Groten der aarde te gast bij Klaus Schwab Studenten staat nog een hoop te wachten Feiten &Meningen D66 kan scoren als premier Kok overstag gaat Collegegeld in stapjes omhoog ZATERDAG 28 JANUAR11995 152 NIEUWSANALYSE Flet kabinet moet dit voorjaar moeilijke knopen doorhakken. De aanleg van de Be tuwelijn is er één van. Het is in de politiek gebruikelijk te kiezen voor uitstel als er een moeilijke beslissing moet worden geno men. Er nog eens over nadenken, nog maar eens een onderzoekscommissie of ge spreksronde. En stilletjes hopen dat het probleem zich vanzelf oplost, of partijen onder druk van het uitstel gaan schuiven. Niemand rekende er echt op dat de com missie-Hermans, die de afgelopen maan den alternatieven voor de Betuweroute on derzocht, de pijnlijke beslissingen neerlegt waar die moeten worden genomen. In Den Haag. Bij de politiek. Het kabinet is in wezen niets opgescho ten. Er lag een plan om een goederenspoor lijn aan te leggen van Rotterdam naar Zeve naar, tijdens de vorige kabinetsperiode goedgekeurd door een kamermeerderheid van CDA en PvdA. De nieuwe coalitiepart ners D66 en WD hadden het er moeilijk mee. Maar nu ligt het plan er nog steeds. Ongewijzigd. Er is zelfs een extraatje: het wegvervoer moet bloeden om de lijn renda bel te maken. De WD zag het project niet zitten omdat ze betwijfelde of er ooit winst mee kon wor den gemaakt. Maar op de door partijgenoot Hermans gesuggereerde methode zit de partij helemaal niet te wachten. De diesel accijns omhoog, dat is vloeken in de kerk bij de liberalen. Dè oplossing voor dit poli tieke probleem ligt voor de hand: de lijn ge woon aanleggen, maar de heffingen uitstel len. Dan zit het kabinet nog met D66. De De mocraten zijn niet tegen de Betuwelijn. Uit milieu-oogpunt is een spoorlijn te verkie zen boven tienbaans snelwegen. Maar de Democraten hebben hun kiezers beloofd dat er tunnels komen waardoor land schapsvervuiling en geluidshinder minder worden. Extra geld voor de belangrijkste knelpunten, dat is de enige manier waarop de partij zonder gezichtsverlies akkoord kan gaan met aanleg. Maar geld is nu net iets wat het kabinet niet voorhanden heeft. Tenminste, als je de extra belastinginkom sten van minister Zalm en de meevaller in de WAO niet meerekent. En dat is het tweede probleem van het kabinet-Kok. Wat moet er met de miljarden gebeuren die extra in de staatskas vloeien, omdat het weer wat beter gaat met de eco nomie? In het regeerakkoord is afgesproken dat die worden besteed aan lastenverlich ting of verlaging van het financieringste kort. Er is een ontsnappingsclausule. Er wordt een aparte afweging gemaakt als maatregelen voor 'economische structuur versterking' daarom vragen. Een Betuwelijn zou je daar gemakkelijk onder kunnen brengen. Aangezien het financieringstekort al ver der is teruggebracht dan verwacht, heeft Zalm inmiddels de grootste moeite de schatkist op slot te houden. Alleen met steun van premier Kok zal het hem lukken claims van andere ministers af te wenden. Maar Kok begint te twijfelen, zo valt in Den Haag te beluisteren. De provinciale verkie zingen naderen. Op 8 maart kiest het volk nieuwe statenleden, maar geeft tegelijker tijd een rapportcijfer aan het kabinet. En gezien de prognoses wordt dat nog niet eens een mager zesje. De PvdA zakt, D66 blijft ongeveer gelijk, de WD en het CDA boeken winst. Het premierschap van Kok brengt de PvdA nog geen electoraal succes. Bolkestein boekt betere resultaten met zijn gehamer op het liberale karakter van het kabinet. Ook speelt de WD goed in op het volksge voel met haar aanpak van het vreemdelin gendossier: niet humaan maar hard. Wat kunnen de PvdA en Kok daar tegen over stellen. De PvdA-fractie weinig. Bij het vreemdelingenvraagstuk gaat het om zulke kleine wijzigingen, dat het niet de moeite waard is de tegenstelling op de spits te drij ven. Bovendien heeft PvdA-staatssecretaris Schmitz het onhandig aangepakt. Premier Kok, die zo graag boven de par tijen staat, zal in actie moeten komen. Zo wel om zijn PvdA te