roeren de trom 'De sterkste, stoerste en de stoutste uit de buurt' Bomen Het Gesprek van de Dag 'Wij staan te vernikkelen en die mensen slapen rustig door' Theo Bakker 'Hilton on the park', de naam zegt het al; mijn hotel in Mel bourne grenst aan groen. Merkwaardig park. Hoe ik er ook loop te stampen (anders kan mijn amechtig gezwoeg heuvelop niet worden beti teld), geen worm die omhoog komt. Wèl staat aan de rand van het park een kiosk. Ik zeg: 'Hey, mate, do you have a Leidsch Dagblad?' 'Praat maar gewoon Leids, hoor. Ik kom uit Leiden. Rudolf Kleijn, aan genaam.' Krant mee naar de veertiende verdieping. Voor het raam, cappucino erbij, even weer een beetje thuisgevoel krijgen. Man meegezogen in postbus, lees ik. Jeetje, hebben ze hem er nog met zijn voeten uit kunnen trekken? Het waren alleen zijn vingers. Die zijn nu blauw, maar dat kan al ge beurd zijn met het tellen van het geld dat hij wegbracht. Je weet het nooit. 'Bomen moeten in Leiden meer gewicht krijgen.' Leide- naar richt bomenbond op. Onze stad moet een groener hart krijgen, daar komt het zo'n beetje op neer. Dit be richt intrigeert. Twintigdui zend kilometer zit ik af van mijn nest, dus je kunt wel stellen dat ik deze zaak af standelijk kan beschouwen. Ik kijk uit het raam en overzie Melbourne, een van de groen ste steden ter wereld. Zelfs prijzen voor gehad. Maar zou ik daarom van deze stad kun nen houden? No way. Nie mand houdt van zijn of haar stad omwille van het groen. Zoals je ook niet van een huis houdt, omdat er zulke mooie fuchsia's in de vensterbank staan. Hier en daar een plantsoen, een park, dat heeft wel wat. Met flink veel bomen en bos jes erin. Laar die bomenbond daar naar kijken. Ons Leidse Platsoen was vroeger een half bos. Met groepen bomen, waarin je als jochie hutten kon bouwen, van waaruitje onbespied de wereld kon be spieden. Een heuse mestvaalt had je er nog die steevast in de hens ging bij warm weer. Maar toen begon al het uit dunnen van al dat moois. Le vensgevaarlijke tuinmannen kalkten uit pure wrevel omdat zij anders helemaal niks te doen hadden grote witte krui zen op bomen. Deze boom is ziek heette dat, hij moet om. Nooit begrepen, die euthana sie op mijn liefste bomen. Laat zo'n boom rustig dood gaan. Het gevolg was een ge cultiveerd, lelijk, kaal Plant soen. Bomen horen in een bos. Staan zij bij elkaar en loop er doorheen, dan kunnen zij je er zacht ruisend zo fijntjes aan herinneren dat je een stads- en geen natuurmens bent. Altijd voel je je als stads mens de eerste minuten in een bos als een kat in een vreemd pakhuis. Achter iede re boom zie je iemand staan en er staan er zoveel. En daar in die donkerte onder de spar ren, daar zitten wilde zwijnen. Onrust. Voor een ^ind van het asfalt voelt de stad aan als een veili ge schuilplaats. Als je wortels in beton liggen verlang je niet naar bossen bomen in je stad. Als ik hier 'Down under' denk aan Leiden, dan denk ik ste gen waarin het stinkt naar pis, aan natte kinderhooffies, aan de lange lelijke Haarlemmer straat, aan de Faam, aan het Stadhuisplein waar het altijd waait, aan de traimrails die weer terug moeten in de Bree- straat, aan mannen en vrou wen in trainingspak die met de hond aan het winkelen zijn, aan hondedrollen net waar jij loopt, aan die schreeuwerds op de markt. Ik denk aan die heerlijke ordi naire Leidse lelijkheid waar tussen ik mij op mijn gemak voel, maar ik denk nooit aan bomen. Afgelopen maandag was er een bijeenkomst in het milieu-informatiecentrum. Nul bezoekers, vier, vijf? 'Ik erger me hier groen en geel aan', zegt de voorzitter. Een kritisch lid merkt op dat de uitdrukking 'groen en geel', kleuren van de bladeren toch, hier niet op zijn plaats is. 'La ten we er gelijk maar weer mee kappen', zegt een ander. Ook al niet gelukkig gekozen 'kappen'. Maar dat hoeft ook niet. Een boom opzetten in al tijd nuttig. Niks gaat er boven lekker bomen in een gezellig Leids café. 