„Ik ben op zoek naar mix van rendement en risico Delen Kroatië autonoom volgens nieuw vredesplan Aanslag volgt op oproep FIS CIO J U.1SIC Politie Egypte 'gijzelt' systematisch verwanten moslim-fundamentalisten Bestand tussen Ecuador en Peru Buitenland Doedajev roept Kaukasus op Russen te bestrijden INSDAG 31 JANUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Persbure se Agentur CPD Geassocieerde Pers D Independent RTR Reuter 1 Aanslag Hezbollah in Zuid-Libanon [idon-beiroet Guerrillastrijders van de pro-Iraanse Hezbollah nebben gisteren in het zuiden van Libanon een bomaanslag ge pleegd op een patrouille van het met Israël collaborerende Zuid- iibanese Leger. Daarbij zou 'een aantal vijandelijke soldaten' ge- jood of gewond zijn geraakt. Het incident gebeurde in de door Israël opgeëiste 'veiligheidszone', vlakbij het dorp Beit Yahoun. Het Israëlische leger nam als vergelding vier voornamelijk door [ji'ieten bewoonde dorpen vlakbij de Veiligheidszone onder mur. Deng Xiaoping niet voor televisie j*EKiNGDeng Xiaoping, de sterke man van China, is gisteren roor het eerst sinds 1988 niet voor de televisie verschenen zoals gebruikelijk was, bij de viering van het Chinese nieuwe jaar. Waarnemers zien in de afwezigheid van de zieke en hoogbejaar de Deng (90) een nieuwe aanwijzing dat diens gezondheid Hecht is. Ook andere leden van oude communistische garde ver schenen niet op het scherm aan het begin van het Jaar van het parken. Clinton verlengt stop op kernproeven 1/vashingtonDe Amerikaanse president Clinton verlengt de benzijdige Amerikaanse stop op kernproeven tot het verdrag foor een algeheel verbod op deze proeven van kracht wordt. (Aanvankelijk liep de Amerikaanse stop tot september. Washing ton verwacht dat de vijf kernmogendheden, de Verenigde Sta len, Groot-Brittannië, Rusland, Frankrijk en China dit zogeheten CTB-verdrag (Comprehensive Test Ban) voor 30 september 1996 ondertekenen. Van deze vijf neemt tot dusverre alleen China peen stop op proeven in acht. Bijschrift bij Enola Gay aangepast )/vashington Het Smithsonian in Washington past het bijschrift bij de bommenwerper Enola Gay aan. Het vliegtuig wierp 6 au gustus 1945 de eerste atoombom af. Dat gebeurde boven de Ja panse stad Hiroshima. Sommigen hebben kritiek op het bij schrift geleverd omdat het de Verenigde Staten uitsluitend als ichuldige aan en Japan als slachtoffer van de bom zou beschrij- en. Het museum haalt de controversiële tekst en foto's weg. 'et zal alleen de romp van het vliegtuig tonen met enige infor- atie over de bemanning. Cubanen Panama naar Guantanamo panama-stad Meer dan 7.500 Cubaanse bootvluchtelingen die [tijdelijk onderdak hebben gevonden in Panama zullen vanaf [morgen worden teruggestuurd naar de Amerikaanse marineba sis op Cuba, Guantanamo Bay. Dat is gisteren bekend gemaakt. Ondanks het feit dat er geen problemen worden verwacht, zul- jen de voorbereidingen van de operatie in het geheim worden uitgevoerd. Finse en Russische kerncentrale dicht Helsinki/moskou Twee van de vier Finse kerncentrales liggen stil door technische defecten. Dat is gisteren bekend gemaakt door de autoriteiten. Nadat vorige week een centrale was ge stopt, is gisteren een tweede centrale stilgelegd omdat er Ideine technische problemen waren in het koejjnechanisme. In de Rus sische centrale van Smolensk is de elektriciteitsproduktie sinds gisteren met de helft verminderd omdat door een gebrek aan ?eld geen kembrandstof meer gekocht kan worden, zo meldde het persbureau Itar-Tass. Nederlandse blauwhelmen tegengehouden DEN HAAG-SARAJEVO ANP-Rtr