Van Elba naar de Ringvaart I I Vierkant: samen uit, samen thuis Het Gesprek van de Dag jfr. _j Gehandicapte 3 poseert «j in Playboy Creatief met sneeuw Heinekens heerlijke heldere beekjes... -WOENSDAG 1 FEBRUARI 199515 Beinsdorper voorzitter van de Bonapartistische Partij Nederland Bert de Jong uit Beinsdorp op het bordes: niet de nieuwe Napoleon... FOTO UNITED PHOTOS DE BOER FOTO OLAF KRAAK i W -e( is- :st erj eij lei je-j ikj )'n 11e de dij 5S-| ol Ze heet Annemarie Postma, is P' 25 lentes jong en valt deze in maand te bewonderen in Play- 'et boy. De foto's die van het model ^er zijn gemaakt, onderscheiden ?r' zich nauwelijks van de andere in het mannenblad. Behalve dan die foto op pagina dertig: Annemarie zit geheel ontkleed in haar rolstoel. Een gehandi capte in Playboy? Dat moet kunnen, vindt niet alleen Anne-' marie Postma. „Ik heb zoiets van: 'Waarom zou een gehandicapte dat niet kunnen?", reageert Yvonne Vuyst. De Hoofddorspe, houd ster van het marathonrecord rolstoeldansen, heeft de repor tage in Playboy nog niet gezien. „Maar ik ben wel nieuwsgierig. Ik ga zeker even kijken. Ik vind het goed van Playboy dat ze dat nu gelijk getrokken hebben. Voor mij zou het niks zijn, maar dat heeft niks met het gehandi capt-zijn te maken." Ans van Es van Stichting Belan gengroep Gehandicapten Haar lemmermeer (BGH) is eenzelfde mening toegedaan. „Wij streven ernaar om gehandicapten op dezelfde manier te laten deelne-* men aan de maatschappij als niet-valide mensen. Niet ieder een is even blij met zovel bloot op de foto, maar dat is een an dere discussie. Als een gehandi capte er zelf voor kiest, moet ze dat doen." Playboy is op het initiatief van Annemarie ingegaan, omdat het model over de door het blad ge wenste persoonlijkheid en schoonheid beschikt. Hoofdre dacteur Jan Heemskerk vindt de reportage niet zó opzienbarend. „Nee, we waren er niet echt door verrast. Ze is niet het eer ste gehandicapte meisje in Play boy. De eerste keer (zes jaar ge leden, red.) was de verrassing groter. Je verwacht het niet, maar dat is onze fout als niet- gehandicapten." Heemskerk sluit niet uit dat er i in de toekomst meer foto-re portages van gehandicapte meisjes worden gemaakt. Tot een stormloop van reacties heeft de publicatie echter niet geleid. „We hebben het ook niet zó gebracht. We zien het niet als heel bijzonder. Playboy publi ceert foto's van meisjes die er- mooi uitzien. Of ze doof of blind zijn, een bril dragen of uit Afrika komen, dat interesseert me niet." EDWARD DEKKER Aan hoefijzervormige bars of aan leestafels. Overal zie je ze zitten. De stamgasten. Ze behoren bij het meubilair van café of kroeg. Meestal hebben ze hun vaste stek, nooit hoeven ze te bestellen, want de kastelein kent het recept. Als ze doodgaan, durft een tijdlang niemand op hun plaats te gaan zitten. Alsof ze er nog zijn. In aflevering 20 aandacht voor café/bar/restaurant 't Vierkant aan het Lissese Vierkant. Het is al 27 jaar het domein van Peter (51) en Mieny (48) van Ooi jen. Ze behoorden tot de eerste lichting import, maar zijn door de bar echte Lissenaren geworden: „Het is hier net een groot gezin". De eerste ontmoeting met 't Vierkant herinneren Peter en Mieny zich nog als de dag van gisteren. Ze hadden een spik splinternieuwe flat toegewezen gekregen in de Lissese Poelpol der en gingen daar op Tweede Paasdag 1968 een kijkje nemen. Ze arriveerden met de trein bij de bloeiende Keukenhof, maak ten een flinke tippel richting centrum om daar van een agent te horen dat de Poelpolder nog eens zo ver was. Even uitpuffen, luidde vervol gens was het motto. In 't Vier kant. Omdat ze daar toch voor de deur stonden. Het echtpaar voelde zich er direct thuis. Nie mand staarde ze aan. Integen deel, eigenaar/barman Piet van der Klugt, nodigde ze meteen uit aan de stamtafel van wat toen nog een hotel-café-restau- Een klein voorzetje maar een zéér klein voorzetje. En