3 Milieugroepen: Geen spijt van uitstel dijkverzwaring Watersnood Vee in veiligheid 'Je moet weg met je vee, maar het kan eigenlijk niet' Politie bewaakt spookdorpen ^n! In de zomer zou het leuker zijn geweest' Adempauze langs Rijn in Duitsland ÜSDAG 31 JANUAR11995 loete voor 'waterlolbroek' 9 vIermond De politie in Roermond heeft een 23-jarige automo- Jist uit Herkenbosch een boete van vierhonderd gulden gege- jjgn omdat hij met opzet zó snel over een ondergelopen stuk ^g reed, dat een fietser kletsnat werd gespetterd. De politie Jiorde de automobilist en een medepassagier schateren van het chen nadat zij de fietser het natte pak hadden bezorgd. 'iscus soepel voor gedupeerden n haag Slachtoffers van de wateroverlast kunnen rekenen op :grip van de Belastingdienst als zij niet op tijd aan hun ver lichtingen kunnen voldoen. Daartoe heeft staatssecretaris Ver leend (financiën) een aantal maatregelen in voorbereiding. Het Ktreft onder andere het verlenen van meer tijd voor het indie- én van belastingaangiften, uitstel van betaling van loon en in- imstenbelasting en soepelheid ten aanzien van administratie- I verplichtingen. ifMI verwacht minder regen bilt Het KNMI in De Bilt verwacht voor de komende dagen lorde stroomgebieden van Maas en Rijn opnieuw regen, maar inzienlijk minder dan in de afgelopen periode. In de gebieden ind de Maas zal morgen vijf tot tien millimeter vallen. De buien ^reiken donderdag het gebied rond de Rijn in Duitsland en in ivitserland. Lloyd's haalt rampenpolis uit de markt De enige verzekeraar tegen rampen als dijkdoorbra- ïn, Lloyd's Underwriters of London, wordt de laatste dagen let- Rjrlijk overstroomd met aanvragen voor offertes. Maar gezien de (ïstabiele situatie in grote delen van het land heeft Lugt Sobbe in Amsterdam, de gevolmachtigde van Lloyd's in Neder- nd, gisteren besloten geen aanvragen meer in behandeling te emen. De 'Catastrofe Risico Polis' werd pas begin dit jaar in ederland geïntroduceerd. brandweer redt hazenvangend duo jipikDe brandweer van het district Lopik heeft gisteren twee jannen gered die op de uiterwaarden van de Lek waren over- jtllen door het stijgende water. Het tweetal werd ingesloten ter- jijl zij daar hazen waren aan het vangen. De dieren worden op- 1f|dreven door het hoge water zodat zij een makkelijke prooi stropers zijn. wamel Boer Vermeulen uit het Gelderse Wamel was gisteren al begonnen met de evacuatie van zijn vee. De dieren zijn ondergebracht bij collega-boeren in het droge deel van Neder land. FOTO ANP RUUD HOFF PTT Telecom in strijd tegen overbezette lijnen arnhem gpd „In het uiterste geval gaan we de inkomende gesprekken ge woon knijpen." Dat zegt mana ger in- en externe communica tie Marian van Hooy van PTT Telecom. Ze heeft zojuist ge schetst wat het grootste pro bleem is op telefoongebied in het door watersnood bedreigde gebied rondom Druten en Nijmegen. „Omdat iedereen familie en kennissen in die regio probeert te bellen, raken de lijnen over belast. Het gevolg is dat de mensen in de bedreigde gebie den ook niet meer kunnen bel len." Als het echt de spuigaten uitloopt en de lijnen door over belasting helemaal dreigen uit te vallen, zal PTT Telecom niet schromen alle inkomende ge sprekken eruit te gooien. „We geven prioriteit aan het uitgaan de verkeer", aldus Van Hooy. „We hebben met alles reke- voor noodverbindingen kunnen zorgen. Er zijn op verschillende plaatsen extra zendmasten ge plaatst om de mobiele commu nicatie in de lucht te houden." Aan manschappen heeft PTT Telecom voorlopig geen gebrek. Alleen al in de regio Nijmegen zijn 320 PTT'ers in wisseldien sten paraat. Ze worden bijge staan door tientallen collega's uit districten waar de nood op dit moment minder hoog is. r-)at ik op mijn ISeftijd nog zo'n 3tje mag maken 'recht-ijsselstein gpd ijlden tas met kleren staat ve>aast hem op de grond. In er e binnenzak van zijn re- veenjas zitten de medicij- erien. Meer heeft M. Verhey er liet meegenomen uit de ,ei iommelerwaard. De rest ,ej an zijn spullen staan nog n verzorgingshuis Het Slot jen Gameren. Drie hoog, uitzicht op de Waal. Een akelig gezicht. Dat jt tolkende water, dat zo 10 Ireigend aan de kruin van Ie dijk staat. We konden er ni cht niet langer blijven. 