Moslimmilities in de Oost- bosnische enclave Srebre nica houden vier patrouilles van in totaal bijna honderd Nederlandse blauwhelmen tegen. De situatie is niet dreigend volgens een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Den Haag. De familie van de be trokkenen is ingelicht, Het gaat om vier patrouilles van Dutchbat met 77 infanteris ten en twintig man van twee observatieposten. Bij de noordwestelijke moslimenclave Bihac laaide de strijd van het (moslim)regeringsleger met Kroatische Serviërs en op standige moslims in alle he vigheid op. Die Serviërs en moslims hebben geweigerd het algemene bestand voor Bosnië te ondertekenen, dat sinds 1 januari geldt. Volgens de VN hebben de regeringstroepen vooral bij de plaats Velika Kladusa in de enclave een tegenoffen sief geopend. Serviërs bestuderen plan niet zolang situatie VN onduidelijk is Internationale vredesbemiddelaars hebben voorgesteld de Kroatische Serviërs autonomie te verlenen in delen van Kroatië waar zij de meerderheid vormen. Het vredes plan waarin dit voorstel is opgenomen, is gisteren aan de Serviërs en de Kroatische president Franjo Tudjman voorgelegd. De Serviërs weigeren het plan te bestuderen zolang het niet duidelijk is of de blauwhelmen van de Verenigde Naties in Kroatië blijven. De sector Pakrac in het wes ten zou weer geheel onder Kroatisch gezag komen, terwijl de streek rond Vukovar in het oosten vijf jaar onder VN-be- stuur blijft alvorens aan Kroatië te worden overgedragen. In de ze twee gebieden moet Zagreb dan zijn minderhedenwetten toepassen. Volgens diplomaten horen deze wetten tot de beste ter wereld, maar zijn ze alleen nooit ten uitvoer gebracht. ZAGREB AFP-Rtr Het 'Zagreb Vier' (Z4) plan be treft de vier door de VN be schermde gebieden (UNPA's) die nu in Servische handen zijn, in totaal eenderde van Kroatië's grondgebied. In twee van deze UNPA's, rond Knin, de hoofd stad van de 'Servische' repu bliek Krajina, en bij Glina, zou den de Serviërs een vergaande mate van zelfbestuur krijgen. Het Z4-plan, een initiatief van de VN, de Verenigde Staten, Rusland en de Europese Unie, dient als grondslag voor verdere onderhandelingen. Het voor naamste is dat Zagreb niet bang hoeft te zijn dat zijn territoriale integriteit wordt bedreigd, zeg gen diplomaten. Krachtens het plan blijven de Servische gebie den deel uitmaken van Kroatië en krijgt Krajina niet de interna tionale erkenning waar het naar streeft. Wel krijgen de Serviërs de garantie dat ze in een eigen samenleving mogen leven. Al sinds april vorig jaar wordt er onderhandeld over een vre desregeling voor de Servische gebieden in Kroatië. Dit heeft al geleid tot een bestand en een economisch akkoord over ener gie en vervoer. Er is echter haast geboden, nu de Kroatische re gering geweigerd heeft het mandaat voor de VN-vredes- macht in Kroatië te verlengen. De 12.000 blauwhelmen, van wie de meesten in Krajina zijn gestationeerd, zouden dan eind juni het land uit moeten. De komst van de blauwhel men in 1992 maakte een eind aan de zes maanden oude oor log tussen Zagreb en de Serviërs en bevroor de frontlijnen tussen de twee kampen. De vrees be staat dat de oorlog opnieuw uit barst als ze vertrekken. De Serviërs weigeren voorals nog het plan te bestuderen. „Het is onmogelijk om over wat voor plan dan ook te praten zonder de aanwezigheid van een VN-vredesmacht", zei de 'president' van de republiek Krajina, Milan Martic, toen hem de tekst werd overhandigd. OVSEpleit voor humanitair bestand' 'Barbaarse misdaad die vraagt om wraak' GROZNY AP-AFP-Rtr-DPA President Doedajev van