Leidsch Dagblad Massale vlucht voor het water Onze toekomst ligt in anden van de natuur9 Schouder aan schouder om Betuwse boeren te helpen GOED NIEUWS AB SOLUUT Veel beschuldigende vingers, maar geen huis in Noordwijk Staatsieportret Juliana komt weer boven water ,v|SDAG31 JANUAR11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40686 LOSSE NUMMERS 1,65 lopen 3 Kikkers, ratten, aap jes, boeddha's en fthologische figuren: Ja- iners versierden hun ipen op allerlei wijze. nelrecht voor lunderaars in impgebied WEGEN/MAASTRICHT ANP I rampenstaf in de regio megen heeft met het open- Ir ministerie in Arnhem afge- |oken dat mensen die in de acueerde gebieden worden rapt op diefstal of plunde- een snelrecht-procedure gen. De officier van justitie een onvoorwaardelijke ge- genisstraf tegen hen eisen, maakte een woordvoerster het crisisteam vandaag be- d. i de gevangenis Overmaze in astricht kunnen zij echter terecht, want vanmorgen alle 225 gedetineerden uit :rmaze overgebracht naar lere gevangenissen in Neder- d. De ontruiming is een ge- l van watertekort. Door op- nend grondwater als gevolg de stand van het Maaswater est de riolering en de water- roer van de Maastrichtse ge- ïgenis worden afgesloten. ,en en ander leverde proble- n op voor de gedetineerden, kregen slechts één fles drink- ter per dag en een emmer ter om hun toilet door te >elen. Ook de meeste be- arders zijn inmiddels overge- Meer over de watersnood op pagina 3: Milieugroepen: Geen spijt van uitstel dijkverzwaring, fe moet weg met je vee, maar het kan eigenlijk niet' 'In de zomer zou het leuker zijn geweest'. Adempauze langs Rijn in Duitsland. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Bewoners van het Limburgse plaatsje Arcen en Velden, even boven Venlo, vormen een lijn voor de aanleg van een nooddijk. De evacuatie van ruim 75.000 bewoners van de door het water bedreigde Ooijpolder bij Nijmegen, het noordelijk deel van het Land van Maas en Waal en de Bommeler- waard is voor het grootste deel achter de rug. Bijna alle bewoners zijn gisteren, vannacht en vanmorgen naar vei liger oorden overgebracht. Ook vele duizenden stuks vee werden geëvacueerd. ■RUNEN •JOHANCARBO uren eerder in Druten, Wamel en Dreumel verlaten plaat sen inmiddels. Spookdorpen waar nog maar één monotoom geluid valt te registreren: dat van klotsende golven tegen doorweekte dijken. Files op dit nachtelijke uur. Auto's met volgepakte caravans slingeren zich over de smalle wegen langs boerderijen, bungalows en fruitbomen. Tractoren met aanhangwagens, waarop koelkasten, fornuizen, bankstellen, schilderijen. Op de binnenweg voor Opijnen zit het verkeer muurvast. In zijn huis tussen Varik en Neerijnen becij fert varkensfokker Kruissen met verbijsterende nuchterheid dat hij een miljoen gulden kwijt is als het water van de Waal hem te pakken krijgt. Zijn lot ligt in handen van de natuur. Hij is nog maar 27, Mat- thé Kruissen. Ruim vier jaar ge leden kocht hij zijn boerderij uit een faillissement. Meer dan zes honderd varkens schaften hij en zijn vrouw zich aan. Voor een vermogen kochten zij de meest moderne apparatuur. Ook het woonhuis werd nog eens voor het nodige verbouwd. Een be drijf om je vingers bij af te lik ken. Matthé is een werkpaard. Geen handen maar knuisten. Overdag bedrijfsvoorlichter bij een voerleverancier uit Utrecht, 's Ochtends heel vroeg en 's avonds tot zeer laat varkensfok ker. En dat zeven dagen in de week. Maar voor hoe lang nog? „Misschien is het wel snel afge lopen, nog voor dat deze week voorbij is." Trillende kaakspie ren. „Als het misgaat, zullen we ons verlies moeten nemen. Het zal ons verdriet doen, intens verdriet. Jonge mensen zoals wij hebben geen liggende gelden om een dergelijke klap op te vangen. Je kunt je hier niet te gen verzekeren. Onze toekomst ligt in handen van de natuur." 