Toerisme Recreatiesocioloog: 'Vakantie in groepen geeft geborgenheid' Fietsroute van 375 kilometer langs IJsselmeer [ATERDAG 28 JANUARI1995 REDACTIE: ROS VAN DEN DOBBELSTEEN EISBERICHTEN ersey brochure inder de naam 'Jersey 1995' heeft de tou- stboardvan het Kanaaleiland een Neder- indstalige brochure uitgegeven met daarin m overzicht van alle toeristische mogelijk- eden op Jersey. Ook bevat de gids een uit- lapbare landkaart en een lijst van Neder- indse reisorganisaties, die vakantietrips aar Jersey organiseren. De brochure kan rarden aangevraagd op telefoonnummer 2940 - 1 92 72. Touwen op Sanibel rouwen kan tegenwoordig overal. In de aribbean, in Sri Lanka, in Disney World, in as Vegas, in een ballon boven Californië en u ook op de voor de kust van Fort Myers ogende eilanden Sanibel en Captiva, vol- ens velen de mooiste plekjes van Florida, en Nederlandse reisorganisatie, Sanibel in riderdorp, verzorgt desgewenst alles tot ilfs de trouwtaart, fotograaf en de bloe ien. Bij deze touroperator is ook de nieu- e zomergids voor 1995 verkrijgbaar ïfo: Sanibel in Leiderdorp, telefoon 071 - 24 22. doorwegen ij Norske Turist Service in Heemstede zijn rie nieuwe publikaties uitgekomen: 'Noor egen Vakantie Zomer '95' (met daarin een itgebreid arrangementenprogramma) Jeem de boot naar Noorwegen' (met de elangrijkste veerdiensten) en 'Fjord Line 195' (met de dienstregeling van de boot- rbinding tussen Hanstholm en Egersund- lergen. De brochures kunnen worden ingevraagd bij Norske Turist Service in leemstede, telefoon 023 - 28 98 56. ^ieuw schip Spido [p 31 maart neemt het rondvaartbedrijf pido in Rotterdam een nieuw, futuristisch plijnd schip in de vaart. De Marco Polo, pais de boot gaat heten, vervangt de sterk erouderde Oranjeplaat en kan 599 passa- [ers vervoeren. Het is voor het eerst sinds 966 dat Spido een nieuwe boot liet bou- nterhome Benelux e Zwitserse, in het verhuur van luxueuze ungalows en villa's gespecialiseerde reis- rganisatie Interhome heeft voor het eerst ;n Benelux-gids uitgebracht. Eerder ver benen reeds de 'boekwerken' Spanje, rankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, Duits- ind en Italië. De gidsen zijn af te halen bij ANVR-reisbureaus. paarpot en automaat ot en met 28 februari nog te zien in het Tiseum van de Twintigste Eeuw te Hoorn: expositie 'Van Spaarpot tot Geldauto- laat'. De tentoonstelling geeft een over- cht van de ontwikkeling van de spaarbank i de afgelopen eeuw. Thema's zijn onder leer het schoolsparen en de automatise- ng van het bankbedrijf. Het museum, ge- ïstigd aan de Bierkade 4 in Hoorn, is van jnsdag tot en met zondag geopend van O.OO tot 17.00 uur. nfo: telefoon 02290 -1 40 01. 4ydrives a la carte et als Arke biedt nu ook NBBS-Reizen fly- rives (vliegreizen met gebruik van huurau- i) naar Amerika aan, waarbij de toerist zelf e route mag uitstippelen. Hij kan dat doen m de hand van een uitgebreide hotellijst ie met speciale vouchers (tegoedbonnen) loeten worden betaald. Nieuw bij NBBS jn ook tiendaagse groepsreizen door Chi- a en zogenaamde city starters (twee ho- lovernachtingen in een Amerikaanse stad lus een week huurauto). Informatie bij de BBS Reiswinkels. Jganda en India de landenreeks, een uitgave van het Ko- inklijk Instituut van de Tropen, zijn zojuist vee nieuwe deeltjes verschenen: Uganda t India. Zoals gewoonlijk werden beide oekjes (geschreven door respectievelijk flare Broere en Dick Kooiman) gemaakt in imenwerking met het Novib en het Natio- aal Centrum voor Ontwikkelingssamen- erking (NCOS) in België. De boekjes kos- n 17,50 per stuk en zijn verkrijgbaar bij boekhandel of bij de KIT-Uitgeverij, tele- ion 020 - 5 68 82 72. )ezbekistan let onmiddellijke ingang heeft de Amster- amse reisorganisatie Voyage Culture de ichting Marco Polo Reizen uit Amstelveen 'ergenomen. De eerste reis van de nieuw vormde onderneming is een trip naar de :nte Feesten (Navruz Festival) in Oezbe- stan tussen 16 en 30 maart, telefoon 020 - 4 20 44 82. Van alle Nederlanders is negenenzestig procent afgelopen jaar met vakantie geweest. Een 'wereldrecord'. Veel van die Nederlanders