Minder AOW voor broer en zus die samenwonen Binnenland )e kloeke hebbe deese nacht schrieckelijk in eetuwe gegaanSe segge dat 't daer onder is' VVD in Senaat bekritiseert collega's in Tweede Kamer ervoersbonden en VSN Tan weer om tafel zitten ormaal Amsterdams Peil: rie eeuwen geschiedenis LEOLUX VOOR RONDE PRIJS BIJ VAN TIL Linschoten overweegt een extra belastingschijf 'Geen gewassen verbouwen op onderstroomde oevers' Nederland stuurt 150 mariniers naar Haïti Super-pg waarschuwt politie gtkiipvan tilWSiSIR Voorvechter oecumene ERDAG 28 JANUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten libbers wordt Minister van Staat Kabinet en regeringspartijen zijn het bijna eens PORTRET DS. WIM VAN DER ZEE et immense kasteel Amerongen, gele- tussen Wijk bij Duurstede en Eist, is het )oten geblazen. Boekenkisten, een arre- koetsen, een lakenpers alles zwaar lassief moeten omhoog: naar de eer- 'erdieping of op schragen. Conservator in der Goes blijft er vrolijk onder. „Ach, e de oude brieven leest die in dit kasteel geschreven, dan realiseer je je dat men altijd last had van water. Én dat was ijds een heel stuk ernstiger dan nu." der Goes pakt er een brief van Marga- a Tumor bij, die in de zeventiende v in het kasteel woonde. 'In mijn laeste fheb ick geschreefe hoe dat het water op Rhijn, Wael en elders so schielijck op dat niet alleen hier bier- en wijnkelders, 'r ook keuckens, eetplaets, gaelderijeen t alles onder het water heeft gestaen. Int huijs heef het water meer als uier duijm eggestaen so dat ick genoodsaeckt ben op de groote sael te koocke, so hebbe wij tien dage moete huijshoude. Die overlast was nog niets vergeleken bij de regelrechte ellende die de boeren in de Be tuwe, aan de overkant van de Neder-Rijn, moesten ondergaan. 'De kloeke hebbe deese nacht schrieckelijk in Beetuwe gegaen. Se segge dat het daer heel onder is... „En wis en waarachtig dat er toen veel do den vielen als de Neder-Rijn buiten haar oever trad," zegt Van der Goes. „Dat waren rampen. Natuurlijk is het erg zuur als je parket eraan gaat, maar met doden of ge wonden valt het vandaag de dag godzijdank allemaal wel mee." De ontij van toen maakt de nood van nu er niet minder om. Heel de benedenverdie ping van het kasteel moet worden ont ruimd. Niet dat de inventaris zo enorm kostbaar is echte kasteelschatten zijn er niet maar de cultuurhistorische waarde is enorm. De angst stoelt niet op koudwatervrees: met de wateroverlast van '93 stond in het kas teel een respectabele 69 centimeter water. Dat had alles te maken met de dijk rond het kasteel, 'ka'in de Amerongse volksmond geheten. Die brak op een onverwacht mo ment door. Die dijk is vandaag de dag nog steeds het zwakke punt, ook al is hij ge dicht. „Maar het nieuwe stuk dijk, heeft geen 'kern'," zegt coördinator K. van de Ven. „Dat kostte te veel geld en dat heeft de stichting die het kasteel beheert en ver antwoordelijk is voor het onderhoud van de 'privédijk' gewoonweg niet." Ook als de schade achterafmeevalt, is het in het kasteel geen pretje, weet kasteelbe woner T. Geerlings. „Vorige keer heb ik hartje winter zonder verwanning en elektri citeit gezeten, want dat moet je afsluiten. En dat was maar gedurende een paar da gen... Op de één of andere manier heb ik het gevoel dat het nu wel eens langer kan duren." maart operanoneel en helpt on der andere mee aan het organi seren van vrije verkiezingen in Haïti. Het gezamenlijke optreden ben dat er in Paramaribo sprake is van 'een klein misverstandje'. Volgens hem zijn in de gemaak te afspraken juist alle Surinaam se wensen gerespecteerd. hebben gemaakt en de ingewik kelde problematiek niet goed hebben doorzien. „Ik vrees dat dit plan alleen maar meer zand in de machine strooit en tot uit voeringsproblemen leidt. Ik denk dat D66 en de PvdA in de Tweede Kamer het echt iets be ter hebben gezien dan het CDA en mijn eigen partij". PvdA en D66 in de Tweede Kamer steunden het aangepaste kabinetsplan dat eveneens be oogde asielzoekers uit veilige