Eén op vier rijscholen slecht en onbetrouwbaar De nacht van de volksverhuizing Binnenland Bejaarde patiënten tegen hun zin vastgezet Geen extra kinderbijslag gehandicapte Verrassing in dekzeil Loopbaangesprek voor 'onze jongens' Verandering DNA verklaart zeldzame geslachtsafwijking Senaat heeft vragen over nieuwe asielwet Gemengde reacties op uitgestelde Indonesië-reisf Oplossing in streekvervoer lijkt ver weg Artsen mogen afwijken van WAO-keuringseisen DINSDAG 31 JANUAR11995 153 n Nederlands Persbur Koningin Beatrix vandaag 57 jaar den haag Koningin Beatrix viert vandaag op Huis ten Bosch in Den Haag in fami liekring haar 57-ste verjaar dag. De nationale viering van de verjaardag van de vorstin is op 29 april. Nor maal wordt het Oranjefeest op 30 april gevierd, de ver jaardag van prinses Juliana. Omdat 30 april op een zon dag valt, is besloten de fees telijkheden een dag te ver vroegen. FOTOPERSBURO DIJKSTRA Italiaanse boete voor prinses Juliana orbetelloPrinses Juliana is door een Italiaanse rechter in Orbe- tello veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete voor het afscher men van een stuk strand bij haar vakantiehuis 'De Gelukkige Olifant' in Porto Ercole. Ze mag het strandje niet langer voor zichzelf houden, zo meldde de Italiaanse krant Corriere della Se ra gisteren. De kwestie loopt al jaren. Volgens de Nederlandse ambassade komt de veiligheid en privacy van de Oranjes in ge vaar als het strand wordt opengesteld. De Italiaanse autoriteiten zijn niet gevoelig voor dat argument. Onderzoek omstreden wijn gestopt den haag De Keuringsdienst van Waren staakt het onderzoek naar de herkomst van rode wijn die onder meer Albert Heijn on der de naam Amselkeller verkoopt, omdat niet is vast te stellen waar deze wijn vandaan komt. De wijn zou uit het door Servië bezette Kosovo komen, waartegen al sind juni 1992 een handels embargo geldt. Vier jaar voor neerschieten cafégasten den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 41-ja rige barkeeper uit Oss veroordeeld tot vier jaar cel, de eis was vijf jaar. De man schoot op 25 april in de binnenstad van Den Bosch vanuit een raam op twee mannen. Die raakten ernstig gewond. Hij moet de slachtoffers in totaal 9.446 gulden schadevergoeding betalen, de eis was 23.000 gulden. De man zei dat de slachtoffers lastige klanten waren die hij die avond zijn café had uitgegooid. Volgens de eigenaar schopten ze tegen de gesloten luiken en be dreigden ze hem met een wapen waarop hij terugschoot. Hakenkruis-brandmerk onopgelost zoetermeer Het Zoetermeerse rechercheteam dat zich bezig hield met het onderzoek naar de mishandeling van een 53-jarige Iraniër bij wie een hakenkruis in zijn gezicht is gebrand, is ont bonden. De zaak zit volgens de politie muurvast. De Iraniër zou op nieuwjaarsdag op het NS-station Palenstein zijn opgepakt door drie mannen die hem mishandelden. Volgens het slachtof fer reed het drietal in een witte bestelbus van een schoonmaak bedrijf. Ook van die auto heeft de politie geen spoor gevonden. den haag gpd Zo'n 230 bejaarde patiënten met psychische problemen in verpleeghuizen zijn tegen hun wil vastgebonden of op een ge sloten afdeling geplaatst. Slechts in zestien gevallen werd hiervan het afgelopen jaar mel ding gemaakt bij de inspectie voor de volksgezondheid. De verpleeghuizen zijn echter ver plicht dergelijke dwangmaatre gelen bij de inspectie aan te kaarten. Dit blijkt uit onderzoek van de inspectie naar de uitvoering van de wet Bijzondere Opna men Psychiatrische Ziekenhui- rotterdam anp Onderzoekers hebben ontdekt welke verandering van het DNA de ordening van erfelijke ei genschappen in de cel ver antwoordelijk is voor een zeld zame geslachtsafwijking, waar door mannen er uit zien als vrouwen. Deskundigen van de Erasmus Universiteit in Rotter dam en de Katholieke Universi teit Nijmegen hebben hun ont dekking gisteren gepubliceerd in het