Piramiden moeten worden gered van uitdijend Cairo Zuiden van Spanje beleeft ergste droogte van deze eeuw Buitenland jATERDAG 28 JANUAR11995 Geplande ringweg vormt bedreiging voor unieke cultuurmonumenten Ringweg HE INDEPENDENT )e Grote Piramiden van Giza :n de Sfinx, als enigen overge geven van de Zeven eeuwen- iude wereldwonderen, hebben I700 jaar erosie en vandalisme loorstaan. Niemand weet pre- :ies hoe of waarom ze zijn ge jouwd, maar het was de bedoe- ing van hun bouwers dat ze leuwig zouden bestaan en neer dan 200 generaties later lewonderen we nog steeds wat :ij hebben bereikt. Dat bewon- leren wordt ons veel moeilijker jemaakt wanneer de piramiden vorden omringd door de uitdij inde stad. Tenzij twee 'mam- noettankers' worden gekeerd, vorden ze tegen de eeuwwisse- ing door Cairo overspoeld. De eerste mammoettanker is Ie groei van de stadsbevolking. Die is de afgelopen twintig jaar in Cairo verdubbeld tot onge- veer 13 miljoen omdat mensen toestroomden vanuit het geïrri- - geerde gebied langs de Nijl en in de Nijldelta, en gezinnen stichtten. foto gpd anderhalve kilometer in door snede. Wanneer de rondweg om Cairo er is en aan alle kan ten wordt gebouwd, komen de piramiden in een woestijnpark te liggen omgeven door stede- bouw. Er zijn tientallen mindere pi ramiden een paar kilometer naar het zuiden, sommige on der zand begraven, die ook te lijden kunnen hebben onder de ringweg. Unesco vreest voor de overblijfselen van Memphis, opgericht in 3100 v.Chr. en de allereerste piramide, die van ko ning Zoser in Saqqara, zo'n 30 kilometer ten zuiden van het stadscentrum. De organisatie protesteert re gelmatig bij het Egyptische mi nisterie van cultuur wegens het verzuim van de regering garan ties, te geven voor de omgeving van de piramiden. „Ons is nooit iets verteld over de plannen voor een wijde rondweg om Cairo", zegt Said Zulficar, een vooraanstaand medewerker van Unesco. Maar hij erkent dat grotere ministeries waar over infrastructuur en huisvesting wordt beslist, meer prestige hebben. „Ongelukkig genoeg is cultuur een van de zwakkere", zegt hij. De uitkomst van deze strijd tussen ontwikkeling en het be houd van een monument hangt af van het bestuurlijke niveau waarop de discussie plaatsvindt. „Plaatselijke politici dringen aan op ontwikkeling, onder druk van de zakenwereld en mensen die huisvesting nodig hebben. Het beste dat we kun nen hopen is dat de strijd over de piramiden terecht komt bij de premier of president van Egypte, onder het toeziend oog van internationale publiciteit." De piramiden houden het nog eeuwenlang uit. Maar om ze te laten verzanden in een park in een megastad zou een wrede 20ste-eeuwse grap zijn ten koste van het volk in de Oudheid dat de tijd heeft uitge daagd. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET eeuwenlang ,taan de piramiden ;eïsoleerd in de igyptische woes- 'ijn. Nu komen de ïitdijende voorste len van Cairo iteeds naderbij, j linnenkort zouden jie unieke monu- i nentén wel eens ;unnen zijn omcir- 'celd. H QNDEN NICHOLAAS SCHOON De tweede is de ringweg om de Egyptische hoofdstad, waar al jaren aan wordt gebouwd. Wanneer hij af is, reikt hij tot binnen drie kilometer van de piramiden en sluit deze af van de open woestijn naar het zui den. Nieuwe woningen en kan toren zullen volgen. Ruimte Unesco, de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties, heeft de Egyptische regering gevraagd een manier te bedenken waar op de piramiden kunnen wor den gered van de stad. Toch zit de grootste stad van Afrika te springen om ruimte om te kun nen groeien. Zelfs als de bevol kingsgroei eenvoudig als een kraan wordt dichtgedraaid, zou den de inwoners van Cairo toch meer ruimte nodig hebben. Het is een van 's werelds meest op eengepakte steden, miljoenen mensen wonen in kleine hutjes zonder ventilatie. Momenteel wordt de metro pool van veertien vierkante kilo meter, samengeperst op een plateau, bijna geheel omringd door de woestijn. Men kan een foto nemen van de piramiden van drie farao's van de vierde dynastie Cheops, Chephren en Mycerinus omgeven door zand. .Maar aan de noord- en oostflanken van het