Forse stijging vandalisme 'Band met jongeren is belangrijk' Ook Grootaarts stapt naar politie P Leiden Regio De Stemming Raad van State vindt vergunning Leiderdorpse eendenbakker vaag Glasheldere communicatie Buschauffeurs staken niet in het weekeinde IBM TOSHIBA ATERDAG 28 JANUAR11995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Politiemedewerkers laten zich zien op hangplekken felDERDORP JUDY NIHOF nWe hebben geen 'randgroep- bngeren' in Leiderdorp. Dealen In spuiten? Nooit gezien. De j jngeren die af en toe rondhan- en op straat zijn gewone men en. De een werkt, de ander stu- <eert. Veel van hen zitten ook ewoon op een sportclub." éntactmedewerker van de po- tie Ronald de Haas kent de on- eveer 160 jongeren die regel- ïatig in het dorp rondhangen vrij aardig. Samen collega Joop van der Pol i lat hij vaak zijn gezicht zien op 1 e plekken waar de jeugd graag ;iij elkaar klit. Want de portie- Afgelopen jaar vee! schade in Voorschoten iet vandalisme in de gemeente Voorschoten is in 1994 ors gestegen. De schade die aan groen- en speelvoorzie- ïingen werd aangericht, is toegenomen van 30.000 naar 19.000 gulden. De schade door vernielingen aan bushok- es, verkeersborden en straatmeubilair is vorig jaar meer lan verviervoudigd. In 1993 werd er voor ruim 4.000 gul len aan openbare voorzieningen vernield, maar vorig aar liep dit bedrag op tot 16.250 gulden. De gemeente doorschoten heeft er een flinke schadepost bij gekregen. „Dit is een treurige zaak. Ik hoop dat de komst van het nieuwe ontmoetingsgebouw voor jongeren de problemen in "dé toekomst eeri beetje weg zal nemen." Naar verwachting komt dat gebouw er pas in 1996. Quist kan geen aparte wijk - ngenieur P. Quist, beleidsme- - lewerker van de afdeling groen, ag halverwege hét jaar de stij- iing van het adrital géVairen Van 'andalisme al aankomen. Toch iad ook hij niet gedacht dat het o'n grote toename zou zijn. ken, schoolpleinen en de par keergarage in de Winkelhof zijn soms een bron van overlast. De laatste tijd doen de wildste verhalen de ronde over de jon geren in Leiderdorp. Zeker sinds het plan bekend werd om een aantal plekken aan te wij zen, waar jongeren 'legaal' kun nen zitten. Veel omwonenden van die toekomstige Jongeren Ontmoetings Plaatsen (JOP's) stonden op hun achterste be nen toen ze hiervan hoorden. Niemand wilde de jongens en meisjes, die als een regelrechte bedreiging worden gezien, in de buurt hebben. De Haas wil niet beweren dat het allemaal lieverdjes zijn. Ook geeft hij toe dat de cijfers van meldingen van overlast er niet om liegen. Vorig jaar waren er 661 ldachten. „Dat gaat om meldingen over een radio die te hard staat, hard praten, een bal letje in de tuin. Dat soort din gen. Maar het gebeurt ook dat mensen al bellen als ze gewoon een groepje jongeren bij elkaar zien staan," aldus De Haas. Van strafbare feiten, zoals vernieling en graffiti, werden vorig jaar in totaal 191 aangiften gedaan. Die aantallen zijn hoger dan in 1993. Toch is er volgens De Haas niet méér overlast geweest dan in 1993, eerder minder. „Al- Vier Leiderdorpse jongeren veroordeeld De Haagse officier van justitie F. Slits heeft gis teren bekend gemaakt dat vier Leiderdorpse jongeren (18, 19, 24 en 19 jaar oud) medio janu ari zijn veroordeeld wegens een aantal vernie lingen. Voor twee minderjarige jongens, die ook betrokken waren bij de vernielingen, geldt een andere regeling. Zij moeten via bureau HALT aan de slag. Vorig jaar november werden de zes opgepakt omdat ze in de loop van '94 muren bij de Winkelhof hadden beklad met graffiti en au to's in de parkeergarage van het winkelcentrum hadden bekrast. Ook richtten ze in de depen dance van de Visser 't Hooft-school voor onge veer 10.000 gulden schade aan. Door de brand spuiten open te zetten was het gebouw onder water gelopen. Verder werden ruiten van het ge bouw ingetrapt. Van de vier meerderjarige jon gens werden er twee veroordeeld tot honderd uur dienstverlening