derde landen te weren, maar dat juridisch anders was opge zet. Volgens CDA en de WD zou het daardoor asielzoekers onvoldoende afschrikken om naar Nederland te komen. De WD-fractie in de Eerste Ka mer heeft harde kritiek op het asielzoekersstandpunt van haar partijgenoten in de Tweede Ka mer. Het gaat om het omstre den voorstel asielzoekers die via een veilig land naar Nederland zijn gekomen, op voorhand te weigeren. Dit plan is in decem ber door een kamermeerder heid onder aanvoering van CDA en WD aanvaard. Een door het kabinet voorgestelde wijziging werd tot groot ongenoegen van PvdA en D66 verworpen. WD-senator Heijne Makkreel vindt dat zijn partijgenoten in de Tweede Kamer een denkfout |haagHet kabinet heeft oud-premier Lubbers benoemd tot [lister van Staat. Lubbers is de vijfde na-oorlogse premier die te erebaan zal vervullen. Minister van Staat is een eretitel voor lieven. Deze ministers kunnen bij zware politieke problemen |passe kabinetsformatie) door de koningin om advies worden rraagd. Lubbers treedt met zijn benoeming in de voetsporen l de oud-premiers Beel, Drees, Cals en Zijlstra. jrkeerwachters weer aan 't werk terdam De parkeerwachters in Rotterdam zullen maandag werk hervatten. Ze gaan alsnog akkoord met het eerdere irstel van de gemeente om de verbinding per autotelefoon t de politie te verbeteren. De parkeerwachters stellen voor .voortaan in groepjes van vijf tot zes man door de stad te lo- i. Tot nu toe doen zij hun werk met zijn tweeën. De partijen |en nog nadere afspraken maken. De staking heeft maandag tlagen geduurd, volgens AbvaKabo-woordvoerder N. van astert de langste staking ooit van ambtenaren in Nederland. roste nieuwe bevelhebber luchtmacht tajHAAG Generaal-majoor B. Droste (50) wordt de nieuwe be- [e(iebber van de luchtmacht. Hij volgt op 1 september luite- leit-generaal H. Manderfeld op die functioneel leeftijdsontslag t tgt. Droste promoveert in zijn nieuwe functie tot luitenant-ge- jouw krijgt papegaai niet te logeren De rechter in Lelystad, mr. A. Everts, heeft gisteren in geding de eis om een omgangsregeling voor een papegaai Een inwoonster van Dronten had daarom gevraagd zij en haar man waren gescheiden. De vrouw zei een ^tionele binding met de vogel te hebben. De regeling is vol- is de rechter niet toewijsbaar omdat in de Nederlandse wet- UHjng geen enkele bepaling is te vinden die hierin voorziet. Ministerie: Verlaat Sierra Leone jij p; haag» Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren jtderlanders in Sierra Leone opgeroepen het land te verlaten het oog op de verslechterende veiligheidssituatie. De op- van het Revolutionair Verenigd Front (RUF) ruk- op naar Freetown, zo meldden journalisten ter plaatse. Deze werden zeven buitenlandse nonnen in de Westafrikaanse ontvoerd. Ze zijn nog niet terecht. rflder resultaat maandag weer staking [ervoersbonden van FNV en en de werkgevers in het s9kvervoer, verenigd in de Groep, hebben gisteren be- nin de CAO-onderhandelin- e[Vanochtend om tien uur te a4tten. De nieuwe onder- delingen vinden plaats op ^Hoofdkantoor van de VSN in 2jcht.De hervatting vólgt'öp ''êaanbod van de Vervoers- FNV óm de staking zater- zondag op'té schodfeh.' ai} Vervoersbond FNV houdt jnieuw ultimatum als stok zfer de deur voor het geval de morgenmiddag t jgeen resultaat hebben op- yerd. Dan zullen de leden JRle FNV-bond maandag tus- Qien uur 's ochtends en drie bj's middags opnieuw het ,nt neerleggen. „Van de sta- kan niet worden verlangd ^ij een actie, die inmiddels als een huis, afbreken zon- uitzicht op resultaat", zegt jond in een verklaring. Eén woordvoerder van de VSN Groep reageerde positief op het initiatief van de Ver voersbond FNV. „Wij zullen daarop ingaan", zei hij. Tot nu toe heeft VSN steeds laten we ten het principe-akkoord met de Vervoersbond CNV, waarin flexibilisering van de arbeids- en rusttijden centraal staat, niet te willen afzweren. Toch lijken 'de \)vëfkgevers nu enige ruimte te 'bieden. „We moeten de op- "roèp niet te moeilijk