Leidsch Dagblad Dijken houden Emily: is ze het nou of is ze het niet? Bom ontploft in Leids portiek IVaillanl Als het serieus wordt staat Nederland met de eoffiemok in de hand Tumultueuze arrestatie in Noordwijkerhout BEL: 071-128030 Jos Verstappen tekent GOED NIEUWS -DONDERDAG 2 FEBRUARI 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40688 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 >agina 2: De (duw. Het was laten verzuipen of slachten', pagina 3: Watersnood wordt forse tegen valler voor kabinet. Vriendelijk lachen en handschoenen uit. Veronica en RTL doen mee aan nationale ictie. Jan Ter- Pagina 5: Nieuwe huizen kunnen slecht te gen veel water. Twee maanden cel bij overtreding nood verordening. 'Ik kan mijn kippen toch niet achterlaten? I Pagina 7: Ergste wateroverlast in buurlan- I den achter de rug. leiden. ad van k Daling van water in Rijn, Waal en Maas zet door rnhem/ochten.gpd-/» pe doorweekte rivierdijken in de Betuwe en Noord-Lim- >urg hebben het gehouden. Scheuren en verschuivingen lebben nergens geleid tot doorbraken. Bij het geëvacu- terde Ochten en Hurwenen wordt nog steeds met man in macht gewerkt aan versterking van de Waaldijk. De vooruitzichten zijn goed, want de daling van het water in lijn, Waal en Maas zet door. Maas en Waal en de oostelijk van Nijmegen gelegen Ooijpol- der, ondanks het zakkende wa ter, pas over een week naar huis terug. Bij Kampen is vanmorgen het i water van de IJssel langzamer gestegen dan aanvankelijk werd verwacht. Het verwachte hoog ste punt van 2.34 meter NAP (Normaal Amsterdams Peil) werd niet bereikt. De piek (2.21 meter) zal volgens de laatste voorspelling van Rijkswaterstaat pas morgenavond worden be reikt. Overigens is het gevaar bij Kampen nog niet helemaal ge weken. Men is vooral bang voor een noordwesterstorm, waar door het water hoog wordt op gestuwd. Bij Gorinchem is het ergste gevaar wel geweken. De ge vreesde doorbraak ten óósten van de stad, waardoor de hele Alblasserwaard zou zijn onder- rollen plastic folie duizenden kubieke meters and konden burgers en man- chappen van landmacht en narine voorkomen dat de dijk >ij Ochten verder afbrokkelt. de landzijde werd een looddijk aangebracht. Ook verderop langs de Waal, issen Bemmel en Haalderen, ?eft een zwakke dijk het ge- ïouden dank zij de vele kubieke neters zand die hier afgelopen ïacht werden gestort. Soortge- ijke versterkingen hebben ook ucces gehad bij de dijk tussen )ruten en Dreumel in het Land ran Maas en Waal, de dijk langs Ie Ooijpolder en de dijken angs de Maas ter hoogte van rfook en Gennep. Volgens burgemeester 'Hondt van Nijmegen kunnen uit het Land van ulemborg ronald frisart ,Wat ben jij nou aan 't doen?" „Gewoon. De afwas." „Nou, ik heb liever dat je bo rn gaat kijken wat je nog wilt Moeder en dochter stellen indere prioriteiten. Moeder lietje (59) was dinsdag tot diep de nacht en heel de woens- g zeer nuchter onder het feit dat zij en haar man Henk hun 'n Culemborg moeten ont luchten voor het water. Toch ilaat de menselijke geest soms vonderbaarlijk toe. Dan lijken paar vuile koffiekopjes en torden plots belangrijker dan lierbare spulletjes, een dure sn het Auping-bed op de serste verdieping. Onderweg naar het crisisge- )ied zagen we ook al iets won- ierlijks. Honderden vracht-, vee- en andere wagens trokken 'olgeladen naar veiliger oorden. Daartussenin een enorme om met Simon Carmiggelt te prekenstoet van dwergen: luto's die 'bakkies' voortsleep- en. Bakkies in alle soorten en naten. De afgelopen 24 uur zag k er misschien wel meer dan op een Gamma-parkeerplaats in heel jaar. Temidden van die t was hij daar plotseling: auto plus trailer en speed boot. Die mensen wisten ken nelijk nitts beters te verzinnen