beid voor aanpak drugoverlast I: Vuurdoop voor nieuwe reddingboot KLM wil vrijspraak in dierenzaak Randstad Touwtrekken om spijbelopvang IGEN BAAS 'Van elk hoekje is wat te maken 'Interim-managers leidden Infotheek naar faillissement' Nieuw Scheepshistorisch Centrum V D geeft bewakers handboeien TERDAG 28 JANUAR11995 Rijkssubsidie voor 25 gemeenten CHEF GERT VISSER. 071 -356439,PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071 -356441 Jifentwintig gemeenten in Nederland krijgen in totaal miljoen gulden rijkssubsidie om drugoverlast te be Het geld is afkomstig van de ministeries van jus- rSe en volksgezondheid, welzijn en sport. De jaarlijkse ^unmaatregel is een experiment tot en met 1997 en Jat dit jaar in. keken naar de plaatselijke pro blemen en de waag, hoe goed de aanpak van iedere gemeente daarop is afgestemd. Ook is be oordeeld of de plannen stroken met het beleid voor de grote steden. Het is nog onduidelijk welke gemeenten buiten de boot zijn gevallen. De volgende gemeenten krij gen wel subsidie: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Maastricht, Heerlen, Venlo, Hel mond, Eindhoven, Den Bosch, Tilburg, Breda, Dordrecht, Haarlem, Zaanstad, Alkmaar, Den Helder, Nijmegen, Arn hem, Deventer, Enschede, Zwolle, Groningen, Leeuwarden enAlmere. OTTERDAM/DEN HAAG ANP [beide ministeries hebben de 'erkorenen inmiddels telefo- ch op de hoogte gesteld, eveel geld zij krijgen, zal pas jdio maart worden vastge- jld. „In ieder geval krijgen ze- 'J[ niet alle gemeenten de be ogen waar zij om hebben ge- jagd", aldus een woord'voer- !r van het ministerie van justi- 'eertig gemeenten hadden ig jaar plannen voor het be- ijden van de drugsoverlast in- liend bij de Stuurgroep Ver Overlast. Die beheert jsubsidiepot. Bij het beoorde- van de plannen is vooral ge- Rotterdam had voor dit jaar 5,6 miljoen gulden gevraagd, maar zou volgens onbevestigde berichten ruim vier miljoen gul den krijgen. Sinds de ontmante ling op 5 december vorig jaar van de verslaafdenopvangplaats Perron Nul naast het Centraal Station, worstelt de gemeente met forse overlast van zo'n 150 verslaafden. Het nu beloonde plan van aanpak werd evenwel vóór de opheffing van Perron Nul be dacht, zo bleek eerder deze week tijdens een raadsvergade ring. Het is de bedoeling om alle soorten drugsverslaafden een passende oplossing te bieden. Dit varieert van de keus voor veroordeelde verslaafden tussen afkicken of een celstraf uitzit ten, tot extra begeleiding bij het zoeken naar werk en scholing. Verder wordt de opvang en be geleiding van verslaafden over de hele stad verspreid. FOTO NIELS VAN HOUTS jIDEN/DEN HAAG ANP jertien middelgrote gemeenten, waaronder piden, hebben grote bezwaren tegen de plan- jen van onderwijsminister Ritzen om de gelden oor de opvang van spijbelende leerlingen an jers te verdelen. Ze hebben hun zorgen ver- ■joord in een brandbrief, gericht aan de Tweede lamer. De gemeenten keren zich tegen het plan om 'je jaarlijkse subsidie van acht miljoen gulden arjiet langer te verdelen over 22 gemeenten. In laats daarvan wil het kabinet dat geld de ko llende jaren overhevelen naar de 44 zogenoem- °je onderwijsvoorrangsgebieden: samenwer waarin gemeenten en scholen in een regio zijn ondergebracht. Minister Ritzen meent daardoor het geld eerlijker en doelmati ger te kunnen verdelen. De dertien gemeenten zijn evenwel bang dat het overgrote deel van het geld terechtkomt bij de vier grote steden. