesteerde de Agrarische Commissie met suc ces tegen de komst van het be drijf bij de Raad van State en de rechtbank. Aangezien het be stemmingsplan uit 1978 toch moest worden geactualiseerd, zag de gemeente alsnog een mogelijkheid om ruimte te ma ken voor de onderneming. Aan de Hoofdstraat wil de gemeente - naast het onlangs geopende multifunctionele centrum Rijn- weide - een complex van twaalf appartementen laten bouwen. Wethouder H. van der Nagel vindt dat de gemeente een logi sche stap heeft gezet. „In het •dorp zitten we met een pro bleem. De gemeenteraad heeft de bestemming van dat deel van de Hoofdstraat gewijzigd om er woningbouw toe te laten. Het transportbedrijf moet daar dus weg. Als De Vries niet weg gaat, blijft onteigening als enige mogelijkheid over. De wet staat dat toe. Een andere mogelijk heid dan de Luit Katlaan is mo menteel niet voorhanden", al dus de wethouder. Zowel in het oude als het nieuwe bestemmingsplan staat dat alleen agrarische hulpbe- drijven zich in 't Duyfrak mogen vestigen. Voor transportbedrijf maakt de gemeente echter een uitzondering. Maar volgens Van der Nagel zijn de voorwaarden nauwkeurig aangegeven. .Al leen op die plek mag een loon werk- en transportbedrijf met maximaal vijf vrachtwagens ko men. Een groot transportbedrijf kan zich daar nooit vestigen. Bovendien blijft de bestemming van de rest van het gebied het zelfde." Maar de Agrarische Commis sie wil geen transportbedrijf aan de Luit Katlaan. „Als de ge meente De Vries toelaat, hoe moet ze dan volgende aanvra gen tegenhouden?" vraagt G. Vis zich af. „Je creërt een ver menging van functies waarop dit gebied niet is berekend." Luit Katlaan-bewoner N. van der Nagel: „De weg is een pro bleem. Hij is smal en loopt dood. Als er vrachtwagens op en neer moeten, geeft dat over last." Ook het Landbouwschap Zuid-Holland heeft bezwaar in gediend. Tuinbouwgrond is schaars. „Die mag niet worden ingenomen door een onderne ming die eigenlijk op een be drijfsterrein thuishoort", aldus woordvoerster aldus M. van Blom. In een reactie zegt H. de Vries - een van de eigenaren - niet te begrijpen waarom er 'al 25 jaar een kat- en muisspelletje' wordt gespeeld. „Het is flauwekul om te zeggen dat mijn vrachtwa gens daar overlast zouden ver oorzaken. Ze gaan 's morgens weg en komen 's avonds terug." Dat de gemeente in al die jaren niet heeft kunnen zorgen voor een bouwvergunning in 't Duy frak, veroorzaakt verder proble men. „De Vries moet van de ge meente weg, zelf willen we wel aan de Hoofdstraat blijven zit ten. Maar vanwege die onzeker heid investeren we niet meer in het gebouw en kunnen we het ook niet verkopen aan een an der dan de gemeente", aldus De Vries. f, 4' noordwuk De verlenging van het hondenverbod op het strand voor de beide boulevards in Noordwijk, van vijf naar zeven maanden, is defini tief van de baan. Nadat eerder de maatregel werd opgeschort is hij gisteren defintitief door de gemeenteraad teruggedraaid. „Een overwinning van de democratie", aldus D66-raadslid M. Bonnike, die zich van meet af aan tegen het langere hondenverbod heeft verzet. Het strand voor de Wilhelmina- en de Astridboulevard in Noordwijk is al jaren verboden voor honden in de periode tussen 1 mei en 1 sep tember. Om de overlast van de driftig kakkende honden te verminderen, werd afgelopen voorjaar dit verbod verlengd. Besloten werd voortaan honden te weren van 15 maart tot 15 oktober. De maatregel deed een