'Wie geweigerd wordt, kan altijd nog naar de rechter' omgekleed naar concerten. En eens per week is er een repeti tie-avond. Heel gezellig." De Rijnsburger is niet zo geluk kig met de publiciteit over de eerste vrouw bij 'Flora Brass': „Het vrouwenlidmaatschap ligt erg gevoelig bij de vereniging. Aan de andere kant willen we vrouwen niet voor de benen schoppen en daarom hebben we een oplossing binnen de vereniging gezocht." Ook de vrouw zélf wil er niet over pra ten, laat hij weten. Wat hem be treft kunnen we de discussie ook omdraaien: waarom zou den vrouwen zware arbeid wil len verrichten als dat niet hoeft? Neem een gezin, waar de vuil nisbak moet worden buitenge- zet. Dan is het toch ook lekker als de man dat doet? Schaduwzijden Er zijn ook showkorpsen waar de vrouw voluit haar deuntje meeblaast. Zoals Concordia in Leiden. Dat korps bestaat voor veertig procent uit vrouwen. Ook het seniorenkorps. Al geeft bestuurslid T. Kromhout toe dat de dames niet met de zwaarste trom lopen. Eerder met trom petten, saxen, fluiten en wat lichtere trommels. Bij Concordia werkt en klinkt dat prima, maar het bestuurslid denkt dat collega-korpsen voor al bang zijn voor bepaalde scha duwzijden. „Ze denken dat een vrouw trouwt en dan weggaat. En dat zou vooral lastig zijn om dat het een paar jaar duurt voor je een show erin hebt. Ook hoor je ze wel eens klagen over onge steldheden. Maar dat lijken mij kleine dingetjes. Bovendien: ie- Felicia Cornelisse (17) is trom melaarster bij de Leidse show band Concordia. Al jaren. Haar oude trommel woog acht kilo, haar nieuwe de helft. Moeite heeft ze daar nooit mee gehad, ook niet als de op tocht tien kilometer lang is. „Natuurlijk, je bent moe na af loop. Maar een man is net zo moe na een grote optocht." Met andere woorden: korpsen gebruiken vaak de verkeerde argumenten om vrouwen te weren. Vindt ze. Een probleem wil ze er niet van maken. Con cordia is gezellig, mede door de gemengde bezetting. Ze heeft het er meer naar haar zin dan ze het bij K G ooit zou kunnen krijgen, oppert ze. „Ik heb ook nooit geprobeerd om dereen gaat wel eens weg." De geschiedenis van het Kat- wijkse DVS, leerde voorzitter A. Leeuwenburgh dat het bij vrou wen dubbel zo snel gaat: „Ze gingen na verloop van tijd weg en namen dan hun mannetjes mee. Dat was een gevaar." De laatste twintig jaar is DVS een mannenvereniging, al be nadrukt de voorzitter dat vrou wen niet worden geweigerd: „We verbieden niets. We raden ze alleen aan om eerst eens te kijken bij De Harmonie of bij Uni. Dat zijn twee heel grote erbij te komen, al denk ik dat het best zou lukken. Als je ze aanklaagt, kunnen ze je heus niet tegenhouden. Alleen: wat schiet je ermee op?" Een woordvoerster van de Commissie Gelijke Behande ling weet nog niet zo zeker of clubs vrouwen niet kunnen weren. De Algemene Wet Ge lijke Behandeling zou niet zo duidelijk zijn over verenigin gen. Wie zich geweigerd weet, kan de commissie aanschrij ven. Een advies van de com missie is niet bindend, maar wordt volgens de woordvoer ster wel vaak opgevolgd. „Zo niet, dan kan de geweigerde altijd naar de rechter stap pen." muziekverenigingen in Katwijk, waar vrouwen heel welkom zijn. En waar men ook voornamelijk zit tijdens concerten." K&G Toen PvdA-raadslid A. Boot in 1985 vragen stelde over het ont breken van vrouwen bij de plaatselijke showband K&G, wist ze dat bij Concordia vrou wen wel welkom zijn. Maar, zo meldde ze, er is in Leiden ei genlijk maar één echte topper. Eén club die steeds maar weer 1TERDAG 28 JANUAR11995 weer thuis: de brand en -vrouwen van Met spierpijn in de ar- kou die maar moeilijk uit t lijf trekt en enigszins gedes- ïsioneerd. Het is niet gelukt t dorpje Born in Limburg te jwaren van ernstige water- 1 erlast. De nooddijk