Veenderveld via dijk ontsloten Dijkslootpad engste plek van Alphen Jacobswoude wil af van schadevergoeding Huurder deelt eigen huis ii Rijn Veenstreek Vanuit de lucht: het dubbeldorp Kaag Digitale markt in bibliotheek OPRUIMING IN'T LAND. ZATERDAG 28 JANUAR11995 973 chef henny van egmond, 071-356414. plv.-chef hans koenekoop, 071-35642s Het toekomstig bedrijfsterrein Veenderveld wordt ontslo ten via de dijk die uitkomt op het Westeinde in Roelo- farendsveen. Althans, dat wil de gemeente Alkemade. Of deze ontsluiting inderdaad de beste oplossing is, moet blijken uit een nog in te winnen advies van een extern adviesbureau. VRIJE TIJD roelofarendsveen marieta kroft B en W van Alkemade stellen de raad eind februari voor om een ton beschikbaar te stellen voor het inwinnen van allerlei advie zen voor de inrichting van het Veenderveld, waar onder die over de ontsluiting. Het ongeveer elf hectare grote gebied ligt ingeklemd tussen de ringsloot en de rijksweg A4 (het zogenoemde Land van Bontje). De voorbereidingen voor de in richting tot bedrijfsterrein zijn inmiddels in volle gang. Chef ruimtelijke ordening A. de Kok van de gemeente Alke made verwacht dat het bestem mingsplan voor het gebied dit najaar gereed is. Zo wordt er nu gewerkt aan de aanpassing van het bestemmingsplan. In dat plan staat onder meer hoe 'zwaar' een bedrijf mag zijn en hoe de infrastructuur er uit gaat zien. Overigens is het wel mogelijk dat vooruitlopend op het defini tieve bestemmingsplan, zich er alvast bedrijven vestigen. Dat kan via een versnelde procedu re. Een van de bedrijven waarvan de gemeente hoopt dat die zich daar gaan vestigen, is het pot- grondbedrijf Dobbe dat nu nog middenin het centrum aan het Noordeinde is gevestigd. De be sprekingen met deze onderne mer zijn nog in volle gang. Voorlopig mag Alkemade van de provincie alleen plaatselijke ondernemers toelaten op het Veenderveld. Volgens De Kok is er nog overleg met de provincie gaande om er ook bedrijven van buiten Alkemade toe te staan. Het weiland kent inmiddels een woelige geschiedenis. Zo'n tien jaar geleden kocht de ge meente het al om er sportvel den te realiseren. Dat ging toen niet door omdat de voetbalver enigingen zich terugtrokken. Vervolgens wilde de gemeente er een bedrijfsterrein van ma ken. De provincie Zuid-Holland gaf daar echter geen toestem ming voor. Die wilde er, onder luid protest van Alkemade, een stortplaats voor zuiveringsslib vestigen en legde daarom een claim op het gebied. Die claim kwam in het vooijaar van 1993 te vervallen toen de provincie besloot om in de Derde Merwe- dehaven in Dordrecht slib te storten. In juli '93 gaf de provinciale planologische commissie het groene licht aan Alkemade om er tot 2005 in totaal elf hectare bedrijfsterrein te realiseren. roelofarendsveen Internet, CD-Rom, de digitale snelweg. Om te laten zien hoe dit al les in de praktijk werkt, is er in de bibliotheek De Bloemlezer in Roelofarendsveen op vrijdag 3 februari een digitale markt. De hele dag zijn er allerlei presentaties: zoals een stand van het Centrum voor gesproken Lektuur en de Nederlandse Luister- en Braillebibliotheek. Hier zijn presentaties van elektronische kranten- /tijdschriften en aanpassingen voor computers zoals lettervergro- ting en spraaksynthesizer. Studenten voor de opleiding voor Biblio theek en Documentaire Informatie (BDI) zijn aanwezig om uitleg te geven over het beroep van informatiedeskundige. De digitale markt is van twee uur tot half vijf en van zeven uur tot half negen in De