dan hun bóót op het droge te brengen. wat te denken van al die ontruimde huizen waar de be- rs keurig de gordijnen hebben dichtgetrokken. Plun deraars weten daardoor zeker het huis is verlaten. De daar maak je muziek mee! gelopen, is uitgebleven. Konin gin Beatrix, gisteren in Limburg, bezocht vandaag het Gelderse rivierengebied. Uit de bedreigde gebieden zijn vrijwel alle bewoners ver trokken. Vanmorgen is de ge dwongen evacuatie van de Tie- ler- en Culemborgerwaard en van Maurik, Lienden, Opheus- den en Kesteren begonnen. Naar verwachting zijn zeven duizend van de in totaal 120.000 inwoners achtergeble ven. In totaal hebben bijna een kwart miljoen mensen de over stroomde gebieden in Limburg en Gelderland verlaten. In het zuiden van Limburg zijn de eerste evacués na ruim een week weer teruggekeerd naar huis. Gisteren mochten enkele inwoners van Meers te rugkeren, vanmorgen konden de inwoners van Borgharen, It- teren, Roosteren en Illikhoven beginnen aan de grote schoon maak. Brandweer en publieke werken hebben de straten schoongespoten. Is ze het nou, of is ze het niet? Dat was de de vraag die ieder een gisteren op het Rapenburg bezighield. Met iedereen wordt in dit geval bedoeld de papa razzi (fotografen) van boule vardbladen als Story, Weekend, Privé plus aanhang en met ze natuurlijk Emily. Dé Emily wel te verstaan, de nieuwe vlam van Willem-Alexander, kroonprins der Nederlanden, die in de hoe danigheid van grote broer giste ren uiteraard aanwezig was op het afstudeerfeestje van de jon gere Constantijn. Voor de kersverse meester in de rechten, de twintigste Oran je-telg die in Leiden afstudeer de, bestond van de zijde van de fotografen echter nauwelijks be langstelling. Vrijwel ongehin derd kon hij met zijn ouders Beatrix en Claus, zijn broers Alexander en Friso en zijn oma Juliana de honderd meter die het Academiegebouw op het Rapenburg scheidde van zijn stamcafé LEspérance Kaisersstraat te v< Het schieten van de geijkte plaatjes en het inzoemen van een enkele camera daargelaten, leek de koninklijke familie meer last te hebben van de gestaag neerdalende regen dan van de opdringerige persmusiekten. Nee, dan Emily Bremers. Die had het pas moeilijk. De doch ter van een Nijmeegse orthod ontist behoorde niet tot het ho ge gezelschap dat aanwezig was op de ceremonie in het Acade miegebouw. Zij koos er voor om anoniem en via een omweggetje zo rond half vijf L'Espérance te bereiken, maar werd 'ontdekt' en vervolgens belaagd door een horde opdringerige fotografen. Als ze het was, want een grote paraplu moest herkenning voorkomen. Slechts bij de entree van het café, dat intussen volgelopen was met familie, vrienden en studiegenoten, lichtte ze eigen handig een tip van de sluier op. De paraplu klapte in en een vol le seconde zeker niet lan gerstond Emily in het volle licht. Edwin Smulders, fotograaf van het roddelblad Weekend en de enige die haar tot nu toe voor zijn lens heeft gekregen, rolde bijkans door de modder van het deels opgebroken Ra penburg voor een foto van haar bevallige gezichtje. Smulders die dagenlang postte voor de deur van het huis van Willem- Alexander aan de overkant van L'Espérance en die 2.300 kilo meter door de sneeuw reed om het verliefde stel ergens in Oos tenrijk of Zwitserland op skiva kantie te betrappen werd daarbij fors gehinderd door een potige rechercheur die Emily begeleidde. Bij elke poging haar te fotograferen kreeg Smulders een welgemikte dreun of schop. Pagina Leiden: Morele steun in Limburg en Leiden. vriend die neef Hans heeft mee gebracht om te helpen bij de evacuatie weet precies welke tijdstippen bij plunderaars favo riet schijnen te zijn. Henk en Rietje worden er niet vrolijker van. Straks moeten ook