Kritiek op bouwbeleid provincie Kans op behoud Regenboog daalt 'Ik was al de derde die bij de dokter kwam' Beheerder oudheidskamei trekt ontslagaanvraag in Rijn Veenstreek Advocaat krijgt herkansin Adviesraad verkee verdeeld over HSL Bibliotheken Zoeterwoude verhogen de contributie Internationale mode Boer moet veestapel inkrimpen chef* henny van egmond, 071-356414, plv.-chef* hans koenekoop, 071-35642| 'Jojobeleid' Groene Hart De gemeenten in de Rijnstreek weten niet meer hoe ze het aan de burger uit moeten leggen. De komende jaren moeten woningzoekenden hun heil zoeken in de steden omdat er in het Groene Hart niet eens genoeg mag wor den gebouwd om de eigen bevolking onderdak te geven. Maar over een jaar of tien kunnen diezelfde mensen te rugkeren naar het Groene Hart omdat er dan ineens ook voor mensen van buiten kan worden gebouwd. alphen aan den run/regio ruud sep ln een brief aan het provinciaal bestuur van Zuid-Holland be klagen de Rijnstreekgemeenten zich over wat ze noemen het 'jojo-beleid' van de hogere overheden. Nog geen maand nadat in het streekplan is vast gelegd dat er in het Groene Hart tot 2015 maar mondjesmaat mag worden gebouwd, komt de provincie met een discussienota waarin een heel ander beleid wordt verkondigd. In die nota krijgt het Groene Hart al na 2005 te maken met een 'gerich te overloop' vanuit de zuidvleu gel van de Randstad. Met ande re woorden: over tien jaar moe ten mensen uit het zuidelijk deel van de Randstad het Groe ne Hart intrekken. Onder meer de as Leiden-Al- phen tussen Rijn en rail - zeg maar: Hazerswoude-Rijndijk - wordt aangewezen als locatie voor bedrijfsterreinen en wo ningbouw. In totaal zouden in Hazerswoude-Rijndijk en op drie andere plekken in het Groene Hart tussen 2005 en 2015 zo'n 4000 huizen moeten worden gebouwd. Overigens moeten er in diezelfde periode in de Leidse-, Haagse- en Rot terdamse regio niet minder dan *100.000 woningen bij komen. Voor de Rijnstreekgemeen ten, die al langer roepen dat de beperkingen op de woning bouw te sterk zijn, is de conclu sie duidelijk: de voorstellen in de discussienota zijn 'de voor bode van het failliet van het restrictief beleid'. De bijna- bouwstop moet niet over tien jaar, maar nu meteen op de hel ling. De Rijnstreekgemeenten stellen voor om het streekplan daarom al in maart opnieuw onder de loep te nemen. Als het aan de gemeenten ligt, moet de Rijnstreek echter niet gaan bouwen voor mensen van buiten de regio. Ook zij zien wel mogelijkheden om te bouwen in de Alphense Gnephoek en in Hazerswoude-Rijndijk. Die ge bieden moeten echter niet wor den volgebouwd om mensen uit de Randstad een woning te verschaffen, maar om de eigen bevolking een dak boven het hoofd te geven. De opvang van woningzoekenden uit de Rand stad moet volgens de Rijn streekgemeenten aan de bui tenkant van de Randstad wor den gevonden en niet aan de binnenkant, in het Groene Hart. Een woordvoerder van de provincie reageert vrij nuchter op de boze reactie van de Rijn streekgemeenten op de aange kondigde beleidswijziging. „Het beleid is nu dat de woningbouw wordt geconcentreerd bij de grote steden. Dat moet worden uitgevoerd. Maar in de toe komst hebben we natuurlijk een andere situatie waarop we ons beleid moeten afstellen." Meisje gewond na duw alphen aan den run Een 15-jarig meisje is gistermiddag gewond geraakt op de Eisenhowerlaan in Alphen nadat zij door een man van haar fiets was geduwd. Het slachtoffer, een inwoonster van Hazerswoude, viel, brak haar elleboog en liep een hersenschud ding op. Zij is overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp. De dader maakte zich kennelijk kwaad omdat een gro te groep jongeren naast elkaar op het fietspad reed. Tijdens het inhalen en voorbijrijden van de groep gaf hij een harde duw. zoeterwoude liesbeth buitink De bibliotheken in Zoeterwou de verhogen de contributie om de leeszalen draaiende te kun nen houden. De besturen trok ken vorig najaar aan de nood rem