opvatten", 'Tel® Woordvoerder. „Dus laten we aan de slag gaan." De Vervoersbond CNV con stateerde „dat bij de bestuur ders van de Vervoersbond FNV eindelijk het besef begint door te dringen dat er iets moet ge beuren". De christelijke bond belooft „een constructieve op stelling". „Maar", zo waar schuwde een woordvoerder, „die mag er nooit toe leiden dat het principe-akkoord overboord wordt gegooid." paag anp (reen heeft het er weer r: NAP, Normaal Amster- is Peil. Wat is dat eigenlijk ties? NAP beslaat een ge- edenis van drie eeuwen, eger was het meten van erhoogten een plaatselijke gelegenheid. Peilen te oven Qandpeil, Fries Zomerpeil, ischoter Peil en Amster- ls Peil. Pas in de negen de eeuw gold het Amster- is Peil als het voor Neder- 1 geldende niveau. t>or de hoogtebepaling van len, spoor- en gewone we- was dit peil bepalend. Na ele aanpassingen werd het Normaal Amsterdams Peil in gevoerd. NAP ligt ongeveer op dezelfde hoogte als het gemid deldezeeniveau. Om de hoogten ten opzichte van NAP te bepalen, staan in Nederland ongeveer 46.000 peilmerken. Dit zijn ijzeren of bronzen bouten in solide ge bouwen of bruggen. Hierdoor is vrijwel overal in het land binnen een afstand van één ki lometer een vast punt te vin den voor de hoogtebepaling. Het nulpunt van die peilscha len ligt op NAP. In zogeheten peilschaalhuisjes bevindt zich apparatuur die de waterhoogte voortdurend registreert. Tijdelijke aanbieding Maatregel moet minima beschermen den haag Met de komst van de nieuwe coördinerend procureur-generaal mr. A. Docters van Leeuwen zal de politie op haar tellen moeten passen waar het omstreden opsporingspraktijken betreft. Dit viel op te maken uit de woorden van de nieuwe super-PG, gistermiddag bij zijn installatie als hoofd van het Openbaar Ministerie in Den Haag. Docters van Leeuwen was tot voor kort hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst en gaat in zijn nieuwe functie leiding geven aan de reorganisatie van het OM. Volgens hem moet de politie zich van haar verantwoordelijkheden bewust zijn. Ingrepen moeten goed worden afgewogen en getoetst. Op de foto wordt Docters van Leeuwen toegesproken door plaatsvervangend procureur- generaal mr. Vast. foto anp arthur bastiaanse den haag anp Regelmatige overstromingen van oever gebieden, zoals in Borgharen en Itteren, veront reinigen de grond zodanig dat bewoners er beter geen gewas sen op kunnen verbouwen. Willen ze toch een moestuin aanleggen, dan moeten ze dat doen op hoger gelegen grond die bij overstromingen droog blijft. Dit advies krijgen ze van on derzoekers van de Rijksuniver siteit Limburg. Die presenteer den gisteren de resultaten van een onderzoek waaruit blijkt dat het rivierslib zware meta len in de grond achterlaat. Ge wassen als tarwe nemen die elementen relatief gemakkelijk op, waardoor ze onbruikbaar worden voor consumptie door mensen. De vakgroep Gezondheidsri sico's Analyse en Toxicologie van de Rijksuniversiteit onder zocht de verontreinigde grond van Borgharen en Itteren na de overstroming in december 1993. Deskundigen vermoed den al veel langer dat land bouw in regelmatig over stroomde gebieden gezond heidsrisico's met zich mee brengt. Er was echter nooit onderzoek verricht dat die ver moedens kon bevestigen. den haag anp Nederland neemt met ongeveer 150 mariniers deel aan de VN- vredesoperatie in Haïti, zo heeft de regering gisteren besloten. De mariniers gaan met 31 Suri naamse militairen opereren in het aan de zuidkust gelegen Jac- mel. Het contingent komt onder operationele leiding van een Nederlandse commandant, die op zijn beurt ondergeschikt is aan een Amerikaanse collega. De mariniers staan voor één jaar ter beschikking van de Ver enigde Naties. De verwachting is dat het Nederlands-Suri naamse contingent in maart op de toekomstige thuisbasis arri veert. De in totaal 6000 man tel lende vredesmacht wordt eind van Nederlandse en Surinaam se militairen doet in Paramari bo de nodige stof opwaaien. De Surinaamse president Veneti- aan