Bloemlezer aan de Wilgenlaan 25 in Roelofarendsveen. Luiercursus in Zonnewervel alphen aan rijn kaag» Op de grens van Noord- en Zuid-Holland loopt de Ringvaart om de Haarlemmermeer. Deze vaart doorsnijdt twee dorpen: het pittoreske dorpje Kaag (rechtsboven op de foto), gelegen in de gemeente Alkemade en Buitenkaag (links op de foto), dat onder de gemeente Haarlemmermeer valt. Het begin van de Kagerplassen is rechts op de foto te zien. De zo genoemde Dieperpoel loopt om het nog net zichtbare eilandje Faljeril (rechts op de foto). Rechts beneden is nog net een stukje Warmond te zien, met daarop een camping. FOTO PICTURE PARTNERS/FRANS ROMBOUT B en W in beroep tegen uitspraak over Meerewijck leimuiden marieta kroft Antroposofisch therapeuticum Zonnewervel begint woensdag 8 maart met een luiercursus voor (aanstaande) ouders. De drie opeenvolgende woensdagavon den komen er onderwerpen als zwangerschap, geboorte en ba byvoeding aan de orde. Het cur susgeld bedraagt 50 gulden. De bijeenkomsten worden gehou den op Zadelmaker 127 in Al phen. Voor meer informatie: Ria Postma tel. 01720-34283 Jacobswoude gaat in beroep tegen het vonnis van rechtbankpresident B. Punt die eerder bepaalde dat de gemeente een echtpaar in de Meerewijck in Lei- muiden schadevergoeding moet betalen. ,,We zijn het niet eens met het vonnis", is alles wat gemeentesecretaris A. Mees ter van Jacobswoude hierover kwijt wil. Hij verwacht dat het eerder een 'kwestie van enkele maanden dan enkele weken is' voordat de hoger beroepszaak dient. Punt veroordeelde Jacobswoude vori ge week vrijdag tot de betaling van 20.000 gulden aan het echtpaar De Jeu als voorschot op de geleden en nog te lij den schade als gevolg van de vervuiling in de wijk. Bovendien moet de verliezen de partij de kosten van 1920 gulden voor het kort geding betalen. In afwachting van de uitspraak in de hogere beroeps zaak, krijgen de bewoners het geld al vast. De uitspraak zou ertoe kunnen lei den dat ook andere bewoners van de Meerewijck aanspraak kunnen maken op een vergoeding. Het echtpaar De Jeu was naar de rech ter gestapt omdat zijn huis in de luxe bungalowwijk Meerewijck in Leimuiden onverkoopbaar is geworden. Het huis staat op verontreinigde grond doordat er in de jaren dertig huisvuil werd gestort. Uit een in 1992 gehouden onderzoek bleek dat de grond in de Meerewijck met 96 luxe bungalows is verontreinigd met zware metalen en olie. De rechter is het eens met het echt paar dat vindt dat de toenmalige ge meente Leimuiden (dat in 1991 is opge gaan in Jacobswoude) dat had moeten weten, toen ze in 1979 de grond aan een projectontwikkelaar verkocht voor de bouw van woningen. De gemeente Jacobswoude ontkent dat ze wist dat de vuilstort gevaar voor de volksgezondheid zou kunnen opleve ren. Volgens het college vraagt het echt paar te veel voor zijn huis, namelijk 450.000 gulden, en staat het daarom al langer een dan een halfjaar te koop. LEIDEN Vrijwilligers. Het dienstencen trum voor ouderen 'De Ronde dans' zoekt met spoed vrijwilli gers voor de 'open eettafel', de dagverzorging, de zondagsoos en voor het organiseren van ai tiviteiten voor de bezoekers. Voor informatie: 'De Ronde dans', Julianastraat 74 in Leide tel. 071-233210 en vragen naai Annette Driessen of Mary Leui Taalcursussen. De Leidse Voll universiteit begint eind januai met cursussen Swahili en Viet namees. Swahili is een betrekl lijk eenvoudig te leren Afrikaai se taal die wordt gesproken in grote delen van Kenia, Tanzan en Oeganda. In deze cursus ve tien