omdat ze geen extra subsi die kregen. Dat zou uiteindelijk de ondergang van beide leesza len betekenen, voorspelden zij. Bibliotheek 'Meerburg' in de Eendenkooi heeft de contribu ties met vijf gulden verhoogd. Volwassenen betalen nu 25 gul den voor het lenen van boeken. Het bestuur van de leeszaal heeft ook overwogen sponsors te zoeken. „De meningen zijn nog verdeeld of we moeten gaan bedelen bij bedrijven", verklaart secretaris H. Malcorps. De bibliotheek koopt maande lijks wel minder boeken in. Twee weken geleden liep zij nog boos weg uit de vergadering van de Rijnwoudse commissie ruimtelijke ordening omdat de wethouder haar was vergeten. Maar volgende week krijgt ad vocaat J. Vijlbrief-van der Schaft een nieuwe kans om de bezwa ren van de Hazerswoudse gara gehouder J. Schaap tegen het structuurplan van de gemeente Rijnwoude kenbaar te maken. Het structuurplan verhindert dat Schaap zijn garage kan ver plaatsen naar de zuidrand van Hazerswoude-Dorp. De gemeente heeft de advo caat een herkansing moeten ge ven omdat het tot twee maal toe fout ging bij de mondelinge toelichting van de bezwaren. De hoorzitting over het structuur plan had vorig jaar al een keer plaats. Maar Vijlbrief liet toen verstek gaan omdat de uitnd ging voor de hoorzitting nj haar mening veel te laat b nenkwam, zodat zij zich on^ doende kon voorbereiden. T\j weken geleden was zij wel het afgesproken tijdstip aanil zig, maar dat bleek te laat! zijn. Wethouder G. Hoogl doorn-Oskam was vergeten de advocaat zou langskomen! behandelde het structuurp ruim voordat de advocaat nenstapte. Toen de advocaat uiteinde het woord kreeg, wilde zij h bezwaren niet meer delen de commissie ruimtelijke or ning die eerder die avond bezwaren van Schaap al on grond had verklaard. Zij e gehoord te worden door andere club, bijvoorbeeld commissie bezwaar- en bero schriften. De gemeente is netjes op die eis ingegaan. den haag.jan kuys Niet alleen verliest Nieuwe Wetering een stuk leefbaarheid indien de Regenboogschool moet sluiten, ook wordt het voor kinderen een stuk onvei liger als ze in de toekomst naar Roelofarendsveen of Oude Wetering naar school moeten. Deze kruising bij het viaduct bijvoorbeeld, is de ouders een doorn in het oog. foto ben de bruyn Meerderheid gemeenteraad Alkemade blijji tegen splitsing alkemade marieta kroft Een meerderheid van de ge meenteraad voelt er niets voor om Alkemade onderwijskundig in een dicht- en dunbevolkt deel te splitsen. Door te splitsen zou de met opheffing bedreigde Regenboogschool in Nieuwe Wetering zijn gered van de on dergang. Hierdoor zou voor Nieuwe Wetering een lagere op heffingsnorm gaan gelden dan Voorheen werden elke maand veertig nieuwe boeken aange schaft, nu dertig. „Dat betekent een achterstand in ons bestand die we nooit meer inlopen, maar we hebben geen keuze." Ook de bibliotheek aan de Schenkelweg heeft maatregelen genomen het financiële gat te dichten. „We zijn al jaren con stant bezig het hoofd boven wa ter te houden", zegt penning meester C. van de Wiel. Lezers van 17 en 18 jaar mogen daar om nu niet meer gratis lid zijn, maar moeten 12,50 gulden con tributie betalen. Per 1 mei gaan ook de andere contributies om hoog. Volwassenen betalen dan niet meer 25 maar 30 gulden per jaar. Alle andere contribu ties gaan met een rijksdaalder omhoog. Regenboogschool stapt naar Raad van State Teleurgesteld dropen de massaal naar het gemeente huis gekomen inwoners van Nieuwe Wetering na de af wijzingvan het initiatiefvoor stel van WD-raadslid C. Uit den Boogaard weer af. R. Biemond van het actiecomité Houdt de Regenboogschool open en F. Klein, voorzitter van het schoolbestuur van De Regenboog, klampen zich nu nog vast aan hun laatste strohalm: de beroepszaak bij de Raad van State. Daarin pleit het schoolbestuur voor vernietiging van het eind september genomen raads besluit om het ministerie niet te vragen om de ge meente te splitsen. Overigens betrapte Bie mond wethouder L. Beelen ook