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht kennen namelijk grote groepen leerlingen uit een 'achterstandssitua tie'. De gemeenten waarschuwen voor de ophef fing van goed lopende spijbelprojecten en vre zen dat er ontslagen moeten vallen. De brief is verder ondertekend door wethouders van Gro ningen, Almelo, Breda, Eindhoven, Delft, Dordrecht, Haarlem, Helmond, Den Bosch, Tiel, Zaandam en Maastricht. De nieuwe boot van de IJmuidense reddingsbrigade. Laatste controlebeurt wordt Annie Poulisse bijna fataal UMUIDEN PIETER VAN HOVE Het laatste tochtje zou het worden. De aller-, allerlaatste controlebeurt van de Annie Poulisse, de allernieuwste red dingboot van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) voor het sta tion Zandvoort. De afgelopen dagen was de boot uitvoerig getest. Op wend baarheid. Op eventuele techni sche mankementen. De woens dag werd de hele dag op het IJs- selmeer doorgebracht. En die donderdagavond zou de red- be een droomde altijd al in een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de itste mogelijkheid om uit werkloosheid te komen, in derde zag het gat in de arkt dat niemand anders wiel. Allemaal hebben ze teen dat ze er voor ozen hun eigen baas te j rorden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Hovenier Jaco van der aan (24) met zijn bedrijf Van der Laan Tuintechnieken. dingboot vanuit IJmuiden naar Zandvoort worden gevaren. In deze laatste plaats zouden de voorbereidingen worden getrof fen voor de vandaag te houden officiële doop van de Annie Poulisse. Het had niet veel ge scheeld of het zou letterlijk het laatste tochtje van de Annie Poulisse worden. „We voeren met een rustig gangetje uit de haven van IJmuiden", vertelt Noordwijker Koos van der Bent. De KNRM-inspecteur zat sa men met drie medewerkers van het station Zandvoort en twee van de scheepswerf aan boord van het schip. „Het was een ste vige storm, ideale omstandighe den om een reddingboot uit te testen." Maar na nog geen half mijl gebeurde het. „Het toeren tal ging zienderogen achteruit. En op een gegeven moment wa- n mijn eigen bedrijf kan ik als hovenier mijn creativiteit kwijt. Ik bedenk samen met de klant tuin, maak het ontwerp en de tekening leg de tuin uiteindelijk aan*. Die creativi- t van ontwerpen, moet je in je hebben. It heeft niet iedereen en ik wel. k vond het altijd al leuk om in de tuin te rken. Na de lagere school wilde ik me'teen naar de tuinbouwschool, maar mijn sj ieder dacht dat ik wel eens van gedach- el «i kon veranderen. Zij vond dat ik eerst de WO moest doen. Ik ben dus niet van ge- chten veranderd en ben na de MAVO ire ar de Middelbare Tuinbouw School ge- ;nt in. die k heb twee jaar in loondienst gewerkt bij at a hoveniersbedrijf in Noordwijk. In die k 1 heb ik heel hard gespaard, want ik wilde on< snel mogelijk voor mezelf beginnen. Dat idem had ik altijd al in mijn hoofd. Ik vond i hit het proberen waard. Op 1 januari 1994 i: ik begonnen. iks Jet moeilijke van dit beroep is alleen dat lk jiets aanbied wat niet wezenlijk is. Zo'n de; ening zegt immers zo weinig. Ze willen t. 11 een vijvertje en een terrasje, maar we ide i niet in welke sfeer. Een moderne tuin of ijvi i romantische. De sfeer moet ook be- wij aid worden. En hoe het er in het echt jr tt uitzien, is toch altijd even afwachten i ti )r de klanten. Daarom heb ik ook een fo- n 'oek van tuinen die ik al heb aangelegd, in krijgen de mensen toch een beeld, msk maak nooit twee keer dezelfde tuin. t zou voor mij niet leuk zijn en voor de klanten niet. Ik let ook altijd op de inrich ting van het huis bij de tuin. Dan weet je wat de klant zijn smaak is. Dat kan ik terug brengen in de tuin. Ik kies ook altijd een te gel die bij het huis past. Maar wat ik het al lerleukste vind om te doen, is het combine ren van verschillende soorten planten. Be planting is heel belangrijk voor een tuin. Al leen bestrating en wat gras is saai. Mijn werkgebied is Leiden en omstreken, maar ook Den Haag. Toen ik voor het eerst naar een huis middenin Den Haag moest, kon ik me niet voorstellen dat daar een tuin achter zat. Maar toen ik door het huis liep, bleek er toch nog een lap grond achter te zitten. Daar sta je versteld van. Maar ik ont werp voor de allerkleinste tuinen. Van elk hoekje is wel wat te maken. De klanten win ik vooral door mond tot mond reclame. Ik begon met kennissen en bekenden. Die mensen waren vaak heel en thousiast en leefden met me mee. Klanten willen altijd hun best voor me doen. Het gaat tot nu toe dan ook verbazend