'Op zoek naar rechtvaardigheid' Kerk Samenleving Atmosferische oorlog ZATERDAG 28 JANUAR11995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 KORTWEG De Ark De zendingsorganisatie 'Jeugd met een opdracht' verzorgt morgenavond een thema-avond in het Evange lisch Ontmoetingscentrum 'De Ark' in Noordwijk. Cen traal staat het werk van deze organisatie in Amsterdam, waar onder meer drugver slaafden en prostituées wor den opgevangen. Iedereen is welkom. De bijeenkomst be gint om 19.00 uur in het cen trum aan het Picképlein 1 in Noordwijk. Soeficentrum 'Waarom ben ik hier' is de centrale vraag tijdens een eredienst voor belangstellen den die het Leidse Soeficen trum morgen organiseert in Verbum Dei aan de Plantage 16 in Leiden. De dienst be gint om 11.00 uur. Iedereen is welkom. Ikebana In het Shambhala Centrum Leiden (Geversstraat 48 in Oegstgeest) wordt vanaf 6 fe bruari een cursus Ikebana gegeven. Ikebana is de tradi tionele Japanse kunst van het bloemschikken, die in de boeddhistische Zen-traditie als een vorm van meditatie wordt beoefend. De kosten voor de cursus, die bestaat uit totaal zes lessen in de maanden februari, maart en april, bedragen 90 gulden. Voor inlichtingen en opgave kan contact worden opgeno men met telefoonnummer 071-174575. Klaverjassen Het actiecomité 'Restauratie Agathakerk' houdt op vrijdag 10 februari een klaverjas- avond in 't Poelhuis in Lisse. Deelnemers kunnen zich (met vaste partner) tot 6 fe bruari inschrijven bij M. Meskers (02521-10971) of bij A. van Zeist (02521-11683). Het inschrijfgeld bedraag '2 Agathen' per persoon. Deze munten kosten vijf gulden per stuk en zijn verkrijgbaar bij de VW-Lisse en de plaat selijke banken van de AB- N/Amro, de ING en de Rabo bank. Contant betalen kost 12,50 gulden. Tijdens de kla- verjasavond wordt gestreden om de Agatha-wisselbokaal. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de Agathakerk in Lisse. Gospelconcert De Alphense stichting 'Local Gospel Projects' organiseert vanavond een concert in de plaatselijke Salvatorikerk. Op het programma staat het eer ste optreden van het nieuwe gospelkoor DEE VEE uit Al phen aan den Rijn. Het koor bestaat uit 25 jongeren en wordt begeleid door een combo. Het concert begint om 20.00 uur. Dominee Ab Harrewijn landelijke voorzitter GroenLinks Thuisgekomen van een vermoeiend partijcongres kon de kersverse nieuwe voor zitter van GroenLinks nog aan zijn preek gaan wer ken. Voor enig genieten in gepaste ijdelheid was voor dominee Ab Harrewijn geen ruimte, want het op gekregen thema van zijn preek was 'nederigheid'. Hij kan wel lachen om dit -toeval. UTRECHT WIM BREEDVELD Het preken houdt hij vast, zoals hij ook naast het voorzitter schap van GroenLinks het werk voor de 'Arme Kant van Neder land' een dag in de week blijft aanhouden. ,,Dat zorgt ervoor, dat ik niet wordt opgezogen door de politieke functie. Met preken dwing ik mezelf tot na denken over levensvragen en met dat andere werk blijf ik midden in de rafelige rand van de samenleving staan." Die 'rafelige rand' heeft zijn hart gestolen. De uitkeringsont vangers, wao'ers, werklozen, bijstandsmoeders. Eigenlijk is hij al vanaf het moment dat hij zijn geboortedorp Giesenburg in de Alblasserwaard verliet be zig met de samenleving. De Alblasserwaard duidt al op een religieuze afkomst. Het is nu eenmaal niet de meest frivo le landstreek waar Ab 'Albert Bastiaan' Harrewijn in 1954 werd geboren. Moeder was or thodox hervormd en vader ge reformeerd. Zijn vader, die het van