Dijkbouwers zijn klaar voor de klus Watersnood Evacuatie-oproep leidt in Culemborg tot exodus Als ze niet gaan is het niet goed, gaan ze wel ook niet 'Als we zeggen: Arnhem moet ontmimd, breekt meteen paniek uit WOENSDAG 1 FEBRUAR11995 CULEMBORG PATRICK VAN DEN HURK Hond middernacht lijkt het er even op dat er paniek uit breekt in Culemborg. In het stadje aan de Lek, één van de gemeenten in de door over stroming bedreigde Tieler- en Culemborgerwaard die mor gen moeten zijn ontruimd, staan tegen twaalven honder den auto's muurvast op de VVeidsteeg, de weg die Culem borg in oud en nieuw verdeelt. Plotseling lijkt iedereen die zijn boeltje heeft gepakt naar de snelweg te willen, en liefst zo snel mogelijk ook. De verkeersinformatie van Radio Gelderland boort elke hoop op een snelle aftocht de grond in: voor de pakweg ze ven kilometer naar de A2, de rijksweg naar veiliger oorden, moet zeker een uur worden uitgetrokken. Eerder op de avond ging het precies anders om. Op diezelfde A2 kruipt het verkeer dan stapvoets richting evacuaiiegebied. Tussen Utrecht-Oudenrijn en de af slag Culemborg staan vooral veel vrachtwagens en bestel bussen bumper aan bumper. Over de vluchtstrook razen af en toe ambulances en veewa gens voorbij, maar ook grote tractors met aanhangers. Door de enorme drukte doen de meeste automobilis ten er minstens twee uur over om de vijftien kilometer snel weg af te leggen. Eenmaal op de verbindingsweg tussen de A2 en Culemborg, wordt het iets beter. In het centrum van Culem borg heerst een nerveuze spanning. Overal staan kleine en grote vrachtwagens of au to's met aanhangers gepar keerd. Alles waar vracht in kan, wordt ingezet. Winkels en cafés worden koortsachtig ontruimd. De geldautomaten in de stad zijn dichtgespijkerd. Af en toe rijdt een surveillan ce-auto van de Koninklijke Marechaussee langs. De bewoners zijn koortsach tig bezig met het opslaan van meubels en kostbaarheden op hogere verdiepingen van hun huizen. De plaatselijke corres pondent van Radio Gelderland vertelt het nog maar eens: bij een dijkdoorbraak moet Culemborg rekenen op een waterstand van ruim 2,5 me ter. Het is dus maar de vraag of de eerste verdieping veilig is. De kabelkrant blijft intus sen stoïcijns berichten uitzen den over de resultaten van de plaatselijke korfbalclub en een filmavond in de ouderensocië- teit. Zo snel als de enorme ver keersdrukte op kwam zetten, zo vlug is die ook weer ver dwenen. Na twee uur vanmor gen vroeg is het stil in Culem borg. Veel huizen zijn donker. In een bijna ontruimd café zit een groepje mensen rond de laatste tafel. Tegen vieren ver laat nog maar een enkeling Culemborg via de inmiddels bijna uitgestorven uitvalswe gen, in bange afwachting van wal er de komende dagen te gebeuren staat. Uit angst voor 'lijkenpikkerij' houden ze zich gedeisd Pr De huidige plannen voor dijkverzwaring langs de grote land zo lang op zich laten wach- rivieren kunnen in plaats van in twintig ook in tien jaar uitgevoerd worden. Dat zegt P. Labohm van de Vereni ging van Waterbouwers. Grote aannemersbedrijven in het rivierengebied en grote bedrijven als Ballast Nedam, de Hollandsche Beton Groep en Boskalis zijn er klaar voor, maar houden zich nog wat gedeisd. den haag gpd Het stijgende rivierwater heeft ervoor gezorgd dat de ene na de andere bestuurder een versnel de uitvoering van de de dijkver zwaringen eist. Premier Kok heeft inmiddels beloofd dat procedures en financiële be zwaren de uitvoering niet meer in de weg mogen staan. Minis ter M. de Boer van Ruimtelijke Ordening wil zelfs bij de plan nen voor de versterking van ri vierdijken de wettelijk verplich te inspraakprocedures over slaan. Waterbouwkundigen en dij kenbouwers zijn daar blij mee, al waken zij ervoor om te gretig toe te happen. Ballast Nedam, één van de grote bedrijven op het gebied van weg- en water bouw, wil absoluut niet verbon den worden met 'onaangenaam opportunisme'. „Natuurlijk zul len wij dergelijke opdrachten snel oppakken, maar wij willen niet beschuldigd worden van lij kenpikkerij", zegt een woord voerder. Toch hebben de dijkenbou wers door de ferme uitspraken van de kabinetsleden min of meer gelijk gekregen. Al jaren jeuken hun handen om de dij ken aan te