en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. De andere twee kregen een voorwaardelijke celstraf van twee weken en vijftig uur dienstverlening. Doordat de Leider dorpse politie de jongerengroepen in de ge meente goed kent, was het mogelijk om getui genverklaringen te verzamelen die uiteindelijk leidden tot aanhouding van het zestal. leen hebben we veel gedaan om de aangifte-bereidheid bij be woners te stimuleren. Ze zijn vorig jaar veel vaker naar de po litie gestapt dan het jaar daar voor." Eigen plek Maart vorig jaar zijn De Haas en Van der Pol begonnen met het leggen van contact met de jon geren. Daaruit kwam naar vo ren dat de jongeren graag een eigen plek wilden waar ze niet zo snel overlast veroorzaken. Hun kritiek was dat er in Leider dorp wel veel speelplekken voor Jdeine kinderen zijn, maar dat er voor hen niets is. Ook gingen De Haas en Van der Pol met een aantal klagers om de tafel zitten. Zij riepen veelal: waarom doet de politie niks? of: geef ze een bekeuring! Volgens De Haas is het echter moeilijk om iets te doen tegen bijvoorbeeld voet ballende jeugd omdat het vol gens de APV geen strafbaar feit is. Door de jongeren maar op de bon te slingeren zou bovendien het opgebouwde contact met hen een flinke knauw krijgen. „De kans is groot dat ze dan honderd meter verderop weer neerstrijken." Een ander be langrijk probleem is dat de poli tie te weinig mensen heeft om intensief toezicht te houden. „Het hele plan van 'meer blauw op straat' is niet doorgegaan. Doordeweeks rijden er maar Ronald de Haas bij de enige JOP die Leiderdorp voorlopig telt: een veldje in De Bloemerd. Teleurstelling Inmiddels is een aantal geplan de JOP's - voorlopig - afgebla zen. Dat betekende een teleur stelling voor de 'stuurgroep JOP's', waarin ook de politie is vertegenwoordigd. De Haas: „Ik zal niet verkondigen dat de overlast met JOP's over zal zijn, maar het probleem is beter be heersbaar. Je kunt er de surveil lance op af stemmen." Belang rijk is daarbij wel dat de huidige 'illegale' hangplekken zoals por tieken en schoolpleinen 'onaan- trekkelijk' worden gemaakt. „Anders blijven de jongeren die plekken waarschijnlijk gewoon gebruiken." Het idee van de po litiek om straks tien Jdeine hangplekken, zonder voorzie ningen zoals een afdakje, aan te wijzen heeft volgens De Haas geen kans van slagen. „Als het regent zoeken ze toch weer dat portiek op, of dat afdakje bij de school." Veel mensen kunnen volgens De Haas niet begrijpen dat de politie zoveel met de jon geren praat. Maar het is volgens FOTO HOLVAST/MARK LAMERS hem absoluut niet zo dat de po litie alles over zijn kant laat gaan. „Vernieling en graffiti, dat soort dingen tolereren we ge woon niet. En juist doordat we de jongeren kennen, met naam en adres, kunnen we daders van dergelijke delicten steeds vaker opsporen." DOORSCHOTEN WENDY HUIJBOOM aanwijzen waar de vernielingen vooral plaatsvinden. „Vandalis me komt in heel Voorschoten voor." Het enige dat de ge meente kan doen aan de ver nielingen, is de schade zo snel mogelijk te herstellen zodat ver paupering wordt voorkomen. Voor G. Preuter, chef buiten dienst, kwam de stijging volko men onverwacht. „Wie doet nu toch zoiets?" Hij wijst overigens Noord-Hofland aan als de wijk waar de meeste gevallen van vandalisme plaatsvinden. „De Admiraal de Ruiterweg is het af gelopen jaar twee keer geteis terd döor vandalen die alle ver- keerszuilen hebben platgelegd. Een derde keer is er een poging Dat is toch niet te voorzien en te voorspellen?", al dus Preuter. De gemeente hoopt dat de politie deze vorm van criminali teit beter zal gaan bestrijden. Toch zijn er bij de politie geen plannen om extra maatregelen te nemen. „Wij zien de stijging meer als een incident, en niet als een structureel probleem. Hoewel iedere gulden die je aan vandalisme moet uitgeven er natuurlijk één te veel is. Wel is het bestrijden van vandalisme als een aandachtspunt in het beleidsplan van de gemeente Voorschoten opgenomen. Het heeft dus absoluut wel