/EIDEN ascoherstel iroenoord >opt spaak Leidse Lakenfeesten weer volgens beproefd recept Tennisclub moet meer doen om ballen binnen te houden 'Is een kinderleven minder waard dan dertig meter omrijden?' eden studentenclub SSR borrelen buitenshuis DAG 31 JANUARI 1995 - 4 ECMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Zwerfvuil /t Voorschoten pakt I I het zwerfvuil in het centrum aan. De veeg- proef, elke vrijdagavond, begint in maart. Verslagen jy De verslagenheid is I groot bij kwekers in Roelofarendsveen, Voor hout en Hillegom. Hun tul- penoogst is mislukt. ton oud metaal weg Zes ton oud metaal is afgelopen weekeinde gestolen bij ledrijf aan de Hallenweg in Leiden. De daders hebben ver- lelijk een hijskraan gebruikt om het oude ijzer uit een con- |r te halen. De waarde van het gestolen metaal bedraagt on- pr 1.200 gulden. iraak in gebouw busonderneming Li Busonderneming ZWN aan het Alexandrine Tinneplein ation De Vink is vanochtend vroeg de dupe geworden van nbraak. Na het forceren van een ruit is een koffiemachine igebroken en een onbekende hoeveelheid geld weggeno- WIM KOEVOET nollectieve opknapbeurt van de particuliere huizen in J noord dreigt andermaal spaak te lopen. Aannemer e vraagt voor fase vier van het zogenaamde cascoher- "•oject veel meer dan de opdrachtgevers lief is. De ichtgevers zijn een speciaal voor het project opge- stichting - die namens de huiseigenaren opereert - gemeente, die subsidies verstrekt tussen de veertig stig procent van de bouwsom. Dat werd niet gehaald door on enigheid over het architecten- honorarium waardoor een nieuwe architect moest worden gevonden. Nadat was gebroken met de vorige architect kwam er schot in het project. Fase drie (Frans van Mierisstraat, Groenoord- straat en Hansenstraat), uitge voerd door Jobo leverde dan ook nauwelijks problemen op. Dat fase vier (Hansenstraat, Raamstraat, Gabriël Metzu- straat) nu vertraging dreigt op te lopen, is dan ook een verras sing voor alle betrokkenen. Fase vier - er komen vermoe delijk nog twee fasen - behelst zo'n 30 woningen. Voor het hele project kwamen zo'n 400 hui zen in aanmerking. Zoals het er nu naar uitziet, worden zo'n honderd huizen via collectief cascoherstel opgeknapt. Bee- mer: ,,Dat is geen aantal om on tevreden over te zijn maar het hadden er meer kunnen zijn. Ik z.al niet ontkennen dat de vele tegenwind die we hebben ge had het project parten heeft ge speeld." Beemer doelt op het afne mende vertrouwen van de huis eigenaren in het collectieve cascoherstel, dat met horten en stoten verloopt. Velen hebben hun woning op eigen houtje op geknapt en dat is dikwijls min der grondig gebeurd dan wen selijk. Dat ze daardoor twintig van de zestig procent subsidie zijn misgelopen, jhebben ze voor lief genomen. Bij Jobo was niemand bereik baar voor commentaar. onbekend hoe groot het lil is tussen de offerte van en de architectenbegro- Aan de huiseigenaren is :elijk medegedeeld dat de mer zijn offerte 'fors moet ssen voordat over details orden onderhandeld'. De vng kaskoherstel en -on- ud Groenoord (Skog) be de brieven aan de huisei- DÏ3n de term 'onaanvaard- zijijerschil'. :emer, die het project na- de gemeente begeleidt, roujt er niet op dat de partijen tot elkaar komen. Recen- iprekken hebben vrijwel enkele opening geboden. 