'Buitenlands beleid EU snel verbeteren' I Buitenland Ruzie in junta Gambia over tijdstip machtsoverdracht 'Bij conceptie is het kind al een wees' Wiesel: 'Laat ons verleden niet de toekomst van onze kinderen zijn' ^eger Myanmar verovert ïoofdkwartier Karen Premier Québec krijgt lauwe steun in Frankrijk Jachtopziener ziet Tasmaanse tijger Geschokt door Israëlische overval Mobilisatie aan grens Peru-Ecuador Italiaanse fascisten gaan akkoord met opheffen MSI '[ATERDAG 28 JANUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated se Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press Interr ABu dis PLO-voorzitter Arafat heeft gisteren een overval van het Israëlische leger op een islamitisch college veroordeeld. Hij waarschuwde dat de actie gevolgen kan hebben voor het vredesproces. In de nacht van don derdag op vrijdag bestormden meer dan honderd soldaten het gebouw in Abu Dis, een Arabisch dorp op de Westelijke Jordaanoever vlak bij Jeruzalem. Vier vrouwelijke studenten raakten bij de actie licht gewond. Twintig in het gebouw aanwezige Palestijnen werden aangehouden op verdenking van steun aan radicale is lamitische groepen. Volgens een Israëlische legerwoordvoerder is bij de overval in Abu Dis „een redelijke ma te van geweld" gebruikt omdat studenten probeerden soldaten ervan te weerhouden het gebouw te doorzoe ken. Na afloop bleef een ravage achter. De studenten reageerden geschokt (foto). foto epa Patrick baz De president van Gambia, luitenant Yahya Jammeh, heeft gisteren twee van zijn collega's uit de vijf leden tellende militaire junta laten aanhouden op de beschul diging dat zij een coup hadden willen plegen. Vice-pre sident luitenant Sana Sabally en de minister van bin nenlandse zaken, luitenant Sadibou Haidara, werden eveneens uit de Voorlopige Regeringsraad van de Strijdkrachten (AFPRC) gezet. In een verklaring heette het dat de vice-president en de minister van binnenlandse zaken gistermorgen met het pistool in de vuist waren binnengestormd bij de presi dent om hem te doden. Ze waren echter 'geneutrali seerd en onder arrest geplaatst', aldus de verklaring. In de twee belangrijkste kazernes van Banjul zouden nog meer arrestaties zijn verricht. Aanleiding tot de ruzie in de junta was een verschil van mening over het tijdstip waarop de macht weer overgedragen zou moeten worden aan een burgerrege ring. De 29-jarige president, die op 22 juli aan het hoofd van de junta de macht greep, riep twee maanden gele den een storm van protest op, toen hij zei niet vóór 1998 de macht aan burgers te willen overdragen. Om de protesten tot bedaren te brengen werd een commissie van burgers ingesteld die de zaak bestu deerde. Haar aanbeveling luidde dat de militairen na anderhalf tot twee jaar een interim-regering moeten benoemen, onder leiding van een burger. Jammeh zou president kunnen blijven. Jammeh nam het advies donderdag bij de bespreking van het rapport over, maar Sabally en Haidara bleven het afwijzen. washington david usborne the independent In de Verenigde Staten is een volgende stap gezet in het kunstmatig verwekken van kinderen. Uit het lichaam van een overleden man is op ver zoek van zijn echtgenote sperma verwijderd. In New York heeft de zaak van de 29- jarige Anthony Baez, die net voor de kerst in een politiecel stierf, veel stof doen opwaai en. Dertien uur na zijn dood haalde een chirurg het sper ma uit zijn lichaam. Sperma blijft nog 24 uur na het intre den van de dood in het li chaam in leven. Mirabel Baez vroeg de artsen die de autopsie uitvoerden het sperma van haar man te bewaren. De operatie werd verricht door dr. Peter Schle- gel, een uroloog van het New YorkseCornell-ziekenhuis, dat is gespecialiseerd in het onttrekken van zwak sperma aan weinig potente mannen, wat vervolgens met succes voor bevruchting wordt ge bruikt. Volgens Schlegel is dit de eer ste keer dat een dergelijke operatie op een overledene is uitgevoerd. „Het is opmerke lijk dat de echtgenote en de familie de tegenwoordigheid van