7; let was veel te gevaarlijk". ijs Met zijn 64 jaar is Ver- je ley de jongste van de vijf- Ie, ig bewoners van Het Slot n( lie de afgelopen nacht ie ver den geëvacueerd naar ,p,iet Utrechtse bejaarden centrum Titus Brandsma. te let gezicht van Verhey [j- acht, maar zijn verhaal is van toon. „Thuis is Ij] iet een trieste toestand", asrertelt hij bij een kopje (j, varme soep en een paar ,n )oterhammen in het Tref centrum van het bejaar denhuis in Overvecht. „Ik ïad er niet nog een nacht villen blijven. Je weet niet vat er gaat gebeuren. Je loet geen oog dicht". Waarnemend directeur Veringa van Titus Brand- ;ma was gisterochtend al ;ebeld met de vraag of hij oplek had om in geval van ïood bejaarden uit het and van Maas en Waal en p le Bommelerwaard te. ïuisvesten. Die ruimte leeft hij wel; Titus Brands- na heeft niet lang geleden ors moeten bezuinigen, ie'ïn sinds die tijd staan er Wijftig kamers leeg. Die zijn g ïu provisorisch ingericht voor de bejaarde evacués, Een 91-jarige bewoon ster in een rolstoel draagt ,a twee plastic tasjes op inschoot. In de een zit een jurk, in de ander wat M ïroekjes. Daar moet ze het ■ztzo'n beetje mee doen, al n heeft ze geen idee hoe lang j ihet gaat duren. Geschrok- rijiken? Verdrietig? Bezorgd? Ze zet grote ogen op, en et barst nog net niet in la- leliën uit: „Dat ik op mijn leeftijd nog eens zo'n uitje ymag maken, dat vind ik m eerlijk gezegd hartstikke leuk!" 'Dijken worden al zestig jaar verwaarloosd' Natuur- landschapsbeschermers hebben het dezer dagen zwaar te verduren. De 'inspraakmaffia' krijgt de schuld van de eindeloze vertraging van de dijkverzwaring in het rivierengebied. De actievoerders zelf voelen zich echter allerminst verantwoordelijk voor de overstromingen. Het oponthoud heeft in hun ogen een veel zorgvuldiger plan opgeleverd, dat zowel de 'ecoridders' als de techneuten tevreden stelt. den haag gpdtot aan de lippen stijgt, klinkt weer de roep om snelle uitvoe ring van de dijkverbetering. De landschaps- en natuurorganisa ties zitten op dit moment niet echt lekker op hun stoel. „Heel pijnlijk", omschrijft G. Frenken van de stichting Het Geldersch Landschap dat gevoel. „Maar zetten-den haag gpd De evacuatie van de veestapel uit de bedreigde polders in het land van Maas en Waal verliep gisteravond af en toe chao tisch. Door het uitvallen van de telefoonverbindingen ont stonden er logistieke proble men. Het coördinatiecentrum van de Brabantse landbouwor ganisaties NCB, ZMÓ en CBTB in Tilburg kon enige tijd geen verbinding meer krijgen met het betrokken gebied. Daar door was niet duidelijk welke boeren hun vee wilden laten weghalen. Door middel van oproepen via de regionale om roep probeerde men de boeren zelf te laten bellen met het cri siscentrum in Tilburg. Verder deden zich opstoppingen voor bij het in- en uitrijden van het gebied. Vanuit de polders moesten rond 1,1 miljoen kippen, 28.500 stuks rundvee en 70.000 a 80.000 var kens worden weggehaald. „Var kens die zwaar genoeg zijn, gaan naar de slachthuizen. Voor zeugen is ook genoeg stalruimte aangeboden. Rundvee, vooral melkvee is een probleem. Daar voor is weinig stalruimte be schikbaar. Hier zijn boeren met tussen de 75 en 125 koeien. Die kunnen ze moeilijk elders on derbrengen", aldus woordvoer ders van het NCB. De telefoon ratelt onophou delijk in het zenuwcentrum in Zetten. Het meldpunt voor vee transport van het ministerie van landbouw heeft al vanaf gister morgen half acht de lijnen openstaan en twaalf uur later maken A. Degen en C. Hoegen een vermoeide indruk. „Het is hectisch en moeilijk", verzucht Degen. Maar ondanks de dra matiek overheerst een positief gevoel: „De solidariteit is groot in de agrarische sector, we heb ben een enorm aanbod van ruimte." Uit alle windstreken komen de telefoontjes van agrariërs, die de helpende hand willen toereiken. Niet alleen uit Gel