gisteravond weer op het verstrekken van verkeerde informatie aan de raad. „Hij gebruikt nog steeds het argu ment dat alle schoolbesturen op een lijn moeten zitten, voordat het ministerie split sing toestaat. Dat is niet waar." Klein merkt op de strijd nog niet opgegeven te hebben. „We gaan door tot het bittere eind. Tot nu toe ziet het er naar uit dat we op 1 augustus 1996 dicht moe ten. Bij het ministerie van onderwijs vragen we in elk geval om uitstel." voor de rest van Alkemade. Drie andere scholen in het dichtbe volkte deel van de gemeente zouden daardoor echter de deu ren moeten sluiten. In het bijzijn van zo'n hon derd inwoners van Nieuwe We tering, stemden slechts vier van de vijftien raadsleden gister avond voor het initiatiefvoorstel van WD-raadslid C. Uit den Boogaard om het raadsbesluit van 26 september 1994 nog eens te heroverwegen. Eind september stemde een nipte meerderheid tegen het indienen van een splitsingsverzoek bij het ministerie van onderwijs. Ook het voorstel van de PvdA om de Raad van State een adhe siebetuiging te sturen haalde het niet. Slechts de drie PvdA- raadsleden waren voor. De soci aal-democraten wilden dat het beroep dat het schoolbestuur van De Regenboog bij de Raad van State heeft ingesteld om het raadsbesluit van 26 september te vernietigen, vergezeld zou gaan van een steunbetuiging van de gemeenteraad. Volgens burgemeester Meerburg zou het bij de Raad van State 'als merk waardig overkomen om eerst als raad tegen te stemmen en vervolgens een eventuele ver nietiging van het eigen besluit te steunen'. Eind september was de PvdA nog unaniem voor het indienen van een verzoek bij het ministe rie tot splitsing van de gemeen te. Dat de partij nu tegen het initiatiefvoorstel stemde, was het gevolg van een meningsver schil over de gevolgen van dat voorstel. Uit den Boogaard ging ervan uit dat zo'n raadsbesluit voor de Raad van State aanlei ding zou zijn om het oude be sluit, waartegen De Regenboog beroep heeft aangetekend, ver sneld te vernietigen. In dat ge val zou de gemeente een nieuw besluit kunnen nemen dat zou gelden als een besluit van voor 1 oktober 1994. Voor die datum moesten alle splitsingsverzoe- ken bij het ministerie binnen zijn. De PvdA had echter andere verwachtingen. Wanneer de ge meenteraad nu zijn besluit van september vorig jaar in feite zou vernietigen, zou de Raad van State geen uitspraak meer hoe ven te doen. Het besluit waarte gen De Regenboog in beroep is gegaan is dan immers al herroe pen. Zonder uitspraak van de Raad van State zou een nieuw besluit niet kunnen gelden als een besluit van voor 1 oktober, waardoor splitsing onmogelijk zou worden. Het Overlegorgaan Verkeersin frastructuur (OVI) is verdeeld over het tracé van de hoge-snel- heidslijn (HSL) ten noorden van Rotterdam. Een deel kiest voor de aanleg van een nieuwe lijn door het Groene Hart, een an der deel is voor verbetering van bestaand spoor. Het OVI is van mening dat de bereikbaarheid van de Rand stad moet te verbeteren. Voorts moeten in de toekomst meer gebruikers van auto en vliegtuig de milieuvriendelijke trein, ne men. Dit i§ alleen haalbaar als er maatregelen worden geno men om passagiers in de snelle trein te krijgen. Daarom dient voor Zuid-Nederland het tracé worden gevolgd met een bun deling van de spoorlijn met de snelweg A16. Vóór de aanleg van een nieu we lijn door het Groene Hart kiezen de NS, Schiphol, het In terprovinciaal Overleg, de on- dernerriers-organisatie voor lo gistiek en transport EVO, Trans port en Logistiek Nederland en de vereniging van Kamers van Koophandel. Het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting,- de ANWB, de stichting Natuur en Milieu, de ENFB, de KNAC; de verenigingVeilig Verkeer Ne derland en het Landbouwschap kiezen voor een verbetering i bestaand spoor. Volgens alle deelnemende ganisaties biedt de bestaai treinverbinding ten noorc van Rotterdam onvoldoer kwaliteit om concurrerend voer met trein en auto te ki