Leiden kamerverhuur Coverstory-journalisten achtervolgd door politie 19 Voor verdachten staat een overval plegen gelijk aan boodschappen doeny Harde aanpak Morele steun in Limburg en Leiden Een verhuizing zonder weemoed en zenuwen ONDERDAG 2 FEBRUAR11995 henny van ecmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Endepoel Gierigaard De wijk Endepoel III Volleerd gierigaard in Warmond wordt V/ na een cursus con- gedeeltelijk gebouwd door suminderen van het Haag leerlingen van de Vakop- se echtpaar Hanneke van leiding Bouwbedrijf. i Veen en Rob van Eeden. Politieke rel Alphen is ontsnapt I aan een politieke rel. De raad kende gisteren Simon Wiesenthal toch de erepenning toe. EN HAAG/LEIDEN RUUD SEP jegen twee inwoners van het rabantse Veghel zijn gisteren taffen van zes en acht jaar ge- st voor een serie roofoverval- in op cafés. Het tweetal maak- t deel uit van een groep die Issen 6 en 16 oktober vorig [ar zes cafés beroofde. De twee jrdachten namen onder meer i de nacht van 13 op 14 okto- ?r uit het Leidse café Het joortje net voor sluitingstijd kas mee, evenals het horloge in de kroegbaas. De overval- rs waren gewapend met een stool en een mes. De twee mannen (22 en 28 ar) die gisteren terecht ston Officier van justitie Rutgers eist zes en acht jaar tegen café-overvallers den waren betrokken bij respec tievelijk vier en drie overvallen. De 22-jarige pleegde zijn eerste café-overval in de nacht van 5 op 6 oktober in het Brabantse Heeswijk-Dinther, samen met een Hagenaar die in maart voor de rechter moet komen. Daarna sloeg hij samen met zijn 28-jari- ge plaatsgenoot zijn slag in Lei den. In de twee nachten na het bezoek aan Leiden overviel het tweetal cafés in Den Haag en Moerkapelle. In die laatste twee nachten overvielen andere le den van de groep waartoe de twee behoorden nog cafés in Gouda en Waddinxveen. In alle gevallen werd dezelfde tactiek gevolgd. Met drie man reden de heren min of meer op goed geluk ergens heen. Tegen sluitingstijd gingen twee man nen naar binnen terwijl num mer drie in de auto bleef wach ten. Nadat de twee bezoekers een pilsje hadden gedronken dwongen zij de barman onder iiging van een pistool en een mes de inhoud van de kassa af te geven. Soms lieten ze het personeel ook zijn sieraden af geven. Bij de eerste overval in Heeswijk-Dinther moesten te vens alle bezoekers hun porte monnee en hun horloge af staan. Hoewel zij samen meerdere overvallen hadden gepleegd, probeerden beide mannen tij dens de zitting de indruk te wekken slechts een bijrol te hebben gespeeld. De chauffeurs die hen naar de plaats des on- heils reden zouden steeds het brein achter de overvallen zijn geweest. De mannen uit Veghel zouden zich door hen hebben laten overhalen, en moesten vervolgens het vuile werk op knappen. Overigens zouden zij zich daarbij slechts hebben 'be wapend' met een spuitbus met traangas en een lepel. De vele getuigen die een pistool en een groot mes hadden gezien, had den zich vergist, beweerden de verdachten. Eén van de chauffeurs, een 21-jarige Hagenaar, stond giste ren nog even voor de rechter. Zijn zaak werd echter al na een paar minuten zes weken uitge steld. Zijn advocaat eiste een nieuw onderzoek naar het DNA van het speeksel in een sigaret- tepeuk, die was achtergelaten bij de eerste overval. Uit een onderzoek bleek onomstotelijk dat het DNA toebehoorde aan de Hagenaar, die echter ontken de iets met de zaak te maken te hebben. Zijn advocaat maakte gebruik van zijn wettelijk recht een contra-expertise te eisen. Dat de Hagenaar daardoor nog zes weken in voorlopige