steunen, als om de machtsbalans in het kabinet in stand te houden. Wil hij een sociaal-democratisch cadeautje kunnen weggeven, dan zal ook hij ergens geld vandaan moeten halen. Uit de meevaller in de sociale zekerheid bij voorbeeld, ook al is afgesproken dat die niet mag worden gebruikt om bezuinigingen weg te strepen. D66 kan daarvan profiteren door het op een akkoordje te gooien en op basis van het regeerakkoord extra geld te claimen voor de Betuwelijn. DEN HAAG ANS BOUWMANS World Economie Forum buigt zich over toekomst van de planeet Boris Jeltsin was op het laatste moment verhinderd door pro blemen in Tsjetsjenië en de Franse minister van buiten landse zaken, Alain Juppé, zeg de ook af. Maar een kleine dui zend staatshoofden, regerings leiders en kopstukken uit de internationale zakenwereld hebben wel gehoor gegeven aan de uitnodiging van profes sor Klaus Schwab om een paar dagen in het Zwitserse winter sportoord Davos te komen brainstormen over de toe komst van de wereld. A raison van 10.000 gulden per persoon, exclusief de reis- en niet gerin ge verblijfkosten. Het World Economie Forum, van afgelopen donderdag tot en met morgen bijeen in Davos, voor de 25ste keer alweer, is een be denksel van een voor het grote publiek on bekende Duitse professor in de bedrijfskun de. De 57-jarige dr. Klaus Schwab weet jaar lijks steeds meer grote namen naar Davos te halen. Op dit monstercongres kan onze minister van financiën, Gerrit Zalm, informeel pra ten met zijn Britse collega Kenneth Clarke, de Duitse president Roman Herzog, de Is raëlische minister van buitenlandse zaken Shimon Peres en zijn Egyptische collega Amr JVIoussa, China's vice-premier Zhu Rongji, de Belgische premier Jean-Luc Dehaene en alle kopstukken van de Vere nigde Naties, zoals secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali, vluchtelingencom missaris Sadako Ogata en de directeur-ge neraal van de splinternieuwe Wereldhan delsorganisatie (WTO), Peter Sutherland. In tientallen plenaire zittingen en besloten werkgroepen meten de politieke leiders zich met aanmerkelijk beter betaalde en vaak invloedrijkere zakenlieden. Het grote doel is een nieuwe strategie te beramen voor het reilen en zeilen van de planeet in de 21ste eeuw. Uit de autowereld alleen al zijn de presi- Op de Davos-top gaat het er niet voortdurend bloedserieus aan toe. VN-topman Boutros Ghali (links) en gastheer Schwab lachen om een kwinkslag van president Clinton. Het Amerikaanse staatshoofd sprak don derdag per satellietverbinding tot de aanwezigen in het Zwitserse wintersportoord. FOTO REUTER ANDY METTLER denten van General Motors, Ford, Volkswa gen, Toyota, Renault en Fiat aanwezig. Sa men zijn hun concerns goed voor een jaar omzet van 1.100 miljard gulden. De overige industriëlen in Davos, zoals Lodewijk van Wachem, voormalig topman van de Ko ninklijke/Shell Groep, dragen met hun con cerns jaarlijks voor meer dan 4.500 miljard gulden bij aan de wereldeconomie. Hoe presteert de kalende, bebrilde profes sor Schwab het ieder jaar weer om 's we relds meest exclusieve confrontatie tussen politiek en zakenwereld uit de grond te stampen? In het bescheiden hoofdkwartier van het World Economic Forum aan het Meer van Genève zegt Schwab in vloeief Engels met een zwaar Duits accent: „Aalt vankelijk begon ik Europese zakenliedeju politici naar Davos te halen. Dit Europee Forum groeide in de loop der jaren uit tk een wereldtop. We hebben ongeveer ie<p een te gast gehad, van Nelson Mandela) Gorbatsjov, van Yasser Arafat tot de ChiL premier Li Peng en de leiders van GriekF land en Turkije, die elkaar in Davos voor eerst ontmoetten. O ja, en natuurlijk oot" Ruud Lubbers en Wim Kok, die in Davoe, 1992 met De Klerk en Mandela hun eersj, staatsbezoek aan Zuid-Afrika kwamen Maar het Leitmotiuvan Schwabs jaarlijC onderonsje is niet de politiek, maar de i! reldeconomie. ,,Veel meer dan politici b palen industriëlen de toekomst", meenlj Schwab. „Wederzijdse kruisbestuiving ij •Davos is de inzet van deze jaarlijkse topji De