Simonis: onenigheid is minder geworden Kerk Samenleving buitenland kort Kardinaal acht bijzondere synode niet nodig Nederlandse moslims rekenen op clementie van hun buren 'Ouderavond' catechisatie beroepingswerk de spits DINSDAG 31 JANUAR11995 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 Kerkbezoek Voor het eerst sinds 1975 is het kerkbezoek in de Evange lische Kerk van Duitsland ge stegen. Blijkens de jongste cijfers die gisteren bekend werden gemaakt, bezochten in 1992 gemiddeld 1,2 mil joen mensen de kerkdien sten. Dat is ruim 4.000 meer dan in 1991. Sinds 1975, toen de EKD gemiddeld 1,5 mil joen kerkgangers telde, was het bezoek teruggelopen: van 5,5 procent van de leden in dat jaar naar 4,8 in 1992. De ze cijfers hebben alleen be trekking op de EKD in West- Duitsland. Gegevens.over het kerkbezoek in Oost-Duits land over 1992 zijn nog niet voorhanden. Net als in Ne derland gaan er op het plat teland meer gelovigen naar de kerk dan in de grote ste den. In de regionale kerk van Berlijn-Brandenburg bezocht slechts 2 procent van de le den de kerkdienst, terwijl in die van Württemberg (zuid westen van Duitsland) dit voor 7,5 procent geldt. Curiekardinaal De Oostenrijkse Curiekardi naal Alfons Stickler was afge lopen zondag een prominen te gast bij de oprichting van de extreemrechtse partij Alle- anza Nazionale, die is voort gekomen uit de neofascis- tische partij MSI. Stickier, voormalig hoofd van de Vati caanse bibliotheek, ging in Fiuggi voor in een mis. Daar bij zat Gianfranco Fini, de laatste MSI-leider en de nieuwe AN-voorzitter, op de eerste rij. De secretaris van de Italiaanse bisschoppen conferentie distantieerde zich van het optreden van de aartsconservatieve Oostenrij ker. „Elke priester is vrij om de mis te lezen waar hij het nodig vindt. Maar over deze gebeurtenis kan men ver schillend denken", aldus aartsbisschop Dionigi Tet- tamanzi. Korea De Wereldraad van Kerken houdt in maart een confe rentie over hereniging van Noord- en Zuid-Korea. Het initiatief is afkomstig van de Koreaanse kerken, zo maakte de Wereldraad gisteren be kend. Afgelopen weekeinde hebben Noord- en Zuidko- reaan.se kerkleiders in Peking met stafleden van de Wereld raad gesproken. De bijeen komst met vertegenwoordi gers van de kerken uit beide delen van Korea en met in ternationale waarnemers wordt in Japan gehouden. Dit wordt de vierde oecume nische consultatie over Ko rea. De vorige had in 1990 in Zwitserland plaats. HILVERSUM ANP Er is nu geen bijzondere synode over de situatie in de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk nodig. De toestand is volgens kardinaal Simonis 'lang niet meer zo ernstig' als in 1980 toen paus Johannes Paulus II de Nederlandse bisschoppen naar Rome riep opdat er een eind zou ko men aan hun ernstige verdeeldheid. ,,De onderlinge ver houdingen zijn nu beter en de onenigheid is minder ge worden." Mede als gevolg van de syno de is de polarisatie minder ge worden, aldus Simonis. Maar hij wees ook op andere oorza ken. Er zijn andere bisschoppen gekomen die goed zijn geaccep teerd. De gelovigen hebben ge noeg van alsmaar groeiende te genstellingen. Verder consta teerde Simonis een gematigder houding bij kritische groeperin gen. Tenslotte is er sprake van Dit zei Simonis, voorzitter van de Nederlandse bisschoppen conferentie, gisteren voor de NCRV-radio in een terugblik op de synode, die in januari 1980 in Rome werd gehouden. „Die synode was nodig, al deed het pijn. Op de langere duur is de synode heilzaam voor de RK Kerk in Nederland geweest." toenemende onverschilligheid, een 'verontrustende' ontwikke- ling. Na de synode trad de polari satie in eerste instantie sterker naar buiten, erkende Simonis. Flij herinnert zich zijn 'kruis tocht' langs de dekenaten van het bisdom Rotterdam, waar hij toen bisschop was. Toen kwam de weerstand echt sterk naar boven. Voor