Het fenomeen Quick Boys 7 ZATERDAG 28 JANUARI 1995 Zomaar een dinsdagavond in januari. Het is druk op Nieuw Zuid in J Katwijk, het fraaie duincomplex van zaterdageersteklasser Quick Boys. Op een hijveld wordt getraind, in kantine en jeugdhonk loopt een aantal mensen rond, in de bestuurskamer wordt gewerkt. Acht mannen zijn er bezig met het inlijsten van foto's en knipsels. Hier wordt na anderhalf jaar verzamelen de laatste hand gelegd aan de expositie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de club. De tentoonstelling, zeldzaam vooreen amateurvereniging, gaat per 1 februari (de oprichtingsdatum) lopen in het Katwijks museum. Quick Boys heeft alvast 600 toegangskaarten gekocht en weet zeker dat het die ook kwijtraakt. Treffende opmerking van een van de acht vrijwilligers: „Vijfenzeventig jaar Quick Boys betekent voor Katwijk ook vijfenzeventig jaar familiegeschiedenis. - Portret van een voetbalbolwerk met een heel aparte uitstraling. Nieuw Zuid als toevluchtsoord De selectie van Quick Boys op de kotter KW 189. „De visser moet in het team z'n mannetje staan en dat geldt ook voor de voetballer." FOTO'S KEES VAN HOOCDALEM PAUL DE TOMBE elfs een professor in de godgeleerdheid jen een plaatselijke dominee hebben zich al eens over het verschijnsel Quick Boys gebogen. Waarom voetbal in zulke gesloten gemeenschappen als Katwijk zo aanslaat, vroegen prof. dr. Bram van de Beek, kerkelijk hoogleraar vanwege de hervormde kerk aan de Leidse univer siteit en dominee Zegert de Graaf, voorganger van de Dorpskerk in Katwijk, zich samen weieens af. Hun antwoord presenteren ze als 'borrelpraat, die niet helemaal uit de lucht komt vallen'. Van de Beek en De Graaf: „Elke gemeenschap heeft be hoefte aan een vorm van expressie, ook een beslo ten gemeenschap. Daarin mocht vroeger niet veel, maar in de zaken die wel werden getolereerd werd meteen geweldig veel energie gestoken. Daar schaarde het hele dorp zich achter, dat werd 'onze club', daar heerste het wij-gevoel. Dat zag en zie je terug in dorpen als Katwijk, Spakenburg, Harder wijk, Urk. Vissersplaatsen met een structuur waar de middle-class klein bleef, waardoor sporten als hockey of tennis er niet aan de orde kwamen. Voetbal wel. Daarin konden de jongeren hun agressie en expressie kwijt en dat sloot aan bij de mentaliteit van de bevolking: mouwen opstropen en de vangst binnenhalen. De visser moest in een team z'n mannetje staan en dat ging ook op voor de voetballer. In Katwijk geldt dat nog in hoge ma te." Het zou er de verklaring voor kunnen zijn waarom Quick Boys als een van de traditionele koplopers in het zaterdagvoetbal, zo lang achterliep bij nieu we ontwikkelingen. Op het gebied van de sponso ring bijvoorbeeld en bij het inzetten van spelers van buitenaf. Pas de laatste jaren heeft de topa- mateur die grenzen verlegd en sinds dat is ge beurd waaien vanaf de kust bij Katwijk ook de aantrekkingskracht en het aparte clubgevoel het land in. Leidenaars, Hagenaars en Amsterdam mers behoren tegenwoordig tot de supporters en het Quick Boys-gevoel reikt zelfs tot in Brabant. Weliswaar kent de vereniging ook een Engelse fan, maar die komt alleen bij kampioenswedstrijden uit Londen over. In Gerrit van Vugt uit Rijswijk (Noord-Brabant) en Jan Kant uit Giessen heeft Quick Boys twee aanhangers die e'lke partij van het eerste team komen bekijken. „Gewoon omdat we het leuk vinden. Van Vugt begrijpt dan ook maar weinig van de verbazing over zijn seizoenkaart die hij koestert sinds hij Quick Boys drie jaar geleden in de na- competitie bezig zag. „Vreemd? Helemaal niet. Hier in de buurt voetballen wel een paar ploegen uit de eerste klasse B. Maar die vinden we minder. Net als het betaalde voetbal, waar we ook wel zijn geweest. Daar was altijd rottigheid aan de hand. Bij Quick Boys is het gezellig. Leuke ploeg, attrac tief voetbal, aardige mensen. Je wordt meteen