storm van protest opsteken. In allerijl werd het comité Verenigd Hondenbelang Noordwijk' opgericht - een naam met een knipoog naar de twee plaatselijke politieke partijen in Noordwijk - die in korte tijd tweeduizend handtekeningen verzamelde tegen verlen ging van het verbod. De politiek, geconfronteerd met zoveel weerstand, ging snel overstag en besloot unaniem de gewraakte maatregel terug te draaien. Afgelo pen voorjaar voorlopig, gisteravond definitief. Verenigd Hondenbelang Noordwijk blijft de komende tijd gesprekspartner van de gemeente in de bestrijding van de hondenpoepoverlast in het dorp. archieffoto loek zuyderduin noordwijk* runsburg brenda filippo Tijdens taptoes of speciale gele genheden van drie muziekkorp sen één maken. De Rijnsburgse Flora Band, Adest Musica uit Sassenheim en het Katwijkse DVS gaan elk jaar driemaal sa men optreden. Volgens deze toppers uit de showbandwereld is zo'n samenwerking 'uniek in Nederland'. „Dit is nooit eerder vertoond", verzekert Hans Oud water van de Flora Band. Op 5 mei krijgt Katwijk de pri meur. Daar zullen ongeveer 150 muzikanten tegelijkertijd mar cheren en musiceren. „We ma ken er een speciale choreografie voor", zegt Oudwater. Volgens hem is het idee zo'n anderhalf Samenwerking uniek in Nederland jaar geleden in de bar geboren. „Vervolgens kregen we tijdens het straatmakersfestival in Kat wijk vorig jaar het bewijs dat sa men spelen wel degelijk moge lijk was. Toen bleek dat we de zelfde mars op het programma hadden staan, besloten we spontaan om hem gezamenlijk op te voeren." Volgens Cees Ouwehand van DVS (Door Vriendschap Sterk) is zo'n samenwerking aleen mogelijk met 'professionele showbands'. „De kwaliteit is van hetzelfde niveau. Maar er is ook sprake geweest van een rij pingsproces. Omdat we elkaar altijd tegenkomen, weten we precies wat we elkaar te bieden hebben." De drie korpsen zijn op de Engelse militaire leest ge schoeid. Hun uniformen, speel stijl en repertoire lijken op el kaar. Vanuit de taptoewereld hap pen impresario's al toe: er zijn inmiddels optredens in 1996 en 1997 geboekt. „Dit is een nieuw fenomeen. Landelijk wordt dit met argusorgen bekeken", al dus Ouwehand. De korpsen werken met een eenheidsprijs. „In feite bieden we vier korpsen voor de prijs van drie en dat le vert toch een stukje kostenbe- Liefhebbers van klassieke au| kunnen zondag hun hart oj len in Noordwijk. Bijna vijl klassieke bolides vertrekken <L van de Koningin WilhelmP Boulevard voor een monsteDl naar de Middellandse Noordwijk is dit jaar weer van de startplaatsen voor dej, ternational Monte Carlo Clr' lenge. Het is de derde keer de badplaats gastheer is vy het evenement, waaraan all^ auto's van vóór 1965 mot deelnemen. De start is om er uur bij hotel Oranje. De Monte Carlo Challenge een rally, die geheel in stijl de jaren vijftig wordt verrei De oldtimers zijn nog in oi nele staat en de deelnei gaan zoveel mogelijk geklei klassieke coureurskleding, di duffeljassen, leren jacks en helmen. Onderweg is elke hj van buitenaf ten strengste boden. Vanaf het startpodium v^( het hotel Oranje vertrekken r! kele gerenommeerde Challr ge-rijders. Zo starten in NooP wijk de twee voormalige wal naarscombinaties Gammc s/Easter en Heussi/HanscheJ: Nederlands oudste rallyrijdeic uitvinder van de Gatsomr (voorloper van de snelheidscp trole-apparatuur) Gatsonides. Voorafgaand aan de start iP dergaan de auto's zaterdag sen 14.00 en 16.00 een