is, nadat Vierentwintig uur aan was ge noegd, niet hoog genoeg ge kken. Het Maaswater stroomt irbinds gistermorgen in volle r4rt overheen. rrjt was vooral koud, vrijdag in Jhéél vroege ochtend. Een uur daarvoor was de regen 'ergegaan in sneeuw, de wind ngewakkerd en de tempera- iir fors gedaald. Waren de op donderdag nog in stemming, vrijdagmorgen toonde 'Rijnland' zich een beetje moedeloos. begreep ik wat we tji het doen waren. Toen had nog zin. Maar een dijk leg- s(i terwijl je tot je oksels in het 3Jter staat lijkt me echt volsla- Leidse nooddijk in Bom overstroomd gen nonsens", zegt Robert uit Leiden. Net als de andere brandweerlieden is hij gekleed in een waadbroek: een enorme plastic broek met 'aangeplakte' rubberlaarsen. Ziet er lekker warm uit, maar dat blijkt het al lerminst te zijn. De nooddijk wordt gemaakt van hele grote zandzakken. Met een betonmolen wordt een kuub zand gestort in een plastic zak en de zak wordt vervolgens met een shovel aan het uiteinde van de nieuwe nooddijk gezet. Veel stilstaan en wachten op shovel of betonmolen en nog meer koukleumen. „En het was vannacht ook al zo koud. De verwarming in de sporthal was uitgevallen. Nu word je nooit meer warm", bib bert de Leidse Sandra van der Voort. Stonden donderdagmid dag vele inwoners van de ge- huchten Obbicht en Greven- bicht, de twee delen van Bom die in de gevarenzone lagen, nog klaar met soep en broodjes, op vrijdagmorgen laat niemand zich zien. „Dat demotiveert. Je staat hier te vernikkelen en die mensen slapen rustig door. Da's niet altijd makkelijk", merkt L. Klaasssen uit Katwijk voorzich tig op. Bevelvoerder A. van Duyn uit Katwijk moet heimelijk een beetje lachen om een van de bewoners van een dijkhuis. „Kijk, ze hebben alles op stella ges gezet. Zelfs de deurtjes zijn van de keukenkastjes afgehaald. Maar die keuken is van triplex. Als het water stijgt klapt die so wie so uit elkaar". De ploeg uit Alphen aan den Rijn had er een beetje extra de pest in. Gisternacht is in winkel centrum de Ridderhof in hun woonplaats brand uitgebroken. „Ja kijk, die hadden we natuur lijk zelf willen blussen." De reden dat de mannen en vrouwen van de regionale brandweer Rijnland gisteren, na overigens uitbundig bedankt en geroemd te zijn, huiswaarts konden keren, lag zeker niet in het nooddijk-akkefietje. De dijk was prima, het water kwam al leen nog hoger dan verwacht. Nee, ze hadden daar in het zui den zoveel vrijwilligers van de brandweer die stonden te trap pelen om in de eigen regio aan de slag te gaan, dat vreemde handen niet langer strikt nood zakelijk waren. Op één na zijn ze naar huis ge gaan. Alleen pelotons-comman dant Mugie van de regionale brandweer Rijnland is achterge bleven. Mugie, die zonder pelo ton nauwelijks meer comman dant mag heten, blijft hand- en spanddiensten verrichten. „D'r valt hier bovendien ongelooflijk veel te leren. Ook in Leiden kan een ramp gebeuren en dan is zo'n ervaring mooi meegeno men." monica wesseling» Cj vrouwen rukken op. Zelfs mannenbolwerken j de Rijnsburgse Floraband, li toonaangevende show- lid, ruimen plekjes in voor t 'zwakke geslacht'. Vrouwen er sinds deze week welkom brass-afdeling, oorspron- opgericht voor mannen niet meer in de showband iden of konden meelopen. [het bestuur van het Sassen- rmse korps Adest Musica stu- ert op een variant waarbij luwen toch hun intrede kun- —II doen in de mannenvereni- ajg, zoals 'Adest' volgens de jtuten is: „In eerste instantie :en in de Stageband, bedoeld jr veteranen van boven de Die band wil uitbreiden met en fluiten, instru- 6?nten die veel door vrouwen tefrden bespeeld. We hebben vrouwen dus nodig, al kun je dat je dan een prece- schept door ze toe te la- zegt secretaris H. Kaptijn 'Adest', die memoreert dat meeste leden van zijn club jaar geleden nog tegen de ist van vrouwen stemden. ^Jvolutie? eM