2k, fis Beemer valt al binnen- 'en besluit of Skog door iet Jobo of dat een andere ir wordt ingeschakeld. ,:3( orpraten met Jobo kan ebben maar als de op- st enkele pietluttige pro- is, verdient het de voor- >m direct naar een andere :mer op zoek te gaan. Ik dat die te vinden moet Maar ook onderhandelin- met kandidaat-bouwers, hun beurt weer m&teria- loeten bestellen, kosten q ijd. Dat is jammer want er gang in het project." stichting en de gemeente dat hun planning door les opnieuw in de soep Het voornemen was om er in de tweede helft van mende zomerperiode uit ren. Dat is al later dan in oorspronkelijke schema. Kinderen en buurtbewoners massaal in protest tegen brug achter Merenwijkschool LEIDEN ANNET VAN AARSEN De 270 leerlingen van de Me renwijkschool, hun leerkrachten en boze buurtbewoners hebben het een heiploeg gisteren gedu rende ruim een half uur onmo gelijk gemaakt verder te gaan met de bouw van een brug over de sloot achter de school. De demonstranten protesteerden, gewapend met spandoeken, te gen de komst van de brug en een pad, dat straks midden over het schoolplein ligt. „Wij zijn boos", schreeuwden de kinderen in koor. Spandoe ken met teksten als 'Een brug te veel' moesten de gemeente dui delijk maken dat de brug er wat hen betreft niet mag komen. Zowel de leerkrachten als de buurtbewoners zijn bang dat bromfietsers straks het school plein en het pad tussen de flats van de Uilenhorst en de Smelle- kenhorst gaan gebruiken als ra cebaan. C. Vergeer (SP) heeft het college van burgemeester en wethouders inmiddels schriftelijke vragen gesteld over de gang van zaken. De SP vraagt zich af wat het nut van de toe komstige brug is omdat er op nog geen dertig meter afstand al een brug ligt en nog eens een tweede op nog geen honderd meter afstand. Volgens N. Kroon van de ge meentelijke afdeling Bouwen en Wonen heeft de gemeenteraad al een jaar of vijf geleden toe stemming gegeven voor het nieuwe pad dat de Havikshorst met winkelcentrum De Koper molen moet verbinden. „Het stond gewoon in het stede bouwkundig plan dat destijds aan de buurt is voorgelegd", al dus Kroon. „Het pad en de brug hebben er al die jaren al ingeze ten. Waar de buurtbewoners bang voor zijn - en daar kan ik wel inkomen - is dat er straks fietsen en bromfietsen gebruik gaan maken van het pad. We zijn van plan om sluisjes te plaatsen om dat te voorkomen. Inmiddels hebben we ook con tact opgenomen met de aanne mer met het verzoek of hij de hei-installatie wil afzetten met hekken zodat de werkzaamhe den geen gevaar opleveren voor spelende kinderen. Sommige buurtbewoners ontkennen dat ze ooit zijn inge licht over de plannen. „We wis ten het echt niet dat die brug er zou komen", zegt Eveline ten Broek van de Uüenhorst. „We zijn behoorlijk geschrokken. Het is niet alleen gevaarlijk voor de kinderen op het schoolplein maar ook voor de kinderen van de Uilenhorst en de Smelleken- horst. En dat zijn er toch al snel zo'n stuk of veertig in de leeftijd van twee tot zes, zeven jaar. Een heleboel kleintjes dus, en die spelen als het even kan buiten. Nog wel, maar straks..." „Wat denkt de gemeente", vraagt een bewoonster van de Sperwerhorst zich af. „Is een kinderleven minder waard dan dertig meter omrijden?" De Be wonerscommissie Sperwerhorst maakte in het verleden al wel meerdere malen bezwaar tegen de komst van de brug. „Maar ze drijven de plannen gewoon door", zegt een boze meneer Van Haarlem van de bewoners commissie. „Het geld dat hier wordt besteed, had de gemeen te beter kunnen gebruiken om het schoolplein op te knappen. Want als het even regent, lijkt het daar wel een zwembad." Kinderen en buurtbewoners demonstreren tegen de komst van de brug en het fietspad bij de Merenwijkschool. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De werknemers van het aan nemersbedrijf dat de heipalen plaatst voor de brug, grepen de demonstratie aan voor een ex tra schaftpauze. Een leerkracht van de Merenwijkschool bood hen een bakje koffie aan. „Dit hebben we nog nooit meege maakt", zegt een van de men sen van de heiploeg. „Ik hoop niet dat we straks worden opge vreten. Want dit werk is voor LEIDEN RUDOLF KLEUN VERVOLG VAN VOORPAGINA Veehandelaar Duineveld kent het getroffen gebied goed, heeft er veel klanten. Hij ver moedt dat het grootste deel van de hulpverlening met ge sloten beurzen gebeurt en ook uiteindelijk waarschijnlijk niet wordt vergoed. „Die veerijders moeten na tuurlijk wel wat van hun kosten terugkrijgen. Maar niemand zal er wat voor vragen als er vee bij hem staat. Wat wij doen, gebeurt gewoon, daar wordt niet voor betaald. Dat is ook ondergeschikt. Ik hoop wel dat er een potje komt, want de schade loopt in de miljoenen. Als de dijken doorbreken is de 'Wat wij doen gebeurt gewoon' gebruiken is. Als die mensen maar geholpen worden, dat is het belangrijkste." De Lissese veehandelaar houdt er reke ning mee dat er komende we ken een tekort komt aan slachtvee. „Nu is dat nog niet zo. Veel boeren laten dieren nu naar de slacht brengen. Maar de komende tijd verandert dat. Dan staat dat vee overal ver spreid en voor dat allemaal weer is uitgezocht." Directeur De Jong van de Groenoordhallen was vanmor gen overigens niet verbaasd dat er geen gebruik is gemaakt ramp niet te overzien. Daarna van de mogelijkheid van eerste zal het nog maanden duren opvang daar. „Er komt nog al voordat mensen en vee terug kunnen en de grond weer te wat bij kijken om vee onder te brengen. Voeren, melken, noem maar op. Wij hadden echt alleen maar een eerste op vang kunnen bieden, in af wachting van verder transport. Het is alleen maar goed als dat niet nodig is." Veerijders van de firma Diemei (Lisse), Van der Star (Hoogmade) en On derwater (Zoeterwoude), wa ren vanmorgen over het alge meen nog niet aanspreekbaar over hun nachtelijke inzet. De firma Van der Star rukte direct met drie wagens uit nadat er noodkreten waren gekomen uit Kerkdriel. Mevrouw J. van der Star daarover: „Op zo'n moment hoef je niet na te denken. Je wil alleen maar hèlpen. Over beta ling hebben we het volgens mij niet eens gehad. We kennen de mensen ook al jaren." Ze zegt geen flauw idee te hebben wanneer de wagens terugko men. Van der Luit: 'Gewoon met zijn allen Dief maakt gebruik van bezoek glazenwassers Drie leren jassen zijn gisteren gestolen uit een pand aan de Medusastraat in Leiden. De deur stond open omdat glazenwassers bij de woning bezig waren. De jassen zijn ongeveer 2.500 gul den waard. enigingspand wegens ontbreken nooduitgangen nog zeker maand dicht LOMAN LEEFMANS de leden van studenten- iSR blijft het verenigings- aan de Hogewoerd nog d'naal een maand dicht. Op den van de brandweer be- het bestuur vorige week houw niet langer als so- te gebruiken totdat nieu- ooduitgangen zijn aange- „Gelukkig hebben we antal aanbiedingen gekre- onze activiteiten te ver- len. Maar een verlies blijft rel", aldus voorzitster. I. van SSR. 1992 vond de brandweer and nog 'in orde', maar maanden geleden kwam een ander oordeel. Het herenhuis moet twee ex- anduitgangen aan de ach- ït van het pand krijgen. 