,25% Vroem.vroem snel naar onze showroom! Strengere huisregels voor activiste Zolder in de as door een brandend kaarsje 'Die heerlijke geur van een bijenvolk!' Leerlingen bouwen mee aan wijk Endepoel in Warmond Leiden Regio ïoog water geen gevaar Zuidbuurtseweg Extra meeneem korting Baalbereen's Meubefc Promenade Katwiik. Leiden pNDERDAG 2 FEBRUAR11995 chef henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 f^ETERWOUDE DORITH LIGTVOET idei p kade langs de Zuidbuurtsewetering in i Leterwoude is sterk genoeg om hoge wa- lartrstand en harde wind het hoofd te bieden. lit melden de gemeente en het water- r üiap Meer en Woude. De situatie langs de mtidbuurtseweg is onlangs wel een keertje nestra bekeken, maar de kans dat de kade in kleit water verdwijnt is nihil. IHet afgelopen jaar is de kade aan de M ïdzijde verhoogd en voorzien van steun- bermen. Aan de wegkant moet de kade nog worden opgehoogd. Dat zal binnenkort ge beuren. Bovendien wordt dé dijk waarop de Zuidbuurtseweg ligt door het aanbrengen van een kleilaag dertig tot veertig centime ter omhoog gebracht. Volgens een woordvoerder van het water schap Meer en Woude is er momenteel al leen bij noordwesterstorm nog kans dat er water over de weg slaat. „Maar zelfs dan is er geen direct gevaar, het is alleen hinderlijk voor het verkeer." Anderhalf jaar geleden was dat wel an ders. Toen werd de Zuidbuurtseweg enkele maanden voor gemotoriseerd verkeer afge sloten. Door overvloedige regenval kwam aan het licht dat de weg te laag lag en de ondergrond instabiel was. Het water stond hier en daar tot tegen het asfalt en de weg begon op diverse plaatsen te scheuren. Enkele maanden geleden is men begonnen met herstelwerkzaamhe den. ;s hoofdwond voor bejaarde automobilist Na incidenten in gemeentehuis h/assenaar Een 76-jarige man uit Wassenaar is gistermiddag ge- vond geraakt bij een ongeval op de kruising van de Starrenbur- ;i laan met de Kranenburglaan. De man reed met zijn auto door ood licht. Van links kwam een 30-jarige man uit Voorschoten lanrijden die bovenop de bejaarde automobilist botste. De auto 'an de Wassenaarder maakte een pirouet en kwam tegen een Verkeerslicht tot stilstand. Met een hoofdwond is de bejaarde ivergebracht naar een ziekenhuis in Den Haag. 'Ml, Alphenaar raakt voorwiel kwijt vassenaar» Door een losgeraakt voorwiel van de auto van een 3-jarige Alphenaar ontstond gistermorgen rond zeven uur een tleine kettingbotsing op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Om inverklaarbare reden verloor de Alphenaar zijn linkervoorwiel, lij slaagde erin zijn auto zonder brokken te maken tot stilstand e brengen. Dat lukte een achter hem rijdende 33-jarige Voor- J j chotenaar ook, maar een daar weer achter rijdende 46-jarige Llphenaar duwde zijn auto bovenop de Voorschotenaar die ver- y 'olgens weer op de ongelukkige Alphenaar botste. Blikschade en y en file waren het gevolg. De gemeente Leiderdorp heeft nog strengere huisregels opgesteld voor het geven van informatie aan activiste Riet Dekkers van de stichting Leefbaar Leiderdorp. Met specifieke vragen kan Dekkers in het vervolg alleen nog maar terecht bij één ambtenaar: het sectorhoofd open bare werken Drewes. De andere medewerkers moeten hun mond houden tegen de voorzitter van Leefbaar Lei derdorp. leiderdorp judy nihof Directe aanleiding voor het aanscherpen van de regels is het optreden van Dekkers in het gemeentehuis, afgelopen maan dag. Ze zou zoveel stampij heb ben gemaakt dat de politie er aan te pas moest komen. Vorige week viel ook al iets dergelijks voor. Volgens politiewoordvoer der H. Boeser is er 'bemidde lend' opgetreden. „Dekkers wou bepaalde stukken inzien. Toen dat werd geweigerd bleef ze staan. We zijn ons op de hoogte gaan stellen van wat er aan de hand was, maar er werden geen strafbare feiten gepleegd. Er is even gepraat en daarna is me vrouw Dekkers uit zichzelf weg gegaan." Boeser kan niet zeg gen of het terecht is dat Dekkers de gevraagde stukken niet kreeg. „Dat is een kwestie tus sen haar en de gemeente." Dekkers bivakkeert regelma tig op het Leiderdorpse ge meentehuis, waarbij ze zich vol gens een woordvoerster niet al tijd 'aan bepaalde fatsoensnor men houdt'. Ook houdt zij daarbij soms ambtenaren van hun werk. Vandaar dat er in 1993 