ra-ta-ta- ta... Daar zoemen de exacte da ta, namen en rugnummers van het geslacht Bonaparte door zijn woonkamer in Beinsdorp. Alsof een encyclopedie van de boekenplank valt, de feiten zich losmaken van het papier en in slagorde door de kamer mar cheren. Maar hoe kan het an ders, want Bert de Jong (48) is voorzitter van de Bonapartisti sche Partij Nederland. Een par tij, bezig met een grote leden werfactie en strevend naar een niet-partijgebondenstaatschef. „Roken? Tuurlijk mag dat. Na poleon de Derde rookte ook als een ketter. Maar Napoleon de Eerste hield er niet van." Eigenlijk is Beinsdorp een soort Elba het eiland waar Napo leon in 1814 naar toe verbannen werd. Dit dorpje aan de Ring vaart van de Haarlemmermeer waar voortdurend vrachtwagens doorheen denderen, heeft in al zijn kleinheid iets weg van een verbanningsoord. Zo van: ga eerst maar 'ns een tijdje in Beinsdorp wonen om je te leren handhaven in zo'n piepkleine gemeenschap. En daar woont Bert, Bert de Jong, voorzitter van de Bona partistische Partij Nederland. In zijn woonkamer heerst Napo leon, dat is zeker. Op de schouw: een borstbeeld van de in 1769 geboren en in 1821 ge storven kleine keizer. Overal in de kamer: schilderijen van veld slagen die Napoleon voerde of portretten van de Corsicaan. En omdat Bert de Jong toch een man is van zijn tijd ligt er ook nog een videoband met de titel 'Waterloo'. België Hoe het allemaal begon. Hij was dertien jaar en zat bij z'n moe der achterop de brommer. Zo maar een vakantie, een tochtje door België. En in de buurt van Waterloo aangekomen vertelde z'n moeder over Napoleon: 'Hier heeft hij gevochten'. Hij voelde zich... ja, wat voelde hij daar eigenlijk? Interesse, of be ter: ontluikende interesse pas send in zijn fascinatie voor de geschiedenis. Waar anderen bij het zien van een bal de neiging krijgen om 'm 'ns vol te raken, zo wilde hij daar de geschiede nis onder z'n voeten voelen. De brommer werd geparkeerd en samen wandelden ze met een rant was. Andere kroegen stonden in die tijd minder open voor nieuwe lingen, herinnert Mieny zich: „Als je daar binnenkwam, zakte bij iedereen de mond open. We waren de asielzoekers van toen. Later hoorden we dat de carna valsvereniging De Gaapstokken heette. En volgens mij is dat om dat aangapen." De twee stads mensen verbaasden zich ook om andere dorpse dingen: „Als de notaris of de dokter langs reed, nam iedereen zijn hoed af. kaart in de hand over het voor malige slagveld, bezochten mu sea en Bert wist: hier is strijd ge leverd, hier is gevochten op le ven en dood. Ja, en toen is het allemaal gaan draaien, zegt hij. Hij kocht een boekje, kocht nog een boek en toen er helemaal geen boeken meer voorradig waren, liep hij bibliotheken af of probeerde hij zich van anderstalige geschrif ten meester te maken. Wat hij er mee moest, wist hij niet. De jaren des verstands had hij voor z'n gevoel niet bereikt en de rijpheid in gedachten ook niet. Eigenlijk zag hij die levensver halen over Napoleon meer als spannende jongensboeken en niet zo zeer als basis voor grote politicologische uiteenzettin gen. Lezen uit interesse en le vend maken wat er niet meer is, zegt hij bijtend in een koekje. Echt zo ouderwets." 't Vierkant werd al snel een ver trouwde thuisbasis in het vreemde dorp. Via Piet en zijn stamtafel, leerde het echtpaar lotgenoten en echte dorpelin gen kennen. Ze sloegen zelfs aan het organiseren. „Want bui ten Piet was er weinig te doen in het dorp", kijkt Peter terug. Al klagend ontstond sociëteit Artemis, dat besloten dans avonden ging organiseerde in het gebouw van de technische dienst van de PTT. Lisse 1992 Was voor De Jong, in het dagelijks leven secretaris op een advocatenkantoor in Lisse, een belangrijk jaar. Ten eerste werd in Frankrijk het Rassemblement Bonapartiste opgericht en in dat jaar startte hij de Bonapartisti sche Partij Nederland. In Frank rijk werd hij officieel benoemd