nen bieden. Extra maatrege en capaciteitsvergroting dus nodig. Over de uitwerk daarvan blijkt het OVI dus v deeld. Voor de ene groep een nieuwe lijn het Groene H te veel aan; voor de and groep levert een HSL over staand spoor te weinig ecoi misch rendement. Het OVI vraagt het kabii nog apart aandacht te bested aan de effecten van een shutt verbinding tussen Rotterdam Amsterdam over de nieu spoorlijn. Volgens berekening maken in 2003 ongeveer miljoen reizigers gebruik deze snelle verbinding. Ru vier miljoen van hen zoud anders via de oude verbindi hebben gereisd. Het OVI vra zich af of deze overstap naar nieuwe lijn exploitatieprob men zal geven voor de besta< de oude lijnen en vraagt het binet daar nog eens naar te ken. Verder moet volgens het het kabinetsbesluit duideli heid geven over te verwachl piekbelastingëri in de, g§lu hinder. alphen aan den run» Rusland, Hongarije en Afrika waren dit jaar de inspiratiebronnen bij het maken van de modeshow var lengemeenschap Castellum. Tachtig leerlingen van de afdeling mode en kleding ontwierpen en maakten de kleren. Tot en modeshow 's avonds vanaf acht uur te zien in De Bron aan de Troubadourweg. de Alphense scho- met morgen is de foto ben de bruyn gelderswoude liesbeth buitink De Gelderswoudse agrarisc maatschap Ammerlaan aan Gelderswoudseweg moet veestapel behoorlijk inkrimpt Dat heeft de Raad van State slist na klachten van omwont den C. Vlasveld en N. de Jo over stankoverlast. Naast melkkoeien houdt de ma schap 194 mestvarkens. Volge de Raad van State mogen dat echter slechts 112 zijn. De maatschap kreeg in 19 van de gemeente Zoeterwou een vergunning om 41 me koeien en 112 mestvarkens houden. Vorig jaar werd die vi gunning veranderd en mocht in een stal 41 melkkoeien en mestvarkens staan, en andere stal nog eens 122 me varkens. Dat zijn er te veel, o< deelt de Raad van State. Bovendien is de afstand ti sen de stallen en de dichtstb zijnde woning slechts veer meter. „Gezien deze afstand, soort en het aantal te houd dieren, is er een ernstige star hinder voor omwonenden duchten", luidt de uitspraak. Kwekers zien machteloos toe op mislukken tulpenoogst roelofarendsveen marieta kroft De verslagenheid is groot in Roelo farendsveen, Voorhout en Hillegom. Staat de tulp op de Veense watertoren fier rechtop, denkbeeldig buigt de bloem treurig naar beneden. Zo'n twintig kwe kers zien op dit moment machteloos toe hoe hun tulpenoogst geheel of gedeelte lijk mislukt. De schade per bedrijf loopt in de tonnen. Eens te meer blijkt de saamhorigheid in de sector: de kwekers die niet gedupeerd zijn leven mee met hun collega's, zo blijkt uit diverse reac ties. In totaal jtfaat het om een miljoenen- strop. Op rroeveel het uiteindelijk uit komt, is pas in mei, aan het eind van het seizoen, bekend. Nu gaan de gedachten al uit in de richting van vijf miljoen. De oorzaak is te zure grond die de kwekers van het Stompwijkse grondbe drijf Hilgersom aangeleverd hebben ge kregen. In plaats van kalk zou er gips aan zijn toegevoegd. Verschillende juristen zoeken uit wie hiervoor aansprakelijk kan worden gesteld. Hoe diep ze ook in de ellende zitten, niemand van de gedupeerde kwekers steekt de beschuldigende vinger uit naar het grondbedrijf. „Ik weet zeker dat dit zonder opzet is gebeurd", zegt één van hen. „Ze leveren al dertig jaar grond bij mij. Altijd gaat het goed. Per ongeluk, want dat weet ik zeker, is het nu een keer misgegaan. Wij hebben slapeloze nach ten, maar zij hebben het ook. Stel dat straks blijkt dat ze verantwoordelijk zijn, dan zijn ze weg. En dat hebben ze niet verdiend. Volgend jaar zou ik zo weer met een gerust hart grond bij ze kopen." Zijn medelijden met de -Stompwijkse familie is groot. Het is ook om die reden dat hij en ook zijn collega's anoniem wil len blijven. „Ik wil niet de suggestie wek ken dat ik de fout aan de grote klok hang." De tulpenbroeier zag enkele weken ge leden, bij de eerste trek, dat de bollen niet waren gaan