de aan dacht", aldus A. Stuifbergen voorlichter van de politie Lei den /Voorschoten. Leefbaar Leiderdorp blijft laconiek onder tweede aangifte LEIDERDORP JUDY NIHOF D66-fractievoorzitter Ed Grootaarts heeft deze week bij de Leiderdorpse politie aan gifte gedaan van het 'zonder toestemming kopiëren en verspreiden' van een brief door de slichting Leefbaar Leiderdorp. Het ging om een brief van hem die aan een ex- ambtenaar grondzaken was gericht. Deze was vorige week al naar de politie gestapt om aangifte te doen van diefstal. Voorzitter van Leefbaar Leiderdorp, Riet Dekkers, blijft laconiek onder de nieuwe aangifte. „Grootaarts doet zijn best maar. Hierdoor krijgen we nog gratis publiciteit ook." De stichting Leefbaar Leiderdorp ver spreidde eerder deze maand tijdens een raadsvergadering afdrukken van de bewus te brief. Tot dusver wilde Dekkers niet zeg gen hoe ze aan het exemplaar kwam. In middels heeft secretaris Hylke Postma ver klaard, dat hij op een dag opeens een ko pie van het geschrift van Grootaarts in zijn eigen brievenbus vond. Volgens Grootaarts moet de brief gewoon gestolen zijn omdat de ex-ambtenaar hem nooit zou hebben ontvangen. Grootaarts heeft trouwens ook nog aan gifte gedaan van een publicatie van de stichting Leefbaar Leiderdorp zelf, die hij 'beledigend van aard' vindt. De D66'er wordt erin uitgemaakt voor 'gluiperd'. Ook stelt Leefbaar Leiderdorp in deze publica tie dat Grootaarts er samen met pfficier van justitie J. van Ek voor heeft gezoogd dat de ex-ambtenaar grondzaken een lichtere straf kreeg dan hij zou hebben verdiend. Volgens Dekkers is het soms nodig om krachtige taal te spreken. „We hebben keurig nette brieven geschreven, maar daar wordt niet op gereageerd." Volgens Dekkers heeft de stichting het woord 'glui perd' niet zomaar gebruikt. „Grootaarts is degene die het meest te verliezen heeft als de ex-ambtenaar zijn mond open doet. Het is zijn partij geweest die heeft gesjoe meld." Leefbaar Leiderdorp is ervan over tuigd dat veel college- en raadsleden de voormalige ambtenaar te vriend houden omdat ze bang zijn dat de man 'gaat pra ten'. Zij zouden op de hoogte zijn geweest van zaken binnen de gemeente die niet door tie beugel konden, en niet hebben in gegrepen. POLITIEKE RUBRIEK Waarin deze week: hoe ïen koe een haas vangt, de gemeente Leiden een baan en tegen welke tosten vooral. En ook: hoe de PvdA de guerilla Tan Toan Hok tot het voorzitterschap riep en zo de politiek vrolijk houdt. Het mag vast niet. En het zal ook wel uiterst fout zijn om iet verhaal zo te benaderen, daar het ligt te zeer voor de land om het niet te doen. burgemeester en wethouders fan Leiden bezuinigen 18,6 niljoen gulden en scheppen iaarrnee naar eigen zeggen 1600 extra banen over vier jaar. det die gegevens moet het nogelijk zijn de volgende vraag e beantwoorden: wat kost één door de gemeente gecreëerde arbeidsplaats? Dat is trouwens nog niet eens :o gemakkelijk. Want van die 18,6 miljoen gulden verdwijnt der miljoen rechtstreeks irieen gapend gat in de begroting. Die zou je dus eerlijkheidshalve niet jnee mogen tellen. De echte investering in werk komt dan op 14,6 miljoen gulden. Anderzijds, tegenover de 1600 banen die burgemeester en wethouders erbij zeggen te scheppen staan 80 arbeidsplaatsen die verdwijnen gemeente als gevolg van bezuinigingen. De winst komt )er saldo dus uit op 1520 lanen. Als wij even deze redenering volgen - zoals burgemeester en wethouders dat ook doen - dan kost elke baan die erbij komt de jemeente Leiden 9205 gulden. )a's dan wel wat meer dan de ongeveer 5000 gulden die de gemeente grosso modo jaarlijks DEN HAAG/LEIDERDORP Pex Langenberg anno 1990, het jaar waarin Leiden zijn eerste referendum beleefde. Vijfjaar later en een referendum verder is hij al die volksraad plegingen zat. Uit zijn mond kon deze week worden opgetekend dat het afgelopen moet zijn met al die 'fast food inspraak' FOTO LOEK ZUYDERDLHN opknapbeurt van het NS-station en de ontwikkeling van