Tsjets jenië heeft gisteren de andere volken in de Kaukasus opgeroe pen zich te verenigen en te strij den tegen Rusland. Russische commandanten troffen op nieuw voorbereidingen voor wat het slotoffensief op de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny moet worden. Het persbureau ITAR-Tass heeft gemeld dat er een 'definitieve bestorming' in aantocht is. „Allah en overwinning!" riep Doedajev tegenover het Azer- beidzjaanse persbureau Turan toen hem werd gevraagd naar het moreel van de Tsjetsjeense bevolking. De Tsjetsjeense lei der zei dat het niet nodig is naar Tsjetsjenië te komen om de eer en de waardigheid van Tsjetsje nië te beschermen. „Iedereen kan vanuit zijn eigen woon plaats tegen Rusland vechten." Ondanks wijdverbreide oppo sitie tegen de Russische invasie in de aangrenzende moslimge bieden in de Kaukasus, zoals In- goesjië en Dagestan, hebben de bewoners van deze gebieden tot dusver geen noemenswaardige militaire steun aan hun Tsjetsjeense buren gegeven. Een delegatie van de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE) heeft gisteren na terugkeer uit Tsjets jenië de strijdende partijen op geroepen tot een 'humanitair bestand'. De OVSE-delegatie, die het afgelopen weekeinde Tsjetsjenië bezocht, was zicht baar geschokt door de 'menselijke catastrofe' die zij in Grozny aantrof. leningen, en beoogt een gunstig rendement te bieden zonder het risico van aandelen. Het Postbank Beleggings fonds is een zogenaamd gemengd fonds dat internatio- naai belegt in obligaties, en onroerend goed en liquiditeiten. Een fonds met een iets hoger risicoprofiel, maar ook met een hogere rendements verwachting op de langere termijn, is het Postbank Aan delenfonds. Dit fonds belegt internationaal in solide aandelen. Het vierde fonds is het 1 Postbank Vermogensgroeifonds, j dat belegt in obligaties en andere leningen. Dit fonds is met name Een thuisbankier heeft met zijn giroboekje dan vier mogelijkheden. rente- als dividendvrijstelling l heeft benut, want het fonds resultaat bestaat uitsluitend uit J belastingvrije koerswinst. Natuurlijk, beleggen heeft het risico van koersschommelingen. Maar op de langere termijn, zo leert de ervaring, is beleggen een verstandige investering. Neem de afgelopen tien jaar. Waarin het gemiddelde rendement op aandelen 10,5% en op obligaties 6,9% was. En daar komen dan nog de fiscale voordelen bij. Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. Een thuisbankier heeft vier mogelijk heden, aangezien de Postbank even zovele beleggingsfondsen heeft. Wanneer u uw dividendvrijstelling nog niet heeft benut, kunt u drie fondsen overwegen die elkaar qua risico aanvullen. Het Postbank Obligatiefonds belegt internationaal in obligaties, deposito's en Inleggen in onze vier fondsen kan met een overschrijvingskaart uit uw giro boekje trouwens al vanaf f 50,-. De transactiekosten bedragen slechts 0,4%. Voldoende redenen om gratis met 06-0400 te bellen en de brochure 'Beleggingsfondsen' POSTBANK Een gewonde vrouw wordt weggeleid van de plek des onheils in Algiers. ren via de radio op om zich bij het nabijgelegen Moustapha- ziekenhuis te melden. Nog uren later was in de stad het geloei van de sirenes van ambulances te horen. De Algerijnse regering noem de de aanslag een 'barbaarse misdaad' die niet ongewroken zal blijven. De aanslag volgt en kele dagen na de oproep van de gewapende vleugel van het Isla mitisch Reddingsfront (FIS) tot versterkte actie tijdens de Ra madan. De islamitische vasten maand begint in Algerije over twee dagen. In het land woedt sinds drie VERVOLG