intellectuele noot krijgt extra cachet^1 door drommen Nobelprijswinners in al? soorten en maten, van wie er ook nu we)11 de nodige van de partij zijn. f De journalistieke begeleiding van dit allp' al evenmin in alledaagse handen. Medi^1 magnaten als Rupert Murdoch, Katherij- Graham, eigenaresse van de Washingto Post, president-directeur David Bell vari Financial Times en CNN-topman Ed Tip ner zijn aanwezig. Verslag van het gehe< wordt gedaan door ongeveer 300 journrf ten. Professor Schwab doceert bestuurskuni aan de Geneefse universiteit, maar bestl het grootste deel van zijn tijd aan het vp bereiden van de jaarlijkse Davos-top pli^ wat subtoppers in diverse regio's van dG" wereld. Voor zijn one man show kan e Schwab op solide antecedenten bogen, in het Duitse Ravensbrück uit Zwitserse k ders geboren hoogleraar is doctor in de q nomie van de befaamde Harvard Busin n School en heeft bovendien een ingeniei/; diploma behaald aan de universiteit vaia, Zürich. Al voor zijn dertigste verjaardag^ hij in de raad van bestuur van Escher V\ c Sulzer, een Zwitserse machinefabriek. 2 c] World Economie Forum is een stichtinga, met een begroting van 35 miljoen gulda per jaar, dat vrijwel geheel, opgaat aap ;I rissen voor de 70 employées en honorat voor'bijzondere sprekers'. n „Een veeleisend man voor zichzelf en zijg, werknemers", zegt een van de employé r, „Als je hier werkt denk je, leef je en eet j g World Economie Forum. „Het jaarlijkse forum in Davos is een ur j, creatie van een unieke man", zegt WTOj, baas Peter Sutherland. „Het is het tastb bewijs van Schwabs diepe geloof in con municatie en menselijke contacten." GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT DEN HAAG ANP Het kabinet is gisteren ak koord gegaan met het voor stel van minister Ritzen (On derwijs) om het collegegeld de komende jaren stapsge wijs met 500 gulden te ver hogen, in plaats van met 1000 gulden. Studenten uit de lagere inkomensgroepen krijgen de verhoging gecom penseerd. De beperking van de ver hoging heeft tot gevolg dat Ritzen enkele maatregelen moet nemen om toch vol doende te kunnen bezuini gingen. Ten opzichte van zijn vorige voorstel moet hij zo'n 50 miljoen extra vinden. De universiteiten moeten daar-' door 16 miljoen gulden extra inleveren. De hogescholen hoeven niet bij te dragen. De verenigingen van hoge scholen en universiteiten, de HBO-Raad en de VSNU, stemmen in met het voorstel. De onderwijsspecialisten van PvdA, WD en D66 zijn tevre den over het akkoord. De studentenorganisaties LSVb en ISO blijven tegen el ke vorm van collegegeldver hoging. LSVb-voorzitter Ky- sia Hekster: „Wij blijven actie voeren, want er dreigt ook nog altijd een bezuiniging van een miljard op de studie financiering. En we hebben laten zien dat studenten wat kunnen bereiken. Als de Tweede Kamer ook in stemt met het akkoord dat het kabinet gisteren goedkeurde, zijn de belangrijkste gevolgen voor studenten, universiteiten en hogescholen de volgende: Studenten gaan de komende jaren meer collegegeld betalen. In september van dit jaar gaat het collegegeld van 2150 naar 2250 gulden, een verhoging waartoe het vorige kabinet al had besloten. Daarna voert On derwijs de 500 gulden verho ging uit het gisteren gepresen teerde voorstel van minister Rit zen stapsgewijs in. In 1996 gaat het collegegeld met 150 gulden omhoog, in de twee jaar daarna met telkens 175 gulden. In 1998 bedraagt het uiteindelijk 2750 gulden. De verhoging geldt voor zo wel voltijd- als deeltijdstuden ten. Ook extraneï, die alleen examens afleggen, en audito ren, studenten die geen recht meer hebben op studiefinancie ring, moeten meer collegegeld gaan betalen. In het eerdere voorstel van minister Ritzen om het collegegeld met 1000 gulden te verhogen, bleven zij buiten schot. Het kabinet compenseert de verhoging voor studenten uit de lagere en middeninkomens die een aanvullende beurs hebben. Als ouders een belastbaar inko men tot 64.500 gulden hebben, krijgen studenten de verhoging volledig gecompenseerd. Dat geldt