sprak donderdag berichten over een gemeenschappelijke eenheid tegen. Volgens Veneti- aan gaat de samenwerking niet verder dan een Nederlandse lo gistieke ondersteuning aan het Surinaamse peloton. „Inbed ding van de Surinaamse man schappen in het Nederlandse detachement is uitgesloten; we zien die mogelijkheid niet in het kader van de soevereiniteit van ons land." Maar volgens premier Kok komt de onafhankelijke positie van Suriname niet in het ge ding. Hij zei na afloop van de ministerraad de indruk te heb- Staatssecretaris Linschoten van sociale zaken speelt met de ge dachte een nieuwe belasting schijf in te voeren. Met die maatregel wil hij voorkomen dat minima er op achteruit gaan als gevolg van een reorga nisatie in de sociale zekerheid die het kabinet op 1 januari vol gend jaar wil laten ingaan. Door een nieuwe belastingschijf te in troduceren voor de laagste in komensgroepen zou het kabinet gerichter aan koopkrachtrepa ratie kunnen doen. Dat is gisteren door betrouw bare bronnen bevestigd. Het ministerie van sociale zaken noemt het „voorbarig om te stellen dat dit de inzet van Lin schoten is". Volgens het regeerakkoord worden volgend jaar de WAÓ en AAW samengevoegd. Niet de werknemers maar de werkge vers betalen daarvoor dan de gecombineerde premie van bei de regelingen. Om de werkge vers financieel tegemoet te ko men, gaat de zogeheten overhe velingstoeslag van circa elf pro cent, die zij op het bruto loon moeten betalen, omlaag. De uitruil van WAO/AAW-premie en overhevelingstoeslag treft werknemers met een mini mumloon relatief meer dan an deren; het betekent een achter uitgang in koopkracht van 1,5 tot 2,25 procent. De koopkrachtgevolgen voor de minima kunnen op diverse manieren worden tegengegaan. Linschoten voelt het meest voor het toevoegen van een nieuwe subschijf aan de eerste belas tingschijf, wat in feite neerkomt op de introductie van een vier de belastingschijf. Van andere mogelijkheden profiteren na melijk ook mensen met een wat hoger inkomen. Het kabinet moet Linschotens plan nog bespreken. Naar ver luidt zal het niet in goede aarde vallen bij de ministers Wijers (Economische Zaken) en Zalm (Financiën). Een compromis tussen kabinet en de regeringspartijen over de voorgenomen AOW-bezuiniging is nabij. Bejaar den met een goed aanvullend pensioen en een jongere partner worden geheel ontzien. In plaats daarvan leveren oudere samenwonende broers en zussen in en gaat de belastingverlaging voor de hogere inkomens op de hel- ling. Minister Melkert en staatssecre taris Linschoten (beiden sociale zaken) zullen volgende week de laatste hand leggen aan het compromis. Zeker is dat de AOW van de bejaarde met een jongere partner niet gekort wordt als deze een aanvullend pensioen heeft. In de oorspron kelijke kabinetsplannen kon die korting oplopen tot 975 gulden per maand. De geraamde be zuinigingsopbrengst is 445 mil joen gulden. Voor WD en D66 was deze korting onverteerbaar omdat het de spaarzin (extra pensioen) ontmoedigt. Om de geraamde besparing toch te halen, willen de partijen samenwonende be jaarde broers en zussen korten op hun uitkering. Die krijgen nu nog ieder zeventig procent van het minimumloon (de alleen staanden-AOW), terwijl gehuw den of anderszins samenwo nenden ieder vijftig procent ontvangen. Ook de PvdA kan zich vinden in de gelijke behandeling van samenlevende broers en zussen met andere samenwonenden. Als deze maatregel alleen voor nieuwe 65-plussers wordt inge voerd levert dit 25 miljoen op. Worden ook de huidige broers en zussen aangeslagen dan be draagt de besparing 200 mil joen. Tweede maatregel waar alle partijen het over eens zijn, be treft een strengere controle op stiekum samenwonende AO- W'ers. Zij moeten in de toe komst zelf aantonen recht te hebben op de hogere alleen- staanden-AOW, net als bij standsgerechtigden. De betere controle moet 100 miljoen ople veren. Daarnaast overweegt de coa litie de tijdelijk hogere uitkering die een bejaarde ontvangt als de partner is overleden, te