24 estuur besloot daarop de teiten op te schorten. „Het :en complete verrassing, hebben we tot sluiting be- want je kan geen enkel ri- temen ook al is er nog brand geweest", aldus ir een studentenvereni- lie het verstevigen van de linge band tussen haai' le- s een van haar voornaam- lelstellingen heeft, is zo'n jke sluiting een bittere pil. al snel werden drie loca- evonden: de Peli-bar on- et studentencomplex aan :likaanstraat en café de ori. Voor grotere feesten is n uitwijkmogelijkheid bij menvereniging Catena Kolfmakerssteeg. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De Leidse Lakenfeesten verlo pen de komende zomer weer volgens beproefd recept. Maar in de aanloop op het zomerfes- tijn hoopt organisator Aad van der Luit ditmaal wel van de tra ditionele problemen vooréf ver schoond te blijven. En dan doelt hij niet alleen op de zorgen om voldoende sponsors te krijgen maar vooral op de klachten van diverse horeca-ondernemers over de gemeente. „Want laten we het nu gewoon weer eens met z'n allen doen", zegt Van der Luit. Van peurbakkentocht tot Culi nair en van Werfpop tot de Gouden Pet, van 6 tot en met 16 juli moet Leiden weer dagelijks bruisen tijdens de derde lustru meditie van de Lakenfeesten. Van der Luit is nu al volop bezig met de voorbereidingen. Hij groeide in de afgelopen jaren als vertegenwoordiger van de gemeente uit van organisator van de peurbakkentocht tot de spin in het Leidse lakenweb. Vorig jaar zag Van der Luit zich echter geconfronteerd met een boycot van een aantal hore ca-ondernemers dat de weinig flexibele houding van de ge meente, waar het sluitingstijden en precarioheffingen betrof, zat was. Door een reeks nieuwe evenementen en door de deel name van de jubilerende stu dentenverenigingen Minerva en Quintus, vergalde de boycot nauwelijks de feestvreugde maar Van der Luit wil het geen tweede keer meemaken. „Als iedereen reëel blijft, is er niets aan de hand. Cafés weten dat ze niet tot zes uur open kunnen blijven en ze moeten niet zeuren over 37 gulden le- geskosten. Aan de andere kant ken ik ook een voorbeeld van een kroegbaas die nota bene sé- men met de gemeente iets op een plein organiseerde en dan van een overijverige ambtenaar achteraf een aanslag van pak weg vierhonderd piek kreeg. Dat kan en mag ook niet meer gebeuren", aldus van der Luit. Van de drie poten waarop de Lakenfeesten traditioneel steu nen: de markten, de horeca en culturele evenementen, is dit maal de laatste het zorgenkind je. Een grote toneel-, musical-, of operaproduktie zit er niet in, door gebrek aan (sponsor)geld. Volgens A. Koenen van de Stichting Evenementenfonds Leiden wordt wel gezocht naar deelsponsors die een bepaald cultureel onderdeel financieel kunnen 'adopteren'. Voor Van der Luit hoeft een 'mager' cultureel programma de pret niet te drukken. „Wat is cultuur? Soms wordt ons verwe ten dat er sprake is van te veel 'patat-cultuur' bij de Lakenfees ten. Vorig jaar waren er een paar zéér culturele evenemen ten. Kwamen er twaalf bezoe kers. We proberen het scala zo breed mogelijk te houden maar als je geen geld hebt voor een Rolls Royce moet je een goed kopere auto nemen, het gaat er toch uiteindelijk om dat je rijdt." Beer is weer van de partij Na een absentie van een jaar is café de Grote Beer weer van de partij tijdens de La kenfeesten. Vorig jaar mocht j het café van de gemeente zijn feesttent niet opslaan op het terrein van het Arsenaal plein omdat het het tijdens i eerdere evenementen met de j sluitingstijden niet zo nauw j zou hebben genomen. Uit j solidariteit deed een