wetenschappelijke tijd schrift Nature Genetics. In de mannelijke foetus ont wikkelen zich normaliter testi kels die het hormoon testos teron produceren. Dat zorgt vervolgens voor de groei en ont wikkeling van mannelijke ken- den haag gpd Ouders die thuis een gehandi capt kind verzorgen, krijgen geen dubbele ldnderbijslag, want er zijn voldoende moge lijkheden om op andere wijze aan een vergoeding van de kos ten te komen. Dat schrijft staatssecretaris Linschoten van sociale zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Linschoten wil geen uitzon dering maken voor deze ouders, omdat ouders van twee- en meerlingen dan ook recht zou den hebben op meer geld. Ou ders met een uitwonend gehan dicapt kind krijgen overigens wel extra kinderbijslag. Ouders met een gehandicapt kind thuis, kunnen volgens Lin schoten een .deel van de kosten voor verzorging en voorzienin gen terugkrijgen via de AWBZ of de Wet Voorzieningen Gehandi capten. Bond wil eisen voor 'doodzieke branche den haag gpd Van de zesduizend Nederlandse rijscholen is een kwart zo slecht dat een leerling er twee keer zoveel lessen nodig heeft als in de bedrijfstak gebruikelijk is. Bovendien is door het ontbreken van regels een groot aantal oplichters actief. De bond van rijschoolhouders ABAN wil dat de overheid ingrijpt en zo snel mogelijk met minimum-ei sen komt waar rijscholen aan moeten voldoen. Kamer van Koophandel. Het diploma rij-instructeur dat wèl verplicht is, biedt vol gens de bond geen enkele ga rantie dat een leerling een gede gen lesprogramma kan ver wachten. „De overheid heeft daar eenvoudig helemaal geen eisen aan gesteld, er is geen controle", aldus voorzitter G. de Hoop van de ABAN, waarbij achthonderd rijscholen zijn aangesloten. Bonafide rijscho- In een rapport over de econo mische vooruitzichten van de rijschoolbranche geeft de ABAN een alarmerende analyse van de rijleswereld. Een rijschoolhou der hoeft in Nederland niet eens zelf in het bezit te zijn van een rijbewijs, dat kan hij overlaten aan degene die namens hem les geeft. De rijschool hoeft ook niet te zijn ingeschreven bij de len zijn volgens hem het slacht offer van deze 'wildgroei'. Van de rij-examenkandidaten slaagt gemiddeld veertig pro cent de eerste keer voor het rij bewijs-B voor personenauto's. Bij een kwart van de zesduizend rijscholen ligt het aantal ge slaagden na het eerste rij-exa men iets beneden de 21 pro cent. Volgens De Hoop doen veel rijschoolhouders het lessen 'er bij' naast hun dagelijkse baan. Deze rijschoolhouders zorgen voor oneerlijke concurrentie. Ze wagen veel lagere prijzen maar geven geen theorieles en de praktijkresultaten zijn volgens hem beneden het gemiddelde. Vaak wordt lesgegeven in de re latief stille avonduren en op Volgens de ABAN is de rij schoolbranche 'economisch doodziek' en zullen duizenden rijscholen failliet gaan door de felle concurrentie van part-ti mers en oplichters. Verder lij den rijschoolhouders onder de terugloop van het aantal jonge ren van achttien jaar vanwege het 'pil-effect' uit de jaren ze ventig, toen steeds meer vrou wen voorbehoedmiddelen gin gen slikken en het aantal ge boorten drastisch terugliep. Tegenover 254.000 leerlingen die in 1971 voor het eerst 'op' gingen voor hun rij-examen, stonden er 194.000 vorig jaar. In 2000 zal dat aantal verder zijn gedaald tot 172.000. Amsterdam In de RAI te Amsterdam wordt koortsachtig gewerkt aa de opbouw van een van de hoogtepunten uit het expositiejaar: de Ayl RAI '95. Veel van het glanzende staal zit nog onder dekzeil verborgei om beschadigingen te voorkomen en om nog niets prijs te geven va nieuwste modellen die de diverse merken introduceren. Deze krant ?l brengt morgen een bijlage die geheel is gewijd aan de 49ste Auto Rir die donderdag zijn deuren opent en tot en met zondag 12 februari f duurt. FOTO ANP PAUL VREj( VUT breekpunj inbouw-CAO den haag anp zen (BOPZ). Deze wet is op 17 januari 