halve ren. Dat levert 90 miljoen op. De PvdA noemt dit een 'mieze rig voorstel'. De sociaal-demo craten voelen meer voor het verlagen van het belastingvoor deel dat de hogere inkomens zouden krijgen. Ook premier Kok meent dat deze maatregel te rechtvaardigen is. WD-woordvoerder Van Hoof erkent dat het gedeeltelijk schrappen van het belasting voordeel bespreekbaar is voor zijn partij. lakkleuren van 3.150,- voor LEOLUX Ons adres: OpeningsU|den: DESIGNCENTRUM Met het overlijden van ds. Wim van der Zee, algemeen-secreta ris van de Raad van Kerken, heeft de raad een groot voor vechter van de oecumene verlo ren. De 64-jarige kerkbestuur der stierf gisteren plotseling in zijn woonplaats Amsterdam aan de gevolgen van een hersen bloeding. Eind dit jaar zou hij vertrekken als secretaris. „Ik geloof in de oecumene. Als jongen van vijftien, zestien jaar liep ik al een hele batterij ker ken af', zei Van der Zee vorig jaar in een interview. Hij con stateerde destijds bij het 25-ja- rig bestaan van de Raad van Kerken dat het proces van een wording stil staat, omdat de kerken moeite hebben het hoofd boven water te houden. „En dan krijgt de oecumene al gauw minder prioriteit." Van der Zee werkte tussen 1957 tot 1982 als hervormd predikant in Hoogkarspel, Rotterdam en Den Haag. Vervolgens was hij secretaris van de raad voor de herderlijke zorg van de Her vormde Kerk tot hij in 1983 werd benoemd tot tweede se cretaris van de Raad van Ker ken. In 1985 werd hij algemeen secretaris. Hij sprak 'gewone ge meenteleden' aan met boeken over onder meer de tien gebo den, de bergrede en het Onze Vader. In al zijn functies spande Van der Zee zich bijzonder in voor de solidariteit van de kerk met mensen aan de onderkant van de samenleving. Hij was mede oprichter en enige tijd voorzit ter van 'De arme kant van Ne derland', een werkgroep opge zet in samenwerking met het bedrijfspastoraat DISK. Ook was hij een drijvende kracht bij het van de grond krij gen van het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping. Een moeizaam proces, dat hij meer zag als een injectie voor de ker ken dan een revolutionaire om mekeer. Van der Zee liet namens de Raad van Kerken, en soms op persoonlijke titel, opmerkelijke standpunten horen. Zo moest hij veel uitleggen over de 'dub bele solidariteit' van de raad met joden èn palestijnen. Ook verklaarde hij zich uit naam van de tien lidkerken (en drie ga'stl'e- Uitvoering:o 130 cm met 60 cm breed inlegblad. Buisverbinding naar keuze in chroom of diverse kleuren lak. De Trias van Leolux is een van de meest geliefde eettafels. Hugo de Ruiter vernoem de zijn ontwerp naar de unieke constructie: vanuit een gietaluminium voet dragen drie stalen buizen een ragdun tafelblad. Van Til biedt u de kans om dit tijdloze design vooi een bijzondere prijs in uw bezit te krijgen. gpd archieffoto den) tegen de geallieerde aanval op Irak in de Golfoorlog. Voorts botste Van der Zee met de staatssecretarissen Aad Kosto en Elizabeth Schmitz van justitie over het vluchtelingen beleid. Hij noemde het dum pen' van asielzoekers 'inhu maan en maatschappelijk ris kant'. Hij nam het bij diverse gelegenheden op voor de rech ten van homoseksuelen in de kerk. Bij een ontmoetingsdag van predikanten met islamitische imams opperde Wim van der Zee eerder deze maand islami tische feestdagen maatschappe lijk te erkennen en daarvoor christelijke hoogtijdagen in te leveren. „Dat wij een land zijn van islamieten, joden, hindoes en christenen moet in de Ne derlandse kalender tot uiting komen", zo liet hij, vanwege ziekte zelf niet aanwezig, een vervanger voorlezen. Zelf PvdA-lid keerde de Amster dammer zich vorig jaar openlijk tegen de paarse coalitie van zijn partij, VVD en D66. Een partij die zich exclusief christelijk noemt, vond hij 'iets heel ha chelijks', maar toch stelde hij dat het CDA niet in de regering mocht ontbreken vanwege zijn 'grote sociale component'. den haag wiebe van der hout

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3