kantoren en bedrijfsterreinen in die buurt. En je mag je afvragen of het wel zo terecht is dat burgemeester en wethouders die 1300 banen meerekenen. De gemeente kan tenslotte moeilijk besluiten die 'trein' nu stil te zetten en de vernieuwing van het stationsgebied, waartoe vier jaar geleden al werd besloten, halverwege te laten voor wat die is. Dat zou een merkwaardig Stationsplein opleveren, met die half afgegraven autotunnel met houten noodbruggen eroverheen. Bovendien, de kantoorontwikkeling bij het station kost de gemeente helemaal niks. Die kantoren brengen hun geld wel op. Dus ook in dat licht bezien lijkt een koppeling tussen bezuinigingen en banen onterecht. En wat hou je dan over? Juist. Een totaal van 220 extra banen voor de somma van 14.600.000 gulden. Zo bezien kost elke baan de gemeente 66.353 gulden. En dat is weer wél vreselijk duur. Dat is een mooi salaris per arbeidsplaats. Aangezien de mensen die dankzij de gemeente aan het werk komen ook zelf maandelijks een bedragje op bank- of girorekening krijgen mag je concluderen, dat al die banen niet één, maar twee salarissen kosten. Waarvan de gemeenschap er één betaalt en de toekomstige werkgever de andere. En niet voor een jaartje, maar tot in aller eeuwigheid, amen. Misschien moest de gemeente zich maar beter niet bemoeien met werkgelegenheid. En een bezuinigingsoperatie voortaan maar weer gewoon een bezuinigingsoperatie noemen. Zonder al die mooie praatjes. Investeren in werk? Kromliggen voor werk zullen ze bedoelen. hé Guevara, Don Quichotte en Joop Walenkamp. Ze hebben niet veel met elkaar te maken, sterker nog, ze sluiten elkaar in veel opzichten uit en zouden in teamverband, ondanks hun naam en faam niets klaarspelen tegen een hecht clubje naamlozen. Als essentiële karaktereigenschappen van dit trio in één persoon zijn verenigd en deze persoon uit het ongerijmde het tot voorzitter zou schoppen van de Leidse PvdA-afdeling, wat zou er dan allemaal gebeuren? Dan wordt de gemeentepolitiek weer spannend! Tan Toan Hok, want over hem gaat het, is Ché, Don en Joop tegelijk. Hij predikt boven elke kop koffie of kom vissoep - wie de tafelgenoot ook is - de revolutie en ziet in zijn dikwijls op hol slaande fantasie koppen rollen van lieden die hij een dag later als onmisbaar beschouwt voor de strijd. Bij absoluut hopeloze tussenstanden is hij er van overtuigd dat de tweede speelhelft de totale ommekeer zal brengen. Verder is hij een weergaloze goochelaar met woorden, strooit met namen alsof het pepernoten zijn en doet hij dikwijls heel duur over de gewone dingen van het leven. Twee A4-tjes zijn een nota, een tegenstemmer veroorzaakt een scheuring en telefoneren is bemiddelen. Hok is een sympathieke, boeiende persoonlijkheid die echter verschrikkelijk veel energie vermorst. Hij is als een krachtige tijübom waarvan je zeker weet dat-ie nooit afgaat. En misschien daarom wel de ideale voorzitter. Zijn meest recente wapenfeit is een brief aan Ed van der Veen over de Leidse studente bestuurskunde Marjolein Topee die geen stageplaats krijgt bij de gemeente omdat er geen ambtenaren voorradig zouden zijn die haar kunnen begeleiden. Topee bestudeert het Leidse referendum over het Koninklijk Militair Invalidenhuis en levert in haar scriptie kritiek op de wijze waarop de wethouders Tjeerd van Rij (PvdA) en Pex Langenberg (D66) die volksraadpleging hebben geprobeerd tegen te houden. Volgens Hok is er sprake van een complot. Stemrecht kan de gemeente tegenstanders van sloop van het invalidenhuis niet ontnemen, stageplaatsen wel! De PvdA-fractie moet bemiddelen, roept Hok. De aanhef van zijn brief zet direct de toon. Niet 'Beste Edje', nee, Hok richt het geschreven woord tot de waarnemend vice- ff actievoorzitter. Roelie van Opijnen is namelijk met vakantie en Ron Hillebrand vervangt de zieke Tjeerd. De pers heeft ook een afschriftje van de brief gekregen. Gestoken in een envelop van het ministerie van justitie en voorzien van een embargo. De BVD en