gaan naar dezelfde bestemmingen. Het is dan ook niet vreemd dat mensen er hun buren tegenkomen. Nederlanders zijn namelijk graag 'gezellig onder elkaar'. Een gegeven waarop iemand als directeur Joop ter Haar van touroperator OAD uit Holten zelfs zijn bedrijfsfilosofie heeft j 1 W* 4! h iV FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER WAGENINGEN KLAAS GOÏNGA Waarom de meeste vakantie gangers zo graag op een kluitje zitten? Het is een vraag waarop recreatiesocioloog Jaap Leng- keek uit Wageningen niet een- twee-drie een antwoord heeft. Hij heeft slechts een vermoe den. „Misschien doen ze het, voor een algemeen gevoel van welbevinden." Allemaal bij elkaar op schoot. Vooral op mooie zomerse da gen, Recreatiepiassen puilen uit van de bezoekers, in Drenthe ontstaan door de massale druk te problemen op de fietspaden en in Zeeland wordt 'wild' ge kampeerd op de Grevelingen- dam. Met als gevolg dat bij te rugkeer naar huis overal kilo meterslange files ontstaan. Het zo plezierig begonnen dagje-uit eindigt in ergernis en ruzie, Waarbij men zich afvraagt waar om iedereen toch steeds weer naar dat zelfde plekje gaat. Het feit dat heel veel mensen naar dezelfde plaatsen gaan' roept ook andere problemen op. Zo blijkt de capaciteit van (sanitaire) voorzieningen bij lange na niet toereikend voor dergelijke massale bezoekers stromen, zijn de bussen en trei nen vaak bomvol, barsten kam peerterreinen uit hun voegen en is er zó veel algemeen ongenoe gen, dat niet zelden schëld- en vechtpartijen het plezier verzie ken. Lengkeek: „Vroeger ging alleen de elite op vakantie. Nu gaat praktisch iedereen. Die eli te gaat weliswaar nog steeds, maar dan naar plaatsen waar ze haar eigen verbeeldingswereld ontmoet en niet naar plaatsen waar 'iedereen' komt." Hij voegt eraan toe dat niet elk mens in staat is deze keuze te maken. „Veel mensen spreken geen of onvoldoende vreemde talen. Hebben de middelen ook niet. En... veel mensen durven ook niet goed." Groepsgedrag Dat laatste is in verband te brengen met het feit dat je in zijn algemeenheid kunt stellen dat aan reizen en ontdekken ri sico's en teleurstellingen ver bonden zijn. En de meerderheid is niet bereid die risico's te ne men. Zeker niet wanneer ze ziet dat een grote groep mensen het op een bepaalde plek erg naar zijn zin schijnt te hebben. Lengkeek: „Groepsgedrag geeft een zekere geborgenheid. Bij een natuurterrein zie je vaak dat slechts een kleine minder heid verder het gebied in gaat op zoek naar wat je met een groot woord 'het avontuur' zou kunnen noemen. Benidorm is veiliger. Ie bent ergens anders, maar je vindt er wel een Hol landse slagerij, een Duitse bierstube, een Engelse pub en een Nederlands pannekoeken- huis." Voor campings met vaste standplaatsen geldt hetzelfde. Lengkeek: „Op kampeerterrei- nen, maar ook in grote bunga lowparken als Centre Pares, zie je dat de mensen maar weinig buiten het park komen. Ze vin den er alles van htm gading, Tot bingo-avonden en bier- drinkwedstrijden aan toe. Met als gevolg dat zo'n bungalow park of camping vaak heel wei nig effect heeft op zijn omge ving dan wel het landschap, waarin ze zijn gelegen." Ofschoon de groep die naar en op elkaar trekt, veruit het grootst is, verwacht de Wage- ningse socioloog dat er meer en meer mensen komen die 'wat anders' willen. Dat is bijvoor beeld af te lezen aan de op komst van de verre reisbestem- mingen. Lengkeek: „Ook het opleidingsniveau van de men sen stijgt. Men gaat op zoek naar echtheid, authenticiteit. En dat wordt ook gestimuleerd. Bij voorbeeld via allerlei media, reisverhalen, boeken, televisie programma's. Er wordt dan ook zeker geknabbeld aan het Het feit dat de groep van 'zoe kers' toeneemt schept, volgens de Wageningse socioloog, 'gi gantische ruimteproblemen'. Want alles in de 'wereld wordt op dit ogenblik toeristisch ver pakt. Kijk naar Antarctica. On danks het onherbergzame kli maat wordt het aantal toeristen dat dit continent van sneeuw en ijs bezoekt elk jaar groter. Weliswaar via geriefelijke crui seschepen, maar de ervaring het onbedorvene, het pure te hebben gezien en