hechte nis blijft zitten, vond hij geen probleem. Officier van justitie M. Rut gers eiste lange onvoorwaarde lijke celstraffen tegen de twee verdachten. „Voor de verdach ten staat een overval plegen ge lijk aan boodschappen doen, het is de gewoonste zaak van de wereld. Als je dit gedrag al als normaal beschouwt, wat heb je dan nog te verwachten van deze personen?" zo vroeg zij zich af. Tegen de jongste van het stel, die bij vier overvallen betrokken was en daarbij met een pistool dreigde, eiste zij acht jaar. De oudste, die drie overvallen deed en slechts gebruik maakte van een mes, moet wat de officier van justitie betreft zes jaar ach ter slot en grendel. De recht bank doet op 15 maart uit spraak. Koningin Beatrix heeft drukke dag pe gemeente Leiden gaat streng toezien op de particulie- e kamerverhuur in vooral studentenpanden. Wie een luis heeft dat niet in orde is, wordt dringend verzocht de jerhuur stop te zetten of de brandvoorschriften na te le en. De actie concentreert zich op de binnenstad. Hier fijn de lanvossensteeg en de Hogewoerd koplopers waar tet om studentenbewoning gaat. jilDEN LOMAN LEEFMANS let is een flinke klus geweest por de brandweer en de ge beente om alle panden waar- kn kamers aan studenten of pngeren worden verhuurd in taart te brengen. Telefoonboe- Jen en almanakken van studen- enverenigingen en de universi- eit moesten er aan te pas ko nen. Uit deze inventarisatie an de afdeling bouw- en wo- pngtoezicht kwam vast te staan at de twee genoemde straten het meest te 'lijden' hebben on der een overmaat aan studen tenpanden. Gemeente en brandweer heb ben drie redenen om de kamer verhuur aan te pakken. Op de eerste plaats wordt bekeken of de huizen voldoen aan de bouwvoorschriften en dus of ze niet in een slechte of zelfs ge vaarlijke staat verkeren. Ook is gecontroleerd of er niet teveel jongeren in één pand wonen. Ten tweede wordt bezien of de veiligheidsvoorschriften van Man bekent spontaan inbraak leiden. Een 36-jarige man bekende gisteravond spontaan een [inbraak te hebben gepleegd in een woning aan de Rhijnhof- straat. Agenten hielden de man, die geen vaste woon- of verblijf plaats heeft, omstreeks 21.45 aan in diezelfde Rhijnhofstraat omdat hij zich verdacht gedroeg. De drugverslaafde man droeg j een plastic tas waarin de buit van zijn inbraak zat: een geldkistje I en een fototoestel. Dief grist portemonnee weg leiden Een dief heeft gisterochtend op de Oude Vest de porte monnee van een 21-jarige Leidse vrouw afgepakt. De jongeman 'sprak de vrouw aan en vroeg haar een kwartje voor de telefoon cel. Toen de vrouw haar portefeuille trok, griste de dief die uit haar handen en rende weg. In de beurs zat 36 gulden. Vijf ruiten in bij V&D leiden Bij warenhuis Vroom Dreesmann aan de Aalmarkt zijn gisteravond vijf grote etalageruiten ingegooid. De dader is onbekend. De schade bedraagt ongeveer 10.000 gulden. de brandweer in acht zijn geno men. Er moeten bijvoorbeeld voldoende (nood)uitgangen en brandblussers aanwezig zijn. Als laatste wordt onderzocht of het zogeheten bestemmings plan massale bewoning door studenten toelaat. Als een studentenhuis aan een van de bovengenoemde voorwaarden en regels niet vol doet, wordt de eigenaar door de gemeente aangeschreven, zo staat in het plan van aanpak dat nog in de gemeenteraad moét worden behandeld. In enkele extreme gevallen is er al een waarschuwingsbrief uitgegaan. De complexen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting blijven bij het onderzoek en de aanpak vooralsnog buiten schot omdat gemeente en brandweer er vanuit