geest hadden om hieraan te denken", zegt hij. Schlegel verwijderde het sperma via een snede in de zaadleider die van de testikel naar de penis loopt. Het sperma is overge bracht naar een laboratorium in het Empire State Building en in stikstof ingevroren. Het zou twintig jaar goed moeten blijven. Er is echter nog geen ant woord op de ethische vragen omtrent vaderschap na over lijden, zonder dat de man daarvoor toestemming heeft gegeven. Deskundigen beves tigen dat het eveneens moge lijk is bij een vrouw na haar dood eicellen te verwijderen. Zo zou de bizarre situatie kunnen ontstaan dat een kind wordt verwekt na de dood van beide ouders. Met andere woorden, op het moment van conceptie zou het kind zou al wees zijn. De koningin (midden) en prins Claus (uiterst rechts) betraden het kamp zij aan zij met de Duitse president Herzog. foto anp koen suïk auschwitz anp vervolg voorpagina De directeur van de Canadese Auschwitz Awareness Society, Sigmund Sobolewski, uitte zich kort voor de aanvang van de plechtigheid in Auschwitz op een wat macabere manier. Tus sen de stenen barakken van het kamp, die achter kale populie ren en onder loodgrijze wolken zwijgend aan de gruwelen van destijds herinnerden, verscheen Sobolewski plotseling in zijn kampuniform. Hij deed dat uit solidariteit met de joden. Zelf is hij er geen. Hij was politiek ge vangene nummer 88. Koningin Beatrix en prins Claus leken in het bitte koude Auschwitz in het gezelschap van tientallen staatshoofden en regeringsleiders aanvankelijk onopvallende leden van zomaar een groep herdenkende men sen. De koningin betrad het kamp zij aan zij met de Duitse president Herzog. Zichtbaar on der de indruk liepen Beatrix en Claus naar de Muur des Doods, waar zovelen met een nekschot zijn doodgeschoten. Op de terugweg echter 'ont dekte' de pers Beatrix. Vlakbij de uitgang bestormden camera mensen haar en prins Claus, die zich oorlogsgruwelen altijd zeer aantrekt. Terwijl het koninklijk paar en vertegenwoordiger Bill Minco van de vereniging Expo- gé (ex-politieke gevangenen) op het busje naar Birkenau ston den te wachten, leek het bijna of ze een fotosessie gaven. In Birkenau, twee kilometer van Auschwitz, was het Nobel prijswinnaar Elie Wiesel die het jood-zijn nadrukkelijk op de voorgrond bracht. „Het is waar dat niet alle slachtoffers joden waren, maar wel dat alle joden slachtoffer waren. Laat ons ver leden niet de toekomst van on ze kinderen zijn", zei Wiesel on der meer. Politici, diplomaten en No belprijswinnaars voor de Vrede riepen in Birkenau eendrachtig de mensheid op nooit meer aan fanatisme en geweld, aan oorlog en moord toe te geven. In hun oproep spraken zij de hoop uit op een toekomst zonder racis me, haat en antisemitisme. „Zoals wij verplicht zijn de slachtoffers van het concentra tiekamp Auschwitz te geden ken, zo zijn wij ook voor de le venden verplicht te ijveren voor de vrede, verdraagzaamheid en rechten van de mens", aldus het appèl. Een man met een gebedsdoek en een thora stond met zijn rug naar de herdenking toe. Op een groot papier had hij geschreven: „Schande over Lech Walesü, voor het niet noemen van de jo den". De president noemde de joodse slachtoffers echter wel. Op het laatste moment had hij besloten in zijn korte rede bij de Muur des Doods naar hun lot te verwijzen. Vietnam en VS leggen geschil bij 1 hanoi Vietnam en de Verenigde Staten ondertekenen vandaag een akkoord dat hun geschil over diplomatieke eigendommen bijlegt. De overeenkomst maakt het mogelijk dat beide regerin gen liaisonkantoren openen in Hanoi en Washington. Het gaat om de eerste diplomatieke missies sinds het einde van de Viet- namoorlog in 1975. Naar verwachting nemen de VS onmiddel lijk na de ondertekening een dergelijke kantoor in Hanoi in ge bruik. Britten mogen vaker aan de drank londen De Britse premier Major wil de bevolking meer moge lijkheden geven om op zondag alcoholische dranken te kopen. Volgens de eerste minister is de huidige strenge wetgeving 'ab surd'. Pubs moeten