VOORPAGINA De schade door de bomaanslag in Algiers is groot. De bom sloeg een gat van twee meter in het wegdek. Gebouwen in de direc te omgeving schudden op hun fundamenten en ruiten sneu velden. De meeste slachtoffers vielen onder de passagiers van een bus die net langs de bom auto reed toen die ontplofte. Veel mensen liepen snijwonden op door rondvliegende glas scherven. De regering riep artsen, ver pleegkundigen en bloeddono- jaar een strijd tussen gewapen de islamitische groepen en de veiligheidstroepen. Daarbij zijn al meer dan 20.000 burgers om gekomen. In augustus 1992 kwamen negen mensen om en raakten 123 gewond bij een aanslag op het vliegveld van Al giers. Eind vorig jaar kaapten le den van de radicale Gewapende Islamitische Groep (GIA) een vliegtuig van Air France. De GIA stelde zich onlangs verantwoor delijk voor een serie aanslagen. De groep noemde dit 'een waarschuwing'. Drughandel goed georganiseerd, regeringen niet DAVOS-WENEN AP-Rtr-AFP-DPA Drugkartels uit verschillende, landen werken beter samen dan de regeringen van die landen dat doen bij de bestrijding van de handel in drugs. Dat hebben ministers en andere hoge func tionarissen van landen waar de drughandel floreert gezegd tij dens het Economisch Wereldfo- rum, dat jaarlijks wordt gehou den in het Zwitserse Davos. De drugkartels zijn 'naadloos georganiseerde internationale operaties', zei het hoofd van de Amerikaanse drugbestrijdings dienst (DEA), Thomas Constan- tine. „En wij zijn een reeks indi viduele landen met individuele politieapparaten die soms wor den beperkt door wettelijke bu reaucratieën die de uitlevering van mensen verhinderen. De drugmaffia's doen daar hun voordeel mee." Over de hele wereld wordt jaarlijks 800 ton cocaïne gecon sumeerd, zei Pardo Garcia-Pe- na, de Colombiaanse minister van buitenlandse zaken. Aan de handel worden enorme bedra gen verdiend. De waarde van een kilo cocaïne is wanneer het Colombia verlaat 1.200 dollar (2.000 gulden), bij aankomst in de VS reeds 60.000 dollar (100.000 gulden) en bij verkoop 150.000 dollar (ruim 250.000 gulden), aldus Garcia-Pena. In Wenen werd door de Vere nigde Naties geconfereerd over drugbestrijding. Meer samen werking en overleg tussen Oost en West-Europa in de strijd te gen de drughandel is het voor naamste doel van de conferen tie. Monsterproces Abdel Rahman is begonnen NEW YORK DPA-Rtr-AFP Het grootste proces wegens ter rorisme in de Amerikaanse ge schiedenis is gisteren in New York begonnen. De aangeklaag den, de Egyptische geestelijke sjeik Omar Abdel Rahman en elf van zijn militante volgelingen, waren van plan vernietigingen en slachtingen aan te richten „op een schaal die de wereld nog nooit heeft meegemaakt", zei de openbaar aanklager in zijn openingsrede. De aangeklaagden, die lid zouden zijn van de Organisatie van de Islamitische Jihad, wor den verdacht van de aanslag op het World Trade Center (WTC) in Manhattan in februari 1993,. waarbij zes doden en duizen den gewonden vielen. Ook zouden ze aanslagen hebben beraamd op het VN-ge- bouw, het hoofdkwartier van de FBI, bruggen en tunnels naar Manhattan, joodse winkels, de inmiddels overleden oud-presi dent Nixon en ex-minister Kis singer. Zo hadden ze de Vere nigde Staten willen dwingen hun Midden-Oostenbeleid te wijzigen. Ook waren ze van plan de Egyptische president Mu barak te vermoorden, tegen wie sjeik Rahman al een fatwa (doodvonnis) had uitgevaar- digd. Mensenrechtenorganisatie luidt noodklok in vandaag uitgekomen rapport new york. anp De Egyptische politie 'gijzelt' systematisch verwanten van fundamentalisten. Zij