'Aan trouwen denken ze nog niet' Rtv Show Beschikking in zaak-HAMER 'doorbraak in de omroep' 'We zijn een beetje een advertentieblad' De Dik Voormekaar Show komt terug ZATERDAG 28 JANUAR11995 Advocaat: 'VARA moet ander, passend werk zoeken voor discjockey hilversum ton de jong De advocaat jubelt. Omroepmedewerkers kunnen straks niet meer pardoes op straat gezet worden wanneer een programma af loopt of niet scoort, stelt hij. Die conclusie trekt Don van Kampen in de zaak tussen discjockey Carola Hamer en de VARA, na een beschikking van de Hilversumse kantonrech ter. De VARA ziet het anders. Wat is er aan de hand? De kantonrechter in Hilversum heeft bepaald dat de VARA Hamer niet zo maar terzijde kan schuiven, als de VARA en Hamer een normale arbeidsover eenkomst zouden hebben. Maar volgens de omroep was strikt genomen van een arbeids relatie geen sprake: Hamer was op freelance basis aan de omroep verbonden. Formeel ge sproken werd alleen haar contract niet ver lengd. De discjockey verloor bij de rechtbank in Amsterdam onlangs een kort geding, waar mee ze probeerde bij de VARA in dienst te blijven. De omroep had bij de kantonrechter in Hilversum toch een ontslagaanvraag inge diend, voor het geval de rechtbank in Am sterdam Hamer in het gelijk zou stellen. Nu daarvan geen sprake is, vindt de VARA de na gekomen Hilversumse beschikking 'een for maliteit'. Woordvoerder Hans Elsendoorn: „Want er was geen sprake van ontslag. Het contract liep gewoon af." Maar Hamers advocaat Van Kampen leest er juist uit dat de omroep voor zijn cliënt an der, passend werk moet zoeken. Sterker, de beschikking schept een precedent voor alle omroepmedewerkers, meent hij. „Tot dusver was het zo dat omroepen konden zeggen: programma weg programmamaker weg. Dat kan hiermee niet meer. Als je freelancer in Hilversum bent en je zit op de wip, dan ga je nu met de beschikking in de zaak Hamer- VARA zwaaien." Uiteraard blijft er voor omroepen de moge lijkheid om zich van omroepmedewerkers te ontdoen. Van Kampen: „Maar dan wel via de normale regels van het arbeidsrecht." Carola Hamer is sinds 1 januari weg bij de VARA. De VARA wilde na vier jaar niet meer met haar verder, omdat haar radioprogram ma niet goed genoeg zou 'scoren'. Na het verloren kort geding is advocaat Van Kampen in appel gegaan bij het Ge rechtshof. Dat moet zich nog uiüaten over de vraag of er na een freelance-werkverhouding van vier jaar, zoals bij Hamer en de VARA het geval was, sprake is van een normale arbeids overeenkomst. Carola Hamer was zelf niet voor commen taar bereikbaar, maar had volgens haar advocaat 'verheugd' op de beschikking ge reageerd. Ze zou graag weer bij de VARA aan de slag willen, ondanks de verwoede pogin gen van de omroep om van haar af te komen. Van Kampen: „Zulke beslissingen worden op directieniveau genomen. Met de radiomakers en collega's bij de VARA bestaan geen proble men." Viola Holt en de duizendste 5 Uur Show Carlo Strijk maakt een datingprogramma zonder tranen Viola Holt: 'Nauwelijks tijd om hilversum herman elzinga „Ik weet nog precies hoe het be gon. We zaten hier in een kale kamer op de grond er waren nog helemaal geen bureaus ideeën uit te wisselen wat voor soort programma het moest worden. Leo Janssen, de beden ker, Dieuweitje Blok en ik. Maar we hadden nooit gedacht dat het tot zoiets zou uitgroeien. Dat is echt een kadootje." Viola Holt is niet iemand van terugblikken, maar het ontstaan van de 5 Uur Show haalt ze moeiteloos naar boven. Woens dag 1 februari wordt de dui zendste aflevering uitgezonden van het magazine, dat dagelijks door meer dan een miljoen mensen wordt bekeken. Vijf maal per week komt de 5 Uur Show via RTL 4 bij de men sen thuis. Driemaal per week is de presentatie in handen van Viola Holt, de andere twee da gen zit Catherine Keyl in de stu dio. Dat is te zeggen, de rest van dit seizoen. In september zal er voor Catherine Keyl een nieuw gezicht in de plaats komen, om dat zij iets anders wil gaan doen. Viola Holt: „We hebben nog geen idee wie haar opvolgster wordt. Sinds Catherine heeft ge zegd dat ze weggaat worden we overspoeld door aanbiedingen, maar we hebben het er nog he lemaal niet over gehad zelfs. En dat is de waarheid." Hoe is het succes van de 5 Uur Show te verklaren? „Het is herkenbaar. Het heeft vaart, het is een soort weekblad waar je in bladert. En als er even iets gebeurt dat je niet interes seert, dan komt er heel snel weer iets anders. Het is gewoon een warm en gezellig middag programma. Er hoeven geen ka mervragen