nu tussen 15.00 en 19.00 uur dicht zijn. Ma jor wil die sluiting laten vervallen en vindt dat ook winkels de hele zondag alcohol moeten kunnen verkopen. Portugese winkels korter open op zondag lissabon Ondanks protesten van consumenten en grootwinkel bedrijven heeft de Portugese regering besloten dat supermark ten en warenhuizen nog maar beperkt (hooguit zes uur) open mogen zijn op zondag. Kleine middenstanders hebben zo een betere kans om te concurreren met grotere winkelketens. De winkeliers hebben geklaagd dat er sprake is van oneerlijke con currentie omdat de grotere winkels meer personeel hebben om 's avonds en in het weekeinde te werken. Negen keer levenslang voor IRA-lid Belfast Een rechtbank in Belfast heeft gisteren een IRA-lid ver oordeeld tot negen keer levenslang wegens een bomaanslag op een visrestaurant in 1993 waarbij negen protestanten omkwa men. De aanslag was een van de gewelddadigste in de 25 jaar lange guerrillastrijd van het Ierse Republikeinse leger. De man (21) verloor zelfbij de aanslag een oog. Alcohol bezorgt Duitsers leverkwaal münchen Het aantal leverpatiënten in Duitsland is sinds 1950 verdrievoudigd en bedraagt twee miljoen. Bij tweederde is alco holconsumptie de hoofdoorzaak. In veel gevallen biedt een le vertransplantatie uitkomst. In 1994 voerden de Duitse zieken huizen 600 van dergelijke operaties uit. Het Duitse samenwer kingsverband voor leveronderzoek maakte bekend dat leverkwa len de derde doodsoorzaak zijn, voorafgegaan door hartaandoe- ningen en kanker. Duitse bouwbond wil loonsverhoging Berlijn De Duitse bouwbond eist in de onderhandelingen voor een nieuwe CAO een loonsverhoging van 6,5 procent voor de bijna 1,1 miljoen leden. IG Bau wil verder dat de 440.000 werk nemers in het Oosten van Duitsland precies evenveel loon krij gen als hun collega's in het Westen. Vorig jaar ontving een Oost- duitse bouwvakker slechts 90 procent van het loon van zijn Westduitse collega. let leger van Myanmar, het iroegere Burma, heeft gisteren ia een weken durend offensief n de zuidelijke stad Manerplaw iet hoofdkwartier van de rebel- en van de Karen-minderheid reroverd. De opstandelingen ran de Nationale Karen Unie KNU) hebben hun basis in irand gestoken en zijn naar het ïaburige Thailand gevlucht. De nwoners van Manerplaw,dat twintig jaar het bolwerk van de opstandelingen was, hadden eerder het advies gekregen te i evacueren. Het leger zette begin decem- 10.000 man troepen en zwa re artillerie in tegen de KNU. Een drieduizend man sterke troepenmacht veroverde giste ren tenslotte het hoofdkwartier (en diverse guerrillakampen in de omgeving. Een lid van de Karen zei dat tijdens de gevechten van afgelo pen weken aan beide zijden honderden mensen zijn ge sneuveld. Het regeringsleger trekt nu met vijftig tanks naar het zuidelijker gelegen Myawa- di, eveneens eèn bolwerk van de KNU. Het is voor het eerst in de al 45 jaar durende strijd voor meer autonomie van de KNU dat de stad in handen valt van het re geringsleger. Manerplaw was een toevluchtsoord voor dissi denten en anti-regeringsgezin de groeperingen. De KNU was de sterkste van een dozijn etni sche guerrillagroeperingen. Myanmarese legertroepen trokken eerder deze week de ri vier de Salween al over, de laatste verdedigingslinie vóór Manerplaw. Het leger begon eind vorig jaar een nieuw offen sief, waarbij het profiteerde van onenigheid binnen de KNU. Volgens deze heeft de regering tot de muiterij aangezet. Voor soevereiniteitsplan provincie PARUS ANP-Rtr-AFP Jacques Parizeau, de premier van de Franstalige Canadese provincie Québec, heeft de af gelopen week in Frankrijk slechts lauwe steun gekregen voor zijn 'soevereiniteitsplan'. De Franse premier Balladur zei donderdag dat Frankrijk 'met Québec een gepriviligeerde re latie blijft onderhouden wat er ook gebeurt'. Maar heetgeba kerde francofone steun voor een 'Québec indépendant' bleef grotendeels uit. Alleen de neo- gaullistische burgemeester van Parijs, Chirac, zei dat Frankrijk een onafhankelijk