1994 ingevoerd en ver plicht instellingen om het vast binden of isoleren van patiën ten te melden bij de inspectie voor de volksgezondheid. De wet geldt voor psychiatrische ziekenhuizen, verpleeghuizen en instellingen voor verstande lijk gehandicapten. Uit de steekproef die eind 1994 werd gedaan, blijkt dat van de ruim veertig verpleeghuizen slechts zes incidenteel dwang maatregelen aangeven bij de in spectie. Ook in de verstandelijke gehandicaptenzorg worden de ze ingrepen nauwelijks gemeld. merken. Zowel voor als na de geboorte is de aanwezigheid van het testosteron belangrijk. Is er geen of te weinig testos teron beschikbaar, dan blijven mannelijke kenmerken als snor- en baardgroei, spermaproduktie en 'baard in de keel' ofte wel groei van het strottehoofd uit. Vaak blijft de groei van de penis en het scrotum achterwege en blijven de testikels in de buik liggen. De afwijking komt zeer zelden voor. Het zwangerschapshormoon (HCG) van de moeder stimu leert de produktie van testos teron. De onderzoekers ontdek ten dat een bepaalde verande ring in het DNA de testikels on gevoelig maakt voor het zwan gerschapshormoon. den haag Als deze Nederlandse blauwhelmen in Nederland terugkomen, wacht hen een loopbaangeprek. Dit om uit te vinden welke verwachtingen zij en al hun collega's bij de krijgs macht hebben ten aanzien van hun toekomst bij het leger. Vöör 1998 worden zo'n vierduizend banen geschrapt, met name in administratieve functies. Als er banen moeten worden ge schrapt, wil Defensie jonge beroepsmilitairen als eersten ontslaan. Zij hebben meer kans op ander werk dan oudere collega's. Reeds gemaakte afspraken met de bonden moeten daarom op de helling, zegt directeur-generaal personeelszaken W. Bunnik deze week in het vakbondsblad voor beroepsmilitairen Trivizier. Bunnik adviseert daarom de jongemannen en -vrou wen zelf op zoek naar een nieuwe baan te gaan. De wervingsacties op TV slaan op operationele functies. De VUT-problematie dreigt andermaal het breek punt te worden in de on derhandelingen over eei nieuwe CAO in de bom (circa 200.000 werknemers; De werkgevers, verenigd ii het AVBB, en de vakbondeit konden er gisteren in de ze vende overlegronde geei overeenstemming over bejl reiken. Eigenlijk is er in de afge lopen maanden alleei maar wat meer duidelijk heid ontstaan over de we derzijdse standpunten. Ver schuivingen zijn er nauwe lijks geweest. Het komt er' op neer dat de werkgever 1 VUT-gerechtigden eer' budget willen meegevei van driemaal hun jaarsalaD ris. Zij kunnen ervoor kie zen om op 59-jarige leeftijd in deeltijd-VUT te gaan1 Volledige uittreding is in' het werkgeversvoorstel mo gelijk op 61-jarige leeftijd. De bonden hebben tot toe een budget van 3,7!* maal het jaarsalaris geëis voorVUT'ers. Onderhande laar Freek van der Meulei van de Hout- en bouwbonr CNV liet evenwel doorsche meren dat dit percentagi11 nog wel iets omlaag kan. D< vakbonden blijven echte bij hun eis dat deeltijd-VU al mogelijk moet zijn vana 57 jaar en volledige VU'1' vanaf 60 jaar. Daarnaas moeten werknemers dtv mogelijkheid krijgen om in dividueel bij te sparen voo een hogere uitkering. FOTO ANP HANS STEINMEIER. 'Wet lijkt in praktijk onuitvoerbaar' den haag anp De Eerste Kamer heeft 'grote twijfels' bij de uitvoering van de Wet Veilige Derde Landen, waarbij asielzoekers die via een 'veilig' land naar Nederland zijn gereisd, naar dat eerste veilige land mogen worden terugge stuurd. De Senaat vreest dat vrijwel alle afgewezen asielzoe kers in beroep gaan, waardoor rechters overbelast raken. De fracties zijn ook bang dat grote aantallen asielzoekers gaan zwerven, terwijl ze wachten op de uitspraak van de rechter. Alle fracties, op Groen Links na, zijn voor het voornemen van staatssecretaris Schmitz van justitie om asielzoekers naar veilige derde landen terug te sturen, maar Schmitz moet de vele twijfels over de praktische uitvoering wel