al regels kwamen waaraan Dekkers zich moest houden. Zo mochten alleen de chefs van de diverse afdelingen haar te woord staan. „Maar dat heeft niet het gewenste resultaat ge had," aldus de woordvoerster. Het probleem is volgens haar dat Dekkers 'a la minute' infor matie wil, terwijl dat soms niet kan. „Het gedrag dat ze daarbij vertoont, wordt door de ambte naren als intimiderend ervaren. Ook gaat het behandelen van haar verzoeken soms ten koste van de tijd voor andere mensen. Dat was niet langer houdbaar." Het is volgens de woordvoerster 'beslist niet zo dat Dekkers geen kennis mag nemen van dingen die voor andere bezoekers van het gemeentehuis wel beschik baar is'. Voor het publiek liggen in het informatiecentrum stuk ken ter inzage. „Een toelichting kan de afdeling voorlichting vaak wel geven. Wil ze echter meer informatie, dan moet ze zich wenden tot de heer Dre wes." Riet Dekkers was vanmorgen niet bereikbaar voor commen taar. De brandweer had vanmorgen de handen vol om te voorkomen dat het vuur op de zolderverdieping van de woning aan het Abel Tasmanplantsoen 8 oversloeg naar de buren. foto loek zuyderduin voorschoten frank buurman Een uitslaande brand heeft van morgen de zolderverdieping van de woning aan het Abel Tasmanplantsoen 8 in Noord- Hofland in Voorschoten in de as gelegd. De brand werd veroor zaakt door een kaarsje dat was blijven branden in een slaapka mer. Daardoor raakte een de ken in brand, waarna het vuur vervolgens snel om zich heengreep. De bewoners waren niet huis. De moeder van het gezin was net bezig haar kinde ren naar de Engelse School in Voorschoten te brengen. Toen zij thuiskwam stond het dak van het hoekhuis al in lichte laaie. Ze rende wel naar boven om nog een poging te doen het vuur te blussen, maar het was al te laat. Het kaarsje was op zolder aangestoken door de 8-jarige zoon. De jongen moest naar school en in zijn haast om op tijd te komen vergat hij het kaarsje te doven. Het vuur werd ontdekt door een vrouw die haar hond uitliet. De brandweer was om 9.15 uur ter plaatse en had het vuur binnen een half uur onder controle. De brand weer van Voorschoten was ter plaatse met twee bluswagens en een commandowagen, de Leid- se brandweer stuurde ook een bluswagen en een ladderwagen. Het vuur werd aan twee kanten van de woning bestreden. De brandweer wist te voorkomen dat het huis van de buren aan het Abel Tasmanplantsoen 6 in brand vloog. Wel onstond er veel rook- en waterschade. Plaatsvervangend brandweer commandant F. Schilthuizen van de Voorschotense brand weer schatte de schade aan het hoekhuis vanmorgen op 100.000 tot 150.000 gulden. Wassenaars imkerechtpaar krijgt gemeentelijke legpenning et kopje thee krijgt een lepel- honing als zoetstof mee. Een ijenkorfje dat een vijfjarig jon- ■tje zelf heeft gevlochten komt i tafel. En een wafelkoekje ent als voorbeeld voor de ra- jnbouw van de bijen. „Maar ;ze zijn vierhoekig, die van :n bij zijn zeshoekig", zegt D. an der Vegt er nog wel even Zijn vrouw knikt instem- end. De 74-jarige Wassenaarders jn imker en weten bijna alles in bijen. En ook al zijn hun jenvolken op dit moment niet :tief - zoals altijd gedurende winter - met deze attributen ilt er nog heel veel duidelijk te laken over het leven van deze :estjes. Want ze vertellen er aag over. Laat dat nu juist de reden zijn aarom de gemeente Wasse- aar het echtpaar bedacht met n legpenning. Die werd afge- ipen maandag aan de verraste ijenliefhebbers uitgereikt. Ver acht hadden ze het nooit. En at een loftuitingen! Op de bij lende oorkonde staat in sier- - ke letters te lezen waarom de gpenning werd toegekend: Op grond van hutrbijzondere 'rdiensten voor de verbreiding w de kennis van de samen- ing tussen de natuurlijke pro tsen van de flora en de wereld ?r insecten, met name die van e bij en hun natuurlijke pro- uct, de honing, gedurende vijf- itwintig jaren, onder grote 'oepen der Wassenaarse bevol ingen anderen." Filmopnamen in binnenstad Leiden Op donderdagavond en -nacht 2 februari zal de NCRV filmopnamen maken in enkele straten van de Leidse Binnenstad. De opnamen worden gemaakt in de Breestraat, de Botermarkt, het Gangetje en de Nieuwe Rijn. De filmploeg zal vanaf 21.00 uur tot uiterlijk 07.00 uur aan het werk zijn. Het gebied rondom de locaties