in de groep opgenomen. Daarom gaan we er steeds naartoe en daarom blijven we er na thuiswedstrij den hangen." De uitspraak 'Quick Boys is een fenomeen, a way of life' van de Katwijkse burgemeester Van Montfrans krijgt er een ruimere "betekenis door; de 'brede verankering in de samenleving' waarvan ze ook rept, geldt natuurlijk alleen Katwijk. Kantine en jeugdhonk van de club doen zo ongeveer dienst als buurthuis voor de jongeren onder de 1825 leden. En de 190 kaderleden en vrijwilligers en de 80 sponsors die nodig zijn om alle 86 elftal len te laten voetballen en anderszins bezig te hou den, melden zich als vanzelf aan. Kracht Sinds de opkomst van de w Katwijk hangt welis waar niet meer voor elke boreling in het dorp het blauwwitte shirt klaar, „maar Quick Boys zit velen nog altijd in het bloed. Dat gaat van generatie op generatie", stelt voorzitter Arie Guyt. „En dat fa miliewezen in de club, die trouw, dat bepaalt de kracht", weet hij. „Neem Huig", wijst hij naar zijn secretaris Ouwehand. „Die is al 31 jaar bestuurslid en al 31 jaar doordeweeks elke avond aanwezig op Nieuw Zuid." Het dagelijkse verblijf op het uniek gesitueerde complex waar de zilte zeelucht wordt gemengd met de geur van kortgeknipt gras, heeft voor Ou wehand een heilzame werking. ,,Als ik weieens hoofdpijn heb en ik zit hier in de bestuurskamer een uurtje te werken, ben ik die pijn kwijt", zegt hij. Zijn praeses heeft al voor het gesprek in het fraaie sponsorhome zijn schoenen uitgedaan. 'Ge zellig' op kousevoeten, bakje koffie bij de hand, gaat ook Arie Guyt, topambtenaar bij het ministe rie van Volkshuisvesting, vervolgens op zoek naar de reden voor de grote aantrekkingskracht. Hij slaagt er niet in die echt te definiëren („Het is een combinatie van factoren: de familieband, de sfeer, het complex.") en dat lukt ook de man niet die al 64 jaar lid is. Daarbij gaat het om Jac. van der Plas, die al 37 jaar in Rotterdam IJsselmonde woont maar nog altijd voor het plubblad schrijft. Bij uitstek de ge schikte persoon dus om het ware clubgevoel op te duiken uit de geschiedenis van de vereniging. Maar dat valt tegën - dat begrip is nergens om schreven in de historie. „Logisch, want vroeger had je alleen Quick Boys en verder niks", zegt de gepensioneerde vakbondsman die nog verhalen kent uit de begintijd 1920-1929 waarin de club op zondag voetbalde. „Maar daar was het gemeente bestuur fel op tegen. Er mocht geen entree wor den geheven omdat voetbal een vermakelijkheid was en dus verboden op zondag. En het gebeurde wel dat de marechaussee bij wedstrijden het veld opkwam en op bevel van de burgemeester de bal in beslag nam. Quick Boys heeft het nog lang vol gehouden, daarna ging het gebrek aan medewer king en geld zich wreken en werd het een zater dagclub." Zuigkracht Illegaal werd er ook door eerste elftalspelers ge woon doorgevoetbald op zondag („in de zuiddui nen, in de zondagse kleren, voor honderden toe schouwers"), legaal braken na de eerste magere jaren de vette jaren aan. Jaren waarin Quick Boys uitgroeide tot een begrip. De vereniging had als 'zaterdagmiddagclub' de tijd mee. Met de geleide lijke invoering van de vrije zaterdag en het 'bijbe horende' pupillenvoetbal op zaterdagmorgen, waar Quick Boys als eerste mee begon, werd de zuigkracht nog vergroot. „Geen vader die het hoefde te proberen om op zaterdagmorgen niet met zijn zoon mee te gaan", weet voorzitter Arie Guyt nog. „Dus van een weekeindje weg, zoals bij kleinbehuisden in de stad gewoonte werd, was in Katwijk geen sprake. Als er al behoefte aak was." Daarbij waren er natuurlijk de successen: 26 kampioenschappen, met de afdelingstitel in 1991 (de eerste na 21 jaar) en de nationale amateurtitel in 1992 als absolute hoogtepunten. Met Noord- wijk, Spakenburg, IJsselmeervogels en DOVO speelt Quick Boys bovendien vanaf 1970 onafge broken in de eerste klasse. En de Katwijkse