ervaren al thans die illusie te hebben ge hadis er niet minder om. Waaraan Lengkeek toevoegt dat het 'in je uppie' rondtrekken door de wereld door slechts een enkeling wordt gedaan. Al was het alleen maar vanwege het feit dat je je indrukken nooit aan iemand kwijt kunt. Kuddedier Jaap Lengkeek gelooft niet in de kreet als zou de mens een kud dedier zijn en om die reden tij dens de vakantie of het dagje- uit op een kluitje samenhokt. „Het dagelijks leven legt een ze kere druk op de individualiteit van elk mens. Als mensen kam peren geeft hun dat het gevoel dat zij zelf de dingen kunnen beslissen, dat zij zelf de dag kunnen indelen en noem verder maar op. Maar als je goed kijkt, zie je dat het leven op een cam ping niet zo heel veel verschilt van het leven thuis. Bovendien: op een camping maak je deel uit van een groep lotsverbonde- nen. Dat wordt als prettig erva ren. Mensen gaan niet meer naar het strand om bruin te worden, maar om naar andere mensen te kijken. En er valt wat te zien: blote lijven, dikke men sen." Raakt bruin-worden dan uit? Lengkeek: „Ja. Het wordt zelfs enigszins ordinair. Niet alleen vanwege het feit dat veel meer mensen zich een 'verre' vakan tie kunnen veroorloven, maar ook door de omstandigheid dat zo'n bruingebakken vakantie ganger daardoor laat zien dat hij of zij niets heeft uitge voerd...!" Met andere woorden: het sta tussymbool van vroeger is ver dwenen en heeft plaats gemakt voor het idee dat je op je vakan tie iets moet doen. Dat je geïn teresseerd bent in vreemde cul turen, in niet alledaagse erva ringen en noem maar op. Van daal" dat actieve vakanties op dit ogenblik aan populariteit win nen. Want vakantie betekent weer je lichaam voelen, actief en geïnteresseerd zijn. Kortom, cifstand nemen van de dagelijk se regelmaat. Ofschoon die voor grote groepen mensen dus he lemaal niet zo beklemmend is als wel wordt beweerd. tifif De haven van Volendam is één van de karakteristieke plekjes langs de fietsroute rond het IJsselmeer. FOTO HANS VAN WEEL Langs de boorden van de voormalige Zuiderzee wordt een fietsroute aangelegd. Het traject is onge veer 375 kilometer lang en doorkruist zes provincies en tientallen plaatsen. De route is een initiatief van de Stichting Landelijk Fietsplatform in Amersfoort en wordt gefinancierd door het ministerie van land bouw en de provincies Utrecht. Gelderland, Overijs sel. Noord-Holland, Flevoland en Friesland. Volgens H. Nijland van het fietsplatform is er grote behoefte aan een complete fietsroute rond het IJsselmeer. „In Nederland wordt nu eenmaal veel gefietst en vooral toeren langs het water en histori sche dorpen is populair. Momenteel ontbreekt een duidelijk gemarkeerde route langs langs het IJsselmeer en moet men zelf een tracé uitstippelen. Daar wil het platform een eind aan maken. Nijland: „We maken gebruik van bestaande rijwielpaden, landweggetjes en dijken. Er worden dus geen nieuwe fietsmogelijkheden ge schapen. Dat is ook niet nodig. De laatste jaren heb ben gemeenten en provincies behoorlijk geïnves teerd in voorzieningen voor het langzame verkeer." „Als de route in de tweede helft van de zomer ge reed komt, stellen we de opening uit tot het voor jaar. Mensen die het traject willen afleggen moeten zich goed kunnen voorbereiden. Dan is het niet leuk om op de valreep met een nieuw fietstraject op de proppen te komen." De route voert langs karakteristieke (oude) vis sersplaatsen als Spakenburg, Harderwijk, Volen dam, Enkhuizen, Makkum, Stavoren, Lemmer, Kampen en Elburg. Wie de 375 kilometer te lang vindt, kan voor het kortere traject (250 kilometer) kiezen. Deze fietsers doorkruisen onder meer 'het nieuwe land* (Flevoland) en doen Urk aan. De Zui- derzeeroute wordt ondersteund met een gids. Hierin staat informatie over het traject, de dorpen en ste den, de natuur, musea en andere bezienswaardighe den. Ook bevat het boekje informatie over slaapmo- gelijkheden en restaurants. Tevens wordt aandacht 'geschonken aan de geschiedenis van de Zuiderzee en de visserij. Cuba blijft populair als vakantieland Ondanks de penibele economische situatie in het