wordt gedurende de opnamen afgezet. Bestemmings verkeer kan normaal doorgang vinden. De opnamen zijn voor de televisieserie "Coverstory", geregisseerd door Jelle van Doornik, met in de hoofdrollen Mare Klein Essinken Nelleke Zitman. Voor vragen kunt u contact opnemen Inzamelingsactie voor Timisoara De Nederlandse organisatie Agogen Zonder Grenzen is een actie begonnen voor zwerfkin deren in de Roemeense stad Ti misoara. Een van de organisato ren van deze actie is de Oegst- geestenaar Erik Wieffering. Hij hoopt in maart met tweede hands goederen een nieuw be zoek te brengen aan de stad. De naam Timisoara is onlos makelijk verbonden met het be gin van de Roemeense opstand, die uiteindelijk leidde tot de val van het communisme. De eco nomische situatie in het land is nu, vijf jaar later, echter nog nauwelijks verbeterd. Een ploeg van Agogen Zonder Grenzen maakte onlangs een reis naar Timisoara en raakte onder de indruk van de erbarmelijke situ atie waarin de straatkinderen, die vaak uit armoede door hun ouders uit huis zijn gezet, ver keren. Wieffering is een van de actie voerders die in Oegstgeest gaal proberen bruikbare goederen in te zamelen om die volgende maand naar de plaats van be stemming te brengen. De Oegstgeestenaar is te bereiken op telefoonmummer 071- 175086. W etenschapswinkel en Mare gaan naar Stationsweg leiden herman joustra De Wetenschapswinkel, studen tenweekblad Mare en Studium Generale, het bureau dat aparte lezingen en colleges voor stu denten verzorgt als aanvulling op het universitaire onderwijs, verhuizen van de Kloksteeg naar de Stationsweg 2, 3 en 4 in Leiden. Het is de bedoeling dat de drie daar half maart hun in trek nemen. De verhuizing heeft plaats in het kader van het grootscheepse reorganisatieplan van het Bu reau van de Rijksuniversiteit Leiden. Het bureau is belast met de ambtelijke ondersteuning van het bestuur van de universiteit. De reorganisatie, die ruim een jaar geleden werd ingezet, is het directe gevolg van het tekort van het bureau. Dat bedroeg eind 1993 ongeveer 1,6 miljoen gulden. Ook de constatering dat het bureau niet naar behoren functioneerde, speelde een gro te rol bij de beslissing tot reor ganisatie. Zowel bij de verschil lende faculteiten, het bestuur als de eigen medewerkers be stonden de nodige klachten over het functioneren. Er zou een zogeheten 'cultuuromslag' moeten komen op het bureau: minder hiërarchie, meer sa menwerking en een grotere klantvriendelijkheid. Over de uiteindelijke vorm van het reor ganisatieplan bestaat echter nog veel onduidelijkheid. Z® zouden de taken van de gereor ganiseerde diensten te summier zijn beschreven volgens een groot aantal medewerkers. Bovendien heeft het hoofd van de dienstcommissie al laten weten dat deze commissie nooit akkoord zal gaan met het ver dwijnen van het geplande aan tal arbeidsplaatsen als niet dui delijk wordt uitgelegd in het plan waarom dat moet. Volgens het plan moeten 28 van de ruim 370 banen verdwijnen en die nen de functies van een aantal diensthoofden en directeuren wordt geschrapt. Sociale huurwoningen worden nog voor de zomer opgeleverd De bloemen staan op tafel, maar de bijen houden zich koest. Zo gaat dat in de winter. Desondanks valt er nog genoeg duidelijk te maken over het leven van deze dieren, vindt het echtpaar Van der Vegt. foto holvast/mark lamers nou maar gewoon. Je hoeft je zelf niet ineens op de borst te slaan." Natuurlijk weten ze ook wel dat ze heel veel tijd en energie in hun bijentuin De Vrije Vlucht steken. In de bijen zelf en in het rondleiden van de bezoekers. Maar dat is uit liefde voor de natuur. En uit het verlangen die liefde voor de natuur met ande ren te delen. Verder niet. Platteland Zo raakte zij. een Rijswijkse van origine, zelf verslingerd aan de natuur. Door zijn enthousiaste verhalen. Vooral over zijn jeugd in een Overijssels dorpje. ,,Als jongen van het platteland had je gewoon aandacht voor de na tuur. Je ging met je vriendjes de dikte van de bomen meten. Met touwtjes, elastiekjes en punai ses. En ik ging op m'n knieën voor het gaatje zitten waar de mieren uitvlogen. Daar begint het mee. Met de interesse voor dat soort dingen." Maar de liefde voor de bijen kreeg hij van grootvader mee. „Hij hield die dieren ook. Die lucht! Die heerlijke