gaan dat deze huizen aan alle regels voldoen. Voor 177e keer tegen de lamp Hij is nog geen recordhou der, zegt de Leidse politie, maar met zijn 177e aanhou ding drijft eeij 43-jarige Lei- denaar de agenten zo'n beetje wel tot wanhoop. Gis termiddag werd de aan drugs verslaafde man weer eens betrapt bij een winkeldief stal. Dit keer in Vroom Dreesmann aan de Aalmarkt, waar hij werd betrapt op het stelen van chocolade. Zijn grote aantal overtredingen heeft hij in een flink aantal jaren opgebouwd. LEIDEN AD VAN KAAM VERVOLG VAN VOORPAGINA 's Ochtends nog verleende ze morele steun aan de door over stroming getroffen bevolking in het Limburgse Venlo; 's mid dags om vier uur hield koningin Beatrix in het zweetkamertje van de Leidse universiteit aan het Rapenburg de hand vast van haar zoon Constantijn. Die stu deerde, na zes jaar, af in het vak rechten en kon wat geestelijke bijstand van zijn moeder best gebruiken. In zijn stamcafé L'Esperance op de hoek van de Kaiserstraat werd daarna in be sloten kring een uitbundig feestje gevierd. Koningin Beatrix had haar be zoek aan de rampgebieden ver deeld over twee dagen - van daag is ze in Gelderland - om de ceremonie rond het afstuderen van haar zoon plus de aanslui tende borrel te kunnen bijwo nen. Om ook daadwerkelijk op tijd in Leiden te zijn, was ze vroeg in de middag per helikop ter van Limburg naar het vlieg veld Valkenburg gevlogen. Sa men met haar moeder, prinses Juliana, en in gezelschap van haar man Claus en haar zoons Willem-Alexander en Friso, maakte ze om precies kwart voor vier per limousine haar op wachting bij het Aacademiege- bouw aan het Rapenburg. Daar weten zowel Beatrix als Juliana de weg. Geheel passend in de traditie van het geslacht Oranje studeerden ook de koningin en de koningin-moeder in Leiden. Welke stad zijn universiteit te danken heeft aan de aartsvader van de Oranjes, Willem de Zwij ger. Die als beloning voor het manmoedig verzet tegen de Spanjaarden Leiden in 1574 het recht gaf om een universiteit te stichten. De eerste in de toen malige Nederlanden. Dat Julia na haar Leidse tijd en het Aca demiegebouw nog niet was ver geten, bewees de inmiddels 86- jarige prinses bij haar entree. Universiteitsvoorzitter Vrede voogd deed nog een vriendelij ke poging om de koningin- moeder de weg binnen de hek ken te wijzen, maar dat was overbodige moeite. Met een resoluut gebaar wees ze de hulp van de hand en stapte kwiek en eigenhandig het auditorium binnen. Dat ze daar prompt de verkeerde deur koos, zij haar vergeven. Het is natuurlijk alle maal wel een tijdje geleden. Haar hoge leeftijd in acht ge nomen is Juliana trouwens nog itudiezaal Leids archief tijdelijk naar Dolhuissteeg )nder een laagje stof, achter alken, in hoeken en in gaten chuilt het vergeten verleden. Vie dus zijn hele huisraad on- ersteboven haalt, komt wel iets an vroeger tegen wat totaal in le vergetelheid is geraakt. Mooi if lelijk, prettig of pijnlijk, er zit en stukje geschiedenis aan ast. Vandaar dat het gemoed ij een verhuizing nog wel eens olschiet. Bij het Leidse gemeentear- hief aan de Boisotkade is daar- an geen sprake. Er hangt geen feertje van weemoed, ook al taat de verhuiswagen daar inds gisteren met grote regel- aat voor de deur. Maar ieder- n weet dat een nostalgische ntdekking is uitgesloten, om- at het verleden daar open en loot op de planken staat. Trouwens, de studiezaal zal aar tijdelijk gevestigd zijn in e Dolhuissteeg. Het is de be- oeling dat personeel en mate- aal over anderhalf jaar weer rugkeren naar hun dan volle- ig opgeknapte oude plek, waar