lessen op de dinsdagavon wordt vooral aandacht besteet aan uitdrukking en elementaii grammatica van Swahili. In de cursus Vietnamees komt spreek-, luister- en leesvaardig heid aan de orde, maar ook de Vietnamese cultuur. Bij voldo< de belangstelling gaat ook een cursus Vietnamees voor gevor derden van start. Voor inform; tie: 071-141141. Spreekvaardigheid. Voor mer sen die hun spreekvaardigheic willen verbeteren start eind ja nuari bij de Leidse Volkuniver teit een cursus 'Gesprekvaardi heden/Spreken in het open baar'. De cursus is bedoeld on meer inzicht te krijgen in de processen die zich afspelen tij dens de communicatie en rich zich op mensen die hun com municatie in de werk- of privé tuatie willen verbeteren. Inlicl tingen: 071-141141. Hodgkin-contactgroep. De Hodgkin-contactgroep - men sen die lijden aan kanker in de lymfeklieren - houdt maandaj avond 30 januari een regiobij eenkomst in het academisch ziekenhuis aan de Rijnsburger weg 10 in Leiden. De bijeen komst is van 19.30-22 uur in g bouw 1 zone KI, eerste verdie ping in collegezaal 4. Voor infc matie: Ellen Bakker-Kieft tel. 071-310460 of Riet Hartevelt-v Dijk tel. 01718-29103. Open huis. De Middelbare Technische Sektorschool, Lan menschanspark 5 in Leiden houdt op dinsdag 31 januari v 16-21 uur open huis. Deze dag bedoeld voor leerlingen van LBO, MAVO en HAVO om ze een indruk te geven van een technische opleiding op MBO niveau. Incontinentie. Gezondheids centrum Merenwijk organisee dinsdag 31 januari in het kade van het PROVIN-project (Proji Oefentherapie voor Vrouwen met Incontinentieklachten) ee informatie-avond over onge wenst urineverlies. De bijeen komst van 20-22 uur in het Dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen 6. alphen aan den run» godeueve oldenbroek Overdag is het één van de druk ste fiets- en wandelpaden in Al phen. Een dijkpad met aan bei de kanten groen, geen auto's en geen bebouwing, een veilige route voor wie zich ongemotori seerd door de stad wil begeven. Maar zodra de duisternis invalt is het andere koek. Door de aanwezigheid van donkere tun neltjes en de afwezigheid van sociale controle is het Dijksloot pad in het donker eng. Uit de stadspeiling van de gemeente komt het fietspad zelfs als de engste plek van Alphen naar vo- Het begint schemerig te wor den. Tijd dus om eens pools hoogte te nemen. Hoe eng en hoe onveilig is het Dijkslootpad? Het begint allemaal weinig spectaculair. Het eerste tunnel tje aan de kant van de Padde- stoelwijk is verlaten. In de wijde omtrek geen mens te zien. Het tunneltje zelf is donker, hier en daar beklad met graffiti. Op de grond een losliggende tegel. Al lemaal niet echt spectaculair. Het volgende tunneltje, bij de Herenhof geeft een ander beeld. Een groep jongens in de basis schoolleeftijd scharrelt daar rond. Wanneer de verslaggever een poging doet met de jongens een gesprek aan te knopen, kie zen ze snel het hazepad. De rot zooi op de grond wijst op ge knoei met vuurwerk. Even later komen er vanaf de Herenhof twee meisjes in paardrijkleding aanfietsen. Ja, zij vinden het hier best eng. „Weet je nog die dronken man die hier lag te slapen?" vraagt Lynn, de jongste van de twee, aan haar vriendin Marcia. ,,En heel vaak word je hier gepest door grote jongens. Ze roepen je na of proberen je te laten val PROFITEER NU WANT LEIDERDORP Meubelplein 8 - Tel. 071/416395 WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN. ROTTERDAM-ZUID Stadionweg 39C - Tel. 010/4827765 De engste plek van Alphen aan den Rijn. len", vervolgt