derland, maar ook uit Zeeland, Drente, Friesland en Overijssel. „Het is heel verrassend en hart verwarmend. Er zijn boeren bij, die spontaan aanbieden om te komen helpen." Zijn collega zit gekluisterd aan de telefoon. Een veehouder vraagt vertwijfeld waar hij zijn 120 koeien kwijt kan. Even later wordt er gesmeekt om ruimte voor 10 pinken en drie pony's. Tussen de bedrijven zorgt een veehouder uit Holten voor ademruimte. Niet altijd loopt het even soe pel. Een boer uit Beneden- Leeuwen ziet zijn noodkreet om 45.000 kippen onder te brengen gehonoreerd, maar kan geen contact krijgen met zijn redder in de nood. „Ik kan geen ver binding met hem krijgen. Ik wil hem graag helpen, maar we moeten eerst overleggen waar het om gaat. Zijn het leg- of slachtkippen", aldus een rade loze boer Obbink uit Haaksber gen, die zijn hulpactie in het water ziet vallen. De uittocht kan grotere gevol gen hebben, dan nu wordt aan genomen, denkt Hoegen: „Je hebt het gevaar van ziekten. En wat betekent verplaatsen voor kippen? Die raken van de leg. De groei van de vleesvarkens stagneert en er zijn boeren, die al een flinke vechtpartij tussen de zeugen voorspellen. Je moet weg met je vee, maar het kan ei genlijk niet." Rijkswaterstaat werd afgeschil derd als 'Attila op de bulldozer', natuur- en landschapsorganisa ties waren de helden van de dag. Zo was de situatie in 1991, het hoogtepunt van de acties te gen de dijkverzwaring in het ri vierengebied. Ook de voormalige minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) raakte in de ban van de bekoorlijke dijkjes en de schil derachtige huisjes. In haar op dracht bracht de commissie- Boertien in januari '93 advies uit over versterking van de ri vierdijken. Het resultaat was dat de uit voering van de dijkverzwarings plannen twee jaar helemaal stil lag. Bovendien stapten de na- tuur- en milieuorganisaties naar de Europese Commissie, die oordeelde dat Nederland ten onrechte de Milieu Effect Rap portages (MER's) achterwege had gelaten. Deze MER's moes ten opnieuw worden opgepakt. De talrijke voorlichtingsavon den, hoorzittingen en behande ling van bezwaarschriften, leve ren wederom veel tijdverlies op. Nu de dijkbewoners het water het is flauw om de schuld in de schoenen te schuiven van de natuurorganisaties." Organisaties als Natuur en Milieu, Het Geldersch Land schap en Red ons Rivierenland schap zijn nog steeds dik tevre den met het plan van de com- missie-Boertien. Deze commis sie vogelde uit dat met uitge kiende ontwerpen voor dijkver zwaring 55 procent van de na tuur, het landschap en de cul tuurhistorische waarden kond worden gespaard. Bovendien zorgde het plan ervoor dat wa terbouwkundigen en natuurbe schermers weer met elkaar door één deur konden. Veiligheids- CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Alphen a/d Rijn, Gouda, Haarlem, Hoofddorp, Beverwijk, Amsterdam, Amstelveen. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lessen en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende- Het examen is op 7 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco. Kantine, etc beheren. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA o» RESTAURANTBEDRIJF WIM STEVENHAGEN nijmegen gpd genen die toch een kijkje willen nemen tegen te houden. Regel matig wordt in dorpen als Be neden-Leeuwen, Wamel, Dreu- mel en Heerewaarden gepa trouilleerd. Zo lang het kan, ge beurt dat met politieauto's. Wanneer het water verder stijgt, worden helikopters en boten gebruikt. De politie is in de hoogste staat van paraatheid gebracht om het grotendeels verlaten Land van Maas en Waal, de Bommeler waard en de Ooijpolder voor de buitenwereld af te grendelen. Bij de afzettingen staan 24 uur per dag politiemensen om de- im oe v ipiEJj- RE - ■■arte?-/ WMUSEfcitó M ÜE AK-XÉ.TP?