1 Instimar: 01711-13273 Pagina 2: De nacht van de volksverhuizing. ARNHEM-MAASTRICHT GPD-ANP Slechts een beperkt aantal men sen bleef achter: meest boeren die hun dieren niet in de steek wilden laten. De door het water bedreigde plaatsen in het rivie rengebied waren rond het mid daguur zo goed als verlaten. De evacuatie in eerste instantie vrijwillig, sinds vanmorgen vroeg verplicht is in razend tempo uitgevoerd. Het is de grootste logistieke operatie sinds de watersnoodramp van 1953. Mogelijk moeten vandaag ook bewoners van de Tieler- waard en de Culemborgerwaard worden geëvacueerd. In dat ge bied wonen 140.000 mensen. Verder is de situatie in Overijs sel en Limburg zeer zorgelijk. De uittocht uit het stroomge bied van Maas, Waal en IJssel heeft geleid tot ontwrichting van het verkeer en lange files. Caravans, veewagens, verhuis wagens en personenauto's met aanhangwagens verstopten de wegen. De rijksweg A2 tussen Utrecht en Den Bosch is om ze ven uur vanmorgen afgesloten voor het normale verkeer. De weg wordt vrijgehouden voor de evacuatie. Die maatregel is ook genomen bij de A50, ter hoogte van het Gelderse Ewijk. De NS hebben extra treinen ingezet om evacués te vervoe ren, ook rijden er extra bussen. De meesten hebben onderdak gevonden bij familie of vrien den. De Jaarbeurs in Utrecht en het Autotron in Rosmalen zijn klaar voor de opvang van dui zenden gedupeerden. De evacuatie van vee uit de bedreigde gebieden verloopt moeizamer. Door verkeersop stoppingen wordt het vervoer van de dieren vertraagd. Boven dien zijn er niet genoeg veewa gens voorhanden. Vanaf van morgen zeven uur is veevervoer in de bedreigde regio overigens verboden; mensen krijgen voor rang. Koningin Beatrix laat zich constant op de hoogte houden van de situatie in de getroffen gebieden. Het is niet duidelijk of ze binnenkort afreist naar het rampgebied. Volgens de Rijks voorlichtingsdienst vindt de ko ningin het belangrijker dat de plaatselijke autoriteiten zich be zighouden met de watersnood dan met een koninklijk bezoek. Minister De Boer (ruimtelijke ordening) wil in de plannen voor aanleg en versterking van rivierdijken de wettelijk verplichte in spraakprocedures overslaan. Zij reageer de daarmee gister avond op het pleidooi van de Tweede-Ka mercommissie voor verkeer en waterstaat om de procedures voor de rivierdijken- bouw te versnellen. or 'een partij ach en wee' opt niemand iets. Dus tovert blonde Tine Kruissen maar van een glimlach op haar moeide gezicht. Ze loopt n na middernacht nög een er naar achteren voor het kken van een paar koffers, acht het water de komende n niet te stuiten zijn, dan even alleen de drie kindertjes el uit hun bed te worden ge- ald en volstaat nog slechts inkgas. De klok tikt verder. Hamersla- n bijna. Glaasje melk op tafel, n heldere nacht. Sterren aan hemel. Vredige omstandig- den in een ronduit schitte- ïd gebied. Maar het is schone lijn. De realiteit bestaat uit eiging; angst voor wat er alle- aal nog te gebeuren staat. De Betuwe beleeft een door- lakte nacht. Overal blijft het ht branden, net als bij Tine en atthé Kruissen. Ze houden in overburen nauwlettend