tot de Nederlandse vertegen woordiger en uitgenodigd om eens een kijkje te komen ne men. De Fransen vonden het prachtig, ze wisten niet wat ze hoorden dat ene Bert de Jong uit Beinsdorp voor de 'goede zaak' ging vechten. En weet je wie hij daar ontmoette? Prins Louis Napoleon, een verre na zaat. Hij maakte zelfs een praat je met Bert de Jong. Wat Louis ervan vond? Extraordinair. Bui- Piet had daar geen ruimte voor. Zijn bar was toen nog een pij penla, zoals hij dat noemt. Van vloer tot nok vol spullen: „Het was hier net de uitdragerij van Malle Pietje." Een uitslaande brand in 1988 zorgde voor ruimte. Van pand en inventaris bleef bijna niets over en Piet be sloot de benedenverdieping flink te verbouwen. De huiska mer, die vroeger achter de bar zat, verhuisde naar boven. Ook zij-ingangen en gangen, werden bij de zaak getrokken. Tot er tengewoon, dat een Hollander zich daarmee bezig houdt. Nou was hij natuurlijk weieens in Frankrijk geweest. Ach, zo vaak. Om maar 'ns een voor beeld te noemen: zes keer per jaar bezoekt hij het graf van Na poleon. Beetje kijken, omdat het zo mooi is, vertelt Bert. Daar voelt hij niks bij, want daar is hij te ijskoud voor, te nuchter. Te Hollands en net niet Frans ge noeg misschien? Klopt... ja, klopt, zegt Bert. Dan zijn partij, de Bonapartisti sche Partij Nederland. Inmid dels staat de BPN op vijftig le den. Zij zijn van mening, aldus het partijprogramma, dat de volksvertegenwoordiging zij in Den Haag niet luisteren naar het volk. Het volk heeft een gebrekkige inbreng, en de volksvertegenwoordiging ge draagt zich niet als vertegen- ïïmlimiiYiin'ifiYttlly .een groot, bruin 'vierkant' ont stond, met hier en daar een bar, darthoek, zit- en sta-tafels enz. Echt oud is niets, maar modern kun je de zaak nu ook niet noe men. Al met is de tent een jaar dicht geweest. Een jaar waarin Peter en Mieny 'nergens zijn ge weest'. „We hadden er gewoon geen interesse in", herinnert Peter zich. „Het ging ons er na melijk niet om om naar een café te gaan, maar wilden naar 't Vierkant. Dat was ons plekje. En Het grote antwoord? De staats- chef. Door rechtstreekse verkie zingen wordt deze wijze man of vrouw gekozen voor een perio de van vier jaar. Zo'n staatschef is een intermediar tussen volk en regering/parlement en wat hij besluit moet weer door het volk bekrachtigd worden. Deze niet-partijgebonden baas is geen verantwoordig schuldig aan het parlement, maar aan het volk. Een dictator? De zucht naar De Sterke Man? Nee, nee, nee, schudt en bromt De Jong. Weer declamerend: Regeren voor, door en met het volk. Geen Bo naparte aan de macht, want wat dood is is dood. En dat volk wil volgens hem de monarchie be houden, de belastingdruk hal veren en streven naar een vere nigd Europa. Die wijze man moet zeker geen, Bert de Jong daór hadden we onze sociale contacten." „Het is hier één grote huiska mer, waar je kunt lachen en kunt huilen", probeert Mieny het 'Vierkant-gevoel' te om schrijven. 'We rouwen en we trouwen mee met onze gasten', noemt eigenares Henny van der KLugt dat. Of, om bij de stam gasten te blijven: ze vierden zelfs hun 25-jarig huwelijk in de eigen kroeg. Op een zondag, wanneer de tent normaliter ge sloten is. Dit jaar werd Mieny ernstig ziek. De 'Vierkanters' bleven maar bellen en opbeurende kaarten sturen. Tegen Peter zei Mieny steevast dat-ie best in zijn eentje naar de kroeg kon, maar de echtgenoot wilde daar nooit wat van horen. „Dan ben ik niet compleet", verklaart Pe terzijn weigering. „In het begin, toen we allebei nog werkten, spraken we hier vaak af na het werk. En dan zat je weieens een kwartiertje alleen. Maar verder is het: samen uit, samen thuis. En dan hoeven we heus niet de hele tijd naast elkaar te zitten." Alleen tijdens het vissen worden de echtelieden gescheiden. Dat is echt iets voor de mannen, compleet met Schelvispekel en andere stoere vissersdrankjes. Dat vinden de mannen van 't