zij hun huis onbeheerd achterlaten. Wat sombertjes staren ze in hun koffie, de nationale evacuatie- drank. Want zoveel is zeker: als het serieus wordt met het water staat Nederland met de kof- fiemok in de hand. Dat het ook in Culemborg menens is, blijkt wel uit een mededeling van de plaatselijke kabelkrant: 'In verband met het stijgende water gaat woensdag avond de bingo niet door'. Goed dat we het weten. Over de enige echt belangrij ke vraag hoe hoog komt hier het water, als het komt? zijn moeilijk betrouwbare gegevens te krijgen. Omroep Gelderland houdt het voor Culemborg op 2,5 meter. Water dus tot het pla fond van de woonkamer. Een buurman „Dit is al mijn der de ontruiming vandaag" heeft een contact bij de ge meente. Via die weg heeft hij gehoord dat het water in deze wijk de twee meter niet zal overstijgen. Da's mooi. Het scheelt een hoop gedemonteer en gesjouw op de eerste verdie ping. Helaas weet een andere buurman op gezag van een al even spijkerharde gemeentelij ke bron dat het onzin is, dat van die twee meter. „Nee hoor, ga maar uit van een meter of vier, vijf." Pagina 3: 'Laat maar staan. Het heeft zijn dienst gedaan'. Bewoners vermoeden racistische aanslag Met man en macht is gisteren en afgelopen nacht gewerkt aan de versterking van de Waaldijk bij Ochten. Om te voorkomen dat de verzadigde dijk nog meer water zou moeten opnemen en daardoor zou breken, werd de dijk ingepakt in zeil. foto anp Raymond ruttinc Een bom heeft vanochtend flin ke schade aangericht in een portiek van het Charlotte de Bourbonhof bij de Willem de Zwijgerlaan. Rond half twee ontploften twee gasflessen in het portiek. Hierdoor vlogen de ruiten er uit en werden deuren van flats opengeblazen. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. De politie tast is het duister over het motief van de aanslag. Onduidelijk is of de bom van buiten naar binnen is geworpen of in het portiek is geplaatst. De politie vond direct na de aan slag oranjekleurige scherven die afkomstig kunnen zijn van bus jes butagas. De scherven wor den vandaag naar het Gerechte lijk Laboratorium in Rijswijk ge stuurd voor nader onderzoek. De politie heeft geen enkele aanwijzing omtrent de daders. Mensen van de woningbouw vereniging Zijl en Vliet, de eige naar van de fiats, hebben afge lopen nacht de schade groten deels hersteld en de vele glas scherven, die tot op tien meter van de flat op straat lagen, op geruimd. Vanochtend werden de beschadigde kozijnen her steld. Het portiek waarin de ont ploffing plaats had, telt zes wo ningen waarvan vier worden bewoond door buitenlanders. Een van de bewoners veronder stelt dat de aanslag direct ver band houdt met haat jegens buitenlanders. „Ik heb de afge lopen maanden zes pamfletten in de bus gekregen met teksten als 'buitenlanders eruit'. Een aantal weken geleden is ook al brand gesticht in dit portiek. Het kan niet toevallig zijn dat dit precies gebeurt in het por tiek waarin de meeste buiten landers wonen." Bij de politie is overigens niets bekend van de brandstichting. „Na de klap zat ik rechtop in mijn bed. Aanvankelijk dacht ik Man probeert vriendin te wurgen NOORDWU KERHOUT WIM WEGMAN De politie heeft gisteren een 29-jarige Noordwijkerhouter aangehouden op ver denking van poging tot doodslag. De man zou hebben geprobeerd zijn 25-jarige vriendin te wurgen. Zij kwam met lichte verwondingen vrij. Tijdens de arrestatie, die met het nodige tumult gepaard ging, is een agent per abuis door een politie hond in zijn been gebeten. Hij moest in het ziekenhuis worden behandeld en is naar verwachting enkele weken uitge schakeld. Volgens de politie probeerde de Noord wijkerhouter zijn 25-jarige vriendin met de blote handen te wurgen nadat hij door