veel mensen is echter duidelijk geworden dat op de synode de bisschoppen niet vrijblijvend hebben gesproken, maar dat er fundamentele za ken van het geloof aan de orde kwamen. Daardoor is de identi teit van de priester, maar ook die van de pastorale werker ver sterkt. DEN HAAG ANP De Nederlandse moslims zullen er alles aan doen om de buren niet te storen tijdens de Rama dan. In de negende maand van de islamitische kalender, die dit jaar met februari samenvalt, mogen moslims tussen zonsop gang en zonsondergang niet eten, drinken, roken en vrijen. Dat heeft tot gevolg dat ze na zonsondergang allerlei activitei ten gaan ontplooien. „Mocht er onverhoopt toch overlast ont staan, dan hopen we net als in de voorgaande jaren op enige clementie van onze Nederland se buren." Dit schrijft Hamdi Mert, voor zitter van de Islamitische Stich ting Nederland, waaronder 146 moskeeën en 100.000 Turkse moslims vallen, in een bood schap tot de islamitische gelovi gen. De Nederlandse samenleving staat tolerant tegenover andere geloofsuitingen, aldus Mert. Dat stelt de moslims in staat Rama dan in een land met een andere cultuur en een ander geloof te beleven. Om het onderlinge be grip en de saamhorigheid met de Nederlandse buren te ver sterken, organiseren alle 146 moskeeën een iftar (avondmaaltijd) voor de Hollan ders. Verder worden andere cul turele activiteiten die de inte gratie kunnen versterken, toe gejuicht. Tijdens de Ramadan worden alle moslims opgeroepen om vergiffenis te vragen aan Allah, hun vetes bij te leggen en hun contacten met hun omgeving te vebeteren. Deze maand staat in het teken van liefde, saamhorig heid, broederschap en de zorg voor de minder bedeelden. Niet de gewone catechisanten van de hervormde wijkgemeen- te Rehoboth in Katwijk maar hun ouders worden vanavond verwacht in het kerkelijk cen trum Maranatha aan de Pool ster. De bedoeling van de sa menkomst is een wisselwerking tussen kerk en gezin te stimule ren. Volgens het catecheseteam - dat bestaat uit jeugdouderling J. Vink en dominee B.H. Weegink - blijft de catechisatie maar al te vaak 'een eenzame en onbe sproken onderneming'. „Je hoort pas iets wanneer het - on verhoopt - niet goed gaat." Tus sen half acht en half negen wor den de ouders vanavond geïn formeerd over de doelstelling van de kerkelijke lessen. Vol gens de initiatiefnemers staat vast dat er bij de ouders vragen leven. „Hoe zien die wekelijkse drie kwartiertjes geloofsvorming eruit en moeten de jongeren te genwoordig nog wel wat leren? Ouders 'sturen' in goed vertrou wen hun jongeren naar het vor mingswerk van de kerk, in de hoop dat daar de Bijbel open gaat en er antwoorden worden gegeven op legio vragen in deze tijd." Puur om de 'controle' is de ouderavond niet bedoeld, bena drukt het catecheseteam. „Ou ders kunnen door hun opmer kingen een zinvolle bijdrage le veren aan het welslagen van het onderwijs dat ergens tussen doop en belijdenis een weg in het leven zoekt." NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Veen (toez.): J. van Dijk te Tholen; te Vaassen: J. Verdijk te Lisse; te Andel: J. van Doorn te Strij- Bedankt: voor Ochten: J. het Lam te Dirksland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Rinsumageest: c.a. G.J. Weessies, kandidaat te Groningen, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: mevr. B.B. Wol- ters, kandidaat te Groningen, Kor noeljestraat 20, 9741 JB Groningen. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Bunschoten: P.D.J. Buijste Veenendaal (Pniëlkerk). Bedankt: voor Sint Jansklooster; J. Westerink te Bunschoten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Sprang-Capelle en te Klaaswaal: N.W. Schreuderte Goes. Bedankt: voor Nieuwdorp: A. Bac te OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kampen en te St. Phi- lipsland: T. Klokte Kinderdijk. Kerktorens bepalen al eeuwenlang het silhouet van dorp en stad. De oerdegelijke, robuuste, massieve architectuur als eerbetoon aan God houdt ook in deze tijd van secularisatie stand. De kerk mag dan hebben geleerd een toontje lager te zingen, het klokgelui klinkt op zondagmorgen niet minder dominant. Het instandhouden houden van deze bouwwerken is allang geen exclusieve plicht meer van een kleine groep gelovigen, maar wordt gezien als een zaak van algemeen belang. In deze rubriek wordt het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de toren van de hervormde Dorpskerk in Wassenaar. Het oudste godshuis op deze plaats dateert uit circa 1100. Het gebouw werd in 1573 verwoest en in de periode 1581-1640 weer hersteld en nadien een aantal malen gerestaureerd. P u 2 3 4 9 3 2 8 7 4 4 9 1 3 2 9 5 2 8 9 7 3 6 8 10 6 7 2 5 6 7 6 2 10 8 7 2 3 4 7 8 2 10 2 9 2 3 4 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. deel v'.e. biljartstok; 2. vaar tuig; 3. aanmoedigen; 4. riem; 5. hypermoderne techniek; 6. god geleerde; 7. herhaling; 8. militai re rang. OPLOSSING WOORDZOEKER Overgebleven woord: KAPPER DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ BOES HET WEER Nieuwe neerslag Na een extreem natte week, waarbij in sommige delen van Frankrijk, België en Duitsland meer dan 200 millimeter regen omlaag kwam, was er gisteren opeens ruimte voor wat vriende lijker weer. In drogere lucht van arctische oorsprong klaarde het fel op. De grijze wolkenzee had plaatsgemaakt voor scherp afge tekende luchten met winterse stapelwolken, waaruit nog een enkel buitje viel. Tussen de wol kentorens in deed de zon erg haar best, maar veel warmer dan 5 graden werd het niet. In de af gelopen nacht koelde het bij hel der weer sterk af met op veel plaatsen een paar graden vorst. Het rustige weer maakt vandaag snel plaats voor nieuwe bewol king en neerslag bij het binnen dringen van zachte en vochtige oceaanlucht. De komende 24 uur is de meeste regen bestemd voor Noord- en Midden-Neder land. Plaatselijk kan er weer 10 tot 20 millimeter bijkomen. Het kwetsbare stroomgebied van Maas en Rijn ontsnapt nu aan de regengoden; hier blijft de schade beperkt tot 5 a 10 millime Tijdens de eerste februari wordt het zachte weer vooc zet. Mogelijk wordt het m(f zelfs 10 a 11 graden; late; week koelt het enkele grad Bitterkoud is het al geruim in geheel Scandinavië. Toe lo worden minima van one graden gemeld. De depres die bij ons zoveel regen bn leveren in dezestreek vrij\. sluitend sneeuw af. De Nc - Europese kou heeft voorlo j weinig kans zich verder ui 3 breiden, want winterse ho' drukgebieden zijn in geen of wegen te bekennen. Donderdag is het weer evEj kouder met kans op een w bui, gevolgd door een nacl1 wat lichte vorst. Aan het e* van de week zien we bij IJ:1' een nieuwe, zeer diepe de1 sie, die zijn fronten op We ropa afstuurt. Er is ook we neiging tot hogedruk bovei continent, zodat de regenjf den mogelijk worden afgeit en aan activiteit inboetenjf HET WEER IN EUROPA t ;gen KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Toenemende wind, vooral langs de zuidwestkust. Vanavond zeer waarschijn lijk een zuidwesterstorm. Verder toenemende bewol king en vanaf vanmiddag enige tijd regen, in het noorden en boven 900 meter ook sneeuw. Maxi ma oplopend tot 6 graden, in het binnenland 4 gra- Zweden: Vandaag perioden met zon, maar in de middag en avond een stevige zuid westenwind. Mogelijk eni ge tijd storm. Vooral mor gen perioden met regen of sneeuw en temperatuur uiteenlopend van 4 graden in het zuiden tot -6 in het noorden. Denemarken: Vandaag eerst zon. Later toenemende bewolking, gevolgd door regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt en enige tijd regen. Er waait een stevige zuidwestenwind. Erg zacht met temperaturen tussen 9 en 13 gra den. Morgen flinke opklaringen en voor al later op de dag enkele buien. Minder wind. Middagtemperatuur morgen rond 9 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst wat zon. Later op de dag toenemende bewolking gevolgd door wat regen of motregen. Morgenmiddag en kele opklaringen, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur vandaag 6 gra den, morgen rond 10. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten eerst nog zon en droog. Vanuit het westen meer bewolking en re gen of motregen. Waarschijnlijk geen grote hoeveelheden. Morgen opklarin gen, maar vooral langs de westkust nog enkele buien. Middagtemperatuur rond 10 graden, temperatuur op 1000 meter in de Jura en Vogezen morgen ongeveer 6 graden. Spanje: Vandaag in de omgeving van Barcelona nog enkele wolkenvelden en kans op een bui. Elders flink wat zon en droog. Mor gen vrij zonnig, later in het uiterste noordwesten kans op regen. Middag temperatuur variërend van 16 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Canarische Eilanden: Zonnig en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Langs de Middellandse Zee nog wolken velden en kans op wat regen. Elders pe rioden met zon en droog. Morgen overal meer zon, maar tegen de avond van het westen uit opnieuw enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur tussen 14 en 18 graden. Temperatuur op 2000 meter oplopend in de Alpen tot 0 graden en in de Pyreneeën tot plus 4 graden. Italië: Vannacht en -ochtend in het noorden eerst nog enkele wolkenvelden en kans op een bui, in de bergen boven 1300 meter wat sneeuw. Ook in het zuiden enkele regen- en onweersbuien bij een wisselende bewolking. Geleidelijk overal droog en vooral morgen vrij zonnig weer. Maxima van 8 graden in het noorden tot 16 in het zuiden. Temperatuur op 2000 meter in de Alpen oplopend tot 0 graden morgen. Duitsland: In de ochtend plaatselijk mist. Verder perioden met zon en droog. Later op de dag in het noorden en midden meer be wolking en af en toe wat regen of motre gen. In het zuiden op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur vandaag rond 5 graden, morgen ongeveer 10 gra den. Temperatuur op 1000 meter oplo pend van -4 graden vandaag naar +6 graden morgen. Temperatuur op 1500 meter in de Beierse Alpen stijgend naar circa 5 graden. Zwitserland: Vannacht en -ochtend nog plaatselijk boven 1300 meter wat lichte sneeuw. Daarna droog en flinke zonnige perio den. Morgen weinig verandering. Tem peratuur op 2000 meter oplopend tot -1 Oostenrijk: Vannacht en -ochtend vooral in Tirol nog kans op wat sneeuw boven 1200 meter. Elders bewolkt en droog. Later op de dag overal droog en meer zon. Ook mor gen perioden met zon en droog. Tempe ratuur op 2000 meter oplopend tot 0 graden morgen. <£3 sneeuw hagel Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.21 Zonondere Maan op 08.33 Maanonc^ Waterstanden Katwijk Hoog water 03.58 16.08 Laag water 01.44 11.53 Weerrapporten 30 januari 19 uur onbew. verand licht bew. wnw3 Den Helder regenbui Vlissingen licht bew. Maastricht onbew. Aberdeen half bew. half bew. windst 16 Madrid Malaga Mallorca Zurich Bangkok Buenos Aires Los Angeles licht bew. New Vork licht bew onbew licht bew half bew. COLOFON LEIDSCH DAGBIAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg, G.P Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag. 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES' Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties 071-323508 Fam. berichten 071-317337 Redactie 071 -321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08 30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij van 8.30-17.00 uur: Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij per maand per kwartaal per jaar loruitbet. (incl. peracc.giro ƒ31,05 87,70 337,55 VERZENDING PER POST Nederland, per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur Tel, 071 -12803

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10