wortelen. Vele duizen den bollen heeft hij zo kunnen weggooi en. Wetend dat een tulp op de veiling tussen de 30 en 40 cent opbrengt, beseft hij maar al te goed waar hij naast grijpt. De man weet ook dat zijn verzekering de schade niet vergoedt. „Overal heb je een verzekering voor lopen", mokt hij. „Nu heb je ze een keer nodig en dan blijkt dat zoiets weer niet gedekt is." Hoe het er voor hem de komende maanden, bij de volgende trekken, eruit gaat zien, weet hij nog niet. „Dat is kof fiedik kijken. Wie weet, doet een ander soort bol het beter op die grond, je leeft eigenlijk de hele winter in angst. Als de trekkerij'weg is, zijn wij misschien ook wel weg." Op een ander bedrijf zijn drie mensen bezig met tulpenbossen. „Deze zien er nog wel aardig uit, maar dat is een uit zondering", mompelt de eigenaar van de kwekerij. Hij staat op en laat een hele rij groene stelen zien, zonder bloem. „Nor maal trek je alles uit de bak. Wat je hier ziet, is allemaal uitval. Daar is geen bloem in gekomen." Met klachten als hoofd- en maagpijn is hij vorige week nog bij de dokter ge weest. „Ik was al de derde, zei hij." Zijn vrouw mengt zich in het gesprek: „Weet je wat ik het ergste vind? Voor het eerst zouden wij naar het buitenland, naar Griekenland op vakantie gaan. Maar met anderhalve ton schade kunnen we dat wel vergeten." „Het is nog afwachten hoe groot de te genvaller voor ons zal zijn", zegt een an dere kweker uit Roelofarendsveen. „We moeten nog tulpen trekken van de be wuste grond. Maar ik zie met angst en beven de toekomst tegemoet. Je denkt er eigenlijk voortdurend aan." De tulpenbroeier kwam erachter dat ook hij een flinke strop kan verwachten, toen hij werd gebeld door de grondleve- rancier. „Ik heb toen monsters laten ne men. En daaruit bleek inderdaad dat de grond te zuur is." Net als zijn collega kwekers is hij machteloos. „Van de voor lichting hoorden we dat er niets meer aan te doen valt. Bijbemesen of iets der gelijks, heeft geen enkele zin." hazerswoude-dorp ruud sep Cees Kroon blijft aan als conser vator van de Hazerswoudse oudheidskamer. Na een gesprek met wethouder G. van del* Lecq-de Knikker heeft Kroon zijn ontslagaanvraag ingetrok ken. Van der Lecq heeft toege zegd serieus te zullen kijken naar de plannen van Kroon om het gemeentemuseum over te nemen. De door Kroon opge richte stichting zou vervolgens zelf kunnen zorgdragen voor de restauratie van het pand op de hoek van de Dorpsstraat en de Torenstraat 'in Hazerswoude- Dorp. De Hazerswoudenaar zegde de gemeente in oktober de wacht aan uit frustratie over het uitblijven van de restauratie en uitbreiding van de oudheidska mer. Bij het aanbieden van zijn ontslag gaf hij de gemeente overigens nog ruim de tijd om hem tegemoet te komen: hij zou niet eerder dan op 1 april opstappen. Kroon beheert al bijna twintig jaar het gemeente museum aan de Dorpsstraat dat voornamelijk is gevuld met za ken uit zijn privé-collectie. Door te dreigen met opstappen hoopte hij eindelijk eens vaart te zetten achter de opknapbeurt van zijn museumpje. Volgens Kroon heeft die actie wel enig succes gehad. Hij heeft nu uitzicht op een betere toe komst voor het museum. „De wethouder was meteen enthou siast over het idee om het ge bouw in beheer te geven aan de stichting. Wanneer dat lukt zien wij wel kans om het pand vo minder geld te restaureren d; de gemeente kwijt zou zijn vertelt Kroon. „En het heeft voordeel dat we dan niets me te maken hebben met de g meente." Wethouder Van der Le waarschuwt dat er nog gei harde toezeggingen zijn gedai over de overname van het m seum door de stichting v; Kroon. „Ik heb ook nog get toezeggingen künnen doe omdat ik afhankelijk ben van vraag of de gemeenteraad h hele pand beschikbaar wil sti len. Maar we zetten nu alle m gelijkheden op een rijtje. Ov een paar weken moeten we et voorlopig inzicht hebben in mogelijkheden van oveman van het museum", aldus Vc der Lecq.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14