goed met mijn bedrijfje. Een tuin laten inrichten kost tussen de, 1000 en 30.000 gulden. De prijs wordt be paald door de grootte van de tuin en de wensen. Ik begon met hele kleine tuintjes en die worden steeds groter. Ik zou ooit nog wel eens een villatuin willen inrichten. Dan kan ik me lekker uitleven. Met de ene tuin ben ik in twee dagen klaar en over een andere tuin doe ik een maand. In het voorjaar heb ik het ook veel drukker. Dan werk ik wel van zeven uur 's ren de motoren totaal uitgeval len. Direct zocht ik contact per marifoon met Zeehaven IJmui den. Vlak bij ons lagen een au to-carrier en een zandzuiger. Dat was levensgevaarlijk. Ik heb de havendienst direct gevraagd de kapiteins van die schepen te waarschuwen. Gelukkig lag er vlakbij een loodsboot. Die bood ook assistentie aan." Rustig Ondertussen dreef de Annie Poulisse langzaam maar zeker richting pier. „De bemanning bleef volkomen rustig. Iedereen kende zijn taken. De technici doken snel in de machineka mer. Wel heb ik de collega's ge zegd: 'Als we tegen de pier op klappen, blijf aan boord, spring niet overboord met al die be tonblokken." De sleepboot Hendrik P. Goedkoop van het gelijknamige havensleepbedrijf was even verderop bezig met het assisteren van de auto-carri er. In no-time zette de sleep boot koers richting Annie Pou lisse. Binnen een paar minuten was de Hendrik P. Goedkoop bij de op drift geraakte redding boot. Na het overgooien van de sleeptros kon de Annie Poulisse worden weggesleept. De gealar meerde KNRM-reddingboot Christien kon even later de sleepklus overnemen. Gisteren is men bezig geweest met het repareren van de elektronica aan boord van de Annie Poulis se. En vandaag is de officiële in gebruikneming. „In ieder geval kan niemand meer beweren dat die boot nog niets heeft meege maakt. De Annie Poulisse heeft dus echt een vuurdoop door staan." Oud-directeur Van Leenen begint rechtszaak De voormalig directeur van de NV Infotheek Groep, W. van Leenen, heeft de interim-mana gers van Boer Croon Group gedagvaard. Hij verwijt hen dat ze de Infotheek in de periode van juni 1991 tot november 1991 naar het faillissement heb ben geleid. De interim-mana gers kwamen bij het bedrijf na dat huisbankier ABN/AMRO de geldkraan dichtdraaide. In oktober van het vorig jaar stelden de curatoren van Info theek, Rosenberg, Polak en Tiet- hoff, Van Leenen zelf aanspra kelijk voor het faillissement. Zij verwijten hem en zijn mede-di recteuren 'onzorgvuldig be stuur' en willen het tekort in het faillissement - 60 miljoen gul den - op hen verhalen. Leenen stelt echter dat hij vanaf 11 juni 1991 geen enkele bevoegdheid meer had binnen het bedrijf. Die bevoegdheden waren met ingang van die datum overge dragen aan BCG Interim mana gement. Volgens Van Leenen was de continuïteit van Infotheek ge waarborgd toen de interim managers het roer overnamen. Naar zijn zeggen bevestigde de externe accountant Arthur An dersen dat in zijn accountants verklaring over 1990. Van Leenen zegt zich achter het principe te stellen dat bestuur ders die een bedrijf door mis management naar faillissement leiden aansprakelijk worden ge steld ten gunste van de schuld eisers. Hij zegt het in dat ver band vreemd te vinden dat de gewraakte interim-managers nog niet zijn gedagvaard door de curatoren. Van Leenen verwijt de inte rim-managers onder meer dat zij bankier ABN/AMRO bevoor deelden. Ook heeft hij de toen malige voorzitter van de Raad van Commissarissen A. Land (president-directeur van Hage- meijer en lid van de Raad van Advies van de ABN/AMRO) ge dagvaard. Tenslotte moeten de curatoren voor de rechter ver schijnen omdat zij onzorgvuldig zouden zijn omgegaan met de belangen van de schuldeisers. Ook zij zouden meer oog heb ben gehad voor de belangen van ABN/AMRO. Infotheek raakte, na een on stuimige groei in de jaren 80, in '91 in de problemen. Het bedrijf had toen een schuld van 300 miljoen gulden. De banken schoven toen een reddingsplan van Leenen terzijde en