geur van een bijenvolk! Zó indringend. Dat is niet goed uit te leggen. Maar daarvan hou je. Of niet. De lief de van het bijen-houden moet ook van binnenuit komen. Ook dat moet je voelen. Je kunt nog zo veel uit boekjes halen, je moet weten dat de natuur zich niet laat dwingen." Afnemen Alleen, wie weet dat vandaag de dag nog? De interesse voor de natuur is aan het afnemen, vindt het echtpaar Van der Vegt. En daarmee ook de kennis. Ze ker, dat kan hij staven aan de hand van een voorbeeld. „Op de bijentuin heb ik een zogehe ten granenkast. Daarin groeien de verschillende soorten gra nen. Rogge, tarwe, haver, enzo voorts. De meeste kinderen kennen die soorten niet. En van de veertig volwassenen zijn er misschien tien tot vijftien vol wassenen die het weten. Dat vind ik toch wel treurig." Maar kom, niet te pessimis tisch, er zijn nog genoeg men sen die wel interesse in de na tuur hebben. Ook kinderen. En dan pakt mevrouw Van der Vegt nog een keer het korfje dat is gevlochten door het jongetje van vijf. „Prachtig hè. 's Winters geven we cursussen in het korf- vlechten. Met roggestro. Dat moet je eerst schoonmaken. Het is vettig, voel maar." Paraplu „De regen loopt er dan zo af', vult hij aan. „Wist je trouwens dat bijen die aan een tak han gen ook hun vleugels uitslaan als het gaat regenen? Ze schui len dan onder eikaars vleugels. Dan vormen ze een soort para plu." Dan zegt zij weer: „En in de winters slaan ze hun vleugels ook uit. Dan schuiven ze bij el kaar en houden zo de tempera tuur vast." Ook al is er al maanden lang geen bij te zien, ze raken er nooit over uitgepraat. De wijk Endepoel III in Warmond wordt gedeelte lijk opgebouwd door leerlingen van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Drie aankomende timmerlieden en twee metselaars in spe bouwen onder toezicht van deskundige leermeesters 23 sociale huurwoningen. Het hoogste punt van het bouwproject wordt op woensdag 8 februari om 14.30 uur officieel bereikt. Dit wordt met 'pannenbier' gevierd. De woningen zijn ontwor pen door architect H. Stol uit Sassenheim en wor den gebouwd door aannemer Vink en Veenman uit Noorden. De woningen worden in mei of juni van dit jaar opgeleverd. De woningstichting Warmunda heeft veel moeite gedaan om het project als leerlingbouw plaats op de rol te krijgen. Niet zozeer om War- mondse bouwvakkers aan het werk te helpen, maar in het algemeen om beginnende timmerlie den en metselaars een kans op werkervaring te bieden. Op een leerlingbouwplaats worden alle voorkomende bouwkundige werkzaamheden uit gevoerd door een groep leerlingen onder leiding van een of meer leermeesters. In kort tijdsbestek kunnen de jongeren veel en gevarieerde praktijk ervaring opdoen. De 23 sociale huurwoningen zijn bestemd voor gezinnen. Het gaat om kleine vierkamerwoningen (rijtjeswoningen) van twee verdiepingen, met een huur die ongeveer 690 gulden per maand zal be dragen. De woningstichting vindt die huur rela tief hoog. Grotere huurwoningen aan bijvoor beeld de Kloosterwei die in beheer zijn bij War munda zijn goedkoper, maar die zijn indertijd met subsidie gebouwd. Subsidie voor sociale wo ningbouw wordt tegenwoordig nauwelijks meer gegeven. Voor de woningstichting is het moeilijk in te schatten hoe groot de belangstelling voor de woningen zal zijn. „Er is wel veel behoefte aan eengezinswoningen. We verwachten dat mensen zullen doorstromen naar deze woningen. Die la ten dus ook weer woningen achter die we kunnen verhuren", zegt een woordvoerder. De woningen zullen middels het advertentie systeem aan de Warmondse woningzoekenden te koop worden aangeboden. Want ook Warmond is van de wachtlijsten met woningzoekenden afge stapt en biedt sinds een half jaar woningen mid dels een advertentie in de krant te koop aan. Dat nieuwe systeem bevalt goed. „De mensen die op de advertentie reageren willen de woning echt hebben. Voordat dat systeem werd gebruikt kreeg degene die bovenaan de lijst stond een woning aangeboden. Die weigerde dan bijvoorbeeld na een week nadenken, vervolgens werd de woning aan nummer twee aangeboden en die kon ook weer weigeren. Daarmee ging veel tijd verloren. Tegenwoordig gaat het allemaal wat sneller", zegt de woordvoerder van Warmunda.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19