Vierkant tenminste. Gasten zijn er in alle soorten en maten. Vijf tigers als de Van Ooijens, maar ook veel leden van FC Lisse en andere jongelui. Weet jong Lisse 't Vierkant vooral op vrijdag avond massaal 't Vierkant te vinden, de Van Ooijens hebben zich steeds meer teruggetrok ken op de zaterdagmiddag en - avond. „Zelf hebben we geen kinderen. Maar als we ze gehad zouden hebben, zouden ze hier zonder problemen naar toe kunnen. Je hebt hier nooit heibel en zodra Piet ook maar ruikt dat je hasj rookt, word je er la minute uitgegooid." Niet voor niets ga ven pastors van het Fioretticol- lege er hun catechismeles. Noodgedwongen, meldt de kroegbaas, want de leerlingen zaten gewoon in 't Vierkant tij dens het uur waarin ze zich over godsdienst moesten bui gen. Het was vroeger al een nette tent, weet Mieny: „Links naast de deur hing er zo'n spiegel met een grote kam. Als hier gasten binnenkwamen met lang, slor dig haar moesten ze dat eerst eens gaan kammen van Piet. Anders kwamen ze niet bin nen." PAUL VAN DER KOPIJ niet. Hij is toch zeker geen car navalsprins. Hij wil geen macht. Punt uit. Bah... Die Napoleon de Eerste, degene die het Bonapartistische ge slacht naar voren schoof, was verantwoordelijk voor de dood van miljoenen mensen. Zijn mislukte poging om Rusland in te nemen, leidde alleen al tot honderdduizenden doden. Ja, geeft Bert toe, Napoleon was een dictator, maar wel een ver licht despoot. I lij noemt het wrang dat die miljoenen het slachtoffer waren van Napo leons dadendrang en zijn grote veroveringen. Dat was volgens Bert de schuld van de buurlan den die maar niet naar hem wil de luisteren. Hitier Maar een vergelijking met Hit- Ier... Bert wordt boos, of in ieder geval sterk opgewonden. Meer dere keren herhalend: Appels mag je niet met peren vergelij ken. Want Hitler was een mas samoordenaar van het ergste soort, een smerige racist die geen ontzag had voor de men selijke waardigheid. De BNP is van mening dat elke vorm van discriminatie moet worden be streden. Napoleon, zo gaat De Jong verder, stond voor respect van het individu. Zijn slotzin: „Maar ook de Bo- napartes hebben fouten ge maakt. Dat geef ik onmiddelijk toe. Napoleon de Eerste had nooit moeten proberen Rusland te veroveren en ook had hij nooit met Marie-Louise moeten trouwen. Napoleon de Derde, toch een avonturier, had van Mexico af moeten blijven. Ie dereen maakt fouten. Klopt. Ja, zelfde Bonapartes." JOHN SCHOORL De Leidse beeldhouwster Fredy Wolf-Wubben en haar negen leerlingen zullen in de komende dagen op het Rode Plein in Moskou een sneeuwbeeldhouwwerklol stand proberen te brengen. Vanochtend vroeg zijn ze daarvoor met het vliegtuig naar Moskou vertrokken. Als alles goed gaat staat er over morgen voor deze cursisten van de Leidse Volksuniversi teit K O een blok sneeuw van 3 bij 3 bij 4 meter voor hen klaar en kunnen ze be ginnen. De 'happening' zal op film worden vastgelegd door RTL4 en te zijner tijd in Nederland worden uitgezon den. Al lijken de gebeurtenissen in Tsjetjenië weinig aanleiding te geven tot feestelijkheden, het Russian Winter Festival - en daarmee het Vierde Open Russian Ice and Snow Cham pionship - zal daar niet on der lijden. De Moskovieten beschouwen dit internatio nale festival als een prima mogelijkheid tot verbroede ring onder de volken. Fredy Wolf-Wubben heeft al verschillende malen beeld houwwerken van 'hemels' materiaal vervaardigd, onder meer in Lapland. „Dit hier is een grote internationale wedstrijd waarbij je veel con tacten opdoet. I'al van lan den doen mee. Het blijft na tuurlijk altijd een uitdaging om te zien wal er mogelijk is met sneeuw. We hebben speciale zagen en grote scha ven gemaakt waarmee we de sneeuw kunnen bewerken. Het ligt natuurlijk mede aan de kwaliteit van de sneeuw of een en ander goed lukt. We hebben hier alvast twee ont werpen gemaakt en kijken dan ter plekke welk ontwerp het beste mogelijk is. Je