pakken. „Wij hame ren er al heel lang op dat de dijkverzwaring niet verder voor uit geschoven mag worden", zegt Labohm van de Vereniging van Waterbouwers. „We zijn niet blij met de ellende van an deren. Maar de ramp in het ri vierengebied maakt wel duide lijk dat we niet langer kunnen talmen. Daarmee zijn niet al leen wij, maar is het hele land gediend." Honderden jaren ervaring hebben Nederland overal ter wereld een grote reputatie be zorgd op het gebied van de strijd tegen het water. Grote wa terbouwprojecten in Hong Kong, Bangladesh en Singapore zijn bijvoorbeeld in Nederland se handen. „Onze expertise wordt nog steeds hoog aange slagen", zegt Labohm. „Juist daarom is het zo jammer dat die maatregelen hier in Neder- De waterbouwers moesten de afgelopen jaren lang wachten op eindeloze voorbereidingen, uitvoerige planvoorstellen en complexe onteigeningsproce dures. Milieu-effectrapportages (MER), aanpassingen van be stemmingsplannen en de activi teiten van waterschappen lie pen vaak langs elkaar heen. De schoonmaak van vervuilde wa terbodems kon soms jaren du ren. Tot hun grote treurnis verg de bovendien de inspraak van bewoners en natuurbescher mers de laatste jaren steeds meer tijd. Ook geldgebrek bij het rijk was een groot probleem. Zodra dit soort knelpunten de wereld uit zijn, staan volgens Labohm ongeveer honderd wa terbouwbedrijven startklaar om driehonderd kilometer dijk on middellijk aan te pakken. Het zijn vooral middelgrote aanne mersbedrijven, die zich hierin gespecialiseerd hebben. „Alle capaciteit is direct beschikbaar om de dijkverzwaringen meteen uit te voeren", aldus Labohm. Als een waterschap eenmaal opdracht heeft gegeven tot dijk verzwaring, kan een dijkvak van een tot twee kilometer lengte binnen twee jaar helemaal klaar arnhem Ook veel bedrijven worden door het water in de grote problemen gebracht. Op het terrein van AKZO in Arnhem wordt de laatste hand gelegd aan een nooddijk. wegverharding, de rioleringen, de kabels en de bovenlaag van de dijk verwijderd worden. Op het kale dijklichaam komt daar na eerst een zandlaag. De bui tenkant wordt afgedekt met een kleilaag van minstens één meter dikte. Vervolgens moet de bui tenkant weer voorzien worden van een nieuw wegdek, een fietspad en allerlei andere ge wenste voorzieningen. De Nederlandse dijken wor den ook nu nog gemaakt van het traditionele materiaal klei, dat al van oudsher in de omge- zijn, inclusief de technische ving gewonnen wordt. Toch wordt in de kern ook zand toe gepast. omdat dit veel goedko per is. Bovendien is een dijk van enkel klei vaak niet stabiel ge noeg. De kleilaag maakt een dijk niet volledig waterdicht. Dat.be- tekent dat een dijk bij aanhou dend hoog water verzadigd raakt en gemakkelijk kan weg schuiven. Ook de ondergrond laat overigens water door. Om verzakkingen zoveel mogelijk te voorkomen, moet de hellings- hoek van de dijk ongeveer der tig procent zijn. Het nadeel daarvan is echter dat de dijk daardoor veel breder wordt, waardoor de oorspronkelijke dijkhuisjes meestal moeten wij ken. FOTO GPD HANS BROEKHUIZr lgi Welke dijkvakken straks extUgj snel verzwaard worden, kan c^n Unie van Waterschappen noerj niet zeggen. De eerder gemaakt te planningen voor dit jaar zijej( door de ramp inmiddels groteikjj deels achterhaald. Als het wat^g, gezakt is, moeten de watejl- schappen eerst opnieuw na gaan welke dijkvakken he^- meest geleden hebben van heV water. Zo heeft de watersnooik. niet alleen versnelling, maar ii sommige opzichten ook vertrap ging van de uitvoering tot gel-. Politici zitten in lastig parket: den haag wilco dekkermentariër Oomen op donder^ dag wel heel alert. lsJ Bij alle coördinatiecentra die er Haagse politici verkeren in di>(j rond de watersnood al zijn, kan soort noodsituaties in een lastig er ook nog wel ééntje bij die de parket: als ze gaan is het nieie bezoekjes van meelevende poli- goed, als ze niet gaan ook nietig tici regelt. Het wassende water Toen wijlen minister Dales n«p oefent namelijk grote aantrek- de aardbeving van '92 Limburg kingskracht uit op de dames en links liet liggen omdat ze dc heren uit Den Haag. Vol schuld- hulpverleners niet voor de voe|~ bewustzijn beloven ze de ge- ten wilde lopen, stak er eetp