& ^EWWEKJ'Ajri I nlo cees van der laan Jt nu toe heef Hüseyin Akyol de strijd te il het wassende Maaswater in het cen- Jim van Venlo in zijn voordeel beslecht, jiten in de winkelstraat staat een meter iter, binnen in zijn zaak (tapijten, uit- i nemse eetwaren en snuisterijen) is het 'rkdroog. Zal het waterpeil nog verder igen? Akyol kijkt naar de honderd meter rderop gelegen Maas. Inshallah, alleen id weet dat. n pt centrum van Venlo is door het wassen- rivierwater zwaar getroffen. Een fiks deel i het winkelgebied staat onder water. Ze tweeduizend (geregistreerde) mensen isten hun huizen verlaten. Dit aantal zal loedelijk oplopen tot 3.400 als het wa- ieil blijft stijgen. Het is voor de brandweer, leger en andere hulporganisaties een moeizaam gevecht in Venlo. Is het water uit de straten gepompt dan komt het vanuit de riolen de huizen binnen en stroomt daarna weer de straten in. „Daar is niks aan te doen. Dan kun je beter ophouden", zegt J. van Haperen van het Regionaal Commando Centrum in Ven lo. Toch boeken ze ook succes. Verschillen de straten in het centrum zijn 'al weer Mathijs Weemen staat in modezaak Chess te schelden. Op zijn buren wel te verstaan. „Wij hadden het hier keurig drooggehou- den. Alleen deden onze buren niets, waar door de druk op de muren te groot werd. We moesten water binnen laten lopen." In de zaak staat veertig centimeter water en op dit niveau willen ze het houden. „Onze inspanningen zijn helemaal voor niets ge weest", zegt Weemen mismoedig. We wa ren nog niet eens klaar met de verbouwing die nodig was door de vorige wateroverlast. Dit kost ons handenvol geld." Weemen is sowieso kwaad. Op iedereen. „Niemand doet hier iets. Winkeliers laten gewoon hun zaak vollopen en vertrekken. Iedereen denkt dat de verzekering maar uitkeert. Ik kan me daar behoorlijk aan er geren." De plaatselijke hengelsportwinkel doet goede zaken, als één van de weinigen. Alle lieslaarsen en waterpakken zijn uitver kocht. De zevenjarige Ruud stapt voorzich tig in het water. Met met zijn knielaarsjes komt hij niet ver. ,,'t Is wel leuk, alleen in de zomer zou het nog leuker zijn geweest." toen «en 7a omt ?r- ootetpQ Nier cvyi pe ol'6 TOu mn iwwfz ott Her VMTEK PACHT HC 602PE^ A/vi uer sezir VAW W#TEg." en landschapsbelangen bleken toch met elkaar te verzoenen, al kostte dat wel 185 miljoen gul den extra. De natuurorganisaties bena drukken dat zij wel oog hebben gehad voor de veiligheid van het rivierengebied. Van onnodi ge vertraging door de 'inspraak - terreur' willen zij niets weten. „De dijken liggen er al zestig jaar verwaarloosd bij", zegt ln- gen Housz van Red ons Rivie renlandschap. De laatste paar jaar van uitstel doet er dan niet meer toe. keulen-parus-brussel In Duitsland zijn de waterstan den licht gedaald, waardoor de situatie zich langs de meeste Duitse rivieren heeft gestabili seerd. Langs de rivieren de Main, Moezel, Saar en Rijn blijft de overlast groot, maar de be woners van de stroomgebieden krijgen de komende dagen ten minste even een adempauze, zo verwachten de experts van de Duitse rijkswaterstaat. In de loop van de week wor den nieuwe regenbuien ver wacht in het stroomgebied van de rivier. De Rijn steeg bij het onderge lopen Keulen gisteravond even tot de recordstand van 10,69 meter in 1926. Maar in de loop van de nacht zakte het water met een paar centimeter. Bij Bonn en Koblenz zakte de wa terspiegel met een paar centi meter. Belangrijke verkeersver bindingen, zoals een deel van de snelweg Oberhausen-Han nover nabij Dortmund, en de weg Keulen-Koblenz, zijn afge sloten. In het aan de Nederrijn gele gen Kleef verslechterde de situ atie de afgelopen nacht. De au toriteiten moesten 5.000 inwo ners van de op de grens met Nederland gelegen plaats eva cueren. Zij zijn bang voor een dijkdoorbraak in Nederland en willen voorkomen dat de men sen aan hun kant van de grens dan worden getroffen door een vloedgolf. De autoriteiten in Duitsland en Frankrijk spreken van de 'overstroming van de eeuw'. De Maas brak in het departement Ardennes alle hoogterecords. Duizenden huizen liepen on der. In België zorgde de hoge waterstand al in vijf van de tien provincies voor grote overlast. Steden zoals Brugge, Oostende en Antwerpen bereiden zich voor op het komende springtij.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3