plateau dringen een begraafplaats, een hotel en de voorstad Nazlat al- Samman zich op. In de jaren vijftig was deze nederzetting een klein gehucht. Nu bedekken de dicht op elkaar gebouwde wegen en gebouwen archeologische overblijfselen die in verband worden gebracht met de piramide van Cheops, de grootste van de drie. De be bouwing komt tot op nog geen 200 meter van de Sfinx. Vijftien jaar geleden lagen verschillende kilometers bouw land en een enkel huis tussen Cairo en de monumenten. Wanneer men ze via Sharia-al- Haram, een lange, rechte weg, naderde, zag men ze groeien van kleine driehoekjes aan de horizon tot door de tijd gete kende, door mensen gemaakte De Sfinx met een van de piramiden in Giza. bergen. Nu nemen de huizen en gebouwen van Giza aan de oos telijke kant van de stad niet lan ger geleidelijk af en bent u er al bijna voordat de piramiden plotseling boven de flatgebou wen uitsteken. Omcirkeling De grandeur van de ruïnes is al verminderd door de -nabijheid van de stad. Bezoekers hebben rust nodig, tijd, informatie en een heleboel ruimte om de pi ramiden en de scheppingen van hun bouwers ten volle te kun nen waarderen. Als ze volledig door Cairo worden omringd, wordt het moeilijk te vatten hoe of waarom een vroege bescha ving van een paar duizend land bouwers met grote precisie der gelijke immens grote, tegen de tijd bestendige constructies heeft gebouwd. Egypte speelt met een van de belangrijkste at tracties die buitenlandse valuta in het laadje brengen. Het kost moeite optimistisch te zijn over de kansen van de pi ramiden om de omcirkeling af te wenden, omdat de groei van de stad ongeorganiseerd en on barmhartig is. Hutten en ge bouwen van meerdere verdie pingen rukken op zonder infra structuur van wegen, waterlei dingen en riolen. De vraag naar ruimte in Cairo is zo groot dat enkele miljoenen mensen op twee enorme begraafplaatsen wonen, de Steden van de Do den. De 100 kilometer lange ring weg om Cairo is een groot stuk infrastructuur waaraan wordt gewerkt, hoewel bij vlagen. De stad heeft een ondergrondse en een spoorwegnet maar bussen en auto's overheersen en de warme lucht is vervuild met gassen. Kilometers lange via ducten, wemelend van elkaar verdringende, claxonerende voertuigen, weven zich door het hart van de stad. Het doel van de ringweg is het doorgaand verkeer en het ver keer naar de voorsteden weg te houden uit het centrum. Hij is voor meer dan de helft voltooid en de rest wordt de komende twee jaar afgemaakt. Een brug over de rivier de Nijl is in voor bereiding. Controleren „Het is een echte bedreiging", aldus dr. Hassan Imam van de technische faculteit van de Uni versiteit van Cairo. Hij wijst er op dat in de woestijn een paar kilometer ten westen van de pi ramiden al een nieuwe stad wordt gebouwd. „De nieuwe weg zal in het zuiden vele kleine nederzettingen aantrekken In zijn kantoor aan de andere kant van de stad veegt de man die belast is met het erfgoed van Egypte een gesprek over de om cirkeling van tafel. Professor Mohammed Nur El Din, voor zitter van de Hoge Raad voor Oudheden, zegt dat de regering eenvoudig zal moeten garande ren dat deze keer niet langs de nieuwe weg gebouwde wordt. „Het is gebeurd en we hebben het niet kunnen controleren we proberen te controleren wat nieuw is", zegt hij. De Hoge Raad voor Oudhe den is van plan het plateau waarop de piramiden liggen, te verbeteren. De komende drie jaar worden miljoenen guldens uitgegeven aan de installatie van nieuwe faciliteiten voor de bezoekers en aan het behoud van de runes. Maar de belege ring door Caïro zou dat effect bederven. Het programma ter verbete ring is begonnen met een plan waarvoor de Hoge Raad voor Oudheden en Unesco de op dracht hadden gegeven. Een Brits adviesbureau stelde de aanleg voor van ...een ringweg, hoewel een zeer kleine vergele ken met de snelweg rond Cairo. Bussen en taxi's met bezoe kers gaan via de toeristische weg in een cirkel langs de rand van het plateau rijden in plaats van door het midden. De be staande asfaltwegen die naar de piramiden leiden worden ver wijderd. Langs de nieuwe weg wordt plaats ingeruimd voor drie verschillende