troffenen plechtig^dat dijkver- stoprn Vai> ptofest op. SIAAsJteii sterking nu echt de -hoogste wordt een blijk van medeleven priqnt£j(j; heef: op het lEfjjingn-; in de vorg^vg® een beiofljia^] hof. Het CDA, dat de afgelopen het getroffen gebied verstandig, den Bosch De A2 bij Den Bosch staat grotendeels onder het wassende water van de Maas. De weg is afgesloten voor verkeer. FOTO AP ANDRE VAN DEN BROM dagen zeer actief was, vindt dat de grens is bereikt: tot nader or der wordt het getroffen gebied niet meer bezocht door kamer leden. De ministers Jorritsma (WD, verkeer en waterstaat), De Boer (PvdA, ruimtelijke ordening en milieu) en Van Aartsen (WD, landbouw) voeren de Haagse bezoek top tien voorlopig aan. Zij haalden gisteren in Gelder land voor de tweede keer natte voeten, nadat ze vorige week Limburg een hart onder de riem hadden gestoken. In een sobere regeringsverkla ring toonde Kok zich gisteren bij de opening van de vergader- week van de Kamer eens te meer premier van alle Neder landers. In tijden van nood komt Koks belangrijkste bood schap nog beter over: gemeen schapszin en solidariteit zijn de hoekstenen van onze samenle ving. De minister-president had, in het gezelschap van zijn vrouw, afgelopen zaterdag de situatie in Limburg al vanuit een legertruck in ogenschouw genomen. Maar twee dagen eerder was hem de loef afgestoken door nota bene Europees commissa ris Hans van den Broek (CDA), die de betrekkingen met Mid den- en Oost-Europa tijdelijk terzijde had geschoven om aan de boorden van de gezwollen Maas te verzekeren dat Brussel niet alleen maar geld opslokt, maar ook wel eens uitkeert. Ere wie ere toekomt: voor een af standelijke bestuurderspartij was het CDA met Van den Broek, het Limburgse Kamerlid Van der Linden en Europarle- Rami Kender Radio Gelderland houdt het vooral rustig arnhem willem vissers Een huilende man uit Beuningen belt naar Radio Gelderland, nu vooral de rampenzen der. Zijn vrouw is gestorven en de begrafenis kan niet doorgaan door het hoge water. Het is onmogelijk de familie te bereiken en te ver tellen waar en wanneer .de crematie is. Kan de radio hem misschien helpen? Omroep Gelderland is tijdens de waters nood de bindende factor in het Land van Maas en Waal. De radio informeert, bemid delt, stelt gerust, verwijst en draait af en toe nog een plaatje ook. Dinsdag, tussen twaalf en een 's middags, overigens maar eentje. Drie minuten The Drifters. Veelzeggend voor de informerende rol: het antwoordapparaat van het gemeentehuis in Druten spuugt het telefoonnummer van de omroep uit. „Iedereen verwijst naar ons", zegt redactrice Lieselot Meelken. „Ik ben bang dat het de overheid aan het nodige ont breekt." Zo'n uurtje uitzending, vanaf 12.00 uur dinsdagmiddag, begint met voorlichtster Lammers van de gemeente Nijmegen. Ze meldt dat de medewerking bij de evacuatie ongekend is, dat slechts weinigen weigeren te vertrekken. „Sommigen verschansen zich in kasten op zolder." Later is zo'n standvastige man in het programma. Wat, als het fout gaat? „Dan ga ik op mijn jacht zitten." Solidariteit krijgt een andere dimensie, met de radio als katalysator. Het regent in het pand aan de Rosendaalseweg in Arnhem tele foontjes. Duizenden. „We worden platge- beld", zegt eindredacteur Corine van Dijk. „We horen veel emotionele verhalen." Ze verhaalt over mensen die willen weten of ze al moeten inpakken. Vertellen dat hun vissen uit de vijver drijven. Menselijke verha len, lief en zo dichtbij. Hessing: „Een man belde vijf keer waar hij zijn oude auto kon op bergen. Hij was nogal verknocht aan dat ding. Hij kreeg nergens gehoor omdat niemand dat blijkbaar erg belangrijk vond. Ik heb bijna mijn eigen schuur aangeboden." Een verslaggever in het Land van Maas en Waal heeft tussen zijn journalistieke activitei ten door geholpen met het sorteren van 30.000 eieren. Maar de boer vraagt zich af waar hij naartoe moet met de 35.000 produ centen. Wie heeft een schuurtje over? De di recteur van een ziekenhuis in Tiel zoekt zak kenvullers, in de meest letterlijke betekenis van het woord. Daarop volgt een item over de burgemeester van Apeldoorn, op bezoek bij 120 geëvacueerde verstandelijk gehandicap ten. Er is een oproep voor dekens, lakens