an bovendien een nieuw ge- eelte aan zal zijn vastgebouwd. n dat is hard nodig ook, want >et archief barstte zo langza- aerhand uit zijn voegen. En nerveus zijn de verhuizers n personeel ook niet. Al moet le hele inventaris van de stu- liezaal, in totaal tachtig meter an indexen en studiemateriaal, vorden overgebracht naar het ïieuwe adres: Dolhuissteeg 6. )aar moet aanstaande maan- al een compleet nieuwe- itudiezaal zijn ingericht. Op die lag, zo is de planning, moet het 'ubliek weer aan stambomen runnen snuffelen en historisch •nderzoek doen. Dat lijkt wel -n zeer ambitieus plan, maar bijzonder goed ter been. On danks het feit dat het Rapen burg ter plekke door werkzaam heden in gehavende staat ver keerde en de neergutsende re gen het plaveisel modderig en glad maakte, wenste ze zich op weg naar café L'Espérance niet vast te klemmen aan haar doch ters arm, hoewel die daar enige malen om verzocht. Met een originele side-step, die een ge oefend rugbyspeler niet zou misstaan, ontweek ze een paar plassen en stevende vervolgens doelgericht op het stamcafé van haar zojuist afgestudeerde kleinzoon af. Blijkbaar kende ze ook die route nog uit haar eigen studententijd. Binnen draaide de bierpomp intussen op volle toeren, want prins Constantijn - net als zijn broer de kroonprins Willem- Alexander een geregeld bezoe ker van dit etablissement op de hoek van de Kaiserstraat - had zeker een mannetje of vijftig fa milie, vrienden en studiegeno ten geïnviteerd. Die vonden maar met moeite een plek in dit knusse café dat met dertig men sen binnen al aardig vol ge noemd kan worden. De vaste bezoeker mocht er die paar uur even niet in. „Terecht", vond Theo Huynink die samen met Constantijn afgestudeerd op vluchtelingenverdrag Prins Constantijn, de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, is gistermiddag afgestudeerd aan de faculteit der Rechts geleerdheid van de Rijksuniversiteit Leiden. De prins haalde een gemiddelde van een zeven. Het onderwerp van zijn afstudeerscriptie is: Een juridische analyse van een aantal bepalingen betreffende de asielprocedu re in het licht van het vluchtelingenverdrag. De prins kreeg hier voor een acht. De 25-jarige Constantijn, die aan de 5e Binnenvestgracht woont, weet nog niet precies wat hij nu gaat doen. „Hij gaat zich oriën teren op de arbeidsmarkt", aldus een woprdvoerster van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). De prins begon in 1988 met zijn rechtenstudie, nadat hij talencursussen in Italië en Frankrijk had gevolgd. De prins ging toen ook in Leiden wonen:Hij werd lid van de studentenvereniging Minerva, waarvoor hij de 172ste al manak vormgaf. zijn vrouw Mieke de zaak runt. „Deze mensen hebben ook recht op een beetje privacy." Hij en zijn personeel waren vorige week op de hoogte ge steld van het hoge bezoek en de voorwaarden die daar door de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) aan verbonden zijn. „En ik zou natuurlijk wel gek zijn om met die regels te gaan sjoemelen. Dus geen vreemden, geen foto's en dat soort dingen. Kan ook niet. En dan daarbij: er studeren in Leiden straks nog wel meer Oranjes. Die willen we graag een beetje privacy aanbieden. Zoals dat hier altijd heeft ge kund. Daarin hebben we een naam op te houden. Opnamen voor televisieserie in binnenstad De verhuizing van het Leidse gemeentearchief verloopt op rolletjes. Al het materiaal zit keurig in dozen en kisten. het valt allemaal reuze mee, zegt Th. Schelhaas, directeur van het archief. Dat is nou ook het voordeel van het archief, al het materiaal is systematisch