monteur in de melkfabriek tot een eigen installatiebedrijf bracht, had hem graag naar de TH in Delft zien gaan om tech niek te studeren. Ab koos voor de theologie, naar het bijbelse woord dat wie talenten had er mee moest wer ken. Als enige in de klas bracht hij het tot het VWO, het Christe lijk Lyceum in Dordrecht. Daar studeerde hij eeb tijdje samen met Bram Brinkman, de broer van Elco, een bijna-dorpsge- noot. Vanuit het beschermde or thodoxe protestantse milieu meldde hij zich bij de katholie ke studentenvereniging Veritas en dook al vrij snel op in de roe rige wereld van hervormers, die de jaren zeventig een sociale en revolutionaire tinteling gaven. Hij was snel thuis in de actie ve studentenstrijd. Niet om de GroenLinks koos vorig weekeinde de 40-jarige Utrechtse dominee Ab Harrewijn tot landelijk voorzitter. De politiek was voor hem de logische stap in een leven op zoek naar rechtvaardigheid. In slobbertrui op de kansel, in spijkerbroek op partijbijeenkomsten. Maar in zijn hobby, stijldansen met zijn vrouw Ciska, is hij picobello gekleed. Dominee Ab Harrewijn: „Met preken dwing ik mezelf tot nadenken over levensvragen." strijd zelf, maar omdat het een onderdeel was van zijn rijpings proces. „De primitieve geloofs zekerheid waarin ik was groot gebracht, werd in die tijd weg- geschoffeld. Al op het lyceum was de twijfel binnengeslopen. De bijbelverhalen waren tot dan toe vooral spannend geweest. Nu ging ik ze langzamerhand iets begrijpen. Ik werd me ervan bewust dat het geloven niet handelde om het het zingen en de kerk, maar om een leven in rechtvaardigheid. Het geloof van mijn kinderjaren was er één van veel verboden, verdoeme nis, God ziet alles, veel bidden en naar de kerk. Een geloof van angst en regels. Nu werd het een inspiratiebron voor sociale strijd en hervorming. CPN-lijst Zijn pastorale werk begint een week voordat hij zijn predikan ten-opleiding heeft afgerond. In de nieuwbouwwijk Overvecht is in de Johanneskerk een nieuwe pastor nodig en omdat hij daar stage heeft gelopen, wordt hij Hij heeft eerder in die wijk een jongerengroep van de grond getild. Naam heeft hij dus wel en hij wordt ook geaccep teerd in de samenwerkende hervormde en gereformeerde gemeente. „Je wordt dan wel in het diepe gegooid. Ineens moet je een woord hebben voor de vrouw en kinderen van de man, die is overleden. Of praten met een dertiger, die in de eindfase van kanker leeft." Zijn entree wekt wel enige verbazing, want een in grijze trui en zwarte broek voorgaan de dominee is toch tamelijk on gebruikelijk in het begin van de jaren tachtig: „De ouderen in de gemeente wilden zelfs een col lecte onder elkaar houden om voor mij een stropdas te kopen. Ik wilde ook niet provoceren of choqueren, maar vooral mezelf blijven." Hij krijgt pas problemen, als begin 1982 zijn naam voorkomt op de lijst voor provinciale sta ten, als niet verkiesbare num mer 5 van de CPN: „De volgen de zondag miste ik een 150 mensen in de kerk. De gerefor meerde ouderling en diaken lie pen niet meer mee in het rijtje." 