aantal horeca-ondernemers ook niet mee. Vorige week nam de ge- i meente een apart besluit j over de horeca-gelegenheid j aan de Rembrandtstraat waarin de sluitingstijden tij- j dens het zomerfestijn wer den vastgesteld. Een woord voerder van de Grote Beer toonde zich verheugd over dit besluit en kondigde grootse plannen aan voor de periode van 6 tot 16 juli. Ook de finale van het straatmu ziekconcours de Gouden Pet kan weer op het Arsenaal- 1 plein worden gehouden. Met de toezeggingen van de ge meente is een boycot van di- I verse horeca-ondernemers zoals vorig jaar het geval was, vrijwel uitgesloten. Adviseur Raad van State vindt vergunning Merenwijk onvoldoende Sociëteit-beheerster Y. van Wankum van SSR op het dak aan de achterkant van het pand van de studentenvereniging aan de Hogewoerd waar vol gens de brandweer nog twee uitgangen moeten komen. Het verenigingsleven van SSR dat doordeweeks vooral uit bor relavonden bestaat, kan nu ge woon doorgaan. Volgens de voorzitster kleeft er toch een aantal nadelen aan deze tijdelij ke verplaatsing. „Begin februari in onze tweede kennismakings- tijd. En misschien krijg je nu— minder nieuwe leden omdat er geen eigen pand is. Verder is er ook omzetverlies door het ont breken van barinkomsten. Ook kost de verbouwing zelf natuur lijk geld. Ondanks dat het gebaar van de drie genoemde gelegenhe den zeer wordt gewaardeerd door SSR, hoopt de vereniging toch zo rap mogelijk weer op het oude nest te kunnen terug keren. Daarvoor is de hulp van de gemeente Leiden nodig die de bouwplannen versneld moet FOTO HOLVAST/MARK LAMERS goedkeuren. Ook brandweer en de verzekering moeten hun fiat geven. „Toch heb ik er goede hoop op dat het binnen drie tot vijf weken vanaf nu zover is", al dus Poessé. LEIDEN ERNA STRAATSMA De milieuvergunning van ten nisvereniging De Merenwijk be vat onvoldoende waarborgen om licht- en geluidhinder te voorkomen. Op die gronden moet de in 1993 verleende ver gunning worden vernietigd. Tot die conclusie komt de adviseur Beroepen Milieubeheer. Het advies is uitgebracht op verzoek van de Raad van State. Die behandelt dinsdag 7 februa ri twee bezwaarschriften tegen de op 20 augustus 1993 door de gemeente verleende milieuver gunning. Omwonenden van het tennispark vinden dat de ten nisvereniging meer maatregelen moet treffen om hinder te voor komen. De tennisvereniging zelf bestrijdt dat ze vergunning- plichtig is en vindt de aan haar opgelegde normen voor het ge bruik van lichtmasten te streng. Ook protesteert ze tegen de ver plichting om het tennispark met fijnmazige netten af te scheiden. De adviseur Beroepen Milieu beheer geeft de omwonenden ten dele gelijk. De milieuver gunning zou onvoldoende waarborgen bieden om geluid en lichthinder te beperken. Ook de kans op vernielingen, door uit de koers geraakte tennisbal len, zou aanwezig zijn. De kans op hinder van stof en stank acht de adviseur niet aanwezig. Ook de kans op andere overlast, zoals bijvoorbeeld een gebrek aan parkeerplaatsen, zou gering zijn. Het beroep van de tennisver eniging acht de beroepsadvi seur op alle punten ongegrond. „Er bestaat mijns inziens geen twijfel inzake het vergunning- plichtige karakter van de inrich ting," schrijft de adviseur aan de Raad van State. Voorts zou de vereiste afrastering hoger moeten worden. „Een aanmer kelijk grotere hoogte dan de vereiste 2.00 meter." Een hoge re omheining zou de kans op vernielingen beperken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9