mag geen ijzeren geraamte of iels anders gebruiken als je bij voorbeeld bogen of holten wilt aanbrengen." De Leidse cursisten, te we ten: Yoka van Hek, Annette Hoeksema, Tom van He- mert, I Ianneke van Oort, Francis Proost, Marnell van Zoelen, Anna Engels en Her bert Engels, stonden zich vanmorgen op Schiphol vasi warm te trappelen voor de reis. Yoka van Eek, in het da gelijks leven verslaggeefster voor de NPS: „Nee, een echte koukleum ben ik niet. We hebben wel uit voorzorg ge wone handschoenen meege nomen waarover we dan ook nog eens speciale rubber handschoenen aantrekken. Maar ach, ik heb me laten vertellen dat een wodkaatje ook nog wel eens wil helpen tegen de kou." CEES VAN HOORE Dat de multi-national Heineken, bierbrouwer in Zoeterwoude onder de rook van Leiden, kwistig met de centen strooit daar waar het om sportsponsoring gaat, mag als bekend veronder steld worden. Zomaar een greep uit de buidel: de Champions League, het toernooi om de Europa Cup I; de Amstel Gold Race, Neerlands enige wielerklassieker: de World Cup of Golf; het toer nooi om de wereldbeker rugby komende zomer in Zuid-Afrika. Maar wat nieuw is, is dat de brouwer van het gele gerstenat zich nu ook - zij het op bescheiden schaal - op de Nederlandse beken heeft gestort. Zo ontving Pieter Winsemius, de voorzitter van de Vereniging Natuurmomenten en voormalige minister van Volks huisvesting, deze week uit handen van Heineken-directeur Van Rompu een cheque van drie ton voor het herstel van de intussen in den lande flink wat overlast gevende beken. Maar beken, ri viertjes? Dat heeft toch niks met sport te maken, dan bevinden we ons toch zeker op geheel ander terrein? „Dat klopt", zegt Koos Woltjes, de pr-man van Heineken, „dit ligt inderdaad even iets anders. Maar sluit desondanks prima aan bij ons imago van een bedrijf dat veel doet op het gebied van zorg, van zuivering en dat soort milieuzaken. Daar besteden we bijzonder veel aandacht aan. Bovendien heeft bier alles met helder water te maken, ook daar kun je nog een link leggen. We zijn door Natuurmonumenten benaderd voor deze actie en uit het oogpunt van sales-promotion leek het ons wel wat. Dus van daar." Maar dat levert toch niets op? „Nee, het kost geld, als je dat bedoelt. We brachten de afgelopen maanden six-packs op de markt voor 9.95. Daar verdien je so wie so al niets op. Plus dat de consument nog eens twee speciale glazen cadeau kreeg en er bovendien een gulden per six-pack naar Natuurmonumenten ging. Hooguit leverde de actie ons goodwill op, overigens ook niet onbelangrijk. Dat we ons in de toekomst verder gaan profileren op dit terrein sluit ik niet uit. Al hebben we geen onmiddellijke plannen." Is Heineken intussen de grootste sponsor van Nederland? „Dat weet ik niet, daar doen we het niet om. We sponsoren in ternationaal, nationaal en regionaal best veel, dat zeker. En dat zal voorlopig zo blijven ook. Maar let wel, alleen evenementen, hè. Nooit geen clubs of individuen. Mag ook niet, daar is een co de voor ontworpen. Hetgeen is gebeurd op initiatief van Heine ken zelf, in samenwerking met andere brouwerijen en produ centen van alcoholhoudende dranken. Niet eens van hogerhand opgelegd. We vinden het niet passen in Nederland, de combina tie sporters en alcohol." Maar dat is toch hypocriet, want de evenementen om de sporter heen sponsor je wél? „Nee, dat vind ik niet. Je moet het actieve van het passsieve scheiden in deze. Niet de club Ajax en zijn spelers, maar wel de Champions League waar Ajax aan meedoet. Daar zijn we conse quent in. Natuurlijk, met Amstel Malt zouden we de code kun nen ontduiken. Doen we niet. Dan ga je over het randje en daar is die code niet voor ontworpen. AD VAN KAAM Peter en Mieny van Ooijen in 't Vierkant. „Het is hier net één groot gezin. jfSkT..- „iïSi FOTO DICK HOCLWONINC Café in Lisse voor 'jong en oud'

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15