hoopt de fundamentalisten er zo toe te dwingen zich bij de autoriteiten aan te geven. Dit stelt de afdeling Midden-Oosten van de Amerikaanse mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch vandaag in een in New York gepresenteerd rapport. Onschuldige familieleden, van beide seksen en van alle leeftijden, worden vast gezet. Vrouwen, zelfs bejaarden, worden met verkrachting bedreigd. Veel slachtoffers komen geblinddoekt in isoleercellen te recht. Sommigen worden gemarteld, aldus de organisatie, die gevallen citeert die zij de afgelopen drie jaar tijdens haar onderzoek is tegengekomen. „De gegijzelden zitten zonder wettige grond vast en de autoriteiten ontkennen dat zij hen gevangenhouden." Vooral fami lieleden van fundamentalisten die worden verdacht van gewapende acties, zijn doelwit van de gijzelingsacties. Sinds de fundamen talisten in maart 1993 de strijd tegen de au toriteiten hebben opgepakt, zijn in Egypte meer dan 630 mensen gewelddadig om het leven gekomen. Minister Hassan al-Alfï (binnenlandse za ken) beloofde in 1993 dat familieleden van verdachten niet zouden worden ontvoerd. Maar deze praktijken gaan gewoon door. Het gaat daarbij zeker niet om geïsoleerde acties van plaatselijke politiemensen. De willekeurige en repressieve arrestaties vin den zowel in Cairo als in Opper-Egypte plaats, het bolwerk van de fundamentalis ten. Dat wijst erop dat de autoriteiten ze toestaan, en mogelijk zelfs dat zij er op dracht toe geven, aldus Human Rights Watch. Egyptische juristen raken gefrustreerd door de gelatenheid van het openbaar mi-, nisterie. „Aanklagers negeren ons gewoon. Het bureau van de openbare aanklager is' deel uit gaan maken van de politie. Van daag is geen enkele burger veilig in zijn ei gen huis", zegt een advocaat in Opper- Egypte, die een klacht heeft ingediend bij de autoriteiten over illegale detentie van fa milieleden. Waarnemers naar grensgebied om bestand te controleren QUITO-LIMA. AFP-Rtr-UPI v beleggingen kan flu< leden behaalde resultaten bieden geen garantie Ecuador en Peru zijn vandaag een wapenstilstand overeenge komen. De Ecuadoriaanse rege ring heeft bekendgemaakt dat het staakt-het-vuren vanavond om zes uur van kracht wordt. Schermutselingen tussen de twee landen begonnen op 9 ja nuari aan de zuidoostgrens van Ecuador. Vrijdag escaleerden de botsingen tussen legerpatrouil les in het rivierdal van de Ce- nepa,. Het dreigde zelfs even uit te lopen op een oorlog. Een on bekend aantal soldaten is om gekomen. Lima heeft vijf doden gemeld, Quito aanvankelijk der tig, maar later zeven. De rivier de Cenepa stroomt vanuit het Condor-gebergte op de grens naar het Amazonege bied. Het Ecuadoriaanse stroomgebied van de Amazone werd begin veertiger jaren door Peru veroverd op Ecuador. Waarnemers van de landen die garant staan voor het Proto col van Rio, het verdrag uit 1942 waarbij Ecuador het oosten van het land aan Peru moest af staan, zullen het staakt-het-vu- ren controleren. Deze landen, Argentinië, Brazilië, Chili en de Verenigde Staten, zijn vandaag in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia bijeen om samen met de betrokkenen over het ver drag te praten. Ecuador ver wierp het protocol in 1960. De verjaardag van de onderteke ning, 29 januari, is vaak aanlei ding tot gevechten de grens tus sen beide landen. Een stuk van deze grens is in het protocol van 1942 niet goed gedemarkeerd, het conflict spitst zich toe op dit gedeelte. In dezelfde vallei vochten beide landen in 1981 een vijfdaagse oorlog.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5