draaiden de geldkraan dicht. In '92 werd het bedrijf failliet verklaard. Alphen verliest onderwater-archeologie ZOETERMEER ANP morgens tot zeven uur 's avonds. Dat is wel raar, want het is een fabeltje dat je in het voorjaar je tuin moet doen. Het is vaak be ter om in de winter de beplanting neer te zetten. Ik word erg gesteund door mijn vriendin. Die doet voor mij de administratie. Het feit dat ik nog bij mijn ouders woon, helpt ook. Ik kan zo flink sparen om materiaal te ko pen. Ik zorg wel dat ik altijd werk. Een tijdje geleden gingen ineens twee offertes niet door. Toen heb ik bedrijven in de omgeving gebeld of ik hun tuin kon doen. Zo kon ik weer aan de slag. In de toekomst wil ik twee mensen in dienst nemen. Ik heb een bedrijfsplan op gesteld voor drie jaar. Daarin staat wat ik de komende jaren ga investeren om groter te worden. Het eerste wat ik aankocht toen ik voor mezelf begon, was een aanhangwagen en een mooie auto. Als ik bij mijn klanten kom voorrijden is het belangrijk om een goede en nette uitstraling te hebben. Ik heb ook gelijk een logo laten maken. Als ik in een tuin werk, zet ik eert bord neer met mijn logo erop en de naam van mijn be drijf. Je moet immers een imago opbouwen als je een eigen bedrijf hebt." Van der Laan Tuintechnieken is gevestigd aan de Weidelaan 8 in Zoeterwoude-Dorp, telefoon 01715-2191. TEKST: SANDRA PASSCHIER Er komt een Scheepshistorisch Centrum in Lelystad. Het cen trum, dat in 1997 gereed moet zijn, komt naast het VOC-schip De Batavia. De totale kosten be dragen 10,6 miljoen gulden. Het nieuwe Scheepshistorisch Centrum is een samenvoeging van het museum met werk plaatsen voor scheepsarcheolo gie, nu nog gevestigd in Ketel haven in Dronten, en de afde ling onderwater-archeologie in Alphen aan den Rijn. Door sa menwerking met de scheeps werf in Lelystad, die nu De Ba tavia en binnenkort De Zeven Provinciën bouwt, ontstaat een in de wereld unieke scheepshis torische presentatie. De provincie Flevoland heeft aan Provinciale Staten voorge steld 5,3 miljoen gulden bij te dragen. Van dit bedrag komt 4,2 miljoen gulden uit de Europese steun aan Flevoland en 1,1 mil joen uit provinciale middelen. De resterende 5,3 miljoen gul den komt voor rekening van het rijk. Dat bedrag wordt gedekt DEN HAAG ANP Vroom en Dreesmann lijkt met zijn voornemen bewakingsper soneel met handboeien uit te rusten, een vreemde eend in de beveiligingsbijt. Veel beveili gingsbedrijven zeggen er niet aan te denken hun personeel met boeien uit te rusten. De ministers Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnen landse Zaken) vinden dat eigen lijk ook, maar kunnen het V D niet verbieden omdat de wet dit nog toestaat. Een woordvoerster van Justitie noemd? het onge wenst dat V D handboeien wil gebruiken, maar het ministerie kan daar weinig aan doen. Zij, vindt het wel netjes van het be drijf om het eerst aan Justitie te vragen. De bewindslieden bereiden nu wetgeving voor om het ge bruik van handboeien aan ban den te leggen. Die zal dan ook voor V D gelden, aldus de woordvoerster. De beveiligingsbranche rea geerde woensdag negatief op, het voornemen van Vroom en Dreesmann. „We hebben in het geheel geen behoefte aan deze instrumenten", zei voorzitter J. Verdonk van de Vereniging Be veiligingsmanagers Nederland (VBN). De Algemeen Christelijke Po-, litiebond (ACP) is content met de komende aanpak van de be trokken ministers. „We hadden even de-indruk dat voor V D op grond van duistere criteria een uitzondering zou gelden. Dan zou echt sprake zijn ge weest van een zwalkend beleid van de ministers. Het kan na tuurlijk niet zo zijn dat, om een voorbeeld te noemen, de par keerpolitie in Rotterdam de handboeien in moet leveren, terwijl op hetzelfde moment de beveiligingsdienst van V D wel toestemming krijgt hand boeien te gebruiken", aldus een woordvoerder van de ACP. Mishandeling door priesteres AMSTERDAM ANP De Amsterdamse politie heeft tegen een 38-jarige voodoop riesteres proces-verbaal