Lynn. „Van mijn vader moeten wij dit pad ne men, want hier rijden geen au to's. Maar ik vind het hier niet echt leuk." De twee meiden zijn in elk geval nog niet zo bang dat zelfs een onschuldige journalist met een notitieblokje hen al de stui pen op het lijf jaagt. Andere passanten zijn heel wat schrik achtiger. Strak voor zich uit kij kend wandelen of fietsen zij voorbij zonder ergens op te rea geren. Anderen maken zelfs di rect rechtsomkeer. De bezoekers van het nabij gelegen winkelcentrum de He renhof zijn veel spraakzamer. „Ik weet niet of het Dijksloot pad echt gevaarlijk is. Maar de ïn jaren is er nog wel eens wat gebeurd. Ik zou ten minste mijn kinderen daar niet in hun eentje langs sturen. Het is er gewoon te donker en te verlaten." Op de weg terug is het bijna donker. Het Dijkslootpad is bij na leeg. Alleen op een brug staan twee meisjes met de fiet sen aan de hand. Zij vertellen. „We moeten voor donker thuis FOTO HOLVAST/MARK LAMERS zijn, maar haar ketting is er af, dus zijn we maar gaan lopen. We zijn op muziekles geweest en dan fietsen we altijd over dit pad. Eng is het niet. Alleen word je wel eens na gezeten door jon gens. Of willen ze je tegenhou den. Dan zijn we wel bang hoor, maar Iris kan heel goed schel den en dan fietsen we gewoon snel voorbij." alphen aan den run ruud sep Normaal gesproken is het een luxe die alleen is weggelegd voor mensen die voor zichzelf een vrijstaand huis laten bou wen: precies bepalen hoe het wordt ingedeeld. Hoe groot wordt de huiskamer, hoeveel slaapkamers wil je hebben en waar zullen we de voordeur neerzetten? Voor wie een ge woon rijtjeshuis betrekt is het over het algemeen allemaal te voren geregeld. En wie een huurappartement betrekt hoeft er al helemaal niet op te reke nen dat hij zoiets als inspraak krijgt. Zo was het tenminste tot voor kort. Want boven het toekom stige winkelcentrum in de Al- phense wijk Kerk en Zanen gaat de woningbouwvereniging Al phen (WVA) een voor de regio uniek experiment uitvoeren. Toekomstige huurders van de 24 appartementen boven de winkelpromenade langs de Ou de Wereld mogen hun eigen woning tekenen. Alleen de bui tenmuren staan vast. Elders in het land is al wat ervaring opge daan met dit ^zogenoemde 'open bouwen' en daar is het ie dereen goed bevallen, aldus woordvoerder S. Vekemans van de WVA. „Zelf hebben we er nog geen ervaring mee, maar we gaan de uitdaging graag aan." Huurders komen en gaan en hun woning blijft staan. Voor de woningbouwvereniging is het dus van het grootste belang dat de eigen ontwerpen van de be woners verhuurbare woningen opleveren. Daarom worden de amateur-binnenhuisarchitecten bijgestaan door professionals. En stelt de WVA een lijstje met 'spelregels' op: minimumeisen waaraan de eigen ontwerpen moeten voldoen. „Wij bepalen de marges waarbinnen de me sen het spel vrij kunnen s} len", vat Vekemans de boel i Voor de woningbouwvere ging levert de experiment manier van werken niet alle zorgen op. De hoop is dat verregaande inspraak ook resulteren in tevreden bewom en in een grotere verscheidt heid van woningen binnen h zelfde complex. Vekemans: eerste bewoner woont straks zijn ideale woning, of in elk val in een woning die dat ide; zo veel mogelijk benadert. 1 hopen dat de mensen daardc relatief lang in hun huis blijvi Als ze opzeggen, hebben wij een unieke woning. Door verwachte verscheidenheid tl sen de woningen denken 1 ook in de toekomst goed in kunnen spelen op de wens van de klanten."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14