club is de enige zaterdagvereniging die altijd op het hoogste niveau heeft gevoetbald en nooit is gede- Quick Boys kreeg ook landelijke uitstraling dankzij de tegenstanders. De drukbezochte der- bies in de voetbalgekke Bollenstreek maakten van de eerste klasse A de koningsafdeling van het za terdagvoetbal. Er was en is altijd wel wat te bele ven bij de streekbotsingen waarin Quick Boys vaak goed voetbalt, maar zeker altijd 'werkt'. Het sluit naadloos aan bij de Katwijkse mentaliteit van 'aanpakken', die werd gevormd op zee en die nog altijd hogelijk wordt gewaardeerd door de suppor ters. Maar Quick Boys is ook een instituut vanwege de fraaie ligging van het terrein op het van 1956 daterende Nieuw Zuid („het mooiste voetbalveld van Nederland", volgens radioverslaggever Jaap Bax die jarenlang de stem was van het zaterdag voetbal), en Quick Boya is een monument vanwe ge de aparte sfeer. „Er was en is een enorme bin ding en die is heel belangrijk nu Quick Boys niet meer de enige keus in Katwijk is", vindt Jac. van der Plas. Hij herinnert er fijntjes .aan dat de w Katwijk groot is geworden 'na de overgang van een aantal spelers uit het tweede van Quick Boys', maar zet er tegelijkertijd eenzelfde voorval uit het verleden tegenover. „In de jaren dertig lag de vereniging Katwijk op e'e'n oor en in die tijd zijn hele goede voetballers naar Quick Boys overgekomen. Kat wijk had het trouwens toch moeilijk in die jaren: voor en na kerktijd liep er altijd een groep spelers van Quick Boys over de boulevard en die zette de voetballers van Katwijk wekelijks onder druk om van club te verwisselen." Kruisbestuiving Vroeger had die pressie nog weieens succes, te genwoordig is er ook nogal eens van een omge keerde trek sprake. „Uit ons kielzog is Katwijk langszij gekomen en voorbij gevaren", erkennen ze 'met pijn' op Nieuw Zuid. De kruisbestuiving had positieve en negatieve gevolgen. De Katwijker kan tegenwoordig wekelijks naar een topduel in de eigen gemeente, en doet dat ook omdat er wel rivaliteit heerst maar geen animositeit, en tegelij kertijd moet de sponsorpot worden gedeeld. Geen lokale middenstander die nog om Katwijk met zijn dertienhonderd leden heen kan - al blijft Quick Boys natuurlijk fiks mee-eten uit de reclameruif. Traditiegetrouw. „Bij Katwijk hebben we ook een reclamebord staan, maar Quick Boys is toch de oude gevestigde club, geworteld in generaties", zo motiveert Luc Ouwehand waarom het gelijknami ge bedrijf jarenlang als hoofdsponsor op Nieuw Zuid fungeerde. „Het ging ons niet om de landelij ke bekendheid, want die hadden we al, en ik denk niet dat een naam op het shirt van een zaterdag club daar wat aan toevoegt", aldus de algemeen directeur van Ouwehand's Rederij Visverwerking B.V. „Nee, het ging ons vooral om de lokale good will. We hebben een paar honderd werknemers en velen daarvan zijn Quick Boys-leden. Die mensen vinden het mooi als ze onze naam op het shirt van de spelers terugzien." De hoofdsponsor houdt er aan het einde van het seizoen na zeven jaar mee op en de onderhan delingen met de vervanger zijn volop bezig, aldus voorzitter Guyt. Hij zal er daarin wel voor waken de eigen identiteit van de club prijs te geven - „wij hielden ons op een afstand", vertelt Ouwehand - en Quick Boys is ook in de gelegenheid een onaf hankelijke positie in te nemen. „Als het zou moe ten, zouden we ook zonder shirtsponsor verder kunnen", constateert Guyt laconiek. „Het zou niet gemakkelijk zijn, maar het is te doen. We zouden bijvoorbeeld een kwartje op de toegangsprijs kun nen leggen en met een gemiddelde van 3000 be Quick Boys verwierf naam in de regio door wedstrijden tegen gerenommeerde tegenstanders. De amateurploeg was in de loop der jaren sparringpartner voor me nige club uit het betaalde voetbal, en in de aanloop naar het WK in de VS deed ook het Nederlands elftal Katwijk aan. Nieuw Zuid fungeerde