opge maakt wegens dierenmishande ling, poging tot brandstichting en slachten zonder vergunning. De vrouw was begin december op de televisie in het Veronica- programma Eerst Zien! Tijdens een séance moest een geit het ontgelden. Het dier - stierf bij een offerceremonie. De viervoeter kreeg daarbij alcohol toegediend, werd in brand ge stoken. Zijn voorpoten werden uit elkaar getrokken. Andere kwellingen en de dood van het dier waren niet in beeld. Bij de sessie is ook een haan mishan deld, die eveneens het leven liet. Justitie gaf kort na de tv-uit- zending opdracht tot politie onderzoek. De vrouw is ver hoord. Ze verklaarde dat een omhulsel waar geesten de dienst uitmaken de daden heeft gepleegd. Leraar met de dood bedreigd ROTTERDAM ANP Acht jongeren in Rotterdam hebben hun leraar bedreigd met de dood. Al eerder hadden zij de auto van de leraar ver nield. De regiopolitie heeft de jongeren in de loop van deze week aangehouden en ver hoord. Zij hebben allemaal hun aandeel in de zaak bekend. In november vorig jaar deed de leraar in Rotterdam-Zuid, die anoniem wil blijven, aangifte van vernieling van zijn auto. Hij sprak toen tegenover de politie het vermoeden uit dat een aan tal van zijn leerlingen erachter zat. De volgende dag trof de le raar op school een brief aan uit het geld dat vrijkomt door het verlaten van het museum Ketelhaven en de afdeling on derwater-archeologie in Alphen aan den Rijn. Eind 1987 adviseerde de Mo- numentenraad aan de toenma lige minister van WVC dat scheeps- en onderwater-ar cheologie moesten worden sa mengevoegd. De minister on derschreef dit advies, maar stel- 'waarin hij met de dood werd de als voorwaarde dat het nieu we centrum centraal en goed bereikbaar moet zijn. Uiteinde lijk werd gekozen voor de kust strook bij Lelystad. bedreigd. Het onderzoek van de politie gaat nog door. De schoolleiding heeft aangekon digd maatregelen te zullen ne men tegen de leerlingen. FOTO: HENK BOUWMAN HAARLEM ARTHUR MAANDAG VERVOLG VOORPAGINA De KLM vindt dat vrijspraak op zijn plaats is in de zaak rond het luchtvervoer van dieren. „De schuld ligt bij de afhandelaar op een buitenlandse luchthaven, die vaak een wettelijk monopo lie bezit. Als vervoerder kun je dan niet om zo'n afhandelaar heen", zei advocate mr. J.M. Feije gisteren bij de Haarlemse economische politierechter. In februari vorig jaar waar schuwde de opsporingsdienst AID de KLM, na overleg met het openbaar ministerie, dat de re gels moesten worden nageleefd. Daarna volgden in totaal tien processen-verbaal. „Het absolu te dieptepunt", had volgens of ficier van justitie A. de De Muij op 12 juni vorig jaar plaats, toen een partij schildpadden, die vanuit Moskou op weg was naar Los Angeles, in beslag werd ge nomen. Veel dieren hadden het niet overleefd. Enkele andere zaken gingen om het vervoer van schildpadden in ondeugde lijke verpakking, om kikkers in gedeukte doosjes, en om 10.000 kleine schildpadden die volgens De Muij 'losgestort in een kist' werden vervoerd. De Muij tilde verder zwaar aan een transport dat begin vo rig jaar plaats had. Een lading van 230 reptielen/insecten moest via Schiphol naar Neu renberg. De partij belandde echter in Barcelona en werd daar drie weken later ontdekt. De dieren waren er toen slecht aan toe. Een aantal had het ge brek aan verzorging niet over leefd. De officier achtte dieren kwelling bewezen. De officier eiste geldboetes tot een totaal van 98.500 gulden en verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen dieren. Die maken het door een goede op vang weer prima, maar dat heeft wel 500.000 gulden gekost. Rienstra en advocate Feije be nadrukten dat de KLM een re putatie heeft hoog te houden op het gebied van dierenvervoer en er alles aan doet om het trans port volgens de regels te laten verlopen. Jaarlijks zijn er 12.400 zendingen, zodat nu maar een fractie niet blijkt te kloppen. Rechter Van der Pijl doet op 9 februari uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15