over te worden ge steld, maar het biedt de kijkers wel iets. Dat moet ook wel, an ders wordt een programma toch geen hit?" Wordt het na vijf jaar niet routi ne? „Het maken van keuzes, in samenspraak met een redactie, is een leuke kant ervan. Dat is iedere keer weer een uitdaging. Het is nog steeds leuk om de show te doen en daarom heb ik ook net weer voor drie jaar ge tekend. Een zekere routine zit er wel in, maar dat kun je juist ten goede gebruiken om bijvoor beeld in korte tijd in een ge sprekje tot de kern door te drin gen. Maar het gaat zeker niet op de automatische piloot, daar voor gebeuren er in zo'n pro gramma ook veel te veel on voorspelbare dingen Nog altijd dus met frisse moed naar het werk.- „Maar meer is het ook niet. Het is gewoon werk. Je moet het i te halen'. FOTO CPD niet mee naar bed nemen, want dan hou je het niet vol. Want het is heel zwaar. Dat is moeilijk aan buitenstaanders uit te leg gen. Maar ik werk nog steeds met hetzelfde enthousiasme aan de 5 Uur Show als in het begin. Ik moet alleen wel zorgen dat jk genoeg rust neem. Maar ik ben de laatste jaren ook veel rustiger geworden. Het is wel zo dat je je privéle- ven moet afschermen. De nade len zijn dat je weinig vrienden hebt, dat je je kinderen te wei nig ziet. Maar dat komt in de zomer wel weer. Nu is het ge woon heel druk en daar moet je even doorheen. En dan geeft het ook wel weer veel voldoe ning als het allemaal lukt. Alleen een paar weken geleden, toen een goede vriendin van me net was overleden, kon ik het even niet opbrengen om daar vrolijk te gaan zitten doen. Want TV is genadeloos, je valt zo door de mand." Is het feit dat de 5 Uur Show wordt gesponsord geen beletsel voor een beetje objectieve bena dering? „RTL is een commercieel sta tion, dus alle programma's wor den zo'n beetje gesponsord. Be halve het nieuws dan en dat moet natuurlijk ook niet. Maar ik zie geen bezwaar. We pakken de dingen toch redactioneel goed aan. We zijn ook een beetje een advertentieblad. Maar als ik als oudere thuis voor de buis zou zitten met een zeer been en ik zou iets zien over druppeltjes die me kunnen helpen, zou ik het ook probe ren. Maar ik ga dan niet zitten beweren dat ik het zelf ook ge bruik. Ik neem wel altijd wat af stand." Als de 5 Uur Show straks minder succesvol mocht worden zet RTL er meteen een punt achter. Dat is de andere kant van commer ciële TV. „Nou, dan komen ze wel met een ander programma voor me op de proppen. RTL zorgt heel erg goed voor me. Wat dat be treft ben ik blij dat ik bij de pu blieke omroep weg ben. Er wordt daar te veel vergaderd, er is te veel kinnesinne. Het is te log, het lijkt soms wel het oost- blok. En daar moet dan nog een omroepbijdrage voor worden betaald ook." Over jou en Catherine Keyl wordt steeds geroepen dat jullie altijd ruzie hebben. Klopt dat nou? „Catherine is natuurlijk een heel andere vrouw dan ik, dat ziet iedereen meteen. Maar ru zie hebben we niet, hoor. We hebben allebei een eigen stijl, een eigen visie op het program ma. Ze houdt er nu mee op, omdat ze er geen zin meer in heeft." Hilversum 'Nee nou wordt ie móóóóóL.nee nou wordt ie fraaaaL.geef mij maar een neut mensen'. In de jaren zeventig was de knorrige en zeurende Ome Joop een legende. Het geestes kind van komiek André van Duin maakte furore in de Dik Voorme kaar Show. De NCRV zond het ra- dioprogramma vanaf 1970 uit en jaren later werd ook een TV-versie gemaakt. De omroep blaast Dik Voormekaar, die later naar de TROS verhuisde, nieuw leven in. Sjors Fröhlich en Peter Plaisier, de presentatoren van het Radio 3- programma The Magic Friends, zenden elke vrijdagmiddag rond 15.45 uur een compilatie van zo'n twee minuten uit. Het allerliefste wil hij zijn eigen Carlo Strijkshow, vol glitter en glamour, sketches en danspasjes. Zover is het nog niet. Of hij een rijzende ster is of weer net zo snel in het niets ver dwijnt als van waaruit hij plotseling lijkt te zijn geko men, moet in de komende weken blijken in Hartedie- ven. Carlo Strijk presenteert elke za terdagavond het nieuwe RTL 5- programma waarin kinderen een partner voor hun alleen staande vader of moeder kie zen. Hij maakt zijn opwachting in het Hilton Hotel in Amsterdam. Het zijn geen sterallures die de kersverse presentator van Har- tedieven in het vijfsterren-hotel doen belanden: hij werkt er simpelweg, op de afdeling per soneelszaken. Hij geeft er trai ningen en neemt nieuw perso neel aan. Als werknemer van het Hilton draagt Strijk een net groen kostuum, compleet met stropdas. Hij knikt