wegnemen, wil de Senaat akkoord gaan. D66 vreest dat een aantal echte vluchtelingen nooit de asielprocedure zal halen omdat er meteen bij aankomst in Ne derland wordt gevraagd naar de reis- en verblijfplaatsen van de asielzoeker waardoor men niet toekomt aan het echte vlucht verhaal. De SGP wil van Schmitz we ten waar zij denkt dat de afge wezen asielzoekers blijven. Het CDA vindt vooral de gang van zaken met België 'hoogst onge lukkig'. De Belgische collega van Schmitz, Vande Lanotte, is furieus over de nieuwe wet en dreigt vluchtelingen uit Neder land meteen weer terug te stu ren. Alle partijen verwijten Schmitz dat ze tevoren onvol- neerijnen johan carbo vervolg van voorpagina De nervositeit in huize Kruissen stak gis teravond rond half tien de kop op. Dat was toen een auto het erf opreed en ie mand een stencilje door de brievenbus liet glijden. Het bewuste briefje ligt op tafel, intussen voorzien van tal van met de pen bijgeschreven aantekeningen. Het stenciltje namens de gemeente maakte gewag van een noodsituatie waar op ook de bewoners van de Tielerwaard zich moeten gaan instellen. De varkens fokker en zijn vrouw kregen het dringende advies alvast maatregelen te treffen voor transport van hun beesten. Of ze zo ver standig wilden zijn, afspraken te maken voor het geval dat. Want zodra evacuatie van mensen aan de orde komt, verliest het vervoer van dieren beslist zijn prioriteit. Matthé beseft dat het geluk hem deze bange ogenblikken in elk geval al een beetje heeft toegelachen Hij wist voor zijn zeshonderd varkens, negentien schapen en zijn dierbare pony drie adr^sen te re gelen, ergens in Noord-Brabam *pie maz zel had lang niet iedereen. Maafd^t zal er sneuvelen tijdens een gehaast)/' vlucht voor het water? Vooral varkens kunnen dan onvoorspel baar zijn, weet Tine. „Door stress kunnen ze zo maar in een laadruimte dood neer vallen. We hebben ze hier in groepjes van zes. Komen ze ineens in een veel groter aantal bij elkaar, dan zijn ze in staat elkaar dood te bijten. Er gaan slachtoffers vallen, daar is geen ontkomen aan." Ze maakt een schietgebedje. Dat het er maar niet op uitdraait dat de beesten naar elders moe ten worden overgebracht. Maar de weers verwachting is niet bepaald gunstig. Voor al ook die wind die wordt voorspeld.... Een kwartiertje rijden bij Matthé Kruis sen vandaan duimen boer Kool en zijn zieke vrouw bij het kijken naar het Jour naal van tien uur voor een goede afloop. Dat zij het maar droog mogen houden. Ook Kool kreeg êen stencil waarin hem met klem wordt verzocht na te gaan waar hij met zijn tweehonderd koeien en scha pen naar toe kan. Maar de 63-jarige Kool weigert noodvoorzieningen te treffen. Hij wijst erop dat hij in al die zestig jaar dat hij nu in Neerijnen woont wel voor meer zenuwslopende en 'door radio, televisie en kranten opgefokte' uren heeft gestaan. Zijn zoon komt overredingskracht te kort. Een paar keer probeert hij de uiterst vriendelijke, maar stijfkoppige Kool ertoe over te halen het crisiscentrum te bellen voor nadere informatie en raad. Nee, eerst nog wat berichten afwachten. Kool neemt de woorden van de nieuwslezeres aan dachtig in zich op, dat wel. Piekert. „Jongen, het komt dichterbij", probeert zijn vrouw. Ze zegt niet bang te zijn, maar een behaaglijk gevoel is anders. Kool laat zich niet vermurwen. Hij zal de ontwikke lingen nauwlettend in de gaten blijven houden. Als hij de zaak morgen niet ver trouwt, zal hij alsnog transport voor zijn koeien en schapen zien te regelen. Maar als het dan te laat is? Te laat is het volgens Kool nu ook al. Hoe zou hij aan eén paar veewagens moeten komen? Er zijn er veel te weinig. In geval van uiterste nood zal hij de staldeuren wagenwijd openzetten, zijn dieren losmaken en ze de dijk op dirige ren. Ver na middernacht houdt de Betuwe nog steeds de waterstand in de peiling. En de windrichting! Niemand doet een oog dicht. Op A2 bij Waardenburg