Québec als eerste zou moeten erkennen. Parizeau wil dit jaar een refe rendum houden waarin de be woners van Québec zich moe ten uitspreken of ze hun provin cie 'soeverein' willen maken. Deze soevereiniteit betekent fei telijk dat Québec uit de Canade se federatie treedt en politiek onafhankelijk wordt. Econo misch gezien behelst de voorge stelde soevereiniteit weinig ver anderingen voor Québec. De overige Canadese provincies moeten dan wel akkoord gaan met de voorwaarden voor de onafhankelijkheid. Buiten Québec wordt Pari- zeau's soevereiniteitsplan in Canada als ongrondwettelijk en onuitvoerbaar bestempeld. Vol gens de tegenstanders van Qué- becs afscheiding wil Parizeau 'alles'. Hij wil behalve onafhan kelijkheid ook blijven profiteren van het federale Canada. Zo voorziet het soevereini teitsplan bijvoorbeeld in de mo gelijkheid voor de inwoners van Québec om zowel de Canadese nationaliteit als die van Québèc aan te houden. Ook zouden veel federale instellingen, zoals de Bank van Canada, gewoon moeten blijven functioneren zoals voor de eventuele afschei ding. Een deze week gepubliceerde opiniepeiling wijst overigens uit dat de tegenstanders van onaf hankelijkheid nog steeds op 60 procent van de stemmen kun nen rekenen. Rapport: Europese minister buitenlandse zaken nodig Het is de hoogste tijd om het gemeenschappelijk buiten land- en veiligheidsbeleid van de Europese Unie meer in houd te geven. Dit beleid schiet momenteel op talloze punten tekort. Op een dag moet in het telefoonboek het nummer te vinden zijn van 'de' Europese minister van buitenlandse zaken. Ook moet er een Europese interven tiemacht komen. brussel aly knol correspondent Dat zijn een paar van de aanbe velingen van een groep onaf hankelijke experts die op ver zoek van Europees commissaris Hans van den Broek de werking van het huidige buitenland- en veiligheidsbeleid van de Unie heeft onderzocht. De deskundigen uit Neder land, België, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland, die gis termiddag in Brussel hun rap port presenteerden, stellen vast dat 'overal om Europa heen een orkaan woedt'. Maar het ge meenschappelijk buitenland en veiligheidsbeleid noch de Westeuropese Unie heeft er een adequaat antwoord op. Volgens de experts verliest de EU steeds meer aan geloofwaardigheid, niet in de laatste plaats tegen over zijn eigen burgers. Er wordt geen heldere, gezamenlij ke politiek gevoerd ten aanzien van de destabilisatie in Oost- Europa, de wedergeboorte van religieus en etnisch nationalis me, de 'Mediterrane tijdbom die iedere dag luider tikt van Turkije tot Marokko' en de op komst van een militante islam en een intolerant en vijandig fundamentalisme. In het rapport wordt gezegd dat de EU niet moet wachten met maatregelen tot het Ver drag van Maastricht in 1996 wordt herzien. Ook is het vol gens de experts „zinloos te ho pen dat het huidige gefragmen teerde en stuurloze systeem op een dag waardevolle resultaten zal produceren". Een eerste prioriteit moet een Bmssels analyse-bureau zijn, dat de bedreigingen en gevaren voor de belangen en de waar den van de Unie op een rijtje zet. Op den duur moet het ook de strategische antwoorden daarop formuleren. Daarnaast is een betere coördinatie nodig op die gebieden waar economie en defensie elkaar overlappen, zoals de wapenindustrie. „Totdat het Verdrag van Maas tricht wordt herzien, moet een speciaal adviseur, die door de Europese Raad van Ministers wordt aangewezen, het analyse bureau aanvoeren. Daarna moet een „politieke persoon lijkheid" worden benoemd, een soort Europees minister van buitenlandse zaken, die naast de Europese Commissie func tioneert. Tenslotte moet er een Europese interventiemacht ko men, gebaseerd op het al be staande Eurokorps. In Australië is naar verluidt een exemplaar ge zien van de Tasmaanse tijger, van wie men niet beter wist dan dat die al zestig jaar is uitgestor- De staatsomroep ABC meldde gisteren dat i jachtopziener Charlie Beasley het beest een aantal dagen