teel sche keuring. Deze keuring op het Vuurdoomplein en net als de start, voor het publ toegankelijk. sparing op", rekent Oud' voor. Maar het is nadrukkelijk bedoeling dat de korpsen eigen identiteit behouden. Goedhart (Adest Musica) dei dat ze 'van eikaars sterke pij ten kunnen profiteren', ,,/j deze samenwerking zit m vast dan alleen muziek. Zo Adest een nieuw clubgebo en heeft de Flora Band jaren leden een geweldig pand ne gezet. Profiteer van de ervar die daarmee is oj Prijsafspraken, de aa ledenwerving en taptoege vens uitwisselen zijn enl mogelijkheden. Jongerencentrum Ex Voto vaart na verbouwing nieuwe koers voorhout irene nieuwenhuuse Een vleugje cultuur, meer oude ren, een strakkere organisatie. Alleen donderdag, vrijdag en zaterdag LEDEREN JACKS 3/4 JASSEN VAN SKIKLEDING Vanwege de aanhoudende recessie die het karakter van een diepe depressie schijnt aan te nemen, trachten duizenden bedrijven het hoofd boven water te houden, wat helaas niet altijd lukt. Voorraaden worden tegen groothandelsprijzen verkocht in een wanhopige poging geld binnen te krijgen. Als je weet waar je kijken moet, zijn er fantastische koopjes te krijgen. Een enorme sortering kledingstukken voor allerlei doeleinden - skiën, wandelen, golfspelen of gewoon praktische kleding. Onderstaande artikelen zijn voorradig in vele modellen, kleuren en maten tot extra grote maten toe. Voor alle kleding stukken geldt een volledige terugbetalingsgarantie. skj-jocks, skipokken en solopettes, Nov»s. Trospoos, Campri. Luhto. Missing Link. Ski Bum, Columbia, Ellesse, Head, Volkl. Gewoonlijk von f 120,-lf 1200.- Vele nu voor slechts ƒ90,- Wcreldwijd zijn talloze bedrijven op de rand van faillisse ment zich genoodzaakt hun voorraden tegen groothandel sprijzen te verkopen. De inkopers van Anthony Sales Ltd. zijn er in geslaagd hier hun voordeel mee te doen teneinde dit aan u door te geven. lonnimoc, Ensign, Aquoscutum, Telemoc, Christan Dior. Gewoonlijk f 210,-1f420,- Vele nu voor slechts 75,- >r de skjhelling - 1993 modellen, Berghaus, Javlin, Rohan, Regatta. Gewoonlijk f 90,- Vele nu voor slechts 60,- lichtgewicht en gewatteerde 100ademende Goretex, Symatex, Openair, Outdoor Scene, Regotto. Gewoonlijk van f 90,-1f 450,- Vele nu voor slechts 30,- Veel modellen en kleuren, Barbour, Belstaff, Shamrock, Buckingham Traditionele jocks van wasdoek. Stockman jossen. Bodywarmers. Gewoonlijk f 150,-1 f 600,- Vele nu voor slechts 60,- LEDEREN EN SUEDE JACKS EN JASSEN LEDEREN EN SUEDE KLEDINGSTUKKEN VAN DESIGNER FIRMA'S Designers etiketten uit Italië, Spanje en Frankrijk, plus Horley Davidson, Legend, Avirex Gewoonlijk f 300,-1f 1800,- Vele nu voor slechts 300,- Golf-, wandel-, zeik, zwem-, vissport- en voetbalkleding, Trmberland, Reebok. Nike, Ellesse, Russel Vele nu.voor slechts 60,- 'i'll h I 'Mill 'B Timberlond Duffels. Reversible, Henry Uayd en ex-warenhuis, Tevens Umbro Addidas overjassen. Gewoonlijk f 210,-1 f 450.