gaat het verkeer in de richting Den Bosch nog al tijd stapvoets vooruit. De vorst veroor zaakt gladheid. Strooiwagens met zwaai licht mengen zich in de drukte. Een heel bijzondere nacht, de nacht van de volks verhuizing in de Betuwe. doende heeft overlegd met de rechterlijke macht, rechtshulp verleners en omliggende lan den. De rechters en advocaten hebben grote bezwaren dat er geen garantie is dat de afgewe zen asielzoeker in het land waar hij naartoe gestuurd wordt, in procedure wordt genomen. Ook vrezen ze dat asielzoekers tus sen wal en schip raken als lan den elkaar de bal toespelen en het asielverzoek niet in behan deling willen nemen. utrecht gpd De kansen op een oplossing voor het slepende conflict in het streekvervoer worden steeds kleiner. Gisteren heeft één van de drie partijen, de Vervoers- bond CNV, de deur naar moge lijke bemiddeling van een arbi ter met een harde klap dichtge smeten. Zondag al lieten de werkge vers, verenigd in de VSN, na af loop van het mislukte overleg weten dat het voor hen 'over en sluiten' was. Zij gaan het CAO- contract dat twee weken gele den al met het CNV is gesloten, uitwerken. Ook vandaag wordt er weer buiten de spitsuren (tussen tien en drie uur)gestaakt door FNV- chauffeurs. De Vervoersbond FNV studeert op alternatieve acties. Er wordt gedacht aan es tafette-stakingen, van regio tot regio. Dat is langer vol te hou den, minder belastend voor de leden en vervelender voor de werkgevers. defvj haag gpd Het kabinetsbesluit om het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus vier da gen na de verjaardag van de. Indonesische republiek, op 21 augustus, te laten beginnen, is verkeerd gevallen bij de fracties van PvdA en Groen Links in de Tweede Kamer. Fractievoorzit ter P. Rosenmöller van Groen- Links vindt het 'kinderachtig' en PvdA-kamerlid Zijlstra is 'te leurgesteld' dat Beatrix en Claus niet bij de onafhankelijkheids viering op 17 augustus zijn. Minister Pronk van Ontwik kelingssamenwerking pleit er voor om 17 augustus 1945 te er kennen als begin van de Indo nesische onafhankelijkheid en niet 27 december 1949, de da tum waarop Nederland de sou- vereiniteit overdroeg. Daarmee wordt volgens Pronk 'impliciet' erkend dat Nederland in de tus senliggende periode ten rechte heeft besloten twee p tionele acties te houden. In een brief aan de Twef1 Kamer laten premier Kok minister Van Mierlo echter1 ten dit een 'non-discussie' vinden. Volgens Kok en Mierlo heeft de regering Indonesische onafhankelijks ring al 'sinds jaar en dag' kend. Beatrix en Claus zullen na verblijf van enkele dagen in karta ook andere delen Indonesië bezoeken, spreekt vanzelf dat dit bezcfa gezien het tijdstip, sterk in h teken zal staan van vijftig h onafhankelijkheid", schrij zij aan de Kamer. D66 is wel tevreden met planning van het staatsbezic Woordvoerster Roethof vindl*' gekozen datum 'elegant'. Vn en CDA geven geen comm taar. den haag anp Keuringsartsen mogen in be paalde gevallen afwijken van de nieuwe WAO-eisen. Ze hoeven niet altijd te toetsen of iemand nog aan het werk kan. Dat staat in een intern stuk dat het TICA, de nieuwe coördinerende orga nisatie in de sociale zekerheid, aan de bedrijfsverenigingen heeft gestuurd. Volgens de nieuwe WAO-nor- men moeten verzekeringsartsen kijken naar wat iemand nog wèl kan. Zolang een werknemer nog tot enigerlei werk in staat is, mag hij niet volledig worden af gekeurd. Volgens de eind vorige week verzonden richtlijn het TICA mag van deze re^ soms worden afgeweken. Dat is het geval als iemï zo'n slechte gezondheid h( j. dat hij niet meer goed kan w ken, als de gezondheidst stand voortdurend verander als door gebrek aan inform.* 'zelfs nog geen voorlopig o)( deel over de mogelijkheden functioneren mogelijk is'. Het TICA komt met d richtlijn tegemoet aan wen van de Tweede Kamer, maakt zich ernstig zorgen o

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2