toen ook even als toevluchtsoord voor Oranjeklanten. zoekers, kom je dan al een heel eind." Het is een toeschouwersmoyenne waaraan veel betaalde clubs niet toekomen. Vandaar dat Quick Boys niets voelt voor een klasse van onafhankelij- ken. „Je krijgt dan een tweede echelon met clubs als Veendam en als je Quick Boys-Veendam en Quick Boys-Katwijk tegenover elkaar zet is die laatste pot natuurlijk veel aantrekkelijker", weet Guyt. „Bovendien krijg je in een klasse van onaf- hankelijken te maken met de bijverschijnselen, zoals beveiligingsmaatregelen en arbeidsovereen komsten. Dat zijn zaken waarin we niet thuis zijn. Daarom bekijken we met de clubs in de Bollen streek liever hoe we het amateurnniveau kunnen optillen. We zijn al zo ver dat we overleg hebben met de voorzitters van alle zes clubs en dat we be paalde afspraken maken: over overschrijvingen en over het salaris van trainers, bijvoorbeeld." Quick Boys, de eerste amateurclub die met wijlen Daaf Westhoven een full-time oefenmeester aan trok (1969) blijft dus liever bij de liefhebbers, maar dat wil niet zeggen dat de club niet in beweging is. Sinds een paar jaar zijn ook spelers van buitenaf welkom - „Die hadden we nodig om kampioen te worden" - en er is een grote vijfde colonne die af en toe tegen de beleidslijnen aanduwt. „Er is niet alleen een vijfde colonne van oud-spelers, maar aan de noordzijde van de tribune hebben we ook een beroemd dijkkie", vertelt voorzitter Guyt. „Daar staan de criticasters die het voetbal hebben uitgevonden en die precies weten hoe het ge speeld moet worden." Daar ook is het gezamenlijke Quick Boys-gevoel vaak het grootst. „De saamhorigheid op Nieuw Zuid is soms groter dan in de kerk", beweert pre dikant Zegert de Graaf en de voorganger van de Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn weet waarover hij praat. Als hartstochtelijk voetbalfan zoekt hij bij elke thuiswedstrijd van de blauwwitten een plaatsje op de tribune in de duinpan. Elke keer weer valt hem daar op dat het eigenlijk één grote familie is die zich om het veld schaart. „Mensen voelen zich er thuis. Ze horen ergens bij," zegt De Graaf. „Als het goed is heb je dat ook in de kerk, maar daarvan is niet altijd sprake. Vooral in Kat wijk dreig je soms op te gaan in de massa. Bij elke dienst komen minstens 500 tot zelfs wel 2000 man. Evenveel als bij een gemiddelde thuiswed strijd van Quick Boys, maar op de tribune krijg je niet te horen hoe je moet leven en wat je moet doen. In de kerk wèl. Daarom zijn er in de loop der jaren wat mensen vervreemd van de kerk en degenen die zich er niet meer thuisvoelen, zoeken een andere plek waar ze worden geaccepteerd. Dat kan een cafe' zijn, maar in Katwijk is dat vaak Nieuw Zuid." Zichtbaar Nieuw Zuid als toevluchtsoord bij wankelende waarden - het is een functie die ze bij de voetbal club zelf nog niet hadden bedacht. Quick Boys had wel het omgekeerde meegemaakt: niet zolang geleden stopte eerste elftalspeler Jonker helemaal met voetballen. Uit geloofsovertuiging. Dat baar de opzien. In de kerk en op Nieuw Zuid, want voetbal leeft in Katwijk. Wie niet Speelt gaat kij ken, wie lid is, werkt mee. Het -wordt heel zichtbaar op zomaar een dins dagavond in januari. Acht vrijwilligers knutselen in de bestuurskamer van Nieuw Zuid een ten toonstelling in elkaar van foto's, knipsels, standen, medailles, bekers, fluitjes en poppen. Anderhalf jaar zijn ze bezig geweest. Maar het heeft geloond, er is heel wat materiaal bij elkaar gebracht. Type rende opmerking van een van de acht: „Natuurlijk zijn er wel wat belangrijker dingen in het leven dan Quick Boys. Maar dat kunnen er nooit veel zijn." (De tentoonstelling '75 jaar Quick Boys' in het Katwijks museum loopt van 1 februari t/m 25 maart. Openingstijden: do. t/m za van 10-12 en 14-17 uur. Toegangsprijs 2,50).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 37