'Beoordeel me op mijn pre ken en daden', is de kern van zijn weerwoord en de terug komst van de meeste gelovigen en de bloei van de jongeren groepen blijkt voldoende om zijn positie veilig te stellen: „Ik wilde geen aanpassing en draag nog steeds geen toga. Wel een stropdas, want ik heb helemaal niet de bedoeling iets te provo ceren. Noch in Marken, Katwijk of Amsterdam, waar ik nog re gelmatig preek. Ik heb wel be wust naar anderen, vroegere medestudenten maar ook twij felende gemeenteleden willen aantonen, dat je zonder zelfver loochening midden in de kerk kan blijven." In '83 zegt hij zijn pastorale werk op om in Amsterdam in dienst te treden bij het bedrijfs- pastoraat DISK (Dienstverlening in Industriële Samenleving van wege de Kerken). „Werken on der de scheepsbouwers van NDSM en ADM, later fuserend tot de NSM. Eerder in de avonddienst gewerkt bij Stork Werkspoor tijdens een stage van een paar maanden. Dat was drijfstangkappen fresen. Wist bijna niemand wie ik was. Daar heb ik wel gelachen Wat doet nu een predikant tussen de Amsterdamse dok werkers? „Ik wist vooral wat ik niet moest doen. Preken. Ik moest vooral luisteren. Het oor zijn van een kerk, die wil weten wat er mankeert bij de mensen. Ik gaf cursussen voor mensen in de wao, bezocht zieke mensen thuis, ging na hoe hun proble men waren ontstaan. Ze kwa men later dan ook niet naar me toe omdat ze in mij een sociaal werker zagen, maar omdat ik predikant was." Geestelijke EHBO Zijn zwaarste tijd krijgt hij in de periode, die het einde inluidt voor de Amsterdamse scheeps bouw; april '84 en '85 als vele honderden op straat komen te staan na de sluiting van de dok ken. „Toen vroegen ze mij of ik drie dagen er bij wilde zijn als de mensen hun laatste gang naar de kantine maakten. Daar stonden de mensen in een rij te wachten om zich in te schrijven bij het Arbeidsbureau en in een andere rij voor het GAK vanwe ge hun uitkering. Ik was de geestelijke EHBO, die net zo hard nodig bleek als de gewone EHBO voor mensen die flauw vielen. Een vreselijke emotione le zaak voor mensen, die dertig tot veertig jaar in de dokken ge werkt hadden en nu ineens alles verloren. Werk, vrienden, geld en zelfrespect." Ab Harre wijn kan maar één ding doen. De mensen overtui gen elkaar te blijven ontmoeten en steunen. Hij richt met hen de Belangenvereniging Baanlo- ze Scheepsbouwers en de Baan- derij op, een club die zich inzet voor de derde wereld, een schip bouwt voor gehandicapte sport vissers en ander vrijwilligers werk doet. „Die clubs tellen over de 350 leden en bestaan nog en twee keer per week ko men grote groepen mensen bij een." Na tien jaar vindt hij het wel letjes. Hij gaat terug naar het in dividuele pastoraat, werkt als een soort uitzenddominee en houdt zich bezig met projecten voor de Werkgroep 'Arme Kant van Nederland', een sociale dienst vanuit de kerken. „Omwille van die mensen, veelal uitkeringstrekkers, wil ik werken aan alternatieven om hun sombere toekomstbeeld te veranderen. Daarom mijn keu ze voor de politiek. Dat besluit werd mede ingegeven door de opkomst van Vlaams Blok en soortgelijke groeperingen in ons land. Dat duidde op frustratie, wel begrijpelijk, maar het biedt geen enkel perspectief." Ab Harrewijn houdt zich met sombere zaken bezig, maar zijn leven is niet somber. Hij is open en vrolijk en met zijn vrouw Ciska heeft hij een ontspannen de hobby gevonden in het stijl dansen: cha cha cha. HET WEER In grote lijnen verandert er weinig in het stromingspatroon boven Eu ropa. Afwisselend spoelen zachte en koudè luchtmassa's over onze omgeving. Beide luchtsoorten ge ven elkaar geen duimbreed toe. In strategische termen gesproken is er sprake van een atmosferische oorlog, waarbij voortdurend lucht gevechten worden gevoerd. Don derdagavond was de koude lucht aan de winnende hand boven Cen- traal-Europa. Er vormde zich over een lengte van meer dan 1000 ki lometer een onweersfront; een on gebruikelijk verschijnsel midden in de