beleefd naar voorbijschrijdend personeel en naar de gasten. Op zaterdag avond lijkt hij op de buis een metamorfose te hebben onder gaan. De plooi in de broek is een stuk minder vers en zijn lach royaal. Dat hij op prime-time in de Nederlandse huiskamer zou verschijnen, had hij ruim een maand geleden nog niet kun nen vermoeden. „Toen vond ik het moment rijp om eens bij de televisie te solliciteren. Er is zo veel gaande in Hilversum. Ik dacht: misschien werken al die programmaveranderingen en de vercommercialisering van de omroepen wel positief uit voor mij." En inderdaad. Kort nadat hij de telefoon pakte om zijn diensten bij produktiebedrijf IDTV aan te bieden, veranderde zijn leven abrupt. Al de volgen de dag werd de Amsterdammer voor een screentest uitgeno digd. Op een donderdag deed hij die screentest, de volgende dag zat hij op het sollicitatie bankje bij RTL 5 en nog dezelf de avond werd positief over de Carlo Strijk noemt zijn programma 'meemaaktel 28-jarige Amsterdammer be slist. Strijk paste precies in het concept van Hartedieven. NIEUW SEGMENT Sindsdien is Strijk de presenta tor van het zoveelste datingpr ogramma in de reeks. „Waarom nog meer TV-dating? De makers van Hartedieven gaan er vanuit dat de markt nog steeds niet verzadigd is en dat ze boven dien een nieuw segment aan snijden. Voor de alleenstaande ouder was er immers nog niets." Strijk sluit zich graag aan bij de opmerking van TV-directeur Fons van Westerloo, dat het bij het nieuwe programma niet om 'emotie-TV' gaat, maar om 'meemaaktelevisie'. Want op za terdagavond blijven de wangen droog en wachten de kijkers van Hartedieven gespannen af wel ke partner er voor vader of moe der wordt gekozen. „Ze denken mee." Hartedieven is juist niet op zoek naar mensen met proble men. „Het profiel van de gezin nen is stabiel, simpel en luchtig. Het is niet de bedoeling dat er mensen komen die in het pro gramma gaan praten over hun nog niet verwerkte echtschei ding. Het moet amusement blij ven." Kinderen zijn volgens de pre sentator de kracht van het pro gramma. „Ze nemen geen blad voor de mond en zeggen hele leuke, onverwachte dingen. Vaak ook onvoorbereid. Zoals dat jongetje dat aan de kandi daat vraagt of hij stinkt op de WC. Wat moet je daar in gods naam op antwoorden?" Om een avondje met pa of ma te mogen stappen, moeten de kandidaten heel wat doorstaan. Er wordt ge ïnformeerd naar het maandsala ris en tijdens de eerste afleve ring werd van de drie heren een imitatie van Mick Jagger en Woody Woodpecker venvacht. FOTO Gl „Gelukkig worden de meesf kandidaten niet al te snel in vee legenheid gebracht en zien 2e ook wel de relativiteit van hi programma in. Aan trouwet denken ze nog niet direct.r HUIDSKLEUR Tot nu toe waren het vooral kiir deren die het gezin aanmelri den. „Het meest gehoorde argic ment is dat moeder zich wi eens eenzaam voelt." Carfl heeft zich nooit afgevraagd i kinderen eigenlijk wel zitten i wachten op een stiefvader of moeder. „Je moet niet vanuL die kinderen willen redenerei Dat doen ze zelf wel." Carlf zegt kinderen serieus te neme en ze dan ook op een volwasse I manier te benaderen.i Strijk heeft veel positieve ril acties na de eerste uitzendinge gehad. „Mensen vinden het li j diek. Ze reageerden zelfs pos e tief op de persoon Strijk." H< zegt het met verbazing. Da verontschuldigend: „Ja, ik koi r toch ook zomaar uit het niets."v Hij vindt dat hij nog veit moet leren. „Ik praat veel t' snel en ik vind dat ik de interai - tie tussen kinderen en kandide ten nog beter kan regelen." D regisseur van het programm bekeek de eerste uitzending b vrienden thuis om hun reactii te kunnen peilen. „In de laats! minuten van het programm viel het iemand op dat 'die leu ke presentator nog zwart i ook'. Het was ze niet als zode» nig opgevallen." Over zijn huidskleur valt naa zijn idee weinig te zeggen. „He is nou eenmaal zo. Ik vind ht eigenlijk niet interessant. In he hotel selecteer ik op kwaliteit e niet op kleur. Zo doen ze h< ook bij IDTV." Strijk zegt dat h wel drie of vier keer extra naga dacht zou hebben over het te kenen van het contract als h gemerkt zou hebben dat h juist om zijn huidskleur was ge vraagd. Carlo vind Hartedieven i leuk dat als hij geen presentato zou zijn, hij er niet voor teru zou deinzen zich als kandidai op te geven. „Maar ik ben op d moment niet op zoek naar eei dergelijk familieverband. 0 - misschien moet ik zeggen dat i1 nog niet op zoek ben naar ee! J vrouw met drie kinderen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6