voor bijna de helft van alle studenten. Bij een belastbaar inkomen tussen de 64.500 gul den en 66.250 gulden krijgen betrokkenen een gedeeltelijke compensatie. Studenten met ouders die een jaarlijks belast baar inkomen boven de 66.250 gulden hebben, krijgen geen vergoeding voor het hogere col legegeld. Als er meer studeren de ldnderen in één gezin zijn, Met veel manoeuvreren heeft minister Jo Ritzen toch een akkoord weten te bereiken. liggen de inkomensgrenzen ho ger. Scholieren van 18 jaar en ou der in het voortgezet onderwijs raken met ingang van komend schooljaar het recht op studiefi nanciering kwijt, en daarmee ook hun OV-jaarkaart. Voor hen is een nieuwe regeling in de maak. Alleen leerlingen van het middelbaar beroepsonderwijs die 18 jaar of ouder zijn, en alle studenten van hogescholen en universiteiten (ook zij die jonger zijn dan 18 jaar), komen nog in aanmerking voor studiefinan ciering. Studenten die in september met een studie beginnen, krij gen slechts studiefinanciering voor de duur van hun studie, doorgaans vier jaar. Als ze ver traging oplopen, kunnen ze le nen. Hun basisbeurs en eventu ele aanvullende beurs is in eer ste instantie een lening, de zo genoemde prestatiebeurs. Bij voldoende studieprestaties zet Onderwijs die lening om in een gift. Aan welke normen studen ten moeten voldoen, staat nog niet vast. Minister Ritzen moet het wetsvoorstel nog naar de Tweede Kamer sturen. Als de behandeling van het voorstel vertraging oploopt, gaat de in voering van de prestatiebeurs pas in september volgend jaar in. Voor de huidige studenten blijft de zogenoemde tempo beurs van kracht. Die houdt in dat hun beurs in eerste instantie een gift is, die echter bij onvol doende prestaties met terug werkende kracht als lening geldt. Bovendien hebben stu denten een of twee jaar langer recht op studiefinanciering dan degenen die dit jaar met hun studie beginnen. Hogescholen en universiteiten krijgen de komende jaren een malig in totaal 500 miljoen gul den ter beschikking om de kwa liteit van het onderwijs te verbe teren. Vanaf 2001 gaat de rijks bijdrage geleidelijk omlaag. Eerst met 50 miljoen, met 100 miljoen in 2002, met 150 mil joen in 2003, en uiteindelijk met 200 miljoen in 2004 en de jaren daarna. De universiteiten moe ten met ingang van volgend jaar circa 20 miljoen extra inleveren, om de gevolgen van de beper king van de collegegeldverho ging op te vangen. Die verlaging na de eeuwwis seling heeft te maken met een voorgenomen wijziging van het stelsel van hoger onderwijs, waardoor het aantal studenten moet teruglopen. Het loslaten van de uniforme cursusduur van vier jaar en betere studie programma's moeten ertoe lei den dat de tijd dat studenten gemiddeld in het hoger onder wijs verblijven met een half jaar terug loopt tot vier jaar en ruim twee maanden. Universiteiten en hogescholen gaan reeds op korte termijn maatregelen nemen om beter onderwijs te bieden. Zo zal er meer aandacht zijn voor de on derwijskundige kwaliteiten van docenten. De afzonderlijke in stellingen moeten hun voorne mens vastleggen in een plan voor kwaliteitsmanagement. Zonder zo'n plan hoeven uni versiteiten en hogescholen niet te rekenen op extra geld voor verbetering van het onderwijs. Verplichtingen van zowel instel lingen als studenten komen duidelijker vast te liggen. Stu denten krijgen ook meer in vloed in de periodieke beoorde ling van studies, de zogenoem de visitaties. Alle universiteiten en hoge scholen moeten met ingang van komend studiejaar een fonds hebben, bestemd voor studen ten die het recht op studiefinan ciering hebben verspeeld. Door een bijdrage uit dat zogenoem de afstudeerfonds zijn ze in staat hun studie af te maken. Ook mogen studenten er een beroep op doen als ze vertra ging oplopen door ziekte of be- stuursactiviteiten. Momenteel hebben niet alle instellingen zo'n regeling, en bovendien lo pen de voorwaarden waar stu denten aan moeten voldoen nogal uiteen. DEN HAAG PAUL VAN DER BIJL

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2