bezoekers centra met cadeauwinkels, cafés en tentoonstellingen over de Sfinx, de piramiden en de graf tombes. Kamelen Verschillende presidenten, on der wie Hosni Mubarak, hebben in de buurt van de piramiden huizen voor zichzelf laten bou wen. Deze en sommige andere moderne gebouwen moeten worden afgebroken. Zoveel mo gelijk van de 20ste eeuw moet van het plateau worden ge veegd. Bezoekers zullen van de parkeerplaats langs de nieuwe weg een paar honderd meter moeten lopen om bij de stenen te komen. Door batterijen aan gedreven voertuigen zijn toege staan voor het vervoer van ou deren en gehandicapten. De ritjes met kameel of paard die iedere toerist worden opge drongen, blijven misschien met iets meer controle. Op Imams faculteit aan de univer siteit van Cairo is verder ge werkt aan het plan en het fë nu bijna gereed. Volgens professor Nur El Din wordt het aanne- merswerk de komende maan den uitbesteed. Unesco houdt 3 miljoen dol lar (5,1 miljoen gulden) in depot voor de Egyptische regering, welk bedrag een groot deel van de kosten zou kunnen dekken. (Een deel van dit geld komt uit toegangsheffingen voor de schatten van Toetanchamon toen die een rondreis maakten langs 's werelds musea.) Ook bestaat het idee de toegang voor toeristen te verhogen het kost ongeveer 7 gulden om met de auto het gebied te be zoeken. Het plateau is een van Unes- co's Wereldmonumenten. Als zodanig zou het omringd moe ten worden door een bufferzo ne, wettelijk beschermd tegen bouwontwikkelingen. Maar de piramiden van Giza hebben de ze benoeming gekregen zonder dat de' zone was gegarandeerd. Dat was een grote, maar begrij pelijke vergissing van Unesco, want de piramiden schreeuw den om een snelle benoeming tot Wereldmonument. Bufferzone De nieuwe toeristische weg zal een soort bufferzone markeren maar een heel kleine, slechts Ringweg Het zuiden van Spanje heeft te kampen met de grootste droogte van deze eeuw. Na vier kurkdroge zomers, zonder vrijwel een spatje regen, wachtten de Spanjaar den ook de afgelopen herfst en deze win ter tevergeefs op de zo nodige neerslag. De waterbekkens, die nu zouden moeten overstromen, zijn maar voor een tiende gevuld. De schade aan land- en tuinbouw wordt nu al geschat op meer dan vier mil jard gulden. De toeristenindustie maakt zich eveneens ernstig zorgen over de ko mende zomer, wanneer miljoenen toeris ten aan de zuidelijke Costa's neerstrijken en een aanzienlijke slok zullen nemen van de beperkte watervoorraad. BARCELONA HENK VAN DEN BOOM Wie een vakantie boekt aan de Costa del Sol kan maar het beste een appartement op de begane grond nemen. Hogerop in een flat loop je het risisco niet te kunnen douchen omdat de druk op het water te gering is. Veel inwoners van Andalusië hebben nu al iedere dag met dit probleem te kaïppen, in een jaargetijde, waarin er normaal voldoende water is. In Cadiz, Granada en Malaga is de water voorziening dagelijks al met een flink aan tal uren beperkt. In Sevilla en Cordoba lijkt de situatie iets minder erg omdat het water daar wordt bijgevuld met water uit de ri vier Guadalquivir. Dat heeft echter weer tot gevolg dat de kwaliteit van hdt water ern stig is verslechterd. In de bekende toeristenplaats Marbella is de nood zeer hoog. Om vier uur 's middags worden de kranen dichtgedraaid en en pas de volgende ochtend om zes uur beginnen ze weer spaarzaam te druppelen. Burgemeester Jesüs Gil y Gil heeft zijn ge loof in de centrale overheid, als het gaat om water voor zijn stad, verloren. Hij heeft zijn eigen mensen aan het werk gezet om ondergrondse bronnen op te sporen voor een eigen onafhankelijke watervoorzie ning. De moeilijkheid daarbij is echter dat die bronnen ook vrijwel zijn uitgedroogd door de extreme droogte van de laatste jaren. Het zwaarst getroffen is de provincie Jaen, waar tweederde van de bevolking te maken heeft met vergaande rantsoeneringen. De gemeente Campillo de Arenas mag zich de trieste recordhouder noemen met slechts Verschillende gemeenten en particulieren zijn op eigen houtje een ware zoektocht naar water begonnen. Sommigen leggen bassins aan en hamsteren water in de paar uren dat de