in gaten. Want als die in bewe- ïg komen het jonge stel iet het héél zeker dan zul- ook zij niet meer rustig op stoel kunnen blijven zitten, in wordt het inrukken gebla- n. Zij zijn kwetsbaar, ze wo- n op een laag punt in de Be-, we. Op de dijk in Varik berekent n groep dorpelingen zijn kan- n. Kan evacuatie achterwege jven of gaat het zo als enkele Boerenveehandelaren en transporteurs uit Bollenstreek springen bij Verwachting tot morgen Bewolkt en regen Veel bewolking en vooral in de middag en avond regen. Mini mumtemperatuur?, middagtem- peratuur 10graden, Zuidwesten wind, vrij krachtig, 5, langs de kust en op het IJsselmeer hard, 7. Bomaanslag in Algiers kost zeker 38 levens ALGIERS «AFP-Rtr-DPA Een bomaanslag in de Algerijn se hoofdstad Algiers heeft giste ren aan zeker 38 mensen het le ven gekost. Er vielen 256 ge wonden, van wie er 56 ernstig aan toe zijn, zo meldde de Alge rijnse televisie. De aanslag is de zwaarste sinds radicale moslims drie jaar geleden de wapens op namen tegen het bewind. De bom, volgens de radio een lading van enkele honderden kilo's TNT, ging tegen het eind van de middag af bij het hoofd bureau van politie. De explosie ven zaten in een witte Fiat Fio- rino, die eerder die middag was gestolen in de islamitische wijk Larbaa. De springstof ontplofte tijdens het spitsuur op de Bou levard Amirouche, een van de drukste straten in het centrum van de stad. Getuigen zeggen dat het mogelijk om een zelf moordactie ging. Pagina 5: Aanslag volgt op op roep FIS. Leidsch Dagblad l LEIDEN RUDOLF KLEUN Niemand praat wanneer de rekening wordt betaald en of die zelfs ooit maar kan worden verstuurd. Veerijders zijn gewoon ingestapt en gaan rijden. Boeren stellen stalruimte beschikbaar en vee handelaren bellen hun kennissenkring af. „Iedereen staat schouder aan schou der om te helpen bij de evacuatie", zegt directeur A. de Jong van de Leidse vee markt, die de Groenoordhallen zondag al beschikbaar heeft gesteld voor eerste op vang van geëvacueerd vee. „We hebben plek voor duizend tot twaalfhonderd stuks vee. Maar er is nog geen beroep op De veemarkt zelf was vanmorgen rus tig. Al was het maar omdat alle grote veewagens uit de regio afgelopen nacht onderweg waren om vee uit de Betuwe te evacueren. „Iedereen is in de weer. Dit gaat gewoon voor", zegt veehandelaar K. Duineveld uit Lisse. Duineveld heeft in middels vee uit de Betuwe op stal staan. En hij weet dat dit bij meer veehouders het geval is, in Lisse, maar ook in Voor hout, Hazerswoude en verderop in de Rijnstreek. Hij vermoedt dat officiële in stanties nauwelijks te pas komen aan de hulpverlening. „Iedereen belt kennissen en iedereen werkt mee. Veehouders la ten elkaar niet zitten. Hier op de vee markt hebben veel mensen al ruimte Pagina Leiden: 'Wat wij doen gebeurt gewoon.' NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. r Ja, dat is goed nieuws ~i Dus neem ik i nu een abonnement, i NIMA -A en -B in één jaar Zwarte-pieten tussen gemeente, projectontwikkelaar en makelaar NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER Het zwarte-pieten rond de mislukte verkoop van tientallen nieuwbouwwoningen in het Noordwijkse wijkje De Kwekerij is begonnen. De gemeente, projectontwikkelaar Korswagen en makelaarskantoor Wilbrink Van der Vlugt wijzen elkaar als schuldige aan voor het feit dat 38 Noordwijkers met lege handen staan. De Noordwijkers laten het er niet bij zitten en heb ben een advocaat in de arm genomen. De 38 gegadigden hebben