gerangschikt. En inderdaad, de verhuizing ver loopt in elk geval al zeer orden telijk. Van een rommeltje is geen sprake. Het archiefmateri aal is keurig opgeslagen in do zen, of in stevige kisten op wie len, met een beschermend geel zeil erover. Kortom, alles is on der controle. Bovendien, de verhuizing had nog een stuk omvangrijker ge kund. De gehele collectie van het archief beslaat liefst een ki lometer of vijf aan prenten, stukken en boeken. Het grootste deel daarvan kan dus gewoon in het pand aan de Boisotkade blijven. „En de dienstverlening blijft geheel in stand", belooft Schelhaas. Met daarbij wèl een waar schuwend vingertje. „Wie on derzoek wil doen, zal in het ver volg iets gedisciplineerder moe ten zijn", waarschuwt hij. „Wie stukken wenst te raadplegen dient deze een dag van tevoren schriftelijk aan te vragen voor 12.00 uur. Op zich natuurlijk niet zo'n punt, maar vreemd ge- FOTO HENK BOUWMAN noeg zagen we de laatste tijd veel mensen binnenkomen die in januari nog snel even iets wil den uitzoeken." Gelukkig hoeven de onder zoekers het maar even te stellen zonder hun studiezaal en hun studiemateriaal, zegt Schelhaas. Want, zo benadrukt hij, elke burger moet altijd toegang kun nen hebben tot archiefstukken. Zo staat dot ook in de wet. Een 'wilde' achtervolging, een ingewikkelde wisseltruc met au to's: de 'journalisten' Mare Klein Essink en Nelleke Zitman van de NCRV-dramaserie Co verstory hebben het vanavond bijzonder druk. In de Leidse binnenstad doen ze een poging de politie af te schudden. Daar- vopr krijgen de twee acteurs, die in de televisieserie de rollen spelen van de journalisten Be rend van Zuilen en Marlies Moerman van weekblad De Ster, overigens ruim de tijd. De gemeente Leiden heeft de NCRV toestemming gegeven om vanaf negen uur 's avonds tot uiterlijk zeven uur 's och tends te filmen in de Breestraat, op de Botermarkt, het Gangetje en de Nieuwe Rijn. Om de op names niet te bemoeilijken wordt het gebied rondom de set afgesloten; alleen bestemmings verkeer mag er nog langs. De opnames zijn te zien in af levering 11 op 24 april; maan dag 13 februari is deel 1 te zien. De NCRV zond eind 1993, begin 1994 al een eerste reeks afleve ringen van Coverstory uit, waar voor indertijd ook in Leiden werd gefilmd. Het gebouw van de dienst parkeerbeheer aan de Zonneveldstraat was toen - en ook nu in de nieuwe serie - re gelmatig te zien als de buiten zijde van het redactiekantoor van weekblad De Ster. In de allerlaatste aflevering, waarvoor dus nu in Leiden wordt gefilmd maar ook op 24 februari bij het Plantsoen, ont hullen de twee journalisten van de Ster een politiek schandaal. Een Tweede-Kamerlid zou spio neren voor de CIA, meldt een geheime tipgever. Na publikatie in het weekblad doet de politie een inval op de redactie om de tipgever te achterhalen; de hoofdredacteur wordt in gijze ling genomen en belandt in de cel en de journalisten Van Zui len en Moerman moeten alle moeite doen om de politie om de tuin te leiden. Volgens Paul Brand van de produktieploeg van Coverstory speelt ook deel 10 /Ach gedeelte lijk in Leiden af. Later deze maand, op 26 en 27 februari, worden opnamen gemaakt in de Herenstraat die voor de gele genheid gedeeltelijk wordt om getoverd tot rosse buurt. „Het buurtje leent zich ervoor", aldus Paul Brand. „We kwamen er laatst achter - en dat is toch wel grappig - dat het zelfde pandje, dat wij nu gaan inrichten als peeskamer, negen jaar geleden ook al eens werd gebruikt, eveneens voor opnames van een peeskamer."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17