land, groeit het aantal Nederlanders dat naar Cuba op vakantie gaat nog steeds. Volgens cijfers van het bureau Cubanacan vertrokken in het afgelopen jaar 12.000 mensen vanaf Schiphol naar het Caribische eiland: 4.000 meer dan in 1993. Hoeveel Duitsers daarbij waren, vermeldt de statis tiek niet. Het totaal aantal toeristen dat Cu ba in 1994 bezocht, groeide eveneens aan zienlijk: 630.000 tegen 530.000 een jaar eer- Meer toeristen naar Amsterdam Amsterdam lijkt zich als toeristische trek pleister langzaam te herstellen van het forse verlies in 1993. Toen liep het aantal vakan tiegangers dat de hoofdstad bezocht in ver gelijking met 1992 tien procent terug. In 1994 werd van januari tot en met augustus een 'plus' van zes procent genoteerd, maar daarmee is de klap van het jaar daarvoor nog lang niet goedgemaakt. Bovendien daalde de gemiddelde opbrengst per kamer in de Amsterdamse hotels aanzienlijk, zodat van een groei van het rendement nauwe lijks sprake is. Hoopgevend noemt de VW Amsterdam het feit dat het bezoek uit de Verenigde Staten weer aantrekt 8,8 pro cent). Ook uit Duitsland 9 procent), Groot-Brittannië 8 procent) en eigen land 5,8 procent) kwamen er meer toeris- Beurs Op Pad Voor het vijfde achtereenvolgende jaar wordt zaterdag 4 en zondag 5 februari in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag de Op Pad-Beurs gehouden. Twee thema's krijgen tijdens de expositie extra aandacht: Op Pad met kinderen en Zuid- Amerika. Verder is er een Technisch Pavil joen (waarin redacteuren van het magazine Op Pad diverse demonstraties geven) en een stand waarin lezers andere lezers infor meren over allerlei onderwerpen. Ter gele genheid van de beurs, die op beide dagen van 10.00 tot 17.00 uur is geopend, ver schijnt er een speciaal Op Pad-n Info: 070 - 3 14 14 20. Denemarken 1995 Bij het Deens Verkeersbureau is sinds kort het Denemarken Magazine 1995 verkrijg baar. In de bijna honderd pagina's tellende brochure wordt vakantiegangers informatie verstrekt over onder meer accommodatie- vormen, restaurants, attractieparken, veer diensten en toeristische organisaties. Op de middenpagina's is een landkaart afgedrukt. Het Magazine kan worden besteld bij het Deens Verkeersburo, Postbus 266,2300 AG Leiden, telefoon 071 - 23 01 92: Ski-last minutes Het Frankrijk Huis in Amsterdam verstrekt sinds 1 januari belangstellenden een over zicht van goedkope last minute-vakanties naar de sldgebieden in de Franse Alpen. Het gaat om reizen van diverse Nederlandse en Franse touroperators. Voor informatie en reservering heeft het Frankrijk Huis een speciaal telefoonnummer opengesteld: 020-4 20 81 29. Westfriese Flora De 62ste editie van de Westfriese Flora in het bij Enkhuizen gelegen Bovenkarspel word dit jaar gehouden van 17 tot en met 26 februari. Thema is deze keer 'De Franse Tuin'. Speciale aandacht zal worden be steed aan de door André Le Nötre ontwor pen lusthoven voor Lodewijk de Veertiende, in Versailles en Fontainebleu. Verder op de beurs onder meer een veiling waar de be zoeker via een klok zelf kan afmijnen en ui teraard de bekende boerderij. Reizen uit de muur In Roermond neemt de Rabobank op het ogenblik proeven met automaten waarbij de klant zelf allerlei geldhandelingen kan verrichten. Volgens het blad Reisrevue is het niet uitgesloten dat daarbij binnenkort ook het boeken van vakantiereizen wordt betrokken. Volgens een woordvoerder van de bank zal eerst echter nog uitgezocht die nen te worden welke vakantie-soorten het meest geschikt zijn om eventueel via de au tomaat te worden verkocht. Vakanties voor gehandicapten Stichting Werken zoekt vrijwilligers die ge handicapten op hun vakantie willen bege leiden. De stichting bemiddelt zowel in in dividuele, speciaal aangepaste vakanties, als groepsvakanties voor voornamelijk ou dere invaliden. De vrijwilligers hoeven geen ervaring te hebben maar worden tijdens de vakantieweken terzijde gestaan door artsen, verplegers en andere deskundigen. Info: Stichting Werken, Lange Voorhout 48, 2514 EG Den Haag, telefoon 070 - 3 64 99 20.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25