geleden heeft gezien in het noord- oosten van Tasmanië. a „Menigeen zal mij wel voor getikt verslijten, i maar ik geloof het echt", zei Beasley. De plek waar de tijger is gezien, blijft geheim in afwach- :i ting van nader onderzoek. Het dunbevolkte ei- l land Tasmanië ligt ten zuiden van Australië. De Tasmaanse tijger heeft maar weinig ge meen met zijn Aziatische naamgenoot. Het dier, dat meer wegheeft van een herdershond, kreeg zijn naam wegens de 16 tot 18 strepen die nogal wat gelijkenis vertonen met die van de grote roofkat. Maar de Tasmaanse tijger behoort, net als de kangoeroe en de koala, tot de buideldie ren. Zoölogen duiden hem aan als buidelwolf (thylacinus cynocephalus) De Europese kolonisten schoten het grootste vleesetende buideldier dat ooit heeft geleefd ge nadeloos af, omdat het schapen opat. Vermoe delijk is de laatste 'tijger' in 1993 gestorven in een dierentuin op Tasmanië. lima-quito upi Peru is gisteren begonnen met het overvliegen van soldaten naar de grens met Ecuador. Aan die grens zijn gisteren twee schotenwisselingen tussen mili taire patrouilles van beide lan den gemeld. Ecuador meldde dat beide schietpartijen op haar grondgebied plaatshadden. Be halve deze beide incidenten be schuldigde Peru het buurland van een helikopteraanval op een grenspost. Inwoners van de Zuidecuadoriaanse grensplaats Macara verlieten hun stad. De bijna jaarlijks spanningen tussen beide landen zijn dit jaar begonnen op 9 januari, in de zelfde Cenepa-vallei waar de twee landen in 1981 nog een vijfdaagse oorlog voerden. De grens over het Condor-gebergte en in de vallei van de rivier de Cenepa is niet duidelijk vastge steld in het zogeheten protocol van Rio. Vandaag is de 53e ver jaardag van het Rio-protocol, dat Ecuador beroofde van het grootste deel van zijn grondge bied ten oosten van de Andes. Op 9 januari arresteerde een Ecuadoriaanse patrouille vier Peruaanse soldaten die zich op Ecuadoriaans grondgebied zou den hebben bevonden. Twee dagen later maakte Quito mel ding van een schietpartij en sinds afgelopen week zouden Peruaanse legerhelikopters vrij wel constant het Ecuadoriaanse luchtruim schenden. Steun voor opgaan in Nationale Alliantie Het congres van de Italiaanse neo-fascistische partij MSI is gisteravond na uren van verhit te discussie akkkoord gegaan met het opgaan van de partij in Nationale Alliantie. Een succes voor partijleider Fini, die NA presenteert als het ware rechtse alternatief van Italië. Het definitieve afscheid van het fascisme was niet voor ie dereen makkelijk te accepteren. Een hondertal van de 1.200 stemgerechtigde partijleden keerde zich tegen het nieuwe statuut. Gisteravond was niet zeker of zij zullen besluiten tot een afscheiding en de oprich tingvan een nieuwe partij. Vooral het artikel waarin wordt gesteld dat het anti-fas cistische verzet een bijdrage le verde aan de terugkeer van de democratie in Italië, leverde een felle verbale strijd op. De leider van de 'opstandelingen', de Ro meinse parlementariër Buon- tempo, en de vroegere secreta ris Rauti, maar ook de voorzitter van de parlementaire commis sie van buitenlandse zaken, Tremaglia, eisten bijstelling van het artikel. Door in de toekomst te discussiëren over een moge lijk onderscheid tussen 'stalinis tisch en niet-stalinistisch ver zet', werd Tremaglia voor de nieuwe partij behouden. Fini accepteerde geen amen- In gedachten verzonken luister Gianfranco Fini naar de beraadsla gingen op het, laatste, partijcon gres van de MSI. foto epa romano gentile dementen op het nieuwe sta tuut, dat onder meer een scher pe veroordeling van racisme en antisemitisme bevat. Hij zei dat met AN een nieuwe weg wordt ingeslagen en bedankte de par tijleden voor de moed die nodig is om afscheid te nemen van de 49 jaar oude MSI. Vandaag en morgen zal het eerste congres van de Nationale Alliantie plaatsvinden. Een ereplaats is ingeruimd voor ex-premier Sil vio Berlusconi, de leider van Forza Italia.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7