kraan nog loopt. In de buurt van Cadiz worden plannen gemaakt om water per schip aan te voeren, hoewel dat vrijwel onbetaalbaar is. Een aantal dorpen heeft inmiddels de hulp van hun beschermheilige ingeroepen door in processies door de straten te trekken. Waar het geloof minder diep is geworteld, wordt gestaakt uit protest tegen de over heid die niets doet. Naast het orrgemak voor de bevolking be tekent de droogte een zware klap voor de economie van Zuid-Spanje. Boeren en tuinders kunnen nu al een schadepost van vier miljard gulden noteren. Door de droogte mislukken niet alleen de oogsten. Een aantal jaren geleden zijn veel boeren omgeschakeld van het verbouwen van tra ditionele produkten, waarvoor weinig wa ter nodig was, naar mais en katoen. Deze produkten vragen echter veel meer water. Nu dat ontbreekt zijn de boeren genood zaakt hun bedrijf weer om te schakelen naar hun traditionele gewassen. De associ atie van landbouwers, Asaja, heeft het mi nisterie van landbouw in Madrid en de Eu ropese commissie in Brussel om een scha deloosstelling voor de landbouw gevraagd. Ook een andere belangrijke pijler van de Zuidspaanse economie,'het toerisme, dreigt gedupeerd te worden door de water tekorten. De centrale en regionale Spaanse overhe den hebben de laatste jaren aanzienlijke sommen uitgetrokken voor allerlei nood maatregelen. Maar wanneer de droogte zo lang duurt als nu, zijn het slechts lapmid delen. De oplossing moet volgens de rege ring in Madrid komen van een groot scheeps miljardenplan dat het overtollige water uit Noord-Spanje via een stelsel van kanalen, pompen en buizen naar Zuid- Spanje vervoert. De rivieren de Taag, de Ebro en de Duero zijn daarbij de grote le veranciers van water. De aanzet tot een studie in deze richting werd zestien jaar geleden al gegeven. Het zogeheten Plan Hydrológico Nacional (PHN) heeft sedertdien zo'n.politieke bela denheid gekregen dat het nu nog op het bureau van de minister van openbare wer ken José Borrell ligt te wachten tot het eens een keer naar het parlement wordt ge bracht. En het ziet er niet naar uit dat dit snel zal gebeuren. Over verschillende onderdelen van het plan wordt heftig geruzied, zoals over het traject van de kanalen, de hoeveelheid wa ter die vanuit het noorden moet worden aangevoerd en de prijs die ervoor betaald moet worden. De autonomie van de diver- se Spaanse provincies speelt daarbij geen onbelangrijke rol. De socialistische regering van Felipe Gon zalez wordt verweten dat ze geen kans heeft gezien tijdens haar twaalfjarige re geerperiode een oplossing te vinden voor het waterprobleem. De centrum-rechtse oppositiepartij Partido Popular (PP) maakt dankbaar gebruik van deze misser en laat geen gelegenheid onbenut om het falen van Gonzllez onder de aandacht te bren gen. Om aan de ergste nood van dit mo ment tegemoet te komen en de zuidelijke gemoederen wat te sussen, worden er mo menteel wel voor enkele honderden mil joenen guldens noodmaatregelen getrof fen. De oppositie tegen de regeringsplannen voor een grootschalige herverdeling van het water wordt echter niet alleen ingege ven door politieke motieven. Een breed front van deskundigen wijst erop dat Span je absoluut niet serieus omgaat met het waterprobleem. In een analyse in het dag blad El Pais van de afgelopen week komen de experts unaniem tot de conclusie dat de waterhuishouding in Spanje een janboel is. Een samenhangend beleid bestaat niet. Op het gebied van besparing en hergebruik wordt nog vrijwel niets gedaan. En in som mige steden gaat twintig procent verloren door lekkages in de leidingen. Het is volgens deze deskundigen absurd dat alleen al in Castilië vijfduizend hectare gazon dagelijks wordt besproeid met kost baar drinkwater. Ook de beregening door boeren (80 procent van het totale waterge bruik in Zuid-Spanje) is op geen enkele manier geregeld. Daar bestaat nog de vreemde situatie dat de boeren niet beta len voor de hoeveelheid water die ze ver bruiken maar voor het aantal hectares dat ze besproeien. Daardoor ontbreekt elke prikkel om zuinig met het water om te gaan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5