- Vele nu voor slechts 90,- De totole voorraad von een vooroanstoonde lederfabrikom Een keuze uit meer dan 500 kledingstukken, blousons voor domes en heren, jocks, bombers, (motor) fietsjocks, kwasten, resten, rokken, pantalons, jassen van schapenvocht, vliegjocks, lange jassen, duffels. Gewoonlijk van f 300,-If1200,- Vele nu voor slechts 90,- nog veel meer. Gewoonlijk DONDERDAG 2, VRIJDAG 3, ZATERDAG 4 FEBRUARI HOLIDAY-INN LEIDEN HAAGSE SCHOUWWEG 10 LEIDEN VISA ANTHONY SALES LTD. BRITANIA MILL, COBDEN STREET, BURY LANCS Alle artikelen mits voorradig Vele nu voor slechts 30,- GRATIS] i.la_a^°°P van I I ter waarde van maxin'aal 150,. I 1i De jongerensociëteit Ex Voto uit Voorhout heeft een ander 'ge zicht'. Om die gedaantewisse ling ook zichtbaar te maken, ondergaat het centrum een re novatie. „We hebben van onze fouten geleerd." Penningmeester Jo- han Lemmers (25) steekt de hand in eigen boezem. „Voor oordelen zijn inmiddels ver dwenen, Vier a vijf jaar geleden, toen we als nieuw bestuur aan traden, stonden we wel erg snel op onze achterste benen. Mis schien waren we nog wat oner varen. Met de subsidie was het niet helemaal vlekkeloos ge gaan. Al die kinderziektes zijn voorbij. We staan nu op zeer goede voet met de gemeente." Om dit te 'bewijzen' opent wethouder P. Jochems morgen avond om 21.00 uur het her nieuwde centrum. De zaal is volgens Lemmers volledig aan gepast aan de eisen van een jongerencentrum-nieuwe-stijl. Het verlaagde plafond, waar door het in het verleden vaak erg benauwd was en de akoes tiek niet optimaal was, is inmid dels door de leden zelf afgebro ken. Aan buizen komen verlich tingselementen te hangen en de zaal maakt door deze aanpak een opener indruk. „Dat willen we ook, want in de toekomst hopen we nog ver der uit te kunnen groeien. Een centrum zijn voor jongeren die wat anders willen dan de disco. Je hoeft hier niet in je disco-out fit te komen, het kan uiteraard wel. Eigenlijk zijn we nu een grote familie, waar je je als jon gere vooral thuis bij voelt. We zijn progressief, zonder bele rend te zijn. Geven jong, onbe kend talent een kans op het po dium. Vinden het plezierig als er ook ouderen komen. Dat soort zaken gebeurt hier alle maal in een ongedwongene sfeer." Daarnaast is het het huidige bestuur gelukt om de zogeheten randgroepjongeren ('rot woord, het waren gewoon aardige lui die zich soms een beetje ver veelden') in te lijven. Aanvanke lijk wat schoorvoetend en alleen op de dinsdagavond, als er gab- bermuziek wordt gedraaid en veel tafelvoetbal wordt ge speeld. „Nu komen ze op alle avonden en zijn het 'normale' jongeren geworden. Eigenlijk is het onze trouwste groep bezoe kers." Lemmers denkt dat als deze groep zich steeds verder gaat uitbreiden, het misschien tpch zinvol is op den duur een spe ciale jongerenwerker aan te stellen. „Want wij zijn als be stuursleden geen maatschappe lijke werkers die sociale hulp verlening kunnen geven." In dit kader haalt hij de sprekken met de sticht Jeugdraad Voorhout aan. stichting organiseert naast all lei kinderactiviteiten ook alle dingen in De Boei, dit is Voorhoutse jeugddisco van tot 15-jarigen. Er wordt de mende tijd onderzocht of er bestuursfusie mogelijk is tusi dë verschillende jeugdorgani ties. Lemmers zegt positief teg« over deze gesprekken te staf maar denkt dat het niet goed alle activiteiten in een geboi onder te brengen. „Dat is rf reëel, omdat er een te gr* leeftijdsverschil is. Je kan ii een jochie van acht jaar c» fronteren met een zestienjait die hier buiten staat te blow! Dat zou weer ongerustheid i ven bij ouders en dat is nu jiJf wat we niet meer willen.I lisse/den haag irene nieuwenhuuse Zo'n tweeëneenhalf jaar gele den wist ze het zeker. Ze wilde de cirkel van hard werken, in restaurants eten en geld uitge ven doorbreken. Kortom, ze wil de het jachtige leven van een werkende vrouw opgeven. Ook haar 'milieu-geweten' knaagde en ook dat gevoel wilde ze kwijtraken. Dat