in de afgelopen maanden een huis in De Kwekerij 'uitgezocht' bij het makelaarskantoor Wilbrink Van der Vlugt in Lisse. Wat de makelaar niet wist en evenmin de projectontwikkelaar in wiens op dracht de makelaar handelde niet was dat de gemeente zelf de toewijzing van de huizen ter hand zou nemen. Makelaar F. Wilbrink: „Op het inschrijfformulier stond: 'Dit formulier is geheel vrijblijvend, zowel de ingeschrevene als de verkoper verplicht zich niet tot koop of ver koop'. Dat is glashelder, niet waar?" Toch zijn er volgens hem verwachtingen ge wekt. „Wij hielden een slag om de arm, maar alleen waar het de afgifte van de bouwvergun ning betrof. Als dat goed zou komen, zouden de huizen voor die mensen zijn, dacht ook ik. Tot dat we afgelopen vrijdag het bericht kregen dat de gemeente zelf ging toewijzen." Bouwer Korswagen wijst er op dat nooit de opdracht aan de makelaar is verstrekt om al te gaan verkopen. „Er mocht informatie worden gegeven over het bouwplan. Meer niet", vertelt adjunc t-directeur Th. den Hollander. Volgens wethouder V. Salman is de zaak zo klaar als een klontje. „Ik heb met Korswagen af gesproken dat ze vóór 1 februari niet mochten verkopen. Ze kunnen nu wel verwijten dat ik nooit gezegd heb dat de gemeente zou toewij zen, maar dat is flauwekul. Het is de verant woordelijkheid van de bouwer en de makelaar om te informeren naar de criteria, niet de mij- ALKEAAADE MARIETA KROFT gemeentehuis wordt bezorgd. „Daarna zullen wij Rooderkerk uitnodigen om het te komen bekijken." Op de vraag of de schilder zijn eigen werk weer terugkrijgt, keek de burgemeester bedenke lijk. „Het is ons bezit. De raad zal dus moeten besluiten of Rooderkerk het portret terug krijgt." De 70-jarige kunstenaar was woedend toen hij er enkele maanden geleden achter kwam dat zijn in 1958 geschilderde staatsieportret door de gemeen te Alkemade was zoekgemaakt. Tot 1970 hing het in de raadzaal van het gemeentehuis. De kunstschilder, die tegen woordig in Friesland woont, was er stellig van overtuigd dat het kunstwerk zijn bezit was, omdat hij nooit een acte van schenking heeft getekend. De oud-inwoner van Alkemade dreigde de gemeente al voor de rechter te slepen. B en W van Het mysterie rond het verdwe nen staatsieportret van de ex- koningin Juliana lijkt te zijn op gelost. Burgemeester A. Meer burg van Alkemade deelde gis teravond in de raadsvergade ring mee dat hij 'aanwijzingen heeft dat het boven water komt'. Iemand heeft namens de huidige, illegale bezitter, opge biecht dat hij het schilderij heeft. Voordat de gemeente het te rug krijgt, moet ze wel aan een strenge voorwaarde voldoen, zo vertolkte Meerburg het gesprek met die tussenpersoon: „De be trokkene wil niet in de open baarheid treden. Dat moeten we maar respecteren." Meerburg, die al lang blij is dat hij nu niet voor de rechter wordt gesleept door schilder H. Rooderkerk, hield zich op de vlakte. „Ik denk wel te weten wie het heeft, maar ik zeg niets", lachte hij geheimzinni. "Alkemade hielden bij hoog en Hij verwacht dat het staat&:""V bij laag vol dat het staatsiepor- portret met een omvang 0 c tret een gemeentelijk eigendom 1.20 bij 1.80 deze week op Het" is. i Tel: j (I.v.m. controle bezorging) j Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: j Per maand automatisch I via acceptgiro 31,05) I automatisch 30,05) Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) I automatisch 86,70) I Nr. bank/giro:-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1