andere anti revolutionairen moeten het spoor nu wel compleet bijster, zijn. Marjolein Topee kan rustig gaan slapen: Hok regelt haar Achthonderd eenden worden er dagelijks gebraden bij Kai Far East Food Productions aan de Doeslaan in Leiderdorp. De lucht daarvan is volgens som mige omwonenden niet te har den. Twee van hen vinden dat de gemeente het bedrijf nooit een milieuvergunning had mo gen geven. Tegen het verstrek ken van die vergunning gingen zij bij de Raad van State in be roep. Tijdens de gisteren gehouden zitting verklaarde omwonende A. van Hecke dat zijn gezond heid achteruitgaat sinds de een denbakker er kwam, op vijftig meter afstand van zijn woning. „Al houden ze alle ramen en deuren dicht, dan stinkt het nog", aldus de bewoner. Ook de verkeersoverlast die het bedrijf zou veroorzaken, is de klagers een doorn in het oog. „De be woners kunnen door de vracht wagens soms nauwelijks uit hun huis komen. Vanwege de uitlaatgassen van de wagens moeten de bewoners de boel dicht houden", vulde de advo caat van bewoner P. den Hol lander aan. Volgens wethouder P. Bou- man (PvdA/verkeer) is er geen enkele reden om de vergunning van Kai in te trekken. De een denbakker zou in de loop der tijd veel maatregelen hebben genomen om de klagers tege moet te komen. „Er is geen be tere ontgeuringsinstallatie voor handen dan Kai heeft", voerde de wethouder aan. Tijdens de zitting kwam van de kant van de staatsraad echter kritiek op het feit dat de ge meente sommige voorschriften wel erg vaag heeft gesteld. Daardoor zouden ze moeilijk te handhaven zijn. „Er staat dat het filter van de ontgeuringsin stallatie moet worden vervan gen 'zo vaak als dat voor een goede werking vereist is'. Waar om zegt de gemeente niet ge woon hoe vaak dat dan moet?", vroeg hij zich af. Ook het voor schrift dat Kai 'de weg zoveel mogelijk moet vrijhouden' was volgens hem voor velerlei uitleg vatbaar. „Het gaat erom dat u criteria hebt waaraan u kunt toetsen. Dan heb je iets con creets in handen", meende de staatsraad. De vraag was ook óf de gemeente wel 'zorgvuldig onderzoek' heeft gedaan toen de eendenbakker de vergunning aanvroeg. Daarbij stelde Kai dat er slechts één vrachtauto per dag zou komen laden of lossen. Op de vele door omwonenden genomen foto's waren echter veel meer wagens te zien. De Raad van State doet birj- nen zes weken uitspraak. DAAR GAAT EEN HELDER GESPREK AAN VOORAF De grens tussen bevlogen werkers en doordravers is in ons vak nogal eens vaag. Wij kiezen voor effectief creatief! Want alleen het resultaat telt. Bel en vraag naar Theo Luijpen of Michael Breel ekslraat 88 - postbus 366 - 2300 Al Leiden - telefoon071 - 89 93 66 -fax: 071 - 89 38 59 LEIDEN RUDOLF KLEUN Aad Rietveld Wim Koevoet Buschauffeurs en technisch personeel van ZWN in Leiden zullen dit weekeinde niet sta ken. Zij volgen daarmee een op roep van de Vervoersbond FNV die inmiddels weer onderhan delt met werkgeversorganisatie VSN. De bond heeft de acties opgeschort zolang die onder handelingen lopen. Morgen avond besluiten de stakers of ze al of niet verder zullen staken, afhankelijk van het in de onder handelingen bereikte resultaat. De staking bij het streekver voer brak anderhalve week gele den uit. Breekpunten in de on derhandelingen zijn de prijs compensatie, het invoeren van flexibeler diensten en het over hevelen van het technisch per soneel naar de goedkopere ga- rage-CAO. Afgelopen dinsdag (na zes dagen staken) bepaalde de rechter in kort geding dat de bussen in de spitsuren moesten blijven rijden. Terwijl elders wel tussen tien en drie uur werd ge staakt, besloot het personeel van ZWN-Leiden in eerste in stantie weer te gaan werkei). Sinds gisteren werd er ook in Leiden weer gestaakt. Rond hét middaguur waren volgens de stakers slechts zes bussen uit dé Leidse garage op de weg. leverancier in de buurt COMPAQ Uw die nog echte service RESTART COMPUTERS BV OVERRUN 18 LEIDEN 071-224551 T\

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13