is haar gelukt en nu komt Hanneke van Veen (51 jaar), samen met haar man Rob van Eeden (48 jaar), in Lisse vertellen hoe je gelukkiger kan zijn met minder geld. In zes les sen kunnen cursisten voor de somma van negentig gulden kennismaken met het verschijn sel consuminderen, oftewel op een creatieve manier omgaan met minder geld. Binnen ander halve maand zijn de cursisten volleerde gierigaards en kren ten wegers, belooft het vrekken- paar, dat in Den Haag woont. „U zult trots zijn op uw zuinig heid." Plezier in het huishouden stond bij Van Veen vele jaren in een kwalijk daglicht, het ging bij vrouwen toch om de ontplooi ing buiten de deur. „Als iemand tegen je zei: 'Heb je die jurk zelf gemaakt', dan was je beledigd. En als er werd gesuggereerd dat de appeltaart uit de eigen oven kwam, bitste je onmiddellijk te rug dat je je met hogere zaken bezighield." „Maar met minder werk en daardoor minder geld wilde ik ook gelukkig zijn." Ze zegde daarom haar baan op en begon het experiment: hoe kan ik fi nancieel terug zonder dat ik het erg vind. Haar man stelde zich eerst nog afwachtend op, maar ging uiteindelijk ook voor de bijl. Van ruim 5000 gulden per maand moesten ze van 2400 gulden zien rond te komen. „En dat is met wat creativiteit heel gemakkelijk. Soms wekt deze instelling bij anderen agressie op, omdat het blijkbaar een ta boe is je financiën bekend te maken." Het Haagse echtpaar ging be halve bewust zuinig leven ook een 'Vrekkenkrant' uitgeven (in middels 3500 abonnees), het duo schreef twee boeken over consuminderen en staat gedul dig journalisten uit binnen- en buitenland te woord. Vooral Duitsland is 'waanzinnig' geïn- tereseerd in hun adviezen. Ook rolt de ene televisieploeg na de andere de snoeren en kabels uit in hun bovenwoning. „Blijkbaar is het groot nieuws wat we brengen. Soms zie je dat bij jonge cameramensen en journalisten de monden open vallen van verbazing. Dat je van oud brood een taart kunt bak ken en van een overhemd de boorden en manchetten kunt omdraaien, zodat het kleding stuk nog twee jaar extra mee kan, is voor hen abracadabra." De cursus is beslist niet (al leen) voor mensen met een mi- nimuninkomen, ook de rijken en de welgestelden zijn van har te welkom. Immers juist zij die 'wat te makken' hebben, komen volgens de zuinige cursusleiders nogal eens in de problemen met hun bestedingspatroon. De besparingen van de Haag se gierigaards zijn soms zo klein dat ze ogenschijnlijk niet 1 moeite waard zijn. Zo hebt* ze bijvoorbeeld nauwkeurig rekend dat als theezakjes vangen worden door losse th' er in veertig jaar 1200 guld bespaard kan worden. „Geld bel in de marge?", reageert \j Eeden verbaasd: „Welnee. H gaat om de optelsom van al j kleine zaken." Want als dal naast de WC niet na iedere pj wordt doorgetrokken en er cl verder een beetje zuinig water wordt omgegaan, kanl gemakkelijk vijftig gulden p jaar worden 'verdiend'. Tijdens de lunchpauze woon zelf gesmeerde bot hammen nuttigen, is goed v< een positief saldo van duize gulden in het huishoudboel „Dat geeft een trots gevoel. 1 is een uitdaging om te con minderen. Verspillen geeft i naar gevoel. U hoeft nooit mi met walging over uw eigen 1 stedingsgedrag na te denken. Informatie over de cur via 02521-19518. De eer cursus is op maandagavont februari. De bijeenkomsi worden gehouden in de Sch voor Volwassenen, Lisbloe! straat 1, Lisse.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20