en matrassen. Een vloed aan telefoonnummers spoelt door de uitzending. Presentator Bert Kranen- barg verzoekt luisteraars geen aanbiedingen meer te doen via de omroep. Eerst dienen vraag en aanbod te worden gecoördineerd. Sommige bellers zijn nog interessant genoeg voor de uitzending: Van Groningen tot Zee land, overal willen 'gewone' Nederlanders ge dupeerden opvangen. Slaapruimte, stallen, alles is in de aanbie ding. Een man is niet zo gezond maar wil wel een kanarie huisvesten. Via de omroep zijn maandag 45.000 kippen ondergebracht. Na tuurlijk, misbruik bestaat ook nu. Een ano nieme beller stelt dinsdag het pluche van cul tureel centrum De Gigant in Apeldoorn be schikbaar voor duizenden kippen, de voor stelling in de schouwburg gaat niet door. „We zijn dezer dagen gedeeltellijk een zen der van mededelingen", zegt programmelei- der Ron Nijhof. „Een spreekbuis van de over heden, 24 uur per etmaal." Alle verloven van de zestig medewerkers zijn ingetrokken. Als relevante mededelingen te doen zijn, komen woordvoerders van brandweer, politie of an dere instanties in de uitzending. Als de be richten maar eensluidend zijn, anders ont staat verwarring, misschien paniek. Radio is het snelste medium blijkt weer eens. „In een roeiboot met een TV op schoot is lastig, of je moet een heel lang verlengsnoer hebben. Maar iedereen kan overal de radio ontvangen en iedereen luistert", zegt Nijhof. De verantwoordelijkheid van Omroep Gel derland is enorm. Het laatste waarop de be volking zit te wachten, is paniek. Nijhof: „Stel dat wij zouden omroepen dat Arnhem ont ruimd moet worden, dan zou binnen een kwartier absolute paniek uitbreken. Dat geeft dus extra druk en verantwoordelijkheid, vraagt om rustige berichtgeving. Onze taak is geruststellen, naast objectieve berichtgeving natuurlijk." geacht. Maar hoon is vaak hei)' deel van de meelevende politici. „Het hele jaar zitten ze in Deret; Haag te praten en te praten, en als het te laat is, dan zijn ze ere! weer", mopperde een Limbur-ei ger. e: Deze week kreeg het Maasdalu de vijftien leden van de vastee kamercommissie verkeer enre waterstaat te verwerken, vane wie bij de vorige watersnood init december 1993 een deel deii overlast slechts vanuit de tou-e ringcar kon waarnemen, omdaU ze hun laarzen waren vergeten. Commissievoorzitter Biesheuvele bezwoer deze keer de klachten9 goed in zijn oren geknoopt tee hebben, zijn fractiegenoot Reitsma was zo onder de indrukii dat hij repte van de noodzaakr tot 'verstijking van de derken'.a Ook al voelde de SP'er Poppen zich een ramptoerist, vandaagte wilde de commissie nog eensn op pad. In Gelderland zaten ze echter niet echt op de politieke1" pottekijkers uit Den Haag tei wachten. Er moet geëvacueerd' worden. En dus ging het be zoekje niet door. Limburg krijgt vandaag nog! een bescheiden toetje in def vorm van PvdA-staatssecretaris Van Dok van economische za ken. Dan lijkt de koek op, want t het Maaswater stijgt niet meer. De altijd overbezette Haagse - politici moeten hard zijn: hoe' hoger het water, hoe hoger het bezoek. Vandaag komt defen- sieminister Voorhoeve (WD), gisteren waren behalve Jorrits- ma, De Boer en Van Aartsen ook de immer goedgemutste' vice-premier Dijkstal (WD) en zijn binnenlandse zaken-secon- dant Kohnstamm op bezoek. De laatste is de enige aan sprekende democraat die tus- sen de dijken is gesignaleerd. 1 Verder heeft de kleinste rege ringspartij het in tijden van 1 nood lastig. Limburgse kamer leden heeft D66 niet, en wat hebben de populaire bewinds lieden Van Mierlo (buitenlandse zaken) en Sorgdrager (justitie) de getroffenen te bieden? Wijers (economische zaken) zou kun nen, maar plannen zijn er nog niet. Voorlichter Kees Dietz maakt zich geen zorgen. „Je moet niet allemaal door elkaar heen gaan lopen om je partij te profileren. Je kunt je meeleven ook tonen zonder het gebied te bezoeken." Dat laatste deed staatssecre taris Vermeend van financiën. Hij is waarschijnlijk de popu lairste bewindsman beneden de grote rivieren doordat hij de Be lastingdienst opdracht heeft ge geven voorlopig soepel om te springen met de aangiftes van de getroffenen in Limburg, Bra bant en Gelderland.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6