overmatig medicijngebruik buiten zinnen was geraakt. De vrouw slaagde erin zich los te worstelen en waarschuwde de poli- Toen die arriveerde, bleek de Noordwij kerhouter de inboedel van zijn fiat aan de Koepelberg kort en klein te hebben gesla gen. Door het raam kon de politie zien dat hij zijn vriendin afranselde met een soort zweep. Na verschillende pogingen slaagden agenten erin contact te leggen met de vrouw. Ze opende de deur en kon snel in veiligheid worden gebracht. De Noordwijkerhouter bleef daarna amok maken. Hij bedreigde de politie met een mes en een lang metalen slagwa pen. Hoewel er meer dan een uur op hem werd ingesproken, kwam hij niet tot be daren. Vermoedelijk speelden ervaringen tijdens een eerdere arrestatie vorig jaar daarbij een rol. De man werd toen door een agent in zijn been geschoten. Nadat de man vernielingen had aange richt in het trappenhuis van zijn flat en een politiewagen met een hamer onder handen had genomen, zagen agenten hun kans schoon. Hoewel de Noordwij kerhouter wild om zich heen zwaaide met het slagwapen, slaagden ze erin hem te gen de grond te werken en te overmeeste ren. Tijdens de worsteling raakte de poli tiehond even het spoor bijster en beet in het verkeerde been. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Carmen Sylva De mens kan nooit genoeg heb ben van het leven, wel van zich- VANDAAG PAGINA'S 28 Watersnood2,3 Binnenland6 Buitenland7 Cultuur9,10,11,13 Economie/Beurs8 Familieberichten4 Info12 Religie- Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 27 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Af en toe zon en overwegend droog. Minimumtemperatuur rond het vriespunt, middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, toenemend tot ma tig, kracht 4, aan de kust tot krach- aan een gasexplosie. Maar toen zag ik dat mijn voordeur open stond en de ruiten van het por tiek eruit lagen. Er is gelukkig geen brand uitgebroken. Maar als deze bom naar binnen was gegooid, waren er zeker slacht offers gevallen", aldus een be- In de Hoven wonen veel bui tenlanders. Er staan veel ruime flats waarvan de huren voor Leidse begrippen erg laag zijn. Volgens directeur K. Noort van Zijl en Vliet zijn er geen aanwij zingen dat er in de buurt span ningen waren tussen mensen van buitenlandse afkomst en Nederlanders. Eerder 's nachts trad de poli tie op tegen een groepje Marok kaanse en Nederlandse jonge ren in de Charlotte het Bour bonhof die op straat voor de nodige geluidsoverlast zorgden. De politie ziet geen verband tussen dit incident en de ont ploffing. Bejaarden uit Culemborg naar Leeuwenhorst LEIDEN «RUDOLF KLEUN Congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout biedt on derdak aan 45 hoogbejaarde in woners van Culemborg. Het gaat om de bewoners van het verzorgingshuis De Kulen. Ook zijn zes gezinnen uit Tiel onder gebracht in Noordwijkerhout. Leeuwenhorst heeft vijftig twee persoonskamers beschikbaar gesteld om evacués op te van gen. De hoogbejaarde gasten kwamen afgelopen nacht rond half vier aan. Jos Verstappen deelt bij Auto\Neek hand tekeningen uit. Vrijdag a.s. op de AutoRai. Stand 110, naast Ferrari. Al 5 jaar het verstand van autorijden DE THERMOCOMPACT HR De nieuwste HR-ketel. Voor écht HR, echt warmwotertomfort en nog veel meer. Vraag uw installateur ol bel voor meer informatie: (020) 565 92 00 WARM WATER, WARM WONEN I cidsch t Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws Llus neem Ik nu een abonnement. j (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand automatisch via acceptgiro 31,05) automatisch 30,05) Per kwartaal via acceptgiro 87.70) automatisch 86,70) Nr. bank/giro: Of bel 071-128030 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1