winter. Vooral in Zwitserland en Oostenrijk was sprake van nood weer. De buien gingen vergezeld van windstoten tot meer dan 150 kilometer per uur. Na een korte adempauze begon vrijdagmiddag een tegenaanval van zachte, Atlantische lucht. De zon verdween achter 'matglas'; een wolkensluier van ijskristallen op circa acht kilometer hoogte. Op dit niveau was de warme lucht al bin nengelopen; later op de avond ge beurde dat ook aan de grond. Het proces van opwarming deed een actief neerslaggebied ontstaan nv regen en sneeuw, dat voor veel neerslag zorgde in de Benelux, E geland, Frankrijken Duitsland. Vandaag klaart het in een strakkiE westelijke stroming wat op, maar" gaan nog diverse buien vallen m< flinke windstoten. Met zeven gra den blijft het zacht voor januari. De vooruitzichten blijven on heilspellend voor de watersnood; bieden in West-Europa. Zondag passeert een snelle randstoring met de volgende plens regenwats Tot maandagmorgen wordt mini maal 40 millimeter verwacht in Ardennen en Noord-Frankrijk; ii Nederland 15 tot 30 millimeter. Zondagavond volgt weer een inv; van de koude lucht. De harde wir draait van zuidwest naar noordwi 1 met aanvoer van hagel-en sneeuir buien en een afkoeling tot vier gr 3 den overdag en rond nul 's nacht|, met mogelijk gladheid. Dit wintel se weerbeeld lijkt niet lang stand te houden. Vanaf dinsdag staat weer een warmte-offensief op he programma. HET WEER IN EUROPA CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Valt alleen te horen als het stil is (5); 3. De plaats van gevalle nen (5); 4. Dier met papieren oren (4); 7. Evenzeer meteen goed (5); 10. Later een korter li chaamsdeel (9); 11Door be dwingen niet uitbetalen (8). Verticaal: 1Hierin past een sleutelwoord (7); 2. Onvolledige mensen in het water (5); 5. De muur van een vrouw? (6); 6. Mensen in Beieren (6); 8. Met netten door het water lopen (5); 9. In dit tempo speelt een aap een spel (5). KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en veelvuldig buien. Vooral zondag kan er enige tijd neerslag vallen. Af en toe veel wind. Middagtempe- ratuur circa 9 graden, maar in Schotland enkele graden lager. België en Luxemburg: Zaterdagnacht veel regen, in de Ardennen voorafge gaan door sneeuw. Over dag wisselend bewolkt en buien. Zondag bewolkt en flink wat regen, Maxima ongeveer 8 graden, in de Ardennen iets lager, zon dag overal wat zachter. Noord- en Midden-Frank- Beide dagen wisselend be wolkt en enkele buien, bo ven 1200 meter kans op sneeuw. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 10 graden. Temperatuur op 1000 meter in de Elzas en Vogezen enkele graden boven nul. Portugal: Vrij veel bewolking, maar in het zuiden ook zon. Geleidelijk vanuit het noorden af en toe regen. Vooral zondag kan het ten noorden van Porto flink regenen. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Spanje: Vooral in het noorden bewolkt en af en toe regen. Naar het zuiden toe meer zon en langs de Costa's ronduit zonnig. Zon dag wordt de regen in het noordwesten iets zwaarder. Maxima van 15 graden langs de Golf van Biskaje tot 23 plaatse lijk aan de zuidoostelijke Costa's. Canarische Eilanden: Droog en veel zon. Middagtemperatuur circa 23 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en nu en dan regen. Middagtemperatuur oplopend-tot onge veer 12 graden. Temperatuur op 2000 meter enkele graden onder nul, zondag iets hoger. In de Alpen boven 1600 me ter sneeuw, in de Pyreneeën waarschijn lijk alleen regen. In het zuidoosten en langs de kust van de Middellandse Zee perioden met zon bij een temperatuur van ongeveer 15 graden. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Italië: In het noorden en midden wolkenvelden en vooral in het noorden nu en dan re gen, in de bergen boven de 1800 meter sneeuw. Naar het zuiden toe perioden' met zon en droog. Maxima van 8 graden in het noorden en plaatselijk langs de oostkust tot ongeveer 14 graden ten zui den van Rome. Zondag overal iets hoge re temperaturen. Temperatuur op 2000 meter in het noorden rond het vriespunt. Corsica ën Sardinië: Veel zon, maar vooral zondag ook enkele wolkenvelden. Op Corsica kans op een bui. Van tijd tot tijd veel wind, met na me op Corsica. Middagtemperatuur on geveer 15 graden. Malta: Droog en veel zon. Middagtemperatuur circa 17 graden. Griekenland en Kreta: Zaterdag droog en flinke opklaringen, maar rond de Egeische Zee ook nog uit gestrekte wolkenvelden. Afnemende wind. Zondag perioden met zon, later in het noorden kans op een bui. Kouder met maxima van 10 graden in het noor den tot 15 in het zuidwesten. Duitsland: Veel bewolking en perioden met regen, op veel plaatsen voorafgegaan door sneeuw. Sneeuwgrens in de bergen rond 1500 meter. Zondag ook kans op een enkele opklaring. Middagtemperatuur zaterdag rond 7 graden, zondag iets ho ger. Temperatuur op 1000 meter in het Middelgebergte ongeveer plus 3 graden, op 1500 meter in de Zuid-Duitse Alpen rond het vriespunt. Zwitserland: Veel bewolking en vooral in het westen en noorden perioden met regen, boven de 1500 meter sneeuw. In Wallis en Tessin ook wat zon en niet veel neerslag. Temperatuur op 2000 meter ongeveer min 3 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met regen, boven de 1600 meter sneeuw. Beide dagen in het oosten droger en kans op wat zon. Temperatuur op 2000 meter rond het vriespunt. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZONDAG 29 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.25 Zon onder 17 Maan op 06.53 Maan onder 16 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.32 13.49 Laag water 09.25 22.26 MAANDAG 30 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.24 Zon onder 17. Maan op 07.33 Maan onder 17. Waterstanden Katwijk Hoog water 02.24 14.40 Laag water 10.26 Weerrapporten 27 januari 19 uur: zwaar bew. halfbew,/ licht bew. licht bew. sneeuwbui half bew. Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul halfbew. Klagenfurt onbew. Kopenhagen half bew. Las Palmas licht bew. Lissabon zwaar bew. Locarno onbew. Londen regen regen onbew. Madrid Malaga Mallorca Stockholm Warschau Wenen half bew licht bew. nnw5 15 13 nnw4 13 13 wnw 3/ -3 -7 Bangkok licht bew, ozo3 Buenos Aires onbew. zw 10 Casablanca licht bew. no 4 .Johannesburg licht bew./ windst 01 Los Angeleshalf bew. zo 3 New Orleans regen n 3 New York zwaar bew. wnw 9 Tel Aviv onbew. nnw 2 U UUU UUU U UUU UH U UUU UUU □UUU U UUUU 13 |3 E2QU CS uu uuuuu UUU UUU UUU COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv. DIRECTIE. B.M Essenberg, G.P Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN. R.D. Paauw, tel dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties 071 -323508 Fam. berichten 071-317337 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vnj. van 08.30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc.giro autom. per maand ƒ31,05 30 per kwartaal ƒ87,70 86 per jaar 337,55 336 VERZENDING PER POST overige lande KLACHTEN BEZÓRGING ma t/m vrij 18 00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12