er dan nu een revolutie I &igen in de muziekwereld? isfet echt. Zo'n brass- of stage- hd bestaat niet alleen uit ve- ■anen, maar loopt bovendien en meter, in scherpe tegen- jlling tot showbands. Daar ircheren de muzikanten met trommels en sousafoons, 4 soms wel vijftien kilo wegen, sljms wel tien kilometer achter met voor en tegenwind, I daar moet je man voor zijn, het bij de viger grote show- pds in de regio: Adest Musi- i K G, DVS en Flora Band. i nleen, je kunt moeilijk zeggen t vrouwen wèl trompet mo rt spelen, maar een zware immel moeten laten staan", gt voorzitter A. Leeuwen- jrgh van DVS. Dat zou hij pas fcriminatie vinden. Een apart :est voor dames lijkt hem :n gekke oplossing, zij het dat nogal duur kan uitpakken, (t heeft meer voeten in de rde. dan de oprichting van dameselftal bij voetbal. iaar komt nog bij, zegt Ra- tsbergen van 'Flora showbands soms dagenlang huis zijn voor hun optre- ts: „En als er dan vrouwen zijn, is dat misschien wel :n slikken voor de vrouwen de meelopende mannen." de Brassband, die sinds kort vrouw in de gelederen ;ft, hoeft de achterban zich gens Ravensbergen geen zor- te maken: „De optredens in de regio, de leden gaan ^Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" - Telefoon 071-356444 i' of Postbus 54,2300 AB Ie Leiden Bruikbare tips worden eloond met een cadeaubon| van 25 gulden. wereldkampioen wordt: „En dat is K G. Die band steekt met kop en schouders boven de rest uit." Ze vond het daarom extra jammer dat meisjes niet de kans krijgen om 'mee te doen' en 'goed te worden opgeleid' bij de vereniging, die nota bene ge meentesubsidie opstreek. De toenmalige cultuurwethou der Kuyers beloofde dat hij er nog eens over zou praten met K G. Er zou zelfs een commissie op het vrouwenlidmaatschap gaan studeren. Mevrouw Boot, inmiddels raadslid-af, heeft er verder nooit meer wat van ge hoord. Ze denkt ook dat K&G niet snel overstag zal gaan: „Vrouwen worden misschien pas welkom als zich onvoldoen de mannen aanmelden." „Vrouwen niet welkom? Vrou wen zijn wèl welkom. Achter de bar", zegt bestuurslid T. Maas kant van K&G. Hij beroept hij zich vooral op de cultuur, de mannencultuur. En de traditie: Kunst Genoegen is ontstaan uit een christelijke jongeman- nenvereniging, musiceren was er altijd een mannenaangele- genheid. De grote concurrent van K&G, het Friese Pasveerkorps, bestaat voor zestig procent uit vrouwen. Secretaris J. van der Veen heeft nooit iets begrepen van die 'vrouwendiscriminatie' bij Zuidhollandse korpsen: „Vrou wen kunnen net zo goed lopen, zeker als ze nog geen kinderen hebben gehad. En ons show korps is jong: de meeste leden zijn 25 of jonger. Maar als ik de voorzitter van K&G dan weer eens vroeg waarom men geen vrouwen in de gelederen had, kreeg je te horen dat men als christelijke jongemannenvere- niging was begonnen. Nou, dan liet ik het daar maar weer bij. Ze moeten het ook maar zelf we ten." Wel wil hij kwijt dat vrouwen heel wat verfrissende ideeën hebben geopperd en dat het 'klikt' tussen de jongens en meisjes. Spreekwoordelijk dan, want tijdens overnachtingen worden 'de jongens' streng ge scheiden van 'de meiden'. Wordt er toch een stel betrapt door de leiding, dan volgt er een forse uitbrander. Gebeurt het nogmaals, dan moeten de vrij ers weg bij het Pasveerkorps. Man èn vrouw. Net zo moe' Felicia Cornelisse (17) is trom melaarster bij de Leidse show band Concordia. Al jaren. Haar oude trommel woog acht kilo, haar nieuwe de helft. Moeite heeft ze daar nooit mee gehad, ook niet als de optocht tien kilo meter lang is. „Natuurlijk, je bent moe na afloop. Maar een man is net zo moe na een grote optocht." Met andere woorden: korpsen gebruiken vaak de verkeerde ar gumenten om vrouwen te we ren. Vindt ze. Een probleem wil ze er niet van maken. Concor dia is gezellig, mede door de ge mengde bezetting. Ze heeft het er meer naar haar zin dan ze het bij K G ooit zou kunnen krijgen, oppert ze. „Ik heb ook nooit geprobeerd om erbij te komen, al denk ik dat het best zou lukken. Als je ze aanklaagt, kunnen ze je heus niet tegen houden. Alleen: wat schiet je er mee op?" Een woordvoerster van de Commissie Gelijke Behandeling weet nog niet zo zeker of clubs vrouwen niet kunnen weren. De Algemene Wet Gelijke Behan deling zou niet zo duidelijk zijn over verenigingen. Wie zich ge weigerd weet, kan de commis sie aanschrijven. Een advies van de commissie is niet bindend, maar wordt volgens de woord voerster wel vaak opgevolgd. „Zo niet, dan kan de geweigerde altijd naar de rechter stappen." paul van der koou Biografie over Wassenaarse kater Napoleon: Vrouwelijke trommelaarsters van Concordia, met middenachter Felicia Cornelisse: „Natuurlijk, je bent moe na afloop. Maar een man is net zo moe na een grote optocht." foto hielco kuipers Ineens haalt Napoleon uit met zijn poot. Rats! over de neus van Tekkel. 'Aaaah..oeoeoeoeo.ieieiee jankt Tekkel De keizer van de buurt deed zijn naam eer aan. Treiteren en terroriseren, kon Napoleon als de beste. De schrik van Wasse naar, was zijn bijnaam. Kater Napoleon was de eerste vier voeter die het twee jaar geleden tot een heuse hoorzitting bracht. Een hoorzitting over zijn wangedrag want kater Napo leon zou niet alleen andere die ren pesten, hij zou ook mensen aanvallen. De zwarte kater uit Wassenaar kreeg een straatver bod. Daarmee werd hij op slag beroemd: zelfs de Amerikaanse pers berichtte over zijn avontu ren. In eigen land verschenen vorig jaar twee boekjes: 'Napoleon' en 'Napoleon, de stoerste kater van de hele buurt'. Voor kinde ren, van kinderboekenschrijver Jacques Vriens en tekenaar Phi lip Hopman. Een biografie? Vol gens de uitgever, Piccolo/De Boekerij in Amsterdam, heeft Vriens zich niet gebaseerd op de beroemde Wassenaarse kater die luistert naar dezelfde naam. „De naam Napoleon is gekozen vanwege het helfhaftige karak ter van de kat." Hartje Stom toeval? Kater Napoleon uit Vriens' boekjes is een stoer ty pe, hij is bovendien slim, ijdel, onverstoorbaar en soms cha grijnig. Andere beesten laat hij met harde hand/klauw voelen wie de baas is, maar echt ge meen is Napoleon niet. Hij is meer het type: grote bek, Idein hartje. Bijna menselijk. En spre kend Napoleon uit Wassenaar, die volgens zijn bazen eigenlijk 'een zachte kat is, die van men sen houdt'. Het enige verschil: de Napoleon van Vriens heeft een grijze pels, de Napoleon uit Wasenaar is pikzwart. Napoleon is de sterkste, de stoer ste en de stoutste kater uit de he- Kater Napoleon, de schrik van Wassenaar. Nu ook in boekvorm. tekeningen philip hopman le buurt. Hij pikt worst uit de keuken van het langharige mens. Hij pest de tekkel van de buren en trapt ruzie met Hout duif en Zeurkonijn. Kortom, nie mand durft zo veel als Napo leon, zo lezen we op de achter flap van Vriens boekje. De 'echte' Napoleon kreeg twee jaar geleden huisarest van de gemeente Wassenaar. Hij mocht alleen tussen zes en ne gen uur 's avonds een luchtje buiten scheppen, in de eigen tuin. De klachten van de buren aan de Santhorstlaan noopten het gemeentebestuur tot deze drastische maatregel. De kater zou dagelijks meerdere keren inbreken bij de buren via het katteluik, het poezevoer opvre ten, de keuken ondeiplassen en een 'dreigende houding' aanne men tegen de vrouw des huizes. Inmiddels is het stil geworden rond Napoleon. Zijn baasjes kunnen niet vertellen hoe het met de beroemde kat is: ze zijn niet vaak thuis. „Het is een rus tig jaar geweest. We horen nie mand meer